Plaatselijk Nieuws. BINNENLAND Gemengd Nieuws. teel korter tgd kuDnen worden ver richt. Wordt nu een voorloopig aanslag biljet uitgereikt, dan krijgt de Ge meente aanstonds de beschikking over een gedeelte van het definitief ver schuldigde bedrag. Voor de belastingbetalende burgers kan daartegen, naar bet ons voor komt, weinig bezwaar bestaanin tegendeel houden Burgemeester en Wethouders er zich van overtuigd, dat bet voor velen, in de tegenwoor dige omstandigheden, een gemakkelijke wijze van betaling zal zijn. Voor de financiën der Gemeente biedt dusdanige regeling bovendien een voordeel van niet geringe waarde. Op dit oogenblik zijn de gevolgen van den oorlog nog niet te overzien en kan met geen mogelijkheid wor den gezegd in hoeverre die gevolgen zullen inwerken op de financieels draagkracht der inwoners. Deze onzekerheid maakt het even wel noodzakelijk, met de grootste voorzichtigheid te werk te gaan bij het schatten van het totaal belastbaar inkomen. De tijdsomstandigheden maken het, aan den anderen kant beslist nood zakelijk, dat het op de Begrooting geraamde bedrag wordt ontvangen. Door den voorgestelden maatregel zal het college van B. en W. ervaring kunnen opdoen omtrent den finan- cieelen toestand der inwoners, die zich voldoende laat kennen door de wijze waarop de voorloopige aanslag wordt voldaan. Maakt die ervaring het nemen van bijzondere maatregelen noodig, dan bestaat er voor hen alle gelegenheid, die voor te bereiden en den Raad ter behandeling aan te bieden. Vastgesteld werd de Begrooting van het Burgerweeshuis voor het dienstjaar 1915. Aan J. Pannekoek, onderwijzer aan school C, werd op zijn verzoek voor den tijd dat hy als Reserve le Luitenant der Infanterie in werkelijken dienst is, verlof verleend. Het verlof aan mejuffrouw E. L. M. Sinnige, onderwijzeres aan school A werd zonder hoofdelijke stemming ver lengd evenals het ziekteverlof aan den heer T. Beverloo, onderwijzer aan school C. De pensioengrondslag van den direc teur der H. B. S., Dr. P. G. Tiddens, werd tot een niet genoemd bedrag vastgesteld evenals de jaarwedden en pensioengrondslagen der leeraren aan bet Gymnasium, de Hoogere Burger school en de Burgeravondschool. Hel salaris van den ambtenaar be last met het in ontvangst nemen en uitbetalen van pensioenen aan ge meenteambtenaren werd vastgesteld tot een niet genoemd bedrag. Op het verzoek van den heer N. G. van de Stadt, ambtenaar ten kantore van den gemeente-ontvanger, om nog één jaar in dienst der gemeente te mogen blijven, werd afwijzend be schikt. Hetzelfde lot wedervoer, op advies van Burgemeester en Wethouders een adres der Kamer van Koophandel en Fabrieken om verhooging van subsidie. Zonder discussie of hoofdelijke stem ming werden achtereenvolgens vast gesteld de Kohieren van het school geld voor de scholen A. B. C. en D. over het schooljaar 191415; de kohieren van bet schoolgeld voor de Hoogere Burgerschool en het Gymna sium de gemeenterekening over het jaar 1913 met de daarbij beboorende rekeningen van de gasfabriek, water leiding en het straten-en wegenfonds, de rekeningen van het Burgerlijk Armbestuur en het Burger Wees huis over het jaar 1913; de begrooting van het Burgerlijk Armbestuur voor het jaar 1915. Een voorstel van Burgemeester en Wethouders om toe te treden als lid der N. V. Gemeentelijke CredietbaDk werd z. b. st. aangenomen, evenals een voorstel van B. en W. tot in ge bruikneming van een stukje grond voor de plaatsing ven een transfor mateur op een terrein van het St. Pie- ters- en Bloklandsgastbuis. Tot tijdelijk havenmeester werd met 8 stemmen benoemd de heer J. v. d. Lijke, tegen 7 uitgebracht op den heer W. T. de Loene. De verordening op de werkeloozen- verzekering werd conform het voor stel van B. en W. gewijzigd. Tot onderwijzer aan school B werd benoemd de heer D. Hylkema onder wijzer te Groningen. Tot leden der Commissie van Toe zicht op het Lager onderwijs werden benoemd mevrouw J. Toxopeus Stoppendaal, mevrouw H. J. Veenstra de Baak, en de heeren J. J. Thien, B. Kerkhoff Sr., A. Th. van Hengel, J. F. Lankamp en Mr. Dr. H. Th. A. Verhoell. Ingetrokken werd de ingebruik- geving van een lokaal van het gebouw in de Koestraat aan den Bond van Ned. Gemeentewerklieden. Tot lid der commissie van fabricage werd benoemd de heer P. van Ach- terbergb, tot leden der commissie van wetgeving de heeren F. Houbaer en J. R. N. Oosterveen. Vastgesteld werden achtereenvol gens de exploitatiebegrooting der ge meente-gasfabriek over 1915 tot een bedrag van f 317000.in ontvangsten en uitgaven de exploitatiebegrooting der gemeente-waterleiding over 1915 sluitende met een bedrag van f34960. in ontvangsten en uitgaven en de begrooting van het grondbedrijf tot een bedrag van f 147155,44 in ont vangsten en f 47155.64 in uitgaven sluitende aldus met een batig saldo van f 100.000. Daarop kwam na een pauseering van vijf minuten de gemeente-begroo- ting aan de orde. De heer Jorissen maakte zich naar wij meenen tot tolk der geheele vergadering door te ver klaren dat hij zich, uithoofde het speciale karakter dezer begrooting van algemeene beschouwingen zou ont houden. De geheele begrooting werd nu achtereen artikelsgewijze afgehamerd en behoudens een paar opmerkingen van den heer Gerritsen die op sloo ping der torentjes van de Kamper binnenpoort aandrong, waartoe ander maal werd besloten, van den heer Leinweber die op uitbreiding van het aantal urinors aandrong, van den heer Jorissen die het kosteloos ontsmetten van gemeentewege van woningen waarin besmettelijke ziekten geheerscht hebben bepleitte en van den heer Houbaer die probeerde de post yan f 5000.voor een veldwachterswo ning op de berg geschrapt te krijgen, daar hij met het bouwen daarvan tot na den oorlog wenschte te wachten, terwijl ook de heer Van der Wal het bedrag veel te hoog vond en het bou wen eener dubbele woning, als finan- tieel veel voordeeldiger aanried welke heeren echter niet veel succes van hun voorstel hadden vastge steld tot een bedrag van f 894914.905 in ontvangsten en f 886443.35' in uit gaven met een bedrag van f7726 69' voor onvoorzien. Bij de rondvraag wees de heer Lein weber op de gevaarlijke toestand aan de Barchman Wuytierslaan bij de plaats van vertrek van de tram Amers foort—Zeist, waar onlangs de heer Quarles de Quarles was gedood. Waar deze heer ter plaatste aan eene hart verlamming overleed gaat het boven ons begrip boe dit met den toestand van den weg in verband kan worden gebracht. Nadat de Voorzitter, goed moedig als altijd, nader onderzoek had toegezegd, sloot ZEd. de ver gadering. Kamer van Koophandel en Fabrieken. Zaterdagavond vergaderde deze Kamer ten Stadhuize onder voorzit terschap van den heer J. Ger. Kleber. Afwezig de heer Hamers. De notulen van 11 Juli '14 werden na lezing goedgekeurd. Hierna deelde de voorzitter mede, dat het besluit van de vorige vergadering was uitge voerd en een adres aan den Raad ver zonden. Door de mobilisatie is hierop nog geen antwoord ingekomen. Ook hierdoor is de zaak van het markt wezen wat in de war geraakt en zijD geen opgaven aan de kranten ver strekt. Ingekomen behalve de gewone perio dieken, verslagen, enz. 1. Een schrijven van het Kon. Met. Instituut over ijs waarnemingen aan de kusten van de Noordzee en de Zuiderzee 2. Een boekje van de Vereeniging voor bet vrije ruilverkeer; 3. Een schrijven van de Nederl. Kamer van Koophandel te Dordmund. Bij den secretaris ter inzage. 4. Een missive van den Consul- Generaal van Argentinië met een jaar verslag van de hypotheekbank aldaar en een rapport over de operatiën in het afgeloopen jaar. Bij den secreta ris ter inzage. 5. Een kennisgeving van de Kamer van Koophandel te Venraay omtrent de samenstelling. (Voor kennisgeving aangenomen.) 6. Een klacht over de telefoon dames over onbeleefde behandeling van het publiek. De Directeur van het Postkantoor kan hierop niet ingaan en verzoekt in het vervolg klachten dadelijk te zijner kennis te brengen. (Voor ken nisgeving aangenomen.) 7. Ingekomen een schrijven van E. Potjes te Groningen inzake zout- belasting. (Aangehouden.) 8. De vraag of een aannemer ook cautie mag stellen inplaats van twee borgen is behandeld. Het Bestuur heeft zich tot de architecten hier ter stede gewend. Hun advies was niet gunstig, omdat de kleinere aannemer geen cautie kan stellen en ook, omdat het gewenscht is, dat een der borgen een bouwkundige is, die eventueel het werk kan voltooien. Aangenomen werd aan de Kamer te Breda te be richten, dat Amersfoort er zich niet mee kan vereenigen. (Breda is voor cautie.) Daar geen der aanwezigen iets had voor te stellen of mee te dealen, sloot de voorzitter de vergadering. De najaarsvergadering van da Ameisfoortscbelndustrie-en Huishoud school werd gistermiddag gehouden onder voorzitterschap van professor Kenninck in het Schoolgebouw Beeke- steinschelaan No. 23. Na opening werden de notulen van 26 Maart 1914 gelezen en onveranderd goedgekeurd. Aan de orde Begrooting 1915. Ontvangsten Jaarlijksche subsidie van Rijk f 8000 Provincie 1950 Gemeente 3250 Contributie j> 450 Kost- en Schoolgelden 10600 Verkoop spijzen 1300 Totaal f 25550 Uitgaven: Traktementen f 9900 Loon concierge, werkster t 1125 Onderh. gebouwen, inventaris 1800 Leermiddelen 600 Vuur, licht, water 1200 Belasting, assurantie 175 Rente en aflossing 3586 Drukwerk, etc. s 425 Huishouding, Levensmiddelen 6300 Diversen 339 Totaal f 25550 Door alle aanwezigen werd de Be grooting goedgekeurd, nadat de voor zitter elke post had toegelicht. Sommige posten moesten verhoogd worden, omdat het onderwijs moet worden uitgebreid, omdat de ont plooiing van bet werk niet mag worden vastgelegd. Aan pensioen kon helaas nog niet worden gedacht, doch komen moet het. Benoemd werden in de Commissie tot nazien der rekening en verant woording mevrouw Warnsink, en me vrouw Hooykaas tot plaatsvervangster, de heer P. v. d. Mark Sr. en de heer J. v. d. Horst tot plaatsvervanger en notaris Schreuder en de heer Ooster veen tot plaatsvervanger. Het aftredende Bestuur werd her kozen en nam de benoeming aan. De voorzitter deelde nog mede, dat de school een paar maanden geleden ook inkwartiering had, doch dat het gobouw niets heeft geleden. De ge maakte onkosten zijn vergoed. Hierna sloot de voorzitter de ver gadering. Krantendepóts. Het gaat met het ophalen van kranten voor de geïnterneerden niet geheel naar wensch. Er zijn loopers, die bun werk op de lofTelijkste wijze volbrengen, maar er zijn er ook die hun klanten plotseling in den steek laten en maar liever gaan- wandelen. Het comité voor de geïnterneerden heeft daarom besloten op verschillende punten in de stad kranten-depóts te vestigen, waar men de gelezen dag bladen dagelijks kan bezorgen. Zij bij wie de looper niet geregeld komt, gelieven dus aan een van onderstaande adressen hun kranten en tijdschriften af te geven Mej. Leinweber, Muurhuizen 113; rijwielhandel Kamperman, Kampstraat 4; maison Jacques Bezaan, Lange- straat 71firma ten Hove, Langestraat, hoek VarkensmarktValkhofFs Hof- boekhandel, Utrechtschestraat 1mr. D. J. van Schaardenburg, Paulus Buys- laan 1 hoek Utrecbtschewegde heer D. J. M. van Kesteren, Utr. Weg 87; de heer F. W. A. S. Morel Wilhel- minastraat 4; de heer G. C. Schel- linger, Schimmelpenninckstraat 58; Drukkerij Eyman, Kleine Haag 6. Aan hot plaatselijk telefoonnet is aangesloten onder no. 360 Bank van Huydecoper en Van Dielen, Lan gestraat 10ft. De Vereeniging Ambachtsschool voor Amersfoort en Omstreken, ver gadert a.s. Vrijdag 30 October ter behandeling der begrooting dienstjaar 1915; idem Avondteekencursus Kalen derjaar 1915; Benoeming commissie van 3 leden voor het nazien der Rekening en Verantwoording 1914; benoeming Bestuursledena. wegens bedanken van den Heer Zijlstra; 6. wegens periodieke aftreding van de Heeren Buijs, Bloem, Wesseling, -Van Veen en Wolter. Ook de heer J. C. Rolandus Hagedoorn heeft bedankt als lid van den gemeenteraad. Tot Minister van Waterstaat, Nijverheid en Handel is bij Kon. Besl. benoemd de heer F. E. Posthuma, Directeur der Landbouw en Tuinbouw Onderlinge. Te Baarn is op 71-jarigen leeftijd overleden de heer Dr. S. Greidanus, wethouder van publieke wei ken, oud- gemeentegeneesheer en oud-hofarts van H. M. de Koningin Moeder. Bij Koninklijk Besluit is benoemd lot Burgemeester der Gemeente Soest de beer Mr. Dr. J. A. A. H. de Beaufort Sedert eenige dagen komen des avonds geregeld een 150-tal vrouwen en moeders van de geïnterneerde Belgische militairen per spoor hier aan. Het is voor de commissie een heels toer deze menscben dan nog onder dak te brengen. De hotels, logementen en slaapsteden zijn reeds overvol. Het zou daarom zoo heel veel waard zijn, wanneer stadgenooten die deze menschen voor een nacht logies willen verleenen, desnoods tegen een kleine vergoeding, daarvan mede- deeling wilden doen aan den heer Th. C. V. ter Maat, Hof 2. Doorgaans zijn dezo lieden, die be halve de spoor- ook een lange voet reis achter zich hebben doodmoede. De commissie zorgt voor een avond maal. Wie helpt haar nu aan logies? Aan het Post- en Telegraaf- kan tooralhier wordt op 1 November a.s. werkzaam gesteld mejuffrouw G. Velt- huizen, hulptelefoniste te Doorn. Ter kaasmarkt van j.l. Maan dag 26 October werden aangevoerd 8 wagons, bevattende 1875 K.G. kaas. De prijs per 50 K.G. liep van f 33 tot f34.—. Voor gestempelde kaas f34.—. De handel was matig. De Belgische vluchtelingen. Er is een regeling tot stand gekomen betreffende de verhouding van de provinciale en stedelijke vluchtelingen comités met het Provinciaal Gouver nement en de burgemeesters, waarom trent dezer dagen een circulaire zal verschijnen van den gedelegeerd re- geerings-commissaris voor Zeeland. Het vertrek van vluchtelingen naar Engeland zal van Regeeringswege niet woiden bevorderd, daar er zich com battanten en dienstplichtigen onder kunnen bevinden. Eventueele aanbiedingen van andere regeeringen om ons gouvernement te helpen bij het vervoer en onderhoud van vluchtelingen zullen door onze Regeering niet worden geaccepteerd. Iets anders zijn natuurlijk hulpaan biedingen van particulieren uit het buitenland. De Minister van Binnenl. Zaken heeft Zaterdag een onderhoud gehad met den heer Snoeck Henkemans. In deze conferentie zijn regelingen ge troffen, betredende de distributie van waren, de verantwoording der gelden enz. Het centraal magazijn voor levens middelen voor vluchtelingen te Vlis- singen wordt onder beheer gebracht van het Provinciaal Comité, dat den gedelegeerd regeerings-commissaris bij afwezigheid zal vertegenwoordigen. i Vad.« Europeesche Statenbond. De volgende oproep wordt, verspreid door bet comité »De Europeesche Statenbond» Het comité »De Europeesche Staten bond», overtuigd dat de verhoudingen der beschaafde staten onderling door dezelfde wetten van zedelijkheid en recht beheerscht behooren te worden als het maat schappelijk leven dernatiesafzonderlijk, dat in het bijzonder voor het tegen woordige Europa de aaneensluiting tot een statenbond of bondsstaat wen- schelijk is, verzoekt met aandrang alle personen en organisaties die deze overtuiging deelen, daarvan blijk te geven aan het secretariaat en naar beste krachten er toe mede te werken de openbare meening in dezen geest te vormen. Personen en organisaties die hunne instemming betuigen, verplichten zich niet tot eenigen geldelijken steun, hoewel deze zeer gewenscht is en gaarne door het secretariaat zal worden in ontvangst genomen. Dr. Frederik van Eeden, Prof. Dr. G. Heymans, Dr. Aletta H. Jacobs, Jhr. Mr. B. de Jong van Beek en Donk, Jhr. Dr. Nico van Suchtelen, (Algemeen secretaris, Blaricum). Aardappelen. In de laatste dagen beeft men zich hier te lande eenigszins ongerust ge maakt over den uitvoer van aardap pelen. Dat voor die ongerustheid min der grond bestaat dan velen wellicht meenen, moge blijken uit de volgende cijfers. Onze aardappeloogst kan voor 1914 veilig geraamd worden op 3000 milli- oen K.G. (het kriel inbegrepen). Gewoonlijk worden bier te lande jaarlijks pl.m. 700—800 naillioen K G. tot aardappelmeel vermalen, terwijl gemiddeld 400500 millioeii K.G. worden uitgevoerd. Deze uitvoer heeft hooofdzakelijk plaats in de maanden September, Octo ber en November. Tot 17 October j.l. waren uitgevoerd 120 millioen K.G. Ter vergelijking met andere jaren kan worden medegedeeld, dat in 1911 voor 1 November alleen naar Duitsch- land werd geëxporteerd 237 millioen KG. Ten slotte kan nog worden opge merkt, dat de aardappelen, die wor den uitgevoerd voor het overgroote deel behooren tot soorten die hier te lande in normale omstandigheden, weinig of niet worden gegeten. Tarwebloem. Naar het Handbl. uit goede bron verneemt, zal van Regeeringszijde met ingang van heden den Nederlandschen meelfabrikanten vergunning worden verleend, van de door de Regeering te verstrekken partijen, niet alleen ongebuild, maar ook weder bloem te malen, en deze bloem van 2 Novem ber af ter beschikking van consu menten te stellen. Paarden smokkelen I Te Almelo zijn door den ontvanger van registratie en domeinen o.m. bij publieke inschrijving verkocht drie paarden, die als oorlogscontrabande bij een poging tot uitvoer naar Duitsch- land, in beslag genomen zijn. Er was slechts één biljet ingeko men en wel van den eigenaar der paarden zelf. De paarden zijn niet gegund. N. v. d. D. Uit den Gelderschen Achterhoek; Onder de exporthandelaars in deze buurt heerscht op bet oogenblik een koortsachtige bedrijvigheid voor het verzenden van vee en varkens naar Duitschland. Het lijkt wel alsof ze bij ingeving voelen, dat het uitvoerverbod van beide, doch vooral van varkens weldra zal volgen. Er wordt ontzet tend veel vee opgekocht. Tengevolge van het dure veevoeder, willen de veehouders hun dieren zooveel moge lijk opruimen. De veeprijzen zijn dien tengevolge op de meeste markten vrij wat gedaald. Een aanval van Zouaven bij nacht. Onlangs is op de hoogten van de Maas ten Zuiden van Verdun hevig gevochten en alle pogingen van de Duitschers om ten Westen van de Maas vasten voet te krijgen, mislukten. Ik vernam, zegt de correspondent van de Daily News eenige bijzonderheden van het gevecht op 7 October, toen een afdeelirig Zouaven, door middel van een list bij nacht de hoogten bij het dorp Herbeuville bezette, wat hun na een dag van schermutselingen niet gelukt was. Fransche troepen hadden tweemaal getracht de heuvels te bestormen, maar waren telkens teruggedreven door het vuur van vernuftig verborgen Duitsche batterijen. Tegen het vallen van den avond kwam een Zouaven-oflicier naar voren en bood den bevelvoerenden generaal aan, de Duitsche stellingen te nemen als men hem vrijliet. Het aanbod werd aangenomen en de Franschen keerden naar hun stellingen terug. Toen het geheel donker was gewor- den, kon men zien hoe het geboomte van plaats veranderde. Het hoogop-

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1914 | | pagina 2