Ingezonden. De nu nog «tijdelijke» arbeidsbeurs zoo spoedig na bet uitbreken der crisis ontstaan, verrichtte reeds goed werk door van 1047 werkzoekenden 364 bij particuliere werkgevers te plaatsen: bij bet Steuncomité en bij de gemeente werden er respectievelijk 227 en 78 geplaats. Het zou mij niet verwonderen als deze nuttige instelling eene blijvende plaats verwierf in Amersfoort. Tbans komende tot bet onderwijs moet ik in de eerste plaats vermelden, dat de Ambachtsschool kon overgaan tot de verwezenlijking van hare groot- scbe plannen. Het lager onderwijs zal boop ik, gebaat zijn door de belangrijke ver betering van de salarissen der onder wijzers. Een dergelijke maatregel werd ook getroffen ten aanzien vau de gemeente werklieden, de loonsverhoogiug hier bedoeld was van groot gewicht. Een nieuw uitbreidingsplan voor den Berg is de grondslag voor be. langrijke nieuwe openbare weiken; reeds werd ook van wege het Steun comité ter bestrijding van werkeloos heid, overgegaan tot den aanleg van wegen; ik wil er hier den nadruk op leggeD, dat, dank zij het Gemeentelijk Grondbedrijf, de voordeelen van deze werken in de voornaamste plaats komen ten bate van het algemeen. De verbetering van een gedeelte van den Utrechtscbenweg noem ik verder als een in 1914 verricht open baar werk, waarop met voldoening kan worden teruggezien. Ik sprak daar zoo even uit het woord «Steuncomité»gij weet, dit Comité dankt zijn ontstaan aan bet intreden der crisis en boewei ik, gelijk gezegd de gevolgen daarvan tbaos niet kan overzien, zoo wil ik niet nalaten een woord van warme waardeering te wijden aan diegenen, die gedurende helaas reeds te vele maanden hunne diensten ter beschikking stelden ter verzachting van het lol hunner ge- trollen medeburgers. Harder lot treft ongetwijfeld die 1040 Belgische vluchtelingen, die sedert 12 October in onze gemeente een onderkomen hebben mogen vinden. Hun lijden nog meer dan dat der onzen, heeft ons doen zien, dat wij een bijzonderen tijd beleven, maar deze periode doet gelukkig ook het goede in den mensch uitkomen. Ik herhaaldelijk ben getroffen door een geest van hulpvaardigheid, van samen werking, van waardeering, die zich verhief boven geloofs- en gevoelsver- scliilaan allen die daarvan deden blijken bij welke gelegenheid ook, wordt hartgrondige dank gebracht. Moge die geest, waarvan ik sprak, blijven als vrucht van deze harden, maar grootschen tijd en ons allen in 1915 op den goeden weg houden. (Applaus). In de laatste ledenvergadering der R. K. Bouwvereeniging »St. Boni- facius« bracht, naar de Eemboden mededeelt, bet Bestuur ter tafel een plan voor den bouw van een 50-tal woningen, eenvoudiger van opzet en uitvoering dan de nu voltooide. Een strook grond lusschen de Al- geineene begraafplaats en de achter tuintjes der bestaande woningen wenscht meD als bouwterrein voor dat doel te benutten, wanneer de betrok ken autoriteiten hun medewerking daartoe willen verleenen. Komt dit bouwplan tot uitvoering, dan kan aan veler vraag naar woningen beneden een wekelijkschen huurprijs van f2 worden voldaan. De ontworpen wonin gen zullen vermoedelijk f 1.75 's weeks kosten en toch zeer doelmatig zijn ingericht. Aan het plaatselijk telefoonnet zijn aangesloten met no. 371 firma Bosch Serré, pbo- tografen en concert-bureau, (Jtrecht- scheweg 42. no. 372 barak voor be smettelijke ziekten, Arnhemscbeweg. no. 373 nog niet gereed, no. 374 Arbeidsbeurs, Westsingel 7. no 375 A. Hassing. in militaire équipementen, Arnhemscbeweg 24. no. 376 luitenant- adjudant R. C. van der Garden, Plant soen 16. no. 377 Th. de Boer Utrecht- scbeweg 47. Ingediend is een wetsontwerp tot aanvulling van de Wet op de brievenposterij, voor de instelling van een post-cbeque- en girodienst aan alle postkantoren. Soldaten-avondbreischool. In een der lokalen van de meisjes school voor M. U. L. O. te Amersfoort is, zoo schrijft «De Amsterdammer», een avondbreischool gevestigd. Op zich zelf niets bijzonders, maar het eigen aardige zit in de leerlingen, die daar in de geheimen der breikunst worden ingewijd. Want wie zitten daar ijverig te werken insteken draad om slaan doorhalen af laten gaan? De breischool is tot stand gekomen door een eenvoudige opmerking van een der aan de school verbonden on derwijzeressen tot een haar bekend officier, sik zou ze best breien willen leeren". »Meent u dat?" «Welja, waar om niet Ooder de soldaten werd toen ruchtbaarheid aan het plan ge geven met 't ongedachte gevolg, dat zich niet minder dan 72 soldaten aan meldden tot het ontvangen van brei les. Die 72 werden in groepen ver deeld, het gemeentebestuur stelde lokalen ter beschikking en ziedaar de breischool in volle werking. Met animo wordt gewerkt tot groote tevre denheid van de beide onderwijzeres sen, die, nu het werk een beetje op gang is om de beurt een mooi boek voorlezen. De afdeeling «Gooi- en Eemlanda der Nederlandsche Vereeniging tot Bescherming van Dieren mag met vol doening op het afgeloopene jaar terug- Het ledental werd vermeerderd: te Amersfoort met 17, te Baarn met 17, te Bussum met 10, te Hilversum met 16, te Zeist met 18, te Soest met 2, te de Bilt met 2, te Amsterdam met lOenz. Het doel, tietwelk de Vereeniging beoogt, zegt haren naam, eenen naam, welken de sympathie moet opwekken van elk weldenkend mensch en van ieder, die ware beschaving op prijsstelt. Dierenbescherming toch veredelt den mensch, doet hem minder ruw zijn, leert hem daardoor eerbiedigen het leven, hetwelk God aan al Zijne schep selen gaf. Dierenbescherming is geene zieke lijke dierenvertroeteling, maar een aanwenden van doelmatige hulp aan bet dikwijls zoo ergerlijk gekwelde dier. De Vereeniging doet daarom ook een beroep op aller persoonlijke hulp en verzoekt: Ie. niet te begunstigen lieden, die hunne trek- of lastdieren niet behan delen zooals het toekomt aan bet dier, hetwelk hunne lasten verlicht en hun hetdagelijksche brood helpt verschaffen; 2e. geeoe nuttige vogels te koopen, te vangen of hunne nesten te verstoren,1 3e zich te onthouden van kleeding; voedsel, sieraad of vermaak, aan het welk dierenmishandeling ten grond slag ligt; 4e. men eiscbe van zijne leveranciers, als voorwaarde voor de clandisie eene goede behandeling der trekdieren. Mochten nog velen zicb gedrongen gevoelen, de Vereeniging als lid te steunen. Aanmelding kan te allen tjjde geschieden bij de navolgende bestuurs leden, de heereo Mr. H. Th. s'Jacob, N. 's Gravelandscbeweg 38 te Bussum, Jhr. W. E. Engelen, Koninginneweg 30 te Hilversum, E. Enthoven,Koningsweg te 6 Baarn, W. H. A. van der Merscb, Driebergscheweg 11 te Zeist en Jhr. J. A. Sandberg, Utrechtschestraat 35 te Amersfoort. De Zangvereeniging «Amers- foort's Mannenkoor», denkt haar jaar lijks concert te geven op Donderdag 4 Febrnari a.s in de concertzaal van «Amicitia». Hoewel de Vereeniging, evenals zoo vele maatschappelijke instellingen, ten zeerste gebukt gaat onder de tijds omstandigheden de geldmiddelen liepen belangrijk terug, terwijl een twintigtal leden, in verband met de mobilisatie, elders vertoeven is het haar toch mogen gelukken een concert te arrangeeren, dat, naar zij hoopt, niet ongunstig zal afsteken bij vorige uitvoeringen. Zij heeft zich de medewerking ver zekerd van mej. Dora Teengs, Sopraan, ie Edam; den heer Ed. M. van der Ploeg, Bas-Baryton te Amsterdam; en den heer G. van der Burg (begelei ding) alhier. Het laatste nummer van het pro gramma «Hymne aan den Vrede» (voor sopraan, koor en orgel), is een com positie van den Directeur den heer Haazendonk. De door de bekende firma A. Frie- derich te Arnhem in den handel ge brachte tandreinigings-middelen en eau-de-cologne werden, naar wij ver nemen, op de Koloniale Tentoonstelling te Semarang door de jury met goud bekroond. De mede door deze firma geëxploi teerde eau-de-cologne van de firma Jobann Maria Fritz Farina te Arnhem gedeponeerde mei ken 1648« en «Zum St. Joseph«, verwieif eveneens de gouden mtdaille. Llcw Jtauiciuu ut,, j. Tij. Jo Via- ser zal als feestredenaar optreden in de 17 Februari in de Si. Joris-kerk te houden jaarvergadering dei plaatselijke afdeeling van den Chr. Nationalen Werkmans Bond. Myra Hess. Donderdagavond nebben de muziek liefhebbers in Amersfoort kunnen ge nieten van de zeldzame gaven van de kunstenares Myia Hess. Het program ma was zeer rjjk. Technische moeie- lijkheden bestaan voor haar natuur lijk niet. Het publiek, dat vrij taliijk was opgekomen, was in verrukking en applaudisseerde met warmte, hier mede tevens uiting gevende aan het ge voel van dankbaarheid. Ten slotte ver melden we nog, dat een Steinwayuit het magazijn van Louis Klein werd bespeeld. Werkklok en Kerkklok. Donderdagavond hield de beer G. Westroyse, candidaat te Leiden, in de Remonstrantsche kerk alhier voor de Afdeeling Amersfoort van den Neder- landscne Protestantenbond een lezing over bovenstaand onderwerp. Het gebouw was geheel bezet, wel een bewijs, dat de verwachtingen boog gespannen waren. Dadelijk kunnen we hier bijvoegen, dat deze nog overtroffen werden. Met de grootste aandacht werd naar den redenaar geluisterd, die de gave heeft zijn gehoor te boeien. Wij menschen van de 20ste eeuw hebben de werkklok gehoord en deze heeft niet te vergeefs geluid. Het kennen en kunnen van de menschen beheer- schen de wereld. Naar het gelui van de kerkklok hoorde men den laatsten tijd niet meer. Gelukkig komt er een kente ring, want de wetenschap bevredigt niet, omdat het wezen der dingen mystiek is. Hierom heeft ook thans het materialisme afgedaan. Wat doet nu de Kerk voor de vrijzinnigen? Wat is de Kerk? vraagt spreker. Jezus heeft geen Kerk gesticht. Deze is na Zijn tijd ontstaan. Thans heeft zij waardeen beteekenis voor ons, want zij brengt ons eeuwige waarbeden in een Oostersch kleed. De Kerk heeft niet altijd aan haar roeping voldaan, integen deel, velen vervreemdde zij. Nu komt er verandering onder de vrijzinnigen Hun wacht een harde strijd tegen de orthodoxie. De werkkring van predikanten moet veel meer worden uitgebreid. Dokters en predikanten kunnen elkaar aan vullen. We leven in een tijd van vernielen, doch de werkklok zal weer luiden Werkklok en kerkklok zullen weer luiden en naar omhoog richten. Van de gelegenheid om met spreker van gedachten te wisselen werd geen gebruik gemaakt. Ds. Toxopeus dankte den spreker, die de gave beeft de men schen te grijpen iri hun ziel en ze niet weer los te laten. Tot slot droeg spreker gedichten voor van Vlaamsche en Hol- landsche schrijvers en schrijfsters, ter wijl de heeien Röntgen en Van Zwol een aangename afwisseling brachten met hun viool- en orgelspel. Gisteravond hield de heer Hovens Greve zijn aangekondigde lezing ovei het Pauamakanaal voor de bier in garnizoen zijnde militairen in «de Kroon«. De opkomst was talrijk en de lezing? Ze was een doorwrocht stuk werk, waarnaar allen met de grootste aandacht en belangstelling twee uur hebben geluisterd. Hét was maar niei een beelje wijsheid uit een boekje, zooals de heer van Buitenen zoo terecht opmerkte. Niemand had kun- non donliun, Hat or zooveel aan het Hanamakanaai vast zit. Spieker trachtte eerst ter verdui delijking het begrip schaal aan te brengen en de grootte van de kolonies tot het land, waarna bij de ontdekking van Columbus besprak en de verdere ontdekkingsreizen van de Spanjaarden in Zuid-Ainerika om zoo als van zeil op zijn onderwerp te komen. Hiervan gaf hij de geschiedenis daarna een beschrijving van het kanaal en zijn neteekeriis voor het wereldverkeer. Deze is niet te onderschatten, blijkende uit eenige afstanden. Hamburg—Kaap HoornSan Fian- cisco 15600 zeemijlen; door Panama- kanaal 7800. New YoikKaap HoornSan Fran cisco 14800; door Panamakanaal 4700. New-York Suez-kanaal Yokohama 13800; door Panamakanaal 9400. Wat het kanaal waaischijnlijk voor de westkust van Noord- en Zuid- Amerika zal beteekenen voor den wereldhandel en in krijgskundigen zin werd helder uit een gezet. Groote kaarten maakten het gesprokene zeer duidelijk. De voorzitter van het comité was de tolk der vergadering, toen hij spreker zijn dank bracht voor deze boeiende rede. Ter afwisseling zongen de zangers uit de Henricus-kerk gedurende de pauze eenige liederen. Volgens eene advertentie in dit nummer hebben de gezamentlijke boekhandelaren alhier besloten voort aan driemaandelijks huune nota in te dienen. Wij vestigen de bijzondere aan dacht onzers lezers op het in dit num mer voorkomend ingezonden-stuk van het comité van Belgische vluchtelingen, hetwelk heden in de voornaamste bladen van ons land wordt geplaatst. Moge het comité succes hebben met dit beroep op de vrijgevigheid onzer landgenooten en daardoor de middelen bekomen de eenmaal opgenomen menschlievende taak naar bebooren te kunnen vervullen. Afdeeling Amersfoort van het Religieus Socialistisch Verbond. Men deelt ons mede: Zondag 31 dezer 's avonds 6 uur zal in «Ons Huis» Kortegracht spreken Ds. J. L Klein uit Edam. Onderwerp «Godsdienstige verheffing en haar ge volg». Niet ten onrechte wekte de heer Westmeyse gisteren in zijn rede voor de Piotestantenbond ieder op deze geestdriftige, gevoelvolle redenaar te gaan hooren. Amersfoort, Jan. '15. Hoogeachte Redactie! Beleefd vraagt ons comité voor hulp en steun aan de Belgische vluchtelingen, dat door de duizenden militairen, die te Amersfoort en te Soesterberg verblijven, in zeer bijzondere omstandigheden is ge komen, plaatsing voor bijgaand ingezon den stuk. U dankend voor de plaatsing Namens het Comité, P. J. FREDERIKS, Secretaris. Een dringende bede om hulp uit Amersfoort (Holland). Den lOden Oktober ontving onze Bur gemeester een regeeringstelegram, waarin de aankomst van 500 Belgische vluchte lingen werd aangekondigd, die den vol genden dag nog door 300 werden gevolgd. Aan allen werd huisvesting, voeding en ltWaing door het komité verstrekt. Dienzelfden dag kwamen ook de eerBte 2000 Belgische soldaten aan, welk getal in den loop der week tot ruim 16000 aangroeide. Allen werden in Amersfoort en in de kampen te Soest, (op 20 min. afstands per tram van Amersfoort) in gekwartierd. Toen de lijsten met de namen der geïnterneerden waren verspreid, kwamen honderden familieleden, meest vrouwen naar Amersfoort om er hun echtgenooten, zonen of broers weer te zien en met hen allerlei belangen en zaken te bespreken. Doch eenmaal in het rustige Nederland en bevreesd voor nieuwe moeilijkheden of rampen, verlangen zij geenszins terug te keeren doch huren van het weinigje geld dat zij medebrachten, een huisje of een kamer om zoolang mogelijk dicht bij haar familielid te kunnen blijven. Daar echter de Belgische regeering de toela gen aan de gezinnen der soldaten en onder-officieren zeer ongeregeld of geheel niet uitbetaald, zien de vrouwen zich spoedig in groote geldelijke verlegenheid en vervoegen zich bij het komité dat naast het Rijkskomité bestaat en zich vooral het lot der families van geïnter neerde militairen aantrekt. hij, via Weenen, kwam uit hm Bosnië. Mijn indruk was, dat de kwestie iets te maken had, direct of indirect, met het voorgenomen huwelijk van den Koning van Bosnië. Hij is een jong vorst, nauwelijks aan den politieken leiband ontgroeid, om zoo te zeggen en zijn Ministers vonden 't zeker beter dat zij maar zijn huwelijk in orde brachten, in plaats van hij zelf. Verleden jaar probeerden zij dat al, maar ze slaagden niet, omdat de Prinses die ze op het oog hadden, haar hart gezet had op een anderen PriDS. Die Prins was nu toevallig Eugen van Posen. De Ministers van den Koning van Bosnië waren van de omstandigheden van Prins Eugen vol komen op de hoogte; ze wisten dat hij niet trouwen kon voordat hij zijn schulden had vereffend en ze wisten dat hij zijn schulden alleen kon vereffenen met behulp van dien Jood, Sampson Levi. Ongelukkig voor mij, eischten ze ten slotte dat Prins Eugen volkomen onschadelijk gemaakt zou worden. Ze waren bang dat hij per slot van rekening zijn huwelijk toch in orde zou krijgen zonder de hulp van mr. Sompson Levi en dus enfin, de rest is u bekend 't Is jammer, dat 't arme, onschuldige Koninkje van Bosnië de Prinses niet krijgen kan die zijn Ministers voor hem hebben gekozen." "Dus je denkt dat de Koning zelf geen deel had aan deze schandelijke misdaad?" «Ik denk stellig en zeker van niet." »Dat doet mij ten minste genoegen," zei Racksole. "En zeg me nu den naam eens van den man met wien je onmid dellijk te maken hadt." "Hij was maar een agent. Hij noemde zich Sleszak maar ik geloof dat dat zijn ware naam niet was. Zijn ware naam ken ik niet. Een bejaard man, hij was dikwijls in Parijs te vinden, Hotel Ritz." »Mr. Sleszak en ik zullen elkaar nog wel eens spreken," zei Racksole. «In deze wereld niet," zei Jules haastig. "Hij is dood. Ik hoorde 't juist gisterenavond even voordat u en ik die kleine oneenigheid samen hadden." Er volgde een oogenblik van stilte. "'tis goed," zei Racksole eindelijk. «Prins Eugen leeft toch ondanks al jelui complotten. En aan 't recht is voldaan per slot van rekening." «Mr. Racksole is hier, maar hij kan niemand spreken, juffrouw." Die woorden werden gezegd achter de deur en de stem was die van den commissionair. Racksole sprong op. «Onzin," antwoordde een vrouwenstem kortaf. «Laat me oogenblikkelijk door." De deur ging open en Nelly trad binnen. Er stonden tranen in haar oogen. »0, vadertje!" riep ze uit, nik heb daar net pas gehoord dat u hier in 't hotel was. We hebben overal naar u uitgezien. Kom dadelijk mee, Prins Eugen is stervende Toen zag ze den man die op het bed zat en hield op. »Ik zal die honderd duizend pond toch nog krijgen!" zei Jules eenige oogenblikken later tot zichzelf, toen hij weer alleen was. XXVIII. Nog eens de Hof-slaapkameb. Toen Prins Aribert en de oude Hans, onmiddellijk na 't gebeurde met de flesch Romanée-Conti, tot de ontdekking kwamen dat Prins Eugen bewusteloos achterover was gezon ken in zijn stoel, dachten beiden in 't eerste oogenblik dat Eugen al van den vergiftigden wijn moest hebben geproefd. Maar een oogenblik nadenken deed hen begrijpen dat dit heelenal onmogelijk was en dat zijn toestand dus een geheel andere oorzaak moest hebben. Aribert boog zich over hem heen en de sterke reuk dien hij daarbij gewaar werd deed hem op eens begrijpen wat er gebeurd moest zijn. Prins Eugen had getracht zich met laudanum te vergiftigen. Gebruik makende van het feit, dat Aribert tijdelijk niet op hem lette, had hij het plan, dat bij hem was opgekomen, blijkbaar onmiddellijk ten uitvoer gebracht. Hij moest het fleschje laudanum in zijn zak hebben gehad, 't geen een bewijs was dat de ongelukkige Prins, ondanks zijn stellige belofte, toch nog met de gedachte aan zelfmoord was blijven rondloopen. Aribert herinnerde zich nu met pijnlijke duidelijkheid de woorden van zijn neef: »Ik trek mijn belofte in. Denk er aan ik trek ze in," 't moest onmiddellijk na het uitspreken van die woorden zijn geweest, dat Eugen gepoogd had zich het leven te benemen. »'t Is laudanum, Hans," riep Aribert, op vrij hulpeloozen toon. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1915 | | pagina 2