Si. DE JAGER en lm DE FAAM". OPVANGEN DE NIEUWE STOFFEN VOOR NAJAAR EN WINTER I MAISON Adverteniiën. J. A. GOVERS, Schoanen naar maat. LANGESTRAAT 10 is het aangewezen adres voor solied Schoenwerk in ruime keuze. Tevens bij ƒ10 aan bons wordt direct 20 cent uitbetaald. Reparation billijk. Minzaam Aanbevelend. TROUWT gaat DOOD ZUIVER WDLLEN SS HALFWOLLEN-: KATOENEN-TR:rn7i ■Rrtmch-tN NET-! QNDERGQEGEREN MEJ. C. VANWAGENINGEN DE WITTE WINKEL AMERSFOORT. B. RlIITiMPiG IJziY, UTRECHTSCIIESTRAAT 21 IE5 I MAGAZIJN DE „GOUDEN BRIL" N. B. Brillen worden pleverfl op voorschrift van H.H. Doktoren. ra™ !L Langestraat 79, Amersfoort. Naar »De Standaard» bericht, zal door goedgunstige beschikking van den Minister van Oorlog, de zaak derge- inlerneerde Belgische studenten ver moedelijk zóo geregeld worden, dat deze studenten allen bij Soesterberg in dépot komen; dat ze eiken ochtend onder gewapend geleide naar Amers foort zullen gebracht wordendat te Amersfoort goede lokalen voor de lezingen ten dienste zullen gesteld worden en dat dagelijkscb uit Utrecht daarheen zullen komen zoowel de ge vluchte Leuvensche hoogleeraren als enkele hoogleeraren van de Utrecht- sche universiteit die zich bereid hebben verklaard, aan dezen cursus deel te nemen. Volgens gerucht zou de Bel gische 2e luitenant die eenige weken geleden zijn interneering hier verbroken heeft weder als kapitein-commandant in actieven dienst bij het Belgische leger zijn. Wij kunnen zulks niet aan nemen daar geen enkel land een officier die zijn eerewoord verbroken heeft in zijn officierscorps zal dulden. Kolonel J. Mingels is benoemd tot tijdelijk Regeerings-commissaris in het vluchtelingen-oord te Ede. In de Remonstrantsche Kerk zal op Zondag 6 dezer geen Kinderkerk gehouden worden. De gewone dienst vangt aan te half elf. Overzicht omtrent het vervoer en de opbrengst der Amersloortsche Tramweg-Maat schappij gedurende de maand Nov. 1913-1911. 1913 1914 Minder. Aantal passagiers 9499 7686 1813 Opbr. vervoer f 473.50 f 386.55 f 86.95 Dagkilom. - 8.77 - 7.15 - 1.62 Totaal - 473.50 - 380.55 - 86.95 Dagkilom. - 8.77 - 7.15 - 1.62 Aan de Centrale eierveiling der V. P. N alhier werden gistereu aangevoerd 4223 stuks. Kipeieren golden f 11.00—f 13.10, eendeieren f8.00 f9.50. Middenprijs f 11.90. KippeD f0.55 per kilo. Jonge Eenden f 0 40 per kilo. Jonge hanen f 0.45f 0 49 per kilo. Omtrent het oproer in de kamp van Zeist schrijft het N. v. d. D. In de laatste dagen bestond er eenige gisting onder de geïnterneerden. Toen het electrische licht gisteravond uitging was de ontevredenheid vrij algemeen. Vanmorgen om half negen kwam het tot een formeel oproer. Verschillende ruiten werden ingeslagen, tonnen bier ingetrapt en een groote drang naar de uitgang ontstond. Op het oogenblik zijn ongeveer 11000 man in het kamp ondergebracht onder Nederlandsche be waking troepen. Toen de geïnterneerden het kamp wilden verlaten, werden zij tot zesmaal toe gewaarschuwd, zich rustig te hou den en geen pogingen aan te wenden tot verzet. Deze sommaties baatten niet en werden zelfs beantwoord met gejouw, waarop ten slotte gevuurd werd met het gevolg, dat er zeven dooden vielen en 22 personen werden gewond, waarvan 4 vrij ernstig. Daarna keerde de rust weer. De speciale verslaggever van het Persbureau Vaz Dias seinde Donder dagmiddag: In bet vrij eenzame, bij Zeist en Soesterberg gelegen eerste ioternee- riogskamp, waar thans circa 6000 Belgische soldaten zijn geïnterneerd, is Donderdagochtend een ernstige ge beurtenis voorgevallen. Reeds sedert eenige dagen waren eenige Belgen ontevreden en ontstemd. Zij beweer den, niet genoeg verlof te kunnen krijgen en niet lang genoeg bezoeken te kunnen ontvangen, enz. Er waren al eenige arrestaties naar aanleiding van deze ontevredenheid geschied, maar de meeste Belgen bleven rumoerig. Woensdagmiddag, bleek al ras dat de spanning haar toppunt bereikt had Het werd noodig gevonden om extra maatregelen te nemen. Eenige Hol- landsche officieren gingen met de belhamels spreken en trachtten ze te kalmeereD. Tobd zwegen de klagers en hadden zij niets te beweren. Een extra bewaking werd echter noodig gevonden en een sectie van 50 man onder de luitenants ValkholT en Inne- mee bield nauwkeurig het gebouw in het oog. De officier van het piket, luitenant Mallinckrodt, gelaste scberp toe te zien. In bet gebouw, tevens cantine, bleven de Belgische soldaten echter voortdurend morren. Eindelijk werden zelfs ruiten en glazen stuk geslagen en volgde een soort van bombarde ment van het gebouw. Een sectie van 25 man, onder luite nant Valkhoff, kreeg afwisselend met een andere sectie, onder luitenant Inneinee, de wacnt gedurende den nacht. Herhaaldelijk werd 's avonds nog gesommeerd om rustig te blijven. Ook de overste Collard, kampcom mandant begaf zich persoonlijk nog eens naar de Belgen en sprak ze toe. Ducb niets hielp, zoodat ten slotte eenige schoten in de lucht over het gebouw moesten worden gelost. Donderdagochtend vroeg was de toestand evenwel zóó ernstig en dron gen de Belgen, moest genie-soldaten, zóódanig op tegenover de Nederland sche bewakingstroepen, die zij op alle mogelijke manieren tartten, dat wel ingegrepen moest worden. De Belgen hielden de handen in de lucht en riepen: «Schiet maar». De bevelvoe rende officier sommeerde eenige keeren en gaf na de gebruikelijke laatste sommatie order tot vuren. Er werden twee salvo's gelost, en dadelijk vielen eenige Belgen clood neer. Van de andere getroffenen zijn nog eenigen overleden in den loop van den ochtend, zoodat het aantal dooden G bedraagt. Het aantal géïvonden is 15, o. w. één zwaar gewond. De gewonden werden naar Amersfoort overgebracht. De rust is hersteld, doch toch is voor alle zekerheid versterking van de bewakingstroepen voorden komenden nacht aangevraagd. In de nabijheid van dit interneeringskamp ligt bet andere Belgische kamp, waarin zich ongeveer 5000 geïnterneerde Belgische soldaten bevinden. Nader seint onze speciale bericht gever: Toen ik gisteren tegen twee uur den uitgang van het uitgestrekte in terneeringskamp bereikte kruiste mijn auto juist een viertal groote militaire Roode Kruis-wagsns. ieder tnet twee paaiden bespannen. Men bi acht daar mede de gewonden weg. Overigens deed van buiten af niets vermoeden dat in den ochtend het kamp het schouwspel is geweest van ernstige ongere^elheden. De schildwachten lie pen rustig heen en weer. Namens den kamp-overste gaf de luitenant alle gewenschte inlichtingen die ik gisteren reeds seinde. Toen werd officieel het getal dooden als 8 opge geven. Omtrent het getal gewonden kon ik goen zekerheid krijgenDe opga ven verschilden van 12 tot 22. Het is mogelijk dat er meer zijn. Met zeer groot geduld hebben de Nederlandsche bevelvoerende officieren getracht de opdringende, scheldende en dringende Belgen tot bedaren te brengen. Zelfs toen er gegooid werd met allerlei werpprojectielen, is nog niet geschoten. Het gistte reeds lang en men bad bereden marechaussees laten komen. Deze ruiters treden, zooals men weet, als het moet, niet zachtzinnig op. Bui ten het kamp kregen we daarover ver halen te liooren, die we onder alle reserve hier mededeelen. De marechaussees zouden een dezer dagen een of meer vrouwen, die de Belgen mogen bezoeken wat hardhan dig van de omrastering hebben terug gedrongen. Dit verbitterde de Belgi sche mannen erg. Ook moet, naar meri vertelde, de cantine-houder te liooge prijzen voor de consumptie hebben be rekend. Wat hiervan waar is zal moe ten blijken. Niet drie, maar zelfs tien of twaalf maal is gesommeerd vóór er gescho ten werd. Gistermiddag gedurende ons bezoek, hield de kamp-commandant, overste Collard, reeds een bespreking met eenige heeren van het Utrechtsche parket. De gepens. gen.-majoor Knel, die het opperbevel beeft over de inter- neeringskampen en te Amersfoort ver toeft, liet zich onmiddellijk inlichten over bet getal dooden en gewonden en was spoedig ter plaatse. De rondloopende Belgische soldaten, ieder naiuurlijk vergezeld van een Nederl. soldaat met de bajonet op het geweer, zagen er ietwat bedrukt uit Natuurlijk is de bewakiDg verscherpt en versterkt. Bij de firma H. A. M. Roelants te Schiedam verscheen wederom »de Roelants almanak voor 1915». Dit staats-almanakje voor den vestzak heeft zich door zijn praclische inrich ting en handig formaat reeds vele vrienden verworven. BURGERLIJKE STANDEN. Amersfoort. Van 27 November tot en met 3 Dec. Geboren: Teunlje Adriana, d. van Comelis Barelen Alida Johanna Harte veld. Ainolda Petronella, d. van Pieter Seboonderbeok en Theodora Helena van Beek. Emma Teresia, d, van Joannes Alphonsus Geens en Maria Elisabeth van Avondt. Jo hanna Maiia, d. van Cornolis Geriii Klaarhamer en Alida Clasina vun Del den. Wulfina, d. van Wulfert Hof land en Evertje Kraaij. Buiten huwelijk geboren kind van het manne lijk geslacht. Pieter, z. van N'icolaas Hazendonk en Aaltje Hoogland. Johannes Isaac, z. van Isaac Johannes Kreupeling en Helena Hendrika Fla- meling. Alida Wilhelmina, d. van Wilhelmus Johannes van Doorn en Petronella Verkroost. OndertrouwdJacob Spelt en Hen drika van Daal. Johannes Hermanus van jyelthuijsen en Deliana Elsina Koene. Gerrit Gonw en Sophia Ruizendaal. Jan Jansen en Maria Wilhelmina Jansen. Jacobus de Mots en Pietje van Kamp Comelis Pannekoek en Grietje Binsbergen. Overleden: Geiritje van Ark, 54 jr. echtg. van Albertus van Zomeren. Stephanus Brits, 29 jr., ongeil. Ger- manie Fernande Augustine Maria Smolders, 3 md. Hendrik Hartman, l7jr.,ongeh. Trijntje Hendriks Zand- stra, 88 jr., wed. van Anne Johanne9 Mulder. Lena Broekmans, 85 jr., wed. van Cornelis Hoogland. Her- mina van der Horst, 82 jr., wed. van Jan Veldkamp. Maria Broodbakker, 79 jr., wed. van G. Dobbelman. Gerrit van Eeden, 1 md. Margrietba van Putton, 10 w. Levenloos aan gegeven kind van het mann. geslacht. Woudenberg. GeborenArie, zoon van Berend Bouwmeester en Antje Henken. Roelof, zoon van Gerrit van de Lage- maat en Jannetje Blaauwendraad. Gijsbertha, dochter van Jan van Donke laar en Luitje van de Glind. Ondertrouwd: Willem Toller. 22jr. en Neellje van Dijk, 18 jr. Johann Bernd Helms, 29 jr. en Evertje van Harten, 24 jr. OverledenArie Bouwmeester, 1 dag. Leusden. Van 27 Nov.4 December 1914. Geboren: Anna Maria Wilhelmina, dochter van Gijsbertus van Eijden en Anna Maria van 't Klooster.Auke, dochter van Johannes Flamelmg en Ytje Wierda. Teunis, dochter van Teunis van Schaik en Bartba Bleyen- berg. Gehuwd: Albertus Mulder en Jan netje de Kruyff. Jonkheer Willem Antonie Ortt en Johanna Hdlegonda Cornelia Sluiter. Overleden: Rijkje van de Lodijk, oud 62 j., echtgenoote van Teunis van 't End. MAICKIBtRlUHT. AMERSFOORT, 4 Dec 1914 Tarwe f0Rogge U.Boekweit 0. Appelen f4.a f8 50 Teren f3 50 a f5.Nieuwe Aardapp. f 0 af 0.zandaardapp. 2.50 a f 2.70 Hoenderei^rpn f 11 50 a 1 12.50 p. 100 st. Bruine eieren f'12 50 a f 13.per 100 st. Biter 1 55 a f 1.75 per kilo. Margarine f 0.i I' 0. Zoetem. kaas f O.a f 0 per 50 kilo 'lippen f 0.70 ail 20 Kuikens f0 90 a 1 50 Piep kuikens f0,60 a f0.90 (ianzen i O. a f 0Eenden f0 70 a f 1.10 pst Jonge f0.00 a f O.UO. Hazen f 1.50 a f2.Wilde konijnen t 0.50 a f 0.55 Tamme f 0.80 a f 1 25 Duiten f 0.50 a (0 60 paar Magere varkens f 00. - afVarkens export f 0.a f 0 Zeugen f 00.a f 00.Biggen f 4.a 9 Schrammen f 0.a f 0 Vette koeien f 000.a i 000,Guste koeien f 000.— a "«00.Kalfkoeien f 000.— a f 000. Kulf- vaarzen f 00.a f 00.Os f 000.a f 000. Pinkstieren f "00.a f 000. Aangevoerd waren ongeveer heet. Tarwe het. Rogge. heet. Boekweit. 50 heet. Appelen 40 heet. Peren. heet. Kleiaardappe- len, 60 heet. Zandaardappelen, 14000 stuks Hoen dereieren. stuks Eendeneieren, 400 kilo boter, kilo Margarine, Kilo kaas. stuks Vee magere varkens Varkens voor exportslagerij 300 biggen 0 zeugen. Bekroningen. Breda 1876. Utrecht 1901. VOCRHEEN W. UTENS, LaDgestraat 119. Eerste klasse Reparatie-Inrichting. Specialiteit in Rijlaarzen. Arnh. Straat 6. RUIME SORTEERING Dames-Tasschcn, Porteinonnaies, Portefeuilles, Sigarenkokers en andere Lederwaren. Zeer geschikt voor p, Wie eenvoudig naar het Magazijn „De Gouden Klok" Langestraai 43, Amersfoort, en koopen daar een Pendule, Re gulateur of Wekker. Ook een rijke keuze in Goud en Zilverwerken. Reparatieinrichting aan huis. Aanbevelend, WILLEM GROENHUIZEN. Fabnhaa^WJanser>//vN^ IVERKRIJGBAAK. BIj| TELEFOON S-i3 .-. Dames- Heeren- en Militaire Kleermakerij l 4* LANGESTRAAT 6062. TELEFOON 115. U UI 1 Hllf H asilt Bil De nieuwste en beste vermenigvuldiger van hand- en machineschrift. Afdrukken van het origineel niet te onderscheiden. Voorhanden in SLOTHOUWERS BOEKfIAi\"DEL. Tal van gunstige getuigschriften liggen ter inzage. Brillen, Pince-Nez, Lorgnetten, Loupen, Leesglazen, Barometers, Thermometers en meer Optische Instrumenten. Verband- en Ziekenverplegings-Artikelen. Prima kwaliteit Scharen, Messen en bijbehoorende zaken. REPARATIE- EN SLIJPINRICHTING. Aanbevelend, W. F. A. GROENHUIZEN, Langestraat 42 Instrumentmaker Telefoon Interc. 83. I» S FIRMA J. KOOL §1 Utrechtschestraat 33. K Het beste adres voor Manufacturen, Garen, Band, Modeartikelen. Specialiteit Gemaakte Goederen. Agent Phoenix-Brouwerjj Telefoon No. 29. Mineraalwaterfabriek en Bier bottelarij Stoovestraat 12.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1914 | | pagina 2