NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. J*o. 82. Woensdag 14 October 1814, 43e jaargang VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. KENNISGEVINGEN. BUITENLAND. BINNENLAND 'Mfr laatselijk Nieuws, Amersfoortsche Courant. ABONNEMENTSPRIJS: Per 8 maanden met Zondagsblad 1.15; Franco per post door het geheele Rijk 1.25. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER Bureau: Langeatraat 17. Telephooon. 09. ADVERT ENTIËN: Van 16 regels 0.50; iedere regel meer Tl, Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slecht» driemaal berekend Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. VLUCHTELINGEN. Het Comité voor vluchtelingen maakt bekend 1. dat het is gevestigd ten Stad- huize (Wethouderskamer, ingang bu reau publieke werken) en aldaar zitting houdt van 912 uur en van 24 uur. 2. dat de rekeningen voor gedane leveranties waarvoor geen bons zijn afgegeven terstond moeten worden ingeleverd aan bet bureau. 3. dat de rekeningen van leveranties, waarvoor wel bons zijn afge geven eiken Zaterdag voor twaalf uur moeten zijn ingeleverd aan het bureau. 4. dat voor alle bestellingen een bon moet worden gevraagd en alleen rekeningen, die vergezeld zijn van bons, zullen worden betaald. 5. dat allo mannelijke of vrouwe lijke vluchtelingen voorzien zijn van een door het Gemeentebestuur van Amersfoort afgegeven legitimatiebe wijs en het publiek wordt aangeraden, wanneer zij met vluchtelingen in aan raking komen, naar dit bewijs te vragen. 6. dat zij, die meenen zich op eeDigerlei wijze het comilé van dienst te kunnen zijn, die iets ten behoeve van de vluchtelingen wenschen af te staan of op andere wijze iets meenen te kunnen doen, worden verzocht zich uitsluitend te wenden tot het bu reau. 7. dat het publiek dringend wordt verzocht hun medewerking te ver- leenen, door de vluchtelingen zooveel mogelijk ter wille te zijn maar er tevens mee voor te waken, dat geen onordelijkheden plaats vinden. 8. dat winkeliers en neringdoenden er met nadruk op worden gewezen, dat het overvragen zoo dit mocht voorkomen met kracht zal worden tegengegaan. Amersfoort, 12 October 1914. HET GEMEENTEBESTUUR: De Burgemeester, VAN RANDWIJCK. De Secretaris, A. R. VEENSTRA. Burgemeester en Wethouders der gemeente Amersfoort maken bekend, dat door den Gemeentelijken Keu ringsdienst is geconstateerd dat door GRIET STALENHOEF, huisvrouw van R. LOGTESTEIN te Soest en door ANTONIA VAN VELUW, huisvrouw van J. NIJHOF te Barneveld, Vrijdag 2 October j.l. op de botermarkt al hier boter is gepresenteerd met on juiste opgave van de hoeveelheid; de door vermelde personen aangevoerde hoeveelheden van 1'/,en K.G. werden bijna alle aanmerkelijk te licht in gewicht bevonden. Amersfoort, 12 October 1914. Burgemeester en Wethouders voor noemd. De Burgemeester, VAN RANDWIJCK. De Secretaris, A. L. VEENSTRA. Na den val van Antwerpen. De Duitsche Keizer heeft den val van Antwerpen telegrafisch gemeld aan groothertogin Louise van Baden in de volgende woorden „Antwerpen is vanmiddag zonder strijd bezet. God zij voor deze over winning in diepen deemoed gedankt. Hem zij de eere. get. WILHELM.'' Een Hollander, die Zondagmorgen per fiets van Breda over Roosendaal en Esschen zonder moeilijkbeden Ant werpen bereikte en hedennacht, per fiets eveneens zonder eenige zwarig heid terugkeerde, vertelde de navol gende bijzonderheden omtrent den toestand te Antwerpen. Aangekomen te Antwerpen uit Mer- xem, trof hem de geringe beschadiging. De huizen die vernield waren, moest hij zoeken. Van Meixem gaande langs de dokken trof bet hem, hoeveel schepen er lagende meeste voerden geen vlag, sommige de Amerikaan- sche. Tal van spoorwagens met hout beladen stonden langs de kranen; de stad zelve leek als uitgestorven; win kels waren geblindeerd en daar, waar de particuliere gebouwen geen blinden hadden, waren de gordijnen neerge laten. Het groote hospitaal naast het Koninklijk paleis is volstrekt niet be schadigd bet Koninklijk paleis even min. Van het stadhuis zijn slechts aan een zijgevel de ruiten gebroken; bet groote centraal-station bleef intact, de Lieve-Vrouwe-kerk bleef geheel gespaard. De algeheele indruk was, dat er zeer weinig in de stad vernield is. Volgens een autoriteit aldaar be droeg de geheele beschadiging slechts tweehonderd huizen. Het gerucht liep, dat te Antwerpen proclamaties uitge vaardigd waren, dat mannen van 18 tot 30 jaar door de Duitsche regee- ring zouden opgeroepen zijn om te werken. Dat is onjuist. Heele kara vanen vluchtelingen keerden terug en klaagden over de ondervon den ellende. Den terugkeerenden ge schiedt hoegenaamd geen leed en ze waren blij terug te zijo. Duizenden Duitsche matrozen en infanteristen trokken zingend in geregelde troepen door de stad. Ze zagen er keurig uit. De terugkeerenden brachten zelf voed sel mede, wat gelukkig was, aange zien alle winkels gesloten waren. Alles ligt stil. Nergens beerschte eenige be drijvigheid. Het fort Brasschaet was intact, de Duitsche vlag waaide er op. Uit alle huizen stak de Belgische vlag, die de Duitschers ongemoeid laten. Uit het stadhuis van Antwerpen woei geen vlag, uit bet stadhuis van Bras schaet de Belgische. De Duitscheis hadden aan de politie nog geen orders gegeven en haar in het bezit gelaten der wapeneo. sN. v. d. D.« Proclamatie van Burgemeester en Schepenen van Antwerpen. Te Putta is de volgende proclamatie aangeplakt: De majoor kantonneinentscomman- dant te Putte maakt het volgende bekend: De heeren Burgemeester en Schepe- nan van de slad Antwerpen verklaren, dat de vluchtelingen van Antwerpen veilig kunnen terugkeeren in de stad, alsook in de voorsteden en dat met uitdrukkelijke goedkeuring der Duit sche krijgsoveiheid, die verklaart: dat privaat-eigendom geëerbiedigd zal worden, alsook dat de personen, die zich van alle vijandelijkheden zullen ont houden niet verontrust zullen worden; dat de ontwapende burgerwachten onverlet worden gelaten, alsmede dat er geen spraak is van jonge maunen naar Duitschland te vervoeren of tot legerdiensten te dwingen. Bakkers, beenhouwers, kruideniers en anderen neringdoenersen ambachten alsook de gasten daarvan en al wat betrekking heeft op voeding, alsmede de apothekers, letterzetters, glazen makers, worden dringend aangezocht dadelijk terug te keeren. Winkels voor voedingsstoffen, die binnen vijf dagen niet heropend zijn, stellen zich bloot aan strenge maat regelen, dit volgens instructie der militaire overheid. Volgens deze ook worden alleen zulke personen toegelaten, die in Ant werpen regelmatige huisvesting en broodwinning htbben. De terugkomst moet in goede orde geschieden. Bij de onschatbare diensten door de over heid in Nederland aan onze vluchte lingen bewezen en waarvoor wij ze hartelijk danken, zouden wij het zeer op prijs stellen, indien zij er de hand aan hield, dat de terugkeer geleidelijk en trapsgewijze geschiedde. Het college van burgemeester en schepenen (get.) J. de Vos, V. Hengius, A. Cools, L. Strauss, De voorzittter der inter communale commissie: (get.) L. France. De majoor voornoemd: (get.) Vogel. De terugkeer der vluchtelingen naar Aniwerpen en omgeving zal geleidelijk en van regeeringswege geschieden. Binnenkort verschijnt hieromtrent een regeeringsmededeeling, als de desbe treilende onderhandelingen tusschen Nederland en Duitschland tot bet gevvenschte resultaat hebben geleid. Noodregelingen bestuurswezen gemeenten. De Gemeentestem wijst er op, dat afdoening van de aanhangige wets ontwerpen betreffende verruiming van bet plaatselijk belastinggebied thans een hoogst dringende noodmaatregel wordt. In gewone omstandigheden zou de Gemeentestem eenige bepalin uit die ontwerpen anders wenschei ook nu nog is dat zeker het geval. Maar het geheel brengt zeker hoogst belangrijke verbeteringen, vooral de zoozeer gewensebte verruiming in de keuze der heffingen. De nieuwe be palingen betreffende de heffing der gemeentelijke inkomstenbelastingen zullen stellig aan vele gemeenten belangrijke mate ten goede kom. De opcentenheffing op de aansla van rechtspersonen iu de bedrijfsbe lasting (rijksinkomstenbelasting) zal mede aan talrijke gemeenten, die in benarde omstandigheden verkeeren en niet weten zullen hoe aanstonds zich te redden, uilkomst bieden in den finantieelen nood. Ook de bevoegdheid tot heffing van meer opcenten op de hoofdsommen der grondbelasting is van het hoogste belang. Ieder ofifere thans iets van zijne meening op. De gemeenten moeten nu geholpen worden en dat wel binnen den kortst mogelijken tijd. Men houde nu niet langer het goede terug door het betere te willen. Nimmer heeft volgens de Gemeente stem op de gemeentebesturen en amb tenaren een zoo gewichtige en moeilijke taak gerust als thans het geval is en in de naaste toekomst het geval zal zijn. Daarom moet bij benoeming van burgemeesters, secretarissen en andere administratieve gemeenteambtenaren over eerste-rang-ambtenaren kunnen worden beschikt. De regeering aarzele niet, zoo noodig door wettelijke maat regelen, ook hiervoor zorg te dragen. De Belgische vluchtelingen. De Centrale Regeeringscommissie tot behartiging van de belangen der vluchtelingen maakt bekend dat aan haai secretariaat, Lange Voorhout 45, Den Haag, alle inlichtingen betreflende uitgeweken personen zijn te verkrijgen, voor zoover dit althans nu reeds mogelijk is. Dank zij de medewerking der Com missarissen der Koningin en burge meesters wordt de commissie in staat gesteld een zoo volledig mogelijk regis ter aan te leggen van de vluchtelmgen bier te lande. Dit register zal eerst geheel in orde zijn, zoodra de stroom der vluchtelingen eenigszins tot rust is gekomen. Voor de huisvesting op kosten van de regeering houdt de commissie steeds voeling met de daartoe aangewezen autoriteiten; voor huisvesting tegen matige vergoeding beschikt het sect e- tariaat over ruim 4000 adressen, ter wijl tevens steeds meer aanbiedingen binnenkomen van personen die zich daartoe belangloos bereid verklaren. Vrywilligo verbintenis landstorm. De Minister van Oorlog heeft den oppeibevelhebber van Land- en Zee macht gemachtigd, om namens hem, de bij den landstorm gesloten vrij willige verbintenis, zonder formaliteit te ontbinden, ingeval dit om eenige reden in het belang van deo dienst of van den aangenomene noodig of wenschelijk wordt geoordeeld. ook n*en - Onze goede oude stad herbergt sedertj.l.Zondageene bevolking grooter als zij ooit heeft gekend. Het beeft heel wat voeten in de aarde gehad allen onder dak te brengen, wat onze lezers grif zullen willen aannemen wanneer ze weten dat naast ruim twaalf duizend Belgische soldaten ongeveer duizend vluchtelingen uit dat geteisterde land onze tijdelijke gasten zijn. Met de mili tairen had men de minste last. Deze worden naar de infanteriekazernes ge leid en daar slapen ze nu op een flinke laag stroo in hunne dekens gehuld mannetje aan mannetje op den grond der verschillende zalen, kamers en zelfs gangen. Voor zoover er nog ruimte te kort kwam werden ze in tenten op het voorplein der kazernes ondergebracht. Met de vluchtelingen ging dit niet zoo van een leien dakje maar toch dank zij de energieke leiding van onzen burge meester, bijgestaan door tal van hulp vaardige menschlievende stadgenooten, stond Zaterdagnacht toen de eerste trein met Belgen aankwam, in degroole zaal der Sociëteit sVereenigingcc en in de kegelbaan dier Sociëteit een flink en smakelijk avondmaal voor hen ge reed. Per vrachtauto van de firma Van Vollenhoven werden de vrouwen en kinderen van het Station naar de Socië teit gebracht, terwijl de mannen te voet volgden. Na zich aldaar verkwikt en gesterkt te hebben en door de plaatselijke geneesheeren te zijn onderzocht werden zij door de leden der transportkolonne van »Het Roode Kruisa naar de nacht verblijven geleid, waarvan bet groote pakhuis van de firma H. Geriitsen aan de Kleine Koppel in de eerste plaats verdiend genoemd te worden. Zondagavond arriveerde de tweede groep, nog talrijker dan de eerste, en vond een even gul onthaal. De maaltijden, ontbijt, middag- en avondeten, worden in zaal der soc. »Vereeniging« gehouden en ieder is er over uit over de smakelijke pot en de ruime goede voeding daar toe gediend. Daartusschen wordt, dank zij bet schooue najaarsweer druk ge wandeld en nemen onze zuidelijke naburen de plaats hunner tijdelijke inwoning eens op. Van velen hoorden we de opmerking datOnzeLieveVrouwe toren ben aan hun eigen stad deed denken, geen wonder trouwens daar deze door denzelfden bouwmeester als die te Antwerpen is gebouwd. Vooi hen die zakelijk met de réfu- gié's in aanraking komen wijzen wij er op dat bij het inwisselen van Bel gische specie of bankpapier de franc tegen 47,75 moet worden berekend. Nu in het Militair hospitaal ook licht gewonde en zieke Belgische mili tairen worden opgenomen en daar reeds een aantal Nederlandscbe pa tiënten is uit de garnizoens-hospitalen in Noord-Brabant, welke zijn ont ruimd ten behoeve van ernstiger pa tiënten van vreemde legers die uit België hier te lande werden geïnter neerd, zullen weldra achtereenvolgens de noodziekenhuizen van de plaatse lijke afdeelitig van het Ned. Roode Kruis in gebruik worden genomen. "Amorf Crt.d Gisteren waren we er getuige van hoe sommige venters de Belgische soldaten afzetten. Het is meer dan schandelijk. Geven de geïnterneerden bun geld dan zijn ze het doorgaans kwijt In het gunstigste geval nemen »de kooplui" tweemaal de waarde. En het ergste is oog, dat ook kiude- en deze diefstallen plegen.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1914 | | pagina 3