FARINE LACTEE BINNENLAND Plaatselijk Nieuws. RECLAME. Spaarzaam an zuinig In het gebruik In tederè Apotheek of drogisterij voorhanden het besta Voedingsmiddel Voor Kindereu van hun gezin kunnen voorzien, zij een voorstel aan den Minister kunnen doen, om de betrokken gezinnen in het genot te laten blijven van een nader vast te stellen vergoeding. Bommen naar een Nederl. treiler geworpen. »Het werpen van bommen uit een Duitsch vliegtuig op den stoomtreiler »'s-Gravenbage", visschende op Neder landsch grondgebied, bewijst al te duidelijk, dat de vergoeding, aan de eigenaren van de vKatwijk" verleend, allerminst beteekent, dat Duitschland voortaan niet scbepen zal vernietigen en de opvarenden wellicht vermoor den, zonder zich overtuigd te hebben, dat die schepen geen neutrale scbepen zijn. Vliegtuigen kunnen geen onderzoek instellen eu Duitscbe vliegtuigen zul len op visschersvaartuigen op de Ne- derlandsche kust geen bommen wer pen, indien zij geen order hebben ont vangen vreedzame visschers, of zij al dan niet vijandig zijn, te vernietigen. Het spreekt vanzelf, dat onze Re geering de volle verantwoordelijkheid draagt voor de wijze, waarop zij tegen dergelijke daden opkomt. Wij hopen, dat zij er in slagen zal, na den oor log de overtuiging te wekken, dat zij alles deed om der Duitsche regeering bet onrecht, dat in haar naam ge schiedt, te doen inzien en baar te nopen van bet plegen dezer misdaden af te zien. Iotusschen gelooven wij niet, dat in de smadelijkste tijden van onze ge schiedenis de Nederlandsche vlag, het leven van Nederlandsche zeelui en Nederlandsch eigendom met zooveel geringschatting behandeld zijn als in deze dagen." Aldus het Handelsblad. Varkensuitvoer. Naar wij vernemen heeft de Minister van Landbouw het percentage van de hoeveelheid in K G. van de voor uit voer bestemde varkens, welke de ex porteurs voor binnenlandsch verbruik moeten leveren voor deze maand vast gesteld op 65 tegen 50 voor de afge- loopeu maand. Dienovereenkomstig zal een expor teur voor elk 100 K.G. die bij uit voert, 65 K.G. voor binnenlandsch verbruik moeten beschikbaar stellen. De vrouwen en de oorlog. Vanwege de »Anti-Oorlog-Daad" (niet te verwarren met den Nederl. Anti-Oorlogs-raad) is een circulaire gericht »Aan de Vrouwen", en gesteld in 't Nederlandsch, Fransch, Duitsch en Engelscb. Onder hel motto»Kent Uwe Macht'' worden de vrouwen opgewekt zich, »op ieder pun t" tegen den oorlog ischrap te zetten". Haar, die zich gedwongen voelt tot eeniae anti-oorlogs-daad, hetzij in de richting: van overreding, van afsme king, van offer of van verzet, hetzij in eenige andere richting, wordt ver zocht naam en adres op te geven aan het secretariaat vari de Anti-Oorlog- llaad (Anna v. Buerenstr. 122 Den Haag), met bijvoeging van de richting, welke zij verkiest. Klimmende spanning. Aan het oosterfront weer een op dagen van nieuwe Russische troepen, aan het westerfront een door de Ouitschers eerlijkweg erkend succes van Joffre en French, en in Italië 't ransel op den rug om op 't eerste commando Oostenrijk aan te vallen De lente brengt geen ontspanning noch beslissing, maar verhoogt het gevaarlijk karakter van den algemee- nen toestand, ook voor Nederland. Hoelang zal 't nog duren, eer er ten slotte dan toen een doorslaan van den evenaar, naar rechts of naar links komt'? Er was zoo gehoopt, 't was als afgebeden, dat in de dagen van den herfst de mannen van het vredeswerk hun samenkomsten konden openen. Thans giDg ook die hope weer bijna onder, en boort men van allen kant en uit allen boek bet geklaag, dat er zelfs een tweede winter in de loop graven aan zal moeten. En 't geld waar men eerst Diet op zag, begint zelfs in Engeland in 's rijks schatkist te schrijnen. Meer dan een ziet zelfs nog verder, en rekent u nu reeds voor, boe her stel van den vrede wel verre van vreugde in alle rangen en standen te brengen, veeleer met druk en kommei dreigt voor schier alle standen. Was 't nu tot een eind gekomen, zoo ware uit de machtige spanning allicht verhooging van wilskracht ge boren. Maar duurt 't nog heel dit jaar, en komt er dan straks nog een barde winter, een teleurstellende lente, en een afmattende zomer bij, al brengt dan de herfst die volgt, de demobili satie, dan zal er toch een napijn op alle manier zijn, waar geen middel ter bedwelming tegen vindbaar is. En wat ook niet vergete worde, breekt de oorlog ook in Italië uit, dan vraagt men zich nu reeds af, of ook niet Griekenland en heel de Bal kan volgen zal. Zal 't dan toch aan Nederland ge lukken om er buiten te blijven? Wie hoopt 't niet? Maar ook, wie onzer gevoelt niet, boe ook voor Nederland do kansen althans niet beteren. Stand Te Zwolle is opgericht de iBond van Geheelonthouderskoffiehuizen en hotels in Nederlander. De bond wil een gids zijn voor velen, die in ver schillende plaatsen een vertrouwd, rustig hotel zoeken. De dranken enz staan onder de strengste contióle (rijksbureau). Bezoeken aan Ant. Jurgens' Marga- rinefabrieken te Oss. De vorige week werd door de leer lingen der openbare Handelsschool te Amsterdam onder leiding van eenige leeiaren, een bezoek gebiacht aan Ant. Jurgens' Maigarinefabrieken te Oss om een kijkje te nemen in een van de grootste Nederlandsche Indu strieën. Onder deskundige leiding be zichtigden zij de verschillende Afdee- lingen der fabrieken o.a. de melkaf- deeling, bet laboratorium, de karn- afdeelingen enz. enz. waarbij hen de geheele bereiding der margarine en plantenboter vanaf de grondstof fen tot en met de verpakking van het pioduct werd uitgelegd en waar na ook aan de diverse afdeelingen der kantoren een bezoek werd gebracht. Zoo werden ook deze week de fa brieken bezocht door de leerlingen van de Arnherasche Kook- en Huishoud school, Directrice Mevrouw C. J. Wan- née, om eveneens onder deskundige leiding de fabricatie der margarine en plantenboter na te gaan. Allen waren na hei bezoek zeer voldaan over hetgeen zij hadden ge zien en vol lof over de moderne. Hy giënische inrichting. In de Religieus Socialistische Samenkomst, Zondag 23 Mei's avonds O uur in nOns Huis,zal spreken: Enka (Mej. A. v. d. Vlies) uit Schiedam. Onderwerp: «Profetengeest en Profe- tenkracht.a Toegang vrij. Het stoffelijk hulsel van den heer I. ter Schuur is Woensdagmiddag in tegenwoordigheid van een zeer groot aantal belangstellenden op de Nieuwe algemeene begraafplaats ter aarde besteld. Wij merkten o.a. op de Wethouder- voorzitter van het Burgerlijk Arm bestuur en Bestuursleden van de spijs- commissie en het Nuts-ziekenfonds Aan het graf werd niet gesproken Een der familieleden dankte voor de belangstelling. De vereeniging sKinderzorg» vergaderde Woensdagavond in haai kinderhuis »Aldegonde« onder voor zitterschap van dr. Bronsveld te Utrecht. In het bestuur werden her kozen de heeren J. B. de Beaufort A A G. van Egmond, F. Labouchère, dr. H. H. Meulebelt en N. Vels-Hein. In de vacatuie dr. Van der Meene werd voorzien door de verkiezing van ds. Rijnders van Doorn. Uil het verslag van den penning meester bleek, dat de vereeniging ook lijdt door den oorlog Er is eeD tekort van pl. m. f 1300. Het jaarverslag werd uitgebrachi door den beer Huhers van Baarn. De toestand der vereeniging en de resultaten der verpleging zijn gunstig te noemen. De Directeur deed nog eenige mede- deelingen over den arbeid, waarna de vergadering na het zingen van Psalm 84 6 gesloten werd. Als gecommitteerden, onder wier toezicht het examen wordt afgenomen, zijn door den Minister van Staat, Minis ter Binnenlandscbe Zaken aangewezen bij het eind-examen van het Gymna sium te Amersfoort, dat wordt ge houden op 28, 29 en 30 Juni: dr. G. Kalll. boogleeraar aan de Rijks-uni- veisiteit te Leiden; en dr. H van Gelder en dr. A. A. Nijland, hoog leeraren aan de Rijks universiteit te Utrecht. Bij het le regiment huzaren zijn benoemd tot reserve luitenant de kor nets jhr. D. F. L. Teiieira de Mattos, R. Kneppelhout van Sierketiburg en jhr. J. H. Gevers, allen van het korps. Maandag, tweeden Pinksterdag, zal het eerste elftal van H. V. C. achter Rustoord spelen tegen Neer- landia uit Amsterdam. Te Utrecht slaagden voor het akte-examen lager onderwijs o.a. de dames G. Salomons en A. C. E. Scholte. Op de beide Pinksterdagen zal ui Hotel Biikhoven 's namiddags van 2 tot 8 uur een stiijkorkest zich doen hooien. Daar de biljartmatch tusschen de heeren Kielder en Venderik uit Utrecht j.l. Donderdagavond niet werd beëin digd (de heer Kielder maakte 446, de heer Venderik 318 van de vastgestelde 500 caramboles) zal deze op nader aan te kondigen dag worden voortgezet, terwijl dan nog 200 caramboles aan het te maken aantal zullen woiden toegevoegd. BURGERLIJKE STANDEN. Amersfoort. Van 14 Mei tot en met 20 Mei. Geboren: Wouterus Marinus, z. van Wouter van den Eshof en Maria Cor nelia Jacoba van Leeuwen. Helena Gerarda, d. van Arie Martinus Kreijne en Helena Geertruida Witte Wil helmus Theodorus, z. van Wilhelmus Wakelkamp en Grietje van Bi eukelen. Pierre Albert, z. van FratiQois Drijberg en Anne Marie van Ermen. Elizabeth, d. van Jan van Binnen dijk en Martha Septer. Clasina Pieternella, d. van Evert Vetkamp en Clasina Pieternella Lansaat. Johan, z. van Hendrik Heideveld en Aaltje Westerink. Jan Johannes, z. van Gerrit de Kort en Alida Bak- kenes. Franciscus Josephus, z. van Joannes Antonius Mane van Grieken en Adele van Cauwenbergh. Joban StephaDUS, z. van Hijlke Zoethouten Klaasje Heise. Joseph Désiré, z. van Hendrikus Wilhelmus Wéry en Geertruida van Korlaar. Sopbia Gijsberta Alijda, d. van Albert Pelten en Hendrika Geeriruida Enlrop. Remke Fémia Niesje d. van Albert Petten en Hendrika Geertruida Entrop. Ondertrouwd: Wilhelmus JohaDnes Rozema en Christina Gerarda de Meg. Karl Ferdinand Mulder en Anna Maria Becker. Wandert van Appelen en Elisabeth Alijda Blackstone. Hendrikus Lambrecbts en Wiliemijntje Overeem. Abraham Snabel eri Willemijntje Bertha Krul. GehuwdLeonard Petrus Ruijgrok en Jeannette Bnnck. Nicola Guistina Guiseppe Aphel en Maria Maigaretba Joman. Hendrikus Bekbergen en Alijda Everarda de Wijs. Elbert Bouman en Hendrika van den Broek Gijsbertus Jacobus van de Biezenbos en Frederika van Egdom. Mathijs Dolhain en Elisabeth Schuuring. Jan Pieter Menger en Gezina Veld meijer. OverledenJohanna Maria Olyslager, 2 weken, te Meixum. Levenloos aangegeven kind van bet vrouwelijk geslacht. Izaiik ter Schuur, 72 j., echtgen. van Adriana Hendrika Beze- mer. Margaretha Frederika Gerarda Viets, 18 maanden. Levenloos aangegeven kind vari bet mannelijk geslacht. Jan Tiggelaven, 49 j.. echtgen. van Maria van Plaggenhoef. Mary Susanna Cornelia Reijovaan, 89 j., ongehuwd. Jacobus van Monselaar, 29 j.. echtgen. van Betsie Frank, te Halfweg. Adhémar Le- maire, 34 j.. echtgen. van Rose Brou- ette. Dorothea Johanna Kraanen, 62 j ongeduwd. Leunden. Van 14—21 Mei 1915. GeborenElbertha Wilbelmina,doch ter van Aalbert van den Akker en Elbertha Wilbelmina Bloemendal. Hendrik, zoon van Albertus Stephanus Wouterse en Maria Kremers. OverledenMariette Suzanna Justina ile Wilde, oud 9 maanden. Willem van Putten, oud 72 jaar echtgenoot van Johanna van den Brink. Stoutenburg. Overleden: Reindert van Doornik, oud 14 jaar. Besteedt Uw sporttijd voor „den Vrijwilligen Landstorm". De Regeering verschaft U de uitrus ting. Gemeentelijke Arbeidsbeurs. Geopend eiken werkdag van des v.m. 8—1 llt en des avonds van 6'A 7V> ure. Op Zaterdag alleen van des v.m. 8—1V> ure. Ingeschreven waren op 20 Mei 1915. I. de volgende werkkrachten: 3 muzikant. 5 naaister. 3 schilder. 2 schoenmaker. 1 sigarensorteerder. 31 sjouwer. 1 slager. 3 stucadoor. 2 straatmaker. 2 timmerman. 5 tuinman. 10 veldarbeider. 1 voeger. 5 voerman. 2 werkster. 1 winkelbediende. 1 wevtr. 1 bakker. 1 beeldhouwer. 1 behanger. 3 bootwerker. 32 grondwerker. 1 kleermaker. 16 koopman. 2 letterzetter. 1 loodgieter. 3 loopknecht. 1 los werkman. 1 kellner. 1 machinepoetser. 1 magazijnknecht. 4 metselaar. 1 meubelmaker. 1 mijnwerker. 1 montagewerker. II. werden gevraagd de volgende werkkrachten: 1 dagmeisje. 1 electricien. 1 kruideniersbediende. 2 loopjongen. 2 meubelmakers. 1 schoenmaker. 1 reiziger (naaimachines). Alle vragen en aanbiedingen te richten tot de arbeidsbeurs Westsingel 7, naast het stadhuis, teleph. 374. MA-RKTBLRIUHT. AMERSFOORT, 21 Mei 1915. Tarwe f 0.Rogge f 0.Boekweit f 0. jppelen f 0.a f 00.Peren f 0.a f 0.—. Nieuwe Aardapp. f0.a f 0.zandaardapp. f2.75 a f3.25 doendereieren f 5 40 a I 5.60 p. 400 st. Bruine eieren f5.60 a f5.90 per 100 st. Boter i0 00 i f 0.per kilo. Mju^arine f 0.— a f 0. Zoetem. kaas f 0.a f 0.per 50 kilo '.tippen f 1.25 a f 1 75 Kuikens f 0,00 a I 0 00 Piep kuikens f0 80 a f 1.50 Ganzen i O. a f0..Eenden f 0.00 a f 0.00 p. st. Jonge f 0.00 a f 0.00. Hazen f0.00 a f0.— Wilde konynen f 0.00 a f 0.00 Tamme f 0.80 a f i 50 Duiven f 0.60 a f 0.70 paar Magere varkens f 20. - af 30. Varkens export f 0.a t 0.—. Zeugen f 60.a f 120.Biggen f 16.a '21Schrammen f0.a f 0.— Vette koeien f 000.a f 000.Guste koeien f 000.— 1000.—Kalfkoeien f 000.— af 000.—Kalf- *aarzen f 00.a f 00.Os f 000 a f 000. Pinkstieren f UOO. a f 000. Kalveren f tot f Op de Centrale eierveiling der V. P. N. werden Vrijdag 21 Mei aan gevoerd 78224 stuks. De prijs liep voor kipeieren van f5.40 tot f5 75. Eendeneieren f5.05 tot f5.50. Kalkoeneieren f7.00. RECLAME. Aambeien. Aambeien, een veel voorkomende kwaal, 'wor den gewoonlfjk veroorzaakt door verstopping, een zittende levenswijze, zwangerschap, enz. Meestenlijds worden «Ij verwaarloosd, totdat de hevige jeuking en stekende pijn een onuit staanbare kwelling veroorzaken en een operatie noodig is om fistel, verzworen aambeien of ver stopping van het darmkanaal le voorkomen, of doordat de patiënt geheel verzwakt is door het bloedverlies. Foster's Zalf geeft vanaf de eerste aanwen ding een opmerkelijk ge.oei van verlichting en t rust, en zij heelt in de jaren, dat wy u haar deden kennen, haar afdoende werking in het genezen van zelfs ernstige gevallen voldoende bewezen. Foster's Zalf (let op den juisten naam) is te Amersfoort verkrijgb. bij A. van de Weg, Langestr. 23. Toezending geschiedt franco na ontv. v. postwissel i f 1.75 per doos. 20 en op te beuren. Daar zij echter de oorzaak van Claudia's neer slachtigheid slechts ten deele kende, konden haar troostgronden niet veel uitwerken. Op zekeren morgen, jnist toen Claudia zich aanmerkelijk beter gevoelde en er over dacht eenB op te staan, kwam Sorana met een verheugd gelaat binnen. „Goede tijding, Clandia," riep zij. „Uw broeder heeft een prachtigen slag geslagen. Het scheelde maar een haartje, of hij had Cerealis in zijn macht gehad." „Wat is het?" vroeg Claudia, ditmaal zelfs met eenige opge wektheid. „Wel, Cerealis ging de winterkwartieren bezichtigen, welke pas te Novesium waren opgericht. Claudius wist ervan en liet hem stil trekken. Cerealis ging met eenige schepen en vooral zijn eigen galei, welke prachtig ingericht was, trok de opmerk zaamheid. Toen hij van Novesium terugkeerde, werd hij op een zeker punt door de krijgers van Claudius opgewacht. Het was nacht. Cerealis had zijn vloot tegen den oever gemeerd en een gedeelte van zijn krijgsvolk had op dien oever tenten opgeslagen. Plotseling klonk een verschrikkelijk geschreeuw; aan den oever tusschen de biezen rezen Bataafsche krijgers uit het water op, stormden naar de tenten, hieuwen de touwen door welke deze span den en doodden de ongelukkige Romeinen, die onder het vallende zeildoek en leder bedolven waren. Op datzelfde oogenblik klonk geplas en gesputter rond de Romeinsche galeienzij werden door sterke armen, welke even boven het water van den Rijn uitstaken, aangegrepen en voortgeduwd. De kabels waarmede zij aan den oever waren verbonden, waren doorgesneden. Weldra ging de prachtige galei van Cerealis geheel tegen den stroom op in de richting van Castra Vetera, terug. Die Batavieren, welke de galei niet voortbewogen, klommen naar boven en sloegen alle Romeinen dood. Cerealis werd niet gevonden. Later bleek, dat hij op een der kleine volgschepen den nacht hud doorge bracht en op het hachelijkste oogenblik met dat scheepje had weten te ontsnappen. Hij is toch altijd gelukkig die Cerealis. Claudia luisterde, maar slechts met een half oor. Zij had nimmer veel belang in den oorlog geBteld. De eenige reden, welke haar dreef aan den loop van de gevechten aandacht te schenken, was de zekerheid te verkrijgen, dat zij, die haar dier baar waren, het er goed afgebracht hadden en noch gewond, noch gedood waren. Wel geloofde zij dat haar broeder gelijk had, toen hij den opstand tegen de Romeinen uitlokte, maar zij voor zich koesterde geen afkeer van hen. En hoe kon dat ook? Zij had te Rome nietB dan gastvrijheid ontvangen, allen hadden haar met de meeste vriendelijkheid behandeld, en boven alles, was haar Petilius niet een Romein? „Maar Claudia," begon Sorana weder met een ondeugend lachje, „nu zal ik je iets heel belangrijks vertellenweet je waarom uw broeder Cerealis niet snapte, waarom Cerealis niet op zijn galei was?" „Neen," antwoordde Claudia verstrooid. „Wel," hervatte Sorana met een geheimzinnig lachje, „Petilius was bij zijn Claudia." Plotseling richtte Claudia zich half overeind en keek Sorana aan met zulk een verwonderden, angstigen bijna spookachtigen blik, dat deze verschrikt een pas achteruit deed. „Claudia," stamelde zij, „wat is er. Hebt gij plotseling pijn?" „Petilius was bij zijn Claudia," mompelde Claudia, als moest zij die woorden herhalen, om ze te kunnen begrijpen. „Welke Petilius, welke Claudia?" „Hebt gij daar nooit van gehoord?" hernam Sorana, blijde dat Claudia ten minste niet langer zoo akelig keek, maar een bepaalde vraag deed. „Het is waar ook, gij zijt in Rome ge weest tot voor kort, anders zoudt gij weten dat Petilius Cerealis verzot is op het schoone Ubische meisje Claudia Sacrata, of liever, men zegt dat zij verzot is op hem en dat zij hem, in den laatsten tijd zelfs tegen zijn zin, overal volgt." (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1915 | | pagina 2