BINNENLAND Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. Ingezonden. Uua-pompen uit 10 artesische bronnen, waarvan de diepste 104 Meter is en last not least dat de brouwerij, bij tijdige aanvraag, steeds gaarne voor belangstel lende is te zien. Van dat genereuse aanbod een dank baar gebruik te maken raden wij een ieder die iets voelt voor de industrie in het algemeen en de plaatselijke in het bijzonder. Zooals zij daar thans staat, niet als een Phoenix uit zijn asch her rezen, maar niettemin volkomen gemo derniseerd is zij een bezoek overwaard en zal zeker ieder na eigen aanschouwing gaarne met ons getuigen, dat zij een sieraad is voor deze gemeente, wier naam zij tot in verre oorden helpt bekend maken. Eere-doctoraat H. III. de Koningin. H. M. de Koningin is Woensdag gepromoveerd aan de Groningsche Universiteit tot doctor honoris causa in de Nederlandsche letteren wegens Haar verdiensten voor de moedertaal. De rector-magniflcus richtte daarbij het woord tot Hare Majesteit en sprak van de behartiging der belangen door de Voorvaderen der Oranjes, Willem IV en Willem V, van Groningen's Univer siteiten later ook door de Koninginnen verricht. De Senaat, dit op prijs stellende, zoomede het streven van H. M. de Koningin om steeds op te komen voor de moedertaal, het cement onzer nationaliteit, benoemt H. M. de Ko ningin tot eere-doctor in de Neder landsche letteren. H. M. de Koningin en Haar gevolg hoorden staande deze woorden aan. Daarna bad de officieels promotie van H M. de Koningin plaats. H. M. de Koningin antwoordde: Mijnheer de Rector-Magnificus 1 Voor de booge eer, welke Mij door den Senaat der Groningsche Hoogeschool, op voordracht der faculteid van letteren en wijsbegeerte, is verleend, is het Mij een behoefte in deze uitgelezen vergadering Mijn erkentelijkheid te betuigen. Zooeven werd door u ge wezen op de nauwe betrekkingen, welke reeds lang tusschen deze Univer siteit en Mijn Voorvaderen bestaan hebben. Weestu verzekerd, dat ik Mq oprecht verbeug deze aloude banden door bet verleende doctoraat opnieuw bezegeld te zien. Diep gevoel en waardeer Ik, dat de Academie in Mijn benoeming heeft willen doen uitkomen Mijn ver knochtheid aan onze wonderschoone taal, de bezielende kracht, die van haar uitgaat, en de beteekenis, welke zij heeft, zoowel voor Mijn leven als voor dat van ons geheele volk. Zij ontvange daarvoor Mijn warmen dank. Welgemeende hulde breng Ik haar voor hetgeen zij op het gebied der vaderlandsche taal en letterkunde verricht heeft. Voor de belangrijke plaats, welke zij voor de wetenschap en studie in ons vaderland bekleedt. Onze moedertaal, we hebben haar lief, omdat wij haar allen gebruiken als wij bet gelukkigste zijn aan eigen baard. Wij hebben haar lief bovenal omdat zij is de uiting van onze nationale eenheid. Moge zij steeds begrepen en gewaardeerd, meer volmaakt en wel luidend gesproken worden en al haar nitingen zich wijder ontplooien, opdat deze der wereld verkondigen, dat de taal onzer vaderen leeft, verjongt en krachtig gebruikt wordt door een kloek en welvarend volk, dat Neerlands roem vertolke overal waar zij geboord wordt. Bij het noenmaal heeft de rector- magnificus een pracht-exemplaar van den doctorsbul aan H. M. de Koningin aangeboden, zoomede aan Z. K. H Prins Hendrik een Gedenkboek en een medaille van bet derde eeuwfeest der Groningsche Hoogeschool. Huldiging Thomson. De volgende oproep is verzonden aan Officieren, Onderofficieren, Kor poraals en Soldaten der Reserve, Militie en Landweer: «Hoewel in Den Haag zich reeds een voorloopige nationale commissie heeft gevormd, met bet doel in de residentie een gedenkteeken op te rich e.i, vermeent het 12e Regiment Infanterie, dat de naam «Thomson® ook in de herinnering van bet leger moet blijven voortleven. «Genoemd regiment wil de nage dachtenis van den hoogstaanden Held eeren, door nabij of aan de kazerne, waar majoor Thomson ons leger het laatst heeft gediend, een borstbeeld, te plaatsen of een gedenkplaat aan te brengen. «Zijne Excellentie, de Minister van Oorlog, heeft reeds zijn volle instem ming betnigd. Officieren, onderofficieren, korporaals en soldaten, die het plan sympathiek vinden en bet willen steunen, wordt verzocht hiervan vóór 25 Juli a.s. den penningmeester mededeeling te doen. «Dat het een huldiging van onze geheele Landmacht moge wor den De commissie uit het regiment be staat uit luit.-kol. Staal, voorzitter; majoor Sark; kapitein De Bas, Ie luit. Sieperda, secretaris, Parklaan 3A, Groningen; le luit.-kw.m. Supheert, penningmeester, Heereweg 105, Gro ningen; adj-onderoff. Recourt; serg.- majoor adm. Kroon; sergeant Water man, korporaal Sandjer, milicien Lam- merts. Provinciale Staten Utrecht. Bij besluit van 15 December 1913 werd door de Provinciale Staten van Utrecht een krediet toegestaan voor het uitbrengen van een deskundig rapport over de wijze waarop het vraagstuk der electriciteitsvoorziening voor deze provincie het best tot op lossing ware te brengen. Prof. C. Feld- mann te Delft werd daarop uitgenoo- digd van advies daaromtrent te dienen. Dit advies is thans verschenen. In een uitvoerig rapport zet prof Feldmann zijne meening uiteen over dit vraag stuk. Naar aanleiding van dit rapport deeleu Gedeputeerde Staten mede, dat zij na overleg met den adviseur heb ben gemeend, dat de provincie, aan den eenen kant zich voorloopig ont houdende van het beantwoorden der vraag of zij al of niet rechtstreeks zal moeten ingrijpen in de productie of de verdeeling van electriciteit, aan den anderen kant moet zorgen de mogelijkheid tot zoodanig ingrijpen voor de toekomst niet af te snijden. Voorts, haar onderzoek in die rich ting voortzettende, zoo spoedig moge lijk die maatregelen moet treffen, welke haar in staat stellen de noodige leiding te geven. Dit doel kan, meenen Gedep. Staten, niet beter worden be reikt, dan door bet vaststellen eener verordening betreffende uitoefening van bedrijven tot voortbrenging en levering van electrischen stroom in de provincie Utrecht, een maatregel waartoe te eerder aanleiding bestaat, nu met eenigen grond schijnt te mogen worden verwacht, dat het bereids ingediende wetsontwerp tot regeling dezer materie vooralsnog niet in be handeling zal worden genomen. Een ontwerp eener zoodanige verordening wordt aan de Provinciale Staten ter vaststelling aangeboden. Ter toelich ting wordt nog medegedeeld, dat een soortgelijke verordening achtereen volgens werd vastgesteld door de Staten van Noord-P.rabant en Gronin gen en onlangs ook in de provincie Noord-Holland, terwijl een ontwerp van gelijke strekking door de Gede puteerde Staten van Gelderland in deze zitting van de Staten van dat gewest is aangeboden. Uit artikel I van het ontwerp blijkt, dat na vaststelling daarvan voortaan, behoudens een oveigangshepaling voor bestaande bedrijven, voordeuitoefening van een bedrijf tot voortbrenging en levering of enkel tot levering van electrischen stroom niet vallendeonder de aangegeven uitzondering en voor de in verband daarmede aan te leggen werken een vergunning van Gedepu teerde Staten noodig zal zijn, te ver- leenen voor ten hoogste 40 jaren. Ten slotte wijzen Gedep. Staten er op, dat de thans te treffen voorzieningen de verdere voortzetting van een onder zoek naar de wenschelijkheid van provinciale bemoeiingen in deze mate rie geenszins overbodig maken. »Handelsbl.« Ia den loop der volgende week zullen door het plaatselijk Comité inschrijvingsbiljetten worden rondge zonden tot het bekomen van bijdra gen voor de oprichting van een monu ment te Quatre-Bras ter herinnering aan den heldhaftigen strijd onzer troe pen aldaar op 16 Juli 1815. Dat eenieder zijn penningske bij drage tot het huldigen van de na gedachtenis der mannen, die met hun bloed de onafhankelijkheid van ons Volksbestaan hebben gekocht. Gisteren werden onder leiding van kapitein Schreuder alhier oefe ningen gehouden met de veldtelegraaf en -telefoon van de genie. Het cen traalstation verbonden met de Stom- pert, de infanteriekazerne, Oud-Leus den en bet kamp van Zeist, was ge vestigd op het teri as van hotel Reich- mann en trok veel belangstelling. Tot Directeur der Amersfoortsche Muziekvereeniging is benoemd de heer A. L. Maas alhier. Dr. M. H. van Wijke uit Barchem zal in de religieus-socialistische samen komst, Zondagavond te half zeven op het voetbal veld van H. V. C. te houden, spreken over: «Van den hof van Eden naar dien van Gethsemané Door den Commissaris der Koningin in de provincie Utrecht zijn tot leden der gezondheids-commissie voor Amersfoort herbenoemd de heeren Dr. H. W. Schreuder en Mr. A. van Traa. Behoudens goedkeuring van den Ministrr van Waterstaat zal de tram- dienst AmersfoortZeist den 15 Juli a.s. voor het publiek verkeer geopend worden. Daags te voren zullen de leerlingen der hoogste klassen van de scholen voor on- en minvermogenden een ritje maken naar Zeist. Het 75-jarig bestaan der H. IJ. S. M. zal door het hier aan wezige personeel dier Maatschappij op Maandag 21 September worden her dacht. Het verfwerk aan de nieuw te bouwen Ambachtschool is bij onder- handsche aanbesteding opgedragen aan den heer M. H. J. van Lent. Alhier is opgericht eene orga nisatie van R. K. transport-arbeiders. j.l. Dinsdag moest een partij viscb, waarmede gevent werd, voor het gebruik worden afgekeurd. Onder politie-toezicht werd ze vernietigd. Aan het postkantoor Amersfoort en de daaronder ressorteerende hulp kantoren is in Juni ingelegd bij de Rijks-postspaarbank f51.494.55 en daaruit terug gevraagd f 40.862.46. Het laatste door dat kantoor uit gegeven boekje draagt het nummer 18.845. Aan de «Centrale® eierveiliog der V. P. N. alhier werden gisteren aangevoerd 26746 eieren. Met het oog op hooibouw etc. flinke aanvoer. In den beginne kalm sloot de markt vast. Voor kippeneieren werd besteed f 3.85—f 5.00, voor eendeneieren f4.15 f4.35, voor kalkoeneieren f6.50 f 9.00. Gisteren en eergisteren zijn groote partijen visch als schadelijk voor de gezondheid afgekeurd en door de politie vernietigd. De luitenant-vliegenier Spandow die Donderdagavond bij een proefvlucht te Soesterberg van een hoogte van ongeveer 25 a 30 M. viel, is gister ochtend na een smartelijk lijden in het militaire hospitaal te Utrecht overleden. Gisterenmiddag werd een 13 jarige knaap, te Hoogland, terwijl hij zich met zijn vader in bet hooiland bevond door den bliksem getroffen. De in allerijl ontboden geneesheer kon slechts den dood conslateeren. Wij hebben onlangs melding ge maakt van de plannen in de Vereenigde Staten om op groote schaal van de bioscoop gebruik te maken voor opvoed kundige doeleinden. In Engeland is men op dezen weg blijkbaar al een eind gevorderd. Zoo heeft nu reeds voor het derde jaar de Women's Im perial Health Association van den Lon- denschen Graafschapsraad vergunning verkregen vrije cinematografische voor stellingen te geven in de Londenscbe parken, en uit de titels van de ver schillende films die bij deze gratis voorstellingen worden vertoond, blijkt welke de bedoelingen hieibij van het genootschap zijn. Vertoond worden films betrekking hebbende op het «vliegengevaar", «de juiste en ver keerde wijze om een kamer te stoffen", «de vergelijkende waarde van voedings middelen" -e.d. Maar niet alleen dit genootschap maakt van de bioscoop gebruik om, juister hygiënische denkbeelden te ver spreiden. Zoo beeft de Durham County Council onlangs een film laten maken, omtrent de beste wijze tot voorko ming en bestrijding van hettubercu- lose-gevaar en eenige verzekerings commissies in andere plaatsen laten eveneens gratis voor bet publiek der gelijke films vertoonen. Handelsbl. Wenken bij het redden van drenke lingen I Nu de berichten van ongelukken in bet water met den dag talrijker worden, herinneren wij aan de raad gevingen indertijd door den Nederl. Zwembond gericht, tot hen, die hun zei ven gaan wagen tot het redden van drenkelingen. Ze zijn kort en ge makkelijk te onthouden Spring nooit onbedachtzaam tot iemands hulp te water. Neem tijd om u van utv jas en schoenen te ontdoen. Maak in dien tijd, al starende op den drenkeling, uw plan op. Wees niet zenuwachtig, maar ge bruik al uw tegenwoordigheid van geest. Nader den drenkeling van achter roep hem geruststellende woorden toe, en wacht totdat zijn spartelen ver flauwt. Grijp hem dan bij de haren of bals kraag, laat hem op den rug liggen, mot het hoofd een weiDig boven water, en zwem zelf op den rug naar het eerste het beste vaste punt. Is het om een paar slagen te doen, dan kan men den drenkeling ook voor zich uitduwen. Wie, ondanks alle voorzorg, toch door den drenkeling gegrepen wordt, en zich niet terstond kan losrukken, late zich zakken, opdat de drenkeling door benauwdheid gedreven wordt los te laten. Wie naar een gezonkene duikt, heeft de meeste kans hem te vinden, door zich plat op den bodem, met de armen uitgestrekt, voort te be wegen. Een louw zich om het lichaam te laten binden, voordat men gaat red den, is niet laf, maar voorzichtig. N. v. d. D. Het maandblad van Valkenheide, Opvoedingsgesticht vanwege de Ned. Herv. Kerk voor Jongens te Maars- bergen, vermeldt de ontvangst van f 1000, van mej. A. W. G., te A., en f 500 voor het bouwfonds, van mej. M. W. te Z. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de redactie zich niet aansprakelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopy niet aan den inzender teruggegeven. Beleefd verzoek onderstaand te wil len opnemen. W. F. WAGTHO. Amersfoort 3-7-14. Geachte Redactie. Met verbazing las ik dat de Hooge Raad beslist heeft, dat zij, die niet tot een kerkgenootschap behooren geen bewijskrachtige getuigenverkla ringen kunnen afleggen. Ik kan mij niet begrijpen dat 't Hoogste Rechts college tot een dergelijk besluit ge komen is. Immers 't niet bebooren tot een erkend kerkgenootschap sluit toch niet in, dat men atheist, God loochenaar is, en dan nog, veronder steld dat men dit is of liever meent te zijn, want eenieder, tot inkeer gekomen, komt terug van die weinig steekhoudende meening, dan is 't toch onpractisch en onrechtvaardig om zoo iemand niet toe te laten tot een be wijskrachtige getuigenverklaring. Moet dan maar worden verondersteld, dat zijn woord niet te vertrouwen is, omdat in zijnbrein geen toegang vindt een Albestuurder van zijn lot? 't Kan integendeel een bewijs zijn, dat hij eerlijk voor zjjn meening durft uittekomen.dat hij wars is van huiche larij. Of wordt verondersteld dat ieder, die zich bij een keik aangesloten heeft, persé een oprecbtgeloovige is, en niet vaak andere minder zuivere beweegredenen helaas den doorslag gegeven hebben daartoe? Neen, men make bij een ieder wak ker, daar 't Goddelijke piincipe ieder mensch mot zijn geboorte medekrijgt, het verantwoordelijkheidsgevoel, den ernst, die aan den eed, de belofte ten grondslag ligt. Een opvoedende kracht dient van het eerste rechtscollege uit te gaan. W. F. WAGTHO. Amersfoort, 3-7-'14 BURGERLIJKE STANDEN. Amersfoort. van 25 Juni tot en met 2 Juli. Geboren: Annie, d. van Wilhelmus Cornelis Luberti en Geertje Knegt. Driesje, d. van Peter Goosensen Driesje van Beek. Francina Apolonia Adri- ana Helena, d. van Cornelis Adriaan Jan Johannes van der Linden en Adriana Zandee. Elizabeth Joze- phina Gerarda Wilhelmina, d. van Gijsbertus Aloijsius van Loo en Cor nelia Elizabeth Maria Rigter. Jan, 7. van Gijsbertus Christiaan de Jager en Johanna Jacoba Coenradina Adriana van Heulen. Geertje, d. van Klaas Appel en Truida Oud. Berend, z. van Jacobus Oldenhof en Cilia Viee- kamp. Gerrit Jacob, z. van Jacob van de Pijpekamp en Clasina Kroes. Albertus, z. van Lubbartus van de Biezenbos en Catharina de Graaf. Hendrika, d. van Dirk van J^oene en Mietje Binnekamp. Een natuurlijk kind. Albertus Fredericus, z. v. Petrus van de Zuidwind en Aaltje van Bekkum. Ondertrouwd: Nicolaas Martinus Heilijgers en Maiie Dentz. Willem Henri Adriaan van Os en Alberlioe Louise de Tourton Bruijns. Getrouwd: Jacob van der Werf en Josina Catrina Geertruida Reeders. Overleden: Evertje Riksen, 3jr. Teunis Poort, 81 jr., wedn. van Maria Tolboom. Leusden. Van 26 Juni3 Juli 1914. Geboren Gerritje, d. van Christiaan Gerard van MolkeDhorst en Steventje van Broekhuizen. Dirkje Aaltje, d. van Joban van den Esschert en Batje Braakman. Aartje, d. van Barend Wallet en Roelofje van Raven- borst. Overleden: Arie Aalbertus Lage- maat, 9 m. Gerardus Hendrikus van de Pol, 6 m. Stoutenburg. Van 26 Juni3 Juli 1914. GeborenJan Christiaan Ignatius, z. van Peter Hubertus Dohmen en Maria Gertrudis Hubertina Gilissen. Overleden: Dina Gerts, 86 j., ongeh. Woudenberg. GeborenJannetje, dochter van Hen drik van Ingen en Jannetje Wouden berg. Gerrit, zoon van Kordiaan van de Wetering en Celia Wolfs winkel. GehuwdEvert van Zomeren en Willemina van Ee. Overleden: Johanna van Kolfscho ten, gehuwd met Hendrik Meerbeek, 69 jaren. MARKTBERICHT. AMERSFOORT, 3 Juli 191*. Tarwe f 0.Rogge f0.Boekweit f0.— appelen f 0.k fÜ.— Peren f 0.a f 00.Nieuwe Aardapp. f 0 if 0.00 zandaardapp. f3.50 a f 4.00 Hoendereieren f 3 65 af 4.50 p. 400 st. Bruine eieren f4 50 a f5.10 per 100 st. Boter f 1.25 a f 1.45 per kilo. Margarine f 0.k f 0. Zoetem. kaas f 0.a f 0per 50 kilo Kippen f 0.80 af 1.50 Kuikens f 1.00 a f 1.25 Piep kuikens f 0.40 a f 0.80 Ganzen 10. a f 0.Eenden f0 00 a f 0.00 p. st. Jonge f0.40 a f 1.10. Hazen f0.a f0.Wilde konijnen f 0.00 a f 0.00 Tamme f 0.40 a f 1 Duiven f 0.50 a f 0.60 paar Magere varkens f 00. 4 f 00, Varkens r. export f 0.a f 0Zeugen f 50.i f 80.Biggen f7.a f12 Schrammen f0.afO.Vette koeien f 000.a f 000.Guste koeien f 000. a 000.Kalfkoeien f 000.a f 000. Kalf- vaarzen f 00.i f 00.Os 1000.a f 000. Pinkstieren f U00.a f 000. Aangevoerd waren ongeveer heet. Tarwe heet. Rogge. heet. Boekweit. heet. Appelen heet. Peren. heet. Kleiaardappe- len, 120 heet. Zandaardappelen, 230.000 stuks Hoen dereieren. stuks Eendeneieren, 350 kilo boter, kilo Margarine, Kilo kaas. stuks Vee 00 magere varkens Varkens voor exportslagerij 200 biggen 40 zeugen. RECLAME. Overwerkte nieren. Dagelijks worden door een gezond mensch omstreeks 3040 gram urinestof en 1 gram urinezuur afgescheiden en deze hoeveelheid is voldoende om tot een noodlottig einde te leiden, wannneer zij in het lichaam achter blijft Alleen uw nieren kunnen u redden, want zij alleen dragen zorg voor het filtreeren van het bloed. Wanneer de nieren echter overwerkt zijn, blijft een gedeelte der schadelijke stoffen in het bloed achter en dientengevolge gevoelt gij u vermoeid en dof, gij begint last te krijgen van rugpijn, hoofdpijd, stijfheid in de spieren en gewrichten, duizeligheid, bezinksel in het water, waterzuchtige zwellingen in de enkels of rond de oogen. Misschien moet gij des nachts dikwijls opstaaD, óf de urineloozing geschiedt moeilgk en pijnlijk. Wanneer ae bovenstaande verschijnselen verwaarloosd worden, kunnen gevaarlijke en ongeneeslijke ziekten der nieren en blaas zich ongestoord verder ontwikkelen en plotseling, zonder waarschuwing, optreden. Geneest uw nieren terwijl het tijd is, leeft zoo rustig mogelijk, vermijdt buitensporigheden van welken aard dan ook, houdt u aan een eenvoudig dieet, en zet een kuur met Foster's Rugpijn Nieren Pillen door, totdat ieder spoor van uw kwaal verdwenen is. Dit geneesmiddel herstelt de goede werking der nieren en blaas het verdrijft het urinezuur, de oorzaak van lenden jicht, rheumatiek, niersteen, en het voert het overtollige water af, waardoor de oorzaak van waterzucht enz. wordt weggenomen. Te Amersfoort verkrijgb. bij de h.h A. van de Weg, Langestr. 23, en P. de Zwait, Lan- gestr. 94. Toezending geschiedt franco na Aontv. v. postwissel f 1.75 voor één, of f 10.voor zes doozen. Eischt de echte Foster's Rugpijn Nieren Pillen, weigert elke doos, die niet voorzien is van nevenstaand handels merk. 40

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1914 | | pagina 2