NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. Qakmmz Oorlog. rsio. 85. Zaterdag 24 October 1914. 43e jaargang VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. PREMIE Plaatselijk Nieuws. Courant. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden met Zondagsblad 1.15; Franco per post door het geheele .Rijk 1.25. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER Bureau: Langestraat 77. Telephoonn. 69. ADVER1ENTIËN: Van 16 regels 0.50; iedere regel meer 7'l, Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. voor de lezers van deze courant. Dit nummer bevat uitsluitend foto's betrekking hebbende op den Europee- schen oorlog, door onze Correspon denten genomen, als: Een Servisch vrijbuiter op post aan den Servisch-Oostemijkschen grens. Duitsche infanteristen in een loop graaf schieten op een Russische vlieg machine. Het Roode ICruisschip iRed Cross" te Rotterdam. Franscbe marinesoldaten met buitgemaakte shako's van Duitsche cavaleristen. Vluchtelingen uit Antwerpen te Am sterdam. Verschillende Belgische vluchtelingen hebben op muren in de straten van Roozendaal hun naam en adres met krijt opgeschreven. - Vluch telingen uit België in een wagen ge trokken door ossen. Belgische vluch telingen in Roozendaal. Een menigte Belgische vluchtelingen wordt door een pastoor moed ingesproken. Ant werpen door de Duitschers bezet: Avenue de Keyzer, een der schoonste Boulevards; Het stadhuis, dateerende uit de 16e eeuw. De beroemde Kathedraal, een van de schoonste en grootste der Gotbiscbe kerken; Duit sche matrozen trekken de Scheldestad binnenWat de Belgen, bevreesd voor het bombardement, bij hun overhaaste vlucht hebben achtergelaten; Wat de beroemde Groenmarkt (Place Vert) van het bombardement te lijden heeft gehad. Het gevecht bij het Bel gische dorpje Melle. Een door de Duitschers stukgeschoten motorfiets. De ongeschonden gebleven Kathe draal te Mechelen. Een groot Duitscb kanon. De Citadel van Namen. Gewonde Duitsche soldaten te Berlijn. Personen, die in den Europeeschen oorlog op den voorgrond treden. De geabonneerde wonende wenscht zich te abonneeren op het weekblad „PAK ME MEE", tegen den prijs van 3'/» cents thuis bezorgd. Agenda voor de openbare ver gadering van den Raad der Gemeente Amersfoort, op Dinsdag 27 October 1914, des middags ten 2 ure. 1. Benoeming van een Directeur van den Gemeentelijken Keuringsdienst. 2. Benoeming van een tijdelijk Leer- aar in de Nederlandsche taal aan het Gymnasium. 3. Benoeming van een stembureau voor de verkiezing van 3 leden van de Kamer van KoophandelenFabrieken. 4. Voorstel van B. en W. om te benoemen tot tijdelijk leeraar in de natuurkunde aan de Burgeravondschool F. Faber en tot tijdelijk leeraar in het lijnteekenen P. Nierop en H. Y. Dijkstra. 5. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het aanleggen van wegen aan den Zuidkant van den Berg, over de terreinen aangekocht van Mevr. de Wed. Roos Vlasman, langs de trambaan ZeistAmersfoort en tot verharding van den Kalkweg. 6. Voorstel van B. en W. tot het verleenen van een verhoogd crediet voor de opruiming van puin, afval enz. van het terrein van den reinigings dienst. 7. Voorstel van B. en W. tot het leggen van een riool in de Kranke- ieden- en Lieve Vrouwestraat. 8. Voorstel van B. en W. om een adres aan H. M. de Koningin te rich ten, waarbij in beroep wordt gegaan van de beslissing van Ged. Staten tot niet goedkeuren van de verordeniug op het bouwen op bepaald aangewe zen gronden der gemeente. 9. Voorstel van B. en W. tot uitbe taling van schadevergoeding en resti tutie van arbeidsloon aan deB aan nemer van den aanleg van de Bernul- fusstraat. 10. Voorstel van B. en W. tot het doen rooien van boomen aan den Woestijgerweg. 11 Voorstel van B. en W. tot wijzi ging van de indeeling der bureaux van het gemeentehuis en tot inge bruikname van het gebouw aan de Koestraat voor kantoor van den Ge meente-Ontvanger en den Controleur der Belastingen. 12. Voorstel van B. en W. tot het aanbrengen van beplanting op de wegen op de Zuidhelling van den Berg en langs de trambaan. 13. Voorstel van B. en W. tot het verleenen van een crediet voor het verrichten van eenige herstellingswer ken aan het politiebureau. 14. Voorstel van B. en W. tot het doen rooien van boomen aan den Kalkweg. 15. Voorstel van B. en W. tot over name van den Bisschopsweg. 16. Voorstel van B. en W. tot vast stelling van een ontwerp-besluit tot wijziging van het uitbreidingsplan. 17. Voorstel van B. en W. tot het onttrekken aan den openbaren dienst van een strook grond deel uitmakende van de Wilbelminastraat en tot ver koop van dien grond aan J. W. van Achterbergh. 18. Voorstel van B. en W. tot bet kosteloos in gebruik geven van het perceel Langestraat 5 aan de sub commissie voor kleeding, van het steuncomité. 19. Voorstel van B. en W. tot aan vulling van bet raadsbesluit d.d. 26 Mei 1914, waarbij aan de Handels school in gebruik wordt gegeven het gebouw in de Koestraat, met de be paling, dat ook het speelterrein in gebruik wordt gegeven. 20. Voorstel van B. en W. tot ver koop van een perceeltje grond aan A. F. L. van Hengel. 21. Voorstel van B. en W. tot ingebruikgeving van een lokaal vao bet z g. Werkhuis aan de muziek vereniging n Harmonica. 22. Voorstel van B. en W. tot vaststelling der boekwaarde van per- ceelen te brengen in het Grondbedrijf. 23. Voorstel van B. en W. tot ver huren van een gedeelte van het perceel Langestraat no. 10. 24. Voorstel van B. en W. tot het aangaan van een ruiling vau grond met T. van Hoogevestaanden Utrecbt- schenweg. 25. Voorstel van B. en W. tot onderhandsche verhuring van woningen en land aan den Bolleweg. 26. Voorstel van B. en W. tot onderhandsche verhuring van diverse woningen en landerijen der gemeente. 27. Voorstel van B. en W. tot het verleenen van vrijstelling van bet hoogteverbod voor den bouw van een R. K. Kerk op het terrein verkocht aan don Heer H. Kroes q.q. 28. Voorstellen van B. en W. tot het verleenen van een voorschot en een bijdrage aan de stichting sVolks- huisvesting lis voor de stichting van 42 woningen en een badhuisje met bovenwoning. 29. Voorstel van B. en W. tot on- bewoonbaarverklaring van het perceel Bolderstraat no. 14, toebehoorende aan P. Lobel, de perceelen Bolder straat nos. 16 en 18, toebehoorende aan G. van Kalleveen en de perceelen nos. 20, 22, 24, 26, 28, 30 en 32, toebehoorende aan J. W. Boshuizen. 30 Voorstel van B. en W. tot ad- haesiebetuiging aan een adres van den Raad der gemeente Utrecht, waarbij adhaesie wordt betuigd aan een adres van de Coöperatieve woningbouwver- eeniging voor gemeentepersoneel aan H. M. de Koningin om vernietiging van een besluit van Ged. Staten, waarbij wordt geweigerd het verleenen van een voorschot voor woningbouw. 31. Voorstel van B. en W. tot wijzi ging der begrooting voor het grond bedrijf dienst 1914. 32. Voorstel van B. en W. tot wijzi ging der gemeentebegrooting dienst 1914. 33. Voorstel van B. en W. tot vast stelling van de Begrooting van het Burgerweeshuis voor het jaar 1915. 34. Voorstel van B. en W. tot wijzi ging der Verordening op de Inkom stenbelasting. 35. Voorstel van B. en W. tot het verleenen van verlof aan J. Pannekoek, onderwijzer aan school C gedurende den tijd dat hij als reserve le luite nant der infanterie in werkelijken dienst is. 36. Voorstel van B. en W. tot ver lenging van het verlof verleend aan Mej. E. L. M. Sinnige, onderwijzeres aan school A. 37. Voorstel van B. en W. tot ver lenging van het ziekteverlof, verleend aan T. Beverloo, onderwijzer aan school C. 38. Voorstel van B. en W. tot vast stelling van den pensioengrondslag van den Directeur der H. B. S. Dr. P. G. Tiddens. 39. Voorstel van B. en W. tot vast stelling der jaarwedden en pensioen grondslagen der leeraren aan het Gymnasium, de Hoogere Burgerschool en de Burgeravondschool. 40. Voorstel van B. en W. tot vast stelling van het salaris van den ambte naar belast met het in ontvangst nemen en uitbetalen van pensioenen aan gemeente-ambtenaren. 41. Voorstel van B. en W. om afwijzend te beschikken op bet ver zoek van N. G. van de Stadt, ambte naar ten kantore van den Gemeente- Ontvanger, om nog één jaar in dienst dezer gemeente te mogen blijven. 42. Advies van B. en W. op bet adres van de Kamer van Koophandel en Fabrieken, houdende verzoek om verhooging van subsidie. 43. Voorstel van B. en W. tot wijziging van de Verordening der Commissie voor de Fabricage en tot uitbreiding van het aantal leden der Commissie van Wetgeving. 44. Vaststelling der kohieren van het schoolgeld voor de scholen A B. C. en D. over het schooljaar 1914/1915. 45. Vaststelling der kohieren van het schoolgeld voor de Hoogere Burger school en bet Gymnasium over het schooljaar 1914/1915. 46. Voorloopige vaststelling der gemeenterekeuing over het jaar 1913 met de daarbij behoorende rekeningen van de Gasfabriek, Waterleiding en het Straten- en Wegenfonds. 47. Vaststelling rekening van het Burgerlijk Armbestuur over het jaar 1913. 48. Vaststelling rekening van het Burger-Weeshuis over het jaar 1913. 49. Voorstel van B. en W. tot vaststelling van de Begrooting van bet Burgerlijk Armbestuur voor het jaar 1915 50. Voorstel van B. en W. tot vaststelling van de Gemeentebegroo ting, met de Begrootingen der Ge meente-Gasfabriek en Waterleiding, de Begrooting van het Grondbedrijf, de Begrooting van het reservefonds tot het doen van uitkeeringen krach tens de pensioenwetten voor de Ge meente-ambtenaren en de Begrooting van bet straten- en wegenfonds, allen voor den dienst van 1915. De godsdienstoefening in de Remonstrantsche kerk zal Zondag ochtend worden geleid door professor H. Y. Groenewegen uit Leiden. Het Bestuur van de Amersfoort- sche Bakkerspatroons-vereeniging is saamgesteld als volgt: A. J. van Zalingen, Voorzitter; H. Koning,Onder voorzitter J. D. van Gelder, le Secre taris; W. C. Ramselaar, 2e Secretaris; C. van Ommeren, Penningmeester. Aan het plaatselijk telefoonnet is aangesloten onder no. 385 de heer J. P. Haanscboten, waarnemend Direc teur van het post- en telegraafkantoor. In dezen treurigen tijd is de behoefte aan goede en ernstige kunst grooter dan ooit. Het zal derhalve voor de muziekliefhebbers te Amers foort een beuchelijk nieuws zijn te vernemen, dat bet Concertbureau Hans Augustin niettegenstaande de moeilijke tijdsomstandigheden ook dit seizoen te Amersfoort concerten zal organi- seeren van hier te lande zeer gevierde en beminde artiesten en hoopt, dat het publiek zijn streven krachtig zal ondersteunen. Donderdag 12 November zal de violiste Kathleen Parlow optreden, die twee jaar geleden ook te Amers foort reeds zoo buitengewoon gevierd werd en na verleden seizoen eene schitterende tournée door Amerika gemaakt te hebben, thans weder eene reeks concerten in Europa en ook in Nederland komt geven. Verder worden pogingen gedaan, voor Amersfoort een optreden mogelijk te maken van de sedert jaren hier te lande zoo gevierde pianiste Myra Hess welk-concert in de maand Januari zal plaats hebben. Vier oud-leerlingen der Hoogere Burgerschool, die met goed gevolg bet examen aflegden, voor toelating tot de Kon. Militaire Academie te Breda zijn geplaatst n.l. G. D J. Birnie, voor infanterie hier te lande; W. F. L. Mingels, voor cavalerie h. t. I.; K. W. Bouwenscb, voor infanterie Oost-Indische leger; en N. J. Zijlstra, voor artillerie Indië. Als batig saldo van het kerk- concert gegeven door Tilly Koeoen en Louis Robert is aan het plaatselijk steuncomité afgedragen een bedrag van f 74 45. De aanbeveling ter benoeming van een Havenmeester der gemeente Amersfoort bestaat uit: 1. J. v. d. Lijke, Opzichter bij den aanleg der wegen Berg-Zuid te Amers foort. 2. J. J. Pantekoek, Opperkon- stabel bij de Koninklijke Marine, le Amsterdam. 3. W. F. de Loenen, gepensionneerd-machinist bij de Ko ninklijke Marine, te Hellevoetsluis. De heer A. Roosendaal, leeraar der ambachtsschool alhier, is benoemd tot directeur der Nutsteekenscbool te Baarn. Tot leeraar in het voortgezel lager ouderwijs aan de Ambachtsschool al- bier, is benoemd de heer Th. P. van der Steen, te Utrecht. De uitslag der verkiezing van een voorzitter der vereeniging van Leeraren bij het M. O. is, dat gekozen is de heer G. Bolkestein met 231 stemmen tegen 228 stemmen op dr. P. G. Tiddens. Door de firma G. W. Belin- fante, uitgever in den Haag wordt een fraai sluitzegel in den handel gebracht, waarvan de opbrengst strekt ten voordeele van het Koninklijk Nationaal Steuncomité. Het zegel stelt drie figuren voor: Arbeid, Waak zaamheid en Liefdadigheid vereeoigd door een band waarop ïEendracht Maakt Macht". Voor de geïnterneerden. Te Amersfoort bestaat een comissie, die met goedkeuring van den Gen -Majoor Commandant van het Depót geïnterneerde Belgische soldaten zich tot taak heeht gesteld aan de geïnterneerden te Amersfoort ontspanning te verschaffen en in hun belang werkzaam te ziin. Zij roept ieders medewerking in tot: lo. het inzamelen van HoÏÏandsche (Vlaam- sche) en Fransche boeken en tijdschriften op allerlei gebied. Zij ontvanet gaarne de gelezen dagbladen en onder hartelijken dank voor het reeas toegezondene, verzoekt zij allen dringend hun boekenvoorraad nogmaals te willen nazien; ongetwijfeld is er nog heel wat dat opgeruimd kan worden. 2o. het verschaffen van studieboeken aan

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1914 | | pagina 1