NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. Qakmmz Oorlog. N O. 81. Zaterdag 10 October 1914. 43e jaargang VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. PREMIE Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. Courant. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden met Zondagsblad 1.15; Franco per post door het geheele Rijk 1.25. Afzonderlijke Nnmmers 3 Cent. Ingezonden stnkken in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER Bureau: Langestraat 77. Telephoomi. 09. ADVER1 ENTIEN: Van 16 regels 0.50; iedere reg9l meer Tl, Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. voor de lezers van deze courant. l&SlS&nWrt il m Dit nummer bevat uitsluitend foto's betrekking hebbende op den Europee- schen oorlog, door onze Correspon denten genomen, als: De Indische Prinsen Maharajah en Maharakah, te Marseille aangekomen om mede ten strijde te trekken. Nederland: Eerste Mitrailleursafdee- ling. Twee Belgische Officieren van Gezondheid, gevangen genomen te Luik en vandaar naar ons land ge vlucht. De Belgische Officieren in de kleeding waarin het hun gelukte te ontvluchten. Types van een Duitschen infanteristen een Duitschen uhlaan. Het verschil tusschen een Fransch en een Duitsch bajonet. Dit Oost-Pruisen: Een onttakelde Russische vliegmachine in de stiaten van Neideriburg; Aankomst van Duit- sche vluchtelingen te Allenstein; Stuk geschoten huizen in Hohenstein; Rus sische soldatenmantels en andere tro- pheeën Een Ofliciersgraf op het slag veld Marktplaats in Soldau door pioniers bezet; Het schoonmaken van het geweer; Joodsche begraafplaats door de Russen verwoest De Duit- sche troepen in Brussel; Gevangen Belgische burgers worden van Leuven naar Brussel gebracht; Oostenrijksche kanonnen in de artillerie-kazerne; Duitsche veldkeukens; Da Duitschers in de voorstad Schaerbeek; Duitsche soldaten halen vleesch voor hun mid dagmaal; Kijkje op de binnenplaats van de grenadierskazerne; Het thans gesloten postkantoor. Hoe de vijan delijke soldaten in het verwoeste Den- dermonde hebben huis gehouden. Fransch soldaat, een gewoDd kame raad een schuilplaats in een loopgraaf verschaffend Majoor Verhulst en Luit. Reimers in Albanië. Prins Hendrik te Tilburg. Engelsche gewonden te Hoek van Holland. Een terug blik op de Fransch-Duitiche oorlog van 1870—'71. Kaart van het Oorlogsterrein. De geabonneerde wonende wenscht zich te abonneeren op het weekblad „PAK ME MEE", tegen deD prjjs van 3'/i cents thuis bezorgd. Kerkconcert. Met een enkel woord deelden wij oulaDgs mede dat de altzangeres Tilly Koenen en de bekende Haarlemscbe organist Louis Robert een kerkconcert zullen geven in de Groote-of St. JoriS' kerk op Vrijdag 16 October a.s. Aan gezien het batig saldo geheel zal wor den overgedragen aan het Plaatselijk Steun-Comité, verdient het sympathieke streven van beide hoogstaande solis ten aller aandacht. Het programma is met zorg gekozen. Tilly Koenen zal geestelijke liederen zingen van Verhulst, Hamers, Handel, Karg-Ebert, Tosti e.a. welke toepas selijk zijn op de tegenwoordige tijds omstandigheden. Louis Robert sluit zich waardig daarbij aan met orgel- compositiën van Bach, Willeumier, Hendrik Andriessen en Hendriks. In eene bijeenkomst der plaatse lijke afdeeling van de Nederl. Pro testantenbond op Dinsdag 20 Oct. a.s. zal protesser Dr. B. D. Eerdmans, hoogleeraar te Leiden eene historisch- religieuse beschouwing houden over den oorlog. Ook met-leden der afdee ling hebben tegen een gering entree toegang tot deze bijeenkomst. In eene jl. Donderdagavond ge houden vergadering der vereeniging oCentrale Mtddenslands-credietbankï werden de statuten vastgesteld, zooals deze door de commissie waren ont worpen. Tot commissarissen werden met nagenoeg algemeette stemmen ver kozen de heeren Mr. J. C. graaf van Rattdwijck, A. R. Veenstra, N. Veis Heyn, J. H. v. d. Meiden en Th. San ders. De voorzitter deelde mede, dat er op het oogenblik 300 aandeelen zijn geplaatst. Verschillende personen ko men echter nog in aanmerking voor aandeelhouder en zullen nader tot toetreding worden aangezocht. In de a.s. Woensdag te houden jaarvergadering der Rem. Gereform. gemeente, die ditmaal door enkele zangnummers zal worden opgeluisterd, zal beslist worden of de voorziening in bestuursvacatures, zooals tot dus ver door coöptatie, dan wel door eene verkiezing en algemeene vergadering zal geschieden. Ook zal een voorstel worden be handeld tot toetreding der gemeente tot de vereeniging »Vrede door Rechter. De heer Th. C. V. ter Maat is, als Secretaris van Vreemdelingen verkeer en Bestuurslid van bet plaatse lijk Comité voor uitgewekenen, door den Commissaris der Koningin in Utrecht benoemd tot lid van de Provinciale commissie voor hulp en ondersteuning van vluchtelingeneen onderdeel van de door de Regesring ingestelde Cen trale commissie. Bij Kon. besluit van 5 dezer is aan mej. J. van Laar, weduwe van J. P. de Jager, hoofdagent van politie alhier, een pensioen verleend van f 429. H. V. C. speelt morgen te Zwolle tegen P. E. C. Het bestuur der vereeniging tot uitdeeling van spijs aan behoeftigen zal Maandag 12 Oct. a.s. aan de hui zen der ingezetenen zijn jaarlijks be zoek brengen tot het plaatsen van Over de onteigening van levens middelen heeft de minister van land bouw een circulaire aan de burge meesters gericht, waarin hij mededeelt, dat het de bedoeling is, dat van de machtigingen, volgens art. 76a door hem aan burgemeester verleend of nog te verleenen, in die gedeelten des rijks, welke in staat van oorlog of van beleg zijn of mochten worden verklaard, geen gebruik wordt gemaakt zonder overleg met het militair gezag. Bij de ten Raadhuize gehouden aanbestedingen voor bet aanleggen en rioleeren van een weg der bouw maatschappij »St. Bonifacius» en van een gedeelte Oude Soesterweg werd ingeschreven door: Wintershoven f 12.240, Groenhuizen f 12.200. Spek Boeren f 12 124, Mejjssen Putman f 11.068. U. P. Vale Jr. f 11.100, E. de Bruin f 11.050, J. Wildeman f 10.900. A. Haan f10.747, W. Wassink f10.665, Th. W. Bonte f 10.600, G. C. Blanken f 10.380 en C. Ruitenberg f 10.200; voor het leveren van turf ten be hoeve van de Gemeente-gebouwen door J. van Ginkel, haide turf 49.5,J lange 52 cent; Ph. M. Putman 48 5 en 51 cent en J. van Yken 47.4 en 47.4 cent per honderd. Beide leveringen zijn aan'de minste inschrijvers gegund. Aan de vCentralea eierveiling der V. P. N. alhier werden gisteren aangevoerd 19237 stuks. Kipeieren golden: f7.80—f9.25, eendeieren f5.75— f6.25. 267 oude kippen werden verkocht tegen 0 27 0.12 p. kl. Amersfoortsch comité voor uitgewekenen. Aan de uitnoodiging tot een ver gadering uitgeschreven door het Be stuur van bovengenoemd Comité hadden gisteravond een groot aantal dames en heeren gevolg gegeven. De ver gaderzaal van »Ons Huisa was geheel bezet. Even half negen heette de voorzitter de heer C. J. F. Prins, allen welkom, 't Is nu een tijd van daden, we moeten helpen. Eerst scheen bet, dat hier voor de Belgische uit gewekenen niet veel kon gedaan worden. Doch het Comité gaf den moed niet verloren, al zou het ook maar één vluchteling kunnen helpen. Meubelen en huisraad worden reeds gegeven en op 3 X f 25 per week kan reeds gerekend worden. Wie niet veel heeft te missen, geve 1 kwartje per week of minder. De groote moeilijkheid was een geschikt huis te vind6n. Een drietal commissieleden zijn naar den Haag geweest om te ver nemen, wat in de eerste plaats noodig was. Hier werd gezegd: Stuur geld. Daar dit zeer waarschijnlijk wel zou mislukken, werd voorgesteld een paar gezinnen hier onderdak te brengen. Daarvoor moet een geschikte woning zijn. Aangenaam werd nu het bestuur verrast door een brief van den heer van Achterbergb, waarin hij mede deelde villa »Grethac af te staan, zoolang deze toestand duurde. Dit edelmoedig aanbod werd met dank aanvaard en de heer Prins was de tolk der vergadering toen bij den heer van Achterbergh dankte voor zijn nobele daad. Ook de heer Jonker heeft een woning ter beschikking gesteld. In een huisje van volkshuisvesting aan de Kruiskamp is reeds een gezin van 9 personen onderdak gebracht. Laat ieder nu doen wat hij kan om gelden bijeen te verkrijgen. Verder zijn nog zeer welkom matrassen, dekens, lakens, kopjes, aardewerk, vorken, enz. A.s. Maandag zal villa aGrethao: reeds betrokken worden door een Belg met vrouw en kind en een Rus met vrouw en kindje van zeven weken. De heer Versluys deelde mede, dat het onbeschrijfelijk is hoe de menschen aankomen. De Voorzitter zeide nog op som mige vragen, we moeten voortgaan, zooals we zijn begonnen, eerst de gezinnen herbergen en kunnen we dan nog meer doen dat doen we dan. Na afloop van den oorlog kunnen de vluchtelingen maar niet dadelijk naar hun land terug. Onder dank voor de opkomst sloot hij de vergadering. Antwerpen is gevallen. Dankzij Krupp's reuzenmortieren waartegen geen persoonlijke dapperheid bestand is heeft het Belgisch-Engelsche leger na beldhaftigen tegenstand de veste moeten opgeven. Wat van de schoons oude stad door de granaten i3 gespaard kan nu door de Duiischers volgens hun gewoonte worden neergebrand. Duizenden en duizenden Antwerpe- raren en bewoners van omliggende [plaatsen zijn naar ons land gevlucht. Ook nier zijn reeds vluchtelingen aan gekomen, doch een veel grooter aantal kunnen en moeten nog onder dak worden gebracht. Professor H. Burger die, gisteren te Roosendaal aankwam om hulp te brengen namens het Amsterdamsche Comité, seint: De toestand te Roosendaal en vooral te Bergen op Zoom is onhoudbaar. Tienduizenden zitten daar langs de wegen en straten en moeten daar den nacht doorbrengen. De weg van Es- schen naar Roosendaal is geheel ge vuld. Snelle maatregelen zijn dringend noodzakelijk, in de eerste plaats veel meer treinenmaterieel. Noodig is ge legenheid tot inkwartiering van hoD- derden in onze kleinere steden, van duizenden in de grootere. Te Bergen- op-Zoom neemt het aantal vluchte lingen steeds toe, die allen op straat blijven, en er komen geen treinen om ze weg te brengen. Het Pruisische elitie-korps ver nietigd. Een telegram uit Parijs d.d. 2 Octo ber geeft een beschrijving, hoe een detachement Afrikaansche lichte infan terie een regiment der Pruisische garde, dat vroeger onder bevel had gestaan van den kroonprins, tot den laatsten man in de pan hakte. Gebruik makend van een heerschenden mist, rukte een brigade van de Pruisische garde onbe- meikt naar de Fransche linies op. De vijand had echter niet gerekend op de sterke stellingen, waarin de Fran- schen zich verschanst hadden. Toen de zon doorbrak en de mist opirok, werden de helmen der Duit sche soldaten zichtbaar. De Fransche infanterie bleef onbeweeglijk in afwach ting van het bevel tot vuren. Misleid door de stilte, rukte de vijand nog meer naar voren, tot plotseling een stoot op de hoorn de ochtendstilte verbrak, gevolgd door een ratelend geweersalvo. De eerste rijen van den vijand vielen. De tweede linie aarzel de, niettegenstaande de aanmoediging der officieren. Aan één zijde voerde eeu afdeeling der Pruisische garde onder tromgeroflel een charge uit. Dit was betzelfde regiment, waarover de kroonprins vroeger kolonel was ge weest, het élitie korps der Pruisische garde, de trots vao den keizer en waarvoor de bloem der Duitsche aris tocratie de officieren had geleverd. Het korte, scherpe bevel nVorwarts" klonk, beantwoord door het gekraak der geweerschoten. Niettegenstaande een beldhaftigen tegenstand, was de garde niet bestand tegen den regen van kogels, die over baar uitgegoten werd. Spoedig was er van het geheele regiment slechts één compagnie over en ook deze compagnie verminderde tot een handjevol man schappen. Ten laatste was er nog slechts ééu luitenant over die nog enkele seconden zijn revolver bleef afvuren, totdat ook hij door een kogel getroffen, ter aarde stortte. Doodshoofd-huzaren gevangen. Een Engelsch blad schrijft, dat de Fransche troepen een bladzij hebben geschenrd uit het boek van de Duitsche militaire tradities, door een troep doodskop-huzaren gevangen te nemen, en dat ze met succes de Duitschers met hun eigen systeem van hinder lagen bestrijden. Nadat de opmarscb van twee Duit sche divisies tusschen de Oise en de Somme was bericht, trok een afdeeling Fransche dragonders hun tegemoet, die een dorp bezetten. Na eenige schoten te hebben ge wisseld, trokken de dragonders terug, gevolgd door een grooten troep doods kop huzaren en infanterie, in de rich ting van een bosch, waar Fransche infanterie was opgesteld, met vier batterijen van het Fransche geschut van 714 c.M. Toen de dragonders aldus twee mijlen waren teruggetrokken en de Duitsche troepen nog maar een 500 meter van het bosch verwijderd waren, openden de batterijen een moorddadig vuur en de door een paniek aangegrepen vijand wierp zijn wapenen weg, liet de ge wonden in den steek en sloeg op de vlucht. De Franschen stormden toen naar voren en namen achthonderd doodskop- huzaren gevangen, met hun kolonel en tien ofliciereD. Zooals meu weet hielden de doodskop-huzaren tot dusver de traditie boog, dat zij zich nooit overgaven, maar, tot den dood bereid, steeds tot het uiterste vochten. »N. v. d. D.t.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1914 | | pagina 1