KENNISGEVING Plaatselijk Nieuws. RECLAME. wordt door 21.000 arisen erkend ■Is het beste versterkingsmiddel voor Zenuwen en Lichaam. gemeester en Wethouders benoemd de heer K. van Heuveleo, rijksklerk der registratie alhier. Tot onderwijzeres aan school C. werd benoemd mej. C. C. Carpreau. Een voorstel van Burgemeester en Wethouders om de Bouwverordening in dien geest te wijzigen dat bij per- ceelen met rieten daken dispensatie kan gegeven worden tot het hebben van goten, werd z. h. st. aangenomen, nadat de heer Hofland door den heer Kroes was gerustgesteld omtrent de onbrandbaarheid van het materiaal dat tegenwoordig voor die daken wordt gebezigd. Daarop komt aan de orde een voor stel van Burgemeester en Wethouders tot het verleenen van een voorschot aan de stichting «Volkshuisvesting Ik voor de stichting van 42 woningen. Burgemeester en Wethouders schre ven daaromtrent tot toelichting aan den Raad: Uw besluit van den 15 December 1914, waarbij aan de stichting «Volks huisvesting Ik ten behoeve van het bouwen van 42 woningen en een bad huis op de overgebleven gronden van haar terrein aan den Liendertschenweg, een voorschot uit de Gemeentekas werd toegekend van hoogstens f 107500. heeft Gedeputeerde Staten dezer Pro vincie aanleiding gegeven lot het ma ken van eenige bedenkingen. In de eerste plaats is bedoeld College van meening, dat de kosten van het badhuis niet vallen onder die, genoemd in artikel 30 der Woningwet, daar het niet is bestemd ten behoeve van be woners van een bepaalde reeks wonin gen, maar zooals door Uwe ver gadering uitdrukkelijk is bepaald voor ieder ingezetene, welke huur deze ook moge verwonen, toegankelijk is. De Gemeente kan hiervoor derhalve geen f 10000.voorschot aan Volks huisvesting II geren, met de bedoeling ter zake een Rijksvoorscbot als bedoeld in artikel 33derWoningwet te bekomen. Teneinde den bouw der woningen niet langer uit te stellen komt het ons raadzaam voor het badhuisplan voor- loopig te laten rusten. Ons College zal intusscben te rade gaan op welke wijze dit denkbeeld dan wel kan worden verwezenlijkt. In de tweede plaats zijn Gedeputeerde Staten van oordeel dat ook het winkel huis niet toelaatbaar is. Bij informatie is ons evenwel gebleken, dat deze mee ning geen grond vindt in de door ge noemd College aangehaalde Minisieri- eele Missive, zoodat het winkelhuis is gehandhaafd. Vervolgens merken Gedeputeerde Staten op, dat in de voor dezen bouw aan te wenden kosten niet wordt bij gedragen van particuliere zijde. Volks huisvesting II bezat wel reeds een kapitaal van f8300.—, doch dit bedrag moet voorden eersten bouw aangewend worden en volgens de opvatting van genoemd College laat artikel 30 der Woningwet slechts voorschotten van Gemeentewege toe ter tegemoetkoming in de door de toegelaten vereenigingen ten behoeve der volkshuisvesting aan te wenden kosten, onverschillig of door haar reeds vroeger woningen gedeelte lijk met'eigen kapitaal zijn gebouwd of niet. De stichting «Volkshuisvesting II® dooi ons biermede in kennis gesteld, neeft pogingen gedaan om van parti culiere zijde alsnog een genoegzaam kapitaal bijeen te krijgen. Het is haar mogen gelukken een gift van f 2000. te ontvangen. Waar een eigen bezit van zoodanig bedrag natuurlijk belang rijk meer waarde heeft, meeneu wij dat hiermede ruimschoots aan het ver langen van Gedeputeerde Staten zal worden voldaan. Wij hebben de eer U voor te stellen, aan de hierboven omschreven bezwaren tegemoet te komen door Uw besluit van 15 December j.l. te wijzigen, zooals in het bierbij aangeboden concept in rood is aangeduid. De in verband hiermede gewijzigde kosten- en exploitatierekeningen voe gen wij biernevens. Ten slotte bieden wij U alsnog ter vaststelling aan de bij ons voorstel van 10 October 1914, Afd. I No. 1143/702 behoorende ontwerpbesluiten II en III respectievelijk inzake den verkoop van een strook grond en den aanleg van een weg langs de terreinen van Volks huisvesting II. De heer Van Achterberg!) zegt dat bij voortaan tegen elk dergelijk voor stel zal stemmen indien er niet een meer gepreciseerde begrooting is bij gevoegd. De heer Hofland drong aan om, nu de badinrichting voor dit hui zencomplex is afgevoerd, spoed te maken dat een dergelijke inrichtiug, waaraan reeds jaren behoefte bestaal, er komt. Op een vraag van den heer Oos terveen, of al iets bekend is wanneer de brug over de beek tegenover de Coninckstraat gereed zal zijn, deelde de Voorzitter mede, dat de plannen daarvoor bij de commissie in behan- ling zijn. Het voorstel van Burgemeester en Wethouders wordt daarop zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Een voorstel van Burgemeester en Wethouders tot vaststelling van een rooilijn voor het bouwen aan de Kleine Haag wordt van de agenda afgevoerd, nadat de heereo Van Achterbergh en Kroes de wenschelijkheid hadden betoogd om de Commissie van Fabri cage in dezen eerst nog te hooren. Op een adres van den heer Keik- kamp. leeraar aan de Hoogere Burger school betreflende de uitbetaling van zijn salaris gedurende den tjjd dat bij onder de wapenen is, werd zonder hoofdelijke stemming of discussie, con form het advies van Burgemeester en Wethouders besloten afwijzend te be schikken. Het voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het verleenen van eene jaatlijksche toelage op het pen sioen verleend aan den heer R. Zijlstra, bracht heel wat tongen in beweging. De heer Leinweber trok een Ign tusscben dit voorstel en dat hetwelk B. en W. indertijd deden ten opzichte van Kraak de stadszeereboofdenirekker en zou wel eens willen weten of, indien het rijkspensioen niet had bestaan B. en W. wel met dit voorstel zouden gekomen zijn. De heer Van Achter bergh achtte den tijd gekomen om den sluier over het gebeurde op te heffen en constateerde dat de heer Zijlstra geschorst werd wegens insubordinatie, maar dat hem nimmer fraude is kunnen worden ten laste gelegd, waarom hem door den Raad dan ook eervol ontslag is verleend. Zijns inziens heeft de Raad nu ook de moreele verplichting het verzoek om pensioen na te komen. Nadat' een voorstel van den heer Hofland, om de geheimhouding van ■Ie notulen der vergadering van den 12en Maart op te heffen, als niet vol doende ondersteund, ter behandeling was afgewezen, vraagt genoemd raads lid op welke billijkheidsgronden B. en W. deze toelage steunen. Hij stelde voorts den Vooizitter de pertinente vraag of, indien de heer Zijlstra zich niet bad laten afkeuren, deze door Burgemeester en Wethouders als directeur der gasfabriek en waterlei ding zou zijn gehandhaafd. Volgens hetgeen bij weet, maar niet mag zeg gen, zou hierop een volmondig «neen" het antwoord moeten zijn. Na repliek van den Voorzitter, die op de vraag van den heer Hofland niet wenschte in te gaan en voorts mededeelde, dat een rechtstreeks ver zoek om dit pensioen niet was inge komen, doch dat de heer Z. er met den gemeentesecretaris over had ge correspondeerd, werd het voorstel van Burgemeester en Wethouders met 14 tegen 3 stemmen aangenomen. Voorstellen van Burgemeester en Wethouders tot overname van grond van de Hollandscbe IJzeren Spoorweg Maatschappij aan het Stationsplein en het verleenen van een crediet van f 500 voor de kosten van overname, verplaatsing van een hek en het op hoogte brengen van bet terrein: tot verkoop van 1120 M1 bouwterrein aan de Van Maerlandlaan aan den Heer L. A. van Essen qq voor f 1 75 per M'.tot verhuur van een gedeelte van het roggeland gelegen achter Vleutbergenc aan de voetbalvereeni- ging »de Amersfoortsche Vijfjarige®; tot wijziging van het profiel van Laan 1914 en de Daam Fockemalaan lokten geenerlei discussie uit en wer den zonder hoofdelijke stemming aan genomen Een voorstel van Burgemeester en Wethouders tot bet verleenen van een crediet voor het aanschaffen van politiebonden voor bewaking van den Berg, werd nadat de heer Van Ach terbergh door den Voorzitter was gerustgesteld omtrtnt de eventueele last die rustige wandelaars van derge lijke honden zouden kunnen hebben en de heer Leinweber ten antwoord had gekregen, dat ook de tweede hond aan eenzelfden agent, belast met de bewaking der plantsoenen, zou worden toegewezen, zonder hoof delijke stemming aangenomen. Burgemeester en Wethouders wer den voorts gemachtigd ten behoeve van de gemeente-reiniging een 11e paard aan te koopen en hen daar toe een credfet van f 750.ver leend. Het eerste gedeelte van het kohier der inkomstenbelasting dienst 1915 werd z. d. en z. h. st. vastgesteld, nadat de Voorzitter een woord van dank had gebracht aan de Commissie van aanslag voor belgeen ze in deze in het belang der gemeente heeft ge daan. De agenda was hiermede afgehan deld. Bij de gebruikelijke rondvraag be pleitte de heer de Kempenaar de noodzakelijkheid eener verandering in de bouwverordening, waarbij het ma ken van spouwmuren wordt toege staan. De Voorzitter merkte op dat door B. en W. in dezen dispensatie kan worden verleend en zulks ook reeds meermalen is geschied. Nadat de heer Kroes den heer De Kempenaer was bijgesprongen en op de wenschelijkheid eener dergelijke verandering in de bouwverordening had gewezen, om in deze niet geheel van jonge ambtenaren afhankelijk te zgn, werd door den voorzitter over weging door het College van B. en W. toegezegd. De beer Hofland wees op het drin gend noodzakelijke dat in het vervoer der mest van de Cavallerie- en Artille riestallen verandering wordt ge bracht. De wagens daarvoor gebruikt gelijken wel sproeiwagens waardoor de straten die gevolgd worden voort durend worden verontreinigd. De heer Leinweber wenschte in de bouwverordening het maken van brie venbussen in nieuw te bouwen per- ceelen te zien voorgeschreven. De heer Hofland wenschte te weten welke gevolgen het overleg van het Dagel. Bestuur met het Steuncomité in zake voedselverstrekking gehad heeft en drong aan op het verkrijgbaar stel len van goedkoop wittebrood, ten ge rieve van hen, die aan dit brood gewend, maar niet direct van bet goedkoope tarwebrood kunnen proliteeren. Ook bepleitte bij het verkrijgbaar stellen van goedkoop varkensvlersch goed koope groenten en goedkoop meel, voor hen die zelf bun brood bakken, ten einde ondervoeding te voorkomen. De voorzitter wees er op dat de Regeering de quaestie dei volksvoeding aan zich had getrokken, maar dat de tot dusverre door den Minister genomen maatregelen niet afdoende waren en in sommige gevallen practiscb onuit voerbaar bleken. In tal van Gemeenten is men dan ook tegen deze maatregelen opgekomen en zijn wijzigingen voor gesteld, die door den Minister moeten worden goedgekeurd. Deze zal zulks echter niet aandurven. De voorzitter acht het daarom het beste standpunt geen verwachtingen op te wekken ten einde teleurstellingen te voorkomen. Aan de veihooging der broodprijzen heeft hij geen schuld. En wat de voorhanden voorraden groenten betreft deze zijn absoluut onvoldoende. De heer Hofland andermaal het woord verkrijgend zegt onaangenaam te zijn verrast door eene uitnoodiging in de afgeloopen week door hem ont vangen, om in de raadzaal te komen ten einde te beslissen of de raads leden de opening der electriciteit al dan niet zouden bijwonen en aan eenige heeren een diner zou worden aangeboden Hij richtte tot deti Voorzitter het verwjjt, dat waar deze naar alle kan ten pluimpjes bad uitgedeeld, de arbeiders, die al het werk hebben verricht, en omstreeks f500.op hun loon zijn te kort gekomen, ver geten zijn. De Voorzilter constateert, dat. mag hij al het woord «arbeiders® niet hebben gebruikt door hem wel dege lijk bij zijne dankbetuiging is gezegd «en allen die daaraan hebben medegewerkt®, hetgeen door alle raadsleden, behalve den heer Hof land, werd beaamd. Het goldt hier geen feestmaaltijd maar een eenvoudige beleefdheid tegenover een paar heeren, waaraan de gemeente verplichting trad en die jl. Zaterdag de gasten der gemeente waren. Er is toor deze maaltijd geen cre diet aan 1en Raad gevraagd en daar de raadsleden om de tijdsomstandig heden bet wenscheljjker vonden, niet mede aan te zilten heeft het college van Burgemeester en Wethouders een en ander uit eigen middelen betaald. De heer Van Achterbergh doet daarop bet voorstel de gemaakte kosten alsnog uit de oprichtingskosten te betalen. Nadat verscbiller.de raadsleden hun uit te brengen stem hebben gemoli- veeid en de voorzitter den heer Hofland den raad had gegeven, in het ver volg niet zoo ergdenkend te zijn hij zelf (de heer H.) toch had voor gesteld de heeren een kop thee aan te bieden en daardoor getoond te voelen dat er althans iets moest worden gedaan werd het voorstel Achterbergh met 41 tegen 2 stemmen (die van de heeren Hofland en Lein weber) aangenomen. De vergadering, precies om acht uur begonnen werd daarop te ruim half twaalf door den voorzitter ge sloten. De Burgemeester der gemeente Amersfoort maakt bekend: dat met ingang van 1 Met le de prijs van tarwebloem (ge build, uitsluitend een soort inlandscb) is gesteld op f23.25 per 100 K.G. 2e de prijs van tarwemeel (onge- build) is gesteld op f 18,50 per 100 K.G. beide (1 en 2) contant aan fabriek, molen, of magazijn voor bakkers en dergelijke verbruikers. 3e de maximum-piijs voor brood is vastgesteld per K.G. contant, afge haald aan bakkerij of winkel, voor gebuild tarwe waterbrood op 25' ets. gebuild tarwe waterbrood (rabbi naal toezicht op 26' ets. gebuild tarwe halfmelkbrood op 27' ets. gebuild tarwe melkbrood op 29'ets. ongebuild tarwe brood (bruiubrood) op 21 ets. de maximumprijzen der brooden worden dus iu centen Melkbrood (ongemerkt) Half Melkbrood (gemerkt HMB) Waterbrood (gemerkt WAB) Waterbrood (gem. WAB) Rabbin, toezicht Tarwe Brood (b ruinbrood) Amersfoort, 1 Mei 1915. De Burgemeester voornoemd, VAN RANDWIJCK. 1 pnd. of KG. pnd. of1/, K.G. '2 pnd. of 1 K.G. 16 22'/, 29'/, 14 21 27'/, 13 19'/, 26'/, 13'/, 20 26'/, 10 16 21 Het plaatselijk Steuncomité alhier deelt ons mede, dat gedurende de maand April aan giften en vaste bij dragen is ontvangen een bedrag van f2540.30; aan subsidie van bet Konink lijk Nationaal Steuncomité 1914 te 's-Gravenbage f911.021/*terwijl de vei koop van vogelneslkastjes heeft op gebracht f3 50, of totaal f3484 82'/,. Het totaal-cijfer der ontvangsten sedert den aanvang van de crisis tot en met ultimo April is hierdoor ge stegen tot f36.750.69. Als batig saldo van de uitvoe ring der zangveieeniging Soli Deo Gloria, directeur de heer O. Rooke, is aan het Steuncomité afgedragen een bedrag van f28.70. De heer T. Bogeman, Nijverheids consulent, zal in vetband met een door tiet Gemeentebestuur tot hem gericht goed gebruik zou kunnen maken. Het was immers moeilijk vooruit te zeggen hoe de strijd loopen zou. Civilis liep nu naar de deur en vertoonde zich aan de nog wachtende krijgers. Een geweldig gejuich steeg op toen hij ver scheen. Woest zwaaiden de mannen met hun zwaarden en sloe gen op hun schilden, terwijl zij hun krijgsgeschreeuw aanhieven. Claudius zei een paar woorden tot de hem omringende hoofden deze reden wegeenige bevelen weerklonken en de benden zetten zich in beweging. Weldra kronkelde zich de lange rij krijgers als een reusachtige slang door de vlakte. De zon ging juist onder en de snel intredende duisternis zou deze menigte krijgers weldra aan het beglurend oog van den een of anderen verspieder onttrekken. Civilis sloot met zijn neven Verax en Julius Victor den trein. Hij had met eenige woorden afscheid genomen van Brinio, die hem veel geluk op zijn onderneming had toegewenscht. Brinio was de hoeve weder binnengetreden zonder het met zichzelven eens te zijn of hij al dan niet naar Vada zou gaan. Veel tijd zich te bedenken had hij niet, want wilde hij niet te Iaat komen om aan het gevecht deel te nemen, dan kon hij hoogstens een uur blijven toeven. Ha eenig aarzelen, besloot hij met een honderdtal van zijn .1 manschappen, die de beste paarden bereden, den tocht te onder nemen. Hij wilde echter Civilis niet achterop rijden, maar zou tus8chen Trajectum en Batavodurum over den Rijn gaan en dan in een bocht ten noorden van Batavodurum waar thans het tweede legioen lag en van Grinnes, dat ook bezet was, rijden, om aan de noordzijde van Vada uit te komen. Wel was deze weg langer dan die welken Civilis volgde, maar daar Brinio niets dan ruiters had en nog wel ruiters op uitstekende paarden gezeten, zou hij niet zoo heel lang na Civilis te Vada aankomen. Toen hij zijn besluit genomen had, zocht hij zijn mannen uit, zeide hun dat zij snel wat moesten eten, want dat de reis binnen een uur verder zou gaan daar hij Civilis in zijn aanval op Vada wilde ondersteunen. Zijn Kaninefaten, hoewel reeds een flinken rit achter den rug hebbende, juichten bij de gedachte een ontmoeting met den vijand te zullen hebben en een uur later was Brinio met een uitgezochte bende op weg naar Vada. Intus8chen had Civilis met de zijnen, begunstigd door de duisternis, reeds een goed eind afgelegd. Bij Batavodurum, tegen den Rijnoever, waren een aantal schuiten en booten neergelegd om het voetvolk verder naar Vada te vervoeren. Terwijl Civilis evenwel bezig was dit volk op de schuiten te brengen, ging de maan op en weldra bemerkten de Romeinen te Batavodurum dat er onraad was. Eerst vreesden zij dat Civilis het op hen gemunt had, maar toen zij de schuiten iu oostelijke richting zagen wegvaren, begrepen zij dat Grinnes of Vada een aanval zouden hebben te verduren en er werden onmiddellijk renboden naar deze plaatsen gezonden om op het dreigende gevaar opmerkzaam te maken. Toen Civilis dan ook tegen middernacht op de hoogte van Vada was, stond de geheele Romeinsche krijgsmacht tusschen de sterkte en den oever van de rivier geschaard en was gereed de Batavieren en Friezen te ontvangen. Dat ontmoedigde even wel Civilis niet; hij had zelfs geen oogenblik aan de mogelijk heid van een verrassing geloofd. Zijn doel was den Romeinen de kracht zijner wapenen te doen gevoelen en zoo het mogelijk was zich van Vada meester te maken. Hij wilde den Romeinen laten zien over welk een geduchte macht hij nog beschikte en daardoor maken, dat zij zich nog wel tweemaal bedenken zouden eer zij er toe besloten de rivier over te trekken om den oorlog op zijn eiland over te brengen. Wel hoopte hij dat de Romeinen hem zouden komen opzoeken, maar dat mocht nu nog niet geschieden. Op zijn minst moesten er nog een paar weken verloopen vóór dit plaats had, want om hen met goeden uitslag te bestrijden, moesten de rivieren hoog zijn en dit was niet vóór October het geval. Wordt vervolgd.)

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1915 | | pagina 2