BUITENLAND. BINNENLAND Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. Moge de stem van dezen tot oor- deelen alleszins bevoegden man van de praktijk weerklank vinden, ook buiten den kring, waarin zij werd geboord, dan zal dit, naar onze over tuiging, zijn ten bate niet alleen van onze Nijverheid, doch van geheel Nederland en Nederlandsch Indië. Z. K. H. Prins Hendrik kwam Maandagmiddag te Kopenhagen den koning en de koningin van Dene marken bezoeken. Aan de landingsplaats, waar Neder- landsche en Deensche vlaggen wapper den, verzamelden zich militaire en civiele autoriteiten, waaronder de minister van buitnl. zaken, Scavenius. Ook waren er prins Waldemar, Harold Gustav Axel, en prins George van Grie kenland. Om 10 uur verscheen de koning, gekleed in de generaalsuniform met het lint van de orde van den Nederl. Leeuw om. Ofschoon de komst van den Prins- Gemaal tegen 10 uur was bepaald, kondigden de saluutschoten van het fort eerst tegen 11 uur bet naderen aan van bet panserschip »Zeeland". Een marine-watervliegtuig bege leidde het schip. Nadat de «Zeeland" was geankerd, begaf de bevelvoerder van het konink lijk jacht, commandant Grove, zich in een stoomsloep naar de «Zeeland" en haalde den Prins-Gemaal af, ter wijl de saluutschoten werden herhaald. De Prins droeg de admiraalsuniform met de Olifantsorde. Om 11.20 u. werd de Prins aan de landingstrap door den koning en de prinsen ont vangen. Nadat de voorstellingen hadden plaats gehad, reden de koning en de Prins-Gemaal in een open, met vier paarden bespannen rijtuig naar bet paleis Amahënborg. De Prins Gemaal neemt tijdens zijn verblijf te Kopen hagen Zjjn intrek in het paleis van Christiaan VIII. De tuberculose in het Fransche leger. Op het congres voor algemeene hygiëne, dat te Lyon gehouden wordt, heeft de dirigeerende officier van ge zondheid in het Fransche leger, Trous- saint, opzienbarende mededeelingen gedaan. Hij verklaarde, dat de gezond heidstoestand der recruten, evenals die der geoefende manschappen nog altijd aanleiding geeft tot groots be- zorgheid. Het had geen doel, dat lan ger te verbergen; het Fransche volk moest het nu maar weten 65 procent van de jongelieden, welke voor den militairen dienstplicht worden opge roepen, zijn in meer of mindere mate tuberculeus. In 1910 waren van de 5214 afge keurde militieplichtigen er 4314 tuber culeus. Troussaint gaf den raad, door tubercu lose aangetasten, die wel worden goed gekeurd voor den dienst, vrij te stellen van inspannend werk en, zoo het niet mogelijk mocht zijn militaire sana toria op te richten, zich te verslaan met burgerlijke sanatoria voor de op neming van militaire tuberculose lijders. Het groote belang dat Nederland heeft bij het behoud van zijne koloniën heeft het dagblad «De Avondpost» bewogen de volgende prijsvraag uit te schrjjven en voor de beste antwoorden daarvoor uit te loven een bedrag van zevenhonderd gulden. «Welke maatregelen kunnen geno men worden om het behoud van Indië voor Nederland te verzekeren De voorwaarden voor mededinging enz. zijn de navolgende De mededinging is voor ieder open gesteld. Bij de behandeling van het onderwerp moeten ook de navolgende vragen aan een beschouwing worden onderworpen lo. Kan kolonisatie van Nederlan ders in den archipel met kans op suc ces ondernomen worden? 2o. Kan kolonisatie van andere vol ken bijdragen tot nauwer aanéénslui ting van Nederlanders en de bezittingen in Azië? 3o. Wat kan gedaan worden tot aanmoediging van Nederlandsche jon gelieden om zich te geven aan den Indischen Staatsdienst of aan bet vrije maatschappelijke beroep aldaar? 4o. Door welke middelen kan men bij de Inlandsche volkeren het saam- hoorigheidsgevoel met Nederland be vorderen 5o. Wat kan in het algemeen ge daan worden om Nederland en Indië te doen inééngroeien tot één Slaats- gemeenschap? zóó dat Indië zelf zich voelt als een deel dier Staatsgemeen- schap De militaire maatregelen te land en te water, die genomen kunnen wor den tot het behoud van Indië, wen- schen wij buiten beschouwing te zien gelaten. De Europeesche kolonisatie van Ned.-Indië heeft meermalen een punt van onderzoek uitgemaakt. Het laatste is dit geschied in 1857, toen ingevolge een adres van tien Nederlandsche notabelen, geïnteres seerd bij handel of bestuur der Kolo- niëo, een Staatscommissie werd be noemd tot het bestudeeren van dit vraagstuk. Het uitvoerige rapport dier commissie met talrijke bijlagen, bevat veel wetenswaardigs. Tusschen 1857 en 1914 ligt echter ruim een halve eeuwtoestanden en inzichten tiebben zich sinds dien tijd belangrijk gewijzigd. De antwoorden worden vóór 1 Janu ari 1915 bij de Redactie in gewacht p. a. «Commissie voor de prijsvraag Indië a Het papier s.v.p. aan ééne zijde te beschrijven. De inzendingen, die daarvoor het meest geschikt geoordeeld worden, zullen in «De Avondpost» worden opgenomen, onderteekend, zooals door den schrijver gewenscht wordt. Voor de beantwoording, die door de Commissie het best geoordeeld wordt, looft de Redactie een piijsuit van 500 gulden (vijf honderd gulden). De Commissie is gerechtigd dezen prijs te splitsen. Behalve deze prijs wordt een premie van 200 gulden (twee honderd gulden) ter beschikking van de Commissie gesteld om hier mede naar goedvinden te handelen. Personen, die krachtens hun tegen woordige of vroegere positie zich be voegd achten om de inzendingen te beoordeelen, en uit belangstelling voor het onderwerp mede in de Commissie van beoordeeling wenscben zitting te nemen, worden door de Redactie be leefd uitgenoodigd zich met haar in verbinding te willen stellon. Bij de Infanterie en Vesting Artillerie worden voor het blijvend gedeelte in werkelijken dienst gehou den, voor den tijd van vier maanden, onderscheidenlijk 2816 en 412 man van het eerste lichtingsdeel der lichting van 1914, tot welk lichtingsdeel ook zijn te rekenen zij, die met dat lich tingsdeel hun eerste-oefening volbren gen en niet op grond van eenig artikel der wet van dien dienst zijn vrijgesteld. Provinciale Staten van Utrecht. De zomerzitting van de Provinciale Staten van Utrecht nam heden een aanvang onder leiding van mr. F. D. graaf Schimmelpenninck, commissaris der Koningin. Nadat hulde was gebracht aan de nagedachtenis van mr. D. Ragay, werd het nieuw gekozen lid mr. W. H. M. Werker geïnstalleerd. De voorzitter wenscbte hierop mr. dr. F. A. C. graaf van Lynden van Sandenburg geluk met diens benoeming tot Commissaris der Koningin in de provincie Utrecht en sprak daarbij de boop uit, dat hij vele jaren tot voor spoed en zegen van de provincie als haar hoofd moge optreden. De heer Van Lynden dankte voor deze woorden, terwijl hij de welwillend heid inriep van Gedeputeerde en Pro vinciale Staten bij de vervulling van zijn spoedig te aanvaarden taak. De verschillende ingekomen subsidie verzoeken werden naar de afdeelingen verzonden, hetgeen ook geschiedde met de voorgestelde reorganisatie van de provinciale ambtenaren verordening. Het ontwerpverordening omtrent de eleclriciteitsvoorziening in de provincie werd commissoriaal gemaakt, evenals de wijziging in de verordening betref fende de waterstaatsambtenaren. Aangenomen werd voor kennisgeving een adres van de club van Utrechtsche leden van bet Genootschap «Architec ture et Amicitia», waarin verzocht werd alsnog over te gaan tot vaststel ling eener verordening tot het tegen gaan van reclameborden in het land schap. Herinnerd werd, dat verloden jaar een voorstel om eene commissie tot samenstelling van zulk eene ver ordening te benoemen, met groote meerderheid werd verworpen. De Staten herkozen tot buitengewoon lid van Gedeputeerden mr. G. H. van Bolhuis, terwijl benoemd werd tot lid van Gedeputeerden (vacature Van Lynden van Sandenburg) mr. C. J. W. Loten van Doelen Grothe (chr. hist.) burgemeester van Soest met 29 van de 40 stemmen (8 stemmen werden uitgebracht op mr. G. H. van Bolhuis). Na trekking der afdeelingen werd de vergadering verdaagd tot 20 Juli 10 uur voormiddags. Handelsblad. De Bond van Nederlandsche eierhaDdelaren en de Gelderscb-Over- ijselsche vereeniging van eierhande- laren hield hier Maandagmiddag een gecombineerde vergadering in hotel »Iteichmann«, welke, behalve door een 25-tal leden van beide corporatiën, werd bijgewoond door een vertegen woordiger van de Hoilandscbe Stoom bootmaatschappij (AmsterdamLon den) van de Hoilandscbe IJzeren Spoorwegmaatschappij en van de expediteursfirma Jos. Okon te Rotter dam. De heer Hesselink, Voorzitter van den Bond, leidde de vergadering en deelde mede, dat zij in hoofdzaak is belegd om rapport uit te brengen over het bezoek, door leden van beide ver- eenigingen op 15 Juni en volgende dagen aan Londen gebracht, van welke belangrijke excursie de groote bladen een zeer lezenswaardig verslag gaven. Onder meer is daarbij de wensche- lijkbeid gebleken van het doen aan maken voor gemeenschappelijke reke ning van eierkisten op éen maat, opdat bij het vervoer per spoor en boot de kisten beter gestuwd kunnen worden en daardoor de inhoud minder te lijden heeft. Met op 3 na algemeene stemmen werd besloten kisten te doen aan maken, metende binnenwerks 1.73 X 0.50 X 0 20 M elk voor 900 eieren, en deze als typisch Nederlandsche kist in te voeren uiterlijk 1 Januari 1915. Wie ze op dien datum niet bezigt voor export, moet uit den bond of de vereeniging treden. Aan het verzoek der H. IJ. S. M. om op den bovenkant der kist goed leesbaar te doen aanbrengen het woord «Boven» zal worden voldaan. Uit Lunteren was ingekomen een verzoek van 77 pluimveehouders om ook daar een markt in te stellen. Besloten werd, een commissie van 6 leden te benoemen, welke zich zoo spoedig mogelijk in verbinding zal stellen met den Burgemeester van Ede, opdat te Lunteren een eiermarkt worde opgericht. Bij het Internationaal pluimvee congres, in 1916 te Scheveningen te houden, zal de Bond worden ver tegenwoordigd door den heer Van Hardeveld, de Vereeniging door den heer Krudde. Aan de orde kwam hierna de be spreking van het rapport over het bezoek aan Londen. Meegedeeld werd, dat in Engeland zoowel als hier te lande ernstige wantoestanden beerschen, zoowel wat den uitvoer als wat onhebbelijke con currentie betreft. Om dit te keeren, werd besloten, een samenspreking te beleggen van een 6 tal vertegenwoor digers van beide landen om te geraken tot een nauwqr, viiendschappelijker band en om de gemeenschappelijke belangen beter te kunnen behartigen. Na die bespreking zal weder een gemeenschappelijke vergadering van Bond en Vereeniging worden belegd, in welke de wenschen en verlangens kunnen worden besproken. De Engelsche handelaren willen naar Holland komen, zullen daartoe op een Donderdagavond uit Londen vertrek ken en Vrijdag en Zaterdag ver gaderen, wellicht te Amersfoort. Het einddoel is, dat men over en weer niet langer met 30 of 40, doch met 3 of 4 importeurs zaken doet en dus een soort bond van importeurs en exporteurs vofmt, met over en weer plichten. Gekozen werden tot vertegenwoor digers van den Nederlandschen eier- handel de heeren: Van Rbee, Staal, Van Hardeveld, Dekker, Van Bruggen, Hesseling, Krudde en Van Essen. Aan bet slot der vergadering ver zocht de vertegenwoordiger van de firma Jos. Okon, een commissie van onderzoek te benoemen in zake de beschuldiging, dat zij als verscheper tevens zelf handelaar zou zijn. De commissie, bestaande uit de heeren Krudde, Van Hardeveld en Staal, zal ten spoedigste rapport uitbrengen aan Bond en Vereeniging. De vergadering, even na 1 uur aangevangen, werd hierna tegen half zes besloten met een gemeenschappe- lijken maaltijd op het terras van hotel-Reicbmann. Amersf. Crl. De prijsuitdeeling of promotie voor de humanisten van het Oud- Katholiek Seminarie zal dit jaar plaats vinden op Donderdag 9 Juli, des voor middags te 10 uur. Voor deze gelegen heid zijn de boekwerken geschonken door den zeereerw. Heer II. Th J. van Viijmeu, pastoor te Egmond. Als gewoonlijk zal de oudste der leeilingen een lezing houden. Verder zal de zangvereeniging «Mirjam" eenige liede ren ten gehoore brengen. Voordracht ter benoeming van een onderwijzer aan de openbare lagere school D. alhier. 1. K. W. Berends, onderwijzer, te Nijkerk. 2. H. van Geelen, tijdelijk onderwijzer te Amersfoort. 3. J. de Blank, onderwijzer te Sloten. (N.H.) De gouden medaille voor 36- jarigen trouwen dienst is toegekend aan de adjudant-onderoffier instructeur G. Steenbeek van de le school voor verlofsofficieren alhier. Een korporaal der Ve Infanterie Brigade alhier, die wegens beleediging van een sergeant in voorarrest zat, heeft uit vrees voor wat men in dienst noemt: een duw krijgen, gepoogd zich zelf van het leven te berooven. Toen men hem gisterochtend zijn eten bracht vond men hem hangen. De levensgeesten waren echter nog niet geweken hij wordt nu in het hospitaal verpleegd. Om een laatste eerbiedige hulde te brengen aan het stoffelijk overschot van majoor Thomsom, dat waarschijn lijk Woensdag 15 Juli per spoor langs Amersfoort gevoerd zal worden, zullen de verschillende korpsen uit bel gar nizoen, detachementen in groot tenue opstellen op het laad- en losterrein van de H. S. M., tusschen de lucht brug en de lijn naar Resteren. Van het 5e en 16e regiment infan terie 2 sectieën met de vaandels en het muziekkorps, van de Mitrailleurs- afdeeling 1 sectie, van de Veld-artillerie 1 sectie, van het le reg. Huzaren 2 secties met de muziek. De detachementen van de infanterie en de Huzaren, zullen onder com mando staan van een kapitein resp. ritmeester en 2 luitenants de overige onder 2 luitenants; het geheel onder commando van overste Grondhout. De officieren, die de plechtigheid wenschen bij te wonen, zullen op de rechtervleugel der troepen worden opgesteld. Op het oogenblik dat de trein nadett, zal de muziek een treurmarsch in zetten, de geweren worden ge presenteerd en met de vaandels ge salueerd. De eindwedstrijd om den wissel- beker van kolonel Burger zal gespeeld worden Donderdagnamiddag op het terrein vóór de kazerne tusschen het 2e Bat. 5e reg. inf. en le Bat. 16e reg. inf. De muziek van het 5e reg. inf. zal zich tijdens den wedstrijd doen hooren. Het verloop van den wedstrijd was aldus le Bat. 5e Reg.2e Bat. 5e Reg. 12. le Bat. 16a Reg.Cursus 10. 2e Bat. 5e Reg.2e Bat 16e Reg. 2 1. le Bat. 5e Reg.le Bat. 16e Reg. 0—1. Door den Ned. Korfbalbond is een grootezilveren medaillegeschonken aan de Ve Inf. Brigade voor het houden van kolfbalwedstrijden tusschen de verschillende oompagnieën. Gespeeld is reeds tusschen 2e Comp. 2e Bat. 16e Reg en 4e Comp. 2e Bat. 5e Reg. Uitslag 91. 7 Juli zal gespeeld worden door 4e Comp. le Bat. 5e Reg, en le Comp. 2e Bat. 5e Reg. 10 Juli tusschen 2e Comp. 2e Bat. 5e Reg. en 2e Comp. le Bat. 5e reg. De wedstrijden worden gehouden op bet veld achter de kazerne. Tot watergraaf van het heem raadschap «De Eem, beken er. aan kleve» is benoemd de heer J. Knoppers alhier. Voor het toelatingsexamen van het Gymnasium hebben zich 30 can- didaten aangemeld, van wie 25 voor de eerste klas. Onze stadgenoot C. v. d. Biezenbos behaalde op de Amsterdamsche wieler baan in den één kilometer-wedstrijd den 2en ptijs. Overzicht omtrent het vervoer en de opbrengst der Amersfoortsche Tramweg-Maat schappij gedurende de maand Juni 1913-1914. 1913 1914 Meer. Aantal passagiers 10789 11240 460 Opbr. vervoer f541.40 f567.50 f 26.10 t Dagkilom. -. 10.02 - 10.50 - 0.48 Totaal -591.40 -595.05 - 3.65 Dagkilom. - 10.95 - 11.02 - 0.07 Volgens bet «Amersf. Dagblad« bestaan er bij ons gemeentebestuur plannen tot stichting van een gemeen telijk volksbad. Bij den te Utrecht gehouden schietwedstrijd zijn doorAmersfoorters behaald Korpswedstrijd buks: Eereprijs Wilhelmina met 480 p.; 4de prijs Prins Hendrik met 468 p. Personeele wedstrijd 19e prijs R. H. Schukking met 43 p. Vrije baanwedstrijd, buks: 3e prijs R. J. van Eimeren 200 p.; R. H. Schukking 199 p. Eere-wedstrijd buks: 4de prijs C. Uding. Donderdagavond 8 uur wordt op het terras van «Amicitia» een concert gegeven door de stafmuziek van het 5de reg. inf., directeur de heer G. Bikkers. Het programma luidt: 1. „L'Eclaireur" Marsche Allier. 2. Ouverture „Die Felsen- mükle"Reissiger. 3. „In lauschiger Nacht" WalzerZiehrer. 4. Grande Fantaisie sur des motifs de TOpéia „Le Trouvère"VerdiVan Aken. Pauze. 5. Ouverture „La Muette de Portici"Auber. 6. „Ballet de Coppélia" a. Lent et Valse, o. Danse de Fête et Valse des Heu- res, c. Czardas, d. Galop Délibes. 7. „Blumenlied" LangeBikkers. 8. Fansaisie „Les petits Pro- diges"Dunkier. Op de kaasmarkt van j.l. Maandag werden aangevoerd 31 wagens, be vattende 7875 K.G. kaas. De piijs per 50 K.G. liep van f28. tot 132.—. Voor gestempelde kaas werd f34.50 besteed. Zondagmiddag werd onder Soest, langs de spoorbaan der Centraal Spoor nabij den Molenweg, het lijk gevon den van den 58-jarigen metselaar Joseph Wiss, te Soest. De verongelukte, die ernstig aan een der bovenarmen was verwond, is vermoedelijk door een der passeerende locaaltreinen gegrepen eri terzijde ge worpen. Vermoedelijk is de verongelukte onder den invloed van sterken drank de spoorbaan opgeloopen. Een nieuwe ziekte? Het gebeurde bij de zitting van den Keuringsraad voor de Nationale Militie te V. De overste voorzitter vraagt aan een adspirant-landverdediger: Heb je ook gebreken, die je ongeschikt maken voor den dienst? Ja, meneer. Zoo en welke gebreken heb je? Ik bin getrouwd meneer en ik stotter? Aardbeien geen geld waard. Als bewys, dat er een buitenge wonen aardbeienoogst is, kan dienen, dat een tuinder te Zwijndrecht aan eenige zijner klanten te Dordrecht aangeboden had om bij hem een geheelen dag aardbeien te komen plukken en deze mede te nemen, zonder daar iets voor te betalen. De geringe prijs der aardbeien kan bet plukloon bijna niet goedmaken. De eeuwenoude beuk aan het Uddelermeer, die zoovele vermoeide reizigers tot schoil- of rustplaatsstrekte, is onder de kracht van den wind be zweken. RECLAME.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1914 | | pagina 2