NESTLE FARINeXI rr;; LACTÉElf rbPU,k BINNENLAND Plaatselijk Nieuws. RECLAME. In het Spaarzaam zuinig In het gabrulk (KINDERBIEEI.) In ledero Apotheek or drogisterij voorhanden het besto Voodlngs middel Voor Kinderen waarvoor zij tegen een belangrijk minderen prijs hebben gecontracteerd. Daarom kari niet genoeg worden aanbevolen zich om inlichtingen te wenden tot het secretariaat van de Onderlinge Kolenreserve-Maatscbappij alvorens tegen hooge prijzen contracten voor kolenlevering af te sluiten. De meening, dat geëiscbte storting voor waarborg bij de Onderlinge Kolen reserve-Maatscbappij ook beteekent, dat de door haar bemiddeling ver kregen kolen tegen de prijzen van b.v. f 18 voor steenkoolen of f 30 voor gaskolen zullen worden berekend, is geheel onjuist; die bedragen stellen slechts een maximum voor. Het talenvraagstuk. De Raad van Beheer der Onderlinge Kolenreserve-Maatscbappij is gecon stitueerd in een gemeenschappelijke zitting met bet kolenbureau op Zater dag j.l. Aangewezen als voorzitter is de heer E. Heldring en als vice-voorzit- ter de heer I IJssel de Schepper. Door het kolenbureau is de heer F. H. Fentener van Vlissingen Jr., die tevens het secretariaat zal waar nemen, aangewezen. Het is de bedoeling van de Regee ring om als baar vertegenwoordiger in den Raad van Beheer aan te wij zen den beer H. A. Van IJsselsteijn, directeur-generaal van den arbeid. Verder vernemen wij, dat binnen kort zal worden medegedeeld, dat in schrijvingen op aandeelen in de On derlinge Kolenreserve-Maatschappij zullen moeten geschieden voor 15 Juli a.s., deelname na dien datum zal niet meer mogelijk zijn. Een marine-defensie-sloep uit Brielle is door zwaar weer op de Brielsche Maas vastgeloopen en om geslagen. Aan boord bevonden zich, behalve de commandant, 7 man. Een van hen wist zwemmende den wal te bereiken. Uit Brielle werd hieromtrent aan bet »Handbl.« gemeld: Van bet begin der mobilisatie af lag aan het einde der Brielsche baven een stoombarkas van de Marine om toezicht te houden op uitgaande sche pen. Gisterennacht om 2 uur is deze barkas, bemand met een officier en 6 matrozen, van hier vertrokken naar zee en tijdens hevige rukwinden bui ten de Brielsche Maas komende vast geraakt op een zandbank, waarjaien geleden de »Groningen« is vergaan. Het was tegen 3 uur in den mor gen, toen de Biielsche visscher Vroom- hont, met zijn platboomsvaartuig daar naar bot visschende, de barkas be merkte, en ziende het gevaar waarin deze verkeerde, begaf hij zich met zijn vaartuig daarheen, aan den officier vragende of hij hulp verlangde. Deze, waarschijnlijk het gevaar waarin hij verkeerde niet inziende, riep terug dat bij geen hulp noodig had, want dat bij voor anker lag eu wel spoedig zou loskomen. Vroomhout, die met zijn viscb tijdig te Brielle moest zijn om ze naar Rot terdam te kunnen vervoeren, keerde daarom huiswaarts. Eenigen tijd daarna gaf bij aan zijn zoontje nog zijn spijt te kennen, dal bij niet bij de barkas was gebleven, daar hij vreesde, dat het schip ge vaarlijk zat. Toen hjj dan ook later een schot boorde lossen, geloofde hij wel, dat een ongeluk bad plaats ge- tiad. Het was echter te laat om terug te keeren. In den namiddag is een van de bemanning van de stoomsloep, de stoker N. Botbijl, bier aangekomen. Hij bad een reddinggordel aan, toen bij over boord sloeg en is zoo drij vende op de punt van Rozenburg aangekomen, vanwaar hij zich naar Brielle heeft begeven, waar hij bet ongeluk heeft medegedeeld. Het bleek, dat de officier en 5 matrozen bierbij het leven moeten bebben verloren, daar hij niets meer van hen bemerkt heeft. Per auto is bij van bier gebaald, om inlichtingen te verschaffen aan den stellingcom- mandant te Hellevoetsluis. Aan boord waren de buitengewone adelborst le kl. der marine-reserve P. v. d. Does, korporaal Boon, (ge huwd, laat vrouw met 6 kinderen achter), de matrozen Van Holten, Spanjer (laat vrouw en 2 kinderen achter), De Jong, Botbijl en de stoker v. Dok. Drankverkoop Staatsmonopolie? Op de provinciale betoogingen voor Geheelontbouding en Plaatselijke Keuze, Zondag 4 Juli te Delft, Har- lingeo, Heilo en Veendam gehouden en respectievelijk bezocht door 1100, 2300, 2500 en 1000 personen is de volgende motie mét algemeene stem men aangenomen De provinciale propaganda-meeting van de Nederl. vereeniging tot af schaffing van alcoholhoudende dran ken, kennis genomen hebbende van een persbericht, volgens hetwelk van re geeringswege een onderzoek zou wor den ingesteld naar de mogelijkheid van de invoering van een staatsmono polie van drankverkoop, van meening dat elk stelsel van drankverkoop, dat den band tusschen drankhandel en schatkist sterker maakt, de uitroeiing van bet alcoho lisme moeilijker maakt, overtuigd dat veeleer een rationeele vermindering van den drankverkoop met einddoel de volledige opheffing daarvan moet worden nagestroefd dan een ander stelsel van drankverkoop, er aan herinnerende, dat ten vorigen jare door meer dan 670.000 Neder- landsche vrouwen en mannen van 23 jaar en ouder bet recht van plaatse lijke keuze als den meest gewenscbten maatregel van drankbestiijding ge vraagd is, spreekt den wensch uit, dat de Re geering geen stappen zal doen in de richting van een door de radicale drankbestrijders ongevraagd en onge- wenscbt staatsmonopolie, maar ge hoor zal geven aan bel verzoek van zoovele honderdduizenden, die vragen om het Recht van Plaatselijke Keuze. Coop. Vereeniging „Eerste Ned. Coöperatieve Meelfabrieken". Maandag had in tTivolioc te Utrecht de vergadering van bovengenoemde Vereeniging plaats, waarin Commis sarissen en Directeuren gekozen wer den, en mededeelingert gedaan aan gaande den voorloopigen koop eeuer Tarwemeelfabriek. De heer Fred. C. Stable presideerde, en gaf een overzicht van den stand van zaken, en deelde mede dat be houdens de goedkeuring van den Raad van Commissarissen der Coöperatieve Vereeniging als eerste Meelfabriek, die der firma H. Bruyelle te den Bosch is aangekocht, waarna de verkiezing van Commissarissen plaats had. Als zoodanig werden buiten de leden gekozen de beeren Mr. J. S Blaupot ten Cate. den Haag, L. H. Bruyelle, Tilburg, Js. Reynvaan te Amsterdam, C. A. P. van Stolk te Rotterdam, en H. A. Vosman te Leeuwarden, en uit de leden J. F. H. Wilmink, Amster dam, A. A. Stuurman. Deventer, Fred. C. Stable, Amsterdam, L. Gantvoort, Deventer, C. W. Ninteman, Groningen, en G. F. Swildens te Leeuwarden. .Daarna werd overgegaan tot het benoemen van de Directie, en werden als zoodanig bij acclamatie benoemd de heeren J. H. Collignon, bedrijfs leider der firma H. Bruyelle te den Bosch en J. K. P. Kraan, Chef de Bureau der N.V. Stoommeelfabriek »Holland« te Amsterdam. Daar door een der aanwezigen over de uitsluiting der Coöperatieve bak kerijen gesproken werd, naar aan leiding van bet bericht dat bij daar over in verschillende bladen gelezen bad, deelde de voorzitter mede, of schoon de uitsluiting niet de sym pathie van de Voorloopige Commissie had, dat dit niet van de minste invloed was geweest op den gang van zaken. Immers, die Coöperaties, die be zoekers,die metde vertegenwoordigers, van Coöperatieve bakkerijen been gin gen, nadat het besluit genomen was om geen Coöperaties toe te laten, hadden allen te samen 21 aandeelen genomen vertegenwoordigende het ka pitaal van f 2100. Daartegenover staat, dat in die zelfde vergadering door H.H. propa gandisten 68 aandeelen van f 100 of f 6800 werden ingeleverd van bakkers, die bun lidmaatschap afhankelijk had den gesteld van de al of niet toelating van Coöperaties, terwijl na dien dag zeer velen hun inteekenbiljet inzonden, als gevolg van dit besluit en dit er by vermelden. Deze mededeeling werd met luid applaus begroet. Hierna werd de vergadering die een geanimeerd verloop bad, door den heer Siahle met een woord van dank voor den grooten opkomst gesloten. Bij de j.l. Donderdag gehouden raadsverkiezing kwamen in distiict 1 van de 1097 kiezers 554 op. De heer Van Duinen kreeg 315, de heer J. Overeem 246, de beer R. G. Rijkens 301 stemmen, zoodat de heeren van Duinen en Rijkens herkozen zijn. In district II met 929 kiezers wer den 525 stemmen uitgebracht. De heer J. W. Jorissen bekwam 398, de beer M. R. N. Oosterveen 419, de heer J. Chr. Hagelen ,96 stemmen, zoodat beide eerstgenoemden herkozen zijn. In district III, waarin 976 kiezers, brachten 548 kiezers hun stem uit. De heer Leinweber verkreeg 341, de heer J. A. Rant 327, de heer N. Veis Heyn 376, de heer B. Noordewier 139, de heer J. Overeem 163 stemmen, zoodat ook in dit district de drie eerst genoemden aftredenden weiden her kozen. Aan de Industrie- en Huishoud school alhier zijn bevorderd van de 1ste tot de 2de klasse van den op leidingscursus voor huishoudkundige: A. Alberda, C. J. Beckering Vinckers, W. L. Boersma. W. E. Boldingh, C E. Halbiscb, J. Helderman, J. E van Hoorn, E. de Roy van Zuydewijn, J. F. van Rijn van Alkemade, C. W van der Veen, C. L. Vilringa. Niet bevorderd: 2. Het diploma voor huishoudkundige is uitgereikt aan: A. J. Bloemendal, G. W. v d. Burg, J. M. Gerrits en B. L. Teerink te AmersfoortM. H. P. Callenfels te Middelburg; A. G. W. Cool te Schie dam; C A. van Duinen en R. G Houwing te Hoorn; W. A. Marin te Locbem; P. A. de Kruylï te Haarlem M. C. de Lange te NijkerkA. Ok- kinga en G. K. Okkinga te Harlingen T. Stapel te Hoogkarspel; M. B. Wil brink te Barneveld. Aan 1 leerling kon bet diploma niet uitgereikt worden. Aan het Gymnasium werden bevorderd van klasse I tot klasse II A. G. Beets, BaarnP. van den Burg, Amersfoort; F. J. Herman, id.; Ma. Ta Hoog, id.; J. Knaap, id; Ha. Wa. Kolfl, id.La. Ha. de Lange, Nijkerk E. Aa. Pa. Aa. van Lit, id.; J. J. Peters, Semi narium; M. A. van Rijn van Alkemade, Amersfoort; F Schrijver, Harderwijk; Th. A. Thomas, Baarn Wa. Ca. Ja E Wagtbo, Amersfoort; A. J. Wilbrink Achterveld. Voorwaardelijk: P. L. de Graalf, Seminarium; Ca. Aa. Linden- berg, Baarn E. Ca. Ongerboer, Amers foort; Pa. E. Kitman, id. Niet bevor derd 2. Van klasse II tot klasse III: J. Th Bakker, Seminarium; J. A. Bremor, HooglandHa. Ca. Ga. Fehrmann, id.; Ja. Fa. van Haselen, Amersfoort; S. Knoppers, id.; Ka. Fa. Middelburg, id. C. F. Nieuwenhuizen, Seminarium N. Prins,id.S. C. van Randwijck, Amers foort F. T. van der Steen Seminarium. Voorwaardelijk: Tb. Molenaar, Semi narium. Niet bevorderd: 6. Van klasse UI tot klasse IV: F. J. Callenbach NijkerkJ. C. Conijn, Semi narium; W. j. Derksen, Leusden; D. Koning, AmersfoortTb. L. Kortbeek, id T. II. Lankamp, id.; F. H. van Lent,NijkerkJ. J. Moolhuizen, Ermelo. Ja E. de Reede. Amersfoort; J. J. Spit; Seminarium; K. W. Staal, id.Pa. Ha. Ca. van Vee.u, Amersfoort; Ra. Wa. van Vollenhoven, id. Niet bevorderd: 1. Van klasse IV tot klasse VMa. VVa Best, Ameisfoort; Aa. Dumont, id.; C. C. van Essen, id.; S. M. J. van de Poll, id.E. D. L. Spelberg, id.; H. B Spijkerboer, Harderwijk Ma. Aa. Tbiel, Amersfoort; C. van der Wal, Hoeve laken. Voorwaardelijk Ha Ga. Donner, Amersfoort; E. A. Schim mei, Scberpen- zeel; C. A. J. Seyfiardl, Amersfoort. Niet bevorderd: 2. Van klasse V tot klasse VIP. J Conijn, Seminarium; J. C. Houbaer, Amersfoort; K. van der Knoop, Leus- denP. J Kooiman, Amersfoort; Da Sa. van Lent, NijkerkJa. Aa. Aa. du Quesne van Bruchem, Baarn G. A. Smit, Semi narium P. D. E. Teixeira de Mattos, Amersfoort. Voorwaardelijk: H. A. J. Hotz, Amersfoort. Niet bevorderd: 1. I Aan de toelatingsexamens tot de Hoogere Rurgerschool alhier is deel genomen door 68 candidaten. Geslaagd zijn: Voor de vierde klasse: Josina E. van 't Eind, voorwaardelijk. Voor de derde klasseGa. Ka, Parijer, Baarn, voorwaardelijk en J. W. D. Schaftenaar, Harderwijk. Voor de tweede klasse: Je. Crop Baain en W. Heere, Baarn. Voor de eerste klasse: B. van Achter bergh, J. M. M. Beaufort, L. Beernink Nijkerk, H. Bekker, Harderwijk, P. H A. Bekking, Pa. Ma. van den Berg, 11 N, Bierman, Ce. Ja. Bonk, H. van den Bos Ermelo, U. Bouman, Veenendaal, W. C J. Bruinier, Zeist, P. L. Burggraaf, Baarn, W. J. Bijleveld, J. H. Carpentier Aliing, M. J. van der Colk, Ma. Pha. Dohna, Ne. Wa. Douma, Woudenberg Wa. Ebbink, W. van Enst, J. Entrop, J. F. A. van Weezei Errens, J.W.P van Geelkerken, J. H. van Goor, P. B Gorsira, H. Ch. Gray, Th. van Haselen J. A. van der Hoeve, Utrecht, C. Hooy- kaas, C. K. Keete, A. H. de Klerck Veenendaal, Ca. Kruis, Lucie F. E Kruisinga, J. H. van Kuyk, L. M. H van Lelyveld, H. Levy, J. W. H. van de Meene, Veenendaal, A. Meijer, Utrecht, J. K. G. Möller, H. J. F. Naarding, Tb Perelaer, Arnhem, Wa. Le. Pet, J. C. P. Peters, J J. P. Renes, 11. de Roo van Alderwerelt, Aa. Pha. Schreuder, H. E Smits, J. A. Uding, P. van Veen, L. H Vrijman, Ph. W. Wöhrmann, Baarn, J A. Woudenberg en W. Th. Zweers Bij de leerlingen die buiten Amers foort zijn opgeleid, is dit naast hun naam vermeld. Afgewezen zijn: een candidaat voor de derde, een voor de tweede (toe- boorderes), en tien candidaten voor de eerste klasse. Aan bet einde van den cursus 1914'15 zijn op de Hoogere Burger school alhier bevorderd de volgende leerlingen TotdeIIde klasse: J. D. Adriaanse, I. Aronson, W. Beernink, E. Berk buijsen, J. A. Blok, S. J. B. de Brouwers, G. J. van Buuren, N. H. van Harpen, Ga. H. M. de Kauter, Le. 11. Klusman, W. F. K. Kooiman, P. van Oordt, A. H. J. Otto, Je. A. Pet, Ha. J. Peters, J. Plomp, Joha. Reuvekamp, Na. M. C. Rupp, S. Schellinger, A. J. Schreuder, M. J. van Schreven, J. H. L. Stoel, J. H. C. C. Vrijman, F. W. Wiegman, A. J. A. van der Wijk, M. Wink, R«. M A. Wöhrmann. Voorwaardelijk A. Dupont en P. Vünk. (Van de 36 leerlingen der eerste klasse werden 7 niet bevorderd). Tot de Mde klasse: G. van Alphen A. P. G. Baartman, V. H. van den Bergh, Corrie de Bode, Betsy Boet. Hannie Bolkestein, A. F. J. Broekholl H. A. Cadée, M. Carpentier Ailing, P. C. Ebbink, A. J. F. van Weezei Errens, Th. Evekink, W. J. 11 de Jong, J. Z. Kei khoff, J. H. Kets, J. Kooiman, Th. J Kramer, Willy Kiuis, E. Lewe van Middelstum, P. O. Martin, D. J. A Middelburg, C. Ohemans. D. Recter, R. C. A. Schueler, N. J. C. Smit, Maria Stas, C. A. Suermondt, J. P. Tiddens, L. Verhoef, N. J. van der Voort, G. J van der Werf. Voorwaardelijk: H. de Brouwers, F. A. M. Harterink, A. C. Hogervorst, H. van der Laan. (Van de 44 leerlingen der tweede klasse werden 8 niet bevorderd). Tot de IVde klasseW. van Acbter- bergh J. Wzn., W. van Achterbergb Pzn., Jane Jappe Alberts, Tine de Bruin, A. van Duursen, P. J. van Eendenburg, Tinie von Henning, Johanna Holmer, A. P. Hotz, C. L. Jurling, F. Knoote, J. C. Knoppers, F. Kohlbrugge, M. C. grooter aandacht beschouwd, trouwens dit kan ik nog doen." Gontrade, de kamerjuffer van Theudesinde, kwam binnen met een hoorn wijn en een zilveren schaal met vruchten en gebak. De vruchten die op de schaal lagen, waren vijgen, druiven, amandelen, peren en appels. Het gebak was honigkoek in ver schillende vormen met toevoegsels van vruchten of vruchten sappen. Zoowel loopende als zittende, werden de ververschingen genuttigd. Dodo naderde Theudesinde, die in de vensterbank zat en naar buiten keek. „Heeft u een pleizierigen rit gehad?" vroeg hij eerbiedig. Zij keek snel op. „O, ja," zei zij kalm, bijna koel. „Had ik geweten, dat u zoudt uitrijden, dan had ik verzocht de eer te mogen hebben u te vergezellen." „Mannelijk gezelschap was bij ons tochtje overbodig," ant woordde Theudesinde koel. Dodo wendde zich verdrietig van haar af en verliet de zaal. „Waar is Dodo?" vroeg de koning eenigen tijd later, toen hij den jongen Frank niet langer in de zaal zag, aan Theudesinde. Theudesinde keek eenigszins verbaasd op. „Ik zou het u niet kunnen zeggen," antwoordde zij met een lichte schouderophaling. De koning keek haar een oogenblik ernstig aan. „Tracht zoo vriendelijk mogelijk te zijn, Theudesinde, gij zet een gezicht of gij boos waart," zei hij zacht. „Och ja, ik kan dien jongen Frank niet zien, of ik denk aan zijn meester," antwoordde Theudesinde met iets als een traan in het oog. Dodo was naar de binnenplaats gegaan. Hij verkeerde in een zeer ontevreden stemming en had reeds half berouw naar het Friesche hof te zijn gekomen. Op de plaats trof hij echter Rad boud en Ragenfried, die bezig waren bun jachtbuit van de paarden te halen. Een paar mooie edelherten lagen op den grond en eenige reebokken met de pooten aaneengebonden, lagen nog dwars over de paarden. „Wel, wat zegt gij er van?" vroeg de jonge Radboud vroolijk toen hij Dodo bemerkte. „Prachtig," zei deze de dieren bewonderende. „Eigenlijk hadt gij met ons mede moeten gaan," zei Rad boud. „Maargij zoekt uw wild hier, niet waar?" Dodo glimlachte half onverschillig. „Dat wild is niet gemak kelijk te bemachtigen," zei hij een weinig wrevelig. „Geduld," hernam de jonge Radboud met een spottenden blik. En geduld besloot Dodo te hebben. Hij zou zich dien dag maar niet langer om de prinses bekommeren, nam hij zich voor. Den geheelen middag bleef hij in gezelschap van prins Radboud en Ragenfried. Des avonds werd hij echter toch weder aan Theudesinde herinnerd. De maan scheen namelijk dien avond heerlijk en wierp haar zilveren glans over de binnenplaats, de brug en het water der Vliet. Toen Dodo uit het raam van zijn kamer zag, bemerkte hij dat Radboud en Ragenfried gezellig op de plaats stonden te praten met Adallinde, Zwanehilde en Hiltrude. Een oogenblik staakten zij het gesprek en luisterden blijkbaar naar iets. Dodo ging nu ook naar beneden en nauwelijks was hij op do plaats of hij ontdekte waarnaar zij stonden te luisteren. Hij hoorde den slag van een nachtegaal die blijkbaar in den boom bij de steenen brug zich schuil hield. Het was een liefelijk geluid dat over de stille plaats klonk en door de zware muren weerkaatst werd. Onwillekeurig dacht Dodo: het is jammer dat de prinses het niet hoort. Nauwelijks was die gedachte bij hem opgekomen, of daar zag hij Theudesinde voor het geopende raam. Het licht stroomde uit dat raam. Licht dat verspreid werd door eenige kaarsen op zilveren en ivoren kandelaars Als een fee zat de prinses daar. Het blonde hoofd schitterende van licht voorover gebogen, de juweelen in het weelderig haar stralen af werpende, en op den achtergrond het wandtapijt dat de belege ring van Troje voorstelde. Tegen de kleurrijke figuren van Hector en Achilles, de strijdwagens en paarden stak het blanke gelaat van Theudesinde beschenen door bet zilverwitte licht helder af. (Wordt vertolgd.) d0:

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1915 | | pagina 2