NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad NÉT voor de Provincie Utrecht. |m Qakmmt Oorlog. r*o. 91. Zaterdag 14 November 1914. 43e jaargang VERSCHIJNT WOENSDAG ES ZATERDAG. PREMIE BINNENLAND Plaatselijk Nieuws. Courant. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden met Zondagsblad 1.15; Franco per post door het geheele Rijk 1.25. Afzonderlijke Nnmmers 3 Cent. Ingezonden stukken in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. Bureau: Langestraat 17. SLOTHOUWER Telephoonn. 69. ADVER1ENTIËN: Van 15 regels 0.50; iedere reg9l meer 10 Cent. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. Tot het plaatsen van Advertentiën in dit blad niet uitzondering van de steden Amersfoort en Utrecht is uitsluitend gerechtigd het Centr. Nederl. Advertentiebureau te 's Gravenhage voor de lezers van deze courant. a» li*niinHril ju Dit nummer bevat uitsluitend foto's betrekking hebbende op den Europee- schen oorlog, door onze Correspon denten genomen, als: Een belangwekkende foto van een deel van het slagveld aan de Belgisch- Fransche grens. Beeld van de ont zettende verwoesting te Reims. Foto, een denkbeeld gevend van de wijze van oorlogvoeren. Van Enge land naar het front. Een bivak van Fransche mariniers. Duitscbe sol daten met baldadigen moed hun kanon nen beklimmend, die straks dood en verderf zullen uitbraken. Oorlog met Turkije: Sultan Mohamed V van Turkije: Turksche soldaten op marsch met muilezels die de bagage dragen Turksche soldaten op marschActu eel kiekje van een Egyptisch kamee- len-corps in galop. Draadlooze tele grafie der Duitschers in België. Verlaten Engelsche artillerie-stelling te Maubeuge. Munitie, granaten en bommen, die in de vesting te Ldhgwy door de Franscben werden achtergelaten. Revolver-kanonnen in de vesting te Montmedy bij Ver dun. Het inwendige van de ver woeste kerk te Longwy. Overblijf selen van de stad Longwy. Een viertal door de Belgen uit Antwerpen afgezonden «wilde treinen". Een terugblik op de Fransch-Duit- sche oorlog van 1870'71 Generaal Botba, Opperbevelhebber bij de krijgsverrichtingen tegen de Duitschers in Zuid-Afrika. Een der meest moderne Turksche ooilogsche- pen van den laatsten tijd. Kiekje in de woning van een weer- spanning belastingbetaler in de dessa Nglarangan (N.-l.) De geabonneerde wonende wenscht zich te abonneeren op het weekblad „PAK ME MEE", tegen den prijs van 3cents thuis bezorgd. De belangen van den Nederl. handel. Men meldt uit 's-Gravenhage d.d. 10 November aan de Tel. De voorzitter der commissie voor den Nederl. Handel, de onvermoeide heer C. J. K. v. Aalst, presideerde heden alhier een gecombineerde ver gadering van de leden dezer commissie met de directies der navolgende Neder- landsche stoomvaart-maatschappijen. De Holland-Amerika-Lijn, Stoom vaart-Maatschappij Nederland, Konink lijke Nederlandsche Stoomvaart-Maat schappij, Koninklijke West-Indische Mail, Kon. Hollandsche Lloyd, Rotter- damsche Lloyd en de Stoomvaart- Maatschappij Oceaan. Was het voornaamste doel dier com missie tot dusverre te zorgen, dat onze handel in rechte banen bleef en niet, zooals 't dikwerf lijkt, door onwetend heid daden verricht, die in strijd zijn met de welbegrepen neutraliteit van ons land, toch stelden zij zich tevens ten doel om te trachten den eerlijken handel van Nederland, ondanks alle bestaande moeilijkheden, zooveel mo gelijk te handhaven. Ze slaagde er in verschillende faci liteiten voor handel en scheepvaart te verkrijgen. Tocb blijft de meest gevoelde moeilijkheid 't wantrouwen van de oorlogvoerende mogendheden, of, niettegenstaande alle verzekeringen, dat goederen, waarvan de doorvoer naar oorlogvoerende landen door de verklaring tot absolule of conditioneele contrabande niet uit Nederland wor den uitgevoerd, deze ook werkelijk ooze grenzen niet overschrijden. Tot nu toe werd door de Engelsche en Fransche regeeringen van derge lijke verklariugen betrekkelijk weinig notitie genomen, zoodat onze schepen, waarin zich b.v. caoutchouc, maïs. thee en dergelijke bevonden, aange houden en opgebracht worden naar buitenlandsche havens en daar groot ongerief en oponthoud ondervinden. Gevolg daarvan is, dat de reederijen huiverig worden haar schepen aan dergelijke gebeurlijkheden bloot te stellen en de scheepvaart langzamer hand dreigt tot stilstand te worden gedoemd. De commissie van den Nederl. Han del, die buiten de bemoeiingen van onze Regeering, voortdurend voeling boudt met de «geallieerden* en spoe dig door de benoeming van een han delsgedelegeerde der Duitsche regee ring ook met deze in contact zal kunnen treden, meent thans een weg gevonden te hebben, door welken het mogelijk zal zijn, dat b.v. Nederlandsch Indië, vanwaar sinds lang berichten inkwamen van ophooging van pro ducten en daardour achteruitgang van den uitvoerhandel, die het economisch leven ginds zeer benadeelt, onverlet zijn producten naar Nederland zou kunnen uitvoeren. Weliswaar zal in sommige gevallen de uitvoer van dergelijke hier aan gebrachte producten niet kunnen wor den toegestaan, doch velen der impor teurs zouden zich reed9 gelukkig achten indien zij de goederen, waarvan zij öf eigenaar zijn óf waarop zij groote voorschotten hebben geleend, veilig en wel vrij onder bun bereik hadden. De commissie tracht blijkbaar prac- tisch werkzaam te zijn en naar om standigheden te handelen, hopende, naar het schijnt, dat later, door de grondige kennis van het internationaal recht, een middel zal worden gevondeD, dat kleine, neutrale landen in staat zal stellen, de overmachtige oorlog voerende staten naar hun hand te zetten. Spionnage. Naar «De Nieuwe Ct.« verneemt, is de directeur van de gasfabriek te Oude-Tonge,op Flakkee, een Duitscher van geboorte, op verdenking van spionnage, in hechtenis genomen. Nader verneemt «De Tel.* hierom trent het volgende: Bij het uitbreken van den oorlog vertrok de Duitscher, die zijn dienst plicht te vervullen had, naar Duitsch- iand, doch keerde tot ieders verwon dering na enkele dagen terug. Hij begon zich thans in het bijzonder met de kustwacht te bemoeien, sprak veel met de schippers en maakte meermalen tochtjes op de rivieren. Dit wekte argwaan en een onderzoek bracht uit, dat de Duitscher in corres pondentie stond met den Duitschen consul te Rotterdam en zijn brieven aan dezen ambtenaar naar Hellevoet- sluis deed brengen, waar zij gepost werden. Bij een huiszoeking schijnt men bij hem compromitteerende stuk ken gevonden te hebben, wat ten slotte tot zijn arrestatie leidde. Terugbetaling Rijksspaarbank- gelden Bij dienstorder is door het hoofd bestuur der Posterijen en Telegrafie kennis gegeven, dat in verband met bet Koninklijk besluit van 3 Augustus j.l. no. 36, waarbij den termijn van terugbetaling van spaar bankgelden is verlengd van 14 dagen tot 6 maanden door de postambtenaren aan de in leggers ter bespoediging der terug betaling nog dikwijls den raad wordt gegeven, de reden van de aanvragen aan den directeur der Rijkspostspaar bank mede te deelen. Aangezien thans aan elke aanvrager weder, zooals vroeger, binnen een paar dagen wordt voldaan, kan het geven van dien raad achterwege blijven. Reizen met de Staatsspoor. Als men in deze dagen den weinig prettigen plicht bedrijft van met de S.S. te reizen, doorleeft men vast en zeker enkele uren van ergernis. Iedereen klaagt en iedereen heeft gelijk. De treinen vertrekken geregeld te laat, houden zich onderweg telkens te lang op en komen mitsdien met groote verschillen van tijd aan 't eind station. 't Is met de H.S.M. veel beter. Haar treinen loopen vrijwel op den tijd, die op de dienstregelingen staat aange geven. Vooral erg maakt de S.S. het op hat Zuidernet in Brabant en Limburg, maar 't allerergst in Zeeland. Men kan tegenwoordig beter per boot dan per trein van Vlissinger. naar Rotter dam gaan. Zonder eenige naspeurlijke reden (er wordt niet op aansluitingen ge wacht) gaan de treinen een halfuur, soms eeu uur te laat uit Vlissingen weg en aan de kleinste balten staat zij een kwartier te wachten. Waarop weet niemand. Er is geen kruising, er is ook geen goederenlading. Men wacht en de conducteurs gaan zoolang in 't bureel van den chef bij de warme kachel zitten. De S.S. heeft de uit bet Eogelsch vertaalde voor ons nieuwe uitdrukking »Op hoog bevek boven baar dienst regelingen gezet. Is er nu géén hoog bevel, dat er voor zorgt, dat deze dienstregelingen ook inderdaad worden uitgevoerd. Verwarmingsgordels voor de Soldaten. Mede naar aanleiding van een arti keltje in «Moleschott" voorkomende, waarin op zuiver theoretisch-bygiéni- scbe bespiegelingen de verwarmings gordels overbodig en nutteloos wor den geacht, brengt het comité ter kennis van bet Nederlandsche volk, dat van practisch geneeskundige en ook van militair-geneeskundige zijde deze verwarmingsgordels van groot belang worden geacht. De vraag over bet nut dezer gordels is er eene op het gebied der practische geneeskun de en niet op het gebied der theore- tische-bygiéne, over de beantwoording waarvan alleen aan practiseerende geneeskundigen een oordeel toekomt. Dit oordeel is zoowel van burgerlijke als militaire zijde duidelijk gegeven, men late zich dus niet door theore tische betweters van de wijs brengen en het is dus boogst gewenscbt, dat met de uitvoering van bet begonnen, nuttige werk met kracht worde voort gegaan. By vernieuwing heeft de Centrale Militaire geneeskundige dienst dan ook zijn ingenomenheid met dit werk be tuigd en na kennisneming van bet artikel in «Moleschott" weer don uit- drukkelijken wensch uitgesproken, dat men er mede zal voortgaan. Op last van den Minister van Binnenlandsche Zaken is een onder zoek over bet gebeele land ingesteld betreffende de vraag waar nog andere regeeringskampen voor Belgische vluch telingen zouden kunnen worden op gericht, met de bedoeling zooveel mogelyk alle vluchtelingen in deze regeeringskampen onder te brengen. In een «crisis-brochure" «Onze Zuinigheidsmanie" trekt Jan Feith te velde tegen bet «Jan Salie-type" van dezen tijd, dat door een angstvallige en totaal onnoodige bezuiniging, zelfs van de gerinste uitgaven, een lang niet denkbeeldig gevaar oplevert voor bet beboud van het economisch even wicht. Het boekje geeft een «Samenspraak tusschen 2 Nederlanders, de heeren Pro en Contra, tijdens den Europee- schen Oorlog van 1914". Voor velen kan 't zijn nut hebben, deze vlotte samenspraak eens aan dachtig te lezen. De brochure verscheen bij Gebroe ders Bingers, te Amsterdam. Morgenochtend zal ter gelegen heid van den naamdag van den Koning der Belgen, een bijzonder plechtige godsdienstoefening worden gehouden voor de hier geïnterneerde Belgische militairen. In do religieus-socialistische sa menkomst op Zondag 15 dezer, des avonds te 6 uur, zal voorgaan dr. H. W. Ph. E. van den Bergh van Eysinga, predikant te Zutfen. Wegens den te verwachten grooten toeloop zal de samenkomst worden gehouden in het kerkgebouw der Re- monstrantsche gemeente. De cursus van «Hooger onder wijs buiten de universiteit* door prof. dr. H. F. Nierstrasz te geven over «Welke gevaren bedreigen ons van de zijde der insecten*, zal plaats heb ben op Dinsdagen 24 November en 1 en 8 December. De lezing over Edmond Rostand zal door den beer I. M. J. Hoog worden gehouden op Dmsdag 12 Januari. De lezing van den beer W. Wirtjes zal plaats hebben op later te ver melden datum. Het Bestuur der afdeeling Amers foort en omstreken van betUtrechtsch Landbouw Genootschap heeft, omdat er niet kan gerekend worden op slak- kenmest, ten behoeve van arbeiders kleine landgebruikers, in de afdeeling woonachtig, een flinke hoeveelheid superphosfaat besteld,opdat de «bouw* niet óok in 't gedrang komt. De heer A. Schilling, doctoran dus in de Nederlandsche letteren, is be noemd tot leeraar in Nederlandsch en Aardrijkskunde aan de Hoogere Bur gerschool te Eindhoven. De gemeentewerkman P. van Bekkum bad het ongeluk Woensdag in het pakhuis naast het stadhuis van den zolder te vallen en daarbij inwendige kneuzingen te bekomen. Door den burgemeester is den vergunninghouders verboden drank te schenken aan militairen beneden den rang van officier. Bij Kon. Besl. is het raadsbesluit, betreffende het sloopen der torentjes van de Kamperbinnenpoort, tot 1 Mei 1915 geschorst. Voor de leden van het plaat selijk departement der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen zal op Dinsdag 1 December a.s. door den heer Maurits Wagenvoort eene lezing worden gehouden over «Jan Companie van toen en zijn achterkleinzoon van nu.« Het carillon laat sedert gisteren bij heel uur de «Bede voor het vader- larid* en met half uur «Wilt heden nu treden* hooren, beide liederen uit Valerius Gedenckklanck. Hier ter stede doet een drietal verhalen de ronde, waarin Belgische officieren een niet-gelukkige rol zouden spelen. Zij zouden in het gezin, waarin zij als huisgenoot zijn opgenomen, hun niet-officieele vrouw hebben opgeno men. De Burgemeester zulks vernomen hebbende, beeft een onderzoek bier- naar ingesteld en verzoekt ons tbans, deze geschiedenissen als geheel ver zonnen te signaleeren. Steuncomité. Het totaal der by het Koninklijk Nationaal Comité 1914 ingekomen giften bedraagt thans f741.592

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1914 | | pagina 1