NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. Gemeenteraad. FEUILLETON. DE SCHOONE BATAAFSCHE IS O. 26. Woensdag 31 Maart 1915. 44e jaargang VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. Amersfoortsche Courant. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden met Zondagsblad 1.15; Franco per post door het geheele Rijk 1.25. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER Bureau: Langestraat 17. Telephoonn. 09. ADVERTENTIËN: Van 16 regels 0.50; iedere regel meer 7'/« Cent. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. In de gisteravond onder praesidium van den buigemeester Mr. J. C. Graaf van Randwyck gehouden openbare ver gadering van den Gemeenteraad ont brak geen der leden. Na goedkeuring van de notulen der vergadering van den 24 Februari 1.1. werd op voorstel van den voorzitter besloteu om, alvorens tot de mede- deeling der ingekomen stukken over te gaan, de nieuwgekozen raadsleden te installeer?!). De heeien J. A Rant. J. Hofland en H. J de Kempenaer door den secretaris binnengeleid legden daarop in handen van den voorzitter de bij de wet voor geschreven eeden af en werden door hem gelukgewenscht met hunne benoeming, terwijl mede nog een woord van waardeering werd gewijd aan bet afgetreden raadslid de heei J. C. Rolandus Hagedoorn. Nariat de nieuwe leden de ben aan gewezen zetels hadden ingenomen las de secretaris de navolgende lijst van ingekomen stukken voor; Oproeping van den Raad van State, d.d. 25 Februari 1915, No. 32 om te verschijnen in de Afdeelingsvergade- ring, waarin verslag zal worden uit gebracht iD zake van bet beroep tegen het besluit van Gedeputeerde Staten van Utrecht van 28 September 1914, 3e Afd. No 2237/1837, waarbij goed keuring werd onthouden aan het Raadsbesluit van 1 September 1914, No. 465 betreffende het bouwen in een bepaalde wijk der Gemeente Amersfoort. (Voor kennisgeving aan genomen). Besluit van Gedeputeerde Staten van Utrecht, dd. 8 Maart 1915, 3e Afdeeling No. 318/448 waarbij wordt goedgekeurd bet Raadsbesluit, dd. 27 October 1914 No. 5391 aangevuld bij Raadsbesluit van 26 Januari 1915 No. 46, tot onderbandsche verhuring van gemeenteeigendommen. (Voor kennisgeving aangenomen). Besluit van Gedeputeerde Staten van Utrecht, dd. 8 Maart 1915 3e Afdeeling No. 488/443 waarbij wordt goedgekeurd het Raadsbesluit dd. 23 Februari 1915 No. 100 waarbij Bur gemeester en Wethouders worden ge machtigd over te gaan tot onder- handsche aanbesteding van werken voor de gasfabriek enz. (Voor kennis geving aangenomen.) Besluit van Gedeputeerde Staten van Utrecht, dd. 15 Maart 1915 3e Afdeeling No. 537/498 waarbij wordt goedgekeurd hei Raadsbesluit dd 26 Januari 1915 No. 41 gewijzigd bij Raadsbesluit van 24 Februari 1915 No 99 tot wijziging der veiordenrng, waarbij terzake van bepaalde ont vangsten der gemeente wordt afge weken van art. 113 der Gemeente- wel. (Voor kennisgeving aangenomen.) Besluit van Gedeputeerde Staten van Utrecht dd. 22 Maart 1915 3e Afdeeling, No. 480/535 waarbij wordt goedgekeurd hei Raadsbesluit dd. 23 Februari 1915 No. 85 tot het in ge bruik geven van grond voor het per ceel Muurhuizen No. 82 aan E. v. d. Wart. (Voor kennisgeving aangeno men.) Besluit van Gedeputeerde Staten van Utrecht d.d. 15 Februari 1915 3e Afdeeling No. 226/304 waarbij wordt goedgekeurd het Raadsbesluit dd. 26 Januari 1915 No. 45 strek kende tot bet aangaan eener lijdelijke geldleening, tot een bedrag van hoog stens f 400000, rentende ten hoogste 6Vi pCt. (Voor kennisgeving aange nomen. Besluit van Gedeputeerde Staten van Utrecht dd. 15 Februari 19)5, 3e Afdeeling No. 226/304 waarbij wordt verdaagd de goedkeuring op de Raadsbesluiten dd. 26 Januari 1915 tot wijziging der begrooting dienst 1915. (Voor kennisgeving aangeno men.) Besluit van Gedeputeerde Staten van Utrecht dd. 15 Februari 1915, 3e Afdeeling No. 226/304 waarbij wordt goedgekeurd bet raadsbesluit dd. 26 Januari 1915 No. 42 tot wijzi ging der begrooting dienst 1914. (Voor kennisgeving aangenomen.) Brief van Gedeputeerde Staten van Utrecht dd. 22 Februari 1915, 3e Afdeeling No. 351/358, waarbij wordt medegedeeld ingevolge opdracht van den Minister van Binnenlandsche Zaken krachtens machtiging van de Koningin van 4 November 1914, No. 29, dat bij Zijne Excellentie bezwaar bestaat om gevolg te geven aan het denkbeeld, neergelegd in bet tot Hare Majesteit de Koningin gerichte adres i.z. wijziging der Gemeentewet voor helling van opcenten op de hoofdsom der bplasting, bedoeld bij letter c van art. 240 dier wet. (Voor kennisgeving aangenomen.) Verzoek van den heer H. de Jong Jr. dd. 4 Maart 1915 om ontslag als lid van de Commissie van Toezicht op bet Middelbaar onderwijs wegens ver trek uit de gemeente. Te behandelen bij het desbetieflend punt der Agenda. Brief van bet Bestuur van de Af deeling Amersfoort, van den Natio- nalen Bond van Handels-en Kantoor bedienden sMercuiius* dd. 22 Maart 1915, waarbij dank wordt betuigd voor bet besluit dd. 26 Februari 1915 waarbij in gebruik wordt gegeven een schoollokaal voor cursussen in han delsonderwijs. (Voor kennisgeving aan genomen.) Brief van het College van Curatoren van het Gymnasium te Amersfoort, dd. 6 Maart 1915 waarbij voorstellen wor den gedaan i. z. de salarisregeling van de leeraren aan het Gymnasium. (Naar B. en W. om advies). Adres van het Amersfoortsche Drank- weercomilé, dd. 9 Maart 1915, hou dende verzoek le aan Hare Majesteit de Koningin te willen verzoeken een besluit te oemeo, waarbij het maximum aantal vergunningen in deze gemeente voor de eerstvolgende 5 jaar wordt bepaald op 61 2e eene verordening te willen vast stellen waarbij eischen worden gesteld, waaraan localiteilen moeten voldoen, om voor eene door Burgemeester en Wethouders te verleenen tapvergun- ning of een verlof tot verkoop van alcobolhoudenden drank, anderen dan sterken drank in aanmerking te kunnen komen 3e te willen overwegen het vast stellen eener verordening waarbij wij ken worden aangewezen, waarin door Burgemeester en Wethouders ver gunningen niet verleend mogen wor den. (Naar B. en W. om advies.) Brief van Burgemeester en Wet houders dd. 25 Maart 1915 Afdeeling i No. 777 waarbij mededeeling wordt gedaan van splitsing van de le en 3e klasse van school B en van de 7e klasse van school C, terwijl wordt voorgesteld te besluiten aan school C nog een vaste leerkracht aan te stellen. Voordracht voor de benoeming van een Regentes voor het Burger Wees huis, dd. 21 Maart 1915. (Burgemeester en Wethouders stellen voor in de volgende vergadering de benoeming te doen. Tot onderwijzeres in de handwerken aan de Openbare Lagere School E werd benoemd mejuffrouw R. A. van den Hooven. Tot onderwijzer aan de Openbare Lagere School B werd benoemd de heer T. E. Ritsma te Wormerveer, nadat de voorzitter op een desbetref fende vraag van den heer Hofland, dezen in geheime vergadering bad medegedeeld, om welke redenen de heerTubriek, tegen het advies van den Schoolopziener in, als nummer twee op de voordracht was geplaatst. Tot lid der Commissie van Toezicht op het Middelbaar Onderwijs werd benoemd de beer J. Visser, Directeur van het Rijksopvoedingsgesticht. Op voorstel van Burgemeester en Wethouders werd een crediet beschik baar gesteld voor de commissie beiast met bet instellen van een onderzoek omtrent de te nemen maatregelen voor het duurzaam voorzien in de huisvesting van verschillende inrichtingen van onderwijs. De beer Hofland wenschte de namen dier commissieleden te kennen en te wéten of de wenscb tot benoeming dezer commissie van den Raad is uit gegaan. De voorzitter deelde mede dat het college van Burgemeester en Wet houders tot bet instellen dier com missie had besloten en deze was saamgesteld uit de hoofden der ver schillende inrichtingen van onderwijs, een lid van bet curatorium van het Gymnasium en een lid der commissie vau Toezicht op het Middelbaar en Lager Ouderwijs. Een voorstel van Burgemeester en Wethouders tot verbooging van hel subsidie van de Vereeniging >Han- delsscbool voor Amersfoort en omstre ken* met ingang van 1 Januari 1916, en lot verbuur van het schoolgebouw met inventaris en speelplaats aan de Koestraat tot 31 December 1916, werd zonder discussie of hoofdelijke stomming aangenomen. Besloten werd tot het wegnemen van grond uit het plantsoen voor de Walikersteeg en de Agathastraat ten behoeve van een aan te leggen weg langs de beek naar de Liendertsche weg voor Volkshuisvesting II. Op voorstel van Burgemeester en Wethouders zal een stukje grond gelegen achter het perceel Koninginne- laan No. 10 aan den heer Mr. R. P. van der Mark in buur worden afgestaan. Goedgevonden werd om het gym nastieklokaal van school F. aan de afdeeling Amersfoort van den Vrij- willigen landstorm tot bet houden van oefeningen in gebruik te geven. Een voorstel van Burgemeester en Wethouders tot verkoop van 1180 M* bouwterrein gelegen in de Daam Fockemalaan aan den heer M. de Haan te Baarn, werd door B. en W. aan gehouden. Goedgekeurd werd den verkoop vao 1100 M1. bouwlerrein aan de Anna Paulownalaan aan den beer J. Valkboif tegen f2 per M1. en van 1125 MJ. aan de Barchman Wuytierslaan aan den beer Dr. A. 11. F. Craanen tegen f2.50 per M Historisch romantisch verhaal. 12) Nu Coelius, mijn tijd tot tcrugkeeren naar Grinnes is aan gebroken. Die Bructer heeft ons leelijk in ons gesprek gestoord, maar toch spijt het mij niet, dat ik hem hier ontmoet heb. Gij weet nog wel wat ik u omtrent Claudia gezegd heb, gij zult mijn boodschap wel overbrengen en ik vertrouw er vast op dat gij mij vriendschappelijk gezind blijft en dat gij, waar gij kunt, of waar het noodig is, zoo een of andere omstandigheid soms een schaduw mocht werpen op hare genegenheid voor mij, steeds mijn voorspraak zult zijn." „Gij kunt op mij rekenen, edele Petilius," zei Coelius, „ik begrijp dat Claudia u liefheeft en dat is reeds voldoende, des te meer nu ook gij mij zoo veel vriendschap betoont." „Kom aan, dat is dan afgesproken," antwoordde Petilius, Coelius de hand reikende, welke dezen warm drukte. De twee mannen gingen nu naar hun paarden, stegen op en reden naar den grooten weg. Hier moesten zij scheiden. Beiden maakten een wuivende beweging met de hand als groet en Petilius sloeg rechts af naar Grinnes terwijl Coelius linksaf naar Batavodurum reed. Toen Coelius de groote iepenlaan naar de hoeve opreed, zag hij reeds den grooten mandenwagen bij het hoofdgebouw staan. Deze wagen was van witte teenen gevlochten en had geheel het voorkomen van een ouderwetsche wieg. De wielen er onder waren klein, maar met brecde banden. Die breede banden maak ten dat de wagen geschikt was zoowel op kleigrond als op mulle zandwegen te rijden. Door de kleine wielen waren de zitplaatsen laag bij den grond cn ving dus het voertuig weinig wind, wat een groot voordeel was als langs de oevers der rivieren gereden werd waar de wind dikwijls verbazend spoken kon. Zoodra Coelius den wagen zag, herinnerde hij zich Claudia's schrijven aan Petilius en hij begreep tevens dat Civilis er geen gras over liet groeien, maar zijn zuster onmiddellijk naar Sorana zou zenden. Coelius twijfelde niet of Petilius' vermoeden dat hij haar begeleiden moest, zou uitkomen. Coelius gaf zijn paard aan een hoorige en trad de hoeve binnen waar hij in het voorvertrek Civilis aantrof, die voor een venster naar den Rijn stond te kijken. Toen Coelius binnentrad, I keerde hij zich snel om en vroeg: „Wel, hebt gij den Romein ontmoet en Claudia's boodschap overgebracht?" „Ja, alles is in orde." „Wat zei hij welP" „Hij vond het blijkbaar niet prettig, maar hij scheen te be grijpen, dat er niet veel aan te doen was." „Het is wel een flinke kerel, jammer dat hij een Romein is." „Kent gij hem ook?" vroeg Coelius verrast. „Ja een weinig," hernam Civilis, die begreep, dat hij zich versproken had. „Waar hebt gij hem dan ontmoet?" vroeg Coelius. „Oh, dat is een lange geschiedenis," hernam Civilis, „welke ik u later wel eens zal vertellen. Voor het oogenblik heb ik u een verzoek te doen. Ik zend Claudia naar Sorana. Zij dient echter onder do hoede van een vertrouwd man te gaan. Gij komt pas uit Rome terug en gij zoudt misschien na die reis wel een beetje rust willen hebben, maar toch zoudt gij mij een groot genoegen doen als gij Claudia naar Brinio's hoeve wildet brengen. Het is waar, het is een vermoeiende reis, maar als gij daar eenmaal zijt, hebt gij een gemakkelijk en rustig leventje. Sorana is nogal op u gesteld en zal wel maken dat gij het goed hebt. Gij blijft natuurlijk daar zoolang tot ik oordeel, dat Claudia weer kan terugkeeren. Mag ik op je rekenen P Claudia vertrouwt vast, dat

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1915 | | pagina 1