Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. Want toen majoor Roelfsema er achter was gekomen, dat onder de nieuw aangekomen vrijwilligers zich ook een Nederlander bevond er zijn nog een oud-koloniaal, ridder M. W. O., en een landgenoot die, hier in dienst geweest zijnde, over Duitsch- land in Albanië is terechtgekomen hebben hij en de andere officieren uit Nederland bun best gedaan, om den heer V. te bewegen weer terug te gaan, ook bet daarvoor benoodigde reisgeld bijeengebracht. En zoo heeft de heer Vogelsang tegelijk met de officieren Snellen van Vollenhoven en Doorman de terugreis weer aanvaard. Onder de overwegiogen, die de Nederlandsche officieren te Durazzo lieten gelden was vooral deze, dat de Nederlanders stonden buiten alle be scherming, daar enkel de zes groote Europeesche mogendheden er door oorlogsschepen 6d in de contióle- commissie vertegenwoordigd waren. En waarschijnlijk mede deze dat, zoo als ook onze vrijwilliger spoedig heeft kunnen bemerken, het in de tegen- wooidige omstandigheden eigenlijk geen aanbeveling zou verdienen nieuwe krachten uit Nederland te werven. De ondernemende jongeman beeft een mooie reis gemaakt en een inte ressant kijkje genomen in de belegerde stad, ook in het internationale soldaten- legioen, dat bezig is zich daar te vormen en hetwelk mee oorzaak is geworden bij het ontbreken van een man op dien jongsten Europeeschen vorstentroon dat iedereen er schijnt te kunnen commandeeren, terwijl de Mbret zelfs het praten io het publiek aan zijn vrouw overlaat. De beer Vogelsang is er een spaar- duilje armer door geworden, maar rjjker in ervaring en herinnering, beide van blijvende waarde. Hoefljzerweek. De straatverkoop van hoefijzer- insignes, die in Amsterdam zooveel succes had, is welwillend toegestaan door Burgemeester en Wethouders van 's Giavenbage, Haarlem, en Arn hem. Verder zullen de insignes ver kocht worden, behalve in de reeds vroeger genoemde 23 plaatsen, in de navolgende gemeenten, totaal dus 67. Weerden, Broek in Waterland,Zeg- waart, Spaarndam, Rbenen, Koekange, Noordwijk, Werkondam, Sluis, St. Maartensdijk, Krimpen a. d. lJsel, Oostzaan, Sloteu (Fr.) Giekerk, Hat- tum, Wapenveld, Ylst, Waarde (Z.) 's Gravenmoer,Dionrijp,Leidschendam, Assendelft, Beetsterzwaag, Krabben- dijke, Schagerbrug, Oosterbeek, Mete ren, Bennebroek, Heerewaarden, Voor burg, Doesburg, Dinxperloo, Uitdam Olst, Kollum, Anna Paulowna, Wemel- dinge, Nieuwerkerk, Emmen, Kethel, Norg. De plannen voor het Nederlandsch Kinderherstellingsoord zijn gereed. De bedoeling is om, wanneer de hoefijzer- week aan de verwachting beantwoordt en nog voldoende geld inkomt, reeds begin September lot de aanbesteding over te gaan. Tot 20 Juli kwam een totaal bedrag in van: 70 301.49' gulden. Nederlandsche Heidemaatschappij. Dezer dagen werd door een twintig tal studeerenden der Nederlandsch- Indische Bestuurs-Academie een ex cursie gehouden onder leiding van eenige ambtenaren der Nederlandsche Heidemaatschappij. Bezocht werden het landgoed nde Utrecht" te Hilvarenbeek, vloeiweiden, vischvjjvers en ontginningen in de omgeving van Valkenswaard en de kweekvijvers en het broedhuis der Maatschappij te Vaassen. Voorts werd een bezoek gebracht aan het Bureau en bet Museum der Maatschappij te Arnhem. Het bestuur der Oranje-vereeni- ging alhier deelt ons mede, dat reeds een aanvang is gemaakt met de voor bereidselen en werkzaamheden voor de feestelijkheden van 31 Aug. a.s. Deze leestelijkheden zullen bestaan uit 's Voormiddags koraaluitvoeringen bloemencorso. 's Namiddags: ringrijderij, vlieger wedstrijd en dit blijft voorloopig nog geheim. 's Avonds: Concert en vuurwerk. De verschillende commissies zijn reeds als volgt geformeerd a. Bloemencorso: de heeren D. Meester, D. van Schooneveld, W. M. Vonk en P. Westhoeve. b. Ringrijderij: de heeren G. van Lunteren, G. Willemse, J. G. Groote Balderhaar ten Velde Jr. c. Vliegerwedstrijd: de heeren D. Meester, P. Westhoeve, W. M. Wink. Aan de verschillende wedstrijden en het te houden bloemencorso zullen flinke prijzen zoowel in geld als in kunstvoorwerpen verbonden worden en zal in het begin der maand Aug. alles nader door aanplakbiljetten be kend gemaakt worden. Het bestuur rekent op een groote deelname en hoopt dat zij die wenschon deel te nemen aan de verschilleode wedstrijden enzniet zullen wachten tot bet laatste oogenblik om zich bij de be trokken commissies aan te melden, daar alles dan ook tijdig kan worden geregeld. H. M. de Koningin-Moeder, ver gezeld door den grootmeester van Haar Huis Jhr. S. M. S. de Ranitz, benevens den Kamerheer Jhr. Mr. A. G. Schim- melpenninck en freule Van der Poll, bracht Donderdagmiddag een bezoek aan het Militair Hospitaal alhier. H.M. werd ontvangen door generaal- majoor A. A. J. Quanjer, inspecteur van den geneeskundigen dienst der landmacht en overste Dr. S. de Jong, chef van het hospitaal, wiens dochter H. M. een bloementuil aanbood. Alle zalen werden bezocht, waarbij H. M. zich met verschillende patiënten onder hield en hen sigaren schonk. Als blijvende berinnering aan Haar bezoek werd door H. M. een bloemperk toe gezegd. De Amersfooitsche Bond voor Lichamelijke Opvoeding is Woensdag avond definitief opgericht. De statuten werden vastgesteld en tot bestuurs leden gekozen Mevrouw Cremer— Martin en do heeren Jhr. dr. E. Teixeira de Mattos, Th. J. H Bianchi, H. Bier man, P. J Fredeiiks, A. F. L. van Hengel, J. W. Jorissen, J. Overeem, 0. T. W. Rietveld en A. Veen. Door den Bond zullen geen wed strijden worden uitgeschreven, daar deze indertijd den dood zijn geweest van den eenmaal grooten Nedeil. Bond v. Lichamelijke Opvoeding. De vereenigingen die zich als lid van deu Bond opgeven zijn evenwel volkomen vrij wedstrijden uit te schrijven of daaraan deel te nemen. Alle vereenigingen of afdeelingen van vereenigingen die rechtspersoon lijkheid bezitten kunnen als gewoon lid toetreden. De godsdienstoefening in de Re monstrantsche Kerk zal Zondagochtend worden geleid door Dr. C. M. A. A. Lindeman uit Waddingsveen. In de religieus-socialische bijeen komst zal voorgaan Ds M J. G. Scher merhom uit Nieuwe Niodorp. De lijn AmersfoortZeist der Ooster-stoomtrammaatschappij is voor het publiek verkeer geopend. Hare dienstregeling hebben wij onder de opgave der middelen van verkeer in ons blad opgenomen. Gisteren maakten de leerlingen van de hoogste klasse der Lagere Scholen in groepen van 150 van hel nieuwe vervoermiddel gebruik voor een koste loos uitstapje. De jongelui waren opgetogen. Te Zeist werden ze onthaald op limonade of melk, en op de thuisreis kreeg elk nog een stukje Kwatta. De tarieven voor de nieuwe tram lijn zijn als volgt: AmersfoortSoesterberg le kl. 15, 2e kl. lOct.Amersfoort—Zeist lekl.25, 2e kl. 20 ct., SoesterbergZeist lekl. 15, 2e kl. 10 ct. Ook zijn 10-riilenboekjes verkiijg- baar, geldig op de verschillende baan vakken AmersfoortKalkweg, Kalk- wegHuis ten Halve, Huis ten Halve Huis ter Heide, Doldersche weg—Zeist, ZeistStation Driebergen. Deze tienrittenboekjes kosten le kl. f 1 en 2e kl. 65 cent en zijn bij de conducteurs verkrijgbaar. De leerlingen der hoogste klassen van de Openbare School aan de Ko ningstraat maakten gisteren eenschool reisje naar Amsterdam, die van de school aan de Puntenburgerlaan naar Rotterdam en die van de school aan de Beekstraat naar Haarlem en Zand- voort. Een infanterist heeft j l. Donder dagmiddag in de provoost getracht door ophanging zich van het leven te beroven Hij werd per rijwiel-bran card naar het militair hospitaal ver voerd. De verordening op hel bezoeken der bioscopen is j l. Donderdag afge kondigd. Kinderen beneden de 16 jaar mogen nu niet meer tot de voorstel lingen worden toegelaten, ook niet onder geleide hunner ouders. Mejuffrouw G. A. van Heukelom is bij het in 's Gravenhage door den Bond van leeraressen bij het huis- houdonderwijs afgenomen examen geslaagd voor leerares in de huis houdkunde. Donderdagavond is op den Dtrecht- schen straatweg een sergeantder infan terie, alhier in garnizoen, die per fiets naar Utrecht ging, door een auto aangereden en uit- en inwendig zwaar gekwetst. Oorzaak moet zijn dat de auto met haar rechterwielen op hei fietspad reed en niet uithaalde vooi den sergeant, die voor een stoomfiels moest uitwijken. Naar wij vernemen is de sergeant naar het militair hospitaal te Utrecht vervoerd teneinde de inwendige kwets uren te kunnen vaststellen. Tot predikant bij de Chr. Geref. kerk alhier is beroepen de beer J.Jongeleen,candidaat te'sGiavenhage. Maandagochtend omstreeks elf uur zal op den Berg, in het terrein gelegen tssschen de Centraalspoorweg en het Zeisterspoor een oefening ge houden worden met mitrailleurs op motorrijwielen en vliegeniers. De eerste groep van het eind examen H. B. S. in de provincie Utrecht telde 21 kandidaten. Eén trok zich terug en vijf werden afgewezen. Geslaagd zijn K. W. Bouwensch, H. F. Fischer, A. J. Glerum, J. C. Han Biauw Sing, H. K. Hijlkema, A. Loterijman, W. F. L. Mingels, G. van Oostrum, E. W. M. Quarles van Uflord, J. Ph. de Ven, A. van Rijn, H. R. J. W. Taets van Amerongen, N. Verhoef, J. W. C. Wollerbeek, N. J. Zijlstra. Aan de »CentraIe« eiorveiling der V. P. N. alhier werden gisteren aangevoerd 22.475 eieren. Voor kippeneieren werd besteed f4.35—f5.50, voor eendeneieren f4.75 f4.90, voor kalkoeneieren f7.00 Vlugge markt met zeer veel vraag naar groote en bruine Eieren. Jan Olieslagers heeft het kunst stuk uitgehaald om zonder motor te vliegen. Op het veld van Stockel. Een Vlaamsch blad verteld er het volgende van. De verslaggever is in gesprek met den directeur van het vliegveld Hij stijgt gewoonlijk tot op 800 meter, in volle vaart, 't zij minstens 80 kil. in 't uur en, al stijgende, houdt bij zijn motor stil. Door de ge wonnen kracht gaat het toestel noch tans en altijd hooger in 't ruim tot de luchtdrukking grooter wordt dan de stijgkracht. Dan komt het op den staart naar beneden, tot het oogen blik dat het gewicht van den motor baskuul maakt en eindelijk alles mee sleept naar beneden, peilrecht. Dat is gevaarlijk, meende de verslaggever. Zeker, maar ik herbaal het, Jan doet dit op zulk een methodische wijze dat men den indruk heeft der vol- volkomen zekerheid. En wat vooral kunstig mag genoemd worden, is dat hij ter aarde komt altijd zonder den motor in gang te zetten! Gij zijt dus nooit bang geweest? Nooit. Die bang wordt is ver loren, zegt hij. Gij ziet wel, ik wil het publiek overtuigen dat van nu al reeds de volstrekte zekerheid bestaat. Ik heb reeds zoo dikwijls gehoord en gelezen dat het toestel toch rnaar een toestel zijnde, men den dood nabij is als de motor niet meer meewil. Gij hebt u zelf kunnen overtuigen dat dit valsch is, vermits ik opzettelijk mijn motor niet gebiuik, mij dus in dezen toestand stellend van een wezen lijk ongeluk. En wij laten hem de eindelooze toejuichingen van het publiek oogsten. In zijn- tegenwoordige vorm is hij misschien wel de vlieger die het best zijn toestel meester is. BURGERLIJKE STANDEN. Amersfoort. van 17 tot en met 23 Juli. Geboren: Beatrix Wijoanda Hen- drika, d. van Wilhelmus van Zuilen en Maria Hendiika Pijpers. Johan nes Antonius, z. van Hendiik van de Hoef en Rikje de Bruin. Gijsbertus Cornelis, z. van Evert van de Pijpe- kampen Gijsbertha Verkerk. Peeltje, d. van Klaas Pater en Annetje Schip per. Marienus Jan, z. van Antonie Remmers en Clara Johanna Swierstra. Christiaan Cornelis Johannes, z. van Corrifclis Johannes Schreuder en Pietje Antonia Bouw. Johanna, d. van Cornells van de Vlasakker en Johanna Spijker. Jacoba, d. van Sippe Over- wijk en Trijntje Faber. Nan Henri, z. van Henri van Raalte en Betsy Anna Cohen. Doraline Annette d. van Jan Hendrik Schütze en Engelina Jacoba Maria Schuver. Maria Eli zabeth, d. van Cornelis Engelbertus Schulpzand en Catharina Constantina Schippers. Jetske, d. van Willem Gerrit van Dam en Teetske van der Wal. Gerardus Johannes, z. van Gerardus van Keken en Clasina vau Hoogevest. Wilhelrnina Josephine, d. van Martin de Hoog en Aletta Martha van Achterbergh. Ondertrouwd: Teunis Beverloo en Helena Catharina Koensz. Dirk Hendrik Antonius Peters en Jacoba Johanna Hamers. Bartus van den Brink en Johanna van Putten. OverledenHelena Maria Ludovina Dietjes, ongeh. 79 jr. Teuntje van Beijeran, 59 jrechtg. van Willem Boog. Anna Speelberg. 16 mnd. Agnes Hendrica Versteeg, 55 jr., ongeh. Jansje Francina van Ginkel, 13 dagen. Sophia Johanna Dett- meijer, 79 jr., wed. van Eduaid George Dettmeijer. Arisje Lubbersen, 28 jr., echtg. van Willem Termaat. Leusden. GeborenTeunisje, dochter van Gerard de Kruijf en van Aartje van de Vliert. Wilhelrnina Hermania, dochter van Jan Johannes Sleeking en van Hendrika Alfrink. Gehuwd: Marinus van der Pol en Dirkje ter Beest. Overleden: Maria van Bokhorst oud 5 maanden. Woudenberg. van 1724 Juli 1914. Geboren: Jannetta, dochter van Matthijs Moesbergen en Gerritje van Egdoro. MARKTBERICHT. AMERSFOORT, 24 Juli 1914. Tarwe f 0.Rogge f 0.Boekweit f 0. appelen f 0.a CO.— Teren f 7.a f 7.50. Nieuwe Aardapp. f 0 af 0.00 zandaardapp. f 2.a f 2.50 Hoendereieren f 4.50 a 1 5. p. 100 st. Bruine eieren f5.a f5.65 per 100 st. Boter f 1.40 a f 1.55 per kilo. Margarine f 0.a f 0. Zoetern. kaas f 0.k f 0.per 50 kilo Kippen f 0.70 a f 1 25 Kuikens f0 90 a i 1-30 Piep kuikens f 0.40 a f 0.90 Ganzen I 0. a f 0.Eenden f0 80 k fl.20p. st. Jonge f0.80 a f 1.20. Hazen f0.a f0.Wilde konijnen f 0.00 a f 0.00 Tamme f 0.50 a flDuiten f 0.50 a f 0.60 paar Magere varkens f 00. - a f 00. -. Varkens export f 0.a 10 Zeugen f 40.a f 90.Biggen f6 a f 12 Schrammen f 0.a f 0.Vette koeien f 000.a f 000,Guste koeien f 000. i f000.Kalfkoeien f 000.a f 000. Kalf- vaarzen f00.k f00.Os f000.a f000. Pinkstieren f UOO.a f 000. Aangevoerd waren ongeveer heet. Tarwe heet. Rogge. heet. Boekweit. heet. Appelen 10 heet. Peren. heet. Kleiaardappe- len, 100 heet. Zandaardappelen, 100.000 stuks Hoen dereieren. stuks Eendeneieren, 300 kilo boter, kilo Margarine, Kilo kaas. stuks Vee 00 magere varkens Varkens voor exportslagerij 300 biggen 40 zeugen. RECLAME. De kwellingen van aambeien, in het begin niet 100 hevig, zijn ten slotte onuitstaanbaar. De verschrikkelijke jeuk en stekende pijn zijn niet tot bedaren te brengen, of men zit, staat of loopt. Zij komen meer voor bij vrouwen dan bfi mannen en worden vaak veroorzaakt door verstopping, een zittende levenswijze enz. Bloedende zoowel als droge, in- zoowel als uitwendige aambeien kunnen volkomen genezen worden door Foster's Zalf. Menigmaal werd de patiënt door aanwending van één doos van zijn lijden verlost. Foster's Zalf (let op den juisten naam) is te Amersfoort verkrijgb. bij A. van de Weg, Langestr. 23. Toezending geschiedt franco na ontv. v. postwissel k fl.75 per doos. 16 dat er in de smalle laan die er lange loopt, een poortje is, dat tot de achterzij van het huis toegang geeft en daarheen begaf ik me. Ik liep het erf op aan den achterkant en ik stond vlak onder het raam van de kamer waar u uw onder houd had met juffrouw Spencer. Ik hoorde elk woord dat er gezegd werd. 't Was een moedige onderneming van uw kant om juffrouw Spencer zoo uit het Babyion Hotel naar Ostende te volgen. Wat mij betreft, ik durfde me niet vertoonen, uit vrees dat mijn plotselinge komst aan de zaak meer kwaad dan goed zou doen en ons beiden in moeilijkheden zou kunnen brengen. Ik bleef alleen de wacht houdeD. Zooals ik zei, hoorde ik elk woord, want het raam was niet heelenal gesloten en ik bewonderde n, en zag tevens in dat u geen hulp van me noodig had. En toen begon juffrouw Spencer op be- driegelijke manier op uw medelijden te werken en de revolver vloog het raam door. Ik raapte dien op, denkende dat hij misschien nog wel te pas zou kunnen komen. Toen volgde er een stilte. Ik vermoedde in 't eerst volstrekt niet dat u uw bewustzijn had verloren; ik dacht dat u ontvlucht was en toen ik de waarheid ontdekte, was het te laat om nog tusschen- beiden te komen. Er waren twee mannen, beiden in driftige, opgewonden stemming, behalve juffrouw Spencer »Wie was de tweede man?" vroeg Nelly. "Ik weet 't niet. 't Was donker. Ze reden met u weg in de richting van de haven. Weer volgde ik en ik zag dat ze u aan boord droegen. Voordat het anker van het jacht werd gelicht, slaagde ik er in onopgemerkt in de sloep te klimmen. Ik ging er languit in liggen en niemand had er eenig ver moeden van dat ik daar was. Wat er verder gebeurde, weet u." «Was het jacht heelenal gereed om te vertrekken?" "Heelenal, de kapitein stond op de brug en de schoorsteen dampte." "Dus ze verwachtten me! Hoe is dat mogelijk?" »Ze verwachtten iemand. Ik geloof niet dat ze u ver wachtten." «Kwam die tweede man ook aan boord?" «Hij hielp u over de loopplank dragen, maar hij ging weer terug naar het rijtuig. Een koetsier was er niet." "En heeft niemand anders iets van de zaak gezien?" »De kade was geheel verlaten. De laatste nachtboot was aan, moet u denken." Een kort stilzwijgen volgde en toen slaakte Nelly met half gedempte stem, den uitroep: «Wat is 't toch een wonder lijke wereld I" En 't was een wonderlijke wereld voor hen, hoewel misschien niet in de beteekenis die door Nelly Racksole was bedoeld. Zoo juist waren ze aan een inderdaad moeilijken toestand ontsnapt. Ze bevonden zich midden in zee in een klein bootje. Geen van hen beiden wist wat de dag, die zoo juist was aan gebroken, brengen zou en allerlei zwarigheden speelden hen door 't hoofd, bij den man althans, die zich over het lot van zijn koninklijken neef zeer ernstig ongerust maakte. Onder de onaangenaamheden van meer ondergeschikt belang hoorde ook deze, dat ze hun nachtrust hadden moeten ontberen. En toch en toch geen van hen beiden verlangde er naar, dat aan de reis in dat kleine, nietige bootje, waar hij kalm de riemen hanteerde, zij op heel korten afstand van hem aan 't roer was gezeten, een einde kwam. Bij elk van die twee jonge menschen kwam, als onwillekeurig, een vaag verlangen op, dat die reis zoo voor altijd mocht voortduren. Maar aan alle zeereizen komt een einde, 't zij aan de kust, 't zij op den boden van den oceaan en de sloep gleed eindelijk de steenen havenhoofden voorbij. De Prins roeide naar de naastbijgelegen annlegplaats, bond de boot vast en ze stapten aan land. 't Was zes uur in den ochtend; een prachtige, zonnige dag was aangebroken. Op de kaden waren nog maar weinig menschen te zien op dat vroege nur. "Wat nu?" zei de Prins. "Ik moet u naar een hotel brengen." "Ik ben in uw handen," stemde ze toe, met een vriendelijken glimlach, die hem 't bloed sneller door de aderen joeg. Hij merkte nu dat ze er moe en overspannen uitzag; blijkbaar was ze onder den invloed van een reactie, die na het gebeurde niet meer dan natuurlijk was. In het hotel Wellington deelde de Prins den slaperigen portier mee, dat zij met den vroegtrein uit Brugge waren gekomen in onmiddellijk wenschten te ontbijten, 't Was be spottelijk vroeg, maar een flink, klinkend geldstuk kan in een Belgisch hotel wonderen doen en binnen een heel korten tijd zaten Nelly en de Prins onder de veranda van het hotel te ontbijten. «Ik heb nog nooit zulke uitstekende chocolade geproefd," zei de Prins. Dat oordeel was in de hoogste mate onjuist, want de in der haast toebereide drank liet nog al wat te wenschen over. Toch antwoordde Nelly op enthousiasten toon»Ik ook niet." Toen volgden er eenige oogenblikken van stilte en Nelly, misschien voelende, dat ze wat al te veel opgetogenheid had getoond, zei op heel bedaarden, zakelijken toon: «Ik moet dadelijk aan papa telegrafeeren." (Wordt vervolgd).

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1914 | | pagina 2