BINNENLAND Plaatselijk Nieuws. bet zichzelf de vraag moet stellen, waarom het eigenlijk nog vecht. Voor de overwinning zeker niet. Als er nu reeds te kort aan is, dan kan er op een overwinniog niet gerekend worden. Een strijd voor betere vredesvoor waarden kan het ook niet zijn, want hoe langer de oorlog duurt, hoe harder de voorwaarden van den tegenstander zullen zijn.« De World, meent: »De verklaring van den Duitscben gezant, dat de aanvoer van voedsel voor het leger zorgvuldig van dien van de burgerij zal worden gescheiden, kan nauwelijks stand houden tegen het decreet van den Rijksraad of een proclamatie van den Rijksdag, die verklaren, dat zij één zullen zijn.« De zee gesloten. De booten van Rotterdam en Vlis- singen op Londen hebben blijkbaar met goedvinden en op advies van de Regeering den dienst op Engeland gestaakt. Die beslissing om booten en men- scbenlevens niet aan gevaren bloot te stellen, moge men begrijpen en redelijk achten men kan toch de noodzake lijkheid om die beslissing te nemen, ernstig betreuren. Om twee redenen In de eerste plaats zouden wij willen zeggen, omdat daardoor practiscb aan een oorlogvoerenden Staat het recht wordt gegeven een zee voor neutrale scheepvaart te sluiten, door de be dreiging, dat alle schepen daarin aan getroffen zonder behoorlijk onderzoek zullen getorpedeerd worden. En dit is voor internationale rechtstoestanden even ongelukkig als het voor een ge ordende rechtsgemeenschap zou zijn, indien het een burger gelukte door bedreiging met geweldpleging een drukken verkeersweg te sluiten. Maar in de tweede plaats zal daar door de geregelde verbinding voor goederen en personen en ook de post verbindingmet Engeland verbrokenzyn. Nu zouden wij echter willen vragen zal de Regeering geen enkelen maat regel nemen om althans die postver binding te handhaven? Dat is een Rijksdienst, en een dienst, die voor ons land van zeer groot gewicht is. De maatregelen, in dit blad vermeld, zijn ten eenenmale onvoldoende. Het is bekend, dat snelvarende kleine schepen in bet bijzonder torpedo booten zoo goed als geen gevaar voor een aanval van onderzeeërs loopen. Kan de Regeering niet voor post vervoer door een torpedoboot zorgen en aldus tevens door een daad toonen, dat zij het recht van een oorlogvoerenden Staat ontkent om ons den toegang tot de zee voor onze kust te ontzeggen? Handelsblad. De houding der Nederl. Regeering. Naar wij in verband ook met de besprekingen welke in de laatste dagen hebben plaats gehad tusschen leden onzer Regeering en de ver tegenwoordigers der groote stoom vaartmaatschappijen, van hoogst be voegde zijde vernemen is de houding der Regeering tegenover de vraag welke de gedragslijn der scheepvaart in de komende dagen zal moeten zijn deze, dat de Regeering de scheepvaart geheel vrij beeft gelaten in de be slissing of deze met het oog op de Duitscbe verklaring en de daarmede verband houdende waarschuwingen van Duitscbe zijde haar schepen in de als gevaarlijk gekeoschetste ge deelten der Noordzee wil laten varen. De Regeering heeft er zich daarbij zelfs van onthouden ook maar eenigen wenk te geven met betrekking tot de door de scheepvaart te volgen ge dragslijn. Naar wij verder ook uit meer ambte lijke kringeu vernamen, wordt tegen over de komende gebeurtenissen een volmaakt afwachtende houding aan genomen. De eedsqunestie! Verschenen is de Memorie van Ant woord der Regeering nopens de aan hangige nadere regeling van het eeds- vraagstuk, met gewijzigd wetsontwerp. Na overweging van het Voorloopig Verslag heeft de Regeering bet wets ontwerp in dien zin gewijzigd, dat, indien iemand verklaart gemoedsbe zwaren tegen het aileggen van den eed te hebben, de belofte voor den eed in de plaats zal treden, niet slechts dan wanneer de rechter van de oprechtheid der verklaring omtrent bestaande gemoedsbezwaren overtuigd is, maar steeds als regel, tenzij de i echter de onoprechtheid dier verkla ring aanneemt. Een tweede belangrijke wijziging van het oorspronkelijk ontwerp is, dat behalve in de gevallen waarin het bestaande wettelijke voorschrift uit drukkelijk alleen de belofte eischt, ten aanzien van alle te beëedigen verklaringen bij de aanvaarding van eenig ambt enz. de vrije keuze tus schen eed of belofte (bevestiging) zal zijn gegeven. De prijzen van peen, rapen enz., loopen in bet Westland de laatste dagen snel omhoog en doen thans het dubbele van een maand geleden. Meer dan f 1 wordt thans voor een zakje peen besteed. De uitvoer naar Duitschland is groot. Bij de godsdienstoefening in de Remonstrantscbe kerk zal morgen, Zondagochtend, te half elf voorgaan Dr. K. H. Roessingh van Boscoop. Tevens zal eene extra collecte wor den gehouden voor het subsidiefonds der Remonstrautsche Broederschap. Examen-reservekader. De minister van oorlog, het wen- schelijk achtende, de jongelieden die in 1896 geboren zijn en krachtens het door hen genoten onderwijs voor alsnog geen aanspraak kunnen maken op een geheele vrijstelling van het wetenschappelijk toelatings-examen voor de verbintenis als adspirant-vaan- drig vereiscbt alsnog in de gele genheid te stellen vóór 22 Maart e.k. het examen af te leggen voor toela ting tot het reservekader bij infanterie of bij de vesting artillerie. brengt ter kennis van de belang hebbenden: op 10 Maart a.s. en, zoo noodig, op een of meer volgende dagen, zal de gelegenheid worden opengesteld om het wetenschappelijk examen af te leggen voor toelichting tot de ver bintenis als adspirant-vaandrig ver- eischt. Het examen wordt o.a. gehouden te Amersfoort. Zij die aan het examen wenschen deel te nemen, zenden vóór of uiter lijk op 28 dezer aan den hoofd-officier voor het reservekader te 's-Graven- hage stukken in, nader omschreven in de St. Ct. (no. 38.) De tweede uitvoering der afdeeling Amersfoort van Toonkunst zal op 20 April plaats hebben, met voorafgaanden volksavond op 19 April. Uitgevoerd zullen worden o.a. «Der Rose Pilger- fahrt" van R.Schumann en «Frühlings- botschaft" van N. W. Gade. Naar «De Eembodeo bericht, is in de R. K. burgerschool aan de Breestraat een Belgische school inge richt, waar onderwijs wordt gegeven door Belgische onderwijzers. Voor bet examen nuttige hand werken slaagden alsoog de dames J. D. Kardinaal, M. Kern en C. Kogge. Woensdagnacht passeerde hier de trein met gewonde Duitsche sol daten, die door Engeland uitgewisseld zijn. Evenals hunne Engelsche lot- genooten werden zij door het Comité van het Roode Kruis van versnape ringen voorzien. Voor hel examen Nuttige Hand werken slaagden alsnog de dames W. J. Graansma, C. M. v. d. Heiden, D. M. Heihorst, O. P. M. Hooglugt en A. M. G. Otte. Aan den heer P. A. Jonker werd aan de Middelbare Technische School voor de Bouwkunde te Utrecht het Waterbouwkundig Diploma uitgereikt. In verband met de in December j.l. genomen beslissing ter algemeene vergadering van de Vereeniging voor Vrouwenkiesrecht, is het plaatselijk comité albier voor het volkspetitione- ment ter verkrijging van grondwette lijke gelijkstelling van man en vrouw. Dinsdagavond ontbonden. Gisteravond sprak Dr. W. Haver kamp, predikant te Nijmegen, in de Remonstrantscbe Kerk over «Jongste ervaringen en heiinneringen uil mijn herderlijk leven.» Spreker begon met te zeggen dat misschien verwacht zou worden.dat het gaan zou over en in ver- bandstaan met degebeurtenissen in Eu ropa. Het zal niet anders kunnen of ik zal ieder oogenblik een snaar doen trillen, die aan den oorlog herinnert, maar u er ook aan heiinneren, dat bet leven bont en veelzijdig i». We zullen ons ook inlaten met duizenderlei belangen, die menschenzielen raken met wie we om gaan. Toch kan bet niet anders of mijn jongste ervaringen hebben me in aan raking gebracht met dat vreeselijke. Evenwel zijn er merischen, die hun leven leven gewooo, alledaags, buiten de ver schrikkelijke dingen om, die geen cou ranten lezen, zooals dat moedertje. Ik ben blij met haar in aanraking te zijn geweest. Haar grootste zorg was het wangedrag van baar dochter, die nooit iets meer van zich liet hooren. Ik zou haar wiegen in mijn schoot en koesteren in mijn armen. Haar grootste zorg was dat ze misschien haar kind niet goed had opgevoed. Spreker weet haar te troosten en alles in het rechte spoor te brengen. Het verbaal van de twee jongens, die geld van hun ouders hadden wegge nomen om een reisje te ondernemen was ook treffend, vooral «ie ontvangst door hun respectieve vaders. De eene streng, vloekende en razende, de ander zacht en vol liefde. De eerste had een negatieve uitwerking, terwijl de tweede zijn kind verteederde. »Hoe men straf fen moet?» zou hier het opschrift kunnen luiden. 't Is ergerlijk, hoe weinigen eigenlijk weten, wat straf is. Zoo de jonge moeder, wier kind gestorven was. Dit en nog meer dergelijke voorbeelden zijn een gevolg van Oud-TestameDtiscbe opvattingen. Hoe is het mogelijk, vraagt spreker, dat er thans nog Christenen zijn, die zich God denken als de men- schen in de oudheid. Evenzoo pakkeud was het gesprek met Jan, die niet naar de kerk ging, maar in de bosschen ging wandelen. Gedurende en voor en na de pauze werden de talrijke aanwezigen vergast op viool- en orgelspel, door de beeren Röntgen en Van Zwol. Gelukkig toehoorders, zei spreker, dat er onder de menschen velen ge vonden worden, die de dingen dieper en ernstiger hebben leeren opvatten. Spreker is bet niet eens met die ambt- genooten, die 1914 een gezegend jaar vinden, toch is het niet te ontkennen, dat van de ontzettende tijdsomstandig heden een kracht ten goede is uit gegaan. Ook zijn schetsjes van Nijmegen in 1914, van zijn bezoek aan een slecht man gaven veel te denken, evenals het bezoek van een jeugdige leerlinge. Wat ook kome, de menscbheid is tot iets hoogers bestemd. Donderdagavond hield de «Orde van de Ster in het Oosten« een open bare vergadering, waarin Mevr. Roo- Vrijman sprak over: «Als de nood het hoogst is Spr. sprak van een groote levensovertuiging in de godsdiensten en ovèr de theosofische leeringen in verband met dit onder werp. De mensch moet zich reinigen stoffelijk moreel en verstandelijk. Er is een streven eenheid te brengen in alle godsdiensten. Met een opwekking te arbeiden aan de verlevendiging van den Chnslusgeest, besloot spr. haar rede. De zang van Mej. Verhagen werd begeleid door orgelspel van Mej. Dij- serinck. Gewijzigd. De Raad der gemeente Amersfoort. Gelezen het voorstel van Burge meester en Wethoud<*is dd. 9 Februari 1915 Afd. I No 417/1143. Besluit De alphabetische stratenlijst der gemeente Amersfoort, bedoeld in arl. 1 der verordening, regelende de ver deeling der gemeente, de nummering der gebouwen en de verplichtingen als inwoner, te wijzigen en aan te «uilen als volgt: 1Vondellaanloopende van Utrecht- scheweg tegenover de Emmalaan naar Appelweg. 2. Huygenslaan loopende van Von- dellaao, waar deze zich splitst naar bet Da Costaplein. 3. Van Maerlantlaanloopende van Utrechtscbeweg tegenover de Anna Paulownalaan naar Vondellaan. 4. Bilderdijldaanloopende van Utrechtscheweg tegenover de gepro jecteerde weg tusschen Anna Pau lownalaan en Oude Utrechtscbeweg naar Vondellaan. 5. Tesselschadelaanloopende vau Utrechtscbeweg tegeriover «Rustoord» naar Huygenslaan. 6. P. C Hooftlaanloopende van Utrechtscbeweg tegenover «Rustoord» naar Da Costaplein. 7. Da Costaplein; loopende van het punt waar Huygenslaan en P. C. Hooft laan samenkomen lot aan Pieter Both- laan. 8. Sleven van der Hagenlaan loopende van Utrechtscheweg tegen over Prinses Julianalaan naar P. C. Hooftlaan. 9. Pieter Bolhlaanloopende van Utrechtscheweg tegenover de Paulus Buyslaan naar Vondellaan. BURGERLIJKE STANDEN. Amersfoort. van 11 tot en met 18 Februari. Geboren: Antonia, d. van AntODie Cornelis van Buuren en Johanna Maria Cornelia Broers. Willemijntje Al- bert», d. van Evert Wisgerbof en Frederika Johanna Bouwmeester. Jeannetta Johanna Hendrika, d. van Jan Wilhelmus van der Veer en Marie Clémence Bruimminck. Gijsbertha, d. van Frans Schimmel en Evertje van de Pol. Hendrik Willem, z. van Steven Hartogsveld en Gijsbertje Smit. Frederik, z. van Andries Albertus Meijer en Johanna Wilhelmina Straus. Margaretha Martha, d. van Arnoldus Theodorus Balk en Hendrikje Jansen. Leendert Wilhelmus, z. van Karei Maassen en Anna van Bijnen. Petro- nella, d. van Wouter van Korlaar en Wilhelmina van Vliet. Frederika Sara, d. van Joseph Cohen en Esther Serlui. Cornelia Johanna, d. van Willem Barten en Maria Jacoba de Groot. - Wilhelmina Catbarina,d. van Petrus Leenaids en Alida Maria Smit. Elionora, d. van Jacobus Cornelis Theodorus Smit en Mai ia Jacoba van Bruggen. Emilius Alpbonsus, z. van Felix Franciscus Geens en Cornelia Verschoren. Ondertrouwd: Jan Wolters en Dirkje vari den Broek. Albertus van de Vuurst en Hemije Buis. Hendrik van de Pol en Susanna Wilhelmina Hans- wijk. Jan van de Wetering en Wille- mina Carolina van Nus. Breunis Hendrik van Zoeren en Mina van Wageningen. Geliouwd: Johanr.es Hendricus Joseph Boensma en Alijda Spaink. Overleden Maria Christina Engels, 69 j weduwe van Wilhelmus Schuur man. Nicolaas Willem van Wou denberg. 49 j„ echtgen. van Treinije Stemvoorte. Levenloos aangegeven kind van het vr. geslacht. Anioon van Rompaly, 9 m. Wessel Wijland, 31 j., echtg. van Everarda van den Hoek Jacob Dool, 53 j., echtgen. van Altjda van Esveld.Maria Slee king, 62 j., echtg. van Theodorus van Ramselaar. Cbailot Edmond Perot, 16 m. Annetje van Zoeren, 54 j. Hendrika Poort, 56 j., wed. van Jan van Brakel. Leusden. 12—19 Februari 1915. GeborenGerritje, d. van Arend van Putten en Janna van Egdom. Antonia Maria, d. van Jacobus de Bakker en Cornelia van Eist. Albert, z. van Hendrikus van de Kieft en Hendrikje Ruijter. Ondertrouwd Cornelis van Manen en Jacoba Dunsbergen. Overleden: Wichman Ruitenbeek, 4 w. Marije Gerritsen, weduwe van Lamberthus Looijen, 60 j. Stoutenburg. 1219 Februari 1915. Geboren Theodora Hendrica, d. van Johannes Petrus van de Sande en Maria Krijna Petronella van der Salm. Woudenberg. 5—19 Febr. 1915. Geboren: 13 Febr. Albertus, z. van Cornelis van Schoonhoven en Adriana Johanna van Schaik. Ondertrouwd: Bessel van den Hul, 25 j. en Jannigje Velthuizen, 27 j. Gehuwd: Cornelis Vlastuin, 34 j. en Jannigje Pleijler, 25 j. Tijmen Schipper, 27 j. en Anna van Ede, 30 j. Overleden: Belia van Garderen, wed. van Gerrit van Putten, 79 j. koesterd, was geheel mislukt. De dienst door Brinio mij bewezen, woog dus op tegen de schade mij door het gedrag van Briganticus berokkend. Gij kunt dus gerust zijn Claudia en hebt u niets te verwijten. "Wat de versmade minnaar bedierf, maakte de gelukkige weder goed." Claudia stond glimlachend op. „Het doet mij genoegen te hooren dat Brinio u zoo wakker ter zijde staat. Beschouwt hij zich nog altijd als het hoofd van den opstand?" vroeg zij, zich omwendende ten einde het vertrek te verlaten. „Oh, dat heeft hij nimmer gedaan. Hij wist te goed dat dit van het begin af slechts een list van mij was en ook de Romeinen begrepen het spoedig genoeg. Brinio heeft mij nimmer tegen gewerkt. Hij is steeds een trouw vriend voor mij geweest en ik bouw op hem als op een broeder. Het maakt mij gelukkig te denken dat hij eenmaal mijn schoonbroeder zal worden. Ik weet dat zijn trouw, eerlijk hart u gelukkig zal maken. Er is niets valseh of laags in dien Kaninefaat. Ik wensch u geluk dat gij zijn hart veroverd hebt, dat hij u zoo innig vereert, zoo teer bemint." CLAUDIA IN GEPEINS. „Ik wensch u geluk Claudia dat gij zijn hart veroverd hebt en dat hij u zoo innig vereert, zoozeer bemint." Die woorden van haar broeder klonken nog in haar ooren toen zij de trap opging naar haar slaapkamertje. Met peinzend gezichtje was zij die trap opgestegen en toen zij boven kwam, bleef zij diep in gedachten midden in het vertrek staan dat sober verlicht werd door een klein fraai Romeinsch olielampje dat aan een der balken van de eikenhouten zoldering hing. Het zag er eigenaardig uit in Claudia's slaapkamertje. Zij zelve keek met eenigc bevreemding rond, want zij was bij de Petroniussen aan iets heel anders gewoon geraakt. De zoldering was laag, de muren wit met blauwe tinten. Haar legerstede met fijn wit linnen stond in een hoek. Daarvoor lag een wolfsvcl als bedde- kleedje. Een prachtige rustbank van kersenhout met ivoor en zilver ingelegd stond aan een andere zijde van het vertrek. Zij was bedekt met zijden kussens. Zij was een geschenk van Civilis, hij had haar te Augusta Trevirorum dat Rome van het Noorden, aangekocht. Boven die rustbank hing een prachtige metalen spiegel met fraai bewerkten bronzen rand. Jaren geleden had Petronius bij zijn bezoek aan Civilis' hoeve dien spiegel eens als een geschenk medegebracht. Claudia's oudere zusters haddon hem gebruikt en nu was hij voor haar. In een hoek l) Trier. van het vertrek stond een tafeltje van cypreshout, waarop een fraai ivoren kistje. Het tafeltje had Claudia reeds lang, maar het kistje had zij zoo juist uit Rome medegebracht. Zij had het van Lueretia gekregen en het was bestemd om haar kostbaar heden te bevatten. Die kleinoodiën waren er dan ook reeds in weggeborgen. Het waren een paar prachtige gouden oorhangers met juweelen, tweo gouden gespen welke dienden om haar wit wollen kleed op de schouders to bevestigen en een aantal ringen. Voor het tafeltje lag een kostbaar tijgervel, eveneens uit Rome medegebracht. Verder stonden er in het vertrek een paar zware eikenhouten stoelen waarop zijden kussens lagen, en een tafel met koper ingelegd. Claudia wierp zich op haar rustbank en liet de oogen door het vertrek dwalen. „Dus weer thuis," mompelde zij. „Het is mij of ik gedroomd heb. En nauwelijks thuis of ik sta weer voor dat eene, dat zware, dat hopelooze. „„Die u zoo innig vereert, die u zoozeer bemint."" Arme BrinioGij vordiendet beter. En Briganticus Hij schijnt mij niet te willen vergeten." Zij zuchtte. Haar go- dachten vlogen terug naar haar jeugdzij zag zich als meisje van 12 jaar. Haar neef Briganticus even oud als zij, was haar speelkameraad. Hij was een knappe jongen, met fleren blik en een trotschen trek om den mond. Men zei dat hij op zijn oom

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1915 | | pagina 2