tzaal CaiiserïïEécital DE LANDBOUWBAffl TE UTRECHT Plaatselijk Nieuws. Advertentiën. Lama/son Bouwer Co. SUCCES SLOTHOUWERS BOEKHANDEL. Soiree Artistipe et Littéraire W. L. BOLDÏN&H-GOEIANS. J. A. GOVERS, Het Centraal Bureau Tn Handel, Vacante Betrekkingen. Ph oenix-Brouwer jj de Heer H. E. VAN SWEDEN, Spui, aldaar. de Heer A. POTHOVEN, aldaar MAGAZIJN DE „GOUDEN BRIL" N. B. Brillen worden geleverd op voorschrift van H.H. Doktoren. lenl t het afronden VVuytierslaan- prof)el van den Utrecht- eld. gemeester en errein van de bij den Hof a verplaatsen van verschil- Ten slotte den heer Oos- kippenmarkt rplaatsen met ej i—2) aange- voorstel van si juders verviel. beplanten van in afgewisseld daarvoor een n lerd. Boomen iv log in den weg ei geruimd. z< leer H. A. Pot- e lomen aan de n jnemen bracht bajieii Raad. De oordeelde de |p n, terwijl van gevaar opleve rt ifgezaagd. hte liefst alle in over te gaan planting, het- g opwekte van eende dat geen hte was een v£e woudreuzen, edigen moest heer Kroes dertijd met de eurd, thans de ii >en wethouder ontlokte dat uzen gevallen tl owel het voor- s, als dat van )ergh met 11 I iorpen en be- laten staan, Ie hinderlijke eren. nkomstig een >ster en Wet en te nemen erjati tingen langs n in aan de ide bosscben eusden, terwijl uitgesproken ode aan den rgemeester en ichting eener api door den heer iu|pnt bestreden, dat betgeen lei^pothekers be en W. in regd absoluut spreker een ijk voorstel de en beel ander d kunnen ver ever gezien dat Jorissen aan gezegd in een loonrnissie van oijngsdienst, het- de opmerking a|gsdienst niets aken had doch e vas bijgesleept. Dorstel van den zich in prin prichten eener laarde, om dit te voeren, zon- aangenomen ii in namen Bur- lers hun voor nan een crediet het gebouw t terug, rediet verleend ting van den ei omp van Holst elferden in com t nagaan van onbowoonver- 10 en '22 v ontruiming der rde woningen 11, 13 en 15 n rgemeester en aenen van een drage aan de ing Ila voor de len en een bad- ig, bracht de beweging doch lat vooraf een Jorissen om dit tej iet 11 tegen 5 vi en zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd onder beding dat het badhuisje ook voor andere ingezetenen dan de be woners dier wijk zal beschikbaar zijn. Het uitbreidingsplan der Gemeente werd conform een voorstel van Burge meester en Wethouders gewijzigd. Besloten werd tot opheffing der bouwverboden op een teriein nabij de kazerne der bereden wapens, waarop de genie eenige gebouwen wenscht te stichten en een weg aan te leggen. Aan Burgemeester en Wethouders werd een crediet verleend tot uitbrei ding van het waterleidingnet, het kabelnet en het electriciteitsbedrijf. Wethouder Veis Heyn antwoordde op een desbetreffende vraag dat de electrische kabel, bereids gekeurd, te Berlijn gereed ligt en slechts wacht op de toestemming tot uitvoer. Besloten werd voorts tot uitbreiding van het buizennet der gasfabriek en waterleiding, aanleg van het kabelnet voor het electriciteitsbedrijf Berg Zuid en tot uitbreiding van het gasbedrijf. De Gemeentebegrooting dienst 1914 werd in verband daarmede gewijzigd. Aan Burgemeester en Wethouders werd een crediet verleend tot het doen geven van onderwijs aan militairen. De verordening op de invordering van rechten voor het gebruik van den openbaren weg, van openbaar water of van openbare gemeentegrond en voor diensten de Gemeente bewezen werd, conform het voorstel van Burge meester en Wethouders, gewijzigd. Vastgesteld werd de navolgende ver ordening voor de commissie uit de ingezetenen bedoeld in art. 20 al. 3 der Verordening op de heffing eener plaatselijke directe belasting naar het inkomen. Artikel 1. De Commissie is samen gesteld uit ten minste drie leden. Zij worden jaarlijks vóór den 15 Februari door Burgemeester en Wet houders benoemd. De benoeming ter vervulling van een tusschentijds openvallende plaats geschiedt zoo noodig binnen zes weken nadat de vacature is ontstaan. Artikel 2. De leden leggen vóór het aanvaarden hunner betrekking in de vergadering van Burgemeester en Wethouders af den navolgenden eed: »Ik zweer (beloof), dat ik naar mijn beste vermogen zonder aanzien des persoons mijn werkzaamheden als lid der Commissie zal vervullen en dat ik het geheim zal bewaren omtrent alles wat ik als zoodanig zal vernemen. Zoo waarlijk helpe mij God almachtig. (Dat beloof ik).« Bij herbenoeming van een lid der Commissie blijft de eenmaal afgelegde eed van kracht en behoeft deze niet opnieuw te worden afgelegd. Artikel 3. De weikzaamheden dei- Commissie bestaan in het in over leg met den Controleur dei gemeente belastingen uitbrengen van advie zen betredende de aanslagen van die belastingplichtigen waaromtrent door Burgemeester en Wethouders hare voorlichting zal worden verzocht. Artikel 4. De commissie vergadert zoo dikwijls Burgemeester en Wethou ders het verlangen. Artikel 5 De leden der Commissie genieten ieder vijf gulden voor elke zitting, welke zij bijwonen. Duurt die zitting minder dan vijf uur, dan wordt dat bedrag met de helft verminderd. De vergoeding wordt eveneens tot de helft verminderd indien een lid de zitting gedeeltelijk bijwoont. Deze verordening treedt in werking 1 Januari 1915. Een voorstel van Burgemeester en Wethouders om het leveren van het stenografisch verslag der raadszittin gen op te dragen aan de firma Van Cleetf tegen f 73.per vergadering, vond heftige bestrijding. Vele leden achtten eene vermeerdering der uit gaven hiervoor met f 400.onge- wenscht. In stemming gebracht staak ten de stemmen, zoodat in de volgende vergadering omtrent dit voorstel moet worden beslist. Het kohier van het schoolgeld voor de Burgeravondschool cursus 1914-15 werd evenals het 3a supplementoii kohier der inkomstenbelasting en dat der straatbelasting, vastgesteld. Goedgekeurd werden de door Burge meester en Wethouders voorgestelde afschrijvingen op de inkomsten-be lasting, wegens vertrek of overlijden, terwijl op ingekomen reclames in zake straatbelasting conform hun advies werd beschikt. Bij de rondvraag drong de heer Van Duinen aan op meerdere straat verlichting, zijns inziens dringend noodzakelijk in verband met de open bare zedelijkheid. Nadat wethouder Vols Heyn had aangevoerd dat door beperking der straatverlichting sedert het begin der mobilisatie oogeveer f 5000.was bespaard, sloot de vooizitter rond half twaalf deze wel langdurige maar dan ook belangrijke vergadering. Voor de afdeeling Amersfoort van den Nederlandschen Protestanten bond, zal op Donderdag 17 December a.s., 's avonds 8 uur in de Remon- strantsche kerk Piof. Dr. Ph. Kohn- stamm, Hoogleeraar te Amsterdam, spreken over: Etische en religieuze vraagstukken in verband met den oorlog. Mevr. BoldinghGoeman». De Vooidracbtavond door Mevr. Boldingh—Goemans, Donderdag a.s. te geven in da groote zaal van Amicitia, belooft zeer inteiessant te worden. Onze hoog-begaafde landgenoote zal voordrachten houden in de Holland- sche,- Vlaamsche- en Fransche taal In verschillende steden van ons land is zij reeds met groot succes opge treden en hebben haar voordrachten een groote vermaardheid gekregen. Over een voordracht in «Het NuU schrijft de «Dordrechtsche Courant» van 23 Januari 1914: Volksvoorlezing. «De rede van Mevrouw Bolding Goemans en de poëzie, welke zij met meesterlijk talent ten geboore bracht, bad een zeer groot succes bij het zeer talrijke publiek en voorzeker sprak de voorzitter uit aller naam, toen hij de begaafde spreekster bedankte voor de genotvolle uren. Het is een zeldzaam mooie avond geweest." Het programma begint met een Causerie: «Le Roi et la Reine des Beiges." Verder bevat bet de namen der volgende dichters: Ray makers, Cammaerts, Ro Jenbach, Manuel, Victoi Hugo, Lovendaal, Verhaeren, Rerié de Clercq en Adama van Seheltema, om te sluiten met een monologue: Colonel ou Sous-lieutenant. Inderdaad een bijzonder inleressant programma. Onderstaand adres ligt aan ons bureau Langestraat 77, ter teekening. Dat iedereen, onverschillig van welke politieke of godsdienstige gezindheid door het plaatsen van zijn naam adhaesie be- tuige, aan deze poging der Tuchtunie tot verkrijging van kort en snel recht in ons land. Aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal. Geeft met verschuldigden eerbied te kennen het Algemeen Bestuur der Tucht unie, gevestigd te Utrecht, waarvan de Statuten zijn goedgekeurd bij Koninklijk Besluit van 19 Juni 1909 nr. 69 daartoe gemachtigd door de Algemeene vergade ring, gehouden te Utrecht den 20 Juni 1914; dat de Unie zich ten doel stelt Tuch teloosheid onder het Nederlandsche Volk te bestrijden, teneinde zijn zede lijke, geestelijke en lichamelijke kracht te verhoogen; dat zeer vele uitingen van tuchteloos heid in ons land moeten worden toege schreven lo. aan den langzamen gang van zaken bij de berechting, niet alleen van mis drijven, doch ook van overtredingen 2o. aan een sterk overdreven forma lisms bij de rechtspleging; 3o. aan de trage tenuitvoerlegging der vonnissen dat dus in de bespoediging en vereen voudiging der berechting van „kleine zaken" en in snelle oplegging en uit voering van straf in dezen heil moet worden gezocht; dat elders, in 't bijzonder in Engeland, is gebleken, hoezeer onmiddelijke aan houding van den verdachte en diens dadelijke geleiding voor den bevoegden rechter, die terstond met de berechting aanvangt, een krachtig hulpmiddel is tegen straatschenderij, baldadigheid en andere uitingen van tuchteloosheid dat tegen deze wijze van handelen niet zoozeer in de pers en niet uit den boe zem der natie, doch in 't bizonder door eenige rechtsgeleerden bezwaren werden geopperd, als zou dit stelsel indruischen tegen het rechtsgevoel van ons volk, dat in het plegen van menige overtreding een zeer onschuldige daad ziet en in de aanhouding een veel zwaarder straf dan in de door den rechter op te leggen boete of hechtenis; dat, mocht deze bewijsvoering juist zijn, wat ondergeteekenden betwisten, daaruit zou blijken, dat het algemeen rechtsgevoel beleedigd zou worden, niet door het plegen van zoo menige over treding, straatschenderij en baldadigheid, die het aanzien van ons volk bij andere naties en in eigen oogen allereerst ern stige schade doen, maar wel door over heidsmaatregelen tegen die uitingen van onhebbelijkheid dat, zag het volk in do op te leggen boete of hechtenis eon veol geringer straf dan in voorgeleiding voor den rech ter, daaruit alleen zou blijkeneensdeels dat men weinig vertrouwen stelt in den tact waarmee de politie bij die voor geleiding zou optreden en anderdeels, dat de boete of hechtenis, die gewoonlijk opgelegd wordt, blijkbaar zóó gering is en zoo weinig indruk maakt, dus zóó weinig afschrikkend werkt, dat het loo- pen over straat eenvoudig onder geleide van een dienaar der openbare macht daartegenover als een zwaardere straf wordt gevoeld; dat hierbij mag worden opgemerkt: lo. dat bijvoorbeeld het Engelsche volk zeker niet minder prat op zijn vrij heden is dan het onze 2o. dat, worden niet alleen van mis drijven verdachten, doch ook op het plegen van overtredingen betrapten voor den rechter geleid, de tact der politie macht van zelve ontwikkeld zal worden en de voorgeleiding op zoodanige wijze zal geschieden, dat gewillig meegaande overtreders door niemand voor eerlooze misdadigers zullen worden aangezien; 3o. dat evenals thans de voorgeleiding voor den hulpofficier van justitie bij ontdekking op heeter daad (waartoe art. 41 W. v. Strafvordering bevoegdheid geeft) zelfs bij de geringste over treding, in de praktijk alle scherpte verloren heeft, ook de praktijk aan de nieuwe voorschriften alle scherpte on- noodige en ongewenschte scherpte ontnemen zal en die scherpte slechts behouden zal, waar die inderdaad noodig en gewenscht is, b.v. bij ernstige straatschenderij bij het lastig vallen van vreemde lingen wanneer het vervoermiddel, waarvan de overtreder zich bedient, of waarmee hij de overtreding pleegt, gelegenheid tot gemakkelijke onttrokking aan de rechterlijke behandeling biedt; wanneer de overtreding gepleegd wordt door vreemdelingen dicht bij de lands grenzen wanneer er gevaar bestaat dat zij, die getuigen waren van de overtreding, in dien zij niet terstond gehoord worden, met elkaar of met den overtreder in overleg zullen treden; wanneer de bedoelde getuigen, indien zij niet terstond gehoord worden naar elders zullen zijn vertrokken, enz. dat tegenover de gevreesde nadeelen toch zeker staat, dat bij onmiddellijke behandeling de waarheid beter aan het licht komt, de getuigen met verschen indruk voor den rechter komen en in vloeden van buiten noch op den ver balisant, nog op den overtreder, noch op de getuigen in belangrijke mate hebben kunnen inwerken dat bij de nieuwe regeling der be rechting van kleine zaken aan tal van bezwaren gemakkelijk tegemoet gekomen kan worden, het 's nachts in bewaring blijven b. v., door voorgeleiding voor een hulpofficier, die proces-verbaal op maakt, de getuigen hoort en den over treder voor den rechter roept tegen den volgenden dag; dat in elk geval tegenover de over- groote voordeelen van kort en snel recht de bezwaren niet te breed mogen wor den uitgemeten, opdat eindelijk aan de tuchteloosheid in het openbaar, die een schande voor ons volk is, paal en perk worde gesteld dat het door de Regeering ingediende voorstel tot vaststelling van een nieuw wetboek van strafvordering, hoewel de berechting in kleine zaken bespoedi gende, aan de bezwaren van onderge teekenden niet voldoende tegemoet komt; reden waarom ondergeteekenden met aandrang verzoeken in dit wetsontwerp zoodanige wijzigingen te willen aanbren gen, dat eene vlugge, eenvoudige be rechting van kleine zaken, snelle oplegging en spoedige tenuitvoer legging van straf voor overtredin gen, inderdaad worde bereikt. Hetwelk doende enz. Het Algemeen Bestuur der Tuchtunie EDO BERGSMA, Alg. Voorz. J. KLEEFSTRA, Alg. Secr. Geen wapenstilstand met Kerstmis? Naar aanleiding van het niet officieel bevestigde bericht, dat bet Vaticaan het initiatief genomen heeft.de regeeringen der oorlogvoerende mogendheden tot het sluiten van een wapenstilstand ge> durende het Kerstfeest te bewegen, schrijft de Gioi nale d'ItaliaHet schijnt dat het Vaticaan zich eenvoudig tot een polsen der betrokken mogendheden bepaald heeft. Aan den anderen kant staat vast, dat de Russische regeering op een officieuss vraag na overleg met de heiligesynode,een weigerend antwoord heeft gegeven. Kortegraclit 22 belasten zich met aan- en verkoop van Effecten, Wis sels en Coupons, sluiten prolongatie. Safe-inrichting. Met een apparaat maakt ieder in enkele seconden zijn scheermes vlijm scherp. Prijs f 1.50 (naar buiten ƒ1.65). VAN DUINEN, Lange- str. 109. ij AZIS1 Ik II De nieuwste en beste vermenigvuldiger van hand- en machineschrift. Afdrukken van liet.origineel niet te onderschelden. Voorhanden in Tal van gunstige getuigschriften liggen ter Inzage. Concertbureau A. VERN0UT, Haarlem. AMERSFOORT. Jeutli 17 Décembre 1914, 8 heures. Francaise Hollandalse Flamande. en l'Honneur des Officiers Beiges, internós h Amersfoort Par Madame Conférencière Diseuse. Sujet: Le Roi et la Reine des Beiges, Poemes dire deAlbrecht Rodenbach, D. Raymakers, Eug. Manuel, Victor Hugo, Emile Verhaeren, Rene de Clercq, Adama van Seheltema, G. W. Lovendaal. Monologue: Colonel ou Sous-lieutenant. Prix des Places: El. 1,et Fl. 0,75. Militaires au-dessous du grade d'officier 2e rang El. 0,50. Location journellement de 112 et de 57 heures au bureau. Bekroningen. Breda 1876. Utrecht 1901. VOORHEEN W. UTENS, LaDgestraat 119. Schoenen naar maat. Eerste klasse Reparatie-Inrichting. Specialiteit in Rijlaarzen. 53c Visschersdijk, Rotterdam, doet ieder tegen toezending van 50 cent per postw. (of in postz.) wekelijks, gedurende één maand, toekomen een lijst van in Nederland Agent Telefoon No. 29. Mineraalwaterfabriek en Bier bottelarij Stoovestraat 12. Scheermessen Tafelmessen Vleeschhakmachines Vleeschmessen Speciaal Staalwarenmagazijn „DE DRIE STAALSTEDEN" Engelsch, Duitsch en Zweedsch fabrikaat. Haarsnijmachines RUIME KEUZE Tel. 2386 Zakmessen onder B. A. ROMER Broodsnijmachines VOLLEDIGE Zadelstraat 12, UTRECHT. Electr. Slijperij. GARANTIE. Verleent credieten onder borgstelling enz. Verschaft kapitalen onder le. hyp. verband. Neemt gelden in depót. Opent rekening courant met rentevergoeding. Agenten voor Amersfoort en Omstreken Voor Leusden en Omstreken DE DIRECTIE. Brillen, Pince-Nez, Lorgnetten, Loupen, Leesglazen, Barometers, Thermometers en meer Optische Instrumenten. Verband- en Ziekenverplegings-Artikelen. Prima kwaliteit Scharen, Messen en bijbehoorende zaken. REPARATIE- EN SLIJPINRICHTING. Aanbevelend, W. F. A. GROENHUIZEN, Langestraat 42 Instrumentmaker Telefoon Interc. 83.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1914 | | pagina 3