NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad TjlP voor de Provincie Utrecht. §jp gflfememee No. 51. Zaterdag 27 Juni 1914. 43e jaargang VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. BINNENLAND PREMIE FEUILLETON. HET BABYLON HOTEL Amersfoortsche Courant. tTitgevef Gr J. SLOTHOUWER Bureau: Langestraat 77. Telephoonn. 69. ADVER1 ENTIËN: Van 16 regels 0.50; iedere reg9l meer Tl, Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden sleohtB driemaal berekend Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. Formosa ouder de Japanners en onder de Hollanders. OnlaDgs werd medegedeeld, boe bet Japansche parlementslid Takekoshi Yosaburo in zijn blad «Yomiurei,onder den titel »Naar het Zuidend, o.a. een vergelijking maakte tusschen Japan en Nederland als koloniseerende mo gendheden. Deze vergelijking, waarbij aan de zijde van Japan als voorbeeld werd genomen bet kolonisatiewerk op bet eiland Formosa, viel natuurlijk zeer ten gunste uit van Japan, en de schrijver kwam op grond daarvan tot de conclusie, dat de met zulke be kwaamheden om te beerscben toe geruste Japanners wel niet lang meer met bun tegenwoordige machtsfeer zullen tevreden zijn, waarbij dan in veiband met de te verwachten uit breiding gewezen werd naar bet Zui den, dat is dus naar de eilanden van den Inaischen archipel. Nederland werd bij die gelegenheid door den Japanschen schrijver verweten, dat het slechts op voordeel uit is, en zicb nu reeds 300 jaar lang niets aan de bevolking laat gelegen liggen. Sindsdien, in bet laatst van bet vorige jaar, kwam op Formosa een ernstige botsing voor tusschen de Formosa-Cbineezen en de Japansche politie-troepen. En nu is het wel merkwaardig, dat het Japansche, ambtelijke blad «Japan Times», in een hoofdartikel naar aanleiding der troebelen, toegaf, dat de exploitatie van het eiland ten voordeele van bet Japansche grootkapitaal, zonder dat daarbij rekening wordt gehouden met de belangen der bevolking, dermate ontevredenheid moet hebben gewekt, dat een samenzwering onder de For- mosa-Chineezen en het hierboven vermelde bloedige treffen daarvan het gevolg zijn geweest. Merkwaardig in dit verband is ook hetgeen wij uit een onlangs verschenen Engelsch boek «Formosa under the Dutchcr, dezer dagen vermeld vonden in bet «Bataviaascb Nieuwsblads. De schrijver verbaalt daarin van een ontmoeting, die hij had met een ouden inboorling van Sinkan, op de Westkust van het eiland Formosa. Deze man vertelde met ontroering, hoe nog in zijn jeugd, telkens wan neer het land door hongersnood of pest werd geteisterd, de dorpelingen tegen zonsondergang naar de pum- hoopen van oude gebouwen plachten te gaan om, zich op de borst slaande en met het gelaat naar het Westen gekeerd, *onze goede, roodharige vriendena ter hulp te roepen, hun smeekten terug te keeren en redding te brengen. Met «onze goede, roodharige vrien- den« werden door den ouden man bedoeld de Hollanders, die tijdens bun kortstondig verblijf op het eiland van 1624 tot 1662 het ver trouwen der inboorlingen zoo geheel en al verwierven, dat de herinnering aan hun weldadig bestuur nog na twee eeuwen bij de bevolking voort leefde. Het Volkspetitionnement voor Plaatselijke Keuze. Op het adres voor Plaatselijke Keuze, dat thans binnenkort aan H. M. de Koningin zal worden aangeboden, zijn 670600 handteekeningen ingekomen. Den uitslag in de verschillende provinciën vermelden wij in onder staand staatje. Bij iedere provincie wordt tevens opgegeven, hoeveel per sonen van minstens 23 jaren zij telt. Ter berekening van dit aantal is 50.9% genomen van de inwoners op 31 December 1913. In de derde kolom staat aangegeven, welk percentage de verkregen handteekeningen hiervan vormen. Van N.-Brabant en Limburg zijn ftaze berekeningen niet gemaakt. Meer dan iri air 3D<!flre provinciën is hier de neutrale houdïrig der R.K. merkbaar geweest, zoodat eeii J?er" centage berekening hier van geerf beteekenis is. Handt. Inw. van p.Ct minet. 23 jr. 1S7356 55.3 p.Ct Friesland Groningen Drenthe Overijsel Gelderland Utrecht N.-Holland Z,-Holland Zeeland N.-Brabant Limburg 103760 37840 23760 56638 71364 38518 140111 157724 23199 15602 1734 288 handt, van personen die buiten eigen gemeente heb- bon get. 2 handt, van Nederl. onder danen uit Zwitserland. 173168 94068 205361 341159 153686 598813 764572 120892 21.8 26.2 27 5 20.9 25 23.3 20 6 19.1 670600 Bij den aanvang der Academie feesten te Groningen zal bij de N. V. Erven P. Noordhoff's Boekhandel en Uitgeverszaak verschijnen het Gedenk boek, uitgegeven ter gelegenheid van het derde eeuwfeest der Universiteit te Groningen, in opdracht van den Academischen Senaat onder den titel, ACADEMIA GRONINGANA. MDCXIV MCMXIV. Het boek is gedrukt op speciaal papier »Van Gelder Zonen" met het watermerk der Universiteit en gezet uit de door S. H. de Roos ontworpen Hollandsche Mediaeval der Lettergie terij «Amsterdam". De band is ont worpen door den Heer A. W. Kort te Groningen. Het eerste gedeelte van bet Ge denkboek bevat de geschiedenis der Universiteit, gedurende de derde eeuw van haar bestaan van de hand van Prof. Dr. J. Huizinga. Het tweede en derde gedeelte bevat de bijdragen tot de geschiedenis van het onderwijs aan de Universiteit en de beschrijving van den tegenwoor- digen staat der Universiteit, beschre ven door de verschillende hooglee raren. Het kwartoboek, groot 604 blad zijden zal 63 platen buiten den tekst ■jjsvatten met verschillende plattegron den!* De' ^r''s 's fingenaaid en f6.voor het gebonden éï&IJJli?—0 Coertt' Liederen van Groot-Neder land. De Koninklijke Vereeniging: Het Nederlandsche Lied (Beschermvrouwe H. M. de Koningin-Moeder) heeft aan hare leden weer vier bundels Liede ren van Groot-Nederlandverzameld door F. R. Coers Frzn. gezonden en wel Sagen, Legenden, Vertellingen, Sprookjes. Eerste Reeks bestaande uit: Een Sultan leefde boog van staat. Een soudaen bad een dochtertje (Het sou- daens Dochtertje). De tortelduive hoord' ik weenen. Lestmael, op eenen zomerschen dag (Jesuken en Sint Janneken). Op eenen witten Donderdag (Jezus Dood). Ik was in mijn hof ken om kruid gegaan. Tweede Reeks bestaande uit: God heeft zyn wonderwerken (Den wan delende Jode). Hoort al te samen een vermaen (Den verloren Zoon). Hoort, vrienden, luystert naer dit lied (De vier gasten). God toont Zijn werken wonderbaer(De Voerman). Daer gingen dry herderkens (De diy Herderkens). Al die wilt hooren een nieuw lied (Dortbea). Derde Reeks bestaande uit: Daer gingben twee ghespeelkens goet (De twee ghespeelkens). Het daghet in den Oosten. Het waren tweeconincs- kinderen. Een stuk van liefde moet ik u verhalen (Blancbefleur). Daer was er een koning zeer rijk van goed (De Koningin van elf jaren). Daer was een edel Palzgravin (Genevova). Vierde Reeks bestaande uitIc stont op hooghe berghen. Toen ik op Nederlands bergen stond (De drie Ruitertjes). In 't soetsle van den ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden met Zondagsblad 1.15; Franco per post door het geheele Rijk f 1.25. Afzonderlijke Nnmmeri 3 Cent. Ingezonden stukken in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. voor de lezers van deze courant. Het heden verschenen 13de nummer van den zesden jaargang van bevat o.a.: Luit.-Kolonel Thomson -J- de beid van Durazzo. Artisten Sportfeest in bet Stadion te Amsterdam. De Pro- paganda-dag van de Vereeniging voor Vrouwenkiesrecht te 's-Gravenbage. Wolkbreuk te Parijs, waarbij vele slachtoffers. Concours van Hydro- cycles te Enghien (Frankr.) De Groote Internationale Roeiwedstrjjden der «Koninklijke". Vijf foto's uit het Vogelenrijk. Torenvalken. Lone Wolf, Opperhoofd der Sioux- Indianen, Indianen-plechtigheid bij zijn graf. Foto van een Olifantenjacht in Midden-Afrika. De verdediging der stad Durazzo (Albanië), tevens de portr. der Kapt. Kroon en Roelf- sema. Groote brand in een Creo- soteerfabriek te Zwolle. Foto's van artisten, optredende in de Seinpost en het Palais de Dance te Scheveningen. Hel Kindernummer «Ons Prinsesje«. De geabonneerde wonende wenscht zich te abonneeren op het weekblad „PAK ME MEE", tegen den prijs van 3 cents thuis bezorgd. door E. Bennett 33) (nif het Engelsch.) «Ik begrijp 't," zei Raoksole. 't Is omdat ik op die manier werk, dat u me drieduizend pond 'sjaars betaalt," voegde Rocco er op deftigen toon bij. »'t Nieuws omtrent Jules gehoord?" zij Racksole op eens. -Jules?" -Ja. Hij is gearresteerd in Ostende," ging de millionair voort, op goed geluk af met een leugen voor den dag komende. -Ze zeggen dat hij en verscheidene anderen betrokken zijn in een moordzaak de moord op Reginald Dimmock." -Och kom?" zei Rocco, op gerekten toon sprekende en terwijl hij ternauwernood een opwelling tot geeuwen onder drukte. Zijn onverschilligheid was zóo in 't oog loopend, dat Racksole onmiddellijk de gevolgtrekking maakte, dat die on verschilligheid slechts voorgewend was. »'t Schijnt dat de politie dezen keer toch eens een goeden neus heeft gehad. Nu, wat mij betreft, is 't voor het eerst dat ik dat van hen zeggen kan. Morgen zal het hotel in alle hoeken en gaten uiterst nauwkeurig worden onderzocht," ging Racksole voort. -Ik heb u dit vooraf willen meedeelen, 't spreekt vanzelf dat het onderzoek, wat u betreft, slechts een formaliteit zal wezen. U heeft er zeker niets tegen dat de detectives ook eens in uw kamers rondkijken?" -Zeker niet," en Rocco trok zijn schouders op. -Ik zou u wel willen verzoeken omtrent deze zaak niets aan wien ook mee te deelen," zei Racksole. -Het nieuws van Jules' arresteering ia aan mij heelenal in vertrouwen meege deeld. De couranten weten er nog niets van. U begrijpt me, niet waar?" Rocco glimlachte op zijn grandiooze manier en de heer Racksole vertrok. Hij voelde zich zeer voldaan over het praatje dat ze te zamen hadden gehouden, 't Was misschien wel wat gevaarlijk aan een slimmen kerel zooals Rocco een reeks leugens te vertellen en Racksole vroeg zich in stilte af hoe hij aan dezen grooten opper-chef een eenigszins af doende verklaring er van zou kunnen geven, indien de ver moedens van hem zelf en Nelly onjuist bleken te zijn en tot niets mochten leiden. Evenwel, Rocco's manier van doen, een vreemd ontwijkend iets in 's mans oogen, hadden Racksole zoo goed als overtuigd, dat hij op de een of andere manier betrokken was in Jules' plannenmakerij en waarschijnlijk ook in den dood van Reginald Dimmock en de verdwijning van Prins Eugen van Posen. Den daaropvolgenden nacht of liever omstreeks half twee den volgenden morgen toen alles in huis stil was geworden, begaf Racksole zich naar kamer No. 111 op de tweede ver dieping. Hij trad binnen en begon de heele kamer nauwkeurig, plekje voor plekje, te onderzoeken. Van tijd tot tijd deed een licht gekraak of ander geluid hem opschrikken en hij bleef dan gedurende enkele seconden heel aandachtig staan luisteren. De kamer was ingericht en gemeubileerd op dezelfde weelderige manier als alle andere slaapkamers in het Babyion Hotel en in dat opzicht viel er niets bijzonders aan te zien. Wat Racksole het meest interresseerde, was de vloer. Hij lichtte het zware Oostersche karpet op en bekeek elke plank heel nauwkeurig, maar hij kon niets ongewoons ontdekken. Toen ging hij naar de kleedkamer en eindelijk naar de bad kamer, die beide aan de slaapkamer waren verbonden. Maar in geen dier beide kleinere kamers had hij iets meer resultaat van zijn onderzoek dan in de groote. Eindelijk kwam hij aan het bad, dat zooals met baden dikwijls 't geval is, door een in paneelen afgedeeld houten omhulsel was omsloten. Hij klopte tegen de paneelen, maar geen er van deed dat eigen aardige, holle geluid hooren, dat gewoonlijk het bewijs is van een geheime deur of zoo iets. Instinctmatig draaide hij aan de koudwaterkraan van het bad en het water begon er in te loopen. Hij draaide de kraan weer dicht en trok de af voerbuis open, en terwijl hij dit deed, slipte zijn knie, die tegen het paneel drukte, vooruit. Een gedeelte van het houten omhulsel had zich geopend en hij zag dat een groot paneel op schanieren naar binnen draaide, welk paneel met een haak kon worden gesloten, ook aan den binnenkant. Een groote ruimte binnen in het houtwerk, aan 't einde van het bad, werd nu zichtbaar. Voordat hij iets anders deed, probeerde Racksole het kunstje met de afvoerbuis nog eens, maar zonder resultaat, hij kon er volstrekt niet achter komen of er eenig verband bestond tusschen de stang van de afvoerbuis en de haak waarmee het paneel werd gesloten. Racksole kon niet in de ruimte daarbinnen zien en het electrische licht zat vast en kon dus niet als een kandelaar worden meegenomen. Hij voelde in zijn zakken en ontdekte gelukkig een doosje lucifers. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1914 | | pagina 3