Cokes EEN ZEER GOEDKOOP MODE TIJDSCHRIFT Wrakke Hammen, DE LANDBOUWBANK TE UTRECHT Snijbuonen-moleDS voor huishoudelijk gebruik tij SUCCES HOOI-BROEI- THERMOMETERS EN PIJLERS.] W.F. A. GROENHUIZEN, Advertentiën. J. A. GOVERS, Schoener» naar maat. Lama/son Bouwer Co. de Heer H. E. VAN SWEDEN, Spui, aldaar. de Heer A. POTHOVEN, aldaar Langestraat42 INSTRUMENTMAKER Tel.Interc.83 Phoenix-Brouwerjj schrift »Van Utrecht naar Rome", door de roomscb-apologetiscbe Caui- siusvereeniging uitgegeven, verscheen een weerlegging in de brochure sVan Rome naar Christus". De propaganda met het woord werd in verschillende gesloten of openbare bijeenkomsten gevoerd, waar Oud- katholieke beginselen werden bekend gemaakt. Een gebeurtenis van ver reikende beteekenis greep plaats toen men er toe overging in Maastricht Oud-katholieke godsdienstoefeningen te houden. Een comité voor de stich ting eener Oud-katholieke gemeente, zag hierdoor haar streven bekroond. Geregeld werden maandelijks gods dienstoefeningen gehoudeD, in de Luthersche kerk, die tegen matige vergoeding haar kerkgebouw beschik baar stelde. De mobilisatie-toestand heeft deze godsdienstoefeningen tijde lijk doen staken. Men hoopt ze echter weer spoedig te hervatten. Twee personen lieten zich als nieuwe leden inschrijven. De rekening en verantwoording van den Penningmeester den Heer B. T. Roeseling werd goedgekeurd. Voorts werden verschillende punten deragenda de innerlijke aangelegenheden be treflendezonder debat aangenomen, en de Vergadering meteen woord van dank gesloten. Tijdens de réunie voerden o.a. het woord, Mgr. G. Gul, aartsbisschop van Utrecht en Prof. F. Kenninck, die de vereeniging huldigden en prac- tische wenken ter overweging gaven. Er zal a.s. Donderdagavond in Amersfoort een zeer bizoodere en zeer interessante soirée gegeven worden door artisten die wij stellig nooit hier gehoord zouden hebben, indien deze verschrikkelijke oorlog niet uitgebro ken was. Onder de geïnterneerden bevinden zich nl. eenige artisten, van wie wij reeds met groote lof gewaagden, toen zij in sAmicitiat optraden voor de Belgische vluchtelingen. Thans zullen zij voor het publiek een soirée geven en die soirée zal een zeer eigenaardig karakter dragen een soirée artistique schijnt de meest juiste naam, maar men zou ook heb ben kunnen spreken van een cabaret avond. Want wij zullen daar hooren le poète-Chansonnier Genval, des Caba rets de Monimartre. Wie, die langer dan 3 dagen in Parijs was, ontmoette hem nooit in een der beroemde Ca barets? En daar krijgen wij ook te proeven den Gallischen humor van Aernout, du Tbéatre Déjazet, bekend Parijsch Vaudeville-theater. Tiès bouöon! En Merlot, den pracht-baryton, tot voor kort verbonden aan de Fran- scbe Opera te 's-Gravenbage. Geen Hagenaar kan hem vergeten zijn. De Vlaamsche kunst zal vertegen woordigd worden door een Vlaam- schen zanger, terwijl ook luit. Gbiot (baryton) medewerking toegezegd beeft. In de pianisten Van der Meulen, professeur du Conservatoire en Boland, professeur de musique, te Brussel, zullen de genoemde artisten eminente accompagnateurs hebben. Een muzikale entente hollande-belge biedt ons het trio luit. Kensière (cello), Van der Meulen (piano) en mej. Stoetzer (viool). En ten slotte zal nu eindelijk ook eens het publiek kunnen kennis maken met den voortreflelijken violist, die schuilt in luit. Wefers Bettink, en die tot accompagnatrice heeft mej. Iny Bloem. Wij hebben nu al heel wat ver raden van het programma en wij vreezen zelfs: te veel. In dien zin namelijk, dat de belangstelling Don derdagavond te groot zal blijken. Dat is geenszins onmogelijk, omdat deze soirée gegeven zal worden in de Bioscoop »De Arende, daar de groote zaal van »Amicitia« in beslag genomen wordt door de Belgische vluchtelingen. De bioscoopzaal biedt plaats voor ongeveer 350 personen en de meeste kaarten zijn reeds verkocht. Aanvankelijk bestond het voornemen te wachten tot het vertrek der vluch telingen. Maar dit is nog zoover in het blauwe verschiet, dat het comité gemeend heeft de soirée niet zoo lang te mogen uitstellen. Niet alleen om het Amersfoortsche publiek niet het groote genot te onthouden maar ook en dat heeft den doorslag misschien wel gegeven omdat het comité brood op de plank wil hebben wan neer hel zoo dadelijk wil beginnen met zijn taak tot ontspanning en ont wikkeling van de geïnterneerden. jAmersf. Dagbl.t Ter betaling van den aanleg van het electrische kabelnel, voor eene geldleening, aan de Ambachtschool te doen enz. heeft de gemeente belang rijke geldsommen Doodig. Hoe komt zij daaraan? In gewone tijden levert dit vraag stuk geene bijzondere moeilijkbeden, thans echter, in crisistijd, staat de zaak anders; immers het geld wordt door de verschillende bankinstellingen verschaft, alleen tegen vrij hooge rente. Aan den anderen kant echter doet zich het verschijnsel voor, dat de deposito-rente niet hoog is, m.a.w. de toevloed van geld o.a. van particulie- ren schijnt groot genoeg te zijn. Zouden inwoners van Amersfoort, die het financieel belang hunner ge meente en ook van zichzelf goed be grijpen, nu niet goed doen aan B. en W. eens op te geven, welke sommen zij ter leen hebben tegen welken rente voet en op welken termijn? Aan den heer C. Fransen, direc teur van het Postkantoor alhier, is verlof verleend om zich met zijn familie om gezondheidsredenen te Leiden te vestigen. Voor het examen Vrije- en Orde oefeningen der Gymnastiek zijn ge slaagd de dames G. Visser en M. Th. Keete en de heer C. van Huizen. Op de j 1. Maandag gehouden Kaasmarkt werden aangevoerd 4 wa gens, bevattende 670 K.G. kaas. Prijs per 50 K.G. f 32 a f34. Gestempelde f34.50. Aan de tegenwoordig hier in garnizoen liggende manschappen zal gedurende de wintermaanden kosteloos lageronderwijsen onderricht in vreemde talen en boekhouden worden gegeven door onderwijzers der Openbare Lagere Scholen, terwijl door leeraren van Gymnasium en H. B. S. lezingen over practische en actueele onderwerpen zullen gehouden worden. De heer O. F. W. Rietveld, hoofd der Chr. school voor L. O. en M. U. L. O. alhier, is benoemd tot Directeur aan de Groen van Prinstererkweek school te Doetinchem. De Theosofische leeszaal, in de voormalige schermzaal van den heer P. de Jong, aan de Verlengde Wilbel- minastraat no. 2, zal a.s. Zaterdag voor het publiek worden geopend, voorloopig éen dag in de week. Zaterdagavond zal tevens aanvangen een astrologische cursus, te geven door den heer Merens, ingenieur te 's-Gravenhage. Bij de gisteren gehouden perio dieke verkiezing voor de Kamer van Koophandel en Fabrieken kwamen 12 van de 187 kiesgerechtigden op. De heeren J. Ger. Kleber, H. van Haselen en P. Jos. Hamers werden herkozen. Door bet plaatsen van een kabel buis bij de Kamperbinnenpoort is een aanvang gemaakt met den aanleg van het kabelnet voor het electriscb be drijf 'n onza gemeente. Er is sprake van het oprichten eener Belgische school voor de kinde ren der hier geïnterneerde officieren. Bij Kon. Besl. zijn o.m. benoemd tot reserve 2e luitenant bij de infan terie de vaandrigs E. G. C. Gierkes, P. Goenee, H. J. Geldof en K. Bosch van het 5e regiment en J. Klaren- stijn, G. A. H. E. Ebell, A. W. Ver hoef, J. v. d. Vegt, J. W. Postma en A. de Wit van het 16e regiment infanterie. Namens het Departement Amers foort van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen hield gisterenavond prof. dr. G. W. Kernkamp uit Utrecht een lezing voor de leden en hun buisgenooten over het onderwerp: »Uit de voorgeschiedenis van den Europeeschen oorlog." Spreker be handelde nude geschiedenis van Europa van de laatste 30 jaren en besprak de partijgroepeeringen der grooto mogendheden, die den oorlog zoo'n grooten omvang heeft doen nemen. Na den oorlog van 1870 begint een nieuwe geschiedenis. Duitschland was geworden bet grootste rijk in Middel- Europa en de vijandschap tusschen Duitschland en Frankrijk wasgrooter dan ooit. Bismark bewerkte vriend schap tusschen Duitschland en Rus land. In 1879 kwam een verbond tus schen Oostenrijk en Duitschland tot stand. In '82 het drievoudig verbond, doordat Italië ook toetrad. De slechte verhouding, die langzamerhand tus schen Bismark en de keizer ontstond, deed Bismark wijken. Nu werd de koers anders en de verhouding tot Rusland slechter en tot Engeland beter. Na de pauze werd de Balkankwes tie besproken en de verhouding tus schen de mogendheden. Het Turksche Rijk takelt af. De Jong-Turken willen de regeering op Europeeschen voet inrichten. Italië wil zich nu van Tri polis meester maken. De Balkanoor logen maken Turkije kleiner en Grie kenland, Servië en Bulgarije mach tiger. De verhouding tusschen Servië en Oostenrijk was gespannen. Dit laatste land voelde zich verzwakt. Het Duitsche Rijk maakte zijn leger steeds sterker. Frankrijk zoekt hierin een tegenwicht in verlenging van den diensttijd. Zoo was de toestand jaren lang uiterst gespannen. Wat was nu de aanleiding tot den oorlog in 1914? De moord op den Oostenrijkschen Aartshertog bij zijn bezoek aan Sera- jéwo. Deze aartshertog was de aan gewezen troonsopvolger, de man, die Oostenrijk-Hongarije wou later mee lellen, de man, die front maakte tegen de Servische politiek. Die Oos- tenrijksche Aartshertog was een per soonlijke vriend van den Keizer. Deze moord geeft Oostenrijk gelegenheid aan Servië een diplomatieke nota te stellen. Oostenrijk stelt eischen om de beweging in Servië te fnuiken. Oostenrijk wil onderzoek, ook met medewerking van de Oostenrijksche regeering. Hierin zit naar mijn raeening aldus de spreker, de heele tegenwoordige oorlog. Wat in de Europeesche Cabinetten is voorgeval len, weten we nog niet. Persoonlijk aandeel kunnen we nog niet aanwij zen. Servië moest zich op den oorlog voorbereiden. Het zou zich den in menging van Oostenrijk niet laten welgevallen, als het op den steun van Rusland kon rekenen. Oostenrijk had zich voor de indiening van de nota vergewischt van den steun van Duitschland, dat de letterlijke nota wel zal gekend hebben. Het antwoord van Servië was uiterst diplomatiek en eindigde met alle ge schillen te onderwerpen aan het Hof van Arbitrage te Den Haag. Op dit antwoord volgde de afbrekingen van de diplomatieke betrekkingen en twee dagen later de oorlogsverklaring. Oos tenrijk wist nu, dat Rusland moest vol gen. Of de czaar persoonlijk den oorlog wilde, moeten we in het midden laten. Oostenrijk verklaarde Servië alleen te willen tuchtigen, doch ook dit kon Rusland niet toestaan. Duitschland stond aan den kant van Oostenrijk. Wat zal Engeland doen? Dat had geeu afspraak met andere landen. Het had onzijdig kunnen blijven. Waarom heeft het zich partij gesteld? Engeland stond naar mijn meening voor de keus af te wachten hoe de oorlog zou gaan of zich terstond aan den kant van Frankrijk te stellen. Ik meen, de spreker dat ook zonder schending van België'sonzijdigheid, Engeland zich aan Frankrijks zijde zou scharen, omdat Duitschland Frankrijk een grooten slag bad kunnen toebrengen. De positie van Duitschland werd dan steiker. Bij de Engelsche regeering gold deze over weging: Nu ontstaat er gelegenheid, als we Frankrijk helpen om Duitschland tegen te houden en dezen mededinger klein te maken. Griekenland, Roemenië, Bulgarije gaan misschien ook mee doen, evenals Italië. Niemand kon de gevolgen overzien. In geen 100 jaar zijn in Europa gebeurtenissen voorgevallen zoo groot, gebeurtenissen die de verzwakking van groote landen kunnen ten gevolge hebben. Voor Nederland is de toestand uiterst hachelijk, niet omdat ik geloof, dat er gevaar is om in den oorlog te worden betrokken, hoewel dit geheel niet on mogelijk is. Dan nog bestaat de moge lijkheid, dat bij den vrede allerlei bepalingen worden gemaakt, die voor Nederland van het grootste belang zijn. We kunnen ons niet genoeg rekenschap geven van de gewichtige periode, waarin weieven. Wat kan worden vastgesteld bij den vrede, weten we niet. HetNeder- landsche volk doet goed zich er op voor te bereiden het bestaan van zijn nati onaliteit te verdedigen. Ons volk moet zich versterken tegen elke bedreiging, die tegen zijn bestaan kan worden ge richt. Wij hebben recht op een eigen plaats onder de volken van Europa. Toont prijs te stellen op behoud van die zelfstandigheid, al worden we niet in den oorlog gemengd, al wordt ons geen gewold aangedaan. Tafelmessen, Speciaal Staalwarenmagazijn Voorsnijmessen, „DE DRIE STAALSTEDEN" Broodmessen, Engelsch, Duitsch en Vleeschmessen, Zweedsch fabrikaat. Zakmessen, RUIME KEUZE Tel. 2386 Zakscharen, onder B. A. RÖMER Sigarenscharen, VOLLEDIGE Zadelstraat 12, UTRECHT. Electr. Slijperij. GARANTIE. Vanaf MAANDAG 9 NOVEMBER 1914 wordt door de Gasfabriek weer in de stad bezorgd op bestellin gen van hoogstens 5 H.L. tegelijk tegen de volgende prijzen: Geklopte cokes 70 cent per H.L. Grove cokes 65 Parel cokes 60 Aan bet loket afgehaald bij boeveelheden van hoogstens I H.L. tegelijk zijn de prijzen Geklopte cokes 55 cent per H.L. Grove cokes 50 Parel cokes 45 n de directeur der gemeente-bedrijven. Met een apparaat maakt ieder in enkele seconden zijn scheermes vlijm scherp. Prijs ƒ1.50 (naar buiten 1.65). VAN DUINEN, Lange- str. 109. Spek, reuzel, euz., welke men voor billijken prijs wenscht op te ruimen gelieve te schrijven, onder Motto "Vleeschwaren" aan het Bureau dezer Courant. Bekroningen. Breda 1876. Utrecht 1901. VOORHEEN W. UTENS, LaDgestraat 119. Eerste klasse Reparatie-Inrichting. Specialiteit in Rijlaarzen. Kortegraclit 22 belasten zich met aan- en verkoop van Effect en, Wis sels en Coupons, sluiten prolongatie. Safe-inrichting. Verleent credieten onder borgstelling enz. Verschaft kapitalen onder le. hyp. verband. Neeuit gelden in depöt. Opent rekening courant met rentevergoeding. Agenten Toor Amersfoort en Omstreken Voor Leusden en Omstreken DE DIRECTIE. Agent Telefoon No. 29. Mineraalwaterfabriek en Bier bottelarij Stooveetraat 12. is HET NIEUWE MODEBLAD, dat bij ons is verkrijgbaar gesteld. Men blijft daarmede op de hoogte van wat er in de modewereld voorvalt, wat afgeschaft of als veronderd verworpen en wat als nieuwe mode wordt toegepast. Niemand mag daarvan onkundig blijven. IIET NIEUWE MODEBLAD verschijnt tweemaal per maand, in 14 pagina's, met patronenblad. Het bevat een keur van toiletten en patronen, terwijl enkele pagina's worden gewijd aan «Wetens waardigheden" welke rubriek veelal rijk geïllustreerd is. Meerdere malen zal eene Mode-afbeelding op de voorpagina artistiek in kleuren zijn uitgevoerd. Prijs slechts SS CtS. per drie maanden (2e Uitgave), (franco per post 80 ets.) Men abonneere zich bij den uitgever van deze Courant.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1914 | | pagina 2