Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. Ingezonden. nooit, waar hij zal terechtkomen. Tegen zulke verderfelijke machten baat geen redeneering; er moet gewapenderhand worden opgetreden. Vrijheid, bovenal zedelijke vrijheid, is in de gedachten iets zeer begeerlijks, in de werkelijkheid een heerlijk bezit, mits als vrucht van overwinning, niet als af wezigheid van alle gebonden zijn. Wij, in alle opzichten beperkte menschen vinden ons niet thuis in de oneindige ruimte; wij hebben een horizon noodig, een grenslijn, waar het oog op rust. Het onbeperkte wijd brengt tot verbijstering en met 't schijnbaar onbegrensde van den oceaan verzoent ons slechts de weten schap, dat er een kust achter licht. Die kust, dat is het werkelijk concrete van het leven, datgene, waaraan wij hou vast hebben, dat ons belet verloren te gaan als atomen in de uitgestrektheid der werelden, de plicht, die zich aan ons voordoet als een reeks van plichten, en tot zijn orgaan het geweten heeft. Die plichten, van onderscheiden waarde, maar immers, ook de gewone grens palen hebben niet dezelfde afmetingen en verschillen in vorm, in opschrift, in ver siering, stellen met elkander de lijn samen, tot welke wij voorhands hebben te gaan, die wy met alle kracht pogen te bereiken. Er wordt op de levens- markt sterk geknibbeld en men doet vaak wat men kan om van de grens vandaan te blijven, maar dat is toch werkelijk ver keerd. Het ligt in onze natuur, te berei ken; dat alleen geeft de voldoening, die tot de onmisbaarste geluksvoorwaarden behoort. Er zyn ook menschen, gelukkig! van wie gezegd wordt, dat zy meer doen of gedaan hebben dan hun plicht. Eigenlijk i3 dat niet juist; niemand doet ooit meer dan dat, noch kan iets meer doen. Maar de zaak is, dat de grenzen, die den omvang van den plicht aangeven, de merkwaar dige hoedanigheid vertoonen achteruit te wijken als men ze bereikt heeft. Het ter rein wordt dan ruimer, en wie er zich op beweegt, erlangt meer vryheid van beweging. Dat is de gezegende opvoeding, die ons ten deel valt in de leerschool des le vens, de opvoeding ook, die wij onzen kinderen moeten geven, zoo wy hen wil len zien opgroeien tot menschen. Verslap hun aangeboren geestelijke ener gie niet, door hen afkeeerig te maken van de krachtinspanning, die het bereiken van de plichtgrenzen vereischt; maak hen niet vertrouwd met de gedachte, dat het met een beetje minder ook wel kan. Want daardoor zoudt gij een der kostelijkste levensgaven buiten hun bereik doen blij ven. Hier is een gymnastiek van den wil te beoefenen. Bij eiken wèigeslaagden hoogte- sprong laat men voor den volgenden de koord rijzen. Ons alleen sta het reed3 helder voor den geest, dat wij onzen spie ren en pezen niet hebben om ze te laten verstijven. Een overgroots menigte nas j.l. Woensdagmiddag nabij bet station saamgestroomd om een laatsten groet te brengen aan het stoffelijk hulsel van overste Thomson. Geheel de Noord- en Oostzijde van den stations weg was dicht bezet met toeschouwers zoo ook de luchtbrug over bet em placement en het gedeelte van den Soesterweg dat langs de spoorlijn ligt. Op bet perron waren namens het gemeentebestuur aanwezig wethouder Van Esveld en de hoofdcommies de heer Haan, voorts het afdeelingsbe- stuur der Vereeniging van Onder officieren »Ons Belangd, spoorweg autoriteiten en een aantal particulieren. Omstreeks één uur stoomde de trein, die uit twee goederen- en twee per sonenwagens bestond, bet station binnen. Door den voorzitter van «Ons Belangd werd een krans gelegd in den lijkwagen, waarvoor door generaal- majoor Ophorst, namens de familie werd dankgezegd. Na verwisseling van loco motief stoomde de trein na een opont houd van slechts 3 minuten, langzaam verder langs de op het laad- en los- terrein opgestelde detachementen van de troepen alhier in garnizoen, die het militair saluut brachten terwijl de muziekcorpsen treurmuziek deden hooren. Gisterochtend om 11.38 arri veerde hier per extra-trein het stoffe lijk overschot van Jhr. Mr. J. Roëll in leven vice-president van den Raad van State. Omstreeks 12 uur vertrok de lijkwagen, bedolven onder bloemen en kransen, gevolgd door een 12-tal rijtuigen, waaronder vele equipages van bekende families uit den omtrek naar het keikhof te Oud-Leusden, waar in het familiegraf ook de gade van den overledene rust. Onder klok gelui werd de kist, waarop de kransen van de koningin en Prins grafwaarts gedragen. Onder het groote aantal belang stellenden op den doodenakker aan wezig merkten wij o.a. op: de minister van binnenlandsche zaken, Mr. Cort van der Linden, de minister van bui- tenlandsche zaken, Jhr. Loudon en zijn ambtgenoot van landbouw, nij verheid en handel, Mr. Treub; voorts Mr. Goeman Borgesius, voorzitter der Tweede Kamer, alsmede de leden dier Kamer Mr. De Beaufort, Smeenge, Jhr. Schimmelpenninck, Ter Spil en Rutgers, het lid der Eerste Kamer Mr. Rekers, het oud-lid der Tweede Kamer de heer Reyne, Dr. A. W. Bronsveld, Mr. G. tl. Bolhuis, oud president van het Hoog Militair Ge rechtshof en oud-voorzitterderUtrecht- scbe kiesvereeniging; Prof. Kouwer, rector magnificus en tal van hoog leeraren der Utrechtsche Hoogeschool, waarvan de overledene president curator was. Verder de senaat van het Utrechtsche Studentencorps, de burgemeester van Utrecht, Mr. Foc- kema Andreae, de oud-burgemeester dier gemeente, baron Van Lynden, de oud-commissaris der Koningin in Utrecht, graaf Schimmelpenninck, de commissaris der Koningin in Friesland, baron Van Harinxma toe Slooten, generaal d'Hamecourt, Jbr. Boreel van Hogelanden, lid van Gedeputeerde Staten van Noord-Holland, de heer Kretscbmar var. Veen, directeur-ge neraal der S. S., en dan deputaties van pachters van den overledene uit Wijk bij Duurstede, Amersfoort en Langbroek. Onder de familieleden waren o.a. W. baron Röell en Jhr. Röell, burgemeester van Amsterdam. Achtereenvolgens werd het woord gevoerd door Minister Cort van der Linden, Mr. W. H. de Beaufort, Mr. H. Goeman Borgesius, Professor Kou wer, Jhr. Van den Bergh van Heem stede, Mr. Fockema André, burge meester van Utrecht die den ontsla pene schetsten als staatsman en mensch en als om strijd roemden zijne groote gaven van hoofd en bart. Baron Röell sprak uit naam der familie woorden van dank. Bij het toelatings-examen voor de Middelbare Handelsdagschool alhier, zijn geslaagd Voor de eerste klasse: C. de Bruijo. P. Br. Corsira, J. Houbaer, J. D. de Jong, J. F. L. Lankamp, Z. van Nim- wegen, C. Scbolte, J. C. Watervis en Tb. Ruijs, allen te Amersfoort; A. Brenning, J. Groenhuizen, G. van Wessel en Th. Cr. van de Woord, te Raam, J. E. van Coevorden en J. de Weert, te NijkerkJulie Bieleveld, M. J W. A. van Dijk, en M. N. Henny te HilversumE. van Leuveren en M. L. Kleijn, te Woudenberg; H. J. Visser te Soest en W. van der Wal, te Russum. Niet geslaagd 3 candidaten. Voor de 2e klasse: J. Leijenborst, G. van Ooik, M. J. Rinkel en E. Wagenaar, allen te Amersfoort, K. van Boeyen te Putten, E. de Bruijn, W. Th. J. M. W. van Dijk, J. C. C. B. van Dijk, Jacq. Frank, Marie van de Kolk, M. E. Mesritz Hamerveld te Baam; J. F. Kleijn te Bussum; N. van der Weijden, de Bildt en D. C. van Voorst te Woudenberg (voor waardelijk). Niet geslaagd 3 candidaten. Voor de 3e klasse: G. Smits te Winterswijk (voorwaardelijk). Van de tegenwoordige leerlingen der H. D. S. zijn bevorderd Naar de 2e klasse: Rosa J. Blok, C. C. H. van Doorn, J. van Eys, W. van Fasteobout, H. J. Graansma, G. W. van Goor. C. Groot, Th. G. Meyer, J. van Noordt, G. Serré, J. C. Velt- huyzen, Anna Vermolen en Trijntje IJffs, allen.te Amersfoort; Anna Bijker, te Ermelo; J. Elberse te Soest; C. Kasteleyn te Soesterberg; K. Kuyken te Baarn, en P. A. J. B. Vos te Veenendaal. Niet bevorderd 5 leer lingen. Naar de 3e klasseW. van Buuren, W. van Es. N. de Haan, Meta Hooge- woud, Heiltje Huyboom, H. F. Koster, Jo Kuyters, J. L. A. Riem Vis en Jo Wijk, allen te Amersfoort; L. Bogt- man, F. Herman de Groot, S. van de Kop, M. van Kreveld, P. Menten en W. Volmer, allen te Hilversum, Koosje van de Bovenkamp te Veenendaal, F. G. van Meerten te Baarn, H- van Norden te Zeist, en J. Renes te Scberpenzeel. Voorwaardelijk: L. H. Serré te Amersfooort. Niet bevorderd 8 leerlingen. Naar de 4e klasse: Miek van Eek, P. van Goor, J. Goole, L. B. de Groot, G. van Hazelen, H. Hogervorst, Suze Klasser en Ph. E. Rintel, allen te Amersfoort; Dé Hilling te Harderwijk en Lize Kuyken te Baarn. Voor waardelijk D. Salomons te Amersfoort. Niet bevorderd 3 leerlingen. De heer H. J. Horne, door het Transvaalscbe gouvernement belast met de organisatie van het vakonder wijs aldaar, bracht j.l. Woensdaag een bezoek aan de ambachtsschool alhier. Ds. L. N. de Jonge, uit Utrecht, hoopt morgenochtend 10'/, uur voor te gaan bij de godsdienstoefening in de Remonstrantscbe kerk alhier. De Schietverenigingen »Wilhel- minac en »Prins Hendrik« die j 1. Donderdag te Utrecht de door ben behaalde prijzen in ontvangst hadden genomen, werden des avonds alhier bij aankomst aan het station feestelijk ingehaald. Nadat de heer Th. van Kils- donk namens de N.V. Bioscoop »De Arende een lauwerkrans had aange boden werd met de muziek aan het hoofd een serenade gebracht aan den burgemeester, en daarnaeen ommegang door een deel der Gemeente. Luitenants F. C. J. Trapman en D. van Voorst Evelink haalden in het Concours Hippique te Hoofddorp respectievelijk den 3en en 5en prijs. Kapitein H. A. Seyffardt, van den generalen staf, adjunct-chef van den staf der IVe divisie, is gedetacheerd bij het le reg. veld artillerie tot het bijwonen der practische oefeningen. le luitenant jhr. J. G. O. S. von Schmidt auf Altenstadt van het 2e reg. veld-art. heeft verzocht op non activiteit te worden gesteld. Aan den heer J. Kerkhoff is op zijn verzoek met ingang van 15 Augustus eervol ontslag verleend als concierge bij bet kantongerecht alhier. Mejuffrouw J. J. Kleber behaalde het diploma voor piano-onderwijs van de Maatschappij tot bevordering der Toonkunst. De plaatselijke afdeeling van de Nederlandsche Natuurhistorische Vereeniging maakt morgen eene excursie per fiets naar Stroe. Bij de aanbesteding voor bet rioleeren en bestraten van eenige we gen op en bij het terrein van ïVolks- huisvesting IIwerd ingeschreven als voUt: Groenhuizen, te Hilversum, f 18.640Meijster f 17.843 80W. Rui tenberg f17.479; J. W. Bos f 17.773; Boshuizen f 17.700Wassink f 17.530; J. van Keulen f 16.950; T. W. Bonte f16 690; E. de Bruin, te Hoogland, f 16 539C. Ruitenberg f 16 764Van den Brink f16.631; Wildemanflö 864 en Th. Hoogevest f 16.223. Het werk werd den laagsteri inschrij ver gegund. »H. V. C.« speelt morgenmiddag op het terrein achter «Rustoord* tegen ïAjaxi uit Amsterdam. Lijst van brieven en briefkaarten, geadresseerd aan onbekenden, verzon den van het Postkantoor Amersfoort over de le helft Juli 1914. Brieven Binnenland. Bureau Belastingen, Amersfoort. Wed. Jansen, Amsterdam. Paal, id. Evert Versteeg, Barneveld. Den Haag. Kaatje van der Pol, Voorthuizen. Briefkaarten Binnenland. Annie Meijer, Amsterdam. Mej. G. Boot, Arnhem. Mej. H. v. d. Esschut, Hilversum. Mej. R. Romijn, Rotterdam. 2 zonder adres. Briefkaarten Buitenland. Polman, Bökkerich? D. Hulst, Weitmar. Aan de «Centrale* eierveiling der V. P. N. alhier werden gisteren aangevoerd 22825 eieren. Voor kippeneieren werd besteed f4.35—f5.30, voor eendeneieren f4.95 f5.05, voor kalkoeneieren f6.00 Gem. prijs f 4 60. Levendige handel met zeer veel vraag naar zware en bruine Eieren. De kroonprins en ,,'t Uur van 't noodlot voor 't Duitsche Rijk". Eenigen tijd geleden verscheen van de hand »an kapitein H. Frobemus een boekje, getiteld 't Uur van 't nood lot voor 't Duitsche Rijk", waarin de volgende slotzin voorkomt: De geprikkelde dorst naar wraak van Frankrijk tegen 't Duitsche rijk, de ontvlamde baat van Rusland tegen Oosteni ijk-Hongarije, dat zich tegen zijn streven verzet, hebben beide landen gebracht tot een opdrijving van bun krijgstoerusting, die zü slechts kort kunnen volboudeD. Feitelijk kan men thans iu deze krijgstoerustingen niets anders meer zien dan een voorbe reiding tot den oorlog en in 't voorjaar van 1915 zal deze een omvang hebben gekregen, dat men iederen dag den opmarsch van geweldige legers kan verwachten, zooals Europa, neen, de aarde ze nooit aanschouwd heeft. En dan zal 't uur slaan van 't noodlot voor het Duitsche rijk en zijn bond- genooten De kroonprins telegrafeerde aan den schrijver: »Ik heb uw uitstekende brochure met de grootste belangstelling gelezen en wensch baar bij ons Duitsche volk de grootst mogelijke verspreiding. Wilhelm. Kroonprins.* In de laatste jaren wordt het tuin- bouwonderwijs aan cursussen van verschillenden aard meer en meer gewaardeerd en de noodzakelijkheid van eenig tuinbouwonderwijs sterker gevoeld, als gevolg biervan worden steeds meer tuinbouwcursussen op gericht, welke gewoonlijk geregeld bezocht worden door een groot aantal leerlingen. Zooals vtij algemeen bekend is, bestaan er in hoofdzaak twee soorten van cursussen, n.l. voor volwassenen, die minstens 21 jaar oud zijn en voor jongelui, die den leeftijd van 15 jaar en meer hebben bereikt. De eerste bestaan uit ongeveer een tiental voor drachten over één of twee der vakken fruitteelt, groenteteelt, bloementeelt, tuinarchitectuur, bemestingsleer, ziek ten en beschadigingende tweede soort omvat gewoonlijk onderwijs in natuur- en scheikunde, plant- en dier kunde, grondkennis, benevens dat in een of meer van de reeds genoemde vakken. De lessen aan laatstgenoemde cursussen vinden plaats gedurende twee achtereenvolgende winterhalf jaren op 2 a 3 avonden in de week. Voor beide soorten van curssussen is het volgen der lessen nagenoeg kosteloos. Gewoonlijk wordt een zeer gering schoolgeld geheven, waarvan on- of minvermogenden geheel of gedeeltelijk worden vrijgesteld. Bijna alle kosten worden bestreden uit de Rijks- en Provinciale subsidies, terwijl in meerdere plaatsen ook gemeenten en particuliere vereenigingen gelde- lijken steun verleenen. Wanneer in een bepaalde streek cursussen noodig geacht worden, kun nen gemeentebesturen of vereenigingen onder bepaalde voorwaarden daarvoor vastgestelde subsidiën verkrijgen. In den laatsten tijd is de aanvraag voor cursussen stijgende, terwijl het aantal leerkrachten slechts beperkt is. Dien tengevolge moeten vaak allerlei schik kingen worden getroffen en gebeurt het wel eens, dat geen onderwijzers krachten meer beschikbaar zijn voor die cursussen, tot welker oprichting wat laat besloten werd. Ondergeteekende, van Rijkswege met het toezicht belast en mede daar door geregeld in verbinding staande met verschillende personen, die aan cursussen onderwijs geven, meent daarom goed te doen, gemeentebe sturen en vereenigingen, die cursussen wenschen aan te raden vroegtijdig, bijv. vóór 8 Augustus, hem met hun plannen in kennis te stellen, ook blijft bij gaarne op de hoogte met de adressen van hen, die in 't bezit der lagere akte-tuinbouw, genegen zijn cursussen te leiden. De Rijkstuinbouwleeraar voor Utrecht en Zuid-Gelderland. J. LEENDERTZ Czn. te Utrecht. BURGERLIJKE STANDEN. Amersfoort. van 9 tot en met 17 Juli. GeborenHenri Dirk, z. van Tbeo- dorus Brandsen, en Anna Geertruida de Froe. Johannes, z. van Gijs- bertus Craanen en Johannes Antoi nette van Apeldoorn. Hendrika, d. van Gerrit de Vrij en Lousina Anna van de Werken. Evertje Beertje, d. van Jan Vossegat en Hendrika Kroon. Johan, z. van Alexander van Nijkerk en Jannetje Jonker. Wilhelmus Hendrikus, z. van Johannes van der Pol en Sophia Margaretha van Oostveen. Hendrikus, z. van Cornelis Mulder en Hendrika Vis. Geertruida, z. van Jacobus Johannes ten Hoove en Mijntje Hagebeuk. Katrina Anna Maria, d. van Evert van der Heiden en Sophia Driesman. Marinus Petrus, z. van Wilhelmus Johannes Gerritsen en Gerdina Woerd- man. Evertje, d. van Jacob Riksen en Jannetje Heinen. Pieter Albertus, z. van Gerardus Driesman en Johanna Willemina de Gooijer. Adiianus Johannes, z. van Marinus Oosters en Hendrika Johanna Kujjper. Hen drika, d. van Willem Berghuizen en Anthooia Maria Markhorst. Gijs- bertus, z. van Willem Schimmel en Willemina van Zoeren. Dirk Antonie, z. van Antonie de Vrije en Maria Antonia Florijn. Hendrik, z. van Jacob van de Berkt en Janna Luberta Jansen. Annieta Henriëtte Albertine Mathilde d. van Albert Hendrik Schim mel en Mathilde Emilie Johanna Sluiter. OndertrouwdTbeodorus Joseph Bakkenes en AdrianaEverardaBoersen. Anthonius Vonk en Lijsbert Terp- stra. Adrianus Roosendaal en Ber- getta Bone. Getrouwd: Arnoldus Petrus Balk en Maria Wijtske Johanna Hyacintha Graansma. Willem Henri Adriaan van Os en Albertina Louise de Tourton Bruijns. NicolaasMartinus Heilijgers en Marie Dentz. Overleden Gerrit van Ginkel, 16 jr. Jobann Cbristoffel Hartmann, 77 jr., ongeh. Everherda Alijda van de Riet, 79 jr., wed. van Bernardus Franciscus Johannes Luijkx. Jan netje van de Beek, 89 jr., wed. van Arend de Wilde. Fenna Heere, 32 jr., echtg. van Gijsbertus van de Riet. Leusden. 3—17 Juli 1914. GeborenAartje, d. van Barend Wallet en Roelofje van Ravenhorst. Elbertha Christina, dochter van Hendrik Lieuwe Hemminga en Geertje van de Kamp. Albert, zoon van Gerrit Heij en Christina van de Peut. Ondertrouwd: Marinus van der Pol en Dirkje ter Beest. Overleden: Lubbertus van Raven horst oud 3 maanden. Maria de Bruin, oud 66 j. echtgenoote van W. Boersen. Aartje Wallet, oud 7 dagen. Stoutenburg. van 1017 Juli 1914. Overleden Johannis Kuijt, oud 69 jaar, echtgenoot van Aaltje Veldhuizen. Woudenberg. van 10—17 Juli 1914. GeborenWillemina, dochter van Jan van Rootselaar en Cornelia van Schoonhoven. Gehuwd: Johannes Veurink en Jo hanna van Weslerveld. OverledenJohanna van Kooten, gehuwd met Adrianus Wagensveld 76 jaren. MARKTBERICHT. AMERSFOORT, 17 Juli 1914. Tarwe f 0.Rogge f 0.Boekweit f 0. appelen f 0.k f0.Peren f 0.a f 00.Nieuwe Aardapp. f 0.k f 0.00 zandaardapp. f2.k f2.50 Hoendereieren f 4.40 a f 5.p. 100 st. Bruine eieren f5.a f5.60 per 100 st. Boter f 1.35 k f 1.50 per kilo. Margarine f 0.k f 0. Zoetem. kaas f 0.a f 0.per 50 kilo Kippen f 0.70 a f 1.25 Kuikens fl.00 a f 1.20 Piep kuikens f 0.40 a f 0.80 Ganzen f 0. a f 0.Eenden f0.80 k f 1.p. st. Jonge f0.80 a fl.20. Bazen f0.— a f0.— Wilde konijnen f 0.00 a t 0.00 Tamme f 0.40 a flDuiven f0.50 a f0.60 paar Magere varkens f 00, - a 100, Varkens r. export f 0.a f 0 Zeugen f 50.k f 80.Biggen f7.a f 12 Schrammen f0.afO.Vette koeien f 000.a f 000,Guste koeien f 000.— a 1000.—. Kalfkoeien f000.— a f000. Kalf- vaarzen f 00.k f 00.Os f 000.f 000. Pinkstieren fOOO.— k f000.— Aangevoerd waren ongeveer heet. Tarwe heet. Rogge. heet. Boekweit. heet Appelen heet. Peren. heet. Kleiaardappe- len, 300 heet, Zandaardappelen, 160.000 stuks Hoen dereieren. stuks Eendeneieren, 300 kilo boter, kilo Margarine, Kilo kaas. stuks Vee 00 magere varkens Varkens voor exportslagerij 200 biggen 40 zeugen. RECLAME. Neemt u in acht. Wanneer de nieren niet in staat zijn om het urinezuur uit het bloed te filtreeren, wordt het bloed er door vergiftigd, en slechts on beduidende verschijnselen verraden de aan wezigheid van urinezuur in het bloed. Weinig opvallend nog zijn die pijn in den rug, die vermoeidheid, hoofdpijn, duizeligheid, zenuw en spierpijnen, nu eens in de gewrichten, dan weer in de armen, schouders of beenen. Men let niet op deze verschijnselen en toch zgn z\j de kenteekenen, dat het urinezuur ons lichaam begint te verwoesten. Het kan zich nestelen in de gewrichten en jicht, rhoumatiek met haar treurige gevolgen als vervormde ledematen en gewrichten ver oorzaken. i Opgenomen in het bloed, kan hel zich in de bloedvaten en aderen ais een onoplosbare stof afzetten (verkalking, enz.) Het kan zich afzetten in het nierbekken, de urineleiders en blaas, en ontsteking dezer organen, nierzand, niergruis, nier- en blaas steen met de daaraan gepaard gaande nier- koliek veroorzaken. Het urinezuur, de verwoester van het lichaam, moet verwijderd worden. Alleen de nieren z\jn hiertoe in staat en Foster's Ruglijn Nieren Pillen zullen haar hiertoe en staat stellen. Zy herstellen de nieren en het urine-organisme. Doordat zij het urinezuur oplossen en afvoeren, voorkomen zij de uiterst nadeelige werking ervan op het lichaam en roeien zQ de wortels van uw ztekta uit. Te Amersfoort verkrijgb. bij de h.h A. van de Weg, Langestr. 23, en P. de Zwart, Lan- gestr. 94. Toezending geschiedt tranco na ontv. v. postwissel A f 4.75 voor één, of f 10.voor zes doozen, Eischt de echte Foster's Rugpijn Nieren Pillen, weigert elke doos, die niet voorzien is van 'nevenstaand handels merk, 40

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1914 | | pagina 2