NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad jëT voor de Provincie Utrecht. |jp FEUILLETON. No. 52. Woensdag 30 Juni 1915. 14e jaargang. De Firma A. LEWENSTEIN VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. DE OORLOG. BINNENLAND PRINSES THEUDESINDE. W14IS€lfWW«. Aangezien ons gebleken is dat er onder onzen naam zeer ondeugdelijke Naaimachines verkocht worden, zoo berichten wij dat op al onze Naai machines nevenstaand handelsmerk moet voor komen. Men late zich onder welk voorwendsel ook geen nagemaakte Lewenstein' machine aan praten, Voor Amersfoort en Omstreken eenigste Agent w. KOMMER, Krommestraat 24, Amersfoort. UTRECHT, CII OORSTRA AT 14. Courant. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden met Zondagsblad 1.15; Franco per post door het geheele Rijk 1.25. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER Bureau: Langestraat 77. Telephooun. 69. ADVER1ENTIËN: Van 16 regels 0.50; iedere regel meer 7'/, Cent. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. Het Duitsche volk wil vrede. Het centraal orgaan van de Duitsche sociaal-democratische partij de »Vor- wartsa is verboden, wegens het pu- bliceeren van een manifest, waarin bij de Duitscbe regeering aangedron gen wordt, stappen te doen om tot een onvervvijlden vrede te komen, zonder annexatie van vijandelijk grond gebied. Het volk wil geen annexatie, heet het daarin, het volk wil den vrede. Duitschland, dat getoond beeft on overwinlijk te zijn, behoort den eersten stap te doen tot sluiting van vrede. In naam der menschelijkheid eiscbt het partijbestuur van de regeering, dat zij haar bereidwilligheid toone tot vredesonderhandelingen om aan de bloedige worsteling een einde te makeD. Het partijbestuur besloot reeds 7 Mei tot openbaarmaking van dit ma nifest. Maar de uitvoering werd uit gesteld door het ingrijpen van Italië. Na het succes der Duitscbe wapenen in Galicië ging het partijbestuur tot de uitvoering over. De officieuse »Norddeutsche Allge- meine Ztg.« schrijft: Deze poging, om op de beslissing der regeering vooruit te loopen, zal in het buitenland een ongewenschten indruk maken, alsof men in Duitscb- laDd den oorlog moede is, wat niet het geval is, en zal de hoop onzer vijanden opnieuw verlevendigen. Zoo dra het verloop der militaire gebeur tenissen en de politieke toestand het uitzicht opent, dat met succes vredes onderhandelingen kunnen worden aan geknoopt, zal de regeering het hare doen. Voorloopig bestaat er voor het Duitsche volk slechts één parool .Volhouden., Steenkoleunood in Duitschland. De oorzaak van de schaarscbte in steenkolen ligt hierin, dat veel Duit sche mijnwerkers onder de wapenen zijn geroepen. De bruinkolen-briket ten, die vooral ter vervanging der kolen uit Opper-Beieren gebruikt worden, zijn betrekkelijk nog bet best te krijgen, ofschoon door gebrek aan wagens wel eens vertraging ontstaat. Aothraciet is bijzonder schaarscb, daarentegen gaat de levering van cokes vrij vlot, ofschoon de sorteering minder nauwkeurig is dau anders. Cokes zijn hierom ruim te verkrijgen, daar met het oog op het winnen van benzol en toluol voor militaire doel einden en van ammoniak voor den landbouw groote hoeveelheden cokes moeten gefabriceerd worden. Daar die fabrieken met groote onkosteo wer ken, stijgt noodwendig de prijs der producten. Oostenrijks geldmiddelen. Geld is er in overvloed in Oostenrijk, zeide volgens de »Times« een bankier, dat wil zeggenpapieren- en zilver en nikkelgeld. De dubbele monarchie heeft sedert het begin van den oorlog meer dan 3600 millioen gulden aan papier uitgegeven, maar het goud tot dekking van het papier is van 840 millioen tot 3ö0 miliioen geslonken. Als de oorlog ophield en morgen de vrede geteekend werd, zou Oosten rijk onmiddellijk bankroet gaan. Het zou aan zijn schuldeischersll percent kunnen uitkeeren, niet meer. Duitsch land zou ook bankroet gaan, maar 't zou 15 a 16 percent kunnen uit keeren. De oorlog móést komeo. Ongedekt crediet. Maar tegenover de uitgifte van papier boven de fondsen, die men vindt, staat iD Duitschland de elders slechts als uitzondering voorkomende crediet-overschrijding. Op alle reke ningen van de talrijke filialen van een groote bank vindt ge de rubrieken Blanco und Gedeckter Kredit; van beide soorten crediet maakt men om goede redenen één. Wien een crediet van 10.000 francs geopend is, kan gemakkelijk 20.000 francs opnemen. Dan is er nog »Trassierungskredit« en »Saisonskredit«. Het eerste bestaat uit bet volgende: De bank geeft den geen, die om een leening komt, geen geld, doch vergunt bem op haar een wissel te trekken, dien de ander ac cepteert, op conditie, dat bij het be drag voor den vervaldag zal terug betalen. Hij laat dien wissel door een andere bank verdisconteeren, die bet zelfde jegens de eerste bank doet. De bank betaalt overigens door opening van een crediet. Het is hier een ongedekt crediet en de methode herinnert aan zuivere wisselruiterij. Het Saisonskredit is het crediet, dat meD kooplieden opentom bestellingen te doen van wareD, die in bepaalde seizoenen slechts te koop zijn, zooals mode-artikeleD, pelswerk, hoeden en confectie. Ook hier een vorm van ongedekt crediet. Ziehier den staal van een filiaal in de provincie van een der grootste Duitsche banken. Totaal der ver leende credieten gedurende een jaar: 8.305.000 Mark. Daarvan gedekt cre diet 6.693.000, niet gedekt 1.612.000. Een vierde dus aan niet gedekte credieten. Het is zelfs geen papier meer, dat circuleert, geen efïecten, die over- gekapitaliseerde ondernemingen ver tegenwoordigen het is een enorme circulatie van schulden, die men hier ziet. Men heeft hier het verbluffende schouwspel: de algemeene schuld, wonderbaarlijk opgeblazen en in ruil waarde omgezet. Het bericht dat Hare Majesteit de Koningin-Moeder over 14 dagen het Paleis Soestdijk zal betrekken, is van allen grond ontbloot. De bevredigingscommissie. De bevredigingscommissie inzake onderwijs heeft zich in haar algemeene vergadering van Vrijdag beziggehouden met de bespreking van de rapporten van eenige barer subcommissiën. Die besprekingen zullen in een in de volgende maand te houden alge meene vergadering worden voortgezet. Het laat zich, zijn wij wel ingelicht, aanzien, dat het rapport der Staats commissie zelve nog wel geruimen tijd op zich zal laten wacbteD. De Landstormwet. Naar het Hbld. verneemt, raakt de oppositie tegen bet ontwerp-Landstorm niet het principe der wet, doch komt zij voort uit de overweging, dat het ontwerp, zooals het thans luidt, ver over den oorlogstoestand heen reikt. Immers de algemeene oefenplicht, zoo als het ontwerp dien in uitzicht stelt, zou eerst na 3 of 4 jaar tot de mannen van 30 jaar kunnen worden uitgebreid. Daar zelfs de meest deskundige militairen die opvatting deelen, is het verklaarbaar, dat in meer dan één politieke fractie tegen het ongewijzigd ontwerp zeer ernstige bezwaren rijzen, zegt het blad. De »S. D. A. P.« hield Zondag middag te Utrecht een meeting tegen het ontwerp-Landstormwet. Aangenomen werd een motie, waarin de vergadering zich verklaart te ver eenigen met het voornemen der Soc.- Dem. Kamerfractie om tegen bet wets ontwerp op den Landstorm stelling te nemen. Door den Bond voor Staats- pensionneering is het volgende Adres verzonden Aan Z.Exc. den Minister van Financiën. Geeft eerbiedig te kennen, de Bond voorStaatspensionneering,goedgekeurd bij Koninklijk Besluit van 27 Septem ber 1902; dat door het Hoofdbestuur van dien Bond en de vele leden, die bij het in werking treden op 3 December 1913 van de artikelen 369 en 370 der In validiteitswet, door H. M. de Koningin werden benoemd in de Rentecommis sies en als tusschenpersonen, veel werd gedaan, om de gevolgeD te overzien, die het in werking treden van genoemde artikelen voor de arme ouden van dagen had dat daarbij zeer duidelijk is gebleken, dat meergenoemde artikelen niet be antwoorden aan het doel, dat bij de Tweede Kamer der Staten Generaal moet hebben voorgezetente voorzien in den nood van de oude arbeiders (sters) en van hen, die met de arbei derspers) gelijk zijn te stellen dat 't toch in zeer vele gevallen gebleken is, dat de Ouderdomsrente ten goede komt aan personen, die daaraan geen behoefte hebben, en ge weigerd werd aan hen, die aan armoede ten prooi zijn dat immers 70-jarige en oudere loon trekkers, die na hun 60ste jaar geen werkgevers hebben kunnen vinden, omdat zij door jongere werkkrachten werden verdrongen, en daardoor ge dwongen werden op andere wijze hun vak uit te oefenen, of ook wel met andere werkzaamheden in hunne be hoeften te voorzien of wier werkgevers overleden zijn, hunne aanvrage om rente zagen afgewezen, terwijl aan anderen voor geringen loondienst, niet zelden voor een halven dag of enkele uren in de week, de rente werd toe gewezen Historisch romantisch verhaal. 2) Kort daarop kwam de tijding dat bet gezantschap op weg was en dat Grimoald als Dodo zou doorgaan voor een armen neef van den hofmeier van Neustrië, die de betrekking van opper stalmeester aan het bof bekleedde. Toen deze tijding ontvangen was, werd besloten dat de jonge Radboud het gezantschap zou tegemoet reizen en om botsingen tusschen de aanzienlijke Friezen, die verschillende ambten aan het hof te Medemblik bekleedden, te voorkomen met de Franken, had Radboud die zoolang hun afscheid gegeven en vervangen door Friezen van minder rang. Ook de Friezen die den jongen Radboud vergezelden op zijn tocht behoorden niet tot de aan zienlijkste geslachten. En zoo was alles dus geregeld en zou de uitkomst leeren wat de persoonlijke gaven van Grimoald op het hart van de prinses zouden vermogen. Theudesinde was van alles onkundig gelaten; zij wist alleen dat er spoedig een gezantschap zou aankomen en dat later hertog Grimoald zelf te Medemblik zou verschijnen. Al deze dingen overdacht koning Radboud toen hij op dien middag door het venster den loop van den weg volgde die langs de Yliet tusschen welige weilanden door, waarin tal van runderen graasden, naar het Zuiden liep. Elk oogenblik verwachtte de koning een helm te zien glinsteren en een ruiter te zien verschijnen. Zijn trouwe Riolf, die hem in den slag bij Dorestadt bet leven had gered en van de bekomen wonde daarbij een stijf been bad overgehouden, was reeds een paar malen de steenen trap op de binnenplaats opgeklommen en bad om een hoekje naar den koning gekeken. Eigenlijk had Riolf in last op den westertoren de wacht te houden en zoodra hij het gezantschap zag door een paar krachtige stooten op den jachthoorn daarvan kennis te geven, maar Riolf hield met het oog op zijn stijf been niet bijzonder veel van trappen klimmen en daarom vond hij het wel zoo gemakkelijk naar de groote zaal te gaan en door het zuiderraam den weg af te zien. Mocht hij dan het gezantschap ontdekken dan had hij tijd genoeg dit door zijn hoorn kenbaar te maken. Tot zijn spijt bleef zijn meester echter maar steeds voor het venster zitten, en hoewel hij door Radboud steeds met groote vriendelijkheid en gemeenzaamheid werd behandeld, durfde hij tooh niet in de zaal te komen als de koning er was. HET GEZANTSCHAP KOMT AAN. Aan het hoofd van een zestal Friezen was de jonge Radboud den zuiderweg opgereden en na een rit van drie uur zag hij in de verte een paar helmen blinken, wat hem deed vermoeden, dat de Franken in aantocht waren. Hij had zich niet vergist; weldra kon hij een drietal ruiters onderscheiden, die op eenigen afstand door een zestal gewone krijgers gevolgd werden. Een der drie ruiters was blijkbaar een geestelijkezijn lang ruim kleed toonde dit, bovendien reed hij op een muildier. De twee andere ruiters waren met schitterende helmen getooid en hadden schoudermantels welke door het rijden opwapperden, waar bij zij zwaarden met hooge gevesten deden zichtbaar worden. Men had Radboud ook bemerkt, want de twee gehelmde ruiters zet ten hun paarden aan en kwamen in galop aanrennen. Weldra stonden zij tegenover Radboud en hielden evenals deze hun paarden in. „De zoon van hertog Radboud, veronderstel ik," zei een der ruiters een buiging met het hoofd makende. Radboud boog insgelijks. „Grimoald, de zoon van Pepijn van Herstal," antwoordde Rad boud, „niet waar?" De ruiter kwam nu glimlachend naar hem toe en reikte hem de hand.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1915 | | pagina 1