NESTLE FARINE LACTEE Plaatselijk Nieuws. BINNENLAND de keuze van de middelen om de eindoverwinning te verzekeren. Binnen twee maanden zullen onze vijanden verslagen zijn.t De dagorder eindigt met een beroep op de soldaten om niet zacht op te treden tegen de Russen, die de Duit- scbe krijgsgevangenen mishandelen en dooden. RECLAME. Spaarzaam en zuinig gebruik (KINDERMEEL) In teder* Apotheek of drogisterij voorhanden het beste Voedingsmiddel Voor Kinderen I Certificaten van oorsprong voor postpakketten. Tot nader bericht moeten pakket ten voor de hierna genoemde landen vergezeld zijn van een certificaat van oorsprong, te weten Ned. Oost-Indië, Egypte, Portugal, Spanje, Zuid-Ame- rika en de Vereenigde Staten van Noord-Amerika. De verzending van pakketten naar en over Italië is tot nadere mededee- ling gestaakt. De nieuwe dienstregeling voor de spoorwegen zal op 5 Juli a.s. in werking treden. Smokkelen brengt de neutraliteit niet in gevaar. Vanwege den Opperbevelhebber van Land- en Zeemacht wordt het vol- geode medegedeeld »Nog steeds komen in de pers mededeelingen en beschouwingen voor, betrekking hebbende op den smok kelhandel aan onze grenzen waarbij de vrees wordt uitgesproken dat deze smokkelarij onze neutraliteit in gevaar zou kunnen brengen. Reeds vroeger (in de bladen van ongeveer 12 Maart 1915) is er op ge wezen, dat pogingen tot clandestienen uitvoer van goederen op geenerlei wijze verband houden met schending van neutraliteit. De bewooers van een onzijdig land hebben volgens de internationale ver dragen het volste recht handel te drijven met bewoners van oorlogvoe rende landenzij hebben alleen te dragen de risico, die verbonden is aan de inbeslagneming van contrabande bij vervoer over zee. Uitvoer-verboden dienen dan ook alleen om te zorgen, dat binnen onze landsgrenzen de voorraden aanwezig blijven, die met het oog op de buiten gewone toestanden beschikbaar moe ten zijn met bet oog op de nationale belangen. Geen der oorlogvoerenden heeft vol gens de internationale regelen het recht daarop eenige pressie uit te oefenen. Hoe afkeurenswaardig het dan ook moge zijo door smokkelhandel bet nationale belang te schaden, gevaar voor onze neutraliteit levert die han deling niet op. Het is zeer gewenscbt dat hierom trent juiste begrippen ingang vinden". Paarden smokkelen. Men meldt uit Zuid Limburg: Het aantal paarden, dat op klaar lichten dag ugestolen® wordt, heeft reeds een respectabel getal bereikt. En waar de gestolen paarden terecht komen, is een publiek geheim. De smokkelhandel in paarden is een buiten gewoon winstgevend bedrijf, waaraan zelfs de meergegoeden ijverig meedoen. Honderden marken winst worden in den zak gestoken, als één paard kan worden uitgevoerd. Nu het uitladen van paarden op de lijn Sittard—Herzogen- rath verboden is, worden de uit Holland aangevoerde paarden ontladen aan het station Sittard. Op één dag werden te Sittard niet mioder dan 70 paarden uitgeladen; bet is toch niet moeilijk aan te nemen, dat al deze paarden niet kunnen bestemd zijn voor den land bouw en wanneer het uitvoerverbod van paarden geen paskwil wil worden, moeten er beel wat strenger maat- iegelen genomen worden. Nu gebeurt het, dat de uitgeladen paarden een militair geleide krijgen; zoo kwamen er b.v. te Brunssum (aan de Duitscbe grens) 12 paarden aaD, geëscorteerd door soldaten. Uit vertrouwbare bron kan nog worden gemeld, dat door Sittard op één dag meer dan 100 paarden pas seerden. De Duitsche paardenhande laren kan men overal aantreffen. Naar onze bescheiden meening zou aan den ongewenschten smokkelhandel, die velen tot kapitalisten maakt, en aan alle praatjes een einde zou maken, paal en perk gesteld kunnen worden, indien de Regeering eenvoudig verbood, dat het vervoer van paarden op den rechter oever der Maas in Limburg voor ge- importeerde paarden geheel, en voor die der bevolking na een bepaald uur zou worden verboden. Een premie stelsel aan de grenswacht voor de aan houding van paarden zou eveneens in overweging kunnen worden genomen. Door de grenswacht te Waubach werden 13 paarden aangehouden, ter wijl een paar landbouwers uit Heijen (Noord Limburg), die aangiften hadden gedaan, dat hun paarden gestolen wa ren, zijn gearresteerd. uTel.E Steuncomité. Bij het Algemeen Steuncomité te Amsterdam is tot beden f 1.003.000 ingekomen. Het Zendingsgenootschap der Broe dergemeente te Zeist ontving een legaat van N.N.,grootflO.000. Ned. Geen Vacantie-kaarten Naar de Ned. verneemt, zullen dit jaar geen vacantiekaarten worden af gegeven, omdat de beperkte dienst regeling, welke in verband met de tijdsomstandigheden nog steeds ge handhaafd moet worden, niet toelaat dat aan het toch reeds groote aantal reizigers door toepassing van goed koops vrachtprijzen nog uitbreiding wordt gegeven. In de Donderdagavond gehouden vergadering van »Gemeentebelaog« werd na eenige discussie het voorstel van bet bestuur aangenomen. Dit voorstel luidde de aftredende raads leden Van Duinen, Rant en Rijkens, die zich herkiesbaar hadden gesteld, te candideeren en in de overige vaca tures geen candidaat te stellen. De qesturen van de S. D. A. P. en van de Vrijz. Dem. afdeeling hadden be richt met dit voorstel niet mee te kunnen gaan. De andere partijen gin gen er mee accoord. Uitvoering van Gewijde Kunst. Gisterenavond werd in de Lutber- sche kerk een uitvoering gegeven van Gewijde Kunst door Mevr. H. Secrève van Emminckhoven (Zang en Decla matie), den beer Anton Verheyen (Declamatie) en den beer J. H. Secrève (orgel). Het was een groot genot de uit voerenden te booren, die bij elk num mer toonden groote gaven te bezitten. Vooral het fragment uit «Lucifer», gezegd door Mevr. Secrève en Anton Verheyen was een groot succes Het orgel scheen soms niet te willen, doch dit bad gelukkig geen invloed op de uitvoerenden. Jammer, dat niet alle plaatsen bezet waren. In »De Arend» trad op de Vlaamsche zanger Morisson met de zijnen, helaas, voor»een zeer klein publiek. De zang voldeed aan de hoogste eiscben. Het applaus was een teeken, dat bet publiek dit concert zeer op prijs stelde. Bij Kon. besluit van 8 dezer is. met ingang van 15 dezer, op het daar toe door hem gedane veizoek, onder behoud van zijne aanspraken op ver nieuwd pensioen, een eervol ontslag uit den militairen dienst verleend aan den, op zijn aanvrage, in zijn rang weder in dienst gestelden gepension- neerden kolonel-titulair, met rang van generaal-majoor, J. H. Knel, van het wapen der artillerie. De heer J. W. Jorissen is bij Kon. Besl. benoemd tot gewestelijk commissaris van het Nederlandscbe Roode Kruis in de provincie Utrecht. Bij de eerste school voor ter- lofs-officieren zijn wederom 40 onder officieren gedetacheerd tot bet volgen van een cursus voor vaandrig, reserve- officier of lijdelijk luitenant. Van 22 tot 26 Juni wordt albier gehouden het schnitelijk gedeelte van het toelatingsexamen voor den cursus ter opleiding voor den (beroeps) offi ciersrang. Er zijn 70 adspiranten. De heer F. M. van Veen is met ingang van 1 Juli door den Commis saris der Koningin in de Provincie Utrecht herbenoemd tot lid van de Gezondheids-commissie te Amersfoort. Tot Hoogheemraad van den Bun- scboter Veen- en Veldendijk zijn bij Kon. besluit benoemd de beeren mr. A. J. de Beaufort, te Leusden, en R. Nagel Mz., te Bunschoten. De heer G. J. van den Boven- katnp slaagde aan de Rijks-universi teit te Utrecht voor het eerste Natuur kundig examen. De beslissingswedstrijd voor den wimpel van den U. P. V. B. wordt Zondag te Hilversum gespeeld tusschen H. V. C. en A. W. van Bussum. Morgen worden in de zwemin richting albier eenige wedstiijden ge houden Na een polowedstrijd tusschen bet eerste zevental van A. Z. en P. C. en bet eerste van U. Z. C. (Utrecht,) zal Neptunus I spelen tegen A. Z. en P. C. II en ten slotte estafettezwem- men tusschen de drie clubs. Bij bet plaatselijk telefoonnet zijn aangeslotenNo. 381 J. v. d. Wal Kzn., H. van Viandenstraat No. 388 mevr. wed. E. R. F. Krudop, Prinses Julianaplein. Ter gelegenheid van baar vijf jarig bestaan zal de Unecbtsche Ke gelclub »2'/i X 12c van 3 tot 12 Juli een Nationaal Kegelconcours houden op de banen der Sociëteit »De Ver- eeniging« aan de Mariaplaats aldaar Het ons gezonden programma ziet ei goed uit en belooft beel wat. Niet minder dan 12 concerten en matinées zullen gedurende het concours ge geven worden. Het aantal uitgeloofde medailles is legio, terwijl een groot aantal kunstvoorwerpen mede tot deelneming uitlokken. De le prijs in de Vrije-Baan-Wedstrijd bedraagt 250 gulden. BURGERLIJKE STANDEN. Amersfoort. Van 4 tot en met 11 Juni. Geboren: Antonius Cornelis, z. van Antonius Cornells GeijteDbeek en Albeita Cornelia Delforterie. Elisa beth Maria Johanna, d. van Cbristiaan Klee en Louisa Bakkenes. Johanna Gijsberta, d van Diederik Hagelen en Johanna van den Berg. Maria Adriana, d. van Johannes Jacobus Verel en Maria Oosidijk. Diik, z. van Andries Kaljee en Antje Heger. Johannes Gerardus, z. van Aalberl Jordense en Gerarda Bakker. Fre- derik, z. van Arend Reinders en Anna Frederika Vaartjes. Lambbrtus Stephanus, z. van Willem Kerkhof en Ricbarda Kuijer. Jan Jacobus, z. van Jacobus Paulus van Pelt en Anna Sopbia Nieuwland Reerink. Helena Elisabeth Cornelia, d. van Teunis Watervis en Helena Elisabeth Cornelia Overklift Vaupel Kleijn. Ondertrouwd: Simon Menko en Gesina Herschel. Willem Geurt Polbout en Elisabeth Jenneke van Keulen. Willem Mol en Geertruida Margaretba van Zanten. Gerardus Bartholomeus van Kalleveen en Sophia Maria Antonia van Baineveld. Getrouwd Jan van Drie en Maria Wilhelmina Alberts. Wilhelmus Jubannes Rozema en Christina Gerarda de Meij. Overleden Maria Denise Guillemine Gérards, 18 m. Margaretus Gerar dus Kuijt, 15 j. Mietje Seijsensop, 84 j., wed. vaQ Hendrik Bakker. Sophia Hermina Mjjnders, 72 j., wed. van Jozeph Hendrik Storm. Eu- phrasie Lambertina Leynarts, 4 j. Jacques Adriaenssens, 22 j., ong. België. Geurt Pieper, 39 jecbtg. van Engeltje van den Broek. Leusden. Van 411 Juni 1915. Geboren: Everardus, z van Everar- dus van Maaren en Johanna van de Pol. Antonie, z. van Aalt Wouden berg en Johanna Brouwer. Aizolina Hendrika d. van Haririen Hemminga en Catrina Lappain. OndertrouwdJonkheer Quirijn Johan van Swirideren en Aleide Anna de Beaufort. Stoutenburg. Van 411 Juni 1915. Overleden: Heimen Brons,9 weken. Woudenberg. Geboren Frans,z. van Frans Koudijs en Jannetje van Biuggen. Overleden Hendnkus van den Brink, geh. met Hendrika Janszen, 72 j. Cornelia Bruggink, wed. van Willem van Vlastuin, 81 j. Aartje. Maria van Beek, 6 j. MARKTBERICHT. AMERSFOORT, 11 Juni 1915. Tarwe f 0.Rogge f0.Boekweit f 0. appelen f0.a f00.Peren f 0.a i 0.Nieuwe Aardapp. f0.k f0.zandaardapp. f2.00 k f3.00 Hoendereieren f 7.00 a 7.25 p. 100 st. Bruine eieren f 7.25 a f 7.30 per 100 st. Boter f 1 40 a f 1.60 per kilo. Margarine f 0.a f 0. Zoetem. kaas f 0.a f 0.per 50 kilo dippen f 1.10 af 1.75 Kuikens f 0.00 a f 0 00 Piep kuikens f0 50 a fl.20 Ganzen to. a f0.Eenden f 1.00 a f 1.40 p. st. Jonge f 1.00 a f 1.40. Hazen f0.00 a f0.Wilde konijnen 0 00 a f 0.00 Tarnme f 0.80 a f120 Dun en f 0.60 af 0.70 paar Magere varkens f 00. - af 00. Varkens export f 0.a f 0.Zeugen f70.a f170.Biggen f'15.a f20Schrammen f0.a f 0.— Vetto koeien f 000.a f 000.Guste koeien f 000. 000.—Kalfkoeien f000.— a f000.—Kalf- vaarzen f00.k f00.Os f000a f000. Pinkstieren f UOO. a f 000. Kalveren f 11 tot f 15. Aangevoerd waren ongeveer heet. Tarwe heet. Rogge. heet. Boekweit. heet. Appelen. heet. Peren. heet. Kleiaardappe- len, 50 heet. Zandaardappelen, 200000 stuks Hoen- dereieren. 000 stuks Eendeneieren, 700 kilo boter, kilo Margarine, Kilo kaas. stuks Vee 00 magere varkens Varkens voor exportslagerij 350 biggen 40 zeugen. 4 kalveren. Op de centrale eierveiling der V. P. N. werden Vrijdag 11 Juni aan gevoerd 73175 stuks. De prijs liep voor kipeieren van f 7 05 tot f 7.35. Eendeneieren f 6.85 tot f7.00. Gemeentelijke Arbeidsbeurs. Geopend eiken werkdag van des v.m. S—1 Vj en des avonds van 67i—7'J% ure. Op Zaterdag alleen van des v.m. 8—17, ure. Ingeschreven waren op 10 Juni 1915. I. de volgende werkkrachten: 2 bakker. 1 beeldhouwer. 1 boekdrukker. 5 bootwerker. 30 grond werker. 1 kantoorbediende. 3 letterzetter. 1 loodgieter. 2 loopknecht. 37 los werkman. 1 electricien. 1 magazijnkneebt. 3 metselaar. 1 mijnwerker. 1 montage werker. 2 naaister. 1 sigarensorteerder. 18 sjouwer. 6 stucadoor. 1 straatmaker. 8 timmerman. 3 tuinman. 7 veldarbeider. 4 voerman. 1 winkelbediende. 3 wever. II. werden gevraagd de volgende werkkrachten 1 dienstbode, 2e meisje. 1 kruideniersbediende. 4 loopjongens. 2 schilders. 1 metselaar. 1 smid. 1 loodgieter. Alle vragen en aanbiedingen te richten tot de arbeidsbeurs Westsingel 7, naast het stadhuis, teleph. 374. RECLAME. Nierzand, Niergruis, Nier- en Blaassteen. Wanneer de nieren niet in orde z(jn, kan het zich voordoen, dat het urinezuur, heiwelk dan niet uit het lichaam wordt Verwijderd, zich afzet in de nieren of het nierbekken. Naar ge lang van de grootte dezer afzettingen spreekt men van nierzand, gruis of ateen. Zoo lang de niereu niet goed werkeD, vermeerdert de af zetting op de reed. gevormde stukjes voort durend en kunnen deze zich tot een aanzien lijke grootte ontwikkelen. Nierzand en -gruis kuunen met de urine het lichaam verlaten. Grootere stnkjes blijven dikwjjls in de blaas achter en vormen blaassteenen. Ook kunnen zij verstopping der urinewegen veroorzaken en menigmaal wordt een operatie noodzakelijk. Het is daarom van veel gewicht in te grij pen, zoodra gij verschijnselen van bovenge noemde ziekte opmerkt, als een gevoel van zwaarte en drukking in de landenen, zoodat men te dezer hoogte behoefte aan steun hééft bjj het loopen en zitten. De urine laat een fijn zand achter en de nachturlne is dik en bevat een rood bezinksel. Het water komt soms drop pelswijze, onophoudelijk heeft men aandrang en een branderige pijn, ook pijn in den rog van boven Daar beneden en gericht naar de Liaan-treek. Begint nog heden met het gebruik van Fosler's Rugpijn Nieren Pillen, het speciale niergeneesmiddel, hetwelk aan de nieren haar oude kracht hergeeft en haar in staat stelt om de onzuiverheden, welke uw lijden veroorzaken, af te voeren. 7.1,.grijpen uw kwaal in haar wor tels aan. Te Amersfoort veikrrjgh^bjj A. van de Weg, Langestr. 23. Toezending geschiedt iranco na ontv. v. postwissel A f 1.75 voor één, ol f 10.voor zes doozen. Eischt de echte Foster's Rugpijn Nieren Pillen, weigert elke doos, die niet voorzien is van nevenstaand handels merk 10 door honderden kooplieden uit alle windstreken bezocht werden. Er waren soms nog beter prijzen voor de waren op die forums te maken dan te Rome zelf. De laffe keizer Caligula had dit zeker ook begrepen toen hij deze landen bezocht, want hij had de lijfsieraden, prachtige kleederen, slaven en het kostbare huis raad van zijn beide zusters uit Rome hierheen doen brengen en alhier laten verkoopen. En dan behalve de voordeelen voor de kooplieden, wat waren die forums niet een genoegen voor de kijklustige landzatenwaren er op de marktdagen geen histriones, mimi (potsenmakers) die allerlei kunsten vertoonden en funam- buli (koorddansers) die de stoutste toeren verrichtten. Ziet, al dat heerlijke zou terugkomen. En dan de echte gouden tijd voor de eigenlijke landbouwers, die weer de groote leveranties voor de talrijke legerbenden welke de burchten bezetten zouden krijgen. Wat moest er niet een groote hoeveelheid koren voor het brood der krijgers en haver voor de paarden worden geleverd en nog honderden andere benoodigdheden. Geen wonder dat de bewoners der plaatBen en de landbouwers van het platteland, hoorende van den eervollen vrede hun beste plunje hadden aangetrokken en kwamen toegesneld. Zij zwermden rond in de nabijheid van do half afge broken brug, hielden praatjes met Romeinsche en Treviersehe krijgers, keken naar het opstellen der legerbenden en wierpen blikken naar de overzijde waar de geheele krijgsmacht der Batavieren werd opgesteld. De Romeinsche legerhoofden reden prachtig uitgedoscht heen en weder voor hun krijgers, alleen Cerealis toefde nog in zijn tent. Aan de Bataafsche zijde zag men Verax, Coelius en Julius Victor tusschen de krijgers zich bewegen. De zon was op haar hoogst en wierp haar stralen over de glinsterende harnassen en wapenen der beide legermachten. Plotseling steeg van de Bataafsche zijde een oorverdoovend gejuich op. Civilis was blootshoofds uit zijn tent gekomen en trad met vaste schreden naar de brug. Een gevoel van dankbaarheid deed de harten der Batavieren kloppen bij het zien van den eenoogigen held, die met zooveel beleid den oorlog had gevoerd en zulk een eervollen vrede had weten te verkrijgen. De oude krijgers dachten aan de reeks roemrijke gevechten welke achter hen lagen, de jonge krijgers peinsden over den roem welke weldra door hen zou zijn te behalen als zij weder aan de zijde der Romeinen, als vrienden en broeders, de geheele wereld zouden doorkruisen. Zij zagen zich reeds in hun verbeelding aan de boorden van den Nijl, of in Brittanje, het schoone Iberië, in de vlakten van Sirmium en Pannonië en boven alles, dachten zij aan de feesten waarmede zij te Rome zouden worden ingehaald als zij het loon kwamen ontvangen voor de dappere daden op hun zegetochten verricht. Het gejuich van de Bataven sloeg over naar de zijde der Romeinen, toen deze Civilis op de brug zagen verschijnen. In een oorverdoovend geroep brachten zij den man hulde, die hen met zoo groote bekwaamheid had bestreden, dien zij te Castra Yetera, te Vada, aan den Moezel en op zooveel andere plaatsen in het heetst van het gevecht hadden aanschouwd en die zich zulk een uitstekend veldoverste had getoond dat onderhandelen met hem op voet van gelijkheid geen schande was. Daar stond Civilis een oogenblik rustig en kalm. Nauwelijks was hij daar ovenwei of van Romeinsche zijde barstte een nieuw gejubel los, sterker en meer aanhoudend dan dat van zooeven. Cerealis, prachtig uitgedost, met zijn purperen veldheersmantel omhangen, was uit zijn tent getreden. Met vlugge schreden liep hij naar de brug en nauwelijks verscheen hij op het bruggen hoofd, of ook 'de Batavieren barstten in gejuich uit. Dat was do bekwame veldheer, die hen bekampt had. Zij brachten hulde aan zijn menschlievendheid, aan de zachtheid waarmede hij steeds was opgetreden, zich bepalende tot het toebrengen van slagen in eerlijke gevechten en zich nooit wrekende op niet-strijdenden of vrouwen en kinderen. Zij dachten met genoegen aan zijn beminnelijke roekeloosheid en zorgeloosheid waarvan honderden verhalen van mond tot mond waren gegaan, aan zijn bewondering voor het schoone geslacht en aan zooveel dat hem zoozeer deed gelijken op den grooten Caesar van wien zij zoo menigmaal hadden hooren vertellen en die nog lang niet vergeten was en nimmer vergeten zou worden. En daar stonden Civilis en Cerealis tegenover elkander en wuifden malkaar met de hand een groet toe. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1915 | | pagina 2