implex AANBESTEDEN: AANBESTEDEN: WATTEN cycloïde. d. kamperman, Het rioleeren van eenite straten. amersfoort. Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. AMERSFOORT. KENNISGEVING Advertentiën. J. A. GOVERS, worden bijgeschreven. Door deze invloeden zullen de zoo even genoemde pi ijzen kunnen worden verhoogd. Dit moet nu reeds het geval zijn met de gronden, gelegen aan den Kalkweg, aan Berg Zuid en die ge legen langs de Daam Fockemalaao. De wegen langs deze terreinen zijn evenwel nog niet atgebouwd, zoodat ook de juiste kosten nog niet kunnen worden vermeld. Teneinde evenwel bij het opmaken van de balans, winst en verliesrekening over 1914, zooveel mogelijk den juisten toestand nabij te komen, zijn de kosten globaal be rekend, met resultaat, dat de op den staat vermelde kostprijzen voor de terreinen aan den Kalkweg worden verhoogd met 7 cent, die aan Berg Zuid met 78 cent en die aan den Daam Fockemalaan met 75 cent. Worden bij verkoop van grond deze prijzen als kostprijzen aangemerkt, dan zal, in theorie, de winst bedragen het verschil tusschen den kostprijs en dien waarvan de grond van de hand is gedaan. In theorie, omdat het dui delijk is, dat de werkelijk gemaakte winst pas kan worden vastgesteld, wanneer alle gronden zullen zijn ver kocht. Toch bestaat er tegen het volgen van deze theorie, naar het ons wil voorkomen, niet het minste bezwaar, indien er maar voor wordt zorg ge dragen, dat aan de winst de bestem ming wordt gegeven die zij moet heb ben: n.l. in reserve brengen, of wat in deze op hetzelfde neerkomt, aan wenden tot schulddelging. Niettemin komt het ons wenschelijk voor, aan de boven ontwikkelde wijze van berekening van den kostprijs iets toe te voegen met het oog op de gevallen waarin op den grond schuld rust. Aangenomen werd de toestand op 1 Januari 1914. Handhaaft men ook voor volgende jaren de ten aanzien van den eenheidsprijs verkregen uit komst, dan wordt geen rekening ge houden met de inmiddels betaalde rente van de schuld, rustende op de nog overgebleven terreinen. Óm hier wel rekening mede te houden, dient de kostprijs elk jaar b.v. met 5% te worden verhoogd. Dit te doen is ook daarom wenschelijk, omdat het mogelijk blijft dat in eenig jaar rente moet worden bijgeschreven. Vindt dit plaats, dan wordt aange nomen dat de waarde van den grond gelijk blijft en dit hier aan te nemen is veilig de verhouding van de waarde tot de schuld ongunstiger. Door nu den kostprijs telkens te verhoogen, zal die ongunstige invloed worden geneutraliseerd; immers bij verkoop is ook de winstmarge kleiner geworden en vindt de schulddelging spoediger plaats. Vertrouwende dat Uwe vergadering deze denkbeelden zult deelen hebben wij de eer U voor te stellen, bijgaand ontwerp-besluit voor te stellen. De Raad der gemeente Amersfoort, Gezien de missive van Burgemeester en Wethouders dd. 19 Februari 1915 afd. I No. 456/1372; Gelet mede op de Verordering op het Grondbedrijf: Besluit: te bepalen: 1. dat voor de berekening van den kostprijs van te verkoopen grond zal worden aangenomen de prijs vermeld op den bij dit besluit behoorenden staat; 2. dat, de onder één vermelde kost prijs telken jare, na bet afsluiten van de rekening zal worden verhoogd met 5°/o van de oorspronkelijke waarde. 26. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot aanvulling der Ver ordening, waarbij ter zake van be paalde ontvangsten der gemeente wordt afgeweken van het bepaalde bij artikel 113 der gemeentewet. Z. d. en z. b. st. aangemomen. 27. Voorstel van Burgemeester et) Wethouders om machtiging te ver- leeoen de noodige leveranties en werken aan de Gasfabriek bij onder- handsche aanbesteding op te dragen. Z. d. en z. b. st. aangemomen. 28. Voorstel van Burgemeester en Wethuoders tot overname van een twee tal stukjes grond aan het Stationsplein tegenover hel Hotel Restaurant »Belle- vue.« Z. d. en z. h. st. aangemomen. Bij de gebruikelijke rondvraag dringt de heer Gerritsen bij B. en W. aan dat zij van de hun verleende machtiging tot bet splitsen der klassen aan de openbare school B. gebruik zullen maken, daar de toestand thans voor middelmatige kinderen onhoudbaar is. De Wethouder van onderwijs ant woordde dat die splitsing om de daar mede gepaard gaande groote kosten met het oog op de tijdsomstandig heden tot dusver was nagelaten. De heer Van Achterberg kreeg op zijn desbetieffende vragen van den Wethouder Veis Heyn te hooren,dat volgens de pertinente verklaring van den directeur der gemeentereiniging geen faecaliën in de Eem werden af gevoerd en dat bet gebrek aan cokes aan de gasfabriek is ontstaan door de groote run der burgerij bij de jongste vorst. De voorraad wordt evenwel gelijdelijk weder aangevuld terwijl voor de kleine luiden altijd nog hoeveel heden van een half mud te bekomen zijn. Na nog eenige discussie tusschen den Wethouder Van Esveld en den heer Van Achterbergh over de wegen bij »Volkshuisvesting« sloot de voorzitter de vergadering. post wordt naar Utrecht gedirigeerd, daar uitgezocht en gedistribueerd over ons land. Eenheidsprijzen van de gronden aanwezig in het grondbedrijf. Omschrijving van den Grootte Schattings "Werkelijke schuld. Kostprijs in centen Nader grond. in H.A. waarde. per M' op 1 Jan. 1914. vast gesteld op: Ëosohje Utrechtscheweg 7.53.50 22000.— 4- 29 Krakeethoek 1.11.80 1500. - 13 Ma Ketraite 4.86.97 22000 13440.91 45 Eemstraat 1.23.20 15000.— 122 Ëirkhoven 3 83 31 21000.— 65 Mierenboschje 2.92.75 1200.— i Eigendommen van heeren Van Manen e. a 15.72.10 46000.— 45347.93s Doodenwcg 48.—.— 27000.— 28386.56' 27 13 Kalkweg 35.10.16 45000.— 21937.59 20 cents. Utr. straatweg 35.34.70 70000.— 110785.32' 20 25 96 et. ged. Vleutbergen 13.91.95 35000.— 27961 37 Bergterrein 47.32.82 379010.— 367093.71 80 *~o co CO Het Sotdatenboscb 5.29.50 10600.— 17587.04' 20 30 Eigendommen onder Leusden 11.30.10 33900.— 25863 30 Roos Vlasman II 9.75.75 60000.— 55000.— 60 Gronden a. d. Soester weg 8.15.03 30000.— 37 Van dit terrein zat ongeveer 38 H.A.. als bosch worden gereserveerd, waarom de waarde is omgeslagen over de resteerende 10 H.A. Overschrijding van de geschatte waarde door de schold. Voor de terreinen Berg-Znid. Afdeeling Amersfoort van het Religieus-Socialistisch Verbond. Men deelt ons mede: In afwijking van de aankondiging dienaangaande op de Sprekerslijsten zal Dr. H. W. Ph. O. van den Bergh van Eysinga uit Zutphen Zondag 28 Februari a.s. spreken 's avonds om half zeven in de Doopsgezinde kerk (Fr. v. Blankenhejjmstraat) inplaats van 6 uur in sOnsHuis". Zijn onderwerp is»Een Improvi satie." Een kwartet uit het Vioolen semble van den Heer Louis Sterk uit Amsterdam zal vóór aanvang, in het midden en na het einde der rede ge wijde muziek ten gehoore brengen. Briefwisseling met België. Het »Utr. Dbl.« deelt mede, dat de briefwisseling van en naar België wordt behandeld door het postkantoor te Utrecht. Al de voor Brussel, Verviers, Luik en Antwerpen met omliggende plaat sen bestemde brieven en briefkaarten, onverschillig waar in den lande ge post, worden door allen Nederlansche postkantoren naar Utrecht gezonden, en op het Utrechtsche postkantoor verwerkt. Van Utrecht uit gaat de heele correspondentie naar Aken, nadat hier eert is nagegaan of alle stukken voldoen aan de eischen. Daartoe zijn op het postkantoor te Utrecht eenige ambtenaren aange wezen, die den geheelen aanvoer van brieven en briefkaarten controleeren en wat niet voor doorzending in aan merking komt, terugsturen naar het kantoor van afzending. Wat aan de voorwaarden voldoet, gaat van Utrecht naar Aken. Ook de uit België aangevoerde De varkens het bosch in. De heer Van Laer, uit Nijmegen, komt met een aardig idee. Nu 't voor de arbeiders en vele kleine boeren haast onmogelijk is de biggen tot varkens op te fokken, wil hij de var kens van Mei tot September het bosch injagen, en onder toevoeging van bijv. 1 pond mais, de knorders zelf hun kostje laten ophalen, dat volgens zijn meening, ze dan wel zullen vinden. Hij roept hiervoor de hulp in van de boscheigenaars. De verdere onkosten van voedertroggen, toezicht enz. zou bij pondsgewijze willen laten dragen door de eigenaars der varkens, terwijl de verschillende steuncomités mis schien ook wel wat zouden willen bij- diagen. Geen onaardig idee maar of 't uit voerbaar is? Met een pond maïs doet men niet veel, want als de biggen 't moeten hebben van wat ze van en uit de aarde balen, dan is schraalhans keukenmeester. De flora en fauna iu onze dennen- en sparrenbosschen zijn waarlijk zoo vruchtbaar niet. Dan moet er nog een omrastering bij, die van tijd tot tijd verplaatst kan worden, en die valt niet mee. Voor een paar jaar zagen we in Noord-Brabant op ontginningen van de Nederlandsche Heidemaatschappij de varkens gebruiken als ïbodemcul- tivators". De heer Van Laer zou eens kunnen informeeren, wat de voede ring, verzorging en bewaking van de varkens in de bosschen aldaar heeft gekost. Er dient eerst wel eens een jagrariscbe rekening" te worden opge maakt, voor men van de varkens weer boschbewoners maakt. Iets anders is't, of't werkelijk geen aanbeveling verdient maatregelen te nemen om den kleinen man in deze wat te helpen. Men zou hem kunnen steunen bjj den aankoop van zijn big gen, en tevens behulpzaam zijn bij 't aanschaffen van varkensvoer. De boerenleenbanken, spaarbanken kon den wellicht eenig voorschot geven misschien kunnen kerk-en armbestu ren ook meehelpen, 't Voer kon ge meenschappelijk worden aangekocht. 't Lijkt ons 't best, dat deze aan gelegenheid plaatselijk worde geregeld 't Is een quaestie van aanpakken en lastig is 't vraagstuk heeleroaal niet. N. v. d. D. Verlokkelijk loon in Duitschland. Den llen Januari .vertrokken van Ierseke 11 werklieden naar Ruhrort en Oberhausen om werk te zoeken. Dinsdag zijn 5 of 6 gehuwden onder hen terug- L Het Grieksclie woord Cycloïde duidt op een rol lende beweging zonder wrijving. Het Simplex Clycloïde-Rijwiel verwezenlijkt die gedachte, bet loopt dus door den aard van zijn constructie lichter dan ieder ander rijwiel en is onverslijtbaar. 70° 0 minder weerstand in trapas en naven. Geen coneü, cups, spieën. Geen nastel len, geen slijtage. Vraagt geïllustreerde Prijscourant. AMSTERDAM, Overtoom 271. "Vertegen-woordigex j gekeerd.Zij konden werk genoeg vinden en een goed daggeld, ongeveer f3. verdienen, maar de levensmiddelen waren er zoo duur, dat zij maar heel weinig geld voor hun gezinnen konden oversturen. Brood konden zij maar een half pond per dag en dan nog tegen ongekend hoogen prijs bekomen. Ander voedsel was er genoeg. De ongehuwden zijn in Duitschland gebleven. Aarde voor potplanten. Gezeefde aarde voor potplanten te gebruiken is onvoordeelig. Men spare daarom de moeite, ze dient nergens toe. Ongezeefde aarde is door de grootere klompjes aarde, onvergane deelen en kleine steentjes veel poreu zer en losser dan gezeefde, die al gauw zeer vast wordt en verzuurt, omdat de lucht er niet bij kan komen. Men zoeke daarom alleen de grootere steenen uit de aarde en zeeft ze niet. WAARSCHUWING. Zij, die op de Vrijdagmarkten 12 en 19 Februari van een reizend koopman flescbjes, inhoudende een middel om te verzilveren en te vernikkelen heb ben gekocht, worden gewaarschuwd dat deze flescbjes eene giftige kwik verbinding bevatten, en dat het ge vaarlijk kan zijn hiermede voorwerpen te behandelen, welke in aanraking komen met eet- en drinkwaren of welke in banden van kinderen kunnen geraken. Burgemeester en Wethouders van Amersfoort, De Burgemeester, VAN RANDWiJCK, De Secretaris, A. R. VEENSTRA. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente Amersfoort zullen op Dinsdag 9 Maart 1915, des namiddags ten 2 ure ten Ge meentehuize Het bestek is verkrijgbaar aan het Bureau Openbare Werken van Dinsdag 2 Maart 1915 af, tegen betaling van f 0.85. PRIJSAANBIED1NG wordtin- gewacht voor Donderdag 4 Maart 1915, aan het Bureau Openbare Werken voor het leveren van GESMEED IJZEREN PUT- ROOSTERS. De omschrijving met teekening is verkrijgbaar aan het Bureau Openbare "Werken tegen betaling van ƒ0.25. Inlichtingen zijn in te winnen aan genoemd Bureau op eiken werkdag tusschen 10 en 11 uur voormiddags. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente Amersfoort zullen op Dinsdag 9 Maart 1915, des namiddags ten 2 ure ten Ge meentehuize Het leveren van 200.000 stuks straatklinkers, 10.000 stuks greskeien, 150 M' basaltslag, 75 NI1 riviergrind. Het bestek is verkrijgbaar aan het Bureau Openbare Werken van Dinsdag 2 Maart 1915 af, tegen betaling van 0.55 franco per post 0.60. Lamm Bouwer Co. JKortegrackt 22 belasten zich met aan- en verkoop van Effecten, Wis sels en Coupons, luiten proJ^ongatie. Safe-in richti rr g Bekroningen. Breda 1876. Utrecht 1901. VOORHEEN W. UTENS, LaDgestraat 119. Schoenen naar maat. Eerste klasse Reparatie-Inrichting. Specialiteit in Rijlaarzen. THERMOGENE Bestrijdt met goed gevolg Rhuniatiek, Bron chitis, Keelpijn, Lendenpijn, Pijn in de zijde, Stijven nek en alle aandoeningen door koude veroorzaakt. In doozen van 75 ets. en in doozen van 40 ets. bij alle apothekers en drogisten.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1915 | | pagina 3