NIEUWE *êir Nieuws- en Advertentieblad iÈf voor do Provincie Utrecht, ||j| No. 71. Zaterdag 5 September 1914. 43e jaargang VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. PAK ME MEE. BUITENLAND. BINNENLAND Plaatselijk Nieuws. Ingezonden. Amersfoortsche Courant. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden met Zondagsblad 1.15; Franco per post door bet geheele Rijk 1.25. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER Bureau: Langestraat 17. Telephoonn. 60. ADVER1 ENTIËN: Van 16 regels 0.50; iedere regel meer 7'l, Cent. Advertentiên viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. OORLOG. Dit nummer bevat uitsluitend foto's betrekking hebbende op den Europeeschen oorlog, door onze Correspondenten geno men, als: Gevolgen van den oorlog, 1. Belgische vluchtelingen te Maastricht aangekomen. 2. Belgische vluchtelingen op de Boulevard d'Anspach te Brussel. Een jammerlijk beeld van verwoest Visé. Aan de Hol- landsch-Belgische grens. Een Belgisch dou ane brengt zijn goederen op Hollandseh grondgebied. Hoogst merkwaardige foto van een opgeblazen brugDuitschers zijn bezig de brug te herstellen. Mili taire verpleging te Brussel. De Brus- selsche garde civique verlaat de stad bij de komst der Duitschers en gaat naar Antwerpen. Duitsche soldaten door zoeken de puinhoopen in Visé. Een hulpbrug van visschersvaartuigen. Tramwagens in Brussel waarvan de wie len zijn afgenomen doen dienst als barri caden. De Belgische garde civique maakt loopgraven om Brussel. Duitsch kamp aan Duitsche soldaten wordt brood en spek uitgedeeld. Het Engelsche leger in Brussel. Duitsche soldaten langs de Nederlandsch-Belgische grens over Lim burg en Noord Brabant om Duitsche troe pen te waarschuwen Nederland's neutra liteit niet te schenden. Roode kruis- zuster te Maastricht een Duitsch soldaat verplegend. Duitschers in het verwoeste Visé. Herstellende gewonden in het hospitaal te Maastricht; Een 13-jarige jongen uit Mouland zwaar aan het been gewond; in het midden met licht vest Dr. Brocx, leider van het ziekenhuis. Diest bij Brussel; de chasseurs vluch ten voor de Duitsche troepen. Gezicht op de Pont des Arches, brug te Luik. Het hui3 van een bange Belgische huis eigenaar waar vroeger een Duitsch Café- Restaurant gevestigd was. Kaart van het Oorlogsterrein. De geabonneerde wonende wenscht zieh te abonneeren op het weekblad „PAK ME MEE", tegen den prijs van 3'/» cents thuis bezorgd. Een Belgisch rapport over schen dingen van het volkenrecht. De Belgische commissie, belast met het onderzoek betreffende de schendingen van het volkenrecht en van de krijgswetten en gebruiken, heeft een rapport opgemaakt, ais resultaat van haar onderzoek en heeft dit aan den minister van justitie mede gedeeld. Deze commissie bestaat uit de heeren Cooreman, Minister van State, voorzitter Graaf Goblet d'Alviella, Minister van State, onder-voorzitter van de Belgische Eerste Kamer; Rijckmans, senator; Strauss, schepen der stad AntwerpenVan Cut- sum, eere-voorzitter van de Rechtbank te Antwerpen; Ridder Ernst deBrunswyck, hoofd van het Cabinet van Justitie, legatie raadsheer, secretarissen. In haar rapport zegt de commissie „Het blijkt uit bepaalde en overeen stemmende getuigenissen dat, over de geheele streek van Aerschot, De Duitschers zich schuldig hebben gemaakt aan ware gruweldaden. „Een groot gedeelte der bevolking was uit angst op de vlucht gegaan. Op hunnen doortocht, hebben de Duitsche troepen de hoeven, huizen en meubelen in brand gestoken, en met geweerschoten de weer- looze burgers op den weg of bjj hunnen veldarbeid gedood. „Te Hasselt, benoorden van Aerschot, werden 32 huizen in het dorp neergebrand de molenaar en zijn zoon, welke vluchtten, en ongeveer 21 andere personen zijn ge dood, terwijl toch geen enkele Belgische soidatenmacht in het zicht was. „De Duitsche troepen zijn in Aerschot, eene stad met 8000 inwoners, op Woens dag 19 Augustus, in den voormiddag binnengedrongen. Niet de geringste Bel gische wapenmacht was nog aanwezig. Onmiddellijk na hun aankomst hebben de Duitschers verscheidene huizen in brand gestoken en in de Hamerstraat hebben zij 5 of 6 burgers, welke zy dwongen uit hunne woning te treden, neergeschoten, 's Avonds, onder voor wendsel dat een hooger Duitsch officier op de Groote Maikt door den zoon van den burgemeester gedood was geworden, of, volgens een andere lezing, onder voor wendsel dat door den burgemeester en zyn zoon eene samenzwering zou zijn beraamd tegen den opperbevelhebber, hebben de Duitschers al de mannen welke zich in Aerschot bevonden, in hechtenis genomen. Onmiddellijk werden er een vijftigtal op eenigen afstand van de stad gebracht, werden in reeksen van vier geschaard, en moesten opvolgenlijk zich opstellen voor de Duitschers, welke hen met geweerschoten of bajonetsteken heb ben afgemaakt. Meer dan veertig werden op deze wijze vermoord. „De Duitschers hebben de stad leeg geplunderd, uit de woningen wegvoerende al wat zij bemeesteren konden, de meu belen en brandkoffers openbrekende. „Den volgenden dag hebben zjj de burgers, welke den vorigen dag waren aangehouden, in rangen van drie opgesteld; uit eiken rang hebben zjj eenen man op drie genomen, zjj hebben deze mannen met den burgemeester van Aerschot, den heer Tielemans, zijnen zoon van vyftien- en-een-half jaar en zijn broeder op onge veer honderd meters buiten de stad ge bracht en ze neergeschoten. „Vervolgens hebben ze de andere in woners van Aerschot gedwongen kuilen te graven om hunne slachtoffers te be graven. Gedurende drie dagen gingen ze voort met plunderen en branden. Ongeveer 150 inwoners van Aerschot moeten aldus omgebracht zjjn geworden. „Het grootste deel der stad werd geheel verwoest. Vyfmaal hebben de Duitschers er gepoogd de Hoofdkerk, die ze geplunderd hadden, in brand te steken. „De ambulanciers van het Roode Kruis, hoewel den armband dragend van het Roode Kruis, werden niet ontzien. Een hunner verhaalt dat de Duitsche troepen op hem schoten terwijl hy de gekwetsten opraapte, en voortgingen met schieten, hoewel hjj hun zijn armband had getoond. Bovendien werd hij, den 19den dezer, dienst doende in het hospitaal, den gan- schen dag door bedreigd en gebrutaliseerd. Een Duitsch officier n.l. vatte hem by het hoofd en drukte den loop van zyn revolver op zjjn voorhoofd. „Een brancardier, de zoon van den gemeenteontvanger, die nochtans het ken- teeken droeg van het Roode Kruis, werd op den avond van 19 dezer in de Gasthuis straat, door de Duitschers gedood. „Uit al de getuigenissen blijkt dat de burgerlijke bevolking van Aerschot, in geenen deele aan de vijandelijkheden heeft deelgenomen, dat geen enkel schot door haar werd gelost. Al de getuigen zyn het eens om te doen uitkomen hoe onwaar schijnlijk het is dat, zooals de Duitschers beweren, de zoon van den burgemeester, een kind van vyftienen-een-half jaar en een buitengewoon stille natuur, op een Duitsch officier zou hebben geschoten in den avond van 19 Augustus. Nog onwaar schijnlijker is de voorstelling der Duit schers volgens welke de burgemeester een complot zou hebben op touw gezet. „Er dient opgemerkt te worden, dat, indien een Duitsche officier getroffen werd op de Groote Plaats waarvan de ge tuigen echter onwetend zjjn hij door een verdwaalden kogel kan gerroffen ge weest zyn, vermits de Duitsche soldaten op dat oogenblik in de nevenstraten in het wilde aan het schieten waren om de be volking te verschrikken. „De burgemeester eenzeerkalmman had trouwens herhaaldelijk al zijne mede burgers doen weten, door plakbrieven en strooibiljetten, dat ingeval de Duitschers binnenvielen, ze zich onthouden moesten van elke vyandeljjke daad. De plakbrieven hingen nog op de muren toen de Duitschers binnenrukten en werden hun getoond. De Duitsche troepen die langs de plaatsen trokken dezerzijds van Aerschot gelegen, begingen dezelfde wreedhedenze vuurden op vluchtende burgers, plunderden hunne woningen en brandden ze neer, zonder eenige uitdaging. „Te Rotselaer werden op die wjjze ongeveer 15 huizen afgebrand. Een Duitsch officier, zich tot een inwoner wendend wiens huis in brand stond, wilde dezen laatste onder bedreiging met zyn revolver de bekentenis afdwingen dat de brand door de Belgen was aangesticht. De man protesteerde echter en deed opmerken dat de Belgen den vorigen dag reeds de streek hadden verlatenwaarop de officier antwoordde dat, ingeval de Duitschers er het vuur hadden aangestoken, het moest zjjn omdat de inwoners waarschijnlijk had den geschoten. Dit werd echter door al de getuigen tegengesproken. „Daar ook hebben de Duitsche troepen alles geplunderd dat zjj op hunnen weg vonden. „Tot nu toe heeft de commissie geene inwoners kunnen onderhooren van Diest en Thienen, welke steden den 18 en 19 Augustus 1914 werden bezet, en met welke alle verkeer verbroken werd. „Maar een inwoner van Schaffen, een dorp in de buurt van Diest, heeft ver klaard dat dezelfde gruwelen bedreven werden in zjjn dorp en de naburige plaat sen, Lummen en Molenstede. Heel de streek werd verwoest. De Duitsche troe pen hadden hun vernielingswerk begonnen op een uur afstand van Diest, langsheen den steenweg van Diest op Beeringen. Naar Diest afzakkend brandden ze alles neer wat ze op hun weg ontmoetten, hoeven, huizen, meubelen. Te Schaffen gekomen, staken de Duitschers het dorp in brand, en vermoordden de enkele lie den die zich nog in hunne huizen of op de straat bevonden. „De getuige geeft ons de namen en adressen op V3n 18 personen, welke hy weet vermoord te zjjn. „Onder hen zouden zich bevindenvrouw Frans Luyckx, 45 jaar oud, met haar 12-jarig dochterje, deze werden in een sloot ontdekt en neergeschotenhet 9 jarig dochtertje van Jan Oeyen, dat werd neer geschoten André Willem, 23 jaar oud, koster, die aan een boom vastgebonden en levend verbrand werdReynders Jozef, 40 jaar oud, gedood met zijn neefje van 10 jaarLodts Gustave, 40 jaar oud en Marken Jan, ook ongeveer 40 jaar oud, waarschijnlijk levend begraven. „De getuige verklaarde dat hijzelf deze twee laatsten ontgraven had en ze ver volgens op het kerkhof der gemeente be groef. „Het dorp Rethy bij Turnhout werd gedeeltelijk verwoest en beschoten den 22sten Augustus, door zeventien Duitsche ruiters, die het dorp waren binnengeval len. Een meisje van vijftien jaar werd door een geweerschot gedood. „Nog afschuwelijker feiten indien het nog afschuwelijker zijn kan wer den door de Duitsche troepen gepleegd, ten gevolge der nederlaag die het Bel gische loger hun te Mechelen toebracht. „De stad Leuven met zyne kunst en wetenschappelijke schatten werd niet ge spaard. Nieuwe verslagen zullen u eerlang worden gestuurd." Een aanslag op den Tsaar? Uit Kopenhagen seinde Herold op 1 September Toen de Tsaar gisteren van een revue over het Newski Prospc-kt te St. Peters burg terug reed, schoot een man op 30 pas afstand met een revolver naar zyn rytuig. De Tsaar bleef ongedeerd, een kozak werd gedood. De dader, een tech nicus met name Mesakof. werd gearresteerd. De minister van politie is als gevolg hier van van zyn ambt ontheven. Engeland eerbiedigt Neerlands neutraliteit. De consul generaal van Engeland te Rot terdam kan de loopende geruchten, als zou de Engelsche regeering voornemens zyn troepen te Antwerpen te landen door middel van vervoer over de Schelde, ten stelligste tegenspreken. Hij wenscht officieel mede te deelen, dat de Engelsche regeering ten zeerste verlangt de neutraliteit van Ne'derland in elk opzicht en onder alle denkbare omstan digheden te eerbiedigen. Bij Koninklijk besluit is aan den Commissaris der Koningin in de Provincie Utrecht machtiging verleend tot het bij eenroepen van de Staten dier Provincie in buitengewone zitting op Maandag 14 September a.s., ten einde alsdan onder meer aan de orde te stellen: de verkie zing van een lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal ter voorziening in de vacature, ontstaan door het overlijden op 17 Augustus 1914 van jhr. H. P. C. Bosch van Drakestein van Nieuw-Amelisweerd en tot voortzetting der behandeling van het in de jongste zomerzitting der Staten aangehouden voorstel van Gedeputeerde Staten betreffende de electriciteits-voor- ziening in de Provincie. Ds. W. J. Meiners, predikant bij de Ned. Hervormde gemeente, vertrekt heden naar de divisie bjj welke hy als veld prediker is benoemd. De afdeeling Handel van het De partement van Landbouw, Nijverheid en Handel bericht dat verschenen is het verslag der Staatscommissie in zake Electriciteitsvoorziening en dit k f2.— per exemplaar voor belangstellenden wordt verkrijgbaar gesteld. Bjj het tweede toelatings-examen voor de Middelbare Handelsschool zjjn geslaagd Voor de eerste klasse: J. J. Hasselaar, W. Langelaan en W. van Vulpen, allen te Baarn, en H. C. Boogaert te Zeist. Voor de tweede klasse: F. de Boer en L. J. Nienaber, te Zeist. De cursus 1914—'15 begin met 107 leerlingen, verdeeld over 5 klassen. Aan de Middelbare Handelsdagschool zijn benoemd tot tjjdeljjk leerares in Nederlandsch mejuffrouw J. van Gendt, te Ammerstol; tot tijdelijk leerares in Fransch mejuffrouw J. van Holk, alhier; tot leeraar in Staathuishoudkunde en Staatsinrichting mr. A. D. J. de Bock, te Hilversum. De heer J. Postma, leeraar in Engelsche taal en handelscorrespondentie en in Han delsgeschiedenis, is benoemd tot Directeur der Gemeentelijke Handelsdagschool te Zwolle. Door de plaatselijke afdeeling van den Bond van Nederl. Onderwijzers is aan het steuncomité alhier f25.— afgedragen. De verkoop van bloemen en heide takjes door meisjes heeft ongeveer f70.— opgebracht, welk bedrag aan het steun comité voor de werkeloozen is ter hand gesteld. De sjouwerlui aan de Koppel die schepen lostten voor de gasfabriek en de firma's Gerritsen en Van Vollenhoven, hebben het werk gestaakt. Eisch is loons- verhooging Ze verdiende nu ook slechts f4.50 a f5.— per dag. In de plaats van den heer H. van Rheenen, benoemd tot onderwijzer bij het herhalingsonderwys te Utrecht, is tot directeur van het kinderkoor „Kinder vreugd" benoemd de heer P. Kortland. Het kerkgebouw der Evangelisch Luthersche gemeente was. jl. Donderdag avond overvol, hetgeen de tijd van het jaar in aanmerking genomen, de daar heerschende temperatuur nu juist niet tot de aangenaamste maakte. Doch ondanks de hitte hebben de aan wezigen genoten zoowel van den zang van mej. De Ligt, als van het orgelspel van den heer v. d. Burg en het vioolspel van den heer Vierdag. Een woord van dank is dan ook zeker niet te onpas, te meer daar zy hunne gaven belangeloos beschik baar stelden voor zoo schoon een doel. Het moet een groote voldoening voor hen zijn aan het steuncomité een bedrag van f 141.20 te hebben kunnen ter hand stel len, welk bedrag stellig nog grooter zou zjjn geweest, indien het kerkgebouw meer personen had kunnen bevatten. Vermel ding verdiend nog dat het kerkgebouw door het bestuur der Luthersche gemeente gratis ter beschikking was gesteld. Door de politie is proces-verbaal opgemaakt tegen 2 personen wegens het fietsen zonder licht en tegen een wegens het fietsen zonder bel. Overzicht omtrent het vervoer en de opbrengst der Amersioortsche Tramwee-Maat- schappjj gedurende de maand Aug. 1913-1914. 1913 1914 Minder. Aantal passagiers 13262 5789 7473 Opbr. vervoer f662.60 f 286.50 f376.10 Dagkilom. - 11.87 - 5.13 - 6.74 Totaal - 662.60 - 286.50 -376.10 Dagkilom. - 11.87 - 5.13 - 6.74 Er zyn wederom treinen ingelegd. Men kan thans Yan hier vertrekken naar Amsterdam 7.26, 9.10, 10.01, 11.08, 1.46, 3.43, 6.10, 6.53, 7.31, 7.58, 8.58, 9.34, 10.25. naar Apeldoorn 7.55, 8.40,10.13,4.10,8.48. naar Nijmegen 7.22, 10.00, 3.07, 8.47. naar Utrecht 5.40, 7.12, 8.23, 10.33, 1.41, 3.86, 6.10, 7.26,9.36, 9.41. naar Zwolle 8.44,11.10,4.02,5.57,7.45. tot Harderwijk 6.51. tot Nunspeet 1.00, 7.45. tot Njjkerk 8.34. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de redactie zich niet aansprakelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, utordt de kopy niet aan den inzender teruggegeven. Oproep. Een groot gedeelte van de bevolking van het ongelukkige Leuven heeft naar ons land de wijk genomen en de Leuven- sche vluchtelingen zjjn her- en derwaarts verspreid. Familieleden zjjn gescheiden en met elkanders lot totaal onbekend. Van groot nut voor de toekomst zou het kunnen zjjn als er tusschen deze verspreide vluchtelingen eenige voeling werd gebracht. Er zou kunnen worden overlegd wat dezen lotgenooten te doen staat. Daarvoor is echter noodig, dat hun adressen be kend zjjn. Allen Leuvenschen vluchtelingen wordt daarom verzocht hun adres op te geven aan het volgende adres: „Leuvensche vluchtelingen Redactie „Bredasche Cou rant", „Breda". De namen zullen niet worden gepubli ceerd. Deze oproep wordt gedaan op verzoek van enkele Leuvenaars, die te Breda een liefderijk onderkomen vonden. J. IC. BREDERODE, Hoofdredacteur „Bredasche Courant". Andere bladen worden beleefd verzocht bovenstaande oproep over te nemen.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1914 | | pagina 1