DE OORLOG. Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. H. M. de Koningin als secretaresse, met het doel den alsnog beschikbaren wolvoorraad, welke ten behoeve van het leger door Hare Majesteit werd aangekocht tot sokken voor het leger te laten verwerken bij wijze van onder steuning van vrouwen die werk zoe ken. De Kerstgroet van H. M. de Koningin. Door den hoer W. A. Beschoor, uit gever van den «Kerstgroet" van Hare Majesteit de Koningin, is aan het Koninkl. Nation. Steuncomité f917.13 afgedragen, vertegenwoordigende het batig saldo dezer uitgave. Voor reixigers naar Frankrijk. Het Fransche vice-consulaat te Amsterdam maakt bet volgende be kend: »Van heden, 15 Maart, af zal nie- niemand Franschman noch vreem deling Frankrijk kunnen binnen komen, die niet voorzien is van een paspoort, door de diplomatieke of consulaire vertegenwoordigers der Re publiek afgegeven. «Tengevolge van dezen maatregel zal ieder, die zich uit Amsterdam naar Frankrijk wil begeven, zich moeten aanmelden aan de kanselarij van het vice-consulaat van Frankrijk met de identiteits-stukken, die noodig zijn ter verkrijging van een paspoort. «Dit wordt slechts verstrekt aan hen, die duidelijk bet doel van hun reis kunnen aanwijzen, en het zal slechts geldig zijn voor een nauwkeurig omschreven streek. «Zij die een paspoort aanvragen, moeten een portret van recenten datum meebrengen." De Overzee-Trustmaatschappij en de geallieerden. Het schijnt zoo lezen we nader in het «Handbl a dat de Overzee- Trustmaatschappij een succes heeft behaald met haar pogingen om de maatregelen tegen den Duitschen handel, die de geallieerden nemen voor onzen handel en scheepvaart zoo min onaangenaam mogelijk te maken. Wij zeggenhet schijnt, zekerheid daaromtrent bestaat nog niet. Immers, indien wjj juist zijn ingelicht, is wel van Fransche zijde toestemming ge geven om zekere goederen door Hol- landsche schepen naar onze Koloniën te doen vervoeren, wanneer vaststaat, dat die goederen vóór de inscheping Nederlandsch eigendom waren ge worden en anderzijds goederen aan de Overzee-Trustmaatschappij gecon signeerd hierheen te vervoeren, maar van Engelscbe zijde is dit verlof oog niet afgekomen. En het spreekt van zelf, dat beide mogendheden in dezen één lijn moeten trekken, wanneer deze faciliteit van waarde zal zijn. Aan onze Regeering scheen heden morgen van het besluit nog geen kennis te zijn gegeven; die wacht vermoedelijk ook op de toestemming van Groot-Brittannië. Er schijnt in- tusschen veel kans te zijn, dat deze toestemming spoedig zal worden ge geven. Dit wordt te waarschijnlijker, daar naar wij vernemen, reeds een lijst van contrabande-artikelen, die aan de Overzee-Trustmaatschappij zou mogen worden geconsigneerd, zou zijn vastgesteld. Officieele spionnage? De Tel. schrijft: De Deutsche Wochenzeilung für die Niederlande und Belgien wil niet, dat wij uit haar interessante mededeelin- gen over Nederlanders die in Duitsch- land gevangen genomen worden, om dat zij in hun vaderland te grooten mond tegen de Duitschers zouden hebben opgezet, verstaan zouden, dat er bier in Nederland een geheime spionnage-dienst werkt. «Zulke inlichtingen, schrijft bet blad, hebben de Duitschers niet noodig. Doch zij laten zich, langs wettelijken weg, door hun gezantschap en bun consulaten inlichten over de uitingen van de pers en van personen, die er zich op toeleggen, blijkbaar onware, hatelijke berichten over Duitschland te verspreiden." Onze afleiding uit de mededeeling van de D. W. was dus in dezen zin onjuist, dat de Duitsche spionnage in Nederland geen particulier maar wel degelijk een door het gezantschap en de consulaten georganiseerd bedrijf is. Bij K. B. is de uniform van de tot den landstorm behoorenden, voor zoover niet voorzien van de voor het leger vastgestelde uniform, als volgt vastgesteld De veldmuts van olijfkleurige stof, model als voor het leger vastgesteld; rood gebiesd, aan de voorzijde van den rand een geel metalen kokarde met oranje hart. De pet voor officieren en onder officieren van dezelfde stof model als voor het leger, de rand van dezelfde stof als de pet, onder en boven ge biesd voor officieren met goud, voor onderofficieren met rood. De band aan de voorzijde voorzien van eene geborduurde kokarde voor officieren en adjud.-onder-offic. van gouddraad met een hart van oranje zijde, voor verdere onderofficieren van gele zijde met een hart van oranje zijde. De veldjas van olijfkleurige stof met 1 rij knoopen en liggende kraag en rood gebiesd, op eiken schouder een vaste schouderbedekking met uniform- knoopje. Op de jas worden gedragen de af zonderlijke onderscheidingsteekenen. Broek van dezelfde stof, voor offi cieren en adjudant-onderofficieren rood gebiesd, zwart schoeisel met beenwind sels van grijze wollen slof. Duitsche kolenuitvoer. Gisteren is te Berlijn een uitvoer verbod uitgevaardigd voor kolen, cokes en briquetten. Door dezen maatregel zal het mogelijk worden, dat door tegelijkertijd opgerichte bemiddelings- bureaux de kolenafvoer voor het bin nen- en buitenland geregeld en een goede verzorging van ieders behoefte verzekerd wordt. De maatregel heeft dus niet ten doel het neutrale buitenland den kolen- toevoer af te snijden, maar veeleer dezen volgens bepaalde regelen te be vorderen. Allerlei uit België. De Duitschers, schrijft de Echo Beige, vreezen nog steeds een Engel scbe landing. De bezetting van Knocke is van tweehonderd op tweeduizend man gebracht, die van Heyst bedraagt thans vier a vijfduizend man. Ook worden nieuwe troepen verwacht. Te Brugge bevinden zich tahijke troepen en dagelijks komen versterkingen aan. Men vraagt zich af, of de Duitschers bij het aanbreken van het nieuwe seizoen niet zullen trachten door de Belgische linies heen te breken en op Calais aan te rukken. De Duitscbe werklieden die aan de versterkingen van Antwerpen arbei den, zullen in den loop van deze rnaand naar den Yser wordeu gezonden. Hetzelfde blad verneemt, dat sinds verleden Vrijdag te Luik de verdeeling van het zwarte brood begonnen is. Gedurende de twee laatste maanden ontving de bevolking wit brood. Een dertigtal werklieden van de Gasmaatschappij te Luik hebben hun ontslag gekregen wegens gebrek aan steenkool. De toestand in de provincie Luik is verre van zich te verbeteren en het aantal behoeftigen neemt toe. Fabri kanten en handelaren geven zich veel moeite om hun personeel bij te sprin gen, doch vooral de kleinere onder hen zijn biertoe nauwelijks in staat en hebben moeite genoeg om in hun eigen behoefte te voorzien. Niet minder dan 65.000 personen te Luik worden ondersteund. (Voor den oorlog telde Luik, zonder zijn voorsteden, nog geen '200.000 inwo ners). Het verkeer met België. Uit Maastricht wordt gemeld: België heeft allen uitvoer naar Ne derland verboden. In Luik moesten de voor Maastricht bestemde booten worden afgeladen. Te Lanaye in het kanaal ontstaat een ophooping van schepen. Morgen(Donderdag)middag te half vier zaf de eerste Fruit- en Groen- lenveiling in dit jaar gehouden wordeu. Tegen de 31-jarige koopman A. S. van hier beschuldigd van dief stal van 60 zakken, werd door het Openbaar Ministerie aan de rechtbank te Utrecht 8 maanden gevangenisstraf geëiscnt. De huisvlijttentoonstelling der geïnterneerde Belgische militairen, de vorige week in «Amicitia® gehouden beeft een batig saldo van duizend gulden opgeleverd, welk bedrag aan de Belgische gezant, voor de nood lijdenden in België is ter hand gesteld. In eene Algemeene Vergadering der Vereeniging Handelsschool voor Amersfoort en Omstreken, te houden op Maandag '22 Maart a.s. zullen wor den behandeld: 1. Jaarverslag. 2. Reke ning en verantwoording van den penningmeester. 3. Verslag van de Commissie tot nazien der lekening en verantwoording over 1914. Voorts zullen 3 bestuursleden ge kozen worden wegens periodieke af treding van de beeren G. J, Buijs en C. M. Cremer en tengevolge ont slagname van Mr. R. P. van der Mark als secretaris. Voor hen, die belang stellen in 's lands weerbaarheid, is ten zeerste aan te bevelen de lezing van een door den gepensionneerden kapitein der infanterie G. Pol vliet geschreven bro chure, getiteld «Het meest noodiget, een uitgave van de vereeniging «Volks weerbaarheid®. De samensteller wekt in het boekje op tot algebeele weerbaarmaking van het Nederlandscbe volk en doet daar voor een plan aan de hand om het scheppen en organiseeren eener uit-' gebieide krachtige reserve mogelijk te maken. Volgens zijn voorstel zouden de jongste mannen en zij, die totnutoe geen enkele hunner militaire ver plichtingen ten opzichte der gemeen schap hebben vervuld, in 1ste linie komen, terwijl onze thans dienst plichtige, oudere miliciens met de landweer de eerste en de oud-gedien- den, ook die van militie en landweer, de 2de reserve uitmaken, welke laatste categorie, als geoefend, reeds nu be schikbaar te stellen is, al blijft ze met verlof thuis. De agent van politie H. J van Leeuwen alhier is geslaagd voor hel politie-diploma met aanteekening. Zes agenten van politie van hier nemen deel aan 't examen, dat te Rotterdam deze en de volgende week gehouden wordt. Het Steuncomité. Naar wij vernemen stelt het Plaal- selijk Steuncomité zich voor binnen kort een voorloopig verslag te publi- ceeren. Het zal daarin trachten een over zicht te geven van de werkzaamheden welke door het Comité van zijn op richting (3 Augustus 1914) af tot 1 Maart 1915 verricht zijn. Teneinde zich alvast een denkbeeld te kunnen vormen van hetgeen in genoemd tijdvak door het Comité is gedaan, moge het volgende dienen. Ondersteuningen werden verleend aan 130 gezinnen wier kostwinners tengevolge van de mobilisatie onttrok ken werden en deswege ondersteuning behoefden boven de van Rijkswege ontvangen geldelijke tegemoetkoming voor f 3576.87 aan 104 gezinnen welke voor de crisis getroffen werden en geen steun van Rijkswege ontvingen voor f 2673.95 aan 135 gezinnen der weikloozen teneinde deze door werkverschaffing voor verarming te behoeden voor f 15.095.48V. aan 5 gezinnen reis- en verhuis kosten om zich elders te kunnen vestigen voor f 54 68'/> aan 20 vrouwen, die tengevolge der tijdsomstandigheden zonder in komsten waren, in den vorm van naaiwerk voor 1 954.10 aan kindertoeslag gegeven op de uiikeeriug van de werkloozenfondsen voor f 144.50 aan aankoop van diverse voedings middelen: aardappelen, rijst, erwten, boonen, ingemaakte groenten, werd besteed een bedrag van f3471.35 aan diversen (voor weikverschaffing en voor den verkoop van het volks- voedsel: mosselen) voor f 1188.53'/» aan bijzondere hulpverleening ten aanzien van de betaling van huishuur voor f 90 90 aan diverse uitgaven voor kleeding en dekking voor f646.29 aan onkosten (drukwerken en ad- vertentiën) voor f 104.27 of totaal. f 28.101.03'A waartegen aan giften en vaste bijdra gen zijn ontvangen, inclusief de op brengst van verkochte voedingsmid delen, totaal f 29.216.15'/», zoodat der halve op 1 Maart j.l. nog slechts in kas aanwezig was f 1115.12. De kas heeft dan ook dringend versterking noodig. Sedert half Februari j.l. voert het Comité ook gemeentelijke werken uit, waarvoor de kosten door de Gemeente worden vergoed. De uitkeeringen voor de ondersteun den, die op deze wijze aan het werk gehouden worden, zijn als volgt ge regeld. Voor ongehuwden f 4 (deze werken slechts vier dagen per week); onge huwde kostwinners f6; gehuwden zon der kinderen f7; gehuwden met 1 kind f7.50; gehuwden met 2 kinde ren f8; gehuwden met 3 kinderen f8.50; gehuwden met 4 of meer kin deren f 9. Nog zijn er enkele personen, die voor het werk aan de wegen onge schikt z(jn en zooveel mogelijk aan ander werk worden geholpen en enke len die wegens vermindering hunner verdiensten met een uitkeering ge steund worden. Belangstellenden in het ondersteu- ningswerk raden wij aan eens een be zoek aan den Kalkweg te brengen (thans herdoopt in Laan 1914) en verder het door het Comité ter band genomen wegennet in oogenschouw te nemen. Men kan zich algdan een idee vormen van hetgeen alzoo ter bestrijding der werkeloosheid is ge daan, wat het Comité in deze nog doet en bezig is te voltooien. Amersf. Dagbl. Een erkende waarheid. Zooals men weet, gaat de medische wereld niet zoo licht over tot het geven van schriftelijke aanbevelingen voor een of ander middel. Wanneer men dus een middel aantreft, waar omtrent een groot aantal medici gun stige verklaringen hebben afgelegd, kan men er staat op maken, dat dit middel als deugdelijk is beproefd. In dit nummer van ons blad is bijgevoegd een prospectus omtrent het bekende verstei kingsmiddel voor zenuwen en lichaam, Sanatogen, dat door meer dan 21.000 medici schriftelijk als deug delijk erkend is en dat, zooals vroeger reeds gemeld, te Londen op bet Me disch Wereldcongres met den Grand- Prix bekroond werd. Op de jl. Maandag alhier ge houden paardenmarkt waren aange voerd: 200 paarden, 120 hitten en 5 veulens. Prijs der luxepaarden f 450.a f600.werkpaarden f200.a f400;slachtpaarden f90 a f150. veulens f140.a f200. hitten f75.- a f175. Weinig handel, geen buitenlandsche kooplui aanwezig. 80.000 Bussen. Toen in den vorigen herfst het be richt de ronde door de dagbladen deed, dat to Archangel zich 80.000 Russen hadden ingescheept om in Engeland aan wal te stappen en van daar naar het vasteland te gaan om den inval der Duitschers in België en Frankrijk weerstand te bieden, was de belangstelling zeer groot. Maar later boorde men van die 80.000 Russen niets meer en men begreep niet, hoe door alle bladen der wereld zulk een bericht met een soort van absolute zekerheid kon verspreid en overgenomen worden. Thans komt bet officieele Fransche Bulletin des Armées het raadsel oplossen. Archangel is het middelpunt van den Russischen uitvoerhandel in 't noorden en speciaal van den uitvoerhandel in eieren. Nu worden eieren inden handel eenvoudig weg bestempeld met den naam van «Russen® eu toen een groot com missiebuis in Londen een der eerste inzien kwamen die haar toch geheel ongeschikt voor. Intusschen had Coelius zich voor de reis gereed gemaakt en zij zag hem onder haar venster doorrijden. Zij begreep, dat hij bij de deur op haar wachtte. Zoo nu en dan hoorde zij het getrappel van zijn ongedurig paard. Weer ging een geruime tijd voorhij. Eindelijk had zij zij een paar zinnen bij elkaar. Zij zou dan maar schrijven: „Lieve Petilius. Mijn bezoeken aan den Donarsteen moeten een einde nemen. Ik mag er zelfs niet langer aan denken den Rijn over te gaan. Geloof niet, dat ik niet gaarne naar u toe zou komen, maar er zijn redenen, welke het verhinderen. Ik wil hopen, dat die redenen niet altijd zullen bestaan. Ik verlang er naar u persoonlijk mede te deelen wat mij verhinderd heeft, maar ik vrees dat dit vooreerst niet plaats kan hebben. Het is niet onmogelijk, dat ik voor eenigen tijd ons eiland verlaat om mij naar het land der Kaninefaten te begeven. Wees er evenwel van overtuigd, dat ik, waar ik ook zijn moge, steeds aan u zal denken. Uwe Claudia." Zij nam het perkament in de hand en las het geschrevene nog eens aandachtig over. Zij had haar best gedaan zoo zuiver mogelijk Latijn te schrijven. Dit viel haar niet zoo heel moeilijk. Zij was altijd nog al knap in het Latijn geweest; wel niet zoo knap als Claudius, maar toch bekwamer dan haar oudere zusters. Haar reis naar Rome en haar omgang met Romeinen en Romeinschen had haar Latijn nog aanmerkelijk verbeterd. Over het algemeen was zij tevreden met het geschrevene en hoopte dat Petilius dit ook zou zijn, hoewel zij er wel eeuigszins aan twijfelde. „Als ik het nog dikwijls overlees, zal het misschien mij minder gaan bevallen," mompelde zij onder het oprollen. „Het moet nu maar weg. Petilius is gevat genoeg om hetgeen ik hem niet schrijf en wat hij soms gaarne zou willen weten van Coelius te vernemen." Zij ging naar beneden en liep naar Coelius die langzaam het erf rondreed. De oude man zat op een flink paard en met zijn prachtige helm, glinsterend harnas en groot zwaard, zag hij er krijgshaftig genoeg uit. Hij zag haar aankomen en reed haar een eindje tegemoet. „Hier is de brief, Coelius," zei zij. „Ik zal hem aan Petilius overhandigen," antwoordde Coelius eenvoudig. „Hadt gij nog een bijzondere boodschap er bij „Neen neen," antwoordde Claudia aarzelend. „Nu dan vertrek ik." Hij groette met de hand, drukte de knieën tegen zijn paard en reed weg. Claudia keek hem nog een poosje na, zooals hij daar in de richting van het veer wegreed. Zoodra Coelius aan den overkant van den Rijn was gekomen, reed hij in gestrekten draf weg. Hij kende den weg goed en sloeg zoodra hij den kleigrond verlaten had en op zandgrond was gekomen, onmiddellijk links af. Weldra zou hij den Donar steen in het gezicht krijgen. Yóór dit echter gebeurde, liet hij zijn paard langzaam stappen daar het nog geen middag was en hij geen lust had lang op Petilius te blijven wachten, Terwijl hij zoo langzaam voortreed, meende hij aan den hoogen kant van den weg iets te zien bewegen. Coelius keek flink uit. Het was evenwel moeilijk iets te bespeuren, want het dikke kreupelhout dat nog vrijwel zijn geheelen bladertooi bezat, liet niet toe er diep in door te zien. Bij een plotselinge gaping tusschen twee struiken zag hij evenwel een met een boog ge- wapenden krijger zich tegen de blauwe lucht afteekenen. „Ah, hah," mompelde Coelius, volgens zijn gewoonte zacht voor zich heen fluitende. „Een Germaan. Kijk maar naar dien knaap. Hij ziet er wild genoeg uit. Behalve dat wolfsvel om zjjn middel en die schapenvacht over zjjn schouders is hij bijna

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1915 | | pagina 2