farine\ i lactée^j 9eb™k farine lactee NESTLE RAADSSTUKKEN. DE OORLOG. BINNENLAND Plaatselijk Nieuws. hij daarvan, onder terugzending der kaart, kennis aan den buigemeesier. Artikel 6. 1. Aan de broodbakkers en meel- handelaien, die in bet in artikel 3 bedoeld register zijn ingeschreven, wordt op aan raag zooveel ongebuild tarwemeel verstrekt, als zij, naar het oordeel van den burgemeester, noodig hebben ten behoeve van de aflevering vao ongebuild tarwebrood of onge build tarwemeel op de te hunnen name gestelde brood- of meelkaarten. 2. De verstrekking van ongebuild tarwemeel geschiedt tegen de prijzen waarvoor de Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel ongebuild tarwe meel ter beschikking van de gemeente stelt, zijnde f 9.per 100 kilogram. Bovendien komen voor rekening der broodbakkers en meelhandelaren de kosteu van vracht en verdere onkos ten, op de verstrekking vallende, (zijnde pl.m. f 0.50 per 100 K.G.) 3. De verstrekking geschiedt tegen contante betaling. 4. Uit elke honderd kilogram door den burgemeester verstrekte hoeveel heid ongebuild tarwemeel moeten 140 kilogrammen ongebuild tarwebrood worden gebakken. Artikel '7. lederen Maandag, doen zoowel de broodbakker als de meelhandelaar, aan wien overeenkomstig artikel 6 ongebuild tarwemeel is verstrekt, aan den burgemeester schriftelijk mede- deeling van het door hem gedurende de vorige week op de kaarten in totaal tegen verminderden prijs ver kochte aantal kilogrammen ongebuild tarwebrood of ongebuild tarwemeel en na afloop van elke vier weken tegelijk met de wekelijkscbe opgave, mededeeling van de hoeveelheid meel, die des Zaterdagsavond te voren aan wezig was. Artikel 8. 1. De burgemeester stelt, met be hulp van de door de afnemers over eenkomstig artikel 5 ingeleverde kaar ten vast, hoeveel kilogrammen onge build tarwebrood en ongebuild tarwe meel op de kaarten zijn verstrekt. 2. Het totaal aantal op de kaarten afgeleverde kilogrammen ongebuild tarwebrood en tarwemeel moet voor iederen leverancier gelijk zijn aan het totaal aantal kilogrammen, hetwelk door hem blijkens de ingevolge arti kel 7, ingezonden schriftelijke opga ven, gedurende bet op de kaarteD gestelde tijdvak is afgeleverd. 3. Bij niet inlevering van eene brood- of meelkaart door den afnemer wor den het door dezen afnemer vermoe delijk op deze kaart gekochte aantal kilogrammen brood of meel door den burgemeester, den leverancier gehoord, vastgesteld. Artikel 9. De broodbakker of meelhandelaar, die op de kaai ten ander brood dan ongebuild tarwemeel of ander meel dan ongebuild tarwemeel verstrekt of doet verstrekken, eene onjuiste aan- teekeriiug op de kaart stelt of doet stellen, eene onjuiste opgave indient of op eenige andere wijze, al dan niet in vereeniging met den afnemer, tracht misbruik te maken of te doen maken, wordt door den burgemeester van het register, bedoeld in artikel 3, geschiapt en is niet langer bevoegd ongebuild tarwemeel overeenkomstig deze regelen te betrekken. Artikel 10. 1. Den houder eener brood- of meel- kaari, die tracht op zijne kaart ander brood dan ongebuild tarwebrood of ander meel dan ongebuild tarwemeel te verkrijgen of op eenige andere wijze misbruik maakt of tracht te maken, wordt zijne kaart door den burgemeester ontnomen, terwijl een nieuwe kaart aan hem niet meer wordt verstrekt. 2. Zulks geschiedt eveneens, indien op de kaart opzettelijk ongebuild tarwebrood of ongebuild tarwemeel wordt betrokken, hetwelk niet ge bruikt wordt voor menscbelijk voed sel of dient voor andere personen dan voor den houder der kaart of de leden van diens gezin. Aldus vastgesteld door Burgemeester en Wethouders van Amersfoort, den 21 Mei 1915. VAN RANDWIJCK, Voorzitter. A. R. VEENSTRA. Secretaris. Verbetering Utrechtscheweg. Hel vuns;" jaai werd dooi U be sloten den Utrechtscbenweg te ver beteren van af de Lange Bergstraat tot bet pension Rustoord, door de straat te verbreeden en de trottoirs te verharden met tegels, gesteund door trottoirbanden van gianiet. De uitvoering van deze werkzaam heden beeft plaats gehad en niemand zal ontkennen, dat daar mede een groote verbetering is aangebracht en een der hoofdverkeerswegen, toegang gevende tot de gemeente, is gebracht in een staat, zooals die voor een dergelijken weg behoort te zijn. De behoefte doet zich thans sterk gevoelen met de aangevangen verbe tering voort te gaan, niet alleen om de bewoners van het nog niet verbe terde gedeelte een behoorlijken weg te geven, waardoor zij steeds zonder bezwaren hunne woningen kunnen bereiken, doch ook om te bevorderen, dat het reeds verbeterde deel niet door het losse zand, medegevoerd door af- stroomend water of door verstuiving, wordt verontreinigd. Ook zal verdere verbetering bet steeds drukker wordende verkeer ten goede komen. Het meest gewenscht zou zijn de verharding voort te zetten op 'Ie wijze boven omschreven. Een verzoek van belanghebbenden daai ioe over te gaan bereikte U reeds 31 Maart 1914, maar bij de begrooting werd besloten, het verzoek, gezien de tijdsomstandighe den, toen niet in behandeling te nemen. Met het oog op werkverschaffing is evenwel nagegaan, of niet tot uit voering van het werk kan worden overgegaan. Daarom is door ons gedacht de ver betering, vanaf pension Rustoord tot aan het einde van den weg zoover deze in onderhoud is bij de gemeente, uit te voeren als volgtden zijweg brengen op een breedte van 0 Meter, afgezet met een koprol van klinkers en aan beide kanten een verhoogd trottoir verhard met sintels, leem tn grind. De kosten van dit werk worden begroot op f7976, waaronder begre pen is een som van f 1656 - aan arbeidsloon. Wij hebben de eer U voor te stel len ons te machtigen bovengenoemde werken te doen uitvoeren en daar voor een crediet te verleenen van f 8000—. Broodvoorziening. In verband met de circulaire van den heer Minister van Landbouw Nij verheid en Handel, van den 24 April 1.1. is door ons bij besluit van 21 dezer bijgaande regeling, betreflende de ver- krijgbaarstelling van gopdkoop, onge build tarwebrood en tarwemeel vast gesteld. Deze regeling heeft de goedkeuring van den Minister verkregen. Het is noodzakelijk geweest, voor de uit voering dezer regeling een afzonderlijk bureau in te richten, teiwijl de vele drukwerken een niet onaanzienlijke uitgave vorderden. Ofschoon wij vertiouwen, dat deze kosten, niet, althans niet in bun ge heel, ten laste der gemeente zullen komen, koml het ons toch raadzaam voor nu reeds een ciediet voor de uit voering dezer regeling aan Uwen Raad te verzoeken en stellen u voor dat te bepalen op f 1000. Crediet aan nijveren. Bij Raadsbesluit van 26 Januari j.l. werd door Uwe vergadering een cre diet toegestaan tot een bedrag van f20000voor de veistrekking van credieten aan nijveren. Gelet op de aanvragen om crediet tot ons gericht tegen toekenning waar van bij ons geen bezwaar bestaat, is ons gebleken dal het toegestane cre diet niet toereikend zal zijn, waarom wij U voorstellen dit te veiboogen tot f50000-. Met het oog op de arbeidsmarkt moet bevordering van nieuwbouw zeer wenschelijk worden geacht. RECLAME. ^1 In het (KINDERfflEEL) In leder* het beste Apotheek of Hk voedingsmiddel drogisterij Voor Kinderen voorhanden Een onverwacht gevolg van Italië's deelneming aan den oorlog. De deelneming van Italië aan den wereldoorlog zal in de Vereenigde Staten van Amerika aanmerkelijke economische gevolgen veroorzaken. In de Vereenigde Staten van Amerika wonen circa 1.300 000 Italianen waar van 35% tot de reservisten behooren. In New-York alleen wonen meer dan 400.000 Italianen. Door de oproeping der Italianen zal in bepaalde industrie centra, in het bijzonder voor spoor- vvegenaanleg en wegwerken, groot ge brek aan ai beidskrachten ontstaan. Meer soldaten. Het beet, dat in Duitscbland nog 2 millioen soldaten worden opgeroepen, in Berlijn moet men van meening zijn, dat men met een leger van een half millioen man Oostenrijk tegen Balie verdedigen kan, en de helft van dat aantal moet al op weg zijn naar de Iialiaanscbe giens. In Hongarije zijn de landstorm- plichtigen van 18 jaar en van 43 tot 50 jaar opgeroepen Minister Treub en de Eerste Kamer De Minister van Financiën verklaart, dat hij met bet oog op de buitenge wone omstandigheden in de verwer ping door de Eeiste Kamer van zijn wetsontwerp tot wijziging der wet op de vermogensbelasting, geen aanlei ding had gevonden om gelijk in ge wone omstandigheden stellig zou zijri geschied, zijn portefeuille ter beschik king van de Koningin te stellen, maai dat bij thans niets anders kan doen dan betzelfde omwerp op de hoofd punten ongewijzigd, opnieuw in te dienen, dat ditmaal niet op zichzelf maar als onderdeel van aan zijn De partement in beweiking zijnde be lastingplannen. Stand. Agenda voor de openbare ver gadering van den Raad der gemeente Amersfoort, op Dinsdag 1 Juni 1915, des namiddags ten acht ure. 1. Ingekomen stukken en mede- deelingen. 2. Benoeming van leden voor de stembureaux voor de verkiezingen van leden van den Gemeenteraad. 3. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot hel vei leem n van vergunning aar de N. V. Stoom Oue- slageiij Giaanhandel van J. van Vollenhoven voor het plaatsen van een elevator op gemeentegrond. 4. Voorstel van Burgemeester en Wethouders om over te gaan tot het bouwen van eenige woningen van gemeentewege. 5. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot onbewoonbaar ver klaring van de perceelen Conickstiaat Nos. 97, 99, 101, 103, 87, 89/93, 91 en 95, toebeboorende aan E. de Neeling. 6. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot vaststelling van ver ordeningen, houdende bepalingen in zake het gewicht van roggebrood en het verbod van voederen van vee met rogge of loggebrood. 7. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot toekennen van een ciediet voor de uitvoering van de regeling betreffende de broodvoorzie ning. 8. Voorstel van Buigemeester en Wethouders om het bediag van te verleenen credieten aan nijveren te verhoogen van f 20000.op 150000. 9. Voorstel van Burgemeester en Wethouders om over te gaan tot verdere verbetering van den Utrecbt- schenweg en daarvoor een ciediet te verleenen van f 8000 10. Voorstel van Buigemeester en Wethouders naar aanleiding van het verzoek van het Bestuur der Vereeni ging Ambachtschool voor Amersfoort en Omstreken, om een verhoogd subsidie te veileenen ten dienste van den Avondteekencursus voor Ambachts lieden. 11. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot definitieve aanstelling van A. C. Koppejan als Directeur der Bedrijven en tot regeling van diens jaarwedde. 12. Vooislel van Burgemeester en Wethouders betiefleodf reclame tegen den aanslag in hei vergunningsrecht van G van Westerlaak. 13. Voorstellen van Burgemeester en Wethouders tot wijziging der ge- meeiitebegrouting dienst 1914 en 1915. 14. Vaststelling 2e gedeelte van het kohier der Inkomstenbelasting dienst •1915 15. Vaststelling kohier straatbe lasting dienst 1915. 16. Vaststelling lesuppletoirekohier der hondenbelasting dienst 1915. 17. Behandeling reclame'slukomsten- belasiing dienst 1914. 18. Behandeling reclame's Straat belasting dienst 1914. 19. Vaststelling staten van oninbare posten dienst 1914. Aanvullingsagenda voorde open bare vergadering van den Raad der gemeente Amersfoort op Dinsdag 1 Juni 1915, des avonds 8 uur. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot wijziging der veroidening op het beheer der gemeentebedrijven. Ds. J. Jansen te Utrecht heeft voor het door de Christelijk Gerefor meerde Gemeente alhier op bem uit gebrachte beroep bedankt. Bij K. B. is aan den heer J M. Borgerboft Mulder, ontvanger der ge meente Hoevelaken, verlof verleend om tot '1 Mei 1916 te Amersfoort te blijven wonen. Sinds het vertrek van Generaal Knel worden de functies van Comman dant van het Interneeringsdepot waar genomen door Kolonel Oosterman. De biljartwedstrijd tusschpn de beeren Kielder en Venderik zal a.s. Dinsdagavond in de Sociëteit »Ver- eeniging" woiden voortgezet De rangeerder E. had j I. Woens dag het ongeluk met den hak tusschen een wissel bekneld te raken. Hij kon zijn voet niet spoedig genoeg los kiijaen, waardoor deze door een aan tollende wagon ernstig werd gpkwetst. Per brancatd werd hij naar hel Si. Elizabeths gasthuis overgebracht Hedenochtend had de eerste- steen-leyging plaats van de Roomseh- Katholieke kerk in het Leusderweg- kwartier, welke zal worden gewijd aan St. Aufiidus. De plechtigheid geschiedde door deken A L. F. X. Fock. pastoor der Lteve Vrouwekerk. tot welke parochie pastoor F A. Paping als kapelaan behoorde. De geheele bouw moet vóór Kerst mis gereed zijn. Bij den uitgever Sleeswijk le Bussum verscheen een kaart waarvan vooral onze stadgenooten. wieliijdeis en wandelaars, veel zullen kunnen profneeren. Op eene schaal van 50 000 geeft deze kaart alle wegen weer uit ons mooie, maat helaas bij velen nog on bekende Gooi- en Eemland. Onnoodig te zeggen dat de keurig uitgevoerde kaart geheel bij is en ook de met Bondshulp nieuw aangelegde fiiets- paden naar Laien er op voorkomen, terwijl de afstanden van plaats tot plaats in kilometers worden aange geven. De prijs, slechts 50 cent brengt haar binnen ieders bereik. BURGERLIJKE STANDEN. Amersfoort. Van 21 Mei toi en met 27 Mei. Geboren: Franciscus Maria Joseph, z. van Josephus Joosen en Constaricia van den Wijngaert te Antwerpen. Aartje, d. van Gijsber'us van de Kraais en Cornelia van Beekhoven. Maria Eveiaida, d van Martinus Woerdman en Eveiaida Maria Brouwer An- tonie Marius, z. van Antoriie te Wecbel en Wilhelmina Louise Helena Wui- tershoven, beiden te Wageiungen Jan, z vao Willem Franciscus Veli- huizen en Grietje Roemer Adiiaan, z. van Evert van de Beek en Janne tje van de Visch. Hermanus Barend en Jan Gerrit, twee zoons van Wijpko Dienth en Sophia Lammers. Jan. z. van Willem de Kruifl en Elisabeth de Valk. Andries, z. van Jan Mor- rpn en Lucielia Kuiper. Piel, z van Karei Miner en Catrma van 't Wel. Hendrik, z. van Jphan Muijen en Ida Gijsbei la van Meizen. OndeitrouwdJohannes Jacobus Toonen en Anlje Lijnsvelt. Jan van Drie en Maria Wilhelmina Alberts. Marcus de Vries en Jetje van Praag. Wilhelmus van den Bedem en Wilhelmina Agatha Versteegh. Gphuwd: Willem Bleijenberg en Cl li» Kiaalkao p. Cornells van den Hoek en lutkjv van Beek Nico- laas Gerard de Boer en Louise Hen- riëtte Wildt. Overleden: Deikje Slomphorst, 18 mnd. Wilhelmus Johannes van Laar, 19 jr., otigeh. Wilhelmina Hofi, 2 jr. Anna de Jong, 78 jr., I ongeh. Johannes van Empelen, 15 jr. Margaretha van de Raar, 55 jr., echtg. van Adrianus Gijsbertus Houtzagef. Hendricus Jacobus Koning, 23 jr., ongeh. te Arnhem. Levenloos aangegeven kind van hel mannelijk geslacht. Leusden. Van 21—28 Mei 1915. Geboren: Johannes Jacobus, z. van Antonius Ludovicus van der School en Maria Johanna van Leeuwen. Stoutenburg. Van 21—28 Mei 1915. GeborenCatharina Johanna, d. van Cornelis van Burgsteden en Mar garetha van den Hengel. Woudenberg. Geboien: Dirk, z. van Wulfert de Greef en Gerriije Pater. Everdina Hendrika d. van Martinus van Wakeren en Antonia Petronella van Bouwborst. Gehuwd Abraham Arnoldus Hoek- sema en Jannetje de Koning. Overleden: Petronella ten Ham, 1 j. MARKTBERICHT. AMERSFOORT, 28 Mei 1915 Tarwe f0Rogge f 0.Boekweit f 0. appelen f0.a f00Peren f 0.a f 0.Nieuwe Aardapp. f0k f 0.zandaardapp. f2.75 f3.25 Hoendereipr^n f G 00 16.60 p. 100 et Bruine eieren '6 25 a I 6.50 per 100 st. Boter -130 a 1155 per kilo. Margarine f 0.— a f 0. Zoetern. kaas f 0.a l 0per 50 kilo Kippen f 1 30 a f 1 80 Kuikens f 0.00 a 0 00 Piep kuikens f0 60 a f 1.20 Ganzen ru. a f0Eenden f0 00 f 0 00 p. st. Jonge fO.OO a fO.OO. Hazen fO.OO a f 0.Wilde korynen '0 00 a f 0.00 Tamme f0 80 a f120 Dimcn f0.6üaf0 80 paar Magere varkens f 20. a f30. Varkens v. export f 0.a I 0.—. Zeugen f70.a 1150.Biggen f 15a 20Schrammen f0.afO Vette koeien f 000.a f 000.Guste koeien f 000. i i UOO.Kalfkoeien f 000.— a f 000.Kalf- vaarzen f 00.a f00.Os f0f)0h f000. Pinkstieren f UOO. k f 000. Kalveren f 11 tot f 15. Aangevoerd waren ongeveer heet. Tarwe heet. Rogge. heet. Boekweit. heet. Appelen. heet. Peren. heet. Kleiaardappe- len, 30 heet Zandaardapt elen, 220000 stuks Hoen- dereieren 000 stuks Eendeneieren, 000 kilo boter, kilo Margarine, Kilo kaas. stuks Vee 10 magere varkens Varkens voor exportslagerij 350 biggen 40 zeugen. 18 kalveren. Op de Centrale eierveiling der V. P. N. warden Vrijdag 28 Mei aan gevoerd 75760 stuks. De prijs liep voor kipeieren van f5.90 tot f6 50. Eendeneieren f5.85 tot f6.65 Kalkoeneieren f8.00. Gemeentelijke Arbeidsbeurs. Geopend eiken werkdag van des v.m. 8— lVi en des avonds van 67i—7V» ure. Op Zaterdag alleen van des v.m. 8—l'/s ure. Ingeschreven waren op 27 Mei 1915. I. de volgende werkkrachten: 2 bakker. 1 beeldhouwer. 3 bootwerker. 33 grondwerker. 1 handelsreiziger. 2 kantoorbediende. 5 kleermaker. 8 koopman. 2 letterzetter. 1 loodgieter. 2 loopknecht. 21 los werkman. 1 kellner. 1 magazijnknecht. 5 metselaar. 1 meubelmaker. 1 mijnwerker. 1 montagewerker. 3 mnzikant. 5 naaister. 3 schilder. 2 schoenmaker. 1 sigarensorteerder. 31 sjouwer. 3 stucadoor. 2 straatmaker. 15 timmerman. 6 tuinman. 11 veldarbeider. 1 voeger. 5 voerman. 3 werkster. 1 winkelbediende. 2 wever. II. werden gevraagd de volgende werkkrachten: 1 bankwerker. 1 banketbakker. 1 eleclricien. 1 kruideniersbediende. 2 loopjongen. 1 schoenmaker. Alle vragen en aanbiedingen te richten tot de arbeidsbeurs Westsingel 7, naast bet stadhuis, teleph. 37é. RECLAME. Waterzucht. De nieren filtreeren de afgewerkte stoffen en het overtollige water uit het bloed. Wanneer zij door verzwakking of ziekte hiertoe niet in staat zyn, blijft het water in het lichaam achter, he'geen ook dikwijls merkbaar is aan de ge ringere hoeveelheid urine, die geloosd wordt. Dit heeft tevens ten gevolge, dat d" afscheiding van andere schadelijke stoflen wordt tegenge gaan en deze schadelijke stofTen oefenen een dusdanigen invloed uit op de wanden der bloed vaten, dat deze het water doorlaten. Het zal zich dan bij voorkeur daar verzamelen, waar het den minsten tegenstand ondervindt, dus in de hofle plaatsen onder de huid, als onder de oogleden, in de polsen, enkels, voeten, enz., waar zwellingen gevormd worded. Als men met den vinger op deze zwellingen drukt, blijft die indruk eenigen tijd zichbaar en de zwellingen voelen week en papperig aan. Bovenstaand verschijnsel is niet zelden een der eerste verschijnselen van een nieraandoe ning. Bij veronachtzaming ervan kan het wa ter zich verder ophoopen in de beenen, de buikholte, de borstholte, en het hart bereiken met noodlottige gevolgen. Behandelt dus uw nieren bijtijds, zoodat de waterzucht zich niet kan uitbreiden, maar in haar oorsprong aangetast wordt. Foster's Rug pijn Nieren Pitten hergeven aan de nieren haar gezondheid en stellen haar in staat om het overtollige water volkomen af te voeren. Te Amersfoort verkrijgb. bij A. van de Weg, Lang< str. 23. Tm-zendiug geschiedt franco na ontv. v. postwissel f 4.75 voor één, of f 10.voor zes duozen. Eischt de echte Foster's Rugpijn Nieren Pillen, weigert elke doos, die niet voorzien is van nevenstaand handels merk. 37

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1915 | | pagina 2