NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad 'HÉT voor de Provincie Utrecht. *0. 9. Zaterdag 30 Januari 1915. 44e jaargang Plaatselijk Nieuws. FEUILLETON. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. HET BABYLON HOTEL Amersfoortsche Courant. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden met Zondagsblad 1.15; Franco per post door het geheele Rijk 1.25. Afzonderlpke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER Bureau: Langestraat 17. Telephoonn. 69. ADVERTENTIËN: Van 16 regels 0.50; iedere regel meer 7'/, Cent. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. Bij de opening der raadsver gadering van Dinsdag j.l. sprak de voorzitter het navolgende: Toen ik verleden jaar om dezen tijd uwe aandacht vroeg voor een terugblik op hot jaar 1913, mocht ik allereerst wijzen op de herdenking van ons onafhankelijk volksbestaan. Ditmaal is het mij zeker te minder geoorloofd om te beginnen rnet eene bespiegeling van specifiek Amersfoort sche gebeurtenissen naar voren dringt thans een gevoel van dankbaarheid, dat, terwijl rondom de oorlog woedt, dit onafhankelijk volksbestaan nog niet met wapengeweld is behoeven verdedigd te wordenen hulde brengen wij aan onze krachtige landsregeering, aan wier hoofd onze vorstin, kloek van zinnen en van daden en meer dan ooit eeo voorboold voor Haar voIU. Is de Europeesche oorlog dan geen ramp voor land en stad? Niemand die dat beweren zal en in hetgeen hierna volgt treedt het verschil van den toestand vóór en na Augustus te voorschijn. Voor het geven van een volledig overzicht van de gevolgen van dien oorlog is bet oogenblik eveo- wel nog niet gekomen. Op den 31en December 1914 telde de bevolking onzer gemeente 870 inwoners meer dan op den leu Januari deze vermeerdering is te danken aan een overschot van geboorte boven sterfte van 321 zielen en aan vestiging boven vertrek 849 personentrek ik hiervan af een getal van 255, zijnde de bewoners van het naar hier ver plaatste pensionaat St.-Louis en nog maals 11, uitmakende de meerdere bevolking van militaire gebouwen, dan ziet men een bevolkingstoename van elders met 283 personen, een cijfer, dat inderdaad aanleiding mag geven tot groote tevredenheid; temeer nog, als ik u daarbij kan zeggen, dat de eco nomische omstandigheden, waarin onze nieuwe medeburgers vei koeren, beter zijn dan die van degenen welke af scheid namen van de gemeente. Wij mochten dit afgeloopen jaar ons grondbedrijf zich op zeer gelukkige wijze zien ontwikkelen; krachtens raads besluiten vóór 1 Aug. genomen werd verkocht voor eene waarde van ruim f 132 000, sedert werd niets meer verhandeld de prijzen waren, zooals in 'het voornemen heefl gelegen, zeerbil- l lijk en hierin heefl, zooal niet steeds de ooizaak, dan toch een prikkel gelegen om tot aanbouw, ook van flinke panden over te gaan. Wat aankoopen betreft, het is niet te verwonderen dat na hetgeen dien aangaande verricht werd in 1912 en 1913 voor eene waarde van ruim f627.000 eene gezonde reactie volgde: toch wil ik even herinneren aan aan koopen van boschierrein tussehen Zeis- terspoor en Utrechlschenweg en van terrein voor industrie aan den Soes- tor weg. Het woord «industrie, roept ons voor den geest bet belangrijke Raadsbesluit dat den grondslag legde voor de aan staande electrilicatie der stad: helaas nóg »aanstaande«, want de zeer voor spoedige totstandkoming van bedoeld besluit werd niet gevolgd door een snelle uitvoering er van: de internati onale verwikkelingen stonden hieraan in den weg. Onze bedrijven van gas- en water levering maakten een periode van goe den vooruitgang door, zóó zelfs, dat niettegenstaande de tijdsomstandig heden, tot groote uitbreiding der gas fabriek besloten werd. Het aantal ge plaatste gasmeters vermeerderde met 408, waarvan 206 voor muntgas; bet aantal aansluitingen aan de water leiding klom van 1330 op 2061. Dank zij de besluiten van velerlei aard kunnen wij met gerustheid neer zien op de technische en administra tieve leiding onzer drie bedrijven. De verbetering van stelsel van de administratie ter secretarie en van het beheer van den gemeenteontvanger werd voortgezet en ik verwacht, dat wij dit jaar in meerdere mate de vruchten van dit weinig bekend, doch zeer belang rijk werk van onzen onvolprezen ge meentesecretaris zullen genieten. Ten aanzien van de volksgezondheid valt te wjjzen op twee feiten van groote beteekenis, de inwerkingtreding van den keuringsdienst van eet- en drink waren en de ingebruikneming van de eerste woningen gebouwd in bet belaog van de volkshuisvesting. Dank zij den keuringsdienst kunnen wij constateeren dat het gehalte onzer voeding belangrijk verbetert en dat Amersfoort niet meer kan worden ge noemd onder die gemeenten, waar alle mogelijke vervalschte waar kan worden verkocht; sedert 1 Mei werden op het Laboratorium 1100 analyses gedaan, die 165 waarschuwingen ten gevolge haddenvan de daarbij onderzochte 762 monsters melk bleek bijna 12 pCt. onvoldoende van samenstpllinohii 173 winl/olinsfiftp-tios worden 2157 kpn ringmi verricht ten aanzien van de meest ver schillende voedingsmiddelen. Bij markt en winkelinspecties werden 173 maal waren aangetroffen,absoluut ongeschikt voor verbruik, welke dan ook niet in consumptie werden gebracht, terwijl 234 meer of min ernstige aanmerkin gen werden gemaakt. «Volkshuisvesting II. is de vereeni- ging welke kan worden gelukgewenscht met het openstellen der eerste arbei derswoningen, gebouwd met behulp der bepalingen van de Woningwet, terwijl hare jongere zuster sSt. Boni- faciusi spoedig daarop volgde. Het belang van verderen aanbouw werd niet uit het oog verloren terwijl met onbewoonbaar verklaren van wo ningen weer kon worden aangevangen, zij het nog op bescheiden schaal, n.l. van 12 perceelen. Het zou mij niet verwonderen, als 1915 op dit laatste punt van grooter gewicht zal wezen. Ten aanzien van 17 perceelen werden aanschrijvingen tot verbetering gedaan. Uw besluit tot uitgifte van een ter rein voor sport en spelen moge verder den grondslag vormen voor een ver betering van de lichamelijke opvoeding. Het havenbediijf en het in verschil lende onderdeelen drukkere markt wezen toonen verhoogde koopkracht van burgerij en omgevende plattelands bevolking; de havengelden en markt- gelden toonden tot 1 Augustus een vermeerderde opbrengst van 12 pCt. respectievelijk 31 pCt., terwijl de eind cijfers althans nog voor het haven bedrijf eenige beduidende verbetering, n.l. van 4'/, pCt. aanwijzen. De in 1913 ingestelde kaasmarkt en veilingen van groenten en fruit geven reden tot tevredenheid, terwijl door de afdeeling Amersfoort van de vereeni- ging voor Pluimveeteelt opgericht werd een eierveiling, welke, als ik goed zie, van groote beteekenis zal worden, dank zij vooral de alhier in te stellen rijks controle op den export van eieren. Ho c»nr.<lliomina 'ftn laci proof fobctatiüD ?oor deze oejaugiijRö uiuu van bestaan is thans verzekerd en zal, naar wij hopen niet lang meer op zich laten wachten. Over het algemeen genomen meen ik te mogen zeggen, dat handel en nijverheid het jaar 1914 gunstig heb ben ingezet, terwijl met het oog op de heerschende ciisis niet al te pes simistisch over de toekomst mag wor den gedacht. Was na het vertrek van het gar nizoen een stille periode, zoo heeft het, ofschoon niet langdurig verblijf van duizenden geïnterneerde soldaten en de sedert half October voortdurende aanwezigheid van vele op eerewourd vrijgelaten Belgische officieren en van vele Hollandsche militairen een aan merkelijke opbloei op economisch ge bied ten gevolge gehad. Wat het bouwvak, dit belangrijke onderdeel van de nijverheid betrefi, wil ik u deze cijfers mededeelenbe halve 60 woningen van Volkshuisves ting II en 50 woningen van »St Boni- facius", werden 81 nieuwe woningen voltooid, waarvan 28 van eene huur waarde van f120—f 250; 28 van f250—f400; 22 van f400-fG00 en 3 meer dan f 600. Al is het aantal bouwweiken in uit voering sedert de crisis dalende, zoo blijft toch de vraag naar wooingen in sterke mate aanhouden, hetgeen ook te danken is aan do ijverige be moeiingen der Reclame-commissie. Van belang voor den geheelen eco- nomiscben toestand der gemeente is verder de opening van de electrische tramverbinding met Zeist: daardoor zijn levens de mooie omstreken van Amersfoort beter toegankelijk ge maakt. De eenige waterweg van Amersfoort werd beviijd van eeDige lastige ondiep ten, terwijl een crediet werd geopend tot betere verlichting van den mond van de Eem, waardoor het binnen varen niot weinig zal worden verge makkelijkt. Do goragoMa sTioriet op A. motor Jtvm nuiuii nu uwui muw i\» j/iuo>o tui» V/V/u boot uitgeoefend. Als cijfers, welke eenigszins als maatstaf kunnen gelden van den eco- nomischen toestand, wil ik u hierbij noemen lo. bet aantal aanslagen in de inkomstenbelasting, hetwelk gedurende de laatste drie jaren respectievelijk was 3730, 4052, 4623, een vermeer dering dus eerst met 300, daarna met 600. 2o. Stijging van het belastbaar in komen met ongeveer f300.000 of 7'/» pCt., zulks, niettegenstaande de nieuwe belastingverordening meerdere aftrek toeliet. Aan den anderen kant gaf de controle op de inkomsten belangrijke resultaten. Sprekende van de nieuwe belasting- verordening mag ik niet nalaten te vermelden, dat de heffing thans steunt op het beginsel van progressie. De meerdere uitgaven voor het Bur gerlijk Armbestuur ziju gelukkig niet het gevolg van een grooter aantal paupers, doch van meerdere tijdelijke ondersteuningen in geval van ziekte, speciaal tuberculose. door E. Bennett 59) {uit het Engelsch.) „Begin niet met me leugens te vertellen. Als je geen mede plichtige hadt, hoe is 't je dan gelukt te maken dat één speciale flesch Romanée-Conti aan zijn Hoogheid Prins Eugen werd ge bracht?" „Zoo, dus u ontdekte dat intijds?" zei Jules. „Ja, daar was ik wel bang voor. Maar laat ik 't u even duidelijk maken dat daarvoor geen medeplichtige noodig was. De flesch lag bovenop en natuurlijk zou die dus worden genomen. Bovendien liet ik ze een eindje buiten de andere uitsteken." „Je hadt dus geen maatregelen genomen om te maken dat Hubbard den nacht te voren ziek zou worden?" „Ik had niet 't minste vermoeden dat den braven kerel iets mankeerde," zei Jules. „Zeg me eens," zei Racksole, „wie of wat is er de oorzaak van, dat je 't zoo op het leven van Prins Eugen hebt voorzien „Ik had 't niet op het leven van Prins Eugen voorzien," zei Jules, „ten minste in 't begin niet. Ik had alleen tegen zekere tegemoetkoming op me genomen er voor te zorgen dat Prins Eugen geen onderhoud zou hebben met mr. Sampson Levi in Londen vóór een zekeren datum, dat was alles, 't Leek zoo een voudig als 't maar kon. Ik was véér dien tijd in heel wat meer ingewikkelde zaken betrokken geweest. En ik voelde me over tuigd dat ik 't best klaar kon spelen met behulp van Rocco en Em juffrouw Spencer." „Ben je met die vrouw getrouwd?" „Dat zou ze wel willen," zei hij met een grijnslach. „Maar valt u me liever niet in de rede. Ik had alle maatregelen ge nomen die genomen moesten worden, toen u zoo hals over kop het hotel kocht. Ik wil u nu wel zeggen, dat ik, van 't oogen blik af dat u dien nacht in de gang op me af kwam, heimelijk bang voor u ben geweest, hoewel ik het me zelf niet goed durfde bekennen, 't Kwam me veiliger voor het tooneel van onze ope raties over te brengen naar Ostende. Ik was eerst van plan ge weest me hier in dit hotel van Prins Eugen meester te maken, maar toen besloot ik hem ergens anders op te vangen en ik zond juffrouw Spencer weg met de noodige instructies. Maar een ongeluk komt nooit alleen en toevallig kreeg die onnoozele Dimmock, die eerst met alles had meegedaan, het toen juist in zijn hoofd om te gaan tegenstribbelen. De minste stoornis zou alles in de war hebben gebracht en dus was ik wel verplicht hem enfin, vnn 't tooneel te doen verdwijnen. Hij wou zich terugtrekken kreeg 't te kwaad met zijn geweten en al die dingen meer. Er moesten dus wel krachtige maatregelen worden genomen. Ik betreur zijn ontijdigen dood, maar hij had dien aan zichzelf te wijten. Enfin, alles ging best, totdat u en uw onder nemende dochter zich weer met ons kwamen bemoeien in Ostende. Er moesten toen echter nog maar vierentwintig uur verloopen voordat de datum bereikt was die me door mijn lasthebbers was genoemd geworden. Ik had het arme Prinsje den afgesproken tijd vastgehouden en daarna maakte u zich meester van hem. Maar 't plan was gelukt in elk geval en ik wist, uit de instructies die ik in 't begin had gekregen, dat 't er nu niets meer op aan kwam of Prins Eugen den heer Sampson Levi sprak of niet. Maar mijn lastgevers bleven toch altijd nog ongerust te zijn. Ze waren zelfs nog ongerust nadat 't Prinsje eenige weken lang in Ostende ziek had gelegen; ze schenen zich ongerust te maken dat zelfs toen een onderhoud tussehen Prins Eugen en mr. Sampson Levi hun nog kwaad zou kunnen doen. Daarom wendden ze zich weer tot me en dezen keer verlangden ze dat Prins Eugen hm voor goed zou worden verwijderd. Ze boden me een hoog salaris." „Welk salaris?" „Ik had vijftig duizend pond ontvangen voor 't eerste zaakje, waarvan Rocco de helft kreeg. Bovendien zou Rocco lid zijn geworden van een zekere Europeesche orde, als alles naar wensch ging. Dat was iets waar hij nog veel meer naar hunkerde dan naar 't geld de ijdele kerel! Voor het tweede zaakje werd me honderd duizend pond geboden. Een ordentelijke som. Het spijt me dat ik die niet heb kunnen verdienen." „Wat?" vroeg Racksole, die onlangs al wat hij te voren wist, zich bij deze kalme bekentenis door een gevoel van ontzetting voelde aangegrepen; „wil je me zeggen dat je honderd duizend pond is aaDgeboden om Prins Eugen te vergiftigen „U drukt 't eenigszins ruw uit," gaf Jules ten antwoord. „Ik zeg liever dat mij honderd duizend pond werd aange boden als Prins Eugen binnen niet te langen tijd zou sterven." iiEn wie waren die achtenswaardige lastgevers van je?" iiEerlijk gezegd, dat weet ik niet." «Je weet toch zeker wel wie je de eerste vijftig duizend pond heeft uitbetaald en wie je de honderd duizend pond beloofde." iiNu," zei Jules, «dat weet ik zoo eenigszins. Ik weet dat

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1915 | | pagina 1