BINNENLAND Gemeenteraad. Onze levensmiddelen-toevoer. Niet alleen voor de vaart op Zuid- Amerika, waarover de Minister 17 dezer in de Eerste Kamer sprak, maar in het algemeen voor het geheele vervoer van alle voor de Regeering bestemde voedingsmiddelen en andere goederen, heeft de Minister van Land bouw thans, van de readers de be schikking gekregen over de noodige scheepsruimte tegen bevredigde vracht prijzen. Uitvoer vau vleesch. In de Staats-Cf. is opgenomen het aangekondigde Koninklijk Besluit, waarbij in de plaats van Groot-Brit- tannië en Ierland en Zwitserland zooals tot nu toe het geval was alle landen van Europa worden aan gewezen als de landen, naar welke het verboden is vleesch. betwelk niet voorzien is van één of meer merken als bewijs dat het bij een van Rijks wege ingestelde keuring voor uitvoer geschikt is bevonden. a. uit te voeren: b. aan eenig middël van vervoer tot uitvoer aan te bieden. Wijziging der wet op de Vermogens belasting Zooals gemeld is bij de Tweede Kamer een wetsontwerp ingediend tot wijziging der wet op de vermogens belasting. Aan de Memorie van Toelichting is het volgende ontleend Door de inwerkingtreding van de wet op de inkomstenbelasting 1914 verandert de vermogensbelasting ge heel van karakter. Na het in werking treden van de nieuwe inkomstenbelasting is de ver mogensbelasting niet langer een be lasting van inkomsten uit een be paalde bron vao inkomst, maar een belasting van deze bron zelve, als aan vulling der inkomstenbelasting en dat wel op grond van de grootere draag kracht, die het vermogen als bron van inkomst aan den rechthebbende geeft boven andere bronnen van inkomst. Daardoor moet opnieuw de vraag worden beantwoord, wat als object van deze belasting in aanmerking zal worden genomen. Het antwoord op die vraag schijnt niet moeilijk. Immers alles, wat als vermogen verkoopwaarde heeft, ook al geeft het op zich zelf geen inkomsten, verhoogt voor den bezitter zijn draagkracht. Voorts zou uit den veranderden aard der vermogensbelasting volgeu, dat in alle gevallen, waarin de in komstenbelasting inkomsten uit ver mogen treft, de vermogensbelasting over de verkoopwaarde van deze bron van inkomsten wordt geheven. De kring van hen, die aan de vermogens belasting worden onderworpen, zou derhalve moeten worden uitgebreid. De naaml. vennootschappen behoe ven in de wet op de vermogensbe lasting niet te worden betrokken. Uit de verandering van karakter der vermogensbelasting volgt verder, dat voor gêeo enkel vermogensbe standdeel de belasting afhankelijk mag worden gesteld van de opbrengst, welke het afwerpt of geacht wordt af te werpen. Vandaar, dat in bet ontwerp bet stelsel van aanslag der onroerende goederen naar een bedrag, afhankelijk van de belastbareopbrengsl dier goederen, moest worden vei van gen door aanleg ook van die vermo- gensbestanddeelen naar de verkoop waarde. Het is echter noodig te voor komen, dat de navorderingen over het belastingjaar 19141915 door de nieuwe bepalingen worden beheerscht Ter gisterenavond gehouden openbare vergadering van den ge meenteraad deelde de Voorzitter Mr. F. D. Graaf van Randwijck mede dat van de neeren Kroes, Jorissen en Van der Wal bericht was ingekomen dat zij verhinderd waren de vergadering bij te wonen. Ook de heer Houbaer was afwezig. Na vaststelling der notulen van de vergadering op 26 Januari j.l. las de secretaris de navolgende lijst van in gekomen stukken voor: Oproeping van den Raad van State dd. 5 Februari 1915 No. 52 om nadere memoriën en bewijsstukken in te zenden in zake van het beroep tegen het besluit van Gedeputeerde Staten van Utrecht dd. 28 September 1914 3e Afdeeling No. 2237/1837, waarbij goedkeuring wordt onthouden aan het Raadsbesluit van 1 September 1914 No. 465 betreffende het bouwen in eene bepaalde wijk der gemeente Amersfoort. (Voor kennisgeving aan genomen.) Besluit van Gedeputeerde Staten van Utrecht dd. 18 Januari 1915,3e Afdeeling No. 3168/99 waarbij wordt goedgekeurd het Raadsbesluit vanjl5 December 1914 No. 6162 tot het in gebruik geven van eene strook grond aan het College van kerkvoogden der Nederduitscb Hervormde Gemeente te Amersfoort. (Voor kennisgeving aangenomen.) Besluit van Gedeputeerde Staten van Utrecht dd. 13 Januari 1915. 3e Afdeeling No. 5144/95, waarbij wordt goedgekeurd bel Raadsbesluit van 15 December 1914 No. 6132 tot het in gebruik geven van een strookje grond aan H. Berg te Amersfoort. (Voor kennisgeving aangenomen.) Brief van Gedeputeerde Staten van Utrecht dd. 25 Januari 1915 3e Af deeling No. 150/136, waarbij wordt toegezonden een afschrift van bet K. B. van 13 Januari 1915 No. 9, dat ongegrond verklaart het beroep door den Raad ingesteld tegen het besluit van Gedeputeerde Staten dd. 24 Auaustus 1914 3e Afdeeling No. 2041/1686 waai bij goedkeuring wordt onthouden aan het Raadsbesluit van 26 Juni 1914 No. 3644 tot wijziging lier gemeentebegrootingt oor den dienst 1914. (Voor kenuisgeving aange nomen.) Besluit van Gedeputeerde Staten van Utrecht dd. 25 Januari 1915 3e Afdeeling No. 58/53, waarbij worden goedgekeurd de raadsbesluiten van 22 September 1914 No. 4922 en tot het aangaan van eene geldleening tot een maximum van f 70.000, renteode ten hoogste 5'/>°/o, en tot bel ver- koopen van diverse perceelen grond, aau de »Vereeniging tot Werkver schaffing in de bouwbedrijven». (Voor kennisgeving aangenomen.) Besluit van Gedeputeerde Staten van Utrecht dd. 2 Februari 1915 le Afdeeling No. 50/74, waarbij wordt goedgekeurd het Raadsbesluit van 15 December 1914 No. 634 tot vaststel ling eener wijziging van bet uitbrei dingsplan der gemeente Amersfoort. (Voor kennisgeving aangenomen Besluit van Gedeputeerde Staten van Utrecht dd. 8 Februari 1915 3e Afdeeling No. 2714/205, waarbij wordt goedgekeurd het Raadsbesluit van 28 October 1914 No. 5/6 tot wijziging der begrooting voor het dienstjaar 1914. (Voor kennisgeving aange nomen.) Besluit van Gedeputeerde Staten van Utrecht dd. 3 Februari 1915 3e Afdeeling No. 261/256, waarbij wordt goedgekeurd bet Raadsbesluit van 15 December 1914 No. 6151 tot onder- handsche verhuring van een gedeelte van het roggeland, gelegen achter Vleutbergen, aan de Amersfoortsche Voetbalvereeniging A. V. O. G. (Voor kennisgeving aangenomen.) Besluit van Gedeputeerde Staten van Utrecht dd. 8 Februari 1915 3e Afdeeling No. 348/234, waarbij wordt goedgekeurd bet Raadsbesluit van 26 Januari 1915 No. 31, tot verkoop van een perceel bouwterrein aan Hopperus Buna, te Harderwijk. (Voor kennis geving aangenomen Besluit van Gedeputeerde Staten van Utrecht dd. 6 Februari 1915 3e Afdeeling No. 249/250, waarbij wordt goedgekeurd het Raadsbesluit van 26 Januari 1915 No. 52 tot aankoop van een strook grond aan de Barcbmau Wuytierslaan van Jacob Hendriks en Arie van Bemmel, te Amersfoort. (Voor kennisgeving aangenomen). Besluit van Gedeputeerde Staten van Utrecht dd 8 Februari 1915 3e Afdeeling No. 224'257, waarbij ver daagd wordt de beslissing of het Raadsbesluit vau 26 Januari 1915, tot wijziging der verordening, waarbij ter zake van bepaalde ontvangsten der gemeente wordt afgeweken van het bepaalde bij art. 118 der Gemeente wet. (Voor kennisgeving aangenomen). Bnef van Gmteputeerde Staten van Utrecht dd. 8 F«bruaii 1915 3e Af deeling No. 281/252, waarbij wordt medegedeeld, dat de Minister van Binnenlandsche Zaken bezwaar beeft de goedkeuring te bevorderen der heffing van de plaatselijke directe belasting naar het inkomen, welke ingevolge art. 235 der Gemeentewet vereischt wordt, wegens de wijziging der Verordering op de invordering dier belasting, vastgesteld bij Raads besluit van 27 October 1914, en de Raad wordt uitgenoodigd dit besluit in te trekken. (Voor kennisgeving aangenomen) Besluit van Gedeputeerde Staten van Utrecht dd. 15 Februari 3e Af deeling No. 292/306, waarbjj wordt goedgekeurd het Raadsbesluit van 23 Januari 1915 No. 40, tot regeling van de wijze van betaling der bijdragen, door de Gemeente verschuldigd inge volge bet bepaalde bij art. 68 2e en 3e lid der Pensioenwet voor de ge meente-ambtenaren 1913. (Voor ken nisgeving aangenomen). Besluit van Gedeputeerde Staten van Utrecht dd. 15 Februari 1915 le afdeeling No. 64/91, waarbij wordt goedgekeurd het Raadsbesluit van 26 Januari 1915 No. 35 tot wijziging der Verordening No. 7, houdende ver bod tot het stellen van gebouwen op grond, welke in ,de naaste toekomst bestemd is voor den aanleg van een straat, gracht of plein. (Voor kennis geving aangenomen.) Besluit van Gedeputeerde Staten, waarbij goedgekeurd wordt terugge zonden het 3e suppletoir kohier der plaatselijke directe belasting naar het inkomen, dienst 1914. (Voor kennis geving aangenomen). Brief van Burgemeester en Wet houders van Amersfoort dd. 10 Fe- bi uari 1915 Afdeeling I No. 409 waarbij mededeeling wurdt gedaan van de benoeming der leden van de Com missie van aanslag voor de Inkomsten belasting. (Voor kennisgeving aange nomen). Brief van Burgemeester en Wet houders van Amersfoort dd. 25 Januari 1915 Afdeeling I No. 224 waarbij ingevolge art. 10 4e alinea van het weikliedenreglement wordt medege deeld dat besloten werd een aantal weiklieden langer dan 35 weken in tijdelijken dienst te houden. (Voor kennisgeving aangenomen). Brief van Burgemeester en Wet houdersvan Amersfoort dd 12Februari 1915 Afdeeling I No. 407, waarbij nadere inlichtingen worden verschaft aangaande het prae-advies dd. 13 Januari 1915 No. 88 uitgebracht op het adres van mevrouw de weduwe HeyligersReinhardt om eeivol ont slag als regentesse van het Burger Weeshuis. (Voor kennisgeving aan genomen.) Brief van bet Burgerlijk Armbe stuur dd. 26 Januari 1915 no. 13 waarbij wordt kennis gegeven van de rooster van aftreding van dat bestuur. (Voor kennisgeving aangenomen.) Rekening en verantwoording der gemeentesubsidie verleend aan de Commissie tol wering van schoolver zuim voor het jaar 1914. (Voor ken nisgeving aangenomen.) Circulaire van den Bond van Ver- eenigingen van Fabrikanten en Han delaren in Materialen voor het Bouw bedrijf dd. Januari 1915 waarbq tol den Raad het veizoek gericht wordt, te willen overwegen welke stappen gedaan kunnen worden ter verbete ring van den toestand in het bouw bedrijf en vermindering van de crisis, voorzoover betreft de Gemeente Ameis- fooit. (Voor keunrusgeving aangeno men Dankbetuiging der Vereeniging t Amersfoortsche Industrie en Huis houdschool dd. 19 Februari 1915 voor de verhooging der subsidie voor 1915 met 1 800 (Voor kennisgeving aan genomen.) Adres van het Bestuur der Afd. Amersfoort van de Vereeniging tot bevordering der Bijenteelt in Neder land dd. 22 Februari 1915, houdende verzoek om subsidie voor den te hou den bijenmarkt. (Naar B. en W. om advies.) Advies van A H. Kerkkamp leeraar aan de Hoogere Burgerschool, tijdelijk als reserveluitenant te Wormerveer dd. 20 Februari 1915, houdende ver zoek een nadere regeling te willen treffen inzake de uitbetaling van zijn salaris gedurende den tijd dat hij zicb onder de wapenen bevindt. (Naar B. en W. om advies.) Alvorens met de agenda werd aan gevangen deelde de Wethouder Veis Heyn mede, dat de electrische kabel uit Berlijn was aangekomen en er onmiddeljjk met het leggen daarvan begonuen is, zoodat binnen niet ai te langen tijd de voornaamste |straten der gemeente electrisch verlicht kun nen worden. Tot onderzoek der geloofsbrieven van de 3 gekozen raadsleden de lleeren J. Hofland, H. J. de Kempenaar en J. A. Rant, werden door den Voor zitter aangewezen de heeren Tromp van Holst, Koning en Leinweber, die bij monde van den heer Tromp ver klaarden alle stukken in orde te heb ben bevonden en derhalve lot toe lating adviseerden. Z. h. st. werd aldus besloten. 2. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het verleenen van eervol ontslag, overeenkomstig ver zoek, aan A. van Eerden, onderwijzer aan de O. L. school B. alhier. Z. d. en z. h. st verleend. 2a. Voorstel van Burgemeester en Wethouders om, ter voorziening in de vacature ontstaan door bet ver leend eervol ontslag aan A. van Eerden aan school B. aan te stellen een onder wijzer met akte Fransch. Z. d. en z. h. st. aangenomen. 3. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot bet verleenen van verlof wegens ziekte aan Mej. R. Simons, onderwijzeres aan school D. Z. d. en z. h. st. verleend. 4. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot vaststelling van den pensioensgrondslag van den conrector aan het gymnasium Dr. J. H. W. Strijd. Z. d. en z. h. st. vastgesteld. 5. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging der Veror dening voor de Commissie van toezicht op bet Lager Onderwijs in dien geest, dat de vergaderingen dier Commissie als regel in het openbaar zullen wor den gehouden. Z. d. en z. h. st. werd aldus besloten. 6. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot goedkeuring der reke ning van de Commissie voor Kinder voeding over het jaar 1913/'14 en tot bet veileenen van een subsidie groot f450.voor het jaar 1914/H5. Z. d. en z. h. st. goedgekeurd. 7. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot vaststelling van het verslag aangaande de wijze, waarop het op de Gemeente-begrooting toe gestane bedrag voor bet in art. 35 der Leerplichtwet omschreven doel (kindervoeding) is besteed. Z. d. en z. h. st. conform het con cept van B. en W. vastgesteld. 8. Advies van Burgemeester en Wethouders tot het in bruik geven van een schoollokaal aan de afdeeling Amersfoort van den Volksbond tegen Drankmisbruik ten behoeve van op te richten cursussen in schoonschrijven. Z. d. en z. h. st. goedgekeurd. 9. Advies van Burgemeester en Wethouders tot het in gebruik geven van een drietal schoollokalen aan de Zondagschool van den Nederlandschen Pi otestantenbond ten behoeve van bet godsdienstonderwijs. Z. d. en z. h. st. conform het advies besloten. 10. Advies van Burgemeester en Wethouders tot het in het gebruik geven van e«n schoollokaal aan de Afd. Amersfoort van den Nationalen Bond van handels- en kantoorbedien den nMercurius" ten behoeve van een cursus in boekhouden enz. Na een korte rede van den heer Gerritsen, waarin deze aandrong op verhooging der salarissen vandecon- gierges der verschillende scholen, in verband met hunne vermeerderde werkzaamheden wordt z. h. st. con form het advies van B en W. be sloten 11. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot verkoop van 3 per ceelen bouwterrein elk groot 1000 M1 gelegen aan deEmmalaari en Anna Paulownalaan aan M. Kleinstra. Z. d. en z b. st. aangenomen. 12. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het in gebruik geven van een strookje grond voor het per ceel Muurhuizen No. 82 aan E. van der Wart. Z. d. en z. h. st. goedgekeurd. 13. Voorstel van Burgemeester en Wethouders om macbtiging te ver leenen voor het jaar 1915 om oude materialen, die zich in bergplaatsen van Openbare Werken bevinden te verkoopen. Z d. en z. h. st. goedgekeurd, 14. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het geven van een schadeloosstelling aan G. van Barre- veld, wegens het in gebruik nemen van een stukje giond bij hem in huur en het verminderen van de pachtsom in veibarid daaimede. Na eenige discussie lusschen den heer Leinweber en de wethouder Van Esveld, z b. st. aangenomen. 15. Voorstel van Burgemeester en Wethouders om een crediet te ver leenen voor het benoemen van een tijdelijk opzichter bij Openbare Wer ken en bij aanneming van dit voorstel daartoe te benoemen N. H. J. Rad- stake. Na eene toelichting van den heer Van Achterbergh als lid der fabricage- commissie en eenige bemerkingen van den heer Leinweber, die door den heer Van Achterbergh onbevoegd werd verklaard in dezen een oordeel uit te spreken, z. h. st. aangenomen. 16. Voorstel van Burgemeester en Wethouders om de pomp bij het per- ceel Langeslraat 90 buiten gebruik te stellen. Z. d. en z> b. st. aangenomen. 17. Afwijzend advies van Burge meester en Wethouders op het adres van G. Kraak houdende een verzoek eene uitkeering van de gemeente le mogen ontvangen wegens gemis der inkomsten voor de behandeling van kinderen lijdende aan hoofdzeer, waar mede hij tot 1 Januari 1915 was be last. Een voorstel van den heer Lein weber om Kraak gedurende de jaren 1915, 1916, 1917 en 1918 een jaar- lijksche gratificatie te verleenen van f 25.werd met 9 tegen 3 (die der Wethouders) stemmen aangenomen, waardoor het voorstel van B. en W. verviel. 18. Afwijzend advies van Burge meester en Wethouders op het adres van de Afdeeling Amersfoort der S. D. A. P. en van de vakcentrale van den Algemeenen Bestuurdersbond inhoudende het verzoek de uitkeerin- gen uit de werklozenfondsen te ver- hoogen ten aanzien van de ongehuwden. De heer Leinweber stelde voor dit punt tot de volgende vergadering aan te houden als wanneer het nieuwe socialistische raadslid Hofland hierin van advies kon dienen, doch zag zijn voorstel niet ondersteund, waarna het afwijzend advies van B. en W. z. h. st. werd goedgekeurd. 19. Afwijzend advies van Burge meester en Wethouders op het ver zoek van Burgemeester en Wethou ders van Culemborg om adhaesie le betuigen aan een adres van den Raad dier gemeente aan Zijne Excellentie den Minister van Financiën i.z. wijzi ging der regeeringsvoorschriften be treffende werkloosheidsverzekering. Z. d. en z. h. st. goedgekeurd. 20. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot bet geven van straat namen voor nieuw aangelegde wegen aan den Zuidkant van den Berg. Nadat de heer Van Achterbergh had voorgesteld de Kalkweg voortaan «Laan 1914" te noemen, welk voor stel door B. en W. werd overgenomen, z. h. st. aangenomen. 21. Voorstel van Burgemeester en Wethouders om een crediet te ver leenen tot het leggen van buizen voor gas en water in den Btsschopsweg, waarvan de kosten respectievelijk f 1000,en f1750,bedragen. Z. d. en z. b. st. aangenomen. 22. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging der begroo ting van de Gasfabriek dienst 1914. Z. d. en z. h. st. aangenomen. 23. Voorstellen van Burgemeester en Wethouders tot wijziging der ge- meentebegrooting dienst 1914 en 1915. Z. d. en z. h. st. aangenomen. 24 Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging van de be grooting voor bet Grondbedrijf dienst 1915. Z. d. en z. h. st. aangenomen. 25. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot vaststelling van de kostprijs van de gronden behooreude tot het Groudbediijf. Z. d. en z. b. st. aangenomen. Nu het eerste exploitatiejaar van het grondbedrijf achter ons ligt, zal weldra moeten worden overgaan tot het opmaken van de rekening. Teneinde de balans, winst- en ver liesrekening te kunnen samenstellen, dient vast te staan, op welke wijze moet worden berekend de kostprijs van den grond. Zooals hekend, worden alle in het bedrijf gebrachte gronden van de exploitatie als een geheel beschouwd; en dit kan ook moeilijk anders, zoo lang niet de verkaveling van de ter reinen in bouwblokken in haar geheel is tot stand gekomen. Toch meenen wij, dat het niet juist zou zijn een eenheidsprijs vast te stellen, door het geheele kapitaal om te slaan over de verkregen H.A. grond. Zoodra mogelijk zal moeten worden overgegaan tot verkaveling en door nu te bandelen gelijk bedoeld, zou het onmogelijk worden later een juist beeld te scheppen van den toestand. Om te komen tot de basis, meenen wij dat bet aanbeveling verdient, den kostprijs op te zoeken, door voor elk terrein het aantal M' te deolen op de geschatte of boekwaarde. Op onderstaande lijst zijn de uitkom sten daarvan aangegeven. Ingevolge art. 2 der betrekkelijke verordening, wordt de boekwaarde verhoogd met de bedragen, door de Gemeente besteed aan werken ten behoeve van het in gereedheid bren gen van den grond tot bouwterrein. Ook zal de waarde van den grond, voor straataanleg gebezigd, mogen

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1915 | | pagina 2