Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. toelage op zijn pensioen te verleenen van f250—. De totaal jaarlijksche last zal dan bedragen f 1382 Door den Bond der Gemeente werklieden is onderstaand adres ver zonden Amersfoort, 23 April 1915. Aan den Raad der Gemeente Amersfoort. EdelAchtbare heeren, Geven met verschuldigden eerbied te kennen A. Hulst en C. Wijnen, respectievelijk Voorzitter en Secretaris van den Nederlandschen Bond van Werklieden in Openbare Diensten en Bedrijven, afdeeling Amersfoort, goed gekeurd bij Koninklijk Besluit van 12 Januari 1915, gevestigd te Amers foort, ten huize van den tweeden onderteekenaar,Heiligenbergerweg 45', dat zij Uwen Raad beleefd verzoe ken, bet daarheen te willen leiden, aan alle Gemeente-bedrijven hier ter plaatse voor de werklieden, die niet tot het drie-ploegenstelsel behooren, de week op Zaterdagmiddag om 4 uur te doen eindigen; dat hierdoor voor vaste of losse werklieden geen vermindering van loon plaats heeft; dat zij, ter nadere motiveering van dit verzoek, zoo vrij zijn te verwijzen naar bijgaande Memorie van Toelich ting. 't Welk doende, enz. A. HULST, Voorzitter. C. WIJNEN, Secretaris. Memorie van Toelichting: In den laatsten tijd is in vele plaatsen in bet particuliere bedrijf de vrije Zaterdagmiddag ingevoerdgeconsta teerd kan worden, dat bet in de bouw vakken geen uitzondering meer is. maar thans een algemeene regel is geworden om de week te doen ein digen des Zaterdags om 12 uur. Met vreugde kunnen wij melden, dat er ook gemeenten zijD, die dit voorbeeld gevolgd hebben; bijv te Amsterdam geldt de vrije Zaterdagmiddag voor een deel van het gasfabriek-personeel, fitters, enz. enz.te Enschede is de vrije Zaterdagmiddag ingevoerd vour alle werklieden, die niet lot het sto- kerspersoneel behooren; Deventer zal weldra het voorbeeld van Enschede volgen, terwijl nog in verschillende Gemeenten de zaak in voorbereiding is. Waar een Gemeente als Amster dam, met zooveel werklieden, voorgaat, verwachten adressanten, dat het Ge meentebestuur van Amersfoort hierin óok niet ten achter zal willen blijven. Wij zijn er van overtuigd, dat uw Raad op bet standpunt staat om met den tegenwoordigen tijd mede te gaan en hopen, dat hij dit ook zal doen door voor de vaste en losse werk lieden in dienst der Gemeente de week te laten eindigen op Zaterdagmiddag vier uur, met behoud van het loon. In de Doopsgezinde kerk zal Zondagavond ds. C. van Wijhe, uit Barchem, spreken voor de plaatselijke afdeeling van het religieus-socialistisch verbond over: Bovenmenschelijke kracht. De opbrengst van den verkoop van het Emmabloempje ten bate van de Vereeniging tot bestrijding der Tuberculose, bedraagt f 309. De gepensionneerde kolonel H. J. Indewey is benoemd tot plaats vervangend lid van den KeuriDgsraad in het 2e militie-district van Gelder land; de gep. luit.-kol.-kwartierm. W. Woudstra tot idem in het 2e militie-district van Noord-Holland. Te Utrecht slaagden voor het akte-examen L. O. onze stadgenooten de dames B. C. M. Breraes en M. J. L. Hoerbekke. In Hotel Reichman bad een wedstrijd plaats tusschen de schaak clubs uit Amersfoort en Zeist. Amers foort won met 6 tegen 3 (5 gew., 2 verl., 2 rem.). Winners waren de heeren Comijs, Dijksterbuis, Hoger- vorst, Ten Ncever, De Brauw en Rintel. Bij Kon. besluit van 21 dezer is met ingang van dien datum her benoemd tot plaatsvervangend voor zitter der plaatselijke commissie voor de ongevallenverzekering te Amers- fooit, de beer J. Knoppers. - Aan het plaatselijk telefoonnet is aangesloten onder No. 220 het bureel van het Militair gezag, Infanterie- kazerne. Omstreeks kwart na twaalven Woensdagmiddag werd brand ontdekt in een stalletje aan de Vijverstraat naast de slachtplaats en achter een bergschuurtje van den slager G. van de Klashorst. De heer A. E. Blok was onmiddellijk met zijn mannen ter plaatse, op den voet gevolgd dooi den slangenwagen der politie. Ook het overige personeel en materieel van de brandweer waren in ondenkbaar korten tijd aanwezig. Een koe werd met niet geringe moeite uit den stal gehaald, die geheel uitbrandde. De bergschuur, waarin veel hooi, en de slachtplaats, die door het springen der ruiten mede gevaar liepen, kregen veel waterschade. Te kwart vóór eenen kon worden ingerukt en bleef nog slechts een wacht post om wederoplaaien van het vuur onmiddellijk te stuiten. Amersf. Crl. Bij Koninklijk Besluit is met ingang van 1 Mei benoemd tot Luite nant Kolonel Provinciaal Adjudant in de provincie Utrecht de Majoor M. Q Buys Ballot van het 3e Regiment Veld artillerie en is benoemd tot Majoor bij het 3o Regiment Vestingartillerie de Kapitein V. A. J. Bloem, Kapitein bij het le Regiment Veldartillerie. Ingevolge nader advies van den inspecteur van den geneeskundigen dienst heeft de oppei bevelhebber nader bet volgende bepaald: Aan te Amersfoort in garnizoen zijnde militairen mag verlof naar elders wor den verleend, in geval van bepaalde noodzakelijkheid zoodat verlof voor genoegen is uitgesloten. De chef, die het verlof verleent, zal zorgen, dat de met verlof vertrekkende te voren door den geneeskundigen dienst zijn geïnstrueerd omtrent de gevaren, die zij wellicht aan anderen, vooral aan kinderen, zouden kunnen brengen en omtrent de wijze, waarop dit zou zijn te voorkomen. Verloven van elders naar Amersfoort kunnen weder op den gewonen voet worden verleend, mits den belang hebbenden wordt aangezegd, dat de toegang tot kazernes en militaire zie- keninrichtingen voor hen strikt is ver boden. De garnizoenscommandant te Amersfoort neemt maatregelen om den toegang van militairen, van elders komende, tot de militaire inrichtingen te beletten. Verplaatsing van militairen naar Amersfoort of van daar naar elders mag alleen geschieden in dringende gevallen Reservekader infanterie en vest.- artillerie. De Minister van Oorlog geeft ken nis dat hot eerstvolgend examen van hen die wenscben te worden toege laten tol de verbintenis als vrijwilli ger van bet reservekader bij de infan terie of de vesting-artillerie zal plaats hebben op 13 Juli en, zoo noodig, op een of meer volgende dagen, te 's-Gra- venhage, Leiden, Amsterdam, Assen, Alkmaar, Amersfoort en Leeuwarden. Adspiranten behooren de kennis geving, dat zij aan bet examen wen- schen deel te nemen (ingericht op de wijze als aangegeven in St. Ct. 92), in dier voege in te zenden, dat zij vóór 29 Juni 1915 ontvangen wordt door den hoofdofficier voor het reservekader te 's-Gravenhage. De Minister van Oorlog heeft toestemming verleend aan het sym- phonie-orkest van Belgische militairen alhier geïnterneerd, om hunne mede werking te verleenen op de liefdadig- heids-soirée, die beden te Breda ten bate der Belgische vluchtelingen zal gegeven worden. Hanze. De R. K. Middenstandsvereeniging «De Hanze" vergaderde Woensdag avond in de Patronaatszaal onder voor zitting van den heer Joh. Bunnik. Aanwezig de Zeer Eerw. heer deken Fock, adviseur. De notulen van 4 Febr. werden goedgekeurd. Aan de orde bespreking «Jeugdorganisatie". De beer Stenfert leidde dit onderwerp in. Wie de jeugd beeft, beeft de toe komst. Hij wil de jeugd zoo leeren. dat ze later zeer geschikt is om zaken te doen, ze moet leeren koopen en verkoopen, ze moet warenkennis heb ben. Hiertoe dient organisatie en lezin gen. De Statuten werden na lezing goedgekeurd. Namens de Commissie voor het nazien der boeken in 1914 bracht de heer De Wil rapport uit. Den pen ningmeester werd dank gebiachi vooi zijn goed beheer. Ambachtsschool voor Amersfoort en Omstreken. Dondeidagavond werd de 37e leden vergadering gehouden onder voorzit ting van den beer G. J. Buis. De notulen van 30 October 1914 werden na lezing goedgekeurd. Rekening en verantwoording werden in orde bevonden. Het nadeelig saldo van f 1331 wordt weer gedekt door het verhoogd Rijkssubsidie. Het tekort op den avondteekencursus bedraagt f 125.87. Dit is ontstaan door het toe nemen van het aantal leerlingen van 83 tot 113. De tekorten voor 1915 en 1916 worden geraamd op f300, ont staan door den cursus voor meubel makers-orgelmakers en electrotechnici. Aan het jaarverslag ontleenen we, dat het aantal leden 148 bedraagt, het aantal leerlingen 169. De bouw van de nieuwe school lag stil van 3 tot 24 Augustus. Voor den nieuwen cursus hebben zich aangemeld 43 bankwerkers en 13 electrotechnici. Doordien op goederen uit Amerika moet worden gewacht, is niet te zeggen wanneer het gebouw gereed zal zijn. Het verslag zal weldra in druk ver schijnen. Hieina sluiting. Handel en Nijverheid. Onder voorzitterschap van den heer L J. Krook vergaderde Handel en Nijverheid gisterenavond 23 April in «De Zwaanc. De voorzitter betreurde de slechte opkomst op deze laatste seizoen vergadering, niettegenstaande de belangtijke onderwerpen. De secretaiis las vervolgens de notulen van 23 Maart, welke onder dankbetuiging werden goedgekeurd. Een nieuw lid werd met algemeene stemmen verkozen. De heer Nieuwendijk brengt bet financieel verslag uit en verklaart namens de commissie, dat de boeken in de beste orde bevonden zijn, waai- om hij voorstelt den penningmeester te dechargeeren. Aan het jaarverslag door den secre taris uitgebracht, ontleenen we dat er 9 bestuursvergaderingen en 8 alge meene vergaderingen werden gehou den. De opkomst der leden was zeer slecht. Meer belangstelling had wel mogen verwacht worden, want er is veel en goed werk verricht. Het aantal leden bedroeg 160. De ontvangsten bedroegen f 603,45 De uitgaven 508 54 Alzoo in kas f 94,91 Door bemiddeling van het infor matie- en incassowezen zijn 54 kwi taoties aangeboden tot eeu bedrag van f 1872,15. Hierop is ontvangen f 1609. Door het informatiebureau zijn 80 informaties genomen. In vereeniging met de Hanze kwam een eigen besteldienst tot stand. Door den oorlog zijn deze plannen verijdeld. De Handelsschool voorziet in een dringende behoefte; de subsidie van de vereeniging is dus goed besteed. Aan de Tweede Kamer is een adres verzonden om het wetsontwerp Aal- berse aan te nemen. De middenstands-eredietbank is op gericht en telt hier 300 leden. Gok is een directeur benoemd. Het bestuur beeft met succes aan den Minister van Oorlog geadresseerd om de Belgische officieren hier te houden. Ook is een schrijven aan de H. S. M. verzonden voor een luchtbrug of tunnel. De mededeelingen omtrent het incassowezen zijn reeds meegedeeld in het jaarverslag. Bestuursverkiezing. De heeren v. d. Burg, Van Schaik en Houbaer werden in het bestuur herkozen en namen de benoeming aan. Gekozen werden tot lid de heeren Grevers, directeur van de credietbank, Huydekooper en Levie. De besteldienst is 1 April in wer king getreden, doch schijnt van de Maatschappij tegenwerking te onder vinden. Door de eierveiling is bet aantal bodediensten op Amersfoort uitge breid Over een 14 dagen krijgen de leden de besteldiensten thuis, nl. de namen en plaats en tijd van vertrek. De Hanze heeft geen adres aan de H. S. M. verzonden in zake een tun nel of luchtbrug, omdat deze wel in het belang is van het reizend publiek, doch geen speciaal Amersfoorlsch belang. Naar wij vernemen, zal met 1 Mei as. bij de Firma E. de Bont Zoon. Drukkers-Uitgevers te Rotter dam verschijnen Ons Eigendom, Week blad tot behartiging der bi 'angen van Huis- en Grondeigenaren en Bouw kundigen in Nederland, ouder redac tie van den Heer L. Klawer, Journa list te Rotterdam en met medewer king van de Heeren Jhr. A. M. C. H. C. Bowier, Candidaat-Notaris te Woer den voor het Hypotheekwezen, enz.; Mr. M. Oppenheimer, Advocaat en Procureur te Rotterdam voor rechts kundige vraagstukken; S. C Tinber gen, Journalist te Rotterdam voor technische onderwerpenMr. B. H. Vos, lid van de Directie der N.V. Nationaal Grondbezit te 's-Graven hage voor onderwerpen over toege paste Staathuishoudkundeen anderen. Hoe de brandweer te waarschuwen bü brand? Huisvader: (z'n huis uitvliegende tot voorbijganger) «Meneer, meneer er is brand bij me uitgebroken, hoe moet ik de brandweer waarschuwen?" Voorbijganger: Heeft U geen tele foon? Neen? Dan woont hier ergens in de buurt toch wel iemand die een telefoon heeft? Wie zegt U, meneer Z? Gauw dan daar naar toe en de telefoonbeambte No. 200 in kennis gesteld met den brand. En wat is het voor een brand, een schoorsteenbrand, een binnenbrand of een uitslaande brand? Want dat moet de telefoon- beambte zoo nauwkeurig mogelijk weten. Geeft gehoor aan den oproep van Uwe Koningin en neemt vrij willig dienst bij den Vrijwilligen Landstorm. Staatspensionneering. De Bond voor Staatspensionneering zal zijn 15e algemeene vergadering houden op 10 Augustus a.s in het gebouw «Bellevue", te Amsterdam. Aftredende bestuursleden zijn de hee ren ds. J. van Veen, te Dokkum B. Kanis, te Amsterdam, en A. Voor- biood, (heikmsbaai), te Arnhem. Hypnose bij de genezing van op het slagveld geschokte zenuwen. Het is bekend, hoe menigeen door de tooneelen, die hij op het slagveld bijwoont, door den uiigestanen angst en ontberingen, dermate in zijn zenuw gestel geschokt wordt, dat hij daar door van zinnen geraakt. Ook is het bekend, hoe de mannen, in wier nabij heid een granaat ontploft, vaak, zon der dat zij gewond worden, plotseling verlamd worden, of wel in het gebruik van hun zintuigen gestoord. Het is geen zeldzaamheid, dat de aldus ge troffene blind wordt, of reuk en ge hoor en zelfs den smaak verliest. Deze eigenaardige patiënten schijnen uit stekend door hypnose genezen te kun nen worden. Men brengt ze in een lichten sluimer en suggereert hen om al hun krachten te concentreeren op bun genezing. Men dwingt ze als het ware hypno tisch, om weer beter te worden. Ont waken zij uit bun sluimer, dan zijn zij vaak reeds volkomen beter. In enkele gevallen echter moet de behan deling eenige malen herhaald worden. Zijn zij eenmaal zoover, dat zij het gebruik van bun zintuigen herwon nen hebben, dan is voor verder her stel slechts een rustkuur noodig. De vlieg en de oorlog. De Times waarschuwt voor het gevaar, dat de vliegen in het aan brekende warme jaargetij, thans vooral, voor Europa mee zullen brengen. Europa toch is, uit een sanitair oog punt beschouwd, nu overal zeer hevig besmet door allerlei ziekten en toe standen, gevaarlijk voor de algemeene gezondheid en bet is juist de vlieg, die de besmeltingskiemen daarvan in ruime mate in alle landen komt ver spreiden Behalve vooi Engeland, dat door de omringende zee geïsoleerd wordt, is bet gevaar voor epidemieën afkomstig vooral van de slagvelden, voor alle landen van Europa groot, in bet bijzonder voor de landen, ge legen tusschen of dichtbij de oorlog voerende. Vliegen leggen, zooals men weet, bij vooi keur hun eieren in rot tende voorwerpen, en waar nu uit gestrekte terreinen, heele dorpen en streken in een onrustbarbnden toe stand van vertoning en vernieling liggen, zullen er dezen zomer ontel bare vliegenzwermen ontstaan zooals nooit te voren. Maatregelen daartegen te riemen is, gezien de uitgebreidheid van het geïnfecteerde terrein, onmo gelijk. De vliegen zullen dil jaar dik en vet zijn en ongehoord prospereeren en zich vermenigvuldigen. Zij zullen zich echter het liefst ophouden daar, waar de vuilheid en verrotting het giooisl zijn eu zich niet thuis voelen, waar reinheid vooi ge schreven en nageleefd wordt. Hieruit volgt dus, dat het eenigste, wat men tegen die verwachte onheil-aanbren gende vliegenplaag van 1915 doen kan, is nu zoo spoedig mogelijk in de onmiddelijke omgeving alles schoon te maken en te houden. In alle groote steden moeten vooral de stallen van paarden en vee nauwkeuiig schoon- gehouden worden. Verzamelplaatsen van stofafval, bergen oud stalstroo, zooals men die aan den zoom der steden ziet liggen, worden thans oor zaken van latere onheilen en epidemiën. Het is een misdaad, zulke stapels op zijn eigen terrein te verzamelen. Er valt niet aan te twijfelen, of nog nimmer was de noodzakelijkheid zoo groot om tegen de «vliegenpestï op te treden. Met groote bezorgdheid wordt in geneeskundige kringen, ook in Engeland, den aanstaanden zomer tegemoet gezien. Het gevaar voor Midden-Europa is zeer [.root. Nie mand weet, wat ons te wachten staat. De eerste ansjovis is te Bergen- op-Zoom aangebracht. Nv. d. D.) Het postverkeer met Engeland. De directeur van het postkantoor te Amsterdam maakt bekend, dat wegens tijdelijke opheffing van den dienst der Zeelandbooten Vlissir.gen Engeland, de postverzending naar Engeland Zondag 25 April en voorts om den anderen dag, zoo mogelijk, zal plaats vinden met de boot, welke 8 uur 's morgens van Hoek-van-Hol- land naar Harwich vertrekl. Indien de omstandigheden dit mede brengen, zal van andere gelegenheden, welke zich aanbieden, worden gebruik gemaakt. Belanghebbenden, die verlangen dat hunne brieven alleen langs een be paalden wegzuilen worden verzonden, moeten dien weg duidelijk op het adres vermelden. BURGERLIJKE STANDEN. Amersfoort. Van 16 toi en met 22 April. Geboren Johannes Pieter Gerhar- dus, z van Pieter van Hemmen en Jantje Dijk Johannes Everardus, z. van Karei Christ en Johanna E-eiarda Kraan. Hendrika Margarelha, d. van Johannes van Beek en Hendrika van der Logt. Gijsbertus Micbiel, z. van Johannes van Raaij en Helena Hendrica do Kr u ij fHendrik Antoon, z. van Jan van den Brink en Johanna Geer- truida Wilbelmina Reems. Johannes, z. van Hermanus Morsing en Gijsberta van Bekkum. Annetta Geertruida Maria, d. van Antonius Johannes Bap tist Nef kens en Bertha Cornelia Maiia de Jong, te Amsterdam. Johannes Cornelis, z. van Leendert Lans en Jacoba Hendrika van Veen. - JobanDes, z. van Lambertus Theodorus van de Weem en Johanna Geertruida Boerssen. Ja coba, d. van Petr us Jansen en Theodora Johanna Moor. Arie, z. van Willem Agenant en Maria Hartman. Cor nelia Johanna, d. van Gerardus Krijnen en Elizabeth Adriana van den Akker. Pbilomena Julia, d. van Florimundus Franciscus Huijgbebaert en Maria Ca rolina Bellemans. Sophia Johanna, d. van Johannes Bosman en Mina Rijn, te Krommenie. Agnes Barbara, d. van Cornelis Schothorst en Catharina Maiia van Kessel. Elisabeth Jeanne, d. van Joseph Guillaume Lieutenant en Rose Marie Marguerite Boussard, te Luik. Jean, z. van Emile Coudes en Rosalie van der Ton, te Antwerpen. Pieter, z. van Pieter Mertz en Johanna Peterse. Alijda Maria, d. van Antbo- nius Johannes Middelkoop en Adriana Maria van btokkum. Gerrit, z. van Hermanus Johannes van Beek en Jausje ten Hoven. Ondertrouwd: Louis de Backer en Elisabeih Heijndels. Leonard Petrus Ruijgrok en Jearuiette Maria Brinck. Gerrit van Uitert en Hendrika van Nautena. Jan Ouwerkerk en Aaltje Koops. Johan Antoon CornelisFokko Potasse en Johanna Eilina Orinekes. Albertus Kuipers en Geertruida van Heil. Bernardus Hendrikus Helmer- burst en Cornelia Alijda de Groot. RudolfLeonard de Ruiter en Dirkje van dei- Scbagt. Bernard Slots eu Teu- nisje van Beek. Gehuwd: Casper Silvester Everhar- dus Muiser en Oeda Petronella Vermeij. Overleden Margrietha Tondeur, 76 jr., wed. van Philippus van Dijk. Maria Hagens 85 j wed. van Willem van Keulen. Grietje Labiie, 19 jr., ongehuwd. Gijsbertus van Keken, 38jr.,echtg. van Hendrika Hoogevest. Anna Lucia Peters, 78jr..ongehuwd. Willem van der Geld, 76 jr., wedn. van Everarda Rouwendaal. Fran ciscus Joseph van Grol, 70 jr., wedn. van Evertje van Beek.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1915 | | pagina 2