BINNENLAND Plaatselijk Nieuws. Gemeenteraad. Gemengd Nieuws. die hem, tegen de strenge consignes in, liet passeeren. Het verkeer tusschen ons land en België is thans bijna onmogelijk. De grenzen, welke op vele plaatsen met prikkeldraad zijn afgezet, worden zoo streng bewaakt, dat het vrijwel on mogelijk is, België in te gaan. Alleen bjj Watervliet laat de grenswacht de menschen door, na ze streng gefouil leerd te hebben. Hoe lastig de Duitschers bet iemand kunnen maken, ondervond dezer dagen nog een Belg, die aan dezen kant vaD de brug bij St.-Loureyns drie weken had gewerkt en nu naar buis wilde gaan. Ofschoon de man zijn huis aan den oveikant van de brug zag staan, werd hem die overgang geweigerd en was hij verplicht over IJzendijko, Wa tervliet en Eccloo te gaan om zijn woning te bereiken. Ondanks al de strengheid weten nog steeds handige lui de Duitschers te verschalken en België uit en in te trekken, om brieven te halen en te brengen en op die manier flink geld te verdienen. Volgens een bericht uit Rousselaere is de ellende daar ontzettend. Alles wordt door de Duitsche autoriteiten opgeëischt en onder de bevolking heerscht de grootste armoede. Huizen, die verlaten zijn, worden door de Duitschers leeggehaald, alles wordt op wagens geladen en weggevoerd naar Duitschland. Brood is niet meer te krijgen en de bevolning moet zich alleen voeden met aardappelen. Bij al die ellende worden dan nog vaak door de Fransche ofEngelsche vliegers bommen op de stad geworpen. Zoo was ook de woning van den brief schrijver getroffen en ernstig bescha digd. De mededeeling over dienstweige ring die reeds vaak de ronde hebben gedaan, zijn zeker overdreven, maar toch komt dienstweigering vrij veel voor. Eenige dagen geleden nog, toen ik bij Stroobrugge was, werden daar ongeveer 200 soldaten geboeid aan gebracht. Op mijn vraag wat dat be- teekende, kreeg ik van een Duitscb soldaat ten antwoord, dat bet militairen waren, die geweigerd hadden naar het front te gaan. Op mijn vraag waarbeen die menschen vervoerd wer den, wist hij geen antwoord te geveD. Zeer waarschijnlijk zei mijn zegs man wachtte bun een niet eer volle dood. De meesten waren 30 lot 35 jaar oud, zeker velen vaders van gezinoen.i Voor goede behandeling aanbe volen. Een Fransche ambulaoce-trein bracht dezer dagen te Calais aan een jongmensch van 18 jaar, die tot ieders verbazing een Duitscber bleek te zijn, behoosende tot het 35ste Pruisische regiment infanterie. Op zijn jas was een kaart gespeld, waarop in het Fransch te lezen stond: «een Duitsch soldaat, die wegens zijn moed in alle opzichten goed behandeld moet wor den. Hij redde 12 Belgische soldaten, die door de Duitschers zouden dood geschoten worden." De authenticiteit van deze verkla- iing was gewaarborgd door den stem pel van den Belgischen generaal en de onderteekening van een officier van gezondheid. De jonge Duitscher vertelde, dat hij. na gedurende 14 dagen geoefend te zijn in den wapenhandel, naar bet front werd gezonden. Te Dixmuiden werd hij ingedeeld bij een exeeutie-pele- ton, dat 12 Belgische soldalen, die ge vangen genomen waren, zou fusil- leeren. De jongeman, die overtuigd was van hun onschuld, riep toen bet com mando «vuur" werd gegeven, uit: «Onschuldige menschen doodschieten is geen oorlog!" Toen schoot hij den officier, die het peleton commandeerde, dood. Na de daarop volgende ver warring snelden de veroordeelde Bel gen en de jonge Duitscher naar de loopgraven der geallieerden. Het pelo ton loste hun verscheidene salvo's na, de Duitscher viel, met een schot in arm en been, dicht bij den spoorweg neer. De soldaten der geallieerden brachten hem en de Belgen in veilig heid. Handelsblad. Een "Kerstgroet» van de Koningin. Naar wij vernemen heeft H. M. de Koningin persoonlijk een enkel woord tot «Kerstgroet" geschreven, dat bij den uitgever W A Beschoor te's-Gra- venhage, in eenvoudige uitvoering zal verschijnen en tegen zeer geringen prijs aldaar verkrijgbaar wordt ge steld. Eventueele baten der uitgave komen aan het Koninklijk Nationaal Steun comité. Bij de Tweede Kamer zijn inge komen de volgende wetsontwerpen: tot aanvulling van de Beurswet 1914; tot vermindering van het recht van overgang bij overlijden van onroerende goederen tot heffing van opcenten op de inkomstenbelasting ten behoeve van het leeningsfonds 1914. De oorlogsleening. In de Zondag te Utrecht gehouden algemeene vergadering van den Alg. Ned. Wielrijdersbond is, op voorstel van het bestuur, met algemeene stem men en onder applaus besloten voor f50 000 deel te nemen in de leening van 275 millioen. Uitvoer van paarden. De Minister van Landbouw brengt ter kennis van belanghebbenden, dat na 24 December ook tot uitvoer van ruinen, die den leeftijd van 20 maan den nog niet hebben bereikt en nog niet gewisseld hebben, en van veulens, niet ouder dan één jaar, voorloopig geen gelegenheid zal bestaan. Uitvoer van kippen. Men verneemt, dat binnenkort kan worden verwacht een verbod tot uit voer van levende en geslachte hoen ders, ter voorkoming van de groote verliezen, die de hoenderstapel in ons land dreigt te zullen lijden, als gevolg van de groote vraag uit het buiten land naar levende en geslachte kippen, waardoor de kippenhouders in ver schillende deelen van ons land zich voor een belangrijk deel van hun hoen derstapel ontdoen. Naar wij vernemen wordt door het Staatsinzicht op de Volksgezond heid een onderzoek ingesteld naar het overbrengen van besmettelijke ziekten door de buisindustrie. Tot concierge der Hoogere Bur gerschool is benoemd J. van Dijkhui zen, tot amanuensis aan bet Gym nasium en de H. B. S. E. A. Struij- kenkamp te Delft. De inzending der Phoenixbrou- werij op de Koloniale tentoonstelling te Semarang is met de zilveren me daille bekroond. Eene inzameling in het kamp der geïnterneerden te Soesterberg, met het doel om de kameraden aan het front een Kerst- of Nieuwjaars- gave te zenden bracht ruim f 500.op. Een collecte door Belgische onder officieren op een dansavondje met gelijk doel gehouden leverde f14.15 op. De Haagsche automobilist die op 23 Juli op de Utrecbtsche straat weg ter hoogte van het Rijksopvoe dingsgesticht de sergeant W. Hamers aanreed, tengevolge waarvan deze zwaar lichamelijk letsel bekwam, is door de arrondissementsrechtbank te Utrecht tot een maaDd gevangenis straf veroordeeld. In het kamp bij Soesterberg worden nog tien barakken bijgebouwd, om ook de 2500 man, welke nog in de kazernes alhier verblijven, te kun nen opnemen. In kamp I(West) komen vier barakken en in kamp II (Oost) zes. De geïnterneerde officier, welke veertieD dagen geleden van hier naar Friesland verplaatst werd is in bet kamp te Gaasterland opgenomen. De zes officieren, welke door den Koning van België uit huo raog zijn ontzet, zijn naar Leeuwarden ver plaatst. Op de kaasmarkt werden j.l. Maandag 21 December aangevoerd 6 wagens, bevattende 1100 K.G. kaas. Daar er absoluut geen handel was kon geen prijs worden genoteerd. Toonkunst uitvoering. Een der. schoonste wei ken van Mendelsohn, zijn Lobgesang, is gister avond door Toonkunst ten gehoore gebracht onder de bekwame leiding van den heer Petri. Dat aan de hoogste eischen werd voldaan, behoeft geen betoog, maar spreekt orn zoo te zeggen vanzelf. De lange inleiding voor oikest deed de goede eigenschappen van het Am hom$cbe orkest ten volle uitkomen. Met prachtige klankontwikkeling en in gloedvollen stijl werd deze intro ductie door de Arnhemmers voor gedragen. Ook de begeleiding was correct en niet overheerscbend. Het koor en de solisten hebben in deze toonschepping van Mendelsohn een dankbare taak te vervullen. Het is alles even zangerig en melodieus en ook voor minder muzikaal onder legden viij goed te volgen. Het koor der Amersfoortsche Af- deeling had met succes gestudeerd. De koren klonken beschaafd en de uitspraak was ook zeer goed verzorgd. Van de solisten noemen we in de eerste plaats de heer Tobi, de tenor, die voor ons Amersfoorters geen on bekende meer is. Zijn wel niet over- krachtig, maar toch gevoelvol en licht aansprekend geluid was als geknipt voor de hem toebedeelde partij. De sopraan, mej. Rietmeyer, deed het niet minder goed. Haar heldere stem schalde door de zaal. Ook m<?j Pernis en de heer de Looze waren goed op dreef. Na de pauze werd Bach's Weinachts oratorium ten gehoore gebracht. Dit is ongetwijfeld ook een meesterwerk, doch voor den leek minder goed te volgen. De uitvoering stond op peil. Orkest, koor en solisten kweten zich goed van bun taak. Dat ook de afdeeling over goede krachten beschikt, bleek bij het duo in Mendelssohn's Lobgesang en bij het quartet in Bach's Weihnachtsoratorium. Zooals reeds gezegd, leidde de heer Petri en bij deed dit als altijd met vaste hand. Allen kunnen op hem aan. Het geringste foutje ontsnapt hem niet en nooit zal hij vergeten aan te geven, waar moet worden ingevallen. Summa summarum: een goed ge slaagde avond. Bij de groote repetitie bleek wel eons de samenhang tusschen koor en orkest, vooral bij Bacb's werk, minder schitterend te zijn. Beide avonden was de zaal zeer vol. Het is waarlijk een groot genot in deze dagen van oorlogsellende eens heerlijk te kunnen genieten van schoone muziek. De afdeeling Amers foort van Toonkunst biervoor onzen welgemeenden dank. Kamer van Koophandel en Fabrieken. Onder voorzitterschap van deri heer J. Ger. Kleber werd Zaterdag 19 December ten stadhuize de 191e algemeene vergadering gehouden. Afwezig de heer Van Vollenhoven. Na opening las de secretaris de notulen, welke onveranderd werden goedgekeurd. Ingekomen zijn Een missievè van het gemeente bestuur behelzende herkiezing van de aftredende leden; van de Kamer te Dusieldorf verslagen over scheepvaart enz. Alles voor kennisgeving aange nomen. Aangehouden van de vorige ver gadering een adres van den heer Potje te Groningen in zake geraffi neerd zout. De heer Eysink verklaart zich niet competent er over te oordeelen, doch het verschil in prijs zal zijns inziens niet groot zijn Hierom adviseert bij aannemen voor kennisgeving. Dit ge schiedt. Een adres van het bestuur van Zuivelfabrieken in Nederland in zake tijdelijke heffing van uitvoerrechten. Nadat de secretaris het adres had voorgelezen, verklaart de heer Van Haselen, dat hoewel de landbouw de laatste jaren zeer verbeterd is en gunstige tijden heeft doorgemaakt, de regeering hiervan open party mag trekken. Hij is dus tegen heffing. De Voorzitter meent, dat een beer van ambtenaren zou noodig zijn. Ook bierdoor zou deze belasting betrekke lijk weinig opbrengen. Bovendien had men deze belasting direct bij 't begin van den oorlog moeten invoeren. Een ander lid meent, dat de groote winsteo reeds gemaakt zijn. Met algemeene stemmen wordt aangenomen het adres te ondersteunen. Aan de orde komt: onderzoek van de geloofsbrieven van de herkozen leden de beeren Kleber, Hamers en v. Haselen, door de commissie van onderzoek: de heeien Meursing en Eysink. Na onderzoek verklaart de heer Meursing de bescheiden in orde en adviseert tot toelating. Verkiezing. De heer J. Ger. Kleber wordt herkozen lot voorzitter en de heer Meursing tot plaatsvervangend voorzitter. Beide nemen deze benoe ming aan. De heer v. Haselen, als oudste lid, wenscht den Voorzitter geluk met deze benoeming en hoopt, dat hij bij het klimmen der jaren met onver- flauwden jjver moge werkzaam blijven. Ingekomen een missieve van het gemeentebestuur,waarin gemeld wordt, dat een hoogere som is uitgetrokken om het te kort van de Kamer te dekken. TeveDS een uitnoodiging, bevattende om een begrooting op te maken. De Voorzitter. Een post van on voorziene uitgaven is dan noodig. Na eenige discussie werd dit aangenomen. Te gelegener tijd zullen de leden kennis van het antwoord krijgen. Van het Ministerie van W. H. en N. een statistiek van de scheepvaart op rivieren en kanalen en een jaarver slag van de Nederl. Vereenigitig van Hooger Handelsonderwijs te Rotterdam. Wotdt aan de leden rondgezonden. Verslagen van de werkzaamheden van het bureau van Industrieele eigen dommen. Idem. Maandstaten van bet Centraal Bu reau voor statistiek. Een verslag van den Centralen Ge zondheidsraad. Een statistiek van in-, uit-en door- voerrechten in 1914 en een adres van den Nederl Anti-Oorlogsraad. Zal alles bij de leden worden rondgezonden. Rondvraag: De heer Van Haselen vraagt, boe het met de lichten aan den Eemmond staat. De Voorzitter zegt er iets van in de kranten te hebben gelezen en meent, dat de heer Eysink wel inlich tingen zal kunnen geven. Deze ver klaart, dat een afdoende verbetering zal worden aangebracht, dat zoodra een nieuw systeem bekend was, B. en W. alle moeite hebben gedaan om dit te verkrijgen. Geen der beeren had iets meer te zeggen, waarom de Voorzitter de ver gadering sloot. In de gistermiddag gehouden open bare vergadering van den Gemeente raad waren de raadsleden Van Kalken en Eysink met kennisgeving afwezig. Na goedkeuring der notulen van de vergadering van 15 December j.l. deed de Voorzitter Mr. J. C. Graaf van Randwijk de nmolgende ingekomen stukken voorlezen. Besluit van Gedeputeerde Staten van Utrecht, d d. 14 December 1914. 3« Afd. No. 3031/2296, waarbij wordt goedgekeurd het Raadsbesluit dd. 27 October 1914 No. 5371 tot ruiling vaD grond met T. van Hoogevest te Amers foort. (Voor kennisgevingaangenomen) Adres van de Naamlooze Vennoot schap «Het Utrechtsch Provinciaal en Stedelijk Dagblad® d.d. 17 December 1914, inhoudende het aanbod, voor alle belangstellende inwoners der stad op hun verzoek, gratis het Stenografisch Raadsverslag beschikbaar te stellen. (Voor kennisgeving aangenomen) Brief van de Familie Briët d.d. 17 December 1914, waarbij wordt kennis gegeven van het overlijden van den heer P. C. H. Briët. Burgemeester en Wethouders deelen mede, dat zij dit treurige bericht reeds met een schrijven van rouwbeklag hebben beantwoord. Zich van zijn zetel verheffende zeide de voorzitter dat het helaas niet mogelijk was geweest in den Raad afscheid van den ontslapene te nemen, doch dat hij zeker wist de tolk te zijn van de geheele vergadering, wan neer hij verklaarde dat de nagedach tenis van den heer Biiët in eere zal worden gehouden. Adres van het Bestuur van het Dis trict Amersfoort en Omstreken van den Nederlandschen Bond van Boekdruk kerijen, houdende verzoek het Steno grafisch Raadsverslag op te dragen aan de Firma A. H. van Cleelï te Amers foort. Dit stuk wordt behandeld bij hot desbetreffend punt der agenda. Adres van het Dagelijksch Bestuur der Tucht-Unie houdende verzoek tot bet bevorderen van het openluchtspel. Dit stuk wordt als ongezegeld ter zijde gelegd. Adres van De Vries Robbé Co. te Gorinchem d.d. 21 December 1911, waarbij deze zich aanbevelen voor de levering van materialen voor de te bouwen watergasfabriek. Dit stuk wordt als ongezegeld ter zijde gelegd. Na eerst een voorstel van den heer Jorissen om eeen nieuwe besprekingen te houden over het voorstel van Burge meester en Wethouders in zake het Stenografisch Raadsverslag, waarover in de vorige zitting de stemmen staak ten, te hebben verworpen, werd nog maals bij stemming uitgemaakt dat er wel over zou geredevoerd worden. Het meerendeel der leden maakte daarvan een dankbaar gebruik. Het genereuse voorstol van de firma Bosch om het verslag gratis aan elk belangstellende te zenden heeft haar geen goed gedaan, daar hierdoor de opinie van eenige raadsleden was gewijzigd ten gevolge waarvan het voorstel van Burgemeester en Wethouders ten slotte na lang durige discussie met 10 legen 4 stem men werd aangenomen. Het Stenografisch Verslag zal der halve na 1 Januari 1915 door de N.V. Amersfoortsche Courant voorheen firma A. H. van Cleeff geleverd worden. Het voorstel van Burgemeester en Wethouders hen een crediet te ver- leenen van f3825 tot verbouwing van het gebouw voor den Keuringsdienst werd zonder eenige discussie en zonder hoofdelijke stemming aangenomen. De voorzitter haalde hierbij nog aan het door den heer Van Achterbergh in de raadszitting van 27 October omtrent den Gemeenteveearts te berde ge- brachtte. Kon de voorzitter destijds reeds verklaren dat deze geen blaam trof, thans na hernieuwd onderzoek kon bij verklaren dal de heer Van Haselen geheel vrij uit gaat. De beer Van Achterbergh verweet den voor zitter het eenzijdig onderzoek in dezen, welk balletje door den voorzitter naar den afzender werd teruggekaatst. Bij de rondvraag vioeg de beer Lein- weber of Burgemeester en Wethou ders geen termen konden vinden om den 68 jarigen Kaats, gedurende een reeks van jaren belast met de favus- behandeling die nu wegens de nieuwe geneesmethode niet meer wordt toe gepast, pensioen te verleenen. De voor zitter antwoordde, dat daar geen ter men voor bestonden en aan Kaats op advies van de geneesbeeren ontslag was verleend. De heer Leinweber meikte voorts nog op dat bij herhaalde malpn in de couranten de namen had gelezen van personen tegen wie voor het aanlengen van melk, vervalscben van boter etc. procesverbaal was opgemaakt, doch dat hem nooit iets van vervolging daar over was ter oore gekomen. De voorzitter antwoordde dat eene verordening op den keuringsdienst van eet-en drinkwaren enz. in voorberei ding is en sloot daarna de openbare vergadering, om op verzoek van den heer Houbaar in geheime zitting nog een opmerking van deze aan te booren. De bekende Parijsche waarzegster Madame Tbèbcs, is natuurlijk dii jaar bijzonder uit haar slof geschoten. Voor het jaar 1915 voorspelt zij, dat het van Maart af een belangrijk jaar zal zijn, vol verschrikkelijke en vol schoone dingen. De oorlog zal tusschen Maart en Juli eindigen. Italië zal bet zwaard trekken, Duitschland aan stukken wor den gescheurd. Noord- en Zuid- Duitsch land zullen elkander in de baren zitten. Er zullen revolutionnaire be wegingen ontstaan tegen de militaire aristocratie. De omwenteling zal een parodie zijn op de Fransche revolutie. De veroveraars zullen de Duitsche grens overschrijden. Duitschland zal het schijnbaar opgeven, doch daardoor tijd winnen om opnieuw te beginnen. Met de heerschappij der Hobenzollerns zal het gedaan zijn. Met Oostenrijk gaat het al even treurig. België zal nog heel wat te verduren hebben, maar zijn toekomst is schitterend. Engeland ontkomt door dezen oorlog aan ernstige binnenlandsche gevaren en zal een groote rol spelen. Rusland zal vooruit trekken. Polen zal uit zijn assche herrijzen. Turkije zal door den Slavischen vloed Europa worden uit gedrongen, doch de Bulgaren, Grieken, Roemeniërs, Serviëis en Montenegrij- nen zullen gekwetst worden bij de ineenstorting der overblijfselen van het Ottomaansche rijk. Er zal nog niet aanstonds in heel Europa vrede zijn. Het zal Serviè's laatste oorlog niet wezen. Voor Frankrijk zal drie kwart van het jaar bloedig en onge lukkig zijn maar dan zal het land zich herstellen door den vrede Men kan zich voorstellen, dat de waarzeggerijen van Madame De Tbè- bes in deze tijden van opwinding en overprikkelden geestestoestand nog meer opgang maken dan andere jaren, vooral omdat deze waarzegster voor spelt wal de menschen gaarne gelooven. Inbraken te Utrecht! In de laatste dagen kwamen te Utrecht herhaaldelijk inbraken voor. De politie zat er goed achterheen het geen blijkt uit bet feit, dat in twee dagen 9 inbrekers werden gevat van wie echter één uit het hoofdbureau van politie wist te ontsnappen.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1914 | | pagina 2