Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. hierin misschien verandering te bren gen, en 't is daarom te hopen, dat onze Regeering haar aandacht zeer ernstig aan deze aangelegenheid zal wijden. De tijd nijpt. Als er geen superfosfaat is, is de graanbouw ook onmogelijk. Trouwens de geheele bouw krijgt een knak. Aan de Yser. De Vlaamsche dichter RenédeClercq brengt de volgende dichterlijke hulde aan de Yser, het rivierke dat thans het laatste bolwerk van Belgenland geworden is: Ons sterkste Rivier. Wij roemen de grootsche Maas Wij prijzen de breede Schelde; Zij stroomden voor ons te velde Vóór Luik en 't Land van Waes. Water is week, helaas. Ons laatste rivier is klein, Met den wonderen naam van Yser. Daar mag de Duitsche keizer Wel denken om den Rijn, Of die zoo sterk zal zijn? Fad. Onze neutraliteit. De Parijsche »Temps« wijdt een hoofdartikel aan het jongste debat in onze Tweede Kamer. Het blad erkent nu formeel, dat de Nederlandsche opvatting betreffende de neutraliteit gezond is. Om dit nader aan te toonen, citeert het blad den tekst van de voornaamste, op de neutraliteit betrekking hebbende vorklaring, door Minister Cort v. d. Linden afgelegd. Het blad acht thans alle redenen van twijfel aan onze politieke neutrali teit onbestaanbaar, bespreekt dan onze economische onzijdigheid en vereenigt zich volkomen met hetgeen thans dien aangaande door onze Regeering en door de Nederlandsche Overzeetrust wordt gedaan. Dat er des ondanks Irleine smokke larijen kunnen plaats hebben, is daar mede niet in strijd. Men kan langs geen enkele landgrens een keten van soldaten en ambtenaren leggen. Maar er wordt scherp toegezien en zwaar gestraft en meer is redelijkerwijs niet te verlangen. De Kon. Ver. het Ned. Tooneel speelt morgenavond in «Amicitiair: Pro Domo, romantisch tooneelspel in 5 bedrijven door Jhr. A. W. G. van Riemsdijk, opgedragen aan Louis Bouwmeester, regieJan C. de Vos. Graaf de Grancé de heer Louis Bouw meester. Met Louis Bouwmeester tre- der in de hoofdrollen op de dames: Mann-Bouwmeester, Holtrop-van Gel der, Gustav de Vos-Poolman, Emma Morel en de heeren: Jan C. de Vos, Reule, De Vos Jr ,Van Schoonhoven e.a. Onder de talrijke recensies over dit stuk schrijft o.a. »Het Nieuws van den DagaDe geheele vertooning en de regie van »Pro Domo« zijn buiten gewoon, zij naderen het volmaakte Van al het verwonderlijke groote, dat Louis Bouwmeester te genieten heeft gegeven, blijft het bedrijf van zijn pleidooi «Pro Domo« het mooist, allen advokaten ten voorbeeld. Mevr. Holtrop-van Gelder stelde de hooghartige Gravin meer dan roe- menswaard voor. De geheele créatie is supérieur. En dan, hoe goed heeft Jac. Reule gespeeld 1 Hij was volkomen de jonge man door het noodlot tot verworpe ling gedoemd. Een kostelijke proeve van tooneel- speelkunst gaf Mevr. Mann te genieten. Het groote succes bij de eerste voorstellingen van «Pro Doraoit in den Stadsschouwburg voorspelt het stuk een nieuw en lang leven. Hel publiek is ook nu even als met de vroegere vertooningen geheel op gegaan in het werk van den heer Van Riemsdijk en de artiesten spelen gaarne in een werk van dien auteur, omdat zooals zij zelf zeggen zij er rollen in hebben, waarvan zij iets maken kunnen en waarmee zij eer kunnen inleggen. Handel en Nijverheid. Maandagavond vergaderde Handel en Nijverheid in »De Zwaan« onder voorzitterschap van den heer Krook. Deze vergadering was weer zeer slecht bezocht, welk verschijnsel de voor zitter aan de bestuursverkiezing meende te moeten toeschrijven. Na opening las de heer Houbaer de notulen van 13 Januari, welke onveranderd werden goedgekeurd. Bij de nu volgende bestuursverkiezing werden de heeren Nieuwendijk, Fon tein en Van Raalte Jr. met algemeene stemmen verkozen. De heer Houbaer deelde nog mede, dat het station hier een geheele ver andering zal ondergaan en meer prak tisch zal worden ingericht. Ook komt er een electriscbe lift. De voorzitter heeft aangaande deze zaak ook een onderhoud gehad met den burge meester. De verbouwing zou in 't najaar plaats hebben. B. en W. heb ben echter geen teekening ontvangen. De voorzitter stelt nu voor met de Hanze en de Kamer van Koophandel te zamen voor een tunnel te werken, daar een luchtbrug niet afdoende is. Het bestuur heeft in zijn vergade ring besloten een spreker uit te noo- digen over etaleeren en reclame. Ant woord is nog niet ontvangen. Met de Hanze zal beraadslaagd worden een eigen besteldienst in te voeren. Ontvangen een brochure ter be strijding van den oorlog. Besloten werd nog, dat de ver- eeniging zal uitgeven: De Bode- of Besteldienst op de omliggende plaatsen. Hierna werd de vergadering ge sloten. Aan de vrouwen van Belgische soldaten is j.l. Vrijdag alhier een be drag van 25.000 francs uitbetaald. Onder de naam «Sursum Corda« is eene Christelijke gemengde zang- vereeniging opgericht onder leiding van den heer J. G. Groote Balderhaar ten Velde Jr. De plaatselijke afdeeling van «Patrimoniums houdt morgenavond haar 27e Jaarvergadering. Zondag 14 Februari zal Dr. Louis A. Bahler uit Paterswolde voor de plaatselijke afdeeling van het reli gieus-socialistisch verbond in de Doops gezinde kerk des avonds half zeven spreken over Matth. V: 4345. De vereeniging van thans 100 dames hier ter stede, welke zich ten doel stelt het verschaffen van ver sterkende middelen, uitsluitend op advies van alle geneesheeren, aan onvermogende zieken en zwakken, verstrekte aan gemiddeld 12 patiënten per dag, in het afgeloopen jaar: 7273 Liter melk, 35 Liter karnemelk en 42 eieren. Ter gisteren alhier gehouden veemarkt golden melkkoeien van flSO tot f240; kalfkoeien van f160 totf200. Lijst van brieven en briefkaar ten, geadresseerd aan onbekenden, ver zonden van het Postkantoor Amers foort gedurende de 2e helft der maand Januari 1915. Brieven (Binnenland.) Cherles Bossu, Vlissingen. Griendt Brothes, Albrecht Corens, Amersfoort. Rene Defalars, Sluis. Lambert Derlotte, Maastricht. Marcel Denys, Postoverste, Putte. Jules Geun, Harderwijk. A. Ghislam, Greve, R'dam. Mej. M. Hendrick, Heipe. H. Hoonhout, Amersfoort. Fr. Kemps, Rijsbergeo. M. Keustermans, Hoogland. Consul Kuijk, Sas v. Gent. A. Liesnard, Roosendaal. id. id. Mars, Philippine, v. d. Mey, Harlingen. V. Messals, Harderwijk. Meurnie, Utrecht. Meinen, Nieuweschans. Oppers, A'dam. Mad. B. Puet, Hulst. A. de Poorten, Harderwijk. L. de Ridder, A'dam. W. 4e div. veldleger. A. Rolay, J. v. Rossem, A'dam. G. Symons, Gaasterland. T. Tykstra, Utrecht. F. Valkenaut, De Vlucht, A'dam. E. v. Wijk, Rhenen. H. v. Wonschoten, A'dam. Brieven (Buitenland). Guillaume Albert, Armee Beige. Fictor Ancian, id. Francais Andre, Pas de Colan. J. B. Antome, Eischen. R. Boleux, Armee beige. Caralimpen, id. Arthur Dubois, Meckelenburg. H. Deckamps, Armee Beige. Mrs. Dredge, London. G. Dubois, Armee Beige. Deloo, Diekircb. A Hoogbe, Armee beige. A. Hoger, id. Gr Hunn, id. A. Heust, Fetange. id. id. id. 1 id. A. Isorey, Verdun. Klein, Rodinger. C. Marchandt, Armee Beige. Muguet, id. Non, Rodonge. Oleons, Paris. F. Vostel, Armee beige. Edmond Puon, id. Saue, id. C. Seimans, Sussex. L. Scoy, Armee beige. Archi Reunis, id. C. Schoen, Garchel. N. Tommen, Armee beige. A. de Kent, id. Van Woeyenbergen, Calais. August Willems, Armee beige. A. Winter, Coidiff Wolff, Eischen. Id., id. Zelephaique, Armee Beige. A. Zemonur, Briefkaarten (Binnenland.) Administratie Militie, A'dam. A. Boulloy, Amersfoort. G. v. Bedum, id. v. d. Beek, Blauwkapel. Bossmers, Harderwijk. J. Brits, A. M. Cohen, 4e div. Veldleger. A'dam. Dierkse, Gaastei land. Th. Gerrits, G. Haas, Deventer. M. Ch. Hendrik Zeist (kamp). Haag. G. W. v. d. IloofT, Jansen, Amersfoort. B. v. d. Kamp, Rijswijk. H. Kallenbacb, A'dam. Mej. v. Lit, Dieren. G. H. Mollenkramer, A'dam. A. Meyer, v. d. Myn, Hoogeveen Mej. W. Meurs, Achterveld. C. Meyer, Tilburg. A. Mortelman, Sas v. Gent. van Pé, Harderwijk. Pellerom E. v. d. Pol, M. van Roy, Tilburg. Putten. E. Sifkim, Amersfoort. H. Smith, K. van Zuilen, Bergen op Zoom. Amsterdam. 4 zonder adres. Briefkaarten (Buitenland). Blo Thilip, Holou. J. Bhift, Coin. Consul Beige, Londen. Comtesse Staamink Brochen. G. Dirks, Bönninghardt. A. v. Geliman, Rufurt Saar. A. Vomant, Armee Beige. Ch. Lanmeur, id. W. Maenhouds. id. Ossel, Hodleyht. C. v. d. Steen, Marito. V. Tervage, Brug. J. des Heebert, Val de Meulon. Robert Poet, Armee Beige. Stutgers, Mechelen. A. Servaas, Gent. W. Schaap, Kommune Tabel. De Nederlansche »Dickc Bertha der zestiende eeuw. Men scbiijfl uit 's-Hertogenbosch aan de Maasbode: De stad 's-Hertogenbosch is een kanon rijk, dat sinds eeuwen op de binnenplaats van bet stadhuis ligt en vroeger een even groote faam als de tegenwoordige «dicke Bertha" geno ten heeft. Zoowel in Nederland als daarbuiten is het zeer vaak genoemd in de groote werken over de artillerie, en in hel jaar -1897 beeft de kapitein bij het regiment grenadiers en jagers W. R. H. Wakker eene afzorideilijke studie aan de «Stuerghewalt" zoo heel het kanon gewijd. Het smeedijzeren gevaarte draagt het opschrift: „Sthaerghewalt heis ich tscbertoghen basoh behad ich." Op bet bovenvlak ervan is tevens het jaar der voltooiing 1511 vermeld en twee schdden bewaren den naam van den maker Jan Fyck van Zeghen, burger van Keulen. De volksverbeelding gaf aan het stuk nog een ander opschrift. Ais ik geladen ben met een vollen horen, Schiet ik te Bommel over den toren, En ben it geladen vol en zat Dan schiet ik te Bommel over de stad. Do naam «Stoer geweld" was de officieele, de burgerij noemde hel kanon liever de »booze Griet". Deze laatste naam was algemeen in zwang om kanonnen aan te duiden. Mechelen had een Griet, Gent een «dolle" en Diest eeo «holle Griet", zegt kapt. Wakker. Bjj het beleg van het slot Hagestein, in het land van Arkel, door graaf Willem VI werd een «groote Griet" gebruikt en in de bewapening van Lingen kwam in 1551 een «schurf tige Griet" voor. Voor Mylow aan de Havel werd in 1391 een «luie Griet" (faule Grete) aangetroffen, een naam vermoedelijk gegeven, omdat met dit plompe en onhandelbare kanon slechts t-enige malen per dag kon worden gevuurd. Het Instructie-Bataljon. Bij aanschrijving van den Minister van Oorlog is bepaald, dat in de laatste week van Maart a s. de toe lating voor het Instructie-Bataljon wordt opengesteld voor jongelieden, die op 1 April d.a.v. den leeftijd van 15'/i jaar wel, doch dien van 16 jaar nog niet bereikt zullen hebben. De opleiding der volontairs zal plaats hebben te Kampen. Voor het verstrekken van inlich tingen en de oproeping zorgt de com mandant van het Instructie-Bataljon (adies Ilpendam, N. H.) Het land zonder alcohol. Uit Kopenhagen wordtgemeld.dat thans op IJsland de reeds in 1912 uitgevaardigde wet, volgens welke op bet eiland geen steike drank mag verkocht worden, in werking is ge treden. De invoer moest reeds onmid dellijk bij het uitvaardigen van de wet ophouden, terwijl voor den ver koop van den aanwezigen voorraad, waarvan natuurlijk voor de sluiting nog groote boeveelheden waren inge slagen, eeo uitstel tot den lsten van deze maand verleend was. Alle voor raad was reeds opgeruimd, met uit zonderingvan eenigekistpn champagne, die zich nog in het bezit van een groothandelaar te Reikjavik bevonden en den 31sten December openbaar werden geveild. Daarmee was het laatste overblijfsel van geestrijke dran ken op IJsland uit den handel ver dwenen. De niatigheidsvrienden vier den op genoemden datum de groote gebeurtenis met een dankgodsdienst- oefening in de domkeik te Reikjavik, terwijl de «laudphysicus" Björnson op den Nieuwjaarsdag van het balkon van het Altkingsgebouw een toespraak hield tot lof van het alcoholvrije IJs land. Ons lichaam en onze gezoudheid. Een nieuw middel tegen winter handen en voeten. Nu kunnen de lijders aan winter handen en voeten juichen Een nieuw middel er tegen, dat, zooals dr. Schwe- ring in de «Medizinischen Khniki schrijft, de beste resultaten geeft. De behandeling is. zoo zegt dr. S., geheel onbekend, zij bestaat daarin, dat de pijnlijke plekken, zooder andere voorbehandeling, wanneer zij droog, of volkomen afgedroogd zijn, flink met jodiumtinctuur gepenseeld worden. Zoodra dit ingedroogd is, strijkt men er rijkelijk dikke ichthysol over en drukt er flink wat watten aan, zoo veel als er aan blijven kleven. Kous of handschoen houden het verband voldoende vast, dat er, al naar het hevige van het geval, drie tot acht dagen op blijft en vooral druog ge houden moet worden. Het jeuken ver dwijnt met het aanleggen van bet verband en ook bet roode en de zwelling zijn bij het wegnemen van het verband verdwenen. Tot nog toe beeft dr. S. het steeds met veel suc ces toegepast «Maar rvat bedoel je daarmee, Nelly?" «Ik bedoel wat ik zeg, Aribert," en ze zocht zijn hand en nam die in de hare. "Precies wat ik zeg. Als een millioen pond Prins Eugen's leven kan redden, dan is 't tot zijn be schikking." »Maar hoe hoe heb je dat gedaan gekregen Door welk wonder?" «Mijn goede vader wil alles doen wat ik hem vraag," zei ze zacht. »Maar laten we geen tijd onnoodig verliezen. Kom, ga nu aan Eugen zeggen dat de zaak geregeld is, dat alles in orde komt. Ga nu." «Maar we kunnen zoo iets niet aannemen iets zoo onge- loofelijks, een zoo ontzaggelijk gunstbewijs, 't Is onmogelijk." "Aribert," zei ze snel, "denk er aan dat je niet in Posen bent en een Hofreceptie houdt. Je bent nu in Engeland en je praat tegen een Amerikaansch meisje, dat altijd gewoon is geweest haar zin te krijgen." De Prins sloeg zijn handen in de hoogte en keerde terug naar de slaapkamer. De dokter zat aan een tafel een recept te schrijven. Met heftig kloppend hart trad Aribert naar het ledikant. Eugen begroette hem met een flauwen, vermoeiden glimlach. «Eugen," fluisterde hij, «luister eens heel aandachtig naar me. Ik heb goed nieuws. Met behulp van vrienden is 't me gelukt dat millioen voor je te leenen. 't Is alles in orde en je kunt er op rekenen. Maar je moet je best doen om beter te worden. Heb je begrepen wat ik gezegd heb?" Eugen ging bijna in bed overeind zitten. »Zeg me dat ik niet droom," riep hij uit. «Natuurlijk droom je niet," antwoordde Aribert. »Maar je moet niet gaan opzitten. Je moet goed voor je zelf zorgen." «Wie wil me het geld leenen?" fluisterde Eugen met zwakke stem, maar met een uitdrukking van onuitsprekelijke voldoe ning en vreugde op 't gelaat. »Dat doet er niet toe. Dat zul je later wel hooren. Doe nu maar al watje kunt om zoo gauw mogelijk beter te worden." De verandering in het uiterlijk van den patiënt was buiten gewoon't was alsof zijn levenskrachten plotseling waren teruggekeerd. De dokter keek verbaasd op toen hij hem, eenige oogenblikken later, met fluisterende stem om voedsel hoorde vragen. Wat Aribert betrof, hij was op een stoel neergevallen, overstelpt door den maalstroom van zijn eigen gedachten. Hij voelde dat hij tot op dit oogenblik nooit de waarde en de toovermacht had begrepen van geld, van het aardsche slijk, dat door wijsgeeren, naar ze beweren, wordt geminacht en waar sommige menschen hun ziel en zaligheid voor verkoopen. Zijn hart was vervuld van bewon dering voor dat buitengewone meisje, dat zich in staat had gevoeld twee mannen uit den diepsten afgrond der wanhoop op te heffen tot die zalige hoogten waar hoop en geluk te vinden zijn. Dien middag was Eugen merkbaar beter. De dokters, die zich voor de zooveelste maal verbaasd voelden over den loop van 't geval, verklaarden thans dat 't gevaar geweken was. De toon waarop ze die verklaring uitten, scheen te kennen te geven, dat de gelukkige afloop heelenal was te danken aan hun ongeëvenaarde medische bekwaamheid; zoo kwam 't Aribert althans voor, maar misschien vergiste hij zich. Hoe 't ook zij, Aribert bevond zich in een uiterst zachte, vrede lievende stemming en hij was bereid alles te vergeven. "Nelly," zei hij een poos later, toen ze opnieuw met elkaar alleen waren in de naaste kamer, «wat moet ik tegen je zeggen? Hoe kan ik je genoeg danken? Hoe kan ik je vader genoeg danken?" »'t Zou maar beter zijn als je mijn vader niet bedankte," zei ze. »Papa zal net doen alsof hij 't gebeurde geheel als een kwestie van zaken doen beschouwt, zooals 't natuurlijk ook is. Wat mij aangaat, je kunt je kunt »Nu?" "Me een zoen geven," zei ze. «Daar! Weet je wel zeker dat je geheel in den vorm aanzoek om mijn hand hebt gedaan, man prince «Oi Hell!" riep hij uit, zijn armen om haar heen slaande. «Wees de mijne! Dat is al wat ik verlang!" »Je zult merken," zei ze, «dat je papa's toestemming ook noodig zult hebben I" «Zou hij bezwaren maken Dat kan hij niet, Nell tegen over jou niet!" «Vraag 't hem liever," zei ze zacht. Een oogenblik later trad Racksole zelf de kamer in. «Alles in orde?" vroeg hij, naar de slaapkamer wijzende. "Uitstekend," antwoordden de twee minnenden tegelijk en beiden bloosden. «OI" zei Racksole. "Nu, als dat zoo is en u heeft een oogenblikje den tijd, dan zou ik u graag even iets laten zien, Prins."

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1915 | | pagina 2