NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad NÉT voor do Provincie Utrecht. |pj FEUILLETON. No. 31 Woensdag 28 April 1915. 44e jaargang VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDA6. BINNENLAND DE SCHOONE BATAAFSCHE A! Aangezien ons gebleken is dat er onder onzen naam zeer ondeugdelijke Naaimachines verkocht worden, zoo berichten wij dat op al onze Naai machines nevenstaand handelsmerk moet voor komen. Men late zich onder welk voorwendsel ook geen nagemaakte Lewenstcin' machine aan praten. Voor Amersfoort en Omstreken ecnigste Agent W. KOMMER, Krowmestraat 24, Amersfoort. De Firma A. LEWENSTE1N UTRECHT, CHOORSTRAAT 14. Amersfoortsche Courant. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden toet Zondagsblad 1.15; Franco per post door het geheele Rijk 1.25. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER Bureau: Langestraat 17. Telephoonn. 00. ADVER1 ENTIËN: Van 16 regels 0.50; iedere regsl meer 7'/, Cent. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. Is den boekhouden noodig voor middenstand? (INGEZONDEN.) De wereldoorlog, die nu reeds bijna negen maanden woedt, heeft een alge- heele ontwichting van het maatschap pelijk leven veroorzaakt. Wel bet allermeest heeft de mid denstand daaronder geleden en wie weet hoe lang nog hij er onder zal lijden den middenstand werd al dien tijd en wordt heden ten dage nog niet alleen zeer groote schade berokkend, docb hij wordt bedreigd met alge- heelen ondergang. Daarom zijn er middelen beraamd om hem daarvoor te behoeden, hem te steunen, zoodat. wanneer het maat schappelijk leven zijn gewonen loop herneemt, ook de middenstand zal kunnen terugkeereu tot zijn gewonen doen. Onder voorgaan van de Landsre- geering getuige de op 13 Maart te 's-Gravenhage gohouden vergade ring heeft het niet ontbroken aan pogingen om de uitermate benarde positie, in welke de middenstand is geraakt, te verbeteren. Bij het beramen dier middelen is men evenwel gestuit op even vele als groote bezwaren; bezwaren, die men vroeger wel heeft vermoed, doch die pas thans in een helder daglicht zijn geplaatst. Eén dier bezwaren is: boe komt men tot een zuivere beoordeeling der credietwaardigheid van een zaak, van haar of hem die deze zaak drijft? Door informatie komt men al een heel eind; maar een informatie is meestal gesteld in zeer algemeene be woordingen en de grenzen, welke daar bij zijn te trekken, zijn in 't algemeen erg rekbaar. Daarom moeten de gegevens wor den verzameld op andere wijze, een aan welke men meer houvast heeft. Welnu, daarin is men geslaagd door inzage van en controle over de boek houding. Doch daarvoor moet, als wel van zelf spreekt, een boekhouding van de zaak aanwezig zijn. Evenwel, in hoe weinig middenstaods- zaken zelfs grootere treft men een eenigzins schappelijke boekhou ding aan? Begreep iedereen het nul eener boekhouding namelijk dat zij is de geschiedenis, van uur tot uur, van dag tot dag, van maand lot maand, van de zaak en dat uit haar alle gegevens kunnen worden geput, welke dienstig kunnen zijn voor den bloei der zaak dan zou het boekhouden veel meer algemeen worden ingevoerd en, waar het wordt toegepast, met oneindig grooter zorgvuldigheid wor den beoefend. Juist op de kleintjes moet meo passen. Geen postje, boe klein ook, mag ontbreken. Dit wordt helaas! veel te weinig ingezien. Veel te veel beschouwt men boekhouden als een tjjdroovend en kostbaar onding. En toch moet in elke midden- standszaak worden boekgehouden. Want klanten, die niet contant be talen, moeten toch op bepaalden tijd na een week, een maand, een kwartaal er eens aan worden herinnerd, dat zij nog iets schuldig zijn. Het is ondoenlijk, al die kleinere en grootere bedragen te onthouden zij moeten te boek gesteld en na zekeren tijd behooren uit die aan- teekeningen de week-, maand- of kwartaal-nota's te worden geschreven. De noodzakelijkheid om aaoteeke- ning te houden van alle handels-trans- actiën springt nóg meer in bet oog als men denkt aan de wettelijke ver plichting om de balans op te maken, dat is na te gaan om men in het boekjaar heeft gewonnen, dan wel verloren en op welk artikel men winst maakte en aan welk men verloor. Het opmaken van een inventaris van den goederenvoorraad is niet zoo'n groote kunst, want dien voorraad kan men zien, tellen, wegen, enzoovoort, en door routine en vakkennis kan men zoo ongeveer de waarde berekenen. Veel moeilijker wordt het echter wanneer men naast dien inventaris lijst wil opmaken van alle nog uit staande vorderingen. Heeft men daar van geen aanteekening gehouden dan is het ondoenlijk, zulk een lijst saam te stellen het menschelijk geheugen is niet zóo veelomvattend, dat het al die vorderingen kan onthouden. Wor- iden nu zulke te innen vorderingen niet nauwkeurig te boek gesteld, dan worden vele er van dubieus dat wil zeggenhet is hoogst twijfelach tig, dat zij binnenkomen en hier door gaat veel winst verloren en is de mogelijkheid volstrekt niet uitge sloten, dat de winst wordt omgezet in verlies. Maar niet alleen moet men zorg vuldig aanteekening houden van het geen men heeft te vorderen, doch óok van hetgeen men beeft te betalen, opdat men niet alleen rekening kan houden met den tijd waarop zoo'n schuld moet worden gedelgd (verval dag van den wissel) maar óok met het crediet, dat men heeft. Een goede boekhouding leert zoo wei den toestand der zaak kennen als haar credietwaardigheid beoordeelen. De vraag: als boekhouden noodig voor den middenstand kan dan ook slechts worden beantwoord met: abroodnoodigmeer nog, allernood zakelijkst*. Men zal wellicht tegenwerpen, dat men niet op de hoogte is met de administratie, dat het bijhouden van een boek veel te veel tijd vordert, dat men reeds zóo veel jaar z'jjn zaken dreef zonder boek te houden toch altijd precies op tijd do wissels kon betalen, nu ja, dat er in die jaren heel wat tusschen kade en schip verdween maar dit alles is slechts een praatje voor de vaak en met deze verkeerde wijze van zaken doen moet en kan ook worden gebroken. Voor iedere zaak is een eenvou dige en tegelijk doeltreffende boek houding samen te stellen. Bovendien is er overvloed van ge legenheid om zich op de hoogte te stellen van boekhouden, getuigen de overal ingestelde Middenstands-cur sussen. De Middenstands-credietbanken die in dezen tijd van geweldige crisis zijn opgericht, hebben dit bezwaar óok onder de oogen gezien en het meeren- deel dier Banken zoo niet alle is bereid, ook hierin de behulpzame hand te bieden aan de middenstan ders, wier vakopleiding een geheel andere is dan die van het jongere geslacht en die zich wellicht voor bun vakgenooten geneeren om hun on kunde wat administratie betreft te erkennen en dus geen gebruik durven maken van de cursussen. Welnu, middenstanders maakt nu toch gebruik van de gelegenheid, welke U wordt geboden om met heel ge ringe moeite een volkomen juist inzicht in uw zaak te krijgen. Wendt u in vol vertrouwen tot ben, die belangloos begrijpt en ver staat ge dit goed? hun uw hulp aanbieden, die waarlijk niet komen als potkijkers, doch die u willen helpen de gevolgen van deze nooit gekende crisis te boven komen. Aanvaardt de toegestoken hand eer hel te laat is. Doet gij dit niet, dan hebt gij bet aan uzelven te wijten als gij reddeloos verloren geraakt en het ite laat!* u zal vervolgen op al uw schreden. Wat moet ik in de nieuwe Rijks- inkouistenbelasting betalen? Omtrent de nieuwe Rijks-inkomsten belasting, die 1 Mei a.s. in werking treedt, laten wij hier eenige bijzonder heden volgen Als iemands inkomen stelt de wet vast: le. onroerende goederen; 2e. roerend kapitaal; 3e. onderneming en arbeid 4e. rechten op periodieke uitkee- ringen van bet leven afhankelijk. Niet echter bet geheele inkomen wordt belastbaar gesteld, doch alleen de «zuivere opbrengst* van het in komen. En dit vindt men door elke bron van inkomsten te verminderen; a. met de kosten ter verwerving, inning en behoud der opbrengst en b. met de op de opbrengst rustende lasten, zooals; de beprijfs- en beroepskosten, waar onder worden verstaan de kosten, noodig voor de uitoefening van een bedt ijf of beroep, of rechtstreeks daarop betrekking hebbende, met inbegrip van kosten van onderhoud, verschul digde renten en belastingen, die op het bedrijf of beroep drukken; de volgende kosten, voor zoover zij niet reeds als bedrijfs- en beroeps kosten in aanmerking komen: de kosten van verzekering en onderhoud, van onroerende goederen, uitkeerin- gen wegens opstal, of ander zakelijk recht, krachtens hetwelk de belasting plichtige het genot van onroerende goederen heeft, op onroerende goede ren rusten de belastingen en uitkee- ringen, wegens daarop gevestigde schuldplichtigheid, kosten van verhu ring of verpachting van onroerende goederen, kosten vallende op de ver zilvering van coupons, kosten van beheer. Van de onzuivere opbrengst van een bedrijf of beroep worden bovendien afgetrokken de afschrijvingen op zaken, die voor de uitoefening van het be drijf of beroep worden gebruikt en de afschiijvingen op schuldvorderingen, een en ander, volgens goed koopmans- gebruik. Traktementen en andere beloonin gen, alsmede verlof- en nonactiviteits- traktementen, wachtgelden en pen sioenen worden verminderd met ver plichte bijdragen voor pensioenen en fondsen. Uit sub b 2e alinea blijkt, dat ook Historisch romantisch verhaal. 20) Met het hoofd voorover gebogen stond Brinio bij de bank te wachten. Zijn gelaat klaarde op toen hij Claudia zag komen. Hij kwam snel naar haar toe en haar beide handen grijpende, zei hij: „Dank je Claudia, voor je komst, je begrijpt dat ik behoefte had je te spreken en als moeder er bij is, gaat dit moeilijk. Had ik nu maar den tijd, dan had ik mijn gelegenheid afgewacht, maar eigenlijk is het beter dat ik hedennacht dan dat ik morgen vertrek." „Dank mij niet te zeer," antwoordde Claudia eenvoudig, „ik kom hier op je dringend verzoek, niet uit eigen verlangen." „Claudia," hervatte Brinio, „ik heb behoefte ernstig met je te spreken. Het is zoo vreemd alles. Ik begrijp er niets meer van. Zijt gij nog dezelfde Claudia van Batavodurum. Zijt gij niet in uw gevoelens veranderd. Is Brinio nog altijd de man, dien gij u tot echtgenoot wenscht? Gij weet toch wel dat uw broeder mij beloofd heeft, dat ik uw man zou worden en gij hebt niet „neen" gezegd, Claudia. Spreek Claudia. Spreek dan toch Claudia, denkt gij nog over mij zooals toen?" Wat moest zij antwoorden. Hij had haar handen gegrepen, die handen, welke Petilius zoo bewonderde en welke hij nimmer ophield te streelen en te drukken. Ook Brinio scheen die handen een begeerlijk bezit te vinden, want Claudia voelde den warmen druk, welken hij gaf. Zij waagde het een blik op zijn gelaat te werpen en haar hart kromp ineen toen zij een glans van blij geluk daarop zag. Zoo opwekkend had reeds haar enkele tegen woordigheid op hem gewerkt. „Lieveling," fluisterde hij, terwijl hij zijn krachtigeu arm, welke de schrik van Nerviers en Romeinen was en haar broeder zulke groote diensten had bewezen, om haar hals sloeg. Een rilling ging Claudia door de leden. Niet omdat het Brinio was, want welk meisje zou zich niet gelukkig rekenen door zulk een aanzienlijk, dapper jonkman omarmd te worden, maar de gedachte dat niemand dan Petilius het recht had haar op deze wijze te omvatten, deed haar van ontroering trillen. Zij draaide zich snel om en ontwond zich daardoor aan Brinio's omhelzing. „Dat niet," ontsnapte aan haar lippen. „Dat niet?" vroeg Brinio ontstemd. „Is dat zooveel, mag ik u niet omhelzen, gij die binnenkort, naar ik hoop, mijn vrouw zult wezen." „Och, spreek daar toch niet van," hernam zij in verwarring, terwijl een paar angstige oogen hem uit haar bleek gezichtje aanstaarden. „Het is nu heelemaal geen tijd voor zoo iets," vervolgde zij in verwarring: „denk aan den hachelijken toestand waarin mijn volk en mijn geslacht verkeert. Wie „Oh, is hot dat," hernam Brinio, merkbaar verlicht. „Oh, dat is waar, ik dacht meer aan mijzelven dan aan de uwen. Claudius was zeker in sombere stemming toen gij Batavodurum verliet?" „Hij was vol moed," hervatte zij, blijde dat zij Brinio's ge- dachtengang naar Claudius' doen en laten had afgeleid. „Maar toch was hij bezorgd voor de toekomst." „Alles zal terecht komen," hernam Brinio, „let op wat ik u

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1915 | | pagina 1