Nederland en de Oorlog. Gemengd Nieuws. Ingezonden. is zijn steun in den laten avond even beider en klankvol als in bet begin. Dat de aanwezigen zeer genoten en hartelijk gelachen hebben, behoeft geen betoog. De heer W. H. Metelkamp Cap- penberg, volontair bij de politie alhier, is roet ingang van 1 April benoemdtot adj.-inspecteur van politie te Kampen. Aan het plaatselijk telefoonnet is aangesloten met no. 288 het Secre tariaat der V. P. N. (de heer P. Nierop) Schimroelpenninckkade 8. De heeren H. v. Raalte Jr. en Th. J. H. Nieuwendjjk hebben hun benoeming tot Bestuurslid van «Han del en Nijverheid niet aangenomen. Vermoedelijk zal de Gemeente reeds 1 Mei electriciteit leveren voor licht- en voor drijfkracht. Zondagochtend zal ds. Ten Cate in de Doopsgezinde kerk den doop bedienen. In de RemoDstrantsche kerk heeft het bevestigen van nieuwe lidmaten plaats. Bij Kon. Besl. van 22 dezer is met ingang van 1 April benoemd tot inspecteur der registratie en domei nnamen in de 83e divisie te Amers foort benoemd, de heer E. Kleijn, tbans inspecteur der registratie en domeinen in de 23e divisie te 's-Her- togenboscb. Leest wat hier volgen zall Leest 't, Nederlanders, die uw land lief hebt; die géén grenzen kent ten opzichte van menscbenwaardeeriog maar toch sterk voelt het eigene van onzen volksaard, ons op geschie denis, op wat wij deden en doen ge grond, boog, onaantastbaar recht: in elk opzicht onafhankelijk vrij te leven in ons eigen huis, ons oud, goed, mooi Nederland. Dat is de man, wiens tee- keningen, zoo zuiver van lijn en zoo rijk van gedachte-inhoud, de tragische crisis hebben vereeuwigd, welke wij thans doorlevendat is onze groote Louis Raemaekers. Men zoeke nog zoo lang: in geen enkel ander dag- of weekblad zal men een verzameling teekeningen vinden, zoo treffend, zoo diep doordacht, zoo geestig, of zoo ontroerend. Niemand heeft zoo goed als Louis Raemaekers wat trouwens door de «Chicago Daily Newsa wordt gezegd de hooge en smartelijke philosopbie van den oorlog doorvoeld ieder van zijn werken is een klein meesterwerk van grootschbeid, een voud, harmonie en schoonheid. En ik weet niet of ik hierin dwaal, maar mij schijnt het toe, of juist in de teekeningen van dien Hollander het Hollandsche hart klopt, dat samen stel van machtig begrip, een tikje eigenwijze vaderlandsliefde, verstan delijke onafhankelijkheid, koppig ver zet tegen de macht van hel kwaad, trouw aan geheiligde beginselen, gods- dieostigen geest, verlichte humaniteit en mortelen heldenmoed! Er leeft een weinig van de ontembare ziel der geuzen in de levendige lijnen van zijn snel neergekrabbelde teekeningen. En men gevoelt wel, hoe zij het land waardig is, dat de woonstee van man nen zonder vrees moet zijn. Kantteekeningen van een eenzame, in »De Telegraa[<i). Een-en-twintig voortreffelijke repro ducties van Raemaekers' teekeningen op kunstdrukcarton worden op brief kaartformaat onder den titel Dessins d'un neutre uitgegeven ten bate van »Het Roode Kruis Tegen den prijs van slechts Eén gulden per album zijn ze verkrijgbaar jij Slotnouwer's Boekhandel. Agenda voor de openbare ver gadering van den Raad der gemeente Au eisfoort.op Dinsdag 30 Maart 1915, des namiddags ten 8 ure. 1. Installatie van 3 gekozen raads leden de heeren: J. A. Rant, J. Hof land en EL J. de Kempenaar. 2. Benoeming van eene onderwijzeres in de nuttige handwerken aan de openbare lagere school E. 3. Benoeming van een onderwijzer aan de openbare lagere school B. 4. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot benoeming van een lid der Commissie van Toezicht op bet Middelbaar onderwijs. 5. Voorstel van Burgemeester en Wethouders om een crediet beschik baar te stellen voor eene Commissie belast met het instellen van een onder zoek omtrent de te nemen maatrege len voor het duurzaam voorzien in de huisvesting van verschillende in richtingen van onderwijs. 6. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot verhoogirig van het subsidie van de Vereeniging «Han delsschool voor Amersfoort en omstre ken* met ingang van 1 Januari 1916, en lot verhuur van het schoolgebouw met inventaris en speelplaats aan de Koestraat tot 31 December 1916. 7. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het wegnemen van grond uit het plantsoen voor de Agathastraat en de Walikersteeg ten behoeve van den aanleg van een weg voor Volkshuisvesting II, loopende langs de beek en verder in Noordelijke richting naar den Liendertscnen weg. 8. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot verhuur van een stukje grond gelegen achter het per ceel Koningiriuelaan No. '10 aan den heer Mr R. P. van der Mark. 9. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot in gebruik geven van het gymnastieklokaal van school F. ten behoeve van de afdeeling Amers foort van den Vrijwilligen Landstorm. 10. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot verkoop van 1180 M' bouwterrein gelegen in de Daam Fockemalaau aan den heer M de Haan te Baatn. 11. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot verkoop van 1100 M' bouwterrein gelegen aan de Anna Paulownalaan aan den heer J. Valk hof te Amersfoort 12. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot verkoop van 1125 M1 bouwterrein gelegen aan de Barch- man Wuijuerslaan aan den Heer Dr. A. H. F. Ciaanen. 13. Voorstel van Burgemeester en Wethouders lot wijziging der Ver ordening op het hebeer der Gemeente bedrijven te Amersfoort. 14. Advies van Burgemeester en Wethouders naar aanleiding van het adres van het Bestuur der Afdeeling Amersfoort van de Vareeniging tot Bevordering der Bijenteelt in Neder land, houdende verzoek om een sub sidie uit de gemeentekas voor het houden van een bijenmarkt. 15. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot afkoop van een recht van uitgang uit het terrein van het schoolgebouw aan de Coninckstraal, te betalen aan het Capittel St Joris. 16. Voorstel van Burgemeester err Wethouders tot goedkeuring der reke ning van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Amersfoort, dienst 1914. 17. Voorstellen van Burgemeester en Wethouders tot wijziging der ge- meentebegrootingen, dienst 1914 en 1915. 18. Vaststelling le suppletoire ko hieren schoolgeld dienst 1915 voor verschillende inrichtingen van onder wijs. 19. Vaststelling primitief kohier der hondenbelasting dienst 1915. 20. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot vaststelling van een besluit tot het verleenen van afschrij ving van inkomstenbelasting, dienst 1914 wegens vertrek of overlijden. 21. Voorstel Burgemeester en Wet houders tot vaststelling der besluiten inzake reclames scboolgeldbelasting dienst 1914 en dienst 1914/ 915. Voor de plaatselijke landstorm afdeeling hebben zich lot dusverre ongeveer 150 personen uit alle stan den aangemeld. Aan de Centrale eierveiling der V P. N. alhier werden gisteren aan gevoerd 70255 stuks. De prijs >an witte eieren liep van 14.30 tot f4.70 terwijl voor bioine van 14.70 tol 5.25 weid besteed. Eende-eieren gol den f4 95 tot f5.10. Het aanhouden der naar Engeland uitgevoerde eieren heeft blijkbaar geen invloed op de markt. Een Nederlanilsch stoomschip door een Duitschen onderzeeër in den grond geboord. De bemanning gered. De Engelsche admiraliteit deelt mede, en door Lloyds wordt het be richt bevestigd, dat het Ned. s.s. «Me- dea" dat met een lading sinaasappelen van Salonika naar Londen op reis was, gistermorgen om 10 uur ter hoogte van het eiland Wight, 10 a 15 mijlen ten zuiden van Beachy Head door den Duitschen onderzeeër »U 2b" in den grorid geboord is. De Medea'' voerde de Noderlandsche vlag, terwijl naast den naam met groote lettei s het woord «Amsterdam" was geschildord. Toen de onderzeeboot het schip aanhield beval hij dat hem de scheeps papieren moesten gebracht worden. Nadat dezo waren nagekeken kwam het bevel, dat de bemanning in 5 minuten het schip moest verlaten, waarna het getorpedeerd werd. Teruggave van de scheepspapieren werd geweigerd. De bemanning werd door den Engel- schen torpedo-jager «Teviot" opgepikt en naar Dover gebracht. Het Handelsblad schrijft naar aan leiding van deze daad het navolgende: Het is ons niet mogelijk te begrijpen, welke schijn van rechtsgrond aan de laatste handeling van een der oorlog voerende partijen tegen onzen handels vloot gegeven kanworden. De «Medeaa vervoerde een artikel sinaasappelen dat zelfs niet tot de conditioneele contrabande gerekend kan worden. Een effectieve blokkade van Engeland bestaat niet ieder kan zien hoe de geregelde diensten op Engeland haast ongestoord gehandhaafd worden, hoe de vrachtvaart op Engeland betdiuk- ker heeft dan ooit. Zoo gezien is het in den grond boren van de «Medea* een daad van wille keur en geweld, die niet als het tor- pedeeren van andere neutrale schepen als een betreurenswaardige vergissing beschouwd kan worden. Deze daad kan, evenals het bommen werpen op Nederlandsche schepen, slechts verklaard woiden indien men aanneemt, dat de Duitsche regeering vrijwel zeker is dat, zoo lang geen vreemde troepen of oorlogsschepen ons land aanvallen, elke daad van willekeur en geweld tegen Neder landsche onderdanen of Nedei landsche eigendom geoorloofd is. Doch wij zijn overtuigd dat een vol ledige schadevergoeding van Duitsch- land geëischt moet worden. Een scha devergoeding voor schip eri lading. Deze laatste daad van Duitschlarid zal, wij zijn er zeker van, hier te lande groote ontstemming en bilterbeid ver ooi zaken en er niet toe bijdragen om de gevoelens tegenover Duitscnland vriendelijker te maken Naar de bloembollenvelden O eral in de bloembollenstreek too- nen de bloembollen een voorspoediger! groei, zoodat een uitstapje in de Paa-ch dagen loonend beloofd te worden. Zoo wel narcissen als hyacinten vei toorien op de velden reeds hun bloemknop pen, terwijl men overal velden met bloeiende krokussen ziet in bun heldere gele, witte en piarse kleuren. Goedkoope aardappelen. In Drenthe en Ft lesland liggen nog zeer groote boeveelheden aardappels, Eigenheimers, die spoedig moeten wor den opgeruimd, zullen ze niet beder ven. De prijs loopt om de f2.50, Zal de oorlog in Juli eindigen? In een edevoering voor het nlat s- tisch genootschap le Londen heeft de heer Edgar Craminoud gezegd, dat de totale directe en indirecte kosten van den oorlog tot 31 Juli a.s. op 9 147.900.000 pond sterling kunnen geschat worden. Deze kosten zouden als volgt verdeeld zijn België 526 500 000, Frankrijk 1.686.400 000, Rusland 1.400.000 000, Groot-Br irtannië 1.258.000 000. Te zamen 4.870 900 000 pond sierlibg. Voor Oo-leiiiyk-Hoiigarqe zouden de kosten dan bedragen 1 502 000.000 en voor Duitschland 2 775 000.000. Te zamen 4.277 000.000 pond sterling. De buitenlandsche handel van de negen betrokken mogendheden be draagt ongeveer 62 percent van den wereldhandel. Economische uitputting en gebrek aan manschappen en oorlogsmaterieel zouden bet waarschijnlijk onmogelijk maken voor sommige oorlogvoerende mogendheden, om den stiijd nog na Juli voort te zetten Het Leger des Heils is nu over het gansche land druk bezig met zijn Zelfveiloochenirigs-Aanvrage, ten be hoeve van zijn veelzijdigen arbeid en zou daarbij gaarne de practische sym pathie van allen willen inroepen. De thans beerscbende crisis, die invloed uitoefent op zoovelen, zoowel in dit als in andere landen, heeft het Leger des Heils niet verschoondeen aantal van zijn leden, zoowel officieren als soldaten, zjjn onder de wapenen geroepen en ook hebben verschillende bronnen van inkomsten opgebonden I te vloeien. Niettegenstaande dit zijn de Heilsoldaten toch voortgegaan met hun gewonen arbeid iri al zijn ver takkingen, het verleenen van steun en hulp aan behoeftigen en armen, etc. etc., en toen de Belgische vluchtelingen ons land binnenstroomden, heeft het Leger aan duizenden van deze arme menschen, die in dropfheid en nood vei keerden, alle mogelijke hulp ver leend. In den arbeid van het Steun- Comité te Amsterdam werken Heils officieren van ganscher harte mee om de autoriteiten te helpen de moeie- lijkbeden, ontstaandoordat zoovelen werkeloos zijn, bet hoofd te bieden. De Toevluchten voor mannen en vrouwen, henevens de Kinderhuizen hebben bun gezegenden arbeid voort- gezeten voor deze mannen en vrouwen, dakloos, zonder vrienden en zonder geld, zijn deze inlichtingen inderdaad vlunhthavens des behouds geworden. De Arbeid ter Reclasseering van Ontslagen Gevangenen, zooals deze door net Leger des Heils geoiganiseerd is en thans flink ter hand is genomen, is indeidaad wonderbaar en bewijst een uitkomst te zijn voor vele arme ex-gevangenen, die in den Heilsoldaat een vriend, in een Leger-innchting een tehuis en op de Landkolonie van het Leger le Lunteren, een kans vinden om het leven opnieuw te beginnen. Het verblijdt ons te kunnen mee- deolen, dal gedurende het jaar 1914 door onze Officieren en Reclasseerings sergeants circa vierduizend bezoeken aan gevangenen zijn gebracht, terwijl over datzelfde tijdperk met 1200 ge vangenen in onderhandeling is getie den, aan wie dan op een of andere wijze hulp is verschaft. Ook beeft het Leger des Heils aan de geïnterneerde militairen, in de ver schillende kampen in ons land, veel aandacht geschonken, terwijl vanwege liet leger des Heils een uitstekende Roode Kruis Bngade, met Motor- ambulances, op het slagveld werkzaam is. Het denkbeeld hiertoe ging uit van Generaal Booib zelf, die zich per soonlijk veel moeite heeft gegeven om het te vei wezenlijken. Dezeambulances staan onder toezicht van geschikte en bekwame Officieren, die zich tot in de gerechts linie begeven, daar de ge wonden, zonder aanzien van nalionali teil opnemi n en ze zoo snel mogelijk naar de verschillende hospitalen vei- voeren. De ai beid van het Leger des Heils strekt zich thans uit over 58 ver schillende landen en koloniën en hel Evangelie wordt door het Leger iri 34 verschillende talen en in 9415 afdeelingen, over de gansche aarde verspeid. gepredikt De kollektanien van het Leger zullen zich ten behoeve van de ZelLerloo chenings-Aanviage, bij U aanmplden om uw gave in ontvangst te nemen. Mocht U hieraan de voorkeur geven, dan kunnen giften ook reg«lrpclit worden gezonden aan W. J MacAlonan, hommaridant van het Leger des Heil-, Prins Hendrikkade 49-51, Amsterdam. BURGEHLIJKE STANDEN. Amersfoort. Van 19 lot en met 25 Maart Geboren: Wouter, z. van Willem Rommers en Ida Aartsen. Marinus. z. van Willem Rommers en I la Aart sen. Dina d. van Willem vari Binnendijk en Fiederika Janssen. E-eraidus Hendnkus z. van Evert van Daaiselaar en Hendrika Koller. Hendrika Willemina, d. van Hermanus Gerhardus Brinkeihof en Everdina Johanna Olthuijs. Elisabeth Hen drika, d. van Hendrik Dirk van Dors- seri en Geertje Maassen. Anthonia, d. van Jacob Heridrikus van der Veen en Areke van Buuren. Alijda Wil- helmina, d van Johannes Jacobus de Kruijt en Willemijntje Bokkers. Cecilia Josepba Everdiua, d. van Petrus Johannes Meinders en Alijda van Noordenburg. Cömelis Johannes, z. van Wouterus van Norden en Wil- lempje van de Kamp. Ondertrouwd: Antonius Hendrikus van Bekkum en Alijda Maria van de Geest. Theodoor Joseph Frans Zwierzina en Gerrilje de Jager. Willem Rudolf Jacobus Klaasing en Elisabeth Simonida Lablans. Floris Horsting en Jacoba Christina Elisabeth Spr uijt. Gehuwd: Johannes Philippus de Vries en Nellelje van de Velden. Klaas Jongejan en Geertruid van Ekelen. Overleden: Hendricus Spieiings, 48 jr., echtg. van Lucia van Demen. Hermina Maria Arendls. 75 jr., wed. van Klaas Bisschop van Tuinen. Willem Munten, 64 jwed van Gtjs beita de Bniin. Dit,a Klaienbeek, 68 jr eclng. van Petius van Binnen dijk. Cornells van Engelen, 48 jr ongehuwd. Maria Seiaphina Hod- daers, wonende te Brasschae in België, 5 weken. Woudenberg. Geboren Hendrik, z. van Albertus van de Vliert en Hendnka Versteeg. Gerritdina, d. van Willem van Bruggen en Janna Maria van Welie. Jan Albertus, z. van Jan Albertus Renes en Aalbarta Schreuder. Gehuwd: Gerrit van Girikel en M.iria de Kruif Overleden: Willem Hendriksen,ge huwd met Gei ntje van den Brink, 58 jaren. Levenloos aangegeven een kind van het mannelijk geslacht van Jacob van Asselt en Petronella Hoogeweg. MAJtKTht.it.ieHT. AMKRSFOORl, 26 Mrt. 1915 Tarwe f0Rogge f 0.Boekweit f 0. appelen f0.a f00 Peren f 0. a f 0.Nieuwe Aardapp. <0a f 0.zandaardapp. f3.a f3.50 Hoenderei^r^n f 4.50 a J 4.90 p. 40'» st. Bruine eieren f4.90 a 1 5.45 per 400 st. Boter j 1.50 a f 4 65 per kilo. M tr^arine f 0.— a f 0. Zoetein. kaas f 0.a f 0.per 50 kilo Kippen f 0.90 a f 4 75 Kuikens f0,00 a 0 (JO Piep kuikens f 0.00 a f 0.00 Ganzen t u. a f0..Eenden f 0 80 a f 1.00 p. st. Jonge fO.OO a f0.00. Bazen fO.OO a f0.Wilde koi ynen 0.00 a t 0.00 Tamme f 0.80 a f 1 20 Dui\tn f 0.60 a f0.90 paar Magere varkens 1 00. a f 00. Varkens export f0.a f0Zeugen f60.a J 400.Biggen f8a f 16Schrammen f 0.a f 0.Vette koeien f 000.a f 000.Guste koeien f 000. a /U00.Kalfkoeien f 000.— a f 000.Kalf- vaarzen f 00.a f 00.Os f000a f000. Pinkstieren f UOO.a f 000. Aangevoerd waren ongeveer heet. Tarwe heet. Rogge. heet. Boekweit. heet. Appelen. heet. Peren. heet. Kleiaardappe- len, 150 heet. Zandaardaprelen, 28UOOO stuks Hoen dereieren. 000 stuks Eendeneieren, 300 kilo boter, kilo Margarine, Kilo kaas. stuks Vee 00 magere varkens Varkens voor exportslagerij 25 biggen 3 zeugen. Gemeentelijke Arbeidsbeurs. Geopend eiken werkdag van des v.m. 8 1 en des avonds van 6'/i 7'/i ure. Op Zaterdag alleen van des v.m. 8 1 'A ure. Ingeschreven waren op 25 Maart 1915. I. de volgende werkzoekenden: 1 beeldhouwer. 3 bootwerker. 1 chauffeur. 31 grondwerker. 3 handelsreiziger. 1 huisknecht. 2 kleermaker. 23 koopman. 5 letterzetter. 2 loodgieter. 5 loopknecht. 21 los werkman. 1 machinepoetser. 1 magazijnknecht. 16 metselaar. 1 meubelmaker. 1 mijnwerker. 2 montagewerker. 3 muzikant. naaister. 16 schilder. 3 schoenmaker. 25 sjouwer. 1 slager. 1 stoker. 5 stucadoor. 1 straatmaker. 13 timmerman. 4 tuinman. 7 veldarbeider. 1 visscher. 3 voeger. 5 voerman. 2 werkster. 2 winkelbediende. 1 boekhouder. 1 kelner. 1 koffermaker. II. werden gevraagd de volgende werkkrachten: 1 banketbakker. 2 dagmeisjes. 1 kleermaker (grootwerker). 1 kleermakers(leerling.) 1 dienstbode. 2 kantoorbedienden (jongste). 1 machinist. (Dieselmotoren). 2 wagenmakers. Alle vragen en aanbiedingen te richten tot de arbeidsbeurs Westsingel 7, naast het stadhuis, teleph. 374. KKCLAJIE. Ernstige gevolgen. Lij 4t gij aan rugpijn, hoofdpijn, duizeligheid, piikkelbAarheif), slapeloosheid, vermoeidheid reeds 's morgeus bij het opstaan? Dit wijster op, dat de meren niet meer geregeld de scha delijke onzuiverheden uit hel bloed afscheiden. De gevolgen hiervan zijn verschillend naarge lang van het geseel van den lijder, want de onzuiverheden tasten eerst bet zwakste punt van het gesiel aan. Bij eenigen tasten zij de spiereu en weefsels aan en ver ooi zaken zij pijn ia den rug, de zijden, de schouders, de armen of beenen, en zwellen de gewrichten op (rheu- matiek, jicht, ischias, zenuwpijnen). Bij anderen kristal liseeren de onzuiverheden zich in de nieren of blaas en vormen zij graveel, aange duid door troebele of beslagen urine, bezinksel in het water, hetwelk de urinewegen aantast en leidt tot pijn in den onderbuik, voortdu rende aandrang tot loozing, branderige pijn, verstopping der urinewegen en later tot nier steen. Ook kan het zich voordoen, dat het water niet wordt afgevoerd, waardoor blazen onder de oogen, opzwelling der voeten, enkels, polsen, beenen enz. gevormd worden (water zucht), terwijl bet ook ban voorkomen, dat het levengevend eiwit ongestoord het lichaam kau verlaten (albuminerie). Die eenvoudige, ver waarloosde rugpijn kan dus ernstige gevolgen met zich brengen en onmiddellijke verzorging is derhalve noodzakelijk bij het optreden der eerste verschijnselen. Foster's Rugpijn Nieren Pillen genezen de nieren en stollen haar in staat om voortaan volkomen alle schadelijke stoffen uit het bloed te filtreeren, waardoor zü het kwaad in zijn wortels aantasten en uitroeien. Te Amersfoort verkrijgb. bij A. van de Weg, Langestr. 23. Toezending geschiedt franco na ontv. v. postwissel k f 1.75 voor één, of f 10.voor zes doozen. Eischt de echte Foster's Rugpijn Nieren Pillen, weigert elke doos, die niet voorzien is van nevenstaand handels- Mtoi merk 41

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1915 | | pagina 2