Plaatselijk Nieuws. veriaten. Z* worden door de Britsche admiraliteit verplicht hun gegeven eerewoord terug te nemen en zullen daarom onder bewaking worden ge steld te Wierickerscbans of op (Jrk. Uitvoer van pluimvee. Naar wordt vernomen wordt van wege bet Departement van Landbouw, Nijverheid en Handel ingesteld een bureau tot regeling van den uitvoer van pluimvee, welk bureau zich voor- loopig zal bezighouden met den uit voer van jonge banen. Als hoofd van dit bureau zal optreden de pluimvee teelt-consulent de beer H. B. Beaufort, te Amersfoort, in welke plaats bel bureau ook gevestigd zal worden. De Nederlandsche Anti-Oorlog Raad deelt mede, dat in de afgeloopen weken van 29 Mei12 Juni bericht is ontvangen van aansluiting van 36 vareenigingen, zoodat het totaal aan gesloten vereenigingen thans 955 be draagt. Onder de nieuw aangesloten ver eenigingen bevinden zich twee, die zich over het gebeele land uitstrekken namelijk de Remonstrautscbe Broeder schap en de Vereeuiging van Lijn- wacbters der Telegrafie. Militie- en landweer-vergoedingen. De Minister van Oorlog heeft den burgemeesters nader verzocht een ernstig onderzoek in te stellen naar de vraag of bij de toepassing van bet vergoedings-onderzoek niet een te kleine maatstaf wordt aangelegd. De Minister deelt voorts mede, dat goedkeuring van de toegekende ver goedingen voor zoover deze het wet telijk maximum niet overschrijden slechts dan zal worden onthouden o.m. wanneer de betrokken personen of gezinnen zonder vergoeding vol doende kunnen rondkomen of als het toegekende bedrag te boven mocht gaan het verschil tusschen hetgeen de dienstplichtige inbracht voor de mobilisatie en hetgeen hij voor eigen onderhoud stellig zal hebben gekost. Hij verzoekt daarom de dringende medewerking der burgemeesters om wanneer bedoeld onderzoek mocht leiden tot de erkenning, dat meer vrijgevigheid, in verband ook met de tijdsomstandigheden wel raadzaam zou zijn, dienovereenkomstig te handelen. In de Remonstrantsche kerk zal Zondagochtend voorgaan dr. K. F. Sparnaay, uit 's-Gravenhage; in de Doopsgezinde kerk, ds. Ten Cate. In »Ons Huisa zal des avonds in de afdeeling van het religieus socialis tisch verbond spreken dr. H. W. Ph. E. van den Bergh van Eysinga, uit Zutfen. N.V. Amersfoortsche Tramweg- Maatschappij. Donderdagavond vergaderden de aandeelhouders van de Tram in »de «Zwaauc onder voorzitting van den heer H. C. van Dam. Even acht uur werd de vergadering geopend met aanwezigheid van 5 aandeelhouders, uitbrengende 17 stemmen. De secretaris, de beer Van Veen, las de notulen, welke onveranderd werden goedgekeurd. De voorzitter deelde mede, dat de finantiëele commissie de winst- en verliesrekening heeft nagezien en goedgekeurd. Niemand der aanwezigen vroeg inlichtingen of verlangde hoofde lijke stemming, zoodat de vergadering met de commissie accoord ging. Aan de orde benoeming van de finantiëele commissie voor 't volgend jaar. Gekozen werden de heeren Teengs. van der Plank en Middelburg. De heer Van Vollenhoven trad als commissaris af. Met algemeenestem men werd hij herkozen. Bij de rondvraag vroeg de beer Verboeff of het niet mogelijk zou zijn de dienstregeling wat te vereenvoudi gen. Nu is het moeilijk er zich van op de hoogte testellen. Rijdt de tram op vaste tijden dan kan rnen er op reke nen. Ook wijst hij op de beperkte dienstregeling op feestdagen, b.v. op 2e Pinksterdag. In de 2e plaats vroeg spreker, of het niet mogelijk zou zijn verbinding te krijgen met het Bergk war tier. Dit zou in 't belang van Amersfoort zijn. We zien een ongekende bloei van Amersfoort gepaard met een terug gang van verdienste van de tram Deze voldoet niet meer aan de be hoeften, waarom uitbreiding van het net zeer gewenscht is. De Voorzitter: U spreekt als Utrechtenaar, niet als Amersfoorter. De Utrechtsche tram heeft jaarlijks een tekort van f80000 en dat past de gemeente bij. Het had veel voeten in de aarde voor wij onze subsidie kregen. Na eenige jaien hadden we een verlies van f 10000 ruim. De aan- deelen zijn teruggebracht op 25 pCt De Garanten-Vereeniging ging ook niet. En de gemeente dekt nu van jaar tot jaar bet tekort. De onvolledige dienst zal hier altijd bet struikelblok blijven. Een lijn over «de Berge zou finantiëel échec lijden, waar moeteu de middelen vandaan komen? Tijdens de mobilisatie moest de dieost nog eenvoudiger gesteld worden, er werd met 4 paarden ge reden. De heer Verhoef: Zou het Bestuur deze kwestie willen overwegen en in studie nemen? De Voorzitter: Onder de vorige administratie is deze kwestie reed- onderzocht en de bergbewoners ge vraagd of ze een tram begeerden. Ze begeerden er geen. De heer Verhoef: Nu is de toestand anders en betreft menschen die er willen wonen. De Voorzitter: De Koninginneweg is 1200 M. lang. De kosten van aanleg zouden f 1200.bedragen, buiten personeel en materieel. Wie zou er een cent in steken De heer VerboefHet Grondbedrijf. Er zijn wel eens besprekingen met het Gemeentebestuur gehouden, zegt de Voorzitter, doch zijn persoonlijke meening is, dat het succes gering zal zijn. In de eerstvolgende bestuurs vergadering zullen we dit alles ter sprake brengen. De heer Sinnige achtte het 't best dat de Gemeente de tram overneemt. Het Jaarverslag over 1914 luidt als volgt: Overeenkomstig de statuten hebben wij de eer bij de balans en winst- en verliesrekening te voegen een overzicht van den toestand der Vennootschap In het bestuur vond geene ver andering plaats. Gebouwen, rjjluigen en paarden, zoomede de baan, bevotden zich iri bruikbaren staat. Het personeel vervulde behoorlijk zijn plicht, terwijl de stalbaas met onverdroten ijver zijn taak blijft ver vullen. Tengevolge van den mobilisatietoe stand werden 2 paarden door het Rijk gerequireerd tegen behoorlijken prijs; de dienst werd hierdoor beperkt en ten slotte voortgezet met 4 paarden. Het passagiersvervoer daalde ten gevolge van de malaise in den handel belangrijk, waarvoor we u verwijten naar het hieronder volaend overzicht. De uitgaven overtreffen de ontvang sten met f1149.12'; op het oog lijkt deze toestand gunstiger dan bet vooraf gaande jaar, doch boude men in het oog, dat door den verkoop van 4 paarden, welke bij uitbreiding van den dienst wederom dienen vervangen te worden, de paardenrekeningeen oogen- schijnlijk surplus aangeeft van f358 02. Wegens den abnormalen tijd zijn bij vergelijking der verschillende rekenin gen met het voorafgaande jaar geene conclusies te trekken. Onderstaande tabel geeft een over zicht gedurende de laatste 10 jaar van de voornaamste inkomsten, zijnde reclame en vervoerophrengst. Jaren Reclame Opbrengst vervoer Passa giers 1905 338.04' 6354.92 85171 1906 310 50 6288.70 83585 1907 490.21' 6228.39' 87732 1908» 468.— 5940.25 117348 1909 627.70 6115.65 121226 1910 421.83 6457.80 12S415 1911 395.39' 6586 93 131189 1912 353.06 6408 35 129220 1913 284.95 6353.75 126965 1914 276.10 5560.20 111245 Invoering 5 et. tarief. Winst- en Verliesrekening 31 December 1914. Debet. Aan Arbeidsloon 2796 24 Salaris 90.— Belasting en Assurantie 300.75 Drukwerk 151.10 18.15 Kleeding Hoefbeslag 216.48 207.93 Fourage 2732.31' Interest 229.20 Onkosten /7347.94« Credit. Per Paarden Passage Reclame Subsidie te ontvangen 358.02 5564.70 276.10 1149.12* /7347.94* Balans 31 December 1914. Debet. Aan Vaste Goederen Baanrekening Rollend Materiaal Paarden Effecten Kassa Risico-Vereen. Amsterdam Lamaison Bouwer Co. Amersfoort Fourago Onkosten Belegd Waarborgfonds. Belegd Boetefonds Subsidie, nog te ontv. 1913. 1914. Credit. 7800.— 3000.— 600.— 800.— 1049.17 961.73 19.— 5.40 639.40 11.— 75.— 7.— 300.— 1149.12* ƒ16416.82* Per Kapitaal Arbeidsloon Drukwerk Kleeding Hoefbeslag Onderhoud Interest Hypotheek o/g. "Waarborgfonds. Boetefonds ƒ10000 33.10 28.31 28.80 13.07 153.42* 7812 6000.— 75.— 7.— ƒ16416.82* Heden houdt het Kon Instituut van ingenieurs in »Amicitia« een leden vergadering. Jhr. Boreel, hoofd-ingenieur van den Waterstaat in Ned. Indië, zal een voordracht houden over de wegen daar te lande en kapitein-ingenieur G. C Beltman zal mededeelingen doen omtrent de interneeringskampen. De heer J. van der Horst, oud- Hoofd der school aan de Beekstraat, heeft den heer J. F. Lankamp ver vangen als Secretaris van het plaat selijk steun-comiié. De heer G J. Los slaagde te Utrecht voor het examen L. O. bulp akte. De Phoenix Brouwerij zend ons een keurig gedrukte beschrijving van haar bedrijf, door tal van fraaie plaatjes versierd, die ten doel heeft voor de brouwerij en baar fabrikaat zoowel in den vreemde als in eigen land reclame te maken. Het kan niet anders, of wie het boekje doorbladert, den inhoud leest en de afbeeldingen ziet moet wel een gun- stigen indruk krijgen dezer brouwerij, die thans aan de allerstrengste eiscben der techniek voldoet. Zaterdag 26 Juni zal de Alge meene Vergadering van de onderwijzers in de Provincie Utrecht worden ge houden in hot gebouw van Kunsten en Wetenschappen te Utrecht. Voor de pauze zal de heer Jansen, schoolopziener in het district Utrecht, een voordracht houden over: »D« Hamlet-tragedie en haar historische achtergrond,t terwijl na de pauze de beer Safys uit Haarlem zal spreken over: «Meerdere kennis van onze kolo niën is dringend noodzakelijk. In hoe verre kan het lager onderwijs hierin tegemoet komen. Tot het bijwonen dezer vergadering worden o.a. uitgenoodigd alle openbare en bijzondere onderwijzers en onder wijzeressen in de Provincie Utrecht. Goedkoope visch. Gistermorgen werd voor het eersi goedkoope visch in deze gemeente ver kocht. De vraag was bijzonder groot en in korten tijd was de geheele voor raad weg. Hedenmorgen weer boten paling in de drie bekende winkels. Zondag 20 Juni hoopt de chef- hulpbesteller H. van Eis den dag te herdenken als dat hij voor 25 jaren bij de Posterijen als hulpbesteller werd aangesteld. Naar wij vernemen zal de bijen- markt alhier worden gehouden op Woensdag 30 Juni en Donderdag 1 Juli op den Arnh.weg tegenover het Stort. De Kiesvereeniging «Amers- foortsch Belang" besloot in haar Don derdagavond gehouden vergadering bij de a.s. raadsverkiezing den heer A. C. R. O Leinweber op nieuw candidaat te stellen en voor de overige vaca- rures de leden vrij te laten in hunne keuze. Bach-Concerten Messchaert. De heer Messcbaert is voornemens eene reeks Kei k-Concerten in Neder land te geven, met een programma, uitsluitend aan Bach gewijd. Den muziekliefhebbers in ons land wacht dus een uitgelezen genot. Het concert te Hilversum zal plaats hebben op Weensdag 30 Juni in het Gebouw De Vereeniging (Oude Engb- weg), 's-avonds 8 uur. De voortreflelijke organist Evert Cornelis zal bij deze concerten zijne medewerking verleenen. De concerten zullen plaats hebben onder leiding van het Concertbureau Hans Augustin. Aan het plaatselijk Telefoonnet zijn aangesloten onder: No. 390 de beer E. Kleyn, Utr. weg 90; No. 391 de heer Jac. Polak, Utr. weg 171. De Belgische Minister van Wetenschappen en Kunsten, de heor Poullet, bracht jl. Donder dagmiddag een bezoek aan de Universiteit der geïnterneerden. De minister werd ontvangen in de groote col legezaal, waar de studenten zich verzameld had den en waar aanwezig waren kolonel Oosterman, commandant van het interneeringsdepot, rit meester Beynen, commandant van de afdeeling Amersfoort, luitenant Van Stockum, prof. Snel len, rector der Utr. Universiteit, vele Belgische en Hollandsche docenten en eeDige Belgische officieren. Prof. Snellen heette den minister welkom en af, in de Nederlandsche taal, een overzicht van et ontstaan en de geschiedenis van deze pri mitieve universiteit, welke onder de hoede staat der Utrechtsche hoogeschool. Spr. eindigde met den wensch, dat de studenten weer spoedig naar hun vrij en onafhankelijk vaderland zouden kunnen terugkeeren. Namens de studenten werd de minister toe gesproken door den student Henri de Nies, die in het Fransch en in het Nederlandsch de erkentelijkheid zijner kameraden vertolkte voor alles wat hier voor hen gedaan was en getuigde van het patriotisme der studenten en hun liefde voor koning en vaderland. Minister Poullet beantwoordde eerst, in het Nederlandsch, den rector. Hij verklaarde gedu rende zijn verblijf in Nederland diep getroffen te zijn door de groote gastvrijheid en onverge lijkelijke toewijding der Hollanders voor de vluchtelingen en de goede zorgen, waarmee zij ook de geïnterneerden omgaven, voor wie behalve deze hoogeschool thans in alle kampen scholen voor algemeen en vakonderwijs ingericht zijn. Hij bracht den dank der Belgische regeering over aan de militaire autoriteiten, aan ae pro fessoren en de burgers, kortom aan allen, die zich het lot der studenten aangetrokken hadden. Vervolgens zich in het Fransch tot de studenten richtende, legde hij er den nadruk op, dat dezen door zich te ontwikkelen en te bekwamen in bun studie het toekomstig belang van hun land groote diensten konden bewijzen. Zelf wist hij bij ondervinding hoe groot nut voor den student een verblijf aan een bnitenlandscbe hoogeschool is. Nadat de verdere lokaliteiten en studiezalen en de slaapkamers bezocht waren, vertrok de minister weder tegen 5 uur. Schadelijke vogels. Uit Herwen meldt meD aan de »Geld.« Nu de vuurwapenen van particu lieren reeds tien maanden in bet ge meentehuis zijn opgeborgen en wie weet, wanneer weder aan de recht hebbenden zullen worden terugge geven, zijn kraaien, eksters en andere roofvogels tot in het oneindige brutaal geworden. Voor leelijke gezichten of bangmakerijen van de menschen heb ben ze volstrekt geen respect meer en ze schijneD dezen als het ware op alle mogelijke wijze te willen tergen. Kui kens balen ze bij de klokhen al toont deze zich nog zoo vertoornd, met de vleet weg. Onlangs zat een hen op dertien eendeneieren in den tuin in de onmiddelijke nabijheid van het huis te broeden. Ze had zich eenige oogen- blikken van het nest verwijderd. Maar wat zette ze gr oote oogen op, toen ze bij het nest terugkeerde, teneinde haar moederlijken arbeid te gaan voort zetten, en het ledig vond! De kraaien hadden de aanstaande geboorteplaats van de zwemvogeltjes in den tusscben- tijd bestormd, alle eieren weggekaapt en zich aan den slijmerigen inhoud vergast. Vermenigvuldigen doen ze in hooge mate en bewust van haar tegenwoor dige onbeperkte vrijheid, nestelen zij zelfs op plaatsen, die anders door hen vermeden werden. Volgens 'n correspondentie uitTiel aan hetzelfde blad, hebben de burge meesters in bet liniegebied thans weder machtigingen tot het schieten van schadelijke vogels mogen afgeven, mits duidelijk uit een afgegeven be wijs blijke, voor welk perceel of per- ceelen de vergunningen gelden. In ieder geval zijn de pachters en eigenaars der kersenboomgaarden voorloopig geholpen. BURGERLIJKE STANDEN. Amersfoort. Van 42 tot en met 17 Juni. Geboren Nicolaas Johannes Josephus, z. van Johannes van Sijl en Cornelia Franken. Albertje Ariana, d. van Johannes Martinus Gerardus Wilhel mus van der Maazeo en Jannetje Kroon. Maria, d. van Gerard Pie- ter van Mourik van Marina Heuseveldt. Gijsberta Geertruida, d. van Gijs- bert Dijkman en Geertruida Wilbel- mina Meijer. Johan Theo, z. van Johannes Theodotus Heins en Anna Wilhelmina Zwaan. Maartje, d. van Klaas Swagermarr en Dirkje Cor nelia Elings. Hendrika Wilhelmina, d. van Abraham Johannes Reinier Buijtelaar en Elisabeth Helena Nelleke. Maria Johanna, d. van Gijsbertus van Bekkum en Barbara Hendrika van Keeken. Maria Cornela, d, van Albertus Marinus Bottenburg en Fiancina van IJzendoorn.Jan Wil lem Gerrit, z. van Willem Gerrit Jan Schoterman en Wilhelmina Elizabeth Schwemmer. Henricus Antonius Josephus, z. van Bernardus Antonius Berendsen en Johanna Maria Geer truida Jansen. Antonius Daniël, z. van Theodorus Smink en Cornelia Voskuilen. van haar verwijderd was, deed haar begrijpen, dat het voor hem onmogelijk zou zijn haar te hooren. Ook van den wagenmenner, waarnaar zij omzag, was geen spoor te ontdekken. Even daarna werden plotseling twee armen om haar hals geslagen; zij uitte een kreet van schrik, welke evenwel overging in een juichtoon toen zij de oogen opsloeg en Petilius in het van geluk stralend gelaat zag. „Petilius!" riep zij in verrukking, terwijl zij zelfs geen poging deed de armen welke haar omstrengeld hielden, los te maken en toeliet dat Petilius haar gelaat met vurige kussen overdekte. Hij klemde haar nog vaster in zijn armen, fluisterde haar allerlei lieve namen toe en verdubbelde zijn liefkozingen. En Claudia, die van een angstige spanning plotseling in een toestand van onuitsprekelijk genot overging, voelde zich over gelukkig onder zijn hartstochtelijke omhelzing en beantwoordde zijn liefkozingen. Civilis stond voor een venster aan de noordzijde van de hoeve aan de Nabalia. Hij zag de Romeinsche legerbenden aftrekken. De geheele weg werd verlicht door de flambouwen. Het rumoer van de zingende en dansende Batavieren en Romeinen buiten de hoeve drong tot hem door. Hij luisterde met genoegen naar dat geluid, dat hem een teeken was, hoe allen zich verheugden over den vrede welken hij bewerkt had. Plotseling zag zijn oog het welk het aftrekken der Romeinen gadesloeg, dat een krijgsoverste, hij meende Cerealis te herkennen, zich afscheidde en terug rende. Een glimlach kwam hem om de lippen. „Er is zeker een spin rok in het gezicht," mompelde hij, „scherper dan het oog van den valk ziet de blik der liefde." Toen hij den ruiter den weg naar Trajectum zag inslaan, be stond bij hem geen twijfel meer. Het moest Petilius zijn, die de nadering van Claudia bespeurd had. „Wel ja," mompelde Civilis, „dat is juist iets voor Coelius, dien ouden koppelaar, die heeft er wel wat op weten te vinden, dat de twee gelieven een ongestoord oogenblikje zouden hebben. Om Clandia genoegen te doen zou die oude deugniet alle goden van Germanië pogen te bedriegen."' De duisternis was gevallen, het was volslagen donker geworden en Civilis had Petilius niet zien terugkeeren. Terwijl hij nog een laatsten blik naar buiten wierp, voelde hij plotseling, dat een hand zacht op zijn schouder werd gelegd. Hij keek om en zag zijne zuster in het van geluk stralende, blozende gelaat. „Ha, zijt gij daar," zei hij hartelijk, „hij is weg, nietwaar?" „Ja, maar hij komt terug," antwoordde Claudia met een ge lukkigen glimlach. „Natuurlijk," zei Civilis, terwijl hij een vriendelijken, half bewonderenden blik wierp op zijn zuster, die daar stond in haar mantel van goudblond haar, losgerukt en in de war gebracht door Petilius' omhelzing; met haar hooggekleurde wangen waar aan Petilius ook niet vreemd was en haar schitterende oogen. „Waarom natuurlijk p" vroeg zij. „Omdatantwoordde Civilis, „omdat Petilius een gek zou zijn als hij niet terugkwam," en zacht mompelde hij: „Mannen, die weten dat meisjes als zij op hen wachten, komen altijd terug."

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1915 | | pagina 2