NIEUWE lif Nieuws- en Advertentieblad Wpj voor de Provincie Utrecht. Sm FEUILLETON. Plaatselijk Nieuws. NO. 25. Zaterdag 27 Maart 1915. 14e jaargang DE SCHOONE BATAAFSCHE VERSCHIJNT WOENSDAG M ZATERDAG. Amersfoortsche Courant. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden met Zondagsblad 1.15; Franco per post door het geheele Rijk 1.25. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Historisch romantisch verhaal. 11) Met een vriendelijken knik eindigde Petilius zijn toespraak. Er was iets buitengewoon innemends in de manier waarop hij sprak. Elk zijner woorden droeg onmiskenbaar den stempel der waarheid en twijfel aan zijn oprechtheid was buitengesloten. Zoo wel Coelius als de Bructer waren overtuigd, dat de voorname Romein de zuivere waarheid had gesproken. De Bructer, die Petilius zonder zelfs de geringste beweging te maken, had aangehoord, slaakte toen deze geëindigd had een zucht van verlichting. „Bij de goden van Germanië ik geloof u," riep hij, „zoo gij mij bij de goden van Rome verzekert dat gij de waarheid spreekt." „Dat doe ik," zei Petilius rustig. „Neem nu uw maatregelen. Hoe vlugger gij naar haar toegaat en hoe eerder gij haar mede- neemt naar uw landstreek, hoe beter gij zult doen. Ik voor mij zal u zooveel mogelijk helpen." „De edele Petilius geeft u een goeden raad," mengde Coelius Uitgever G. J. SLOTHOUWER Rureau: Langestraat 17. Telephoonn. 09. zich in het gesprek. „Vraag hem een vrijgeleide en ga dan naar de naastbijzijnde hoeve om je wat op te knappen. Als gij u met uw tegenwoordig voorkomen aan uw verloofde vertoont, zal ze eer van je schrikken en je ontloopen dan zich in je armen werpen." „Uw raad is goed Coelius en ik zal hem volgen. Ongelukkig ben ik hier in den omtrek niet genoegzaam bekend "om]to weten waar ergens in de nabijheid een hoeve ligt," hernam de Bructer. "'„Watdat betreft," antwoordde Coelius, „gij treft het, ga dien muilen zandweg slechts op en na een kwartier Ioopen, komt ["gij aan een hoeve. Men zal je zeker gaarne ter^wille zijn_en mocht zulks niet het geval wezen, dan behoeft gij slechts mijn naam te noemen om er van verzekerd te wezen, dat men je in alle op zichten de behulpzame hand zal bieden." „Ik zal mij er dadelijk heen begeven, maar hoe moet het nu met het vrijgeleide. Zou de edele Petilius dat voor mij willen schrijven?" hernam de Bructer, den voornamen Romein aan sprekende met den naam dien hij van Coelius had gehoord. „Oh, gaarne," hervatte Petilius, „maar ik heb mijn schrijf gereedschap niet bij mij. Ik weet echter beter. Ik rijd toch onmiddellijk naar Grinnes terug. Ik zal daar aan de poort tegen de krijgers zeggen,^ dat zich binnen een uur een Bructer zal aanmelden en dat zij hem [ongemoeid moeten laten doorgaan. Gij hebt dus niets anders te doen dan aan de poort tegen de ADVER1ENTIËN: Van 16 regels 0.50; iedere reg9l meer IV, Cent. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. stuur worden aangewezen. De bestuursverkiezing werd wegens te geringe opkomst uitgesteld, gelijk ook die van een Commissielid voor den voederaankoop. Zijn rechteD en plichten zullen dan goed omschreven worden. De Voorzitter vroeg nu aan de ver gadering een vrij mandaat te geven voor uitbreiding van de zaak. Deze wordt steeds grooter. Zelfs uit Gro ningen komen eieren op de veiling. Het bestuur krijgt volmacht te ban delen zooals het in het welzijn van de V. P. N. noodzakelijk acht. De vei ling heeft eieren uit het heele laud en is evenmin als den handel in voe derartikelen een concurrent van den middenstand. Dit komt de Gemeente ten goede, evenals het opfokstation zal zijn in de toekomst. De eierveiling is du een jaar oud. In dien tijd zijn geveild 1118,261 eieren voor f59565,89. De middelprijs is ge weest f5.33, dus veel hooger dan vroe ger. Hoe krachtiger de organisatie hoe beter ze zal slagen, merkt een lid op, ook voor den boer is tijd geld, hierom is een flinke aanvoer noodig. De Voorz. brengt dank aan het per soneel voor den arbeid, dat het ver richt beeft en hoopt weldra op een betere loonregeling. De heer Frederiks dankt het be stuur voor den grooten arbeid, die het geheel belangeloos voor de V. P. N. beeft verricht. Alle aanwezigen stem men hiermee volkomen in. Hierna sluiting. Maatschappij t. Nut v. 't Algemeen. Donderdagavond werden voor de afdeeling Amersfoort door den bier welbekenden heer Mr. A. W. Kamp uit 's Hage een zestal voordrachten gegeven voor de leden van het Nut en hun huisgenooten. De heer Kamp is een uitstekend declamateur, die tot in de verste boekjes van de zaal zeer duidelijk te verstaan is. Daarenboven wacht te zeggen, dat gij een Bructer zijt en dat u vrijen toegang beloofd is." De Bructer boog zich en zeide„dat is goed heer." „Ga dan nu spoedig naar de hoeve," hernam Coelius. Met een lichten groet verdween de Bructer. Coelius en Petilius bleven achter. Een oogenblik draalde Petilius nog. „Wel Coelius," zei hij, „dat was een aardig geval met dien Bructer. Ik ben blij dat het zoo afgeloopen is. Gelukkig dat gij dien man gebonden had, zonder dat zou hij zeker een aanslag op mij hebben gepleegd. Misschien hebt gij mij wel het leven gered." „Dan zou ik eenigszins de schuld afgelost hebben, welke ik aan u had. Gij herinnert u het geval zeker nog wel in den tuin van Petronius toen die slaven van Mucius mij wilden dooden." „Nu, dat had niet veel te beteekenen. Ik herinner het mij evenwel zeer goed, omdat het mij opviel hoe bezorgd uw nicht over u was en hoe dankbaar zij zich toonde voor den kleinen dienst welken ik u bewees. (Wordt vervolgd.) Aan het Jaarverslag der Amers foortsche Industrie- en Huishoudschool over 1914 onileenen wij hetnavolgende: Gelijk bij do tijdsomstandigheden te verwachten was, verminderde het ledental eenigszius: behalve twee eere leden teldede Vereenigingop31 Decem ber 164 gewone leden tegen 170 een jaar tevoren Veranderingen in het bestuur heb ben zich in het afgeloopen jaar niet voorgedaan; de periodiek aftiedende bestuursleden werden allen herkozen. Het aantal leerlingen is in belang rijke mate gestegen; van 187 op 31 December 19l3, klom het in 1914 tot 226 Van hen waren: 48 reeds in betrekking als dienstbode; van de overige waren 29 kinderen van ambachtslieden 87 kleinhandelaren 62 officieren, ambtena ren of beoefenaars van vrije beroepen. Naar de betaling van schoolgeld vielen de leerlingen over 1914 te ver doelen als volgt: 11 leerlingen kosteloos; 43 beneden f 6 per jaar. 36 betalende f615» 65 f 1530 71 boven f30» Het aantal leerlingen van elders heeft in het afgeloopen jaar bedragen 48. Zij waren afkomstig uit 27 ver schillende woonplaatsen. Het internaat voor leerlingen ingericht voor een tiental was, ge lijk in 1913, ook in het afgeloopen jaar voortdurend geheel bezet, terwijl ook nu alweder nieuwe aanvragen voor het volgende schooljaar (September 1915 September 1916) zijn inge komen. In aansluiting met de voor waarden op andere soortgelijke scholen, is ten vorigen jare het kostgeld vaD f650 tot op f700 verhoogd en het schoolgeld voor huishoudkundige van f90.tot op f120. Nadeeligen invloed op deaanmelding van leerlingen heeft dit met gehad. In 1914 heeft de school uitgereikt 7 diploma's voor huishoudkundige. Vier barer leerlingen deden examen ter verkiijging van een leerates-diploma van den »Bond van Leoraressen bij het Huisboudonderwijs". Allen zijn ge slaagd, te welen 3 voor diploma A en 1 voor diploma B. Op 31 Decem ber 1914 waren weder viei leerlingen voor een leerares-diploma in opleiding, ditmaal allen voor diploma B. De opleiding voor A naast die voor B, in 1913 ingevoerd, heeft aanvan kelijk goed voldaan Ook is in Mei 1914 een aanvang gemaakt met de gereorganiseerde op leiding voor de akte-examens in nut tige en fraaie handwerken; 9 leerlin gen zijn thans voor het handwerken- examen in opleiding, terwijl er 4 van deze den cursus nagenoeg hebben vol- ooid. Door 6 leerlingen werd bet diploma als dienstbode behaald; 3 verwierven bet diploma voorcostuum- naaien9 het getuigschrift van den voorbereidenden cursus. De in 1912 ingevoerde geregelde jaarlijksche toelating met 1 Mei voor meisjes die de zes leerjaren der lagere school doorloopen hebben mag geslaagd genoemd worden. Met Mei 1914 toch was de voor bereidend klasse bij het industrie- onderwijs geheel voltallig en de anders onophoudelijke aan vragen om tusschen- tijdsche toelating zijn nu, op een paar gewettigde uitzonderingsgevallen na, niet meer voorgekomen. Ook de klasse voor opleiding tot dienstbode was in tegenstelling van vroeger met Mei zóó bezet, dat eene splitsing daar haast onvermijde lijk scheenintusscben bleef in deze klasse, gelijk vroeger, ook nu heelaas een abnormaal groot verloop waar te nemen. Komt er eens een voordeelig dieustje voor dag- of loopmeisje open, dan wordt voor vele moeders de ver lokking te machtig, en eensklaps ver dwijnt bet kind van de school. Een overgrooten toeloop had in 1914 de verstelcursus; het[aantal leer lingen voor dien cursus bleef zóó aan zienlijk dat eene splitsing der klasse niet was te ontgaanwelnu, een trouw bezoek heeft de doelmatigheid van den getroffen maatregel op verblijdende wijzo bevestigd. Andere cursussen, in 't bijzonder de kookcursussen voor dames en die voor dienstboden, vonden nog onvol doende opname. Het bestuur heeft wel eens de vraag hooien stellen of Amers foort daarvoor wellicht te klein zoude zijn; maar bet houdt zich overtuigd dat gemis aan inzicht in de waarde dier cursussen de belanghebbenden nog maar al te veel terughoudt. Een propaganda-cui sus voor de be reiding van goed en goedkoop voed sel in het werkmansgezin, gehouden in December 1914, mocht zich ver heugen in eeD groot succes hij heeft geleid tot de oprichting van een defi- niiieven cursus. De inrichting van het schoolgebouw voldoet nog in allen deele; maar nu het gebouw met 1 Mei 1915 reeds zeven jaren dienst zal hebben gedaan, reeds 10 jaren bestaat dan de school, zal het onderhoudswerk langzamerhand meer uitgaven moeten vragen dan tot dusver voor dezen post noodig werden geacht. Dank z(j de meerdere opbrengst der schoolgelden^ en bet betrachten van groote zuinigheid, leidde het financi eel beheer ook in 1914 tot bevredi gende uilkomsteD. Een vergelijkende'staatl omtrent de opbrengst der Kost- en Schoolgelden over de laatstverloopen drie jaren toont aan dat de school steeds in bloei toeneemt: Afdeeliog 1912 1913 1914 a. Vakopleidiog f7811.55'f9129.00 f9831.30 b. Voorbereidend onderwijs 390.00 582.00 770.50 c. Dagschool cursussen 555.00 191.25 405.00 d. Avondschool- cursussen 117.95 233.05 267.00 Totalen^ f 8874.50 f10135.40 f 11273.80 De Orkest Vereeniging Amers foort -gaf Woensdagavond in Amicitia een Concert dat zooals we verwachtten in elk opzicht uitstekend geslaagd is. Dit kon ook niet anders. De heer van Aaken is een uiterst bekwaam diri gent, die uitstekende krachten aan «Amersfoort" weet te binden. Telkens werd luide en hartelijk geapplaudiseerd vooral ook na van Aaken's Feestklan ken. Mej. Erna Gerzon uit Amsterdam zong Fransche, Duilsche en een paar Hollandsche liederen. Zij beschikt over een fraai stemgeluid. De bloemstuk ken, welke zij in ontvangst nam, wa ren een welverdiende hulde. De begeleiding was in zeer goede handen. Gebruikt werd een vleugel uit Klein's Magazijn. V. P. N. Onderafdeeling Amersfoort en omstreken. Donderdagavond werd dealgemeene vergadering in »'t Boompje« gehou- der onder voorzitting van den heer Krook. Na opening werden de notu len van 26 Nov. 1914 gelezen en goed gekeurd. Meegedeeld werd, dat in de Afdeeling een opgewekt leven heerscht, dat de voederhandel in bloei toeneemt en het ledental zich steeds uitbreidt. De eierveiling is goed geslaagd. Ge veild werd voor f38.580,93' aan eieren en voor f 1262,93 aan slacbtgerogelte. De voederaankoop is zeer belangrijk. In Augustus was de handel zeer druk. Het aantal leden bedraagt 740. Onder dankbetuiging word het verslag goed gekeurd. Rekening en Verantwoording: De beer Geertsema bracht verslag uit. Alles in uitstekende orde bevonden. De voederaankoop Commissie begon met een schuld van f798, doch had op 1 Januari reeds een netto bedrag van f 1646,20. Zij, die vóór Nov. lid worden, moe ten contributie voor het geheele jaar betalen. De afgevaardigden voor de voor jaarsvergadering zullen door het be-

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1915 | | pagina 1