Gemeenteraad. BINNENLAND 7 Servië tegen Duitschland 7 Aug. 8 Montenegro tegen Oostenrijk 8 Aug. 9 Montenegro tegen Duitschland 12 Aug. 10 Engeland tegen Oostenrijk 13 Aug. 11 Frankrijk tegen Oostenrijk 13 Aug. 12 Duitschland tegen Japan 19 Aug. 13 Oostenrijk tegen Japan 22 Aug. 14 Oostenrijk legen België 28 Aug. 15 Rusland tegen Turkije 30 October. 16 Engeland tegen Turkije 2 November. 17 Frankrijk tegen Turktje2November. 18 Servië tegen Turkije 2 November. 19 Italië tegen Oostenrijk 23 Mei 1915. Daar Italië zich ook in oorlog be schouwt met Duitschland, kan men aan dit lijstje gevoeglijk de 20ste oorlogsverklaring toevoegen. Het Fransche succes bij Ablain. De bijzondere correspondent van »Central News« seint over het Fran sche succes bij Ablain: Het geheele uitgebreide netwerk van Duitsche verdedigingswerken ten noorden van Atrecht, dat een reus achtige sterkte vormt over een front van 16 mijlen, valt snel ineen voor het geweldige offensief der Franschen, die opnieuw een groot succes hebben behaald door de verovering van Ablain St. Nazerre. Dit dorp verving voor den vijand de Lorette-stellingen en van hieruit belemmerden zij ernstig het voortrukken der Franschen naar Souchez, dat het middelpunt vormt van het Duitsche verdedigingsstelsel. De verovering van Ablain duurde 8 uren en een vreeselijke slachting werd aangericht. Eerst werden de Duitschers met de bajonet uit hun loopgraven aan den buitenkant van het dorp verdreven. De Franschen aanval werd met onweerstaanbare woede uitgevoerd en tal van vijanden gaven zich over zonder een schot te lossen. De verovering van het dorp zelf was moeilijker. Ieder huis was een vesting en in eiken bouwval waren machinegeweren vei borgen. De Duit schers lieten 600 dooden in de straten achter en hun totale verliezen gingen de 2000 man te boven. Een Fransche officier, die een der vinnigste gevechten ten noorden van Atrecht meemaakte, vertelt, dat hij nog nooit zoo'n verschrikkelijk kanon vuur heeft gezien. Onze infanterie- aanval was door kanonnen van elk kaliber voorbereid en vier uren ach tereen nam bet artillerievuur in he vigheid toe. Dan werden de mijnen, die onder de vijandelijke loopgraven waren aan gelegd tot ontploffing gebracht. Het tooneel voor ons was verschrikkelijk. De vijandelijke linie was over een lengte van verscheidene kilometers en een diepte van een kilometer in ondoordringbaren rook gehuld, waarin honderden van onze granaten tegelij kertijd onploften. Onze infanterie lag in de loopgraven gereed. De gezichten der mannen waren bleek, maar er stond een uitdrukking van grimmige vastberadenheid op. Hun oogen waren ophun horloges gevestigd. Vijf minuten, vier minuten, drie minuten Hun bajonetten glinsterden in den zonne schijn. Er waren er duizenden. Dan drongen zij op den vijand in, in kalm marscbtempo. Een oogenblik werden zij tegengehouden door het vuur van den vijand, doch de prikkeldraadver sperringen waren door onze granaten gebroken en onze dappere mannen namen de eerste loopgraveulinie. Wij zagen hen in het open veld naar voren gaan naar de tweede linie, nog steeds alsof het een parade gold en in volmaakte orde. Het was onver getelijk. Onze soldaten waren werkelijk verbeeldeloos. Zij marcheerden in linie, met hun officieren eenige passen voor uit De blokkade in de Adriatische Zee. Volgens «Korr. Norden® heeft de Italiaansche regeering besloten om de bereids vastgestelde blokkade van de Albaneesche kust die zich uitstrekte van de grens van Montenegro in het noorden tot en met Kaap Kepbah in bet zuiden, naar het zuiden in te krim pen, en de nieuwe blokkadelijn in bet zuiden door de lijn Otranto-Aspiruga te bepalen. Het is meer dan waarschijnlijk dat de inkrimping een gevolg is van ver- toogen van Griekenland. Aan de Adriatische Zee. In een communiqué van den chef van den Italiaanschen marinestaf wordt medegedeeld, dat een bestuurbaar luchtschip Zondagavond over Pola is gevlogen en bet station, bet petroleum- depot en het arsenaal heeft gebombar deerd. Alle bommen ontploften en er brak een ernstige brand uit in bet arse naal. Het luchtschip bleef ongedeerd. Gisteren werd de'werf te Monfalcone (drie mijlen ten noorden van de baai van Panzano) door een flotielje tor pedojagers met bommen beschoten, waardoor groote schade werd aan gericht. De jagers werden niet beschadigd. Duitsche neutraliteit in den Boeren oorlog. Op 15 April protesteerde graaf Bernstoifl tegen den uitvoer van oor logsmunitie uit de Vereenigde Staten alleen naar de Entente-bondgenooten, en verklaarde, dat die handel in tegen spraak was met »den waren geest van onzijdigheid". In den Boerenoorlog echter leverde Duitschland, ofschoon bewerende den Boeren, die van het wereldverkeer ge heel waren afgesneden, vriendschap pelijk gezind te zijn, aan Groot-Brit- tannië de volgende oorlogsbehoeften Metalen patroonhulzen, andere dan ammunitie voor kleine wapenen 1.378 600 stuks en verder: 802 cente naars cordiet en andere rooklooze ont ploffingsmiddelen en buskruit, 25 800 centenaars dynamiet en andere hevige ontploffingsmiddelen, ruim 8 millioen geweerpatronen, benevens 108 snel vuurkanonnen, 15 ponders met 500 ladingen voor elk kanon en veel ander oorlogstuig, waaronder bijna 3 milli oen ODtstekingsbuizen. De New York Herald publiceert dit lijstje zonder eenig verder commen taar. Aardappellof als veevoeder. De «Berliner Morgenpost« waar schuwt er tegen, het aardappellof, dat na het rooien op den akker ach terblijft, te verbranden, zooals dat gebruikelijk is. Het aardappellof is namelijk een der beste voedermidde len, waarmede men juist onder deze omstandigheden zeer spaarzaam zou moeten zijn. Omdat er zulke gioote massa's van ter beschikking staan, hebben in de afgeloopen maanden de pbysiologen dr. Föltz, dr. Baudrexel en dr. Deutschland grondige proeven genomen met de voedingswaarde van het aardappellof. Uit voederingsproe- ven op schapen bleek, dat de voe dingswaarde van gedroogd aardappel lof ongeveer gelijk is met die van goed hooi. Het is ook even verteerhaar en de dieren, die er mee gevoederd zijn, hebben het goed verdragen. Men heelt ook proeven genomen met melkgevend vee. Hier bleek eveneens, dat het aardappellof bij eerste kwaliteit hooi niet ten achterstond en geen enkele ongunstige uitwerking bad op de melk. In de algemeene vergadering van den bond van Vrije Liberalen bracht de voorzitter, mr. M. Tydeman Jr., onder warm applaus van de vergadering hulde aan H. M. de Koningin en de Regeering voor al wat zij in de moeie- lijke dagen, die wij doormaken, voor ons volk hebben gedaan. Bezoek van uitgeweken Belgen aan ontginningen. Van wege bet Comité, dat zich uit de uitgeweken Belgen in ons land heeft gevormd met de bedoeling na den oorlog België ook op landbouw gebied vooruit te helpen, werd in de vorige week een excursie georganiseerd naar de uitgestrekte ontginningen van de Levensverzekering Maatschappij «Utrecht" te Hilvarenbeek. Onder leiding van de Directie der Nederlandsche Heidemaatschappij be zichtigden een 20-tal deelnemers de weiden, het zwartbonte vee en enkele pachtboerderijen. De eenvoudige, doel matig ingerichte boerderijen, zoomede het vee, trokken bijzonder de aandacht en een der jonge stieren werd aan gekocht. Binnenkort wordt nog een bezoek gebracht aan enkele ontginningen en boerderijen in het Noorden des lands. Ontvlucht en aangehouden. Men bericht aan het N. v. d. D.: Zaterdag ontvluchtte van Urk de geïnterneerde luitenant ter zee leklasse der Engelsche marine Thomas Alfred Rainy. De zuster van den geïnter neerde met den Belgischen uitgewekene Joseph Pennartz, uit Luik, die twee dagen geleden in Edam waren, gingen Zaterdag per sleepmotoi bootje van Amsterdam naar Uik Toen zij daar in de nabijheid waren, zwom luitenant Rainy naar het bootje, datopSK.M. afstand lag, eo werd daarin opgeno men, waarna in Volendam de officier en Pennartz aan wal gingen. Inmiddels was luitenant-kolonel E. Luden, groeps-commandant te Edam, van de ontvluchting in kennis gesteld. Hij liet de toegangswegen op uitstekende wijze afzetten en kon door patrouille en gemeente-politie den vluchteling doen aanhouden. De Engelsche officier en de Bel gische uitgewekene werden daarna door overste Luden en burgemeester Calkoen gehoord, waarna de ont vluchte naar Urk teruggezonden werd. Raadsvergadering van 1 Juni 1915. Voorzitter de Burgemeester. Afwezig met kennisgeving de heer Kroes,endebeeren Houbaeren Koning. De notulen, zooals die ter visie badder, gelegen, werden goedgekeurd. Ingekomen zijn de volgende stukken Besluit van Gedeputeerde Staten van Utrecht, dd. 25 Mei 1915, 3e Afd. No. 1212/930, waarbij wordtgoed- gekeurd bet eerste gedeelte van bet kohier der inkomstenbelasting dienst 1915, vastgesteld in de Raadsvergade ring van 4 Mei 1915. (Voor kennis geving aangenomen.) Besluit van Gedeputeerde Staten van Utrecht, d.d. 17 Mei 19t5, 3e Afd. No. 1210/905, waarbij wordt goed gekeurd het Raadsbesluit, dd. 4 Mei 1915 No. 184 tot onderhandsche ver huring van het roggeland, gelegen achter «Vleutbergen" aan de Voet- balvereeniging «de Amersfoortsche Vijfjarige". (Voor kennisgeving aange nomen.) Besluit van Gedeputeerde Staten van Utrecht, dd. 10 Mei 1915 3e Afd. No. 1176/871, waarbij wordt goedge keurd het Raadsbesluit, dd. 4 Mei 1915 No. 183 tot verkoop van bouw terrein aan L. A. van Essen qq. (Voor kennisgeving aangenomen.) Besluit van Gedeputeerde Staten van Utrecht, dd. 17 Mei 1915 3e Afd. No. 1187/907, waai bij wordt goed gekeurd het Raadsbesluit dd. 4 Mei 1915 No. 182 tot aankoop van giond van de Hollandsche IJzeren Spoorweg Maatschappij. (Voor kennisgeving aan genomen.) Brief, dd. 12 Mei 1915, van Mej. E. C. Carpreau, waarbij dank wordt betuigd voor hare benoeming als onder wijzeres aan school C. (Voor kennis geving aangenomen.) Brief, dd. 10 Mei 1915, van Mevrouw Rolarides HagedoornSchutte, waai bij wordt medegedeeld dat zij de benoe ming tot Regentes van het Burger weeshuis aanneemt. (Voor kennisge ving aangenomen.) Proces-verbaal van de opneming van kas en boeken van den Ontvanger der Gemeente, dd. 18 Mei 1915. (Voor kennisgeving aangenomen.) Adres dd. 31 Mei 1915 van het Bestuur belast met de voorbereiding van het 67e Landhuishoudkundig con gres, houdende verzoek een crediet te willen verleenen van f 300.ter bestrijding van de lasten indien het congres wordt gehouden te Amersfoort Adres, dd. 10 Mei 1915 van J. van Ginkel houdende verzoek te willen bevorderen dat aan hem weder cokes van de gemeentegasfabriek wordt ge leverd. (Naar B. en W. om advies). Adres, dd. 17 Mei 1915 van de Vereeniging «Tuindorp® houdende verzoek te willen goedkeuren eene wijziging van het wegenplan ontwor pen op de terreinen door de ge meente verkocht aan den heer Kroes q q. (Naar B. en W. om advies). Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot definitieve oprichting vari een Arbeidsbeurs. Verslag, Winst- en Verliesrekening en Balans der Bedrijven over bet jaar 1914. Verslag Balans, Winst- en Verlies rekening van het grondbedrijf over het jaar 1914. Burgemeester en Wethouders stellen voor deze drie zaken te behandelen in de afdnelingen. Rekening en verantwoording over 1914 van de volkszangschool door de Maatschappij tot bevordering der Toon kunst aangeboden. Burgemeester en Wethoudersstellen voor deze rekening goed te keuren. Verzoek dd. 29 Mei j.l. van den heer J. F. Lankamp om eervol ontslag als lid van de Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs. (Wordt ver leend.) 2. Benoeming van leden voor de stembureaux voor de verkiezingen van ledeD van den Gemeenteraad. Benoemd in district I Tromp van Holst als voorz. Van Kalken, Plaats vervangend Voorzitter, LedenDe Kempenaar, Rant en Houbaer. Plaats vervangende leden: Van Kesteren, Van Vollenhoven, Gerritsen, Lankamp, Busquet, Van Traa, Bolk en Schröder. District II (hooWdistrici) Van Es- veld, voorzitter. LedenHofland, Bianchi en S. van Vollenhoven. Plaats vervangende leden: Van Wessum, Knoppers, De Lange, Putman Cramer en D. de Groot. District III Voorzitter Van der Wal. Plaatsvervangend voorzitter D. Ger ritsen. Leden: Koning, Eysink, P. v. Achterbergh. Plaatsvervangende leden Kleber, Harterinck, Woudslra, De Rochemont, Van Wijland. 3. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het verleenen van vergunning aar de N. V. Stoom Olie- slagetij Graanhandel van J. van Vollenhoven voor het plaatsen van een elevator op gemeentegrond. Is door B. en W. teruggenomen. 4. Voorstel van Burgemeester en Wethouders om over te gaan tot het bouwen van eenige woningen van gemeentewege. Aangenomen. 5. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot onbewoonbaar ver klaring van de perceelen Conickstraat Nos. 97, 99, 101, 103, 87, 89/93, 91 en 95, toebehoorende aan E. de Neeling. De heeren Tromp van Holst, Kroes en Van Achterbergh zijn benoemd tot Commissie van nader onderzoek. 6. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot vaststelling van ver ordeningen, houdende bepalingen in zake het gewicht van roggebrood en hel verbod van voederen van vee niet rogge of roggebrood. De eerste alinea moet luiden Voor stel van B. en W. tot vaststelling van de veroroening op het gewicht van roggebrood. De heer Hofland is bet niet duidelijk boe B. en W. zijn gekomen tot den termRechtskundige Commissie van Bijstand. Hij verklaart zich nader en vreest, dat B. en W. zullen meenen De Raad ben ik. De Raad is nummer een en in de tweede plaats komen B. en W. Dit zegt hij niet om B. en W. een grief te maken, maar om een ge zonden toestand te krijgen. De voorzitter erkent, dat er een fout is in de toelichting. Al de artikels van deze verordening woiden aangenomen met een amende ment van den heer Holland. Onmiddellijk na de afkondiging zal de verordening in werking treden. 7. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot toekennen van een crediet voor de uitvoering van de regeling betreffende de broodvoorzie ning. De heer Hofland heeft begrepen, dat er toch iets is terechtgekomen van de moeite, en eerlijk gezegd't is weinig. Alle zaken zijn veel duurder dan voor de mobilisatie. B. en W. hebben de zaak zoo goed mogelijk getroffen. Doch die goeie maatregel wordt door sommige bakkers tegengeweikt, die zeggen, dat bet meel oud is, enz. Uil verschillende plaatsen heeft hij infor maties ingewonnen, wat daar het brood kost en het blijkt dat het hier veel duutder is. De heer Jorissen«Ik wou graag weten, wie die praatjes de wereld heeft ingestuurd. De heer Hofland zal dit B. en W. mededeelen. 8. Voorstel van Burgemeester en Wethouders om bet bedrag van te verleenen credieten aan nijveren te verhoogen van f20000.op f50000. Aangenomen. 9. Voorstel van Burgemeester en Wethouders om over te gaan tot verdere verbetering van den Ulrecht- schenweg en daarvoor een ciediet te verleenen van f 8000 De hper Holland maakte de op merking of hierdoor geen giooter gevaar ontstaat, daar de wagens niet in bet zand kunnen rijden om te remmen. Hij wpnscht in de politieverordening opgenomen, dat groote. zware wagens voorzien moeten zijn van remmen. Dit wordt door B. en W. overgenomen. 10. Voorstel van Burgemeester en Wethouders naar aanleiding van het verzoek van het Bestuur der Vereeni ging Ambachtschool voor Amersfoort en Omstreken, omeen verhoogd subsidie te verleenen ten dienste van den Avondteekencursus voor Ambachts lieden. (Aangenomen). 11. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot definitieve aanstelling van A. C. Koppejan als Directeur der Bedrijven en tot regeling van diens jaarwedde. De heer Hofland wil vrije woning vervangen door ambtswoning. Dit geschiedt. 12. Voorstel van Burgemeester en Wethouders betreffende reclame tegen den aanslag in het vergunningsrecht van G. van Westerlaak. (Aangenomen). 13. Voorstellen van Burgemeester en Wethouders tot wijziging der ge- meentebegrooting dienst 1914en 1915. (Aangenomen). 14. Vaststelling 2e gedeelte van het kohier der Inkomstenbelasting dienst 1915 (Aangehouden tot het eind der agenda). 15. Vaststelling kohier straatbe lasting dienst 1915. (Aangenomen). 16. Vaststelling lesuppletoirekohier der hondenbelasting dienst 1915. (Aan genomen). 17. Behandeling reclame'slnkomsten- belasting dienst 1914. (Aangenomen). 18. Behandeling reclame's Straat belasting dienst 1914. (Aangenomen). 19. Vaststelling staten van oninbare posten dienst 1914. De heer Leinweber maakt de op merking, dat er thans 27 dubbele aan slagen voorkomen, wat vroeger een uitzondering was. De voorzitterB. en W. zullen de noodige maatregelen nemen. 20.Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot wijziging der verordening op het beheer der gemeentebedrijven. Aangenomen. Punt 21 betreft grondverkoop aan den heer Reigersberg Versluys. Het voorstel heeft ter visie gelegen en woidt op verzoek van den heer Hof land voorgelezen. Het betreft een stuk grond gioot 2460 M' voor f6000, Do heer Hofland acht het wen- schelijk dat ook hier de prijs per Mi wordt genoemd. De Wethouder van onderwijs ver krijgt het woord en deelt mede, dat Curatoren van het Gymnasium heb ben voorgesteld, dat jaar geen over gangsexamen te houden. B. en W. adviseeren gunstig. Aangenomen. De heer Van Duinen heeft opge- meikt, dat de kinderen op de speel plaatsen bij de scholen in een wolk van stof spelen Besproeiing zou een groote verbetering geven. B. en W. zullen dit in overweging nemen. B. en W. stellen voor een crediet te verleenen van f300 voor het hou den van het 67e Landhuishoudkundig congres te Amersfoort op 13, 14 en 15 Sept. a.s. Dit bedrag is noodig voor ontvangkosten, enz. Het hoofd doel is onze plaats meer bekeüd te maken. (Aangenomen.) De heer Van Achterbergh wijst op de baldadigheid van de straatjeugd, die de nieuwe aanplantingen vernielt. Hij wil direct straften. In aansluiting hiermee, merkt de heer Oosterveen op, dat de jongens op de Kortegracht steenen uit de straat halen en in het water gooien. B. en W. zullen er de politie op attent maken. De heer HoflandDe regeering heeft de prijs van het brood vastgesteld. Hoe is het nu mogelijk, dat bijv. te Alkmaar het melkbrood bijv. 22 ct. per K.G. kost en hier 30 ct. Het waterbiood kost hier 26 ct. en te Alkmaar 18 ct. De Voorzitter beantwoordt don laatsten spreker en zegt, dat zich het merkwaardige geval heeft voorgedaan, dat 25% der bakkers een stempel voor waterbrood heeft aangevraagd na het toezicht op gewicht en kwa liteit. Ook zou ik moeten weten, aldus de Voorzitter, of op andere plaatsen een pond brood werkelijk een pond weegt. De heer Hofland heeft geen reden hieraan te twijfelen. Ook wijst hij op het belang van goed dunkwater en op den grooten afstand van de stadspompen van sommige woningen. De heer Hofland: Dezen winter konden de kleine roenscheu niet altijd cokes aan de gasfabriek krijgen, en wenscht, dat hierin tijdig wordt voor zien. De heer Veis Heyn Zaterdag a.s. is er een vergadering van de Zuidhol- landsche gasfabrikanten. Die komen te zamen om het cokesvraagstuk te be spreken en zullen daarna met voor stellen komen. De heer Hofland is door dit ant woord teleurgesteld, en vraagt of B. en W. of de Raad niet competent is om 7500 mud cokes goedkooper te leveren. De directeur hoort dat niet te doen, doch wij. De heer Van Achterbergh merkt op, dat er voor dit doel 10000 mud meer is dan verleden jaar. Hierna wordt de openbare vergade ring gesloten en gaat de Raad in ge heime zitting over om punt 14 af te handelen.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1915 | | pagina 2