Gemeenteraad. volgenden oogst kan afwachten. Bij vergelijking met andere staten verkeert Duitschland volstrekt niet in een zoo nadeelige couditie, als bijv. Engeland, dat in zijn handel 40°/o nadeel lijdt, terwijl dat verlies voor Duitschland tot 10°/o is te reduceeren. Al is de Duitsche uitvoer naar de vijandelijke staten gedurende den oor log tot stilstand gedoemd, er blijven nog genoeg neutrale landen over om Duitscblands uitvoer te plaatsen. In alle neutrale landen wordt zeer door den oorlog geleden, zooals blijkt uit tal van moratoria, wat weer zeer ongunstig werkt op de betaling van de rente aan den voomaamsteu geld schieter, Engeland. Schrijver beweert op verschillende gronden, dat Duitschland den oorlog langer en beter kan volhouden dan Engeland. De werkloosheid is weinig grooter dan in gewone tijden. De schrijver besluit: De gevolgen van den oorlog uit een economisch oogpunt zullen natuurlijk des te gevoeliger worden, naarmate hij langer duurt. Menige reserve zal er door teloor gaan, en menigeen hulp behoevend worden, die op het oogen- blik nog sterk is. Maar ook bij een langen duur van den oorlog blijft er voor ons nog het vaste vertrouwen, dat al de treurige verschijnselen, die de oorlog na zich sleept, zich bij onze vijanden nog in heviger mate zullen doen gelden dan bij ons, en dat de binnenlandscbe markt zich van liever lede de veranderde economische toe standen zal weten aan te passen. De gisterenavond onder praesidium van den burgemeester Mr. J. C. Graaf van Randwijck gehouden Raadsverga dering was, behoudens de bestaande vacatures, geheel voltallig. Na goed keuring der notulen van de vergadering van den 27 October, zooals deze door den secretaris waren ontworpen, volgde voorlezing der navolgende in gekomen stukken: Brief van den Minister van Binnen- landsche Zaken dd. 19 November 1914, No. 18785, Afd. O, waarbij wordt goed gekeurd bet Raadsbesluit dd. 27 Oc tober 1914, No. 1424, Afd. I, ter benoeming van mejuffrouw A. M. Berkelbach van der Sprenkel tot tijde lijk leerares in de Nederlandsche Taal en Letterkunde aan het Gymnasium (Voor kennisgeving aangenomen). Brief van den Minister van Binnen- landsche Zaken, dd.l December 1914. No. 18691', Afd. O, waarbij in de tijde lijke benoeming van leeraren aan de Burgeravondschool gedurende het schooljaar 1914—1915 wordt berust. (Voor kennisgeving aangenomen). Oproeping door den Raad van State dd. 13 November 1914, No. 61, om. in zake het beroep tegen het besluit van Gedeputeerde Staten van Utrecht dd. 2 Augustus 1914, No. 2041/1666, waarbij goedkeuring wordt onthouden aan het Raadsbesluit dd. 26 Juni 1914, No. 364', tot wijziging van de Ge meen tebegrooting voor den dienst 1914, nadere memoriën en bewijsstukken in te zenden. (Voor kennisgeving aan genomen). Besluit van Gedeputeerde Staten van Utrecht, dd. 19 October 1914, 3e Afd. No. 2394/1983, waarbij de beslissing op het Raadsbesluit dd. 22 September 1914, tot het aangaan eener tijdelijke geldleening tot een bedrag van ten hoogste f70.000 en het Raadsbesluit dd. 22 September 1914 tot het ver- koopen van perceelen Gemeentegrond, wordt verdaagd. (Voor kennisgeving aaugenomen). Besluit van Gedeputeerde Staten van Utrecht, dd 2 November 1914, 3e Afd. No. 2854/2010, waarbij worden goed gekeurd de kohieren tot heffing van schoolgelden aan het Gymnasium, de H. B. S. en de Openbare Lagere A, B, Oen D over hetdienstjaar 1914/15 vastgesteld bij Raadsbesluit van 27 October 1914. (Voor kennisgeving aan genomen). Besluit van Gedeputeerde Staten van Utrecht, dd. 9 November 1914, 3e Afd. No. 2418/2084, waarbij wordt goed gekeurd het Raadsbesluit dd. 22 Sep tember 1914, tot wijziging der be grooting van inkomsten en uitgaven voor den dienst 1914. (Voor kennis geving aangenomen). Besluit van Gedeputeerde Staten van Utrecht, dd. 16 November 1914, 3e Afd. No. 2713/2113, waai bij wordt goed gekeurd het Raadsbesluit dd. 27 Oc tober 1914 tol aanvulling van het besluit van 26 Mei 1914, No. 288, in zakeingebruikgeving van despeelplaats bij het gebouw in de Koestraat aan de Handelsschool. (Voor kennisgeving aangenomen). Besluit van Gedeputeerde Staten van Utrecht, dd.löNovember 1914, 3e Afd. No. 2719/2115, waarbij wordt goed gekeurd het Raadsbesluit dd. 27 Oc tober 1914, tot onderhandsche ver huring van een perceelgedeelte aan G. J. Meuser. (Voor kennisgeving aan genomen). Besluit van Gedeputeerde Staten van Utrecht, dd. 16 November 1914,3e Afd. No. 2718/2109, waarbij wordt goed gekeurd het Raadsbesluit dd. 27 Oc tober 1914, No. 530' tot verkoop van een strook grond aan J. W. van Achter berg. (Voor kennisgeving aangenomen) Besluit van Gedeputeerde Staten van Utrecht,dd.löNovember 1914,3e Afd No. 2720/2112, waarbij wordt goed gekeurd het Raadsbesluit dd. 27 Oc tober 1914, No. 533' tot verkoop van een perceel grond aan A. F L van Hengel. (Voor kennisgeving aangen.) Besluit van Gedeputeerde Staten van Utrecht,dd.23November l914, 3e Afd No. 2717/2175, waarbij wordt verdaagd de beslissing op het Raadsbesluit dd 27 October 1914 tot ruiling van grond metT. van Hoogevest te Amersfoort. Besluit van Gedeputeerde Staten van Utrecht, dd. 30 November 1914, 3e afd. No. 2711/2205, waarbij wordt verdaagd de beslissing op het raads besluit dd. 27 October 1914, tot onderhandsche verhuring van diverse gemeente-eigendommen. (Voor ken nisgeving aangenomen.) Brief van Gedeputeerde Staten van Utrecht, waarbij wordt medegedeeld, dat de verordening tot wijziging van de verordening regelende den werk kring van de Commissie van bijstand in het beheer der Fabricage voor kennisgeving is aangenomen. (Voor kennisgeving aangenomen.) Brief van Gedeputeerde Staten van Utrecht, dd. 16 November 1914, le afd. No. 544/497 waarbij wordt toe gezonden afschrift van het Kon. Be sluit dd. 30 November 1914, No. 6 tot schorsing van het raadsbesluit dd. 27 October 1914, No. 572 tot slooping der torentjes van de Kam perbinnenpoort. (Voor kennisgeving aangenomen.) Besluit van Gedeputeerde Staten van Utrecht, dd. 30 November 1914, 3e afd. No. 2712/2215, waarbij wordt goedgekeurd bet raadsbesluit dd. 27 October 1914 tot onderhandsche ver huring van een perceel aan G J. J. Nieuborg. (Voor kennisgeving aange nomen.) Brief van Burgemeester en Wet houders van Amersfoort dd. 9 Decem ber 1914, afd. I No. 1626, waarbij wordt aangeboden bet proces-verbaal van kasopneming van 30 November 1914.(Voor kennisgeving aangenomen.) Brief van den heer P. C. H. Briët dd. 2 November waarbij deze bericht, dat hij ontslag neemt als lid van den Gemeenteraad. (Voor kennisgeving aangenomen.) Brief van J. van de Lijke dd. 9 November 1914, waarbij hij zijne be- Doeming tot tijdelijk havenmeester aanneemt. (Voor kennisgeving aan genomen Brief van J. J. 'l'hien, dd. 2 No vember 1914, waarbij hij zijne be noeming tot lid van de Commissie van toezicht op het Lager Onderwijs aanneemt. (Voor kennisgeving aan genomen.) Jaarverslag over 1913 van de Ver- eeniging R. K. Openbare Leeszaal en Bibliotheek te Amersfoort. (Voor ken nisgeving aangenomen.) Adres van de wed. H. J. Heyligers- Reinhardt, dd. 9 December 1914, waarbij deze eervol ontslag vraagt als Regentesse van het Burgerweesbuis. Adres van den Nederlandschen Bond voor Werkverschaffing dd. 3 Decem ber 1914, waarbjj deze verzoekt, dat de gemeente Amersfoort als lid van dien Raad zal toetreden. (Naar B. en W. om advies.) Adres ;en van het Algemeen Be stuur der Tuchtunie dd. 5 Augustus 1914, waarbij deze vereeniging den Raad verzoekt te willen medewerken tot bereiking van haar doel bestrij ding van tuchteloosheid onder bet Nederlandsche volk. (Naar B. en W. om advies.) Benoemd werden tot leden der Com missie van wetgeving wegens aftreden der Heeren R. G. Rijckens, J. C. Ro- landus Hagedoorn, F. M. Houbaer en M. R. N. Oosterveen. de heeren R. G. Rijkens, D. Gerritsen, F. M Houbaer en M. R N. Oosterveen. Tot leden van de reclamecommissie inzake de plaatselijke directe belasting naar het inkomen, dienst 1915 wegens aftreden van de Heeren A.M. Tiomp van Holst, J v. d Wal Kz., A. H van Kalken, M. R. N. Oosterveen en P S. R. Wolterbeek, werden benoemd de heeren: A. M. Tromp van Holst, J. van de Wal Kz., A. H van Kalken, M« R. N. Oosterveen en H. Koning. Tot leden der commissie van bij stand en der keuringsdienst, wegens aftreden der Heeren F. M. Houbaer, J. W. Joiissen, J. C. Rolandus Hage doorn en I'. van Achterbergh, werden benoemd de Heeren: F. M. Houbaer, J. W. Jorissen, S. J. van Duinen en P. van Achterbergh. Tot leden en adviseerende leden der commissie van bijstand in het beheer der Gemeente reiniging wegens af treden van de Heeren A. M. Tiomp van Holst en J. van de Wal Kz., leden en T. van Daal en N, Wolfswinkel Gz., adviseerende leden, benoemde de Raad de heeren A. M. Tromp van Holst, J. van de Wal Kz., N. Wolfswinkel en T. van Daal. Benoemd werden tot leden der com missie van bijstand in het beheer der Fabricage wegens aftreden der Heeren A. M. Tromp van Holst, A. Eysink, H. Kroes en P van Achterberh, de HeerenA. M. Tromp van Holst, A. Eysink, H. Kroes en P. van Acbter- bergh. Tot leden der commissie van bij stand in het beheer der bedrijven wegens aftreden der Heeren D. Ger ritsen, A. Eysink, F. M. Houbaer en P. van Achterbergh, de HeerenD. Gerritsen, A Eysink, F. M. Houbaer en P. van Achterbergh. Tot leden der commissie van bjj- stand in het beheer van de plantsoenen en de landelijke belastingen der ge meente, wegens aftreden van de Hee ren A. M. Tromp van Holst, A. H. van Kalken, D. Gerritsen en H. Kroes, de Heeren: A. M. Tromp van Holst, A. H. van Kalken, D. Gerritsen en H. Kroes. Tot leden van de commissie van bijstand van de finantiën wegens af treden der Heeren D. Gerritsen, H. Kroes, J. v. d. Wal Kz. en A. M. Tromp v. Holst, de heerenD. Ger ritsen, H. Kroes, J. v. d. Wal, en A. M. Tromp van Holst. Tot curator aan het Gymnasium wegens aftreden van den heer Mr. J. C. Graaf van Randwijck werd ge noemde heer opnieuw benoemd. Het aftredend lid der Commissie van Toezicht op het Middelbaar Onder wijs Mr. A. van Traa werd eveneens herbenoemd. Evenzoo de aftredende leden van de Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs de heeren B. Kerk hof Sr A. van Wezel Errens en A. P. L. v. Hengel. Tot leden van het Scheidsgerecht wegens aftreden der heeren J. Bolk en G. v. Wijland en 2 plaatsvervan gende leden wegens aftreden der hee ren H. Noorman en J. Overeem wer den eveneens de aftredende herkozen. Tot lid der Commissie tot wering van schoolverzuim werd in de vaca ture M. van Lingen benoemd de heer H. J. Mertens, hoofd der R. K. Jon gensschool. Tot Secretaris-Penningmeester van het Burgerlijk Armbestuur weid her benoemd den heer L A. Baron van litersum. Tot leden de heeren, H. W. van Esveld, I. ter Schuur, A. H. van Kalken, T. van Daal, W. I. Fortuin Drooglever. Tot Armverzorger werd benoemd de heer A. F. L. van Hengel, geeste lijk verzorger aan het Rijksopvoedings gesticht met 9 stemmen tegen 7 uit gebracht op den heer W. C. Jansen, Kameraar van het Heemraadschap «de Eem". Tot leden der Stembureaux voor de verkiezing van leden van den ge meenteraad werden benoemd le Kiesdistrict; verkiezing van één lid. Plaatsvervangend-voorzitïerH. W. van Esveld. Leden: A. M. Tromp van Holst, A. H. van Kalken. Plaats vervangende leden: F. M. Houbaer, D. J. M. van Resteren, J. F Lankamp, A. M. E. des Tombe, W. Wolf,C. V. Gerritsen, Mr. A. van Traa. 3e Kiesdistrict: verkiezing vanéén lid aftreding 1915, verkiezing van één lid aftreding 1919. Voorzitter: R. G. Rijkens. Plaatsvervangend-voorzitter N. Vels-Heyn. Leden: H. Koning, P. van Achterbergh. Plaatsvervangende- leden: J van der Wal Kz., M. R N Oosterveen, A. Eysink, W. Woudstra, C. A. van Blaricum, W. Salomons. Tot tijdelijk leeraar in de Neder landsche Taal en Letterkunde werd benoemd de heer B. G. Halberstadt. Aan den heer F. W. Ebert werd op diens verzoek eervol ontslag verleend als amanuensis aan de H. B. S. en het Gymnasium en als concierge aan de H. B. S. Een vooistel van den heer Leinweber om daaraan toe te voegen «onder dank betuiging voor de belangrijke en lang durige diensten der Gemeentebewezerm kon geen genade vinden bij zijn mede leden. Aan den heer N. G. van de Stadt werd eervol ontslag verleend als ambte naar ten kantore van den Gemeente ontvanger. In zijne plaats werd als eersten ambtenaar benoemd de heer J. A. Baud, ambtenaar ter Secretarie (afdeeling Financiën) te Zaandam. Een voorstel van Burgemeester en Wet houders om de benoeming van een tweeden ambtenaar ter zelfder kantore aan hun College over te laten werd zonder discussie of hoofdelijke stem ming aangenomen. De verordening regelende de jaarwedde der agenten van politie werd overeenkomstig een voorstel van Burgemeester en Wet houders aangevuld. Op het adres van mejuffrouw A.J. M. T. Bremer, onderwijzeres in de nuttige handwerken aan school E om verlenging van verlof, werd af wijzend beschikt De jaarwedde van den amanuensis aan de H. B. S. en het Gymnasium en van den concierge der H. B. S werden overeenkomstig een voorstel van Burgemeester en Wethouders vastgesteld. De voorziening in de vacature van opzichter der begraafplaats en de aanstelling van een bewaarder lokte eenige discussie uit, doch werd ten slotte volgens voorstel van Burge meester en Wetboudeis aangenomen. Alleen de heer Van Duinen stemde togen. Besloten werd tot aanstelling van een bewaarder van het gebouw Koe straat 9, waarheen de kantoren van de gemeente-ontvanger en van de ambtenaar der belastingen zijn over gebracht. Een voorstel van Burgemeester en Wethouders om adhaesie te betuigen aan bet adres van den Raad der ge meente Utrecht aan H. M de Koningin in zake het niet goedkeuren van raadsbesluiten waarbij gemeente eigendommen worden verhuurd zonder dat de naam van den huurder is ge noemd, werd z. d. of h. st. aangeno men. Besloten werd tot overname van een strook grond langs de Wilhelminastraal en den Vlasakkerweg, toebehoorende aan den heer J. H. Verbeij. Goedgekeurd werd om aan het Dage- lijksch Bestuur van het Comité voor Amersfoort en Omstreken van het Ned. Roodo Kruis een lokaal van bet Werk huis ten gebruike af te staan en om voor het maken van een stoep voor perceel Korte Gracht 26 eenstiookje grond in gebruik te geven. Aan de Gymnastiekvereniging »T. O. G.t werd bet gymnastieklokaal der H. B. S. ter beschikking gesteld. Aan de Voetbalvereniging »A. V. O. G.« werd een terrein verhuurd over eenkomstig de door Burgemeester en Wethouders voorgestelde voorwaarden. Besloten werd tot het plaatsen van een urinoir op een strook grond nabij de woning van den koster der Sint Joriskerk. De Gemeente werd wederom met eenige nieuwe straatnamen verrijkt. Zoo zal de laan langs den tram weg van de Barchman Wuytierslaan naar den Utrechtschestraatweg, de naam dragen van Daam Fockemalaan, ter nagedachtenis aan den man die als Hoofdconsul van den A. N. W. B. zooveel voor het toerisme heeft gedaan. De overige straatnamen noemden wij reeds in ons nummer van 21 Novem ber jl. Besloten werd tot den aanleg van een nieuw ruiterpad langs de Barch man Wuytjjlll van de hosfctt Soesterweg wegen ten schenweg Een voo Wethouder Groen mark en de gro e naar het lende zijde werd een d( terveen on naar het rp groote me 1- nomen, w Burgemeestjn Besloten den Kalkw$n met lijstei bedrag van en houtgev 10 staan zulle Een verz hoven om e Beukenlaan heel wat b heer Van hoornen rijp anderen de ren dienen De heer boomen daftn tot een gehe geen de vere den heer Ho der raadsle oordeel te vi doch zulks worden ovi wees er nog Haarlemme roem van H: Rijckens daar echter waren. Ten slott stel van de den heer tegen 5 sl sloten de doch de takken te Besloten voorstel houders on ter verbetoi|ac verschillend gemeente onder Ameieu bet doodvo over 15 Leusderweg Een voor Wethouder; gemeente-a[ I (I Jorissen pu in die tevens omtrent defp; rekende pr hun voorst; onwaar wa raadsel dat secretarie, werk gewoi 1 laten. De Voorz het nu dooi gevoerde do; vergadering Bijstand voi welk de be; ontlokte da met de apo ak deze er me va Ten slotte t>o heer Van R cipe ook gemeenteap punt van d der hoofdei! Naar aanlei gemeester e er stel tot het voor de inr van den Ke B. en VV voor de be Eemmond. De heerefoi en Van Acl ei missie beno het wenscb klaring der de St. Agat De termij onbewoonba rd WolkerstraajU werd verlen Het voorlrg Wethouders voorschot stichting »V stichting va huisje met tongen wed :bl :e D(i e Ir et df s, je 10 I ie er n vafest er ac n ld; Dat Prins Eugen allerlei tobberijen in 't hoofd had, bleek duidelijk. Hij scheen zich geheel in zichzelf te hebben terug getrokken. Ondanks de buitengewone omstandigheden waarin hij pas had verkeerd, welke omstandigheden een dringende aanleiding moesten wezen tot vertrouwelijke mededeelingen tusschen oom en neef, sprak hij bijna niet tegen Prins Aribert. Elke toespeling, hoe duidelijk en recbtstreeksch ook, op die dagen in Ostende, werd door hem met meerdere of mindere handigheid ontweken en Prins Aribert was eigenlijk nog even ver van de oplossing van het geheim omtrent Jules' complot verwijderd, als hij dit was geweest op den avond toen hij en Racksole de speelzalen in Ostende hadden bezocht. Eugen was zich wel bewust, dat hij door bemiddeling van de vrouw met den rooden hoed was op gelicht, maar waarschijnlijk uit schaamte, omdat hij de dupe van haar was geworden, wilde hij volstrekt niet meewerken om de zaak eenigszins tot klaarheid te brengen. „Wou je hier in deze kamer ontvangen, Eugen?" vroeg Aribert. „Ja," iuidde het antwoord, dat op eenigszins gemelijken toon werd gegeven. „Waarom niet? Al moet ik me hier dan ook met een hotel behelpen, daarom is dat toch nog geen reden waarom ik nietop een behoorlijke manier audiëntie zou kunnen verleenen? Hans, je kunt gaan." De oude knecht verdween onmiddellijk, „Aribert," ging de prins voort, toen ze te zamen alleen waren, „je denkt, geloof ik, dat ik krankzinnig ben." „Mijn beste Eugen," zei Prins Aribert, die onwillekeurig ont stelde. „Zeg toch niet zulke dwaasheden." „Ik zeg dat jij denkt dat ik krankzinnig ben. Je denkt dat die aanval van hersenkoorts blijvende gevolgen heeft gehad. Nu, misschien ben ik wel krankzinnig. Wie zal 't zeggen? De hemel weet dat ik in den laatsten tijd genoeg heb doorgemaakt om het te worden." Aribert antwoordde niet. 't Was werkelijk een feit, dat nu en dan de gedachte bij hem was opgekomen, dat Eugen's geest vermogens nog altijd niet in normalen toestand verkeerden Dit gezegde van zijn neef bracht hem echter onmiddelijk tot do overtuiging, dat hij daaromtrent gerust kon zijn. Hij voelde er zich zeker van dat, als hij het vertrouwen van zijn neef maar kon terugwinnen, als de oude broederlijke verhouding maar kon terugkeeren, die tusschen hen had bestaan sinds ze als kinderen samen speelden, alles nog wel terecht zou kunnen komen. Maar voor 't oogenblik scheen Eugen volstrekt niet van plan aan iemand, wien ook, zijn vertrouwen te schenken. De jonge Prins, over wiens ziekbed de schaduw des doods had gezweefd, scheen nog niet in staat zich aan alle sombere schaduwen te onttrekken. „Zeg eens," begon Eugen opeens, „ik moet die Racksole op de een of andere manier mijn erkentelijkheid toonen, dunkt me. Als ik het meisje eens een mooien armband gaf en den vader een duizend guinjes wat zou je daarvan vinden?" „Mijn goede Eugen!" riep Aribert ontsteld. „Duizend guinjes! Weetje wel dat Theodore Racksole heel Posen van 't eene eind naar het andere zou kunnen opkoopen zonder er nog arm door te worden. Duizend guinjesJe zou hem evengoed een zesstuiver- stukje kunnen aanbieden." „Wat moet ik dan aanbieden?" „Niets, dan alleen je dank. Alle andere dingen zouden een belcediging zijn. 't Zijn geen gewone hotelmenschen." „Zou li het meisje geen armband kunnen geven?" vroeg Prins Eugen weer, met een zonderling lachje. Aribert keek hem met vasten blik aan. „Neen," zei hij. „Waarom kuste je haar dien nacht?" vroeg Prins Eugen, op onverschilligen, kalmen toon. „Kussen wie?" zei Aribert, die bloosde en driftig werd, ondanks de krachtige pogingen die hij aanwendde om zijn kalmte te bewaren. „Juffrouw Racksole." „Wanneer bedoel je?" „Ik bedoel dien nacht in Ostende," zei Prins Eugen, „toen ik ziek was. Je dacht dat ik in een ijlende koorts lag; misschien was dat ook zoo. Maar in elk geval herinner ik me dat buiten gewoon duidelijk. Ik herinner me dat ik één oogenblik mijn hoofd oplichtte en juist in dat ééne oogenblik kuste je haar. O, o, oom Aribert1" „Luister eens naar me, Eugen, om 's hemels wil. Ik heb Nelly Racksolo lief. Ik ben van plan met haar te trouwen." „Jij!" Er volgde een lange pauze en toen begon Eugen te lachen. „Kom, kom," zei hij. „Zoo praten ze allemaal in't begin, dat heb ik ook gedaan, 't klinkt niet kwaad, maar 't beteekent niemendal." „In dit geval beteekent 't alles, Eugen," zei Aribert kalm. De besliste toon waarop die woorden werden geuit, stemden Eugen eenigszins ernstiger. „Je kunt niet met haar trouwen," zei hij. „De Keizer zou een morganatisch huwelijk niet toestaan." „De Keizer heeft niets met de zaak te maken. Ik zal van mijn rechten afstand doenik word een gewoon burger." „In wolk geval je maar bitter weinig fortuin zult hebben." Wordt vervolgd). se dr in ei 'g be werd ten sl lal voorstel van Jo punt aan te et stemmen wi en

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1914 | | pagina 2