NESTLE rEE>( FARINE LAGTEE Plaatselijk Nieuws. Ingezonden. Spoorwegongeluk. De sneltrein die gisteravond te 9.08 van Zwolle naar Utrecht vertrok is te Hattemerbroek gederailleerd. Een reiziger (militair) werd gedood, drie werden zwaar gewond terwijl een groot aantal lichtere kwetsuren opliepen. Betrekkelijk spoedig waren een aantal geneesheeren, meest offi cieren van gezondheid, ter plaatse. Uit Amersfoort vetrok een hulptrein met werklieden en materieel. Het is met dezelfde sneltrein dat anderhalf jaar gel»den bet spoorwegongeluk te Hooghalen plaats greep. Nederlandsche Heidemaatschappij. Op 22 Juni j.l. werd in het Oranje hotel te Nijmegen de zomervergade ring van den Raad van Commissaris sen der Nederlandsche Heidemaat schappij gehouden, welke werd bijge woond door den Eere-VoorzitterZ.K. H. Prins Hendrik der Nederlanden. Besloten werd de Algemeene Ver gadering op 5 October a.s. te Arnhem te houdende balans en winstreke ning per 31 December 1915 werden goedgekeurd. Na afloop der vergadering werd per auto een bezoek gebracht aan de bezitting uLactaria" onder Som beek, eigendom van den heer Jhr. 11. W. de Blocq van Scheltinga uit Velp, die het gezelschap een vroeg- maal aanbood. Op hel landgoed »Lactaria" dat door de Heidemaatschappij in cultuur werd gebracht, werd onder aicbitec- tuur van die Maatschappij een model boerderij gesticht voor de levering van hygiënische melk. De exploitan ten der boerderij zijn de heeren Thuis en de Jong te Boxmeer. RECLAME. Spaarzaam en zuinig In het gebruik (KINDERmeEL) In Iedere Apotheek of drogisterij voorhanden beste Voedingsmiddel Voor Kinderen Agenda voor de openbare ver gadering van den Raad der Gemeente Amersfoort, op Dinsdag 29 Juli 1915, des namiddags ten 8 uur. 1. Ingekomen stukken en mede- deelingei. 2. Voorstellen van Burgemeester en Wethouders inzake: a. verlaging van het maximum aantal vergunningen voor den verkoop van sterken drank in het klein, b het aanwijzen van bepaalde wijken, waar geene vergunningen tot den ver koop van sterken drank in het klein mogen worden verleend, c. het vaststellen eener verordening, houdende eischen, waaraan eene loka liteit moet voldoen om in aanmerking te komen voor eene vergunning tot den verkoop van sterken drank in het klein voor gebruik ter plaatse van verkoop of een vei lof tot den verkoop van alcoholhoudenden, anderen dan sterken drank, zulks naar aanleiding van een drietal ingekomen adressen. 3. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot vaststelling van eene nieuwe verordening betreflende het gemeentelijk grondbedrijf. 4. Afwijzend advies van Burgemeester en Wethouders op het adres van be woners van den Parallelweg houdende verzoek maatregelen tot verbetering van dien weg te nemen. 5. Voorstel van Burgemeester en Wethouders om over te gaan tot sloo- pen van de z.g. Hofstede n Vleutbergen« aan de Barcbman Wuijtierslaan. G. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging van het pro fiel van de aan te leggen Vondellaan. 7. Voorstel van Burgemeester en Wethouders om aan J. van Keulen, aannemer van de verbetering van den Utrechtschenweg, een rentevergoeding te betalen voor bet te laat ontvangen van hem toekomende gelden als gevolg van omstandigheden buiten zijn schuld. 8 Voorstel van Burgemeester en Wethouders in zake verbetering van den Bisscbopsweg en omgeving. 9. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging van het be sluit inzake verkoop van een strook grond aan de stichting nVolkshuis- vesting Ik en in verband hiermede tot wijziging van het besluit waarbij aan diestichtingeen voorschot voor woning bouw is verleend. 10. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot aankoop van de per- ceelen St. Agathastraat 22, Waliker- steeg 1. 3, 5 en 15, Bolderstraat 16 en 18 en Bolderstraat 20 tot en met 32 in het belang van de volkshuisvesting. 11. Voorstel van Burgemeester en Wethouders inzake onbewoonbaarver klaring van de woningen Coninckstraat 97, 99, 101 en 103, 87,89/93,91 en 95, toebehoorende aan E. de Neeling. 12. Voorstel van Burgemeester en Wethouders om met den heer W. H. Meursing, Directeur der machinale broodfabriek eene overeenkomst aan te gaan voor het verrichten der onder zoekingen door den Keuringsdienst van de grondstoffen, benoodigd voor de bereiding van brood en bakwaren en om machtiging te verleenen voor het vervolg contracten als bedoeld af te sluiten. 13. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot aanvulling der ver ordening, regelende de voorwaarden voor delevering van electrischen stroom. 14. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het verstrekken van een crediet voor den aankoop van kabels voor het electriciteitsbedrijf. 15. Voorstel van Burgemeester en Wethouders om dit jaar de kermis of jaarmarkt niet te houden. 16. Voorstel van Burgemeester eD Wethouders tot verkoop van pl.m. 1100 M'. bouwterrein tegen f 1.75 per M'. aan G. van Hoogevest q.q. 17. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijzigingder Gemeente- begrootingen dienst 1914 en 1915. 18. Vaststelling staten oninbare pos ten der Plaatselijke Inkomstenbelasting diensten 1912, 1913 en 1914 en der Straatbelasting dienst 1914. 19. Vaststelling van besluiten tot het verleenen van afschrijving van Inkom stenbelasting wegens vertrek of over lijden, diensten 1914 en 1915. 20. Vaststelling van de suppletoire kohieren van de schoolgeldbelasting dienst 1914/1915. 21. Vaststelling van het 3e gedeelte van het primitief kohier der Inkom stenbelasting dienst 1915. Donderdagmiddag 4 uur waren de leden van den Raad tot een spoed vergadering opgeroepen. Aanwezig be halve de voorzitter, de heeren Vels- Ilein, Rijkens, Jorissen, v. Achterberg, Gerritsen, Hofland, Koning, Eysink, Leinweber en v. Duinen. Na opening zei de voorzitter: B. en W. komen tot den Raad met een voor stel inzake een leening van f500 000. Uit het voorstel, dat de Secretaris voorlas, bleek dat dit geld noodig is voor de uitbreiding der bedrijven en voor de oprichting van het electrici teitsbedrijf. Voor de gasfabriek komt f260.000, voor de waterleiding f95.000 en voor het electrisch bedrijf f 145 000. De vroegere leeningen worden hierin opgenomen. Tevens vragen B. en W. machtiging de leening onderbands uit te geven op de voordeeligste voor waarden. B. en W. zijn reeds in overleg getreden met Ged. Staten en over tuigd van hun goedkeuring. De heer Jorissen wilde gaarne weten, waarom er zoo'n verbazende spoed is gemaakt, waarop de voorzitter zeide, dat er reeds aanbiedingen gevraagd zijn. Een aanbieding vervalt als er vóór Dinsdag niet op wordt ingegaan. Ieder oogenbhk kan er wal gebeuren, waardoor de zaak zich wijzigt. De heer Holland vraagt of er ver schillende aanbiedingen zijn verkregen en of bet percentage hetzelfde is. De voorzitter zegt, dat er verschil lende kantoren zijn gevraagd en 5 aanbiedingen ingekomen. Ze hebben allen voor het geheele bedrag inge schreven a 5'lo. In geheime vergade ring werden nadere inlichtingen aan de leden verstrekt. Na heropening werd het voorstel zonder hoofdelijke stemming aange nomen. De R. K. Middenstandsvereeni- ging »De Hanze» vergaderde Donder dagavond in de Patronaatszaal aan de Elleboogsteeg. Voorzitter de heer Joh. Bunnik. Na opening werden de notulen van 21 April gelezen en goedgekeurd. Het bestuursvoorstel: de vergoeding voor de afgevaardigden Hanzebank op f 13. te stellen, werd aange nomen. Tot afgevaardigden naar de ver gadering alhier aanstaande week in Café »Otte« te houden, werden ge kozen de heeren Luycx, Stenfert en Koelmann en tot hun plaatsvervangers de heeren Tbien, De Wit en Hage- beuk Bepaald werd, dat iéder afge vaardigde f3.— onkosten inrekening mag brengen. De jeugdorganisatie is voor mekaar gekomen. Zondag a.s. kunnen de jon gens van 14 tot 20 jaar zich aan melden aan de school in de Schim- melpenninckstraal. Frater Andreas zal de lessen geven. Nadat nog even voor de Algemeene Borgmaatschappij eenige mededeelingen waren gedaan, sloot de voorzitter de vergadering. De eerste openbare vergadering van de Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs werd Donder dag II. gehouden ten stadhuize onder leiding van den heer A. van Weezei Errens. De voorzitter, de heer J. F. Lankamp, is naar Indië vertrokken. Op dezen heer na waren alle manne lijke leden van de commissie present. De dames-leden waren niet aanwezig. Mevrouw Veenstra—De Baat had be richt van verhindering gezonden. Op de publieke tribune zaten 4 heeren. De rest was pers. Dat de vergadering zoo weinig be- teekende, lag 'm niet aan den voor zitter, noch aan de leden, noch aan 't warme zomerweer, maar aan de agenda. De Voorzitter opende te kwart vóór 5 en heette èn zijn medeleden èn het publiek welkom. Het verheugde hem en het was zijn overtuiging, dat de openbaarheid het onderwijs ten goede zou komen. Ingekomen waren verslagen van schoolvergaderingen, een wijziging van het Huishoudelijk Reglement, een ver slag van den heer Prins over het Manheimer stelsel, kennisgevingen van verloven en van ziekte. Onder diepe stille werden deze mededeelingen aan gehoord. Dan was nog ingekomen van deri Ned. Anti-Oorlogsraad een verzoek om aansluiting. De minimum bijdrage voor een vereeniging bedraagt f 2 50. De heer mr. dr. Verhoef! was hier sterk voor. In korte trekken schelste hij het hoog en loffelijk doel van den Anti-Oorlogsraad. Het kind en het onderwijs hebben van den oorlog veel te fijden. En waar nu mannen als mr. Dresselhuis voorgaan, durft hij met vol vei trouwen voor te stellen toe te treden. De heer B. Kerkhof beaamde het gesprokene ten volle. Niemand der heeren was er tegen. Het voorstel werd dus met algemeene stemmen aangenomen. Ten einde de candidaten voor de ledige plaats te kunnen bespreken, sloot de waarnemende voorzitter daarop de openbare vergadering. Programma van het concert op Zaterdag 26 Juni des avonds te 8 uur, te geven door de muziekafdeeling van bataillon C, directeur de heer Ver meulen, op het terras der sociëteit «Amicitia». 1. Les Cadets de Brabant, Pas- redoublé, V. Turine. 2. Pittoresque, Ouverture, F. J. Schweinsberg. 3. Voix Roumaines, Valse de Concert, M.J.H. Kessels. 4. Hommage a St. Cécile, Andante, F. Schubert. 5. Nederlandscb soldaat, Pas-redoublé, van de Werdt. 6. Uncle Sammy, Pas-redoublé, A. Holzmann. 7. Fidelio, Fantaisie bril- lante, L. van Beethoven. 8. Valse des Ombres, Paul Ségur. 9. Contes et Legendes, Fantaisie humorislique, A. Govaert. 10. Marsch militaire. De samenkomst der plaatselijke afdeeling van het Religieus-socialis tisch verbond, welke aanstaanden Zon dag zou worden gehouden en in welke de heer J. de Boer, uit Zaandam, zou spreken over De theosofie in het socialisme» kan niet plaats hebben in verband met de meeting te Utrecht. De heer A. M. Harterink, candi- daat-notaris alhier, is benoemd tot notaris binnen het arrondissement Leeuwarden, ter standplaats Augus- tinusga, gem. Acbtkarspelen. Frater M. Andreas, sedert de oprichting der St. Joris-school aan de Schimmelpenninckstraat, in 1907, Hoofd dier school, is, naar »De Eem bode« bericht, met ingang van 1 Au gustus benoemd tot Directeur der R. K. Mulo-school te Hilversum. Hij zal hier worden opgevolgd door frater M. Thomas, van de St. Grego- rius-school te Utrecht. Bij Kon. Besl. van 24 dezer zijn benoemd tot kapitein: bij het wapen der infanterie de eerste-luitenants R. J. Hollman en J. L. A. Kremer, van het 5e Reg. Inf.: bij het reserve-personeel der land macht bij het wapen der infanterie, de le luitenants E. Hottinga van het 5e reg. Inf., J. F. H. Duvergé en J. Boelen van het 16e reg. Inf. Woensdagavond omstreeks 8 uur werd de brandweer gealarmeerd voor een brand in een der Infanterie- kazernes. Bach-Concerten Messchaert. De beer Messcbaert is voornemens eene reeks Kerk-Concerten in Neder land te geven, met een programma, uitsluitend aan Bach gewijd. Den muziekliefhebbers in ons land wacht dus een uitgelezen genot. Het concert te Utrecht zal plaats hebben op Vrijdag 9 Juli in de Pie terskerk, 's avonds 8 uur. De voortreffelijke organist Evert Cornelis zal bij deze concerten zijne medewerking verleenen. De concerten zullen plaats hebben onder leiding van het Concert-bureau Hans Augustin. Met spoed en met alle materiaal werd uitgerukt, doch toen men »de plaats des onheils» had bereikt, bleek in een der Kazerne-straten een pot met vet in brand te zijn geraakt en kon onmiddellijk worden ingerukt. In dezen tijd van bulletins, com- muniqé's en andere ons overstelpen de berichten wordt misschien de be scheiden mededeeling der jeugdige Af deeling nAmersfoorta der »Nedsrl.Ver. ter bevordering der Bijenteelt in Nederland" over het hoofd gezien. Het is daarom waarschijnlijk niet overbodig dat er nog eens in meer uitgebreider zin wordt gewezen op de den 30en Juni en den len Juli hier ter plaatse te houden Bijenmarkt, op het terrein .Amersfoort" aan den Arnhemscbenweg tegenover het Stort. Een bijenmarkt zal menigeen, wiens kennis omtrent bijen gelijk nul is, vragen. Gaat men nu met bijen ter markt? Ik kan me voorstellen, dat men een paard, een koe, een keue naar de markt brengt, maar wat heb ik nu aan zoo'n bij? Waarde lezer ze zullen ze ook niet per stuk van de hand doen. Geloof niet, dat ze trachten zullen U een doosje met één bij le verkoopen, neen, op die maiktzult ge kunnen zien en koopengeheele korven met bijen. Heele volken (geen volkeren s.v.p. zetter) komen en zullen ten verkoop staan. Op die markt zult ge u eenigs- zins een denkbeeld kunnen vormen van het imkers- (d.i. bijenhoudersbedrijf.j Er zullen korven en kasten zijn. Er zal honig en was, er zullen werktui gen en gereedschappen te bezichti gen zijn. Het is een eerste poging der Afdee ling om hier in Amersfoort te komen tot het houden eener jaarlijksche revue over de bijenvolken, tot het trekken naar hier, naar dit schoone lustoord van ons Vaderland, naar dit centrum van spoorwegen, van Vreemdelingen ook van die, welke komen van zelfs over de zee! Steunt deze poging! Het nimmer rustend Bestuur onzer Gemeente gaf ook nu weder blijk harer werkzaamheid door bet schen ken eener subsidie. Steunt het pogen der jonge Afdee ling en steuntditdoortekomen kijken en zoo mogelijk te koopen I Vrees behoeft niet te bestaan, dat men met bijensteken overdekt het marktterreintje zal verlaten. Ter zake kundige imkers zullen aanwezig zijn om u in te lichten. Komt dus! Laat uw geest in dezen rampzali gen drukken oorlogstijd eens even tot rust komen te midden van het allerrustigste bedrijf, n.l. dat der imkerij. M. BURGERLIJKE STANDEN. Amersfoort. Van 18 tot en met 25 Juni. GeborenMaria Cornelia, d. van Arie van der Starre en Trijntje Ates Dijk. Johanna Geertruida, d. van Johannes Staats en Johanna Geer truida van de Raapkamp. Tt*unisje, d. van Mees van de Lagemaat en Gerdina Hartgers. Cornelis, z. van Cornelis Arends en Antonia Caljee. Dirk Bernardus, z. van Dirk Bernar- dus Streefkerk en Wilbelmina Johanna Beekes. Tbeorora Alijda, d. van Theodorus Joseph Bekkenes en Adriana Everarda Boersen. Hendrikus, z. van Wilhelmus Theodorus Pot en Johanna Dijs. Geertruida Maria, d. van Theodorus Hendricus Johannes Nieuwendijk en Maria Anna Maria de Lange. Ondertrouwd: Johannes Albertusvan Dillen en Gerritje van Dorssen. Gehuwd: Marcus de Vries en Jetje van Praag. Willem Geurt Polbout en Elisabeth Jenneke van Keulen. Simon Menko en Gesina Herschel. Cornelis Moens en Theodora Gijten- beek. OverledenHendrikaStemfoort,80j., echtg. van Hendrik van Willigeriburg. Wouterus Marinus van den Eshof, 3 w. Rijntje Muijs, 9 m. Govert Homburg, 71 j., echtg. van Alijda Johanna Vetkamp.Nicolaas Plugge, 26 j., echtg. van Maria Harteveld, te 's-Gravenbage. Antonius Daniël Smink, 6 d. Jannetje vandeKuijt, 56 j., echtg. van Aalbert van Keulen. Kornelis Bauke Dijkstra, 19j.,ong., te Idaarderadeel. Klasina Henriette Jacoba Belmer, 59 j., echtg. van Pieter Johannes Jacobus Hamwijk. Leusden. Van 18—25 Juni 1915. Gehuwd: Jonkheer Quirijn Johan van Swinderen en Aletda Anna de Beaufort. Overleden Hendricus Albertus Jozef Hellevoort, 9 j. Stoutenburg. Van 18—25 Juni 1915. GeborenHelena Adriana en Adriana Cornelia, dochters van Everhardus Antonius Lammers en Maria van Diemen. Woudenberg. Ondertrouwd: Jan van Ginkel,30j. en Janna van de Vis, 22 j. MARKTBERICHT. AMERSFOORT, 25 Juni 1915. Tarwe f 0.Rogge f 0.Boekweit f 0. appelen f0.a f00.Peren f 0.a f 0.Nieuwe Aardapp. f5 75 a f 6.zandaardapp. f 0.00 a f 0.00 Hoendereieren f 6 00 a f 6.40 p. 100 st.' Bruine eieren f 6.40 a f 7.00 per 100 st. Boter f 1 50 a f165 per kilo. Margarine f 0.a f 0. Zoetem. kaas f 0.a f 0.per 50 kilo Kippen f 1.a f 1 75 Kuikens fO.OO a f 000 Piep kuikens f 0 50 a f 1.20 Ganzen KJ. a f 0.Eenden f 0.00 a f 0.00 p. st. Jonge f 1.00 a f 1.40. Hazen f 0.00 a f 0.Wilde konijnen f 0.00 a f 0.00 Tarnme f0.70 a f 1 20 Duiven f0.00a fO.OO paar Magere varkens f 00. - a f 00. Varkens t. export f 0.a f 0 Zeugen f 70.a f 150.Biggen f 16a '24Schrammen f 0.afO Vette koeien f 000.a f 000.— Guste koeien f 000.— a /UOO.— Kalfkoeien f 000.- a f 000.—Kalf- vaarzen f 00.f00.Os f000a f000. Pinkstieren f U00. a f 000. Kalveren f 10 tot f 12.— Aangevoerd waren ongeveer heet. Tarwe heet. Rogge. heet. Boekweit. heet. Appelen. heet. Peren. heet. Kleiaardappe- len, 30 heet. Zandaardappelen, 17000 stuks Hoen dereieren. 000 stuks Eendeneieren 000 kilo boter, kilo Margarine, Kilo kaas. stuks Vee, 00 magere varkens Varkens voor exportslagerij 200 biggen 40 zeugen. 4 kalveren. Op de centrale eierveiling der V. P. N. werden Vrijdag 25 Juni aan gevoerd 71091 stuks. De prijs liep voor kipeieren van f6.05 tot f7.Eendeneieren f6.25 tot f6.35. Parelhoeneieren f6.50. Kalkoeneieren f 6.50. Gemeentelijke Arbeidsbeurs. Geopend eiken werkdag van des v.m. 8—l'/j en des avonds van 6'/i 7Vi ure. Op Zaterdag alleen van des v.m. 8—l'/j ure. Ingeschreven waren op 24 Juni 1915. I. de volgende werkkrachten: 1 beeldhouwer. 1 boekdrukker. 3 bootwerker. 7 grondwerker. 1 kantoorbediende. 1 letterzetter. 1 loopknecht. 36 los werkman. 1 kelner. 1 magazijnkneebt. 1 mijnwerker. 1 montagewerker. 3 naaister. 3 schilder. 1 sigarensorteerder. 18 sjouwer. 9 stucadoor. 1 straatmaker. 6 timmerman. 8 veldarbeider. 2 voeger. 4 voerman. 2 werkster. 1 winkelbediende. LI. werden gevraagd de volgende werkkrachten 1 bankwerker. 2 broodbakkers. 1 banketbakker. 2 behanger. 2 bleekersknecbten. 1 dagmeisje. 1 kruideniersbediende. 2 loodgieter. 2 loopjongens. 1 pakjongen. 2 schüders. 1 smid. 2 wagenmakers. Alle vragen en aanbiedingen te richten tot de arbeidsbeurs Westsingel 7, naast het stadhuis teleph. 374. RECLAME. Aandoeningen der huid. De huid is blootgesteld aan tal van aandoe ningen, welke door de jeuk en p\jn het leven van den patiënt haast ondraaglijk maken. Boven dien zijn zg dikwijls onooglijk en bieden zij hardnekkigen weerstand aan elke behandeling. Foster's Zalf geneest de huid door haar ver zachtende, antiseptische en heelende eigen schappen. Zij gaat de ontsteking tegen en is bekend als een der beste geneesmiddelen tpgen eczeem, huiduitslag, gordelroos, schurft, insec tenbeten, winterhanden en voeten, netelroos, dauwworm en alle jeukende huidziekten. Foster's Zalf (let op den juisten naam) is te Amersfoort verkrijgb. bij A. van de Weg, Langestr. 23. Toezendine geschiedt franco na ontv. v. postwissel 4 f 1.75 per doos. 17

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1915 | | pagina 2