Uymafogm BINNENLAND Plaatselijk Nieuws. Doodt de vliegen? Ingezonden. CREDIETDUUR-BEPERKING. RECLAME. wordt door 21.000 artsen erkend als het beste versterkingsmiddel voor Zenuwen en Lichaam. opgevat om Morgan te bezoeken, ten einde dien te overreden een eind te maken aan den Amerikaanschen uit voer van munitie. John Pierpont Morgan werd in 1867 geboren en is de zoon van den be kenden financier, die twee jaar ge leden overleed. Hij is de zaak der verbondenen zeer gunstig gezind en staat aan het hoofd van een groep Amerikaansche bankiers, die nu weer doende is om 100 millioen dollar der Eogelscbe leening in de Vereenigde Staten te plaatsen. Frank Holt was naar Glencove op Long Island, waar het zomerverblijf van Morgan zich bevindt, gespoord en van het station met een auto naar bet huis van den milliardair gereden, waar bij den huisknecht verzocht, hem bij Morgan toe te laten, bewerende, dat bij een oud vriend van dezen was. De huisknecht weigerde, waarop Holt hem een revolver op den buik zette. De huisknecht zette een keel op en Morgan, die juist met den Britschen gezant zat te ontbijten, kwam toe- loopen. Holt loste en schot op bem, maar kreeg van den bediende een slag met een koperen kolenschop op het achterhoofd. Daarna wist men den indringer te overweldigen. Morgan had een schot in de dij gekregen van geen beteekenis. In de auto van den aanslag-pleger werd een valies met dynamiet en revolverpa tronen gevonden. Holt heeft bekend ook de dader te zijn van den bomaanslag op het Kapitool te Washington. Eerst dacht men aan een gasontploffing, maar de Washington Times had reeds vóór de ontploffing een bericht gekregen, dat deze zou plaats hebben, waaruit bleek, dat er van een voorbereiden aanslag sprake was. De gehuwde onderwijzeres t Burgem. en Wetb. van Haarlem hebben 16 Sept. 1914 eervol ontslag verleend aan de onderwijzeres M. A. Dik, geb. Vrijer, wegens het aangaan van een huwelijk. Gedeput. Staten hadden aan dit besluit hun goedkeuring onthouden, van welk besluit Burgem. en Wetb van Haarlem in hooger beroep bij de Kroon waren gegaan. De Raad van State adviseerde, dat geen voldoende termen bestaan om de beslissing van Haarlem's Gemeen teraad als niet vatbaar voor goed keuring aan te merken. De Staats raden Oppenheim en jbr. Elias had den echter een afzonderlijk advies ingediend. Met het advies van den Raad van State kon de Minister van Binnenl. Zaken zich echter niet vereenigen. De Minister is met de Staatsraden Oppenheim en jbr. Elias van meening, dat, nu de wetgeving de aanwezigheid der gehuwde vrouw in de school erkent, het een Gemeenteraad niet geoorloofd is een onderwijzeres uit sluitend op grond van een huwelijk en de daaruit bij dien Raad voort spruitende vrees, dat daardoor wellicht schade voor het onderwijs zou kunnen ontstaan, ongevraagd eervol ontslag te verleeöen. Dientengevolge is bij Koninkl. besluit, metongegrondverklaring van het daar tegen ingesteld beroep, het besluit van Ged. Staten van Noord-Holland gehandhaafd. Hiermede is in hoogste instantie beslist, dat bet aangaan van een hu welijk door een onderwijzeres niet baar ontslag ten gevolge mag hebben. In de Juniaflevering van het Tijdschrift der Nederlandsche Heide maatschappij komt van de hand van den Heer D. Maaswinkel, Administra teur dier Maatschappij, een artikel voor, handelend over de Rijksinkom stenbelasting en landbouwboekhou- den. De schrijver bepleit allereerst het nut van boekhouden voor land- en boschbouwer, meer speciaal in ver band met de nieuwe Rijksinkomsten belasting, welke in tegenstelling met de vroegere bedrijfsbelasting ook toe gepast wordt op land-, tuin- en bosch- bouw. Een juist gevoerde boekhouding toch zal de aangeslagenen in staat stellen zelf hunne aangifte te doen, wat in de meeste gevallen het voor- deeligst voor hen zal uitkomen. Vervolgens wordt aangegeven boe voor een landbouwbedrijf eene een voudige boekhouding is samen te stel len. Alle onderdeelen van deze boek houding worden kort doch duidelijk behandeld; zoo wordt een bespreking gewijd aan den Inventaris, de Winst, het Notitieboekje, het Kasboek, het Kasgeld, de Landerijen, de Gebouwen, de Werktuigen, gereedschappen en Rijtuigen, den Veestapel, de Voorra den, den Veldinventaris, de Vorde ringen, de Schuldeischers, het Kapi taal, de Bedrijfskosten, de Huishou ding en de privéuitgaven, de Totale winst, Onjuiste Boekhouding, de Re sultaten van bedrijfsonderdeelen, het Kolommenkasboek en aan het Bijhou den der boekhouding. Voor hen, die niet in de gelegenheid zijn deze boek houding, die zeer eenvoudig is, zelf te voeren, wordt voorts gewezen op de gelegenheid, die de Heidemaat schappij biedt voor het doen bijhou den van boekhoudingen of het afslui ten daarvan aan het einde des jaars, wat tegen billijken prijs geschiedt. De kosten voor het voeren van de boek houding bedragen n.l. slechts voor een bedrijf van 50 H. A. en meer f25.per jaar, voor een bedrijf van 2550 H.A. f20.per jaar, voor een bedrijf van 25 H.A. en minder f 15.per jaar. Als bijlagen zijn aan hel artikel voorbeelden toegevoegd van de be- noodigde boekjes en staten. Bijlage I is een model van een in- ventarisstaat, bijlage II een voorbeeld van een notitieboekje, bijlage III een model van een kasboek, bijlage IV een model van een rundvee-inventa ris, bijlage V een model van een vor deringboekje, bijlage VI idem voor een schuldenboekje, bijlage VII, een model van een bonboekje voor bestellingen, bijlage VIII een model van een kolom menkasboek, terwijl byiage IX een uittreksel bevat van de artikelen 10 tot en met 19 van de Wet op de Inkomstenbelasting 1914. Ten einde het werkje onder het be reik van iedere belanghebbende te brengen, deed de Heidemaatschappij er op ruime schaal overdrukjes van maken, welke tegen den kostenden prijs van 5 cent per stuk aan het bureau der Maatschappij verkrijgbaar zijn. Door het plaatselijk Departe ment der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen is, ter verbetering van den Bisscbopsweg, een strook grond naast de Fröbelschool aan de gemeente afgestaan. Het plaatselijk steuncomité ont ving de vorige maand aan particu liere bijdrageo f2406,54 en van het Kon. nationaal steuncomité f603,53. Wij herinneren aan de periodieke raadsverkiezing op morgen Donderdag 8 Juli. De stembureaux zijn geopend van des ochtends acht tot des namid dags vijf uur. Niemand blijve thuis. Men bedenke: kiesrecht geeft kiesplicht. De heer A. Nijhofl, commissaris van politie alhier, is andermaal be noemd tot lid der examen-commissie voor bet politie-diploma. Voor het examen, dat op 13 Sep tember te Amsterdam zal aanvangen, hebben zich 440 adspiranten aan gemeld. Mejuffrouw L. P. Rolandus Hage- doorn behaalde de Hoofdacte voor Bewaarschoolonderwijs. Aan den heer J. N. Landré, waar nemend commandant der Landstorm- afdeeling Amersfoort, is bij zijne be noeming tot 2e luitenant, door de leden der afdeeling een officierssabel met inscriptie aangeboden. Hedenavond geeft de Harmonie der wagenwerkplaats een concert in de muziektent op het plantsoen. Morgen Donderdag 8 Juli des ochtends te 10 uur zal de gewone jaarlijksche prijsuitdeeling plaats heb ben in de kapel van het Oud-Kath. Seminarie. Maecenas is professor 0. Wijker pastoor der Oud-Katb. ge meente alhier. De A. Z. P. C. heeft Zondag te Rotterdam tegen »Maas« met 34 verloren. In het laatst der voorgaande week is in het gebouw der Ambachts school ingebroken. Door het uitzagen van een paneel hebben de dieven zich toegang verschaft tot het kamertje van den concierge en daaruit een be drag van f 100.ontvreemd. Groentenveiling. Gedurende de maand Juni werden op de groentenverkoopplaats aan het spoor en op de veiling aan de Kopoel verkocht 52614 bloemkoolen, 59100 krop sla, 5740 bos wortelen, 1520 pond dop erwten, 1312 pond peulen, 570 pond capucijners, 63200 tuinboonen, 2962 komkommers, 253 ben postelein, 2700 krop andijvie, 4850 snijboonen, 73150 prinsesseboonen, 5897 pond aardbeien, 796 zak aardappelen, 230 bossen uien. Wordt hier nu nog bij genoemd de aanvoer van meloenen, zilveruien, seldery, bessen, kersen, rabarber enz., dan krijgt men een klein overzicht van hetgeen den laatsten tijd in Amersfoort gebeurt op bet gebied van den groenten- en fruithandel. Donderdagavond 8 uur zal door hel muziekcorps van depot-bataillon der IXe Infanterie Brigade, kapel meester de heer J. Boers wederom een concert worden gegeven op het terras der socieleit «Amicitias. Het navolgend programma zal worden uit gevoerd 1 Marche Gala Voussure. 2. Ouverture Salut au printemps Barbe. 3. Kiinstler leben, Walzer Strausa. 4. Fantasie Maritana Walace. 5. Ouverture. Le Moulin du Hameau Mestdagh. 6. Le Postillon amourcux. Polka voor Piston Van Aken. la. Gavotte Del Haye. 1b. Valse rèvée Buyst. 8. Fantasie Attila Verdi. 9. Finale. Den llen September zal alhier gehouden worden het jaarlijksche con gres van de Ned. Vereeniging voor Gemeentebelangen, onder voorzitter schap van mr. 's Jacob, oud-burge meester van Rotterdam. De tot reserve-kapitein benoem de reserve le luitenant F. F. M. Wirts, van het regiment grenadiers, is alhier gedetacheerd. Er bestaan plannen alhier ook een middelbare school voor Belgische kin deren op te richten. Door de electrische tram werd gisternamiddag, ter hoogte van laan 1914 bij de bocht een paard en kar toebehoorende aan onzen stadgenoot de heer Hontelé, aangereden. Het paard moest bet met den dood bekoopen, de karboomen werden verbrijzeld. De voerman kwam gelukkig met den schrik vrij. Ter kaasmarkt van Maandag 5 Juli j.l. werden aangevoerd 15 wagens, waarop 3700 K.G. kaas. Prijs per 50 K.G. f 42.a f 46. gestempelde f 44.50 per 50 K.G. Al het aangevoerde werd vlot ver kocht. Hoogland. Bij Koninklijk Besluit is tot Burgemeester onzer gemeente be noemd de Hoogwelgeboren Heer H. Cb. baron van Tuijll van Seroosker- ken, wonende alhier op den huize Coelhorst. Wij kunnen gerust zeggen, dat H. M. door deze benoeming den wenscb van alle gemeentenaren heeft vervuld. Men kent hier immers den Baron en ziet in hem een waardig opvolger van onzen onvergetelijken Burgemeester, wijlen den Hoogwelgeboren Heer Baron Van Boetzelaer. Moge Baron van Tuijll vele jaren aan het hoofd staan van onze gemeente en zijn bestuur Hoogland ten zegen worden. Een xekcr en goedkoop middel ter bestrijding van de vliegen. Als zoodanig beveelt dr. Schock te Schrozberg het volgende middel aan Een schoteltje vult men met melk, en hiermede mengt men een theele pel formaline, dat men bij iederen drogist koopen kan. In het midden van het schoteltje legt men een vlak gesneden stukbrood, dat evenijes boven de melk uitsteekt. Het moet verbluf fend zijn, boe veel vliegen men op deze wijze dooden kan. In een grooten kalverenstal, waarin zes vlakke borden zooals boven om schreven opgesteld waren, kon men na 24 uur bijna 5 liter doode vliegen samenvegen. In een paardenstal wer den op één dag 4 liter vliegen ver zameld, die onder de inwerkiog van het vergif gedood waren. Door dit middel kan men zonder gevaar voor mensch of dier stallen en woningen vrij van vliegen maken. Het is be trouwbaarder dan eenig ander mid del en kan daarom iedereen aanbe volen worden. Leusden. Van 2330 Juni 1915. Geboren: Wilhelmina Johanna Fre- derika, dochter van Johan Valentyn Hendrik Leenhard Scholten en van Ja- coba Christina Remmelink. Wilhel mina Jacoba, dochter van Gerrit Jan Uit den Bogaard en Antonia Meme link. Dirk, zoon van Hendrik Hil- geman en Maria JohaDna Barneveld. Evertje, dochter van Everardus van der Geld en Jannetje Berendse. Marretje Grietje, dochter van Augus- tinus van den Hoogen en Bietbje van Diermen. Wouterus Johannes, zoon van Jan van den Berg en Wilhelmina Kerkhof. Gehuwd: Cornelius Ludovicus van Boeckel en Maria Adelina van Damme. Stoutenburg. Van 23—30 Juni 1915. OverledenGijsbertus van den Berg ongehuwd oud 52 jaar. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de redactie zich niet aansprakelijk. Van ingezonden stukkengeplaatst of niet geplaatst, wordt de kopij niet aan den inzender teruggegeven. De Bond van Vereenigingeu van Fa brikanten van en Handelaren in Mate rialen voor het Bouwbedrijf besloot tot bevordering der afschaffing van het jaarcrediet. De Ambacbtspatroons betalen, als regel, bunnen leverancier slechts één maal per jaar, en vandaar komt het, dat zijzelf ook enkel na Nieuwjaar hunne rekeningen aan hun klanten plegen te zenden. Dit kan echter zoo niet blijven I De handelaren in bouwartikeleo enz. kunnen zelf niet op jaarrekening koo pen integendeel, hun betalingstermijn wordt steeds korter en is thans vrij algemeen 30 dagen. Vandaar hel, in den aanhef ge noemde, besluit. Het gevolg hiervan zal zijn, dat de ambachtspatroon, welke zijne goederen betrekt van de bij den Bond aangesloten Fabrikanten en Han- delaran, waartoe behooren de Neder landsche Baksteenfabrikanten, de Han delaren in Bouwmaterialen, het Cement- syndicaat, de Houthandelaren, de Kalkzandsteenfabrikanten, de Schelp kalkfabrikanten en de IJzerbandelaren, na enkele jaren zijne materialen slechts op hoogstens 3 maanden crediet zal kunnen koopen. Om echter te kunnen betalen, moet men eerst zelf ontvangen! Het is daarom, mede in het belang der afnemers harer leden, dat de Neder landsche Vereeniging van IJzerhande- laren zich veroorlooft, u dringend te verzoeken, mede te willen werken tot verbetering der tegenwoordige be talingswijze. Staat den Ambacbtspatroons, die werk voor u verrichten, toe, elk kwar taal hunne rekening in te zenden en betaalt die dan zoo spoedig mogelijk. Uw eigen belang wordt daardoor gediend, daar u dan, korten tijd na het verrichten der werkzaamheden,contróle op de prijsberekening enz. hebt. Het belang van onze afnemers, uwe medeburgers, bevordert u, door hen in staat te stellen op 3 maanden te koopen. Zij koopen daardoor goedkooper dan op jaarrekening en vergemakkelijken eveneens hunne contróle. Maar bovenal, wanneer u van nu af begint, den Timmerman, Wagenmaker, maar allerbevalligst van voorkomen met donkere oogen en lang donkerblond haar. Hij nam de prinses en de juffers goed op, en was hij getroffen door haar schoonheid niet minder verbaasde hem de rijke kleedij der prinses en hare juffers. Kostbare zijde, ragfijn linnen en prachtig gekleurde wol waren de hoofdbestanddeelen. In ruime plooien hing het opperkleed om de gestalte en even zag Dodo bij twee der dames de goudlederen punt van een schoentje uit steken. Een gouden haarband was het versiersel dat de prinses boven haar juffers onderscheidde, maar overigens deden de kost bare halssnoeren, arm- en vingerringen der juffers in pracht voor die der prinses weinig onder. Alle soorten van juweelen waren ver tegenwoordigd. Had Theudesinde een karbonkel welke schitterde als een brandend vuur in haar lokken juist boven den breeden gouden haarband, een sardonix, gelijk bloed, sierde Adallinde's haar en een jaspis schitterende beurtelings zwart en groen, ver sierde den ring aan Zwanehilde's hand, terwijl een topaas met gouden glans tusschen de gouden kralen en gele en bruine edeUteenen van Ililtrude's halssnoer schitterde. Ook de arm banden die tegen de blanke armen der juffers sterk uitkwamen, daar deze lange wijdgeopende mouwen droegen, waren met juweelen rijk versierd. Een smaragd schitterde daar bij de eene, terwijl een berillus, als helder water, of een calcedon als een glinsterende vlam, in dat sieraad van de andere flonkerde. De juffers droegen rokken die bijna den grond raakten. Het lijf was van voren soms weggesneden en liet sneeuwwit fijn linnen zien, met gouddraad belegd terwijl afhangende gouden versiersels der halssnoeren er tegen afstaken. Zoowel Theudesinde als de juffers hadden een sluier van fijne kant, die achter het hoofd afviel, dan langs den hals gewonden werd en gedeeltelijk den boezem bedekte. Die sluier konden zij buitensdeurs, wanneer zij dat wenschten, voor over werpen en dus als voile gebruiken, als beschutting hetzij tegen al te nieuwsgierige blikken, hetzij tegen guren wind. De kleederen der juffers werden om het middel saamgesnoerd door een gordel die van het fijnste leder vervaardigd was en van fraaie bewerkte gouden of zilveren gespen voorzien. Bij de prinses merkte Dodo zelfs een paar edelgesteenten in den gouden gesp op. Liet de kleeding der vrouwen aan pracht groote ruimte tot bewondering, die der mannen was aanmerkelijk eenvoudiger. De koning had een ruim kleed aan van fijn Friesch laken, geel gekleurd met dof roode strepen. Dit kleedingstuk werd aan den hals toegeknoopt. Een driehoekig open vak op de borst liet een blauw onderkleed zien met donkergele strepen. Zijn hoofd was onbedekt. Dodo merkte trouwens later op dat het de gewoonte bij de Friesche edelen was met onbedekt hoofd te loopen, zelfs buitenshuis. Alleen de krijgslieden droegen een helm. Een zeld zaam kostbare smaragd schitterde in den zwaren ring dien de koning aan de rechterhand droeg. Nog verdiept in zijn beschouwingen werd Dodo plotseling tot de werkelijkheid teruggeroepen door het opstaan van den koning, een bewijs dat de audiëntie geëindigd was. Dodo rees nu ook onmiddellijk van zijn stoel en zag zijn voorbeeld gevolgd door zijn reisgenooten. Hij ging den zetel van den koning voorbij gevolgd door Ragenfried en den abt. Hij boog voor den koning en daarna voor Theudesinde en verliet de zaal. dodo theudesinde hiltrude. De buiging die Dode voor prinses Theudesinde maakte hij het verlaten der zaal was wel diep geweest, maar zijn gelaat had een zeer koele uitdrukking. Hij had zich voorgenomen niet te vriendelijk te zijn. Als hij der prinses niet te veel te gemoet kwam, zou deze er eer toe overgaan den afstand eenigszins te verminderen. Den volgenden morgen wakker wordende door de vriendelijke stralen der zon, die op de heldere witte muren van zijn slaapkamer speelden, haastte Dodo zich op te staan en zich te kleeden. Het was doodstil in het kasteel. Zijn kamer zag op het veld uit achter het kasteel, maar aan de andere zijde waren een paar

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1915 | | pagina 2