NESTLE FARINE LACTÉE Plaatselijk Nieuws. RECLAME. Spaarzaam an zuinig In het gebruik (KIMDfRWt'U In lader# Apotheek or drogisterij voorhanden het beste Voedingsmiddel Voor Kinderen I Bij het op '28 en 29 Juni ge houden toelatingsexamen voor de Mid delbare Handelsdagschool alhier zijn geslaagd a. voorde leklasse26candidaten.n.l. W. C. Bakker te Hilversum; C. A. Beckers, G. van Buuren, A. P. Blok, A. Duyn, A. Hassing, A. Hollander, A. Kamperman, B. Kamperman, J. Kleyn, M. L. Kruysveldt, J. F. Massa, J. de Vries en W. van Zalingen, allen te AmersfoortW. van den Bom te Barneveld; F. H. Butselaar te Soest; H. van den Brink en W. de Greef te WoudenbergP. C. Bogaart, A. N. Hendriks, T. F. Marsman, C. Oosthoek, A. C. van 't Hof en G. F. van Rieien te ZeistM. C. Middelkoop te Schei - penzeel en A. Stip te BaarnAfge wezen 4 candidaten. b. voor de2e klasse 7 candidaten, n.l. M. J. C. Besselaar en A. A. Esmeyer te Ermelo; L. van Elten te Putten; R. van Dijk 'en J. J. H. M. Hehenkamp te Amersfoort; S. van Houte te Zeist en G. P. Reichenfeld te Rijnsburg. Afgewezen 2 candidaten. c. voor de 3e klasse 2candidaten, n.l J. N. Hatt te Zeist en W. Ruys te Barneveld. Door het Weerkundig Instituut Ulricb& Co. te Zurich is bij de firma Van Zalingen een weertelegraaf op gesteld, welke het weer voorspelt voor de volgende 30 uren. Het zekerst is de weervoorspelling 's avonds omstreeks zonsondergang. De heer Landré is benoemd tot Luitenant bij den Vrijwilligen Land storm. Bij het eindexamen aan het Gym nasium zijn geslaagd voor A: H. Craan- dijk en E. M. Scheltema de Heere; voorB: L. W. van Esveld en W. H. Oeberius Kapteyn. Door Ds. M. den Boer te Dor drecht is voor het beroep bij de Gere formeerde gemeente alhier bedankt. Bij beschikking van den minis ter van justitie is aan H. de Jong op zijn verzoek met ingang van 10 dezer, eervol ontslag verleend uit zijne be trekking van plaatsvervangend lid der Kamer van toezicht over de notaris sen en candidaat-notarissen te Utrecht, en is benoemd, met ingang van ge lijken daium, tot plaatsvervangend lid der gemelde Kamer van toezicht, E. Kl-yn. inspecteur der registratie en (iniiieiiit-ri te Amersfoort. Bij het voortgezet eind-examen slaagde voor het getuigschrift A: C. L. van Beyma tboo Kingma, zoodat alle leerlingen der 6e klasse zijn ge slaagd. J'nccuse ik beschuldig O eter den titel, dien indeitijd Zola koos in zijn strijd tegen de vooroor- deelen van het Fransche militarisme, heeft een voor waarheid en recht warm voelend Duitscher een boek geschreven, dat gunstig afsteekt bij zooveel, wat wij in het laatste jaar uit Duitschland ont- vingenen wat dienen moestom Duitsch land schoon te wasscben »an alle ver wijt betreflende het veroorzaken van den wereldoorlog. De schrijver stelt zich ten doel te bewijzen1». dat deze oorlog dooi Duitschland en Oostenrijk reeds lang beraamd en voorbereid is, niet slechts op militair, doch ook op politiek ge bied; 2°. dal men sedert lang besloten was om het Duitsche volk dezen aan vallenden oorlog als een bevrijdings oorlog voor te stellen, daar men wist. dat men slechts op die manier de noodige geestdrift van het volk kon opwekkenen 3°. dat het doel van dezen oorlog het verkrijgen der hege monie (heerschappij) op bet vasteland zou zijn en in zijn verder verloop de vervoering van Engelands wereldmacht volgens het beginsel: ga daar weg, ik wil daar zitten Of de schrijver in dat bewijs geslaagd is? De onbevooroordeelde lezer moge die vraag zelf beantwoorden. Wij be velen de lezing onvoorwaardelijk aan. De schrijver, die om begrijpelijke rede nen zijn naam verbergt, heeft zich niet meteen oppervlakkige behandeling van de zaak afgemaakt. Hij heeft zich de moeite gegeven uit de geschriften van Bernhardi, Fiobenius en Treitchke, die vooraanstaande trits uit de Duitsche imperialisten en militaristen, aanhalin gen te geven uit de gekleurde boeken met documenten, het Oranjeboek, het Blauwboek, het Geelboek, het Rood boek, het Grijsboek en het Witboek, destukken tegenover elkaar te stellen en te vergelijken. Het boek heeft daar door een uitzien van degelijkheid ge kregen, die belet het onopgemerkt voorbij te gaan. Is alles juist zooals de schrijver het voorstelt, dan is het een knotsslag voor het Duitsche Jonkerdom en het Duitsche militarisme. Een verdienstelijke Nederlandsche vertaling is uitgegeven bij den uitgever W. de Haan te Utrecht. Dr. Frederik van Eeden schreef er een inleiding en Hahn teekende er een sprekend om slag voor. Het Volkszangorgel komt. Zooals algemeen bekend is, bestaat er een Vereeniging tot verbetering van den Volkszang. Die vereeniging laat thans een draaiorgel door Nederland rondgaan, om aan bet volk goede liede ren voor te spelen. Deze worden zelf in een net boekje, dat Leeuwerikje heet, voor 6 cent te koop aangeboden. Het bundeltje bevat 12 nummers, woorden en muziek, vaderlandsche en andere liederen, o.a. Wien Neerlandsch Bloed, Wilhelmus, De Zilvervloot enz. Het verkoopen der boekjes en het leeren der wijsjes, dat is het doel van het orgel, niet het ophalen van centen. Het orgel wordt begeleid door twee nette bedienden, niet te vergelijken met gewone orgeldraaiers. De ijverige en volkomen betrouwbare mannen ont vangen een behoorlijk salaris, en alle giften, die men hun schenkt, en alle voordeelen,die zij genieten, komen niet hun maar de Vereeniging rechtstreeks ten goede en strekken dus om het doel der Vereeniging te bevorderen. Wie den slechten straatzang afkeurt en dat doet immers ieder weldenkend mensch zal gaarne medewerken om aan dit orgelbezoek succes te verzeke ren. Limburg en een goed deel van Noord-Brabant en Gelderland zijn reeds bezocht, en overal is de ontvangst schitterend geweest. Niet slechts op 'te dorpen, maar ook in de steden als Tilburg, Maastricht 's Hei togenbosch en Nijmegen bleek groote waardeeiing; de boekjes werden bij duizenden ver kocht. De plaatselijke autoriteiten ver leenden overal gaarne toestemming en medewerking. De onderwijzers bege leidden met de zingende schooljeugd in optocht het orgel. Scholen, gestichten, fabrieken, militaire bezettingen en buitenplaatsen noodigden uit tot een concert. Op tal van plaatsen werden paard en orgel gratis of op kosten van een belangstellende gestald, en den begeleiders een goed maal of logies verstrekt. Milde giften kwamen zelfs na het orgelbezoek bij het Bestuur der vereeniging in. Vol hoop en vertrouwen wordt de reis dan ook voortgezet. De route, die het orgel volgt, is voor de eerst komende weken de volgende 5 10JuliBuurmalsen, Buren, Culem- horg, Schalkwijk, Wijk bij Duurstede, Cothen, Nederlaogbroek, Doorn, Leersum, Amerongen, Eist, Veenen- daal. Renswoude, Scherpenzeel, Wou denberg en Amersfoort. 1217 Juli: Soest, Soesterberg, De Bildten Utrecht. In iDe Kampioene, Orgaan van den A N. W. B. Toeristenbond voor Nederland van 2 Juli lezen wij o.m. het navolgende: Iets, dat wellicht alles overtreft, het geen wij in ons land op het gebied van uitgaven ler bevordering van bet vreemdelingenverkeer zagen, is: «Amersfoort als Woonplaats«, uitge geven door de Reclamecommissie der Gemeente, een Gemeentelijke instelling dus. Dat is een klein prachtweikje, een luxe uitgaaf, een boek, dat men bekijkt en leest, nog eens bekijkt en herleest. In alle opzichten is aan de samenstel ling en technische uitvoering zeer veel ernst en zorg gewijddaarvan getuigt iedere bladzijde. Aan de verzorging van den tekst hebben verschillende deskundigen ter plaatse medegewerkt. Zonder dat men in wijdloopigbeiil is vervallen, schreven dezen bun artikelen over Amersfoort's geschiedenis, Amersfoort als woon plaats, de samenleving, den gezond heidstoestand, de ligging van Amers foort ten opzichte van spoor-en tram verkeer, het grondbedrijf, wonen te Amersfoort, ons belastingstelsel, over heidstoezicht op voedings- en genot middelen. electriciteit, gas en water, het onderwijs, ons lager onderwijs, het rosarium de onderlinge keuken, tuin bouw, de exploitatie van Gemeentelijke bouwterreinen. Met recht mag in de inleiding van dit boek gezegd worden «Het is uitgegeven met het doel onze stad en hare omgeving meer naar buiten bekend te maken. Dat onze arbeid beloond zal worden en velen zich hier zullen vestigen of her haaldelijk van de schoone natuur zul len komen genieten, verwachten wij.» Ook wij verwachten niet anders dan dat deze uitgave het succes zal hebben, dat de samenstellers vertrou wen te bereiken. De illustraties zijn met zorg ge kozen en geven een uitmuntend en duidelijk denkbeeld van de beteekenis der stad Amersfoort op geschied kundig en bouwkundig gebied en van de schoonheid harer omgeving, die ieder toerist moet aantrekken. Een zeer duidelijke kaart van Amersfoort is aan het weik toege voegd. Uit de mededeeling, dat inlicht'ngen bij de Reclame Com missie der Gemeen te te verkrijgen zijn in de Raadhuis kamer No. 10, blijkt de erkenning door da gemeente van het groote ge meenschapsbelang, van de bevordering van bet vreemdelingenverkeer. Het voorbeeld van Amersfoort, dat op zoo onbekrompen wjjze deze taak ter band nam, pleit voor de energie en h6t doorzicht van de leidende mannen dier gemeente en moge andere plaatsen lot navolging strekken, zoo wel in het algemeen als in het wel begrepen eigen belang. Overzicht omtrent het vervoer en de opbrengst der Amersloortsche Tramweg-Maat schappij gedurende de maand Juni 1914 en 1915. 1914 1915 Minder. Aantal passagiers 11249 8599 2650 Opbr. vervoer f 567.50 f 429.50 f 138. e Dagkilom. - 10.50 - 7.95 - 2.55 Totaal -595.05 -449.50 - 145 55 Dagkilom. - 11.02 - 8.32 - 2.70 BURGERLIJKE STANDEN. Amersfoort. Van 25 Juni tot en met 1 Juli. Geboren: Uiltje Geertruida, d. van Jan Dijk en Geertruida Bos. Jo hanna Wilhelmina, d. van Hermanus Cornelis Jacobus Korndewal en Al berta Wilhelmina Maas. Jan, z van Jan van der Geest en Francina Posthouwer. Petronella Maria, d. van David Jacob Adriaan Piepers en Ida Cleveringa. Johannes, z. van Karei Jagtenberg en Wilhelmina Geer truida Craanen. Francisca, d. van Isaak van Keulen en Peetje van de Bree. Margaretha Maria, d. van Jacobus van Gent en Jannigje van Kolfschoten. Lubbertje, d. van Hendrik Brouwer en Lubbertje van do Bunt. Hendrika, d. van Hendrik Mastenbroek en Gijsje van Leijenhorst. Gtjsberta, d. van Hendrik Masten broek en Gijsje van Leijenhorst. Johannes Hendrikus, z. van Albertus Sigismundus Hendrikus Brussen en Johanna Maria Rosalina Loesberg. Elbertje, d. van Aart van de Geest er, Jacoba van den Bor. Willemina, d. van Antonie van Beek en Hendrika Anna Barbara Douze. Adriaan Hendrik Willem Cornells, z. van Hen drik Willem Veenendaal en Janna van de Vrie. Catharina Hendrika Cor nelia, d. van Nicolaas van Zanten en Hendrikje van Doornik. Ondertrouwd Richardus Antonius Welling en Elisabeth Maria Groot. Gerril Antoon van Zwol en Alijda van Kolfschooten. Getrouwd: Gerrit Jan Smit en Barbara Ruiten. Christiaan Wal- rad Petrus Groeneveldt en Johanna Hendrika Sprujjt. Willem Mol en Geertruida Margaretha van Zanten. Marinus Johannes de Gooijer en Cor nelia Petronella de Groot. Johan nes Gradus Hendrikus Keijzer en Hen drika van Oven. Overleden: Gijsbeitus van Swieten, 17 j. Maria Elisabeth Roodenburg, 67 j., echtg. van Wilhelmus van der Linden. Eduard Segers, 64 j., ong. uit Antwerpen. - Everardus ter Beek, 79 j., echtg. van Alijda Snijders. Levenloos aangegeven kind van het vrouwelijk geslacht. Jacoba Johanna Marsinkbof, 61 j., ong. Jeane Lam bert Gilles Parent, 2 j., uit Luik. Woudenberg. GeborenCornelis, zoon van Her manus van Zoeren en Hendrikje Tim mer. OndertrouwdHendrik vari Ginkel. 23 jaren en Errisje van Kolfschoten, 25 jaren. Gemeentelijke Arbeidsbeurs. Geopend eiken werkdag van des v.m. 8—1'/, en des avonds van 6'/» 77, ure. Op Zaterdag alleen van des v.m. 8 1'/, ure. Ingeschreven waren op 1 Juli 1915. I. de volgende werkkrachten: 1 beeldhouwer. 1 boekdrukker. 3 bootwerker. 27 grondwerker. 1 kantoorbediende. 2 letterzetter. 5 loopknecht. 35 los werkman. 1 dienstbode. 1 kelner. 1 magazijnkneebt. 1 metselaar. 1 mijnwerker. 1 montagewerker. 6 naaister. 3 schilder. 18 sjouwer. 7 stucadoor. 1 straatmaker. 5 timmerman. 4 tuinman. 7 veldarbeider. 2 voeger. 4 voerman. 2 werkster. 1 winkelbediende. II. werden gevraagd do volgende werkkrachten: 1 bankwerker. 1 banketbakker. 2 broodbakkers. 2 bleekersknechten. 1 behanger. 1 dagmeisje. 1 kruideniersbediende. 1 loodgieter. 1 pakjongen. 1 smid. 2 wagenmakers. Alle vragen en aanbiedingen te richten tot de arbeidsbeurs Westsingel 7, naast het stadhuis teleph. 374. MARKTBERICHT. AMERSFOORT, 2 Juli 1915. Tarwe f0Rogge f0.boekweit 10. appelen 10.a 100.1 'eren 10.a f 0..Nieuwe Aardapp. 10 00 a 10.zandaardapp. 14.00 a 14.75 Hoendereieren 16.00 a I 6.40 p. 100 st. Eenden eieren 16 40 a 1 6.75 per 100 st. Boter f 1 55 a 11.65 per kilo. Margarine 10.a 10. Zoetem. kaas 1 0.it 1 0.per 50 kilo Hippen 1 0.90 a 11.C0 Kuikens 10.00 a f 0.00 Piep kuikens 10 40 a 11.20 Ganzen 10. a 10..Eenden 1000 a»10.00 p. st. Jonge 11.00 a 11.40. Hazen 10.00 a 10.Wilde konijnen 10.00 a 1 0.00 Tamme 10.70 a 11.20 Duiven 10.504 1060 paar Magere varkens 130. - a 145. Varkens v. export f 0.alO Zeugen 1 70.a 1170.Biggen 115a 123Schrammen 10.a 10.Vette koeien 1 000.a 1 000,Guste koeien 1 000. i 1000.—Kallkoeien 1000.— i 1 000.—Kalf- vaarzen 100.100.Os 1000.a f000. Pinkstieren 1 U00. a 1 000. Kalveren 110 tot 112.— Aangevoerd waren ongeveer heet. Tarwe heet. Rogge. heet. Boekweit. beet. Appelen. heet. Peren. heet. Kleiaardappe- len, 140 heet. Zandaardappelen, 17000 stuks Hoen dereieren. 000 stuks Eendeneieren 700 kilo boter, kilo Margarine, Kilo kaas. stuks Vee. 15 magere varkens Varkens voor exportslagerij 300 biggen 60 zeugen. 5 kalveren. Op de centrale eierveiling der V. P. N. werden Vrijdag 2 Juli aan gevoerd 70944 stuks. De prijs liep voor kipeieren van f5 60 tot f6 60. Eendeneieren f5.70 tot f6.Parelhoeneieren f6. Kalkoeneleren f 7.50. RECLAME. Zijn uw nieren verzwakt? Verzwakte nieren veroorzaken rugpijn, urine kwalen, waterzucht, rheumatiek, jicht, enz. Ieder oogenblik van uw leven worden aan het bloed vergiftige onzuiverheden toegevoegd uit de stofwisseling, enz. Zij worden evenwel uit het bloed gefiltreerd door de nieren, wan neer deze organen gezond en krachtig zijn. Wanneer zij echter verzwakt zijn, kunnen zij haar werk niet behoorlijk verrichten. Dan bljjtt een gedeelte der onzuiverheden in bet bloed achter en verspreiden zij ziekte door uw ge- heele gestel. Gfj begint u dof, zwaar en duizelig te gevoelen, g\j krijgt last van hoofdpijn en rugpijn, waterzuchtige zwellingen vertoonen zich in de enkels of onder de oogen, en uw hart wordt aangedaan. Ook kunt gjj last krijgen van rhenmatische pijnen in de spieren en gewrichten, en hebt gij voortdurende aandrang tot nrineloozing, terwijl uw water met een branderige pijn komt, bewolkt is en bezinksel achterlaat. Wanneer de nieren niet in orde zijnis er ean niergeneesmiddel noodig, dat haar heelt. Foster's Rugpijn Nieren Pillen werken spoedig en rechtsreeks op de nieren en blaas. Zjj helpen de nieren om de schadelijke onzuiverheden uit het bloed te filtreeren en nemen zoodoende de oorzaak van bovengenoemde kwalen weg. Te Amersfoort verkrijgb. bfj A. van de Weg, Langestr. 23. Toezending geschiedt franco na ontv. v. postwissel 4 f 1.75 voor één, ol f 10.voor zes doozen. Eischt de echte Foster's Rugpijn Nieren Pillen, weigert elke doos, die niet voorzien is van nevenstaand handels merk 34 haar stool stonden haar drie juffers Adallinde, Zwanchilde en Hiltrude. Links van den koning stonden drie stoelen insgelijks van eikenhout met hooge leuningen en bruin zijden kussens. Voor eiken stoel stond een voetenbank met geborduurde figuren op de bovenzijde. De jonge Radboud leidde Dodo aan de hand tot voor den koning en stelde hem voor als Dodo, neef en opperstalmeester van den hofmeier van Neustrië, die als hoofd van een gezantschap tot den hertog der Friezen werd gezonden. Het viel den jongen Radboud wel eenigszins moeilijk zijn vader in plaats van als koning als hertog te betitelen. Maar in het schrijven van Pepijn van Herstal werd koning Radboud steeds als „hertog" betiteld en het was bekend dat alle Fran kische machthebbers altijd van hun Merovingische vorsten als „koningen" spraken en voor de vorsten der Saksers en Friezen geen anderen titel dan hertog gebruikten. Radboud en zijn zoon hadden dan ook afgesproken dat zij zich dien titel zouden laten welgevallen, te meer daar de Merovingsche vorsten, de rois fainéants, tot zulk een graad van onbeduidendheid waren vervallen dat het bijna een schande was met hen denzelfden titel te hebben. Hertog, legeraanvoerder, klonk dan in allen gevalle veel fierder. Toen de jonge Radboud Dodo voorstelde, stond de koning dadelijk op en kwam een stap naar Dodo too dien hij met een handdruk welkom heette. „Het deed hem genoegen," zei hij, „den afgezant van Pepijn van Herstal, den machtigsten man ter wereld, te mogen ontvangen. Hij hoopte dat het gezantschap gedurende het verblijf in Fries land tevreden zou zijn over de ontvangst die het aan het hof en bij de bevolking zou genieten." Hij verzocht daarop Dodo aan zijn linkerzijde te willen plaats nemen. Vóór Dodo daartoe overging, zeide hij iets tegen den jongen Radboud waarop deze een zilveren fluitje aan den mond bracht en een paar keer floot. Onmiddellijk trad een bediende binnen beladen met een pak dat hij bij Dodo op de tafel plaatste. „Pepijn van Herstal," zei Dodo tot den koning, het pak openende, „heeft mij een paar geschenken voor u medegegeven, hopende dat u ze wel zult willen aanvaarden. Het zijn de meest zeldzame dingen, die hij heeft kunnen bemachtigen." „Dit," zei Dodo, een groot groen wijnglas te voorschijn halende, „is een product van een nieuwe kunst thans in Italië en Aquitanië beoefend. Het drinken uit zulke glazen is aangenamer dan uit bekers en bovendien zijn zij gemakkelijker schoon te maken, terwijl de minste troebelheid van den wijn onmiddellijk in het oog valt zoo men het glas tegen het licht houdt. Was u het bestaan van zulke glazen bekend, hertog?" Radboud nam het glas aan en bekeek het met aandacht. „Fraai, zeer fraai," zeide hij, „ik dank den hofmeier zeer. Nooit had ik ze gezien." „Hier," zeide Dodo, „bied ik iets aan dat bij ons zeldzaam is en dat ik dacht in Friesland niet te zullen aantreffen." Hij opende een pakje waarin een twintigtal kleine vensterruitjes zaten. „In lood gevat kunnen deze in elke muuropening geplaatst wor den, zij laten het licht door, en houden wind, kou en regen buiten. Ik zie evenwel dat uw slot reeds vensterruiten bezit." „Toch dank ik den gever zeer," hernam Radboud levendig. „Wel is waar zijn er in deze zaal en in de kamer mijner dochter vensterruiten, maar dat zijn ook de eenige van het geheele kasteel. Zij zijn mij eenigen tijd geleden geschonken als een groote merk waardigheid door kooplieden uit Trier, die met het oog op den Moezel- en Rijnhandel reden hadden mijn vriendschap te zoeken, daar de monden van den Rijn alle in mijn gebied liggen. In alle andere kamers van het kasteel is of niets voor de muuropeningen, of zeer dun doorzichtig linnen. Ons is dus dit geschenk van groote waarde." Wordt vervolgd.)

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1915 | | pagina 2