Nederland en de Oorlog. BINNENLAND Plaatselijk Nieuws. RAADSSTUKKEN. Frankrijk aan stukken gescheurd werd, de republiek onderging en het socialisme outeerd werd.t Iu het te Norwich gehouden con gres der onafhankelijke arbeiderspartij in Engeland werd met bijna algemeene stemmen een besluit genomen, om van de regeering te eischen, dat zij de voorwaarden bekend make, waaiop zij genegen zou zijn over den vrede te onderhandelen. Clifford. Allen zuide bij de toelichting van dit besluit: Waarvoor vechten wij? Om Duitsch- land te vernietigen of om een vrede te bereiken, die geen aanleiding of wraakneming achterlaat? Verder werd besloten, zich in ver binding te stellen met de socialisten van andere landen, ook van de vijandelijke. Geroep om oorlog in Italië. Uit Rome wordt van Zondag ge meld: Het geheele garnizoen, waarbij de cavalerie, met onbeslagen paarden, die dus niet in staat was charges te maken over de straatsteenen, rukte dezen namiddags uit om de menigte die hier en daar groote groepen vormde, welke tegen het voortduren van den vrede protesteerden, uiteen te drijven. De troepen werden voorafgegaan door politie, die van stokken gebruik maakte om de menigte uiteen te jagen. De cavalerie hield de wacht bij hel Oostenrijksch gezantschap, waar 't verkeer gestremd was. De menigte volgde de cavalerie en trachtte her haalde malen het Quirinaal te berei ken, maar zij werd uiteen gedreven en uitte de kreten Weg met Oosten rijk I Lang leve de oorlog! Crediet voor den kleinen Midden stand! De Commissie voor een Centrale Bank voor Volks-, Hulp-, Spaar- en Voorschotbanken, benoemd in de ver gadering van Credietinstellingen te 's Hage op 13 Maart j.l. gehouden, is met haar arbeid gereed. Aan de Volks-, Hulp-, Spaar- en Voorschotbanken, die deelnamen aan bovengenoemde bijeenkomst, heeft zij •en ontwerp voor statuteneenerNeder- landsche Centrale Bank voor Volks- crediet toegezonden. Hierin is gestreefd naar een Cen trale, wier inlichtingen werking weinig kosten met zich zal brengen, terwijl de deelname den Volks Hulp-, Spaar en Voorscootbanken, zeer gemakkelijk wordt gemaakt en haar zelfstandigheid volmaakt wordt geëerbiedigd. De op de bijeenkomst van 13 Maart vertegenwoordigde Credietinstellingen tot deze groep beboorende worden uitgerioodigd tot een vergadering, welke zal gehouden worden op Dins dag 20 April in bet gebouw der Giafelijke Zalen te 's Graveribage Daar zal de Commissie voorstellen over te gaan tot oprichting eener Centrale, behandeling der statuten en aanwijzing van een aantal afgevaardigden ter Algemeene Regeeringscorrirnissieinver- bouding tot het getal deelnemende Credietinstellingen. In verband met de ernstige om standigheden verwachte de Commissie, dat vele Credieiinstellirigen zullen deelnemen, teneinde de zoo volledig mogelijke uitvoering der Regeenngs- plannen te bevorderen. Volks-, Hulp-, Spaar-en Voorschot banken, welke geen uitnoodiging ont vingen en prijs stellen op vertegen woordiging ter vergadering van 20 April a.s. kunnen daartoe aanvragen richten aan bet Bureau der Commis sie, Keizersgracht 263, Amsterdam. Duitschland en de Nederlandsche schepen. De bedenkingen, waarmede onze Regeering zich tot de Duitsche regee ring gewend heeft ter zake van het in den grond boren van de Medeamoeten voornamelijk hierin bestaan hebben, dat naar haar meening het optreden van de Duitsche duikboot tegen een neutraal schip, bevracht met een lading als de Medea vervoerde, niet in overeenstemming is geweest met bet geldende volkenrecht, onverschillig of de Londensche Zeerecht-declaratie geacht zou moeten worden Duitsch land te verbinden. De bezwaren, van dit standpunt legen de behandeling van de Medea ingebracht betreffen niet alleen de vernieling van het schip, maar ook de wijze waarop de be manning aan de gevaren der zee werd prijsgegeven, nadat de booten, waarin zij zich begeven had, geduiende zeer korten tijd door de Duitsche duikboot waren gesleept. Bovendien moet onze Regeering den nadruk hebben gelegd op de wanverhouding tusschen een zoo kras sen maatregel van geweld als bet vernielen van schip en inhoud, en het onschadelijk karakter van een lading sinaasappelen, aangenomen zelfs, (wat nauwelijks aannemelijk is) dat deze als contrabande moest worden beschouwd. Vanwege de Duitsche regeering moet hierop aan onzen gezant te Berlijn voorloopig reeds geantwoord zijn, dat naar baar meening de rechtmatigheid van het voorgevallene niet viel te betwisten, hetgeen men zich voor stelde in een nadere nota ter beant woording van de ingebrachte juridische bedenkingen uiteen te zetten. Overigens zou de Duitsche prijs- rechter over het geval van de Medea uitspraak doen. Van den kant der Duitsche regee ring moet geenerlei toespeling zijn gemaakt op de mogelijkheid dat zoo als de Kölnische Zeitung zich uit Amsterdam liet melden, maar wat door de directie der »Kori. Nedeil Stoomboot-Mij ten stelligste is tegengesproken de Medea lood pyriet of andere absolute oorlogs contrabande onder de sinaasappelen- lading aan boord had Reeds teistond moet aan baron Gevers, die deed uitkomen, hoezeer de openbare meening iri Nederland door het scherpe optreden van de Duitsche marine tegen Nederlandsche schepen in de laatste week van Maart verontrust was, de verzekering zijn gegeven, dat in het gebeurde volstrekt geen teeken mocht woiden gezien van eenige wijziging in de politiek van de Dui'scbe regeering tegenover Nederland. Sinds dien is trouwens van een verdere actie van Duitsche duikbooten in bet bijzonder tegen Nederlandsche schepen mets meer bespeurd. (Nieuwe Cl.) Duitsch-Nederlandschc incidenten. Iri verband met de Duitsch-Neder- landscbe scheepvaart-incidenten is men in welingelichte kl ingen te's Graven- hage van meening, dat de Duitsche regeering, zoowel wat de »Medea« als de ïZaanstrooma en Batavier V« betreft, zich op het standpunt dei Declaratie van Londen zal stellen. Ons gouvernement zal echter de wettig heid van dit standpunt betwisten en in geen geval met een ongunstige uitspraak van een Duiisch prijzenhof genoegen nemen Mocht een Duitsch prijzenhof op grond der Declaratie van Londen de aZaanstroom« en oBatavier Va verbeurd verklaren en het in den grond boreu var. de »Medeaa sanctioneeren, dan zal onze Regeering voorstellen, deze kwesties na afloop van den oorlog voor een Hof van Arbitrage te brengen. Daar naar alle waarschijnlijkheid Duitschland een dergelijk voorstel zal aanvaarden, is het thans reeds zoo goed als zeker, dat de veel besproken scheepvaait- incidenten op vredelievende wijzn zul len worden bijgelegd. Tel Interneeringskamp Urk. In bet interneerinsdepót te Urk verblijven thans 13 officieren, t. w. 8 Belgische, 3 Engelsche en 2 Fran- sche, welke laatsten j 1. Zaterdag naar het eiland begeleid werden. Het groote, nieuwe gebouw op het hooge Klif nabij den vuurtoren, dat van velerlei gemakken voorzien is, is enkele dagen geleden betrokken De voor hun bewaking, enz. noodige sol daten zijn allen Urkers, die in hun gezinnen zijn ingekwartierd. Duitsch vliegtuig te Goes geland. Gisterenocbtend manoeuvreerde ge- ruimen tijd boven Walcheren een Duitsche tweedekker, die uit oostelijke richting kwam en weer in dezelfde richting verdween. De inzittenden lieten boven Middel burg een bus vallen, waaruit papieren vielen. De bus is lerruggevonden, de papieren echter nog niet Door de militaire wachten werd het vliegtuig beschoten. Het keerde terug en landde te Goes. De inzittenden, een officier en een mindere, zijn geïnterneerd. Volgens sommigen zou nog een ander vliegtuig zijn gezien. Met ingang van 1 Mei a s wordt de dienst der Ned. spoorwegen weder met eenige treinen uitgebreid. Bestrijding van tuchteloosheid! Door den Minister van Binnen). Zaken geadviseerd door den Minister van Justitie, is, naai de Gong (het Tucht-Unie orgaan) meldt, overleg in overweging geriomen met de Tnchl- Unie, om de bestrijding der tuchte loosheid door gepaste maatregelen te bevorderen. De bloembollenvelden. Men schrijft ^ns uit Noordwijk: De laatste 10 jaren groeide Noord- wijk aan Zee als badplaats met een benijdenswaard'ge snelheid. Maar evenals in 10 jaren het kleine dorp Noordwijk aan Zee wies tot een bad plaats van naam, evenzoo nam de cultuur van bloembollen zeer in om vang toe. Vele landerijen, o a. langs den Ouden Zeeweg en aari den Duin weg, die voor eenige jaren nog wei land waren zijn thans bezet met bloembollen. En de landerijen, langs de duinen gelegen, werdeu grooter ten koste van den voet der duinen, die werd afgegraven, om er bollen land van te maken. De laatste 5 of 6 jaar ziet men eiken winter eenige firma's bezig, om hun bollenland met duinzand meer geschikt te maken vooi bloembollencultuur, die evenals langs den straatweg ook ie Noord wijk een intensieve cultuur is gewor den. Ja, de bollenculluur nam zóó danig in omvang toe, dat het teel- land immer duurder werd, en dat vele Noordwijkers onder Noordwijkerhout duingionden hebben gekocht, die door »afzanden« voor bollenteelt geschikt gemaakt worden. Wij vermeiden dit even, omdat bij velen, die de om liggende steden bewonen, wèl bekend is, dat Noordwijk een badplaats is, maar niet, dat Noordwijk gelegen i3 te midden van uitgebreide bloemen velden. 't Behoeft nauwelijks vermeld, dat ook de bollenvelden rondom Noord wijk nu een kleurenweelde vertooneri, die ieders bewondering afdwingt. Vooral vanaf den Koepelweg beeft men een verrukkelijk vergezicht over de kleurenweelde, een uitzicht, dat in 1910 ook de 150 buitenlanders zoo bekoorde, toen zij gasten van de Alg. Vereemging voor Bloembollen cultuur een auto-tocht maakten door de bloembollenstreek, een uit zicht, waarvan in het vootjaar van 1914 onze geëerbiedigde Koningin tot tweemalen toe kwam genieten, de eerste maal met klein gevolg, de tweede maal vergezeld van Haar G"- maal, Z K H. Prins Hendnk. Ook de Koningin-Moeder kwam in 1914 de bollenvelden vanaf den Koepelweg bewonderen. De zee en de bloemen de bloemen en de zee, dat zijn de twee attracties, die Noordwijk biedt aan ieder, die er eens een dag of langer uit wil, om de schoonheid der natuur te genieten. Kamer van Koophandel en Fabrieken. Zaterdagavond 10 dezer hield boven genoemde Kamer baar 194e algemeene vergadering ten Stadhuize onder voor zitterschap van den heer J. Ger. Kleber. De heer Meursing had bericht van verhindering gezonden. Na opening las de secretaris de notulen, welke op een kleine opmerking na werden goedgekeurd Ingekomen behalve de gewone perio dieken, handelsberichten, maandschi if- ten, statistieken enz. 1. Verslagen van de Kamers van Koophandel te Haarlem, lloogezand- Sappemeer en Dordrecht. Ter lezing bij den secretaris. 2. Een Jaarverslau van de Kamer vau Koophandel te Londen. Idem. 3. Een bulletin van de All. Fran- gaise over den oorlog Idem. 4. Een missive van den Bond van Fabiikanten en Handelaren in medi sche instrumenten. Voor kennisgeving aangenomen. 5. Nieuwe berichten en opmerkin gen van de Kamer van Koophandel te Dusseldorf. Bij de secretaris ter lezing. 6. Een missieve van het Gemeente bestuur waarbij de rekening van de Kamer wordt goedgekeurd. Voor kennisgeving. 7. Een missieve van het Gemeente bestuur, waarin verzocht wordt in Juli de begrooting in te dienen. Aangenomen. Het Gemeentebestuur heeft thans hiervoor f2.50, uitgetrokken. 8. Een schrijven van de Vereeniging Handelen Nijverheid, waarin gevraagd wordt het adres te steunen, dat aan de Directie van de H. IJ. S. M. zal wor den gezonden. In dit adres wordt aangedrongen op het maken van een luchtbrug ter verbinding van het le en 2e perron. üit de mededeeling van den voor zitter bleek, dat de Kamer reeds eer der een dergelijk adres heeft verzon den, waarop een onderzoek door den Raad van Toezicht gevolgd is. De zaak is toen afgestuit op bezwaren van de H. IJ. S. M. Na eenige discussie werd nu beslo ten aan den Raad van Toezicht een zelfstandig adres te lichten en hierin dat van de VereenHandel en Nijver heid te steunen, tevens verwijzende naar de vorige adressen. Nog kwam men overeen niet van luchtbrug of tunnel te spreken, doch hiervoor een tweede verbinding te stellen. Bij de Toonkunst-uitvoering van Dinsdag 20 Apul a.s.. onder leiding van den heer M. W. Petri, zullen de volgende solisten hun medewerking verleenen Mevr. G. Vogelvan Vla- deracken (sopraan) van Amsterdam; mevr. M. G. PoortSligcher (alt) van Hilveisum; de heer E. G. Tobi (tenor) van Dusseldorf en eenige leden der Zangvereeniging met klavierbegelei ding van mej. H. J. E. Mezger. Uitgevoerd zullen worden »Der rose Pilgerfatirt» van Schumann, »Deux choeurs pour voix de femmes« van Délibesen »Lenteboodscbap« van Gade. Maandag den I9en wordt de volks uitvoering-generale repetitie gehouden. De soiree, op den jaardag van Koning Albert van België door geïn terneerden vooi hun hier vertoevende landgenooten gegeven, beeft, na aftrek van de allernoodzakelijkste onkosten, een saldo opgeleverd van 100 franc, welk hediag is ter hand gesteld aan het Comité voor vluchtelingen. Door het steeds toenemende aantal rechthebbenden, thans reeds bij de 800, kan de kegelbaan in de so ciëteit »Vereeniging« niet meer dienen voor de uitbetaling van het Belgisch kostwmnersgeld, doch zal dit. voor taan geschieden in het gebouw der vereeniging »Pnns Hendrika aan de Van Mechelenstraat 16. Ter kaasmarkt van j.l. Maandag waren aangevoerd 10 wagens, bevat tende 2400 K.G kaas. Pi ijs per 50 KG. f38.a f 42. Er was tamelijk handel. Bij Kon. besluit is aan jbr. dr. E. Teixeira de Mattos, alhier, verlof verleend tot het aannemen van de versierselen van eere-ridder der Johan- niter-orde, hem door Z. M. den Koning van Pruissen geschonken. Een Belgisch geïnterneerde heeft zijn beurs met ongeveer honderdvijf tig frank, bijna zijn geheele bezit, ver loren. Den vinder wordt verzocht baar terug te doen bezorgen aan het poli tiebureau. Bouwverordening. In den laatsten tijd worden door architecten in deze gemeente nogal eens landhuizen met rieten daken ont worpen Reeds zijn enkele huizen met dergelijke daken gebouwd. In verband biermede wordt de behoefte gevoeld lid 4 van art. 49 der Bouwverordening te wijzigen. Ingevolge deze bepaling kan thans met betrekking tot woningen, binnen de bebouwde kom der gemeente gelegen in geen geval vrijstelling wor den verleend van de verplichting tot „Heb ik u doen schrikken hernam Brinio een bouten bank naar zich toetrekkende en zich tegenover de beide vrouwen plaatsende, „dat was toch waarlijk mijn plan niet, ik wilde u alleen verrassen. Ik ben daar juist aangekomen. Toen Nanthilde mijn moeder bij u vandaan riep, was dat om haar te vertellen, dat een hoorige mij de zuidzijde van het meer had zien omrijden. Even daarna kwam ik hier de laan door." „Dan heb ik uw helm zien glinsteren," zei Claudia. „Toen ik hier stil zat, meende ik plotseling een flikkering tusschen de boomen van den weg op te merken. Toen ik evenwel goed om keek, zag ik niets meer." „Goed dat het gebladerte mij beschutte," hernam Brinio, „anders was de heele verrassing in het water gevallen." „"Was het dan bepaald noodig dat gij Claudia verrastet?" vroeg Sorana, die wel zag dat er op Claudia's gelaat meer ver slagenheid dan vreugde te lezen was. Ook Brinio's gelaat drukte niet die blijdschap uit, welke Sorana er op verwacht had. Wel hing zijn oog met bewondering aan Claudia's gestalte en verslond hij jiaar schoon gelaat met zijn blikken, maar een zekere samentrekking van zijn wenk brauwen bewees Sorana, die dit verschijnsel sedert zijn prilste jeugd kende, dat er iets was dat hem hinderde. Claudia zat als een marmerbeeld verslagen voor zich uit te zien en deze onge wone houding van het vroolijke meisje verwonderde Sorana ten zeerste. Zij schreef haar evenwel toe aan de plotselinge ontroering, welke het verschijnen van Brinio bij haar had opgewekt. Geen van drieën sprak. Die stilte bracht Claudia tot zich zelve. Zij begreep dat zij zich aan haar gedachten moest ontrukken en iets behoorde te zeggen of te doen, wilde haar gedrag Brinio en zijn moeder niet al te vreemd voorkomen. Zij deed een krachtige poging zich zelve meester te worden en zag Brinio aan. Ge lukkig lette hij juist niet op haar, maar keek naar de merries en veulens. Dit bracht haar eenigszins tot kalmte. Zij liet haar blikken over zijn gelaat gaan en met de nieuwsgierigheid der vrouw eigen nam zij hem nauwkeurig op. Hij was veranderd, zeer veranderd sedert zij hem op de hoeve bij Batavodurum zoo lang in haar gezelschap had gehad. Hij was breeder en dikker geworden, zijn gelaat was gebronsd, door den invloed van weer en wind. Er was een bevelende trek op gekomen, niet te ver wonderen bij iemand, die de laatste maanden aan het hoofd van groote benden den vijand had bekampt. Zij bekeek dat gelaat met meer opmerkzaamheid dan zij dit vroeger had gedaan. Mannelijke stoutheid sprak er uit, maar Claudia miste bij Brinio de beschaafde, de patricische uitdruk king welke op het gelaat van zijn moeder Sorana haar stempel had gedrukt. En juist dat deftige, patricische, dat ook haar j broeder Claudius en haar neven Verax en Briganticus zoo eigen was en onmiddellijk hun hoogo afkomst verried, dat patricische had haar ook bij Petilius in al zijn kalme voornaamheid zoo sterk getroffen en niet weinig er toe bijgedragen diens gelaat haar dierbaar te maken. Een paar dolle sprongen door een veulen gemaakt, deden plot seling Brinio in een lach uitbarsten. Die lach was ruw, geheel anders dan die van haar broeder of van de patricische Romeinen, waarmede zij in de laatste maanden verkeerd had. Hij deed haar onaangenaam aan. Hoe geheel anders had Petilius gelachen toen de haas, die hen op de heide vooruitliep over zijn kop was getuimeld en eenige allerzotste sprongen had gemaakt. Zijn lach had haar toen als muziek in de ooren geklonken. De ontstemming door Brinio's lach opgewekt, was nog op haar gelaat te lezen toen Brinio zich naar haar wendde om te zien of zij een weinig tot zichzelve was gekomen. De uitdrukking van haar gelaat was voor hem niet erg opbeurend. „Zijt gij lang terug uit Rome, Claudia?" vroeg hij om het gesprek aan den gang te brengen. „Nog geen week," antwoordde zij. „"Waarom liet ge mij niet dadelijk weten, dat ge terug waart, ik was dan naar Batavodurum gekomen?" „Claudius zeide dat gij te Helium waart, maar dat gij eiken

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1915 | | pagina 2