NESTLÉ FARINE LACTÉE^ Nederland en de Oorlog. Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. Ingezonden. «Nu, wat zeg je daar nu wel van?" De ooggetuige besluit zijn rapport «Het gezicht van bun kameraden, die kreunend en doodelijk benauwd door bet giftige gas over den grond kropen als vergiftigde ratten, verwekte een gevoel bfj de troepen en naar wij bopen in het geheele Britsche rijk dat ons geen rust zal gunnen, totdat wij algeheele voldoening zullen heb ben verkregen van degenen, .die aan sprakelijk zijn voor deze gruwelen." Belgen in ballingschap. Tot voor korten tijd werden de be- noodigde uniformen voor het Belgi sche leger door Belgische aibeiders op ateliers te Calais gemaakt. Met het oog op de werkloosheid in Frankrijk in de kleeding-industrie zal de Fransche Staat in het vervolg voor de uniform-levering der Belgische troepen zorgen. Deze kleeding zal dan te Paiijs gemaakt worden. Als gevolg hiervan gaan een groot aantal Bel gische kleermakers naar Engeland of keeren naar België terug. Behalve in die bedrijven en fabrie ken, die voor de legers der verbon denen werken, worden in Engeland zoo goed als geen Belgische arbeiders meer in andere ondernemingen aan genomen. Het stelsel van het verplichte lidmaatschap der vakvereenigingen wordt in Engeland zeer streng door gevoerd en van nieuw toe te treden leden wordt een hoog entreegeld ge heven. Zelfs al willen de Belgische arbeiders in Engeland dit betalen, wotdeu zij toch als leden der vakver- eenigingeu geweigerd, daar de vak- vei eenigingen weigeren leden aan te nemen, die slechts voor korten tijd toetreden. De Belgische arbeiders, die hier en daar werk hadden, keeren als gevolg van dezen maatregel meer en meer in de vluchtelingenkampen terug. De „Lusitauia" getorpedeerd. De meening van den lijk- schou wer. De Engelsche bladen brengen thans min of meer uitvohrige verhalen van den ondergang der «Lusitania«, door overlevenden aan verslaggevers gedaan. Wij geven daarvan hieronder een uittreksel. De lijkschouwer, naar men weet de officieels man, die in Engeland doods oorzaken heeft vast te stellen, alvorens tot begraven mag worden overgegaan, bepaalde voor de slachtoffers van de «Lusitania» het volgende: «Deze ontzettende misdaad is in stiijd met de internationale wetten en de conventies van alle beschaafde volken. Wij beschuldigen derhalve de offi eieren van den onderzeeër, den Duit- schen keizer en de Duitsche regeering op wier last zij handelen, van op zettelijk en moord. En in bet Lagerhuis heeft de mi nister president Asquitb op de vraag, of de regeering eenige stappen gedaan had om de grove en herhaalde inbreuk van Duitschland op de Haagsche Con ventie, ter kennis van de ondertee kenaars dier conventie te brengen geantwoord, dat de oorlog door Duitsch land met een flagrante inbreuk op het verdrag begonnen en voortgezet was met een toenemende minachting voor de verdragen en de vroeger aan genomen bepalingen inzake de wijze van oorlogvoeren. De feiten zijn algemeen bekend en er is geeri roden, om zich in deze tot de neutiale regeeringen te wenden, tenzij laatstgenoemde bereid zijn tot een actie over te gaan. (Toejuichingen). Wij vertrouwen dat de neutrale naties meer en meer gaan inzien, dat de afloop van den oorlog invloed zal uitoefenen op de geheele beschaafde wereld en de toekomst der humaniteit. Ei is in het Lagerhuis ook gevraagd, waarom de aLusitaniarr niet geëscor teerd was. Daarop antwoordde de minister van marine Chuichil: «Inder- daad trachten wij somtijds convooi te verleeneo aan schepen met troepen en minutie of met ladingen aan boord, welke de regeering dringend noodig heeft, maar ons principe is, dat ieder koopvaardijschip voor zichzelf moet zorgen en zich schikken naar de alge meens maatregelen, door de admirali teit genomen en er is niets, dat bewijst, dat dit principe geen succes beeft. De diep ontroerende uitzondering van de iLusitaniaJ moet onze aandacht niet afleiden van het feit, dat de geheele Britsche zeehandel zonder aanmerke lijke verliezen voortgezet wordt. President Wilson heeft, sprekende voor een gehoor van 4000 genatura liseerde Ameukaneu, een eerste aan wijzing gegeven met betrekking tot de houding welke de Vereenigde Sta ten waarschijnlijk zullen aannemen inzake het gebeurde met de «Lusita- nia". Hij verklaarde, dat, hoewel de Vereenigde Staten den vrede zouden bewaren, zij Duitschland zouden trach ten te overtuigen van de onrecht vaardigheid van bet afgespeelde treur spel. In het jaar 1600 werd door een Latijnschen monnik, broeder Johannes, het navolgende voorspeld: DE ANTI-CHRIST. Men meende hem reeds meermalen te herkennenwant alle verwurgers van het Lam gelijken elkander en alle boozen schijnen de vooiloopers van den grooten Booze. De ware Anti-Christ zal een der monarchen van zijn tijd zijn, een zoon van Luther, hij zal God aanroepen eD zich voor zijn gezant uitgeven. Deze vorst van den leugen zal zweren bij den Bijbel, hij zal zichzelf uitroepen als de arm des Allerhoogsten, de be dorven volkeren strafiend. Hij zal slechts éen arm hebben, maar zijn ontelbare legers, die tot devies zullen nemen «God met ons« zullen helsche legioenen gelijken. Langen tijd zal bij handelen in list en liouweloosheid en zijn spionnen zullen de geheele wereld doorkruisen en hij zal meester zijn van alle ge heimen der machtigen. Hij zal leeraren in zijn dienst hebben, die zijn hemelsche zending zullen be- wyzen en bekrachtigen. Een oorlog zal hem gelegenheid geven het masker op te heffen. Het zal niet dien zijn, welken hij zal ver klaren aan den Franschen heerscher, maar een ander dien men wel her kennen zal aan dit treken dat binnen twee weken de strijd reeds algemeen zal zijn Alle Christenvolken, alle Muzelman nen en zelfs andere zeer verre volken zullen er deel aan nemen. Legers zullen zich vormen aan de vier uithoeken der wereld. Want de engelen zullen den geest der menschen openen en de derde week zullen zij begrijpen, dat het de Anti- Christ is en dal zij allen zijn slaven zullen worden, als zij dezen veroveraar niet ter aarde doen storten. Men zal den Anti-Christ aan vele teekenen heikennen, bij zal vooral de priesters, de monniken, de vrouwen, kinderen en grijsaards vermoorden. Hij zal niemand genade toonen hij zal voorbijgaan, de toorts in de hand als de Barbaren, maar den Christus aan roepend. Zijn woorden vol bedrog zullen op die der Christenen gelijken, maar zijn daden zijn die van Nero en der Ro- meinsche vervolgers. Hij zal een arend in zijn wapen hebben en er zal er ook een zijn in dat van zijn acoliet, den anderen slechten vorst. Maar deze is een Christen en bij zal sterven van de vervloeking van Paus Benedictus, die verkozen zal zijn bij het begin der rsgeering van den Anti christ. Men zal de priesters niet meer zien de strijders absolveeiend, ten eerste omdat voor bet eerst priesters en mon niken zullen strijden met de andere burgers en verder omdat Paus Bene dictus na den Anti-Chiist ie hebben vervloekt, zal verklaren, dat zij, die hem bestrijden zich in staat van ge nade bevinden en rechtstreeks ten hemel gaan als martelaren, (sic) De Bul, die deze dingen zal uit vaardigen zal groot opzien baren, zij zal den moord verlevendigen en den vorst, bondgenoot van den Anti-Christ doen sterven. Om den Anti-Christ te overwinnen, zal men meer menschen moeten dooden dan Rome ooit bevatte. Het zal de in spanning vereischen van alle konink rijken, want de haan, het luipaard en de witte arend zullen den zwarten arend niet meester worden, als de gebeden en geloften van het geheele menschelijke geslacht ben niet helpen. Nooit zal het menschdom zulk een gevaar hebben geloopen, omdat de zegepraal van den Anti-Christ, die van den Duivel zou zijn, waarin hij vleesch is geworden. Want er is gezegd, dat 20 eeuwen na het mensebworden van het Woord, het Beest op zijn beurt zal vleesch worden en de aarde met zoovele rampen zal bedi eigen als hel goddelijke woord er genaden bracht. Omstreeks het jaar 2000 zal de Anti- Christ zich openbaren, zijn leger zal in aantal alles overtreden wat meri zich kan verbp6lden. Er zullen Christenen onder zijn cohorten zijn en ook Mo- bamedanen en wilde volken onder de verdedigers van het Lam. Voor den eersten keer zal bet Lam geheel rood zgn. Er zal in de geheele Christenwereld geen plekje zijn dat niet rood ziet. rood zal ook de hemel zijn, het water, en zelfs de lucht, want het bloed zal tegelijk vloeien in het rijk der vier elementen. De zwarte arend zal zich werpen op den haan, die vele veeren zal verliezen, maardapper zal strijden. Hij zou spoedig uitgeput zijn, zonder de hulp van het luipaard. De zwarte arend, die komen zal van het laud van Luther, zal den haan verrassen van een andere zijde en het land der hanen tot de helft over meesteren. De witte arend, die van het Noorden komt zal den zwarten arend verrassen en bet land van den Anti-Christ bin nenrukken en geheel bezetten. De zwarte arend zal zich gedwongen zien, den haan los te laten, om den witten arend te bestrijden en de haan zal den zwarten arend vervolgen in het rijk van den Anti-Christ om den witten arerid te helpen. De veldslagen tot dan toe geleverd zullen niets beteekenen bij die van het Lulhersche land. Want de zeven engelen zullen terzelfder tijd het vuur uit hun wierookvaten over de godde- looze aarde storten. Wanneer het beest zich verloren zal zien, zal het razend worden, ge durende maanden zullen haan, luipaard en witte arend tegen hem strijden. Men zal stioomen doorwaden over de lijken, die op sommige plaatsen den loop van het water zullen veran deren Men zal niets begraven dan de lijkeu van de adellijken, van de veldheeren en de vorsten want bij het bloedbad aangericht door de wapenen, zal men hen voegen, gestorven van honger en pest. De Anti-Chrisl zal herhaaldelijk den vrede vragen, maar de zeven engelen, die vóór de due dieren gaan, willen geen vrede maken dan op voorwaarde, dat de Anii-Christ verpletterd zou worden als de stroobalm op den dorschvloer. Uitvoerders van de rechtvaardig held van hel Lam, mogen de drie Dieren niet eindigen te strijden zoolang de Anti-Christ nog mannen heeft. Wat het vonnis van bet Lam zoo onverbiddelijk maakt, is, dat de Anti- Christ voorgaf Christen te zijn en zoo rrij niet stierf zou de vrucht der Vei lossing verloren zijn en de poorten der Hel tegen den Zaligmaker ver mogen. Men zal zien, dat het geen men schelijk gevecht is, hetwelk de Arrti- Christ zal voeren op de plaats, waar hij zgn wapenen smeedt. Wie, die om zich heen ziet naar de dingen die gebeuren, zal zeggen dat broeder Johannes niet juist profeteerde? Wanneer hetgpen in Leuven plaats had, het thans veohten met vergiftige gassen en het torpedeeren van passa giersbooten met burgers, vrouwen en kinderen uit neutrale Staten, geen werk van Satan is dan weten wij niet meer watduivelsch genoemd moet worden. De Duitsche verklaring omtrent het torpedeeren van de „Katwijk". Iu aansluiting aan de vroeger jegens de Nederlandscbo Regeering afgelegde verklaring heeft de Duitsche Regeering thans schriftelijk doen weten, dat zij, na vergelijking van de verklaringen afgelegd door de bemanning van bet s.s. «Katwijk» met het rapport van den commandant van een Duitsche duik boot, de overtuiging heeft gekregen, dat het zinken van de «Katwijk» door die duikboot is teweeggebracht. De commandant heeft in de overtuiging verkeerd, een vijandelijk schip voor zich te hebben, aangezien hij de thans voor neutrale schepen gebruikelijke kenieekenen, welke de «Katwijk» bij de ingevallen duisternis nog niet had verlicht, aan die zijde waar het schip is getroffen, aan die zijde niet kon onderscheiden. De Duitsche regeering spreekt haar oprecht leedwezen uit wegens het ge beuren, waaraan elk opzet vreemd is geweest en verklaart zich bereid, de veroorzaakte schade te vergoeden. Handelsblad. Mgr. Nolens uit Rome vertrokken 1 Mgr. Nolens is, volgens het Centr. na een nieuwe audiëntie bij den paus, reeds Zaterdag uit Rome vertrokken. Blijkbaar is dit bespoedigd vertrek van mgr. Nolens, die van zijn oor spronkelijk plan, eerst deze week de terugreis zou aanvaarden, een gevolg van den kritieken polrtieken toestand. Te Zandvoort verhuurt men op trekken en optrekjes als koek, het Groot Badhuis en andere hotels en pensions bebben reeds gasten en de dagjesmenscben komen met het mooie weer ook al aardig opzetten. Dat zit hem in den oorlog: De menschen die geld hebben, willen uit, kunnen of durven niet over de grenzen omdat velen den schrik van het «stranden" van verleden jaar nog in het lichaam zit, uit willen ze toch en nu komen zij op een Hollandscbe badplaats. In het jongste nummer van het geïllustreerd Weekblad Buiten komt eene zeer fraaie foto voor van de beide torentjesder Kamperbinnenpoort. Het blad schrijft daarbij het navolgende: Wij hebben aan de motiveering van dit Kon. Besl., waarover wij ons van harte verheugen, niets toe te voegen De torenljes zijn uit bouwkundig en historiscb oogpunt merkwaardig, en niemand zal dat kunnen ontkennen. Maar zij zijn niet mooi, zegt misschien een onzer lezers. Wij merken daar tegenover op, dat deze achtkante ves tingtorens eenvoudig en sober na tuurlijk I maar geenszins leelijk zijn. Leelijk is het magazijn van schoenen en laarzen, bij den zuidelijken, leelijk de loods naast den nooi delijken toren. Leelijk mishandeld en beplakt is ook het benedengedeelte van dezen toren. Zou het niet beter zijn hierin ver andering te brengen dan de schuld op de torentjes te werpen «Maar ze zijn een sta-in-den-weg", merkt een ander lezer op. Ongetwijfeld niet veel meer dan een geheele zijde der inderdaad voor een belangrijken verkeersweg veel te smalle Langestraat Een ver- breede verkeersweg schijnt ons ge wenscht zelfs noodzakelijk, maar laat zij niet worden tot stand gebracht ten koste der torentjes. Laten de vroede vadereQ der keien- tiekkers er iets anders op vinden. Waar een wil is, is een weg, óók een breede". Van de hand van den heer F. Collard, professor aan de Universiteit ie L-uven, verscheen bij de firma Dekker Van de Vegt te Utrecht eetie brochure onder den titel van: l'Vni- versité Beige d'Amersfoort. In korte woorden wordt hierin het ontstaan en de inrichting dezer Hooge school beschreven die eenig is in de geschiedenis en waarschijnlijk ook wel eenig blijven zal. Voorts bevat het de redevoering waarmede de lessen aan deze inrichting werden geopend, de namen der professoren er aan ver bonden, de wetenschappen die onder wezen worden, een indeeling der les- uien en ten slotte een naamlijst der studenten. Eerr boekje dat waarschijnlijk een maal historische waarde zal krijgen. Zaterdagnacht heeft op het sla- tionsemplacement een droevig ongeluk plaats gehad. De rangeerder Tesson, kwam bij het rangeeren tusschen de huilers: de ongelukkige was onmid dellijk dood. U. D. De reserve-wachtmeester J. B^us is bevorderd tot opperwacbimeester- adminisirateur. Ter kaasmarkt van j.l. Maandag waren aangevoerd 5 wagens, bevat tende 875 K.G kaas. Prijs f 45.— a f 49.— per 50 K.G. De handel was zeer vlug. Op de gisteren gehouden vee markt werden aangevoerd 7 stuks. Prijs: kalf koeien f200.tot f275. kalfvaarzen f '120.tot f170. De Vrijwillige Landstorm roept U op tot deelname. Spelen met een geweer I Te Leiden heeft ebn militair op een kameraad het geweer aangelegd Hij meende dat het geweer ongeladen was. Het bleek echter wel geladen te zijn. Het schot trof den kameraad in de borst, zoodat bij levensgevaarlijk gewoud werd. In zorgelijken toestand is hij naar het Elizabetsgesticht vervoerd. Hbl. Snelheid. Te Londen heefi een uitvinder het model van een magnetischen zweven- den spoorweg tentoongesteld, die een snelheid van 500 kilometer per uur bereikt. Vijfhonderd kilometer per uur, wat beteekent dat? Dal beteekent een snelheid, waarbij de zon voor den reizi ger niet ondergaat, integendeel, waai bij de zon voor zijn oog een tegenover gestelde richting volgt. Dat beteekent een snelheid die in staat stelt in minder dan 24 uur een reis om de aarde te doen. Laat ons eens vergelijken en beginnen bij de geringste snelheden. Een slak legt in een seconde 1/1000 meter af, een zwemmer 1 meter, een loopend paard 1.1 meter, een infante rist 1.2 meter, een tamelijke wind 2 meter, een dravend paard 3.8 meter, een galoppeerend paard 4.5 meter, een zeilboot 4 6 meter, een schaatseniijder 9.5 meter, een Oceaanboot 12 meter, de storm 16 meter, een postduif 18 meter, een adelaar 31 meter, een hevige orkaan 35 meter en een buis zwaluw 90 meter. Daarmede zijn wij wij aan 't eind van de lijst. En nu komt er de magnetische zwevende spoot weg bij met 140 meter in de seconde. :t Wordt als in een sprookje, waar de reiziger in een vliegenden koffer te Amsterdam ontwaakt, te Lon den ontbijt, in Napels luncht, in St. Petersburg dineert, in Parijs een schouwburgvoorstelling bijwoont en in New York gaat slapen. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de redactie zich niet aansyrakelijK. Van ingezonden stukkengeplaatst of niet geplaatstwordt de kopy niet aan den inzender teruggegeven. Amersfoort, den 10 5 1915. Geachte Redactie Beleefd verzoek ik U, het hierhij- gaande in Uw blad, hetwelk den 12den dezer verschijnt, als ingezonden op te nemen. U, mijnheer de Redacteur, dankzeg gend voor de plaatsing dezer regelen, Met hoogachting, Uw dw. Jhr. J. A. SANDBERG, ~de Secr. afi. Qooi- en Eemland ter bescherming van dieren. Het woidt nu zoo langzamerhand lente, te laat volgens den kalender, maar de vogels, ook de nu aangekomen zomervogels, doen precies of het al zoover is Voor wie hooren en zien wil, is het nu een prachtige tijd om ze te bewonderen. De mannen zingen hun mooiste lied, maken met de wijfjes bunne nesten en velen hebben reeds eieren, welke toekomstvogelmuziek beloven. Laat ik nu eens een woordje zeggen tot onze jongens. De nieuws gierigheid zit allen In het bloed, dus nesten ontdekken, zien, hoe ze gemaakt zijn, boevele eieren ze bevatten, dat alles is begrijpelijk. Maar jongens en ook wij onderen, laten wij ons toch voorbehouden dat het verstoren van nesten, ook het aanraken der eieren van de broedende vogels, minder klein tjes, dus minder leniegezang beduidt van onze gevleugelde vrienden. Luister eens! Ik had, een paar jaren geleden, in mijn' tuin twee nesten van nachtegalen, welke ik, met behulp mijner kinderen, met moeite ontdekte, maar ik ben zoo goed als zeker, dat alle jongen zijn uitgevlogen omdat, zoowel mijne huisgenooten als ik zelf er schik in hadden, alleen maar naar die nesten te zien. Dat gaf weêr denkelijk tien nachte galen, mannetjes en wijfjes, meer en zoo gaat het met de andere vogels ook. En denk er toch eens aan dat bijna alle vogels zoo boogst nuttig zijn. Dus jongens, geene nesten uithalen, geene eieren van broedende vogels aaoraken. Zijn wij het daarover eens? KECLAHE. (KINDERMEEL) het beste L Voedingsmiddel Voor Kindoren

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1915 | | pagina 2