NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. gflfemeinee Oorlog. I\u. 05. Zaterdag 28 JNovember 1914. 43e jaargang VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. PREMIE DE OORLOG. BINNENLAND Plaatselijk Nieuws. Amersfoortsche Courant. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden met Zondagsblad 1.15; Franco per post door het geheele Rijk 1.25. Afzonderlijke Nnmmers 3 Cent. Ingezonden stnkken in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrij dag. Uitgever 6. J. SLOTHOUWER Bureau: Langestraat 77. Telephoonn. 60. ADVER1ENTIËN: Van 15 regels 0.50; iedere reg9l meer 10 Cent. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. Tot het plaatsen van Advertentiën in dit blad met uitzondering van de steden Amersfoort en Utrecht is uitsluitend gerechtigd het Centr. Nederl. Advertentiebureau te 's Gravenhage voor de lezers van deze courant. «fe.LUilT'iciTi ri ant Hart Dit nummer bevat uitsluitend foto's betrekking hebbende op den Europee- schen oorlog, door onze Correspon denten genomen, als: Terug naar huis. De oorlog in de lucht. H. M. de Koningin met Haar Gevolg op weg voor eene Mili taire Inspectie. Een landelijke tele fooncel. De laatste post voor de vuurlinie in Frankrijk. Duitsch karap met veldkeuken, ten Zuiden van Ostende bij Nieuwpoort. Duitscbe veldbatterij in werking. Olie-voor raad aan de Britsch-Indische kust, be stemd voor de Engelsche oorlogssche pen, door de Duitschers in brand ge schoten. Een bomvrije kelder, als nachtleger voor Engelsche officieren in een Fransch dorp. De uitwer king van een bom, geworpen uit een ïTaube" boven Parijs. Twee zware Duitsche 21 cM. kanonnen, in gebruik bij het bombardement van St. Michiel aan de Maas. Verwoest huis bij Rijssel in Frankrijk. Duitsche Taube op verkenning boven een Servische stelling aan de Oostenrijksche grens. Opstelling van Fransch geschut in den omtrek bij Nieuwpoort. Uit Oost-Piuisen: Het verwoeste markt plein te LyckEen verwoeste straat te Darkebmen; De imooie kamer' in een boerderij te Mirunsken. Oude vrouw heeft een tent laten bouwen op de plaats waar vroeger haar win kel stond. Achter de besneeuwde barricaden bij Dixmuiden. Het be waken van de spoorlijn in het Zuiden van België. Begrafenis van Kapt. Okbuysen en Serg. Bruinsma, slacht offers van het springen van een mijn bij Westkapelle. Het ingesneeuwde fort te Bergum. Patrouilleloopen in de sneeuw. Een terugblik op de Fransch-Duit- sche oorlog van 1870'71 De geabonneerde wonende wenicht zich te abonneeren op het weekblad „PAK ME MEE", tegen den pr\js van 3'/* cents thuia bezorgd. De Antwerpsche forten. Aan de aN. R. Ct.« wordt een be langwekkende mededeeling gedaan omtrent de overgave der noordelijke forten van de stelling Antwerpen, die niet meer verdedigd zijn, toen de Duitschers zich meester hadden ge maakt van den zuidelijken sector en de stad beschoten, maar welker be zetting zonder strijd de forten heeft verlaten en zich op Nederlandsrh ge bied deed inlerneeren. Dit is den furt-commandanten euvel geduid naar het schijnt ook van Belgische ofIici6ele zijde maar de schrijver van het bericht beweert nu dat dit verwijt onrechtvaardig is de Duitsche commandant, von Beseier, had bg de onderhandelingen over de overgave der stad den eisch gesteld, dat die noordelijke forten overgegeven zouden worden, anders zou hij heel Antwerpen tot puin schieten, want hij had geen lust om de forten met veel bloedverlies te nemen, terwijl zij toch niet meer konden dienen om de stad te verde digen. De heer Franck zond die bood schap aan de fortcommandanten en dezen hebben het toen het meest in 't belang van de goede zaak geacht om met hun bezettiDg op Hollaudsch gebied te gaan. E.n der commandan ten, kapitein Hans, heeft zich met zijn fort de Brasschaet in de lucht laten spiingen. Nieuwe wapens. We hebben nu al de 42 c.M. mor tieren, de vliegerspijlen en de motor bootjes met mitrailleuses als nieuwe wapenen in dezen oorlog loeren kennen. Thans komen er volgens deCorriere della Sera nieuwe Fransche kanon nen op het tooneel, die nog verder dragen dan de beroemde 7'/i c.M. ka nonnen en nog krachtiger moeten zijn dan de zware Duitsche artillerie. Vol gens de Times hebben de Duitschers bovendien nog als nieuw wapen de motorfiets met een machinegeweer. Da T i m es-correspondent te Calais vertelt verder, dat de Fransche lich ting van 1914 gekleed is in een nieuwe grijze veldunifoi m. De kleurige kleedij der Fransche soldaten is dus voorde toekomst ten doode opgeschreven. Het „Santa Claus"-scliip. Te Plymouth is een Amerikaansch schip aangekomen, de »Jason«, dat 1200 ton St. Nicolaas en Kerstge schenken aan boord heeft, bestemd voor die kinderen, die iD dezen oorlog hun vader en verzorger hebben ver loren. Het zijn Amerikaansche kinde ren, die door nobele leiders aange spoord, deze millioenen kleine ge schenken voor hun ongelukkige tijd- genooten hebben bijeengebracht. Te Falmouth zal de »Jason« lossen en daar zal het deel der geschenken, dat voor Engelsche kinderen bestemd is, worden afgezonderd van dat der Bel gische kinderen, dat in een ander schip zal worden overgeladen. Daarna zal de »Jasou« naar Havre vertrekken, waar de geschenken voor Fransche kinderen worden gelost. Vervolgens vertrekt de jJasonn naar Napels van waar uit de gaven voor Duitschland en Oostenrijk-Hongarije worden verzonden. En eindelijk zullen te Salonika de gaven voor den Balkan worden gelost. Voor de Russische kin deren kon de »Jason« de geschenken niet meer laden, zoodat een tweede stoomschip met die geschenken recht streeks naar Archangel zal vertrekken. Wat Rusland verlangt, als het over wint. De Petrogradsche verslaggevei van den Italiaansche Secoio spreekt van een onderhoud rnet een booggeplaat- sten Rus, waarbij deze zeideDe oorlog met Tuikije is Rusland zeer welkom, want die geeft aanleiding de kwestiën van de Dardanellen en van Klein- Azië op te lossen. Rusland zal na het einde vau den oorlog verlangen de inlijving van Galicië, de vorming van een Poolschen staat ondei Russische souvereiniteit, de vei legging van de Oost Pruisische grens naar de Weich- sel, de plaatsing van geheel Armenië onder Russische heerschappij en waar schijnlijk zullen Engeland en Rusland Perziëannexeeren en verdeelen.Slechts een klein stuk in 't midden van Perzië zal overblijven. De hoofdkwestie voor Rusland is die der Dardanellen en met alle mogelijke middelen moet het rijk er naar streven een vrijen weg naar de Middellandsche Zee te ver krijgen. Tarwebloem en duurder brood. Door dan Minister van Landbouw is per circulaiie aan de burgemeesters bericht, dat het in zijn voornemen ligt, om, met ingang van 1 Decde aan de meelfabrikanten gegeven be voegdheid tot het vermalen van Regee- ringstarwe tot tarwebloem (gebuild) in dien zin uit te breiden, dat zij, be halve aan do bestellingen voor tarwe meel (ongebuild), waaraan zij in de eerste plaats hebben te voldoen, ook zullen mogen gevolg geven aan die voor tarwebloem (gebuild, uitsluitend één soort) zonder verplichte bijlevering van tarwemeel (ongebuild). Het ligt tevens in 's Ministers be doeling om op den bovengenoemden datum eenige wijziging den prijzen in te voeren, waarvan de strekking zal zijn, dat bruinbrood niet en witbrood 1 cent duurder zal worden een nadere circulaire, dit onderwerp betredende, volgt over enkele dagen. Een en ander deelt de Minister mede, om de burgemeesters in de gelegenheid te stellen desgewenscht een broodregeling voor te bereiden, welke dan op of na den Isten Decem ber in werking zal kunnen treden, indien ten minste de uitvoering van 's Ministers voornemens niet door on voorziene omstandigheden verhinderd wordt, in welk geval de Minister de burgemeesters nog zal berichten. Verlenging van diensttijd. Bij de wet van 3 Augustus 1914 is bepaald dat de miliciëns, die naar den gewonen regel op 1 Augustus 1914 naar de landweer zouden zijn over gegaan, of op dien datum uit den dienst zouden zijn ontslagen, in dienst worden gehouden tot uiterlijk 31 December 1914. Een soortgelijke bopaling houdt de wet van 3 Augustus 1914 in ten aan zien der dienstplichtigen der landweer die op 1 Augustus 1914 recht op ont slag zouden hebben gekregen. Thans is een wetsontwerp in voor bereiding om voor bedoelde man schappen van de militie en de land weer den dienst andermaal te ver lengen. Viool-Recital, Kathleen Parlow. Donderdagavond trad in de groote zaal van »Amicitia« de begaafde violiste Kathleen Parlow, voor een talrijk publiek op, begeleid door Charl ton Keith (vleugel.) Als zij kwart over acht het podium betreed, wordt zij door bet talrijke publiek met applaus begroet. Na een kort stemmen der viool, klinken spoedig de eerste tonen der vleugel en eenige oogen- blikken daarna werden wij in staat gesteld, het uiterst begaafde spel der violiste te bewonderen. Het eerste nummer wat ten gehoore gebracht werd, is een van Tschaikowsky en wel Concert Op. 35. Forsch klinken de tonen door de zaal om dan lang- langzaam, zacht, heel zacht weg te sterven, dan weer aanzwellend tot forsche krachtige geluiden, Reeds hier gaf Kathleen Parlow blijk, welke heer lijke tonen zij aan haar instrument weet te ontlokken. De hoogste noten worden door baar even gemakkelijk gespeeld, als kostte 't niet de minste moeite deze zuiver ten gehoore te brengen Het is echter nog slechts een voorproefje. Straks zult ge ver stomd staan over haar keurig spel. Toch als wij baar tiillers booren, weten wij reeds, ook al ware de naam Kathleen Parlow ons onbekend, dat hier een groote kunstenares de strijk stok voert. Dit komt nog meer uit als zij de zachte, lieve melodie van Beethoven's Romance weergeeft. Zacht verhaalt de viool ons van den grooten meester en door haar bekoorlijk spel, toovert zij ons het beeld van hem voor de oogen, zittend voor zijn venster, terwijl de zon haar stralen laat spelen om het hoofd vau den onsterfelijken kunstenaar. Kalm en rustig. Kalm en rustig is ook hier haar spel. Dan volgt MozartKreisler, Rondo. Vroolijk, luchtig klinken nu de tonen door de zaal als blijde kinderen, welke dansen in de bonte wei in helderen zonneschijn. Opbeurend is deze muziek. Niet de ernst des levens geeft zij hier weer, maar de lach der vreugde, 't blijde lachen van de kinderkensin bonte wei. »La Chassen (CartierKreisler) kon digt het programma aan, en ge denkt aan den bontgekleurden jachtstoet; hoor, reeds klinken daar de tonen der jachthoorn, weerkaatst door d'echo van 't gebergte. Hoe diep zuiver weet zij dit weer te geven. Na de pauze volgt Nocture, Chopin Auer. Hoe weet zij ons hier te ont roeren door haar spel. De hooge noten klinken zoo rein, dat 't somwijlen is of daar niet een instrument be speeld wordt maar alsof een vogel zijn helder stemmetje door de zaal doet weerklinken. Dan klinkt de slot noot door de diepe stilte der zaal. Stil is 't, doodstil, men is nog te zeer onder den indruk van baar spel, maar dan plots een donderend hetwelk ook klinkt als zij sVogel als PropheU (Schumann Auer) ten gehoore heeft gebracht. Hierna volgt Carnaval Russe van Wieniawski. Ieder die weet met welke zware technische moeilijkheden dit stuk gepaard gaat, kan niet anders dan verstomd staan, over het groote gemak waarmede zij deze weet te overwinnen. Enkele korte krachtige noten (pizzicato) worden zelfs door den linkerhand weergegeven. Het pu bliek roept haar terug en nog een maal klinkt een zachte melodie door de zaal. Ook over het begeleidend spel van den beer Keith niets dan lof. O, wondere viool, wat weet ge ons veel te verhalen, wat tranen van ontroe ring kunt ge ons in de oogen brengen indien ge bespeeld wordt, door een kunstenares als Kathleen Parlow. H. v. O. Omtrent de door de Amersf. Industrie- en Huishoudschool aan de Provinciale Staten gevraagde subsidie, zonden Gedeput. Staten aan de Staten der provincie het navolgend adres: Het bestuurder vereeniging Amers foortsche Industrie- en Huishoud school» te Amersfoort, heeft zich bij adres dd. 23 September 11. tot uwe vergadering gewend, met verzoek het provinciaal subsidie, thans f1725 per jaar bedragende, met ingang van 1915 en vervolgens te willen verboo- gen met f 225 en alzoo te brengen op f 1950. Gelijk uit het adres en de Toelich ting op de jbegrooting blijkt, zullen de exploitatiekosten der school in 1915 belangrijk stijgen, voornamelijk in verband met de opleiding voor akte-examens in nuttige en fraaie handwerken en voor diploma costuum- naaien, terwijl het bestuur voorne mens is met Mei 1915 over te gaan tot toevoeging van de derde of hoog ste klasse voor costuumnaaien en voor dienstbodenopleiding. Voorts zullen de toekenning van periodieke salaris-verhoogingen aan het onderwijzend personeel, de onder houdskosten der school en inventaris, beoevens de aanschaffing van naai machines en van leermiddelen voor de teekeolessen nieuwe uitgaven vor deren. Een en ander zal tengevolge hebben, dat de begrooting der uitgaven voor 1915 met ongeveer f 2100 zal moeten worden verhoogd, in welke meerdere uitgaaf het bestuur zich voorstelt te voorzien door het verkrijgen van een hoogere Rijks-, provinciale- en ge meentelijke subsidie, respectievelijk van f 1500, f225 en f375. Hoewel de Raad der gemeente Amersfoort nog geen beslissing op het verzoek om verhooging van het gemeentelijk subsidie heeft genomen, mag, blijkens het ambtsbericht van Burgemeester en Wethouders dier gemeente wel worden verwacht, dat de Raad hot verzoek zal inwilligen, zoodat dit voorshands geen beletsel zou zijn uwe vergadering te advisee- ren om tot verhooging van het pro vinciaal subsidie, hetwelk in goede verhouding staat tot het gemeentelijk subsidie, te besluiten. Ook was door den Min. van Binnenl.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1914 | | pagina 1