NESTLE FARINE LACTEE Gemengd Nieuws. Ingezonden. RECLAME. Spaarzaam •n zuinig In het gebruik (KINDERWEB L) In leder* hAt beste Apotheek of voedingsmiddel drogisterij voor Kinderen voorhanden Half Augustus wordt in de sociëteit pVereenigiog« een stedelijk kegel-concours gehouden, uitgeschre ven door den Amersfoortschen Kegel- Bond. De heer T. T. T. Calon kommies le kl. en dienstgeleider, is bevorderd tot assistent bij 's Rijks dir. belastingen en blijft ter standplaats Amersfoort. Morgenmiddag Polowedstrijd in de Zweminrichting tusschen de A. Z. P. C. en »het Y« uil Amsterdam. Aan het bureau van politie zijn voor rechthebbenden terug te beko men een pakje met klosjes gaten, een koperen gewicht en een lepeltje. Verbetering van Rijkswegen Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot verbetering van sommige Rijkswegen, die door ver breeding en verbetering geschikt zul len worden gemaakt zoowel voor ge woon verkeer als voor snelverkeer met motorrijtuigen. Onder de in artikel 1, van het wetsontwerp genoemde wegen wordt met name genoemd, de weg Utrecht AmersfoortZwolle. Landstorm. De Eerste Kamer heeft gisteren de Landstormwet aangenomen. Wild in overvloed! Men schrijft uit Noord-Brabant: Het is opvallend, hoe bar veel wild er op het oogenblik in onze streken is. Vooral hazen en konijnen zijn er bij de vleet en de boeren zien dan ook met vreugde den tijd te gemoet, dat de jacht weer zal geopend worden, wijl verschillende veldgewassen het aardig moeten ontgelden. Met strikken en klemmen wordt er door de boeren nog wel jacht op gemaakt, maar het beschiet er niet aan. En angst zit er bij de dieren niet in, omdat er niet op geschoten wordt, wijl nog steeds alle geweren zijn in geleverd en zich op de gemeeDtehuizen bevinden. Boeren, die aan den bosch kant of ver achteraf wonen, vertellen, dat het wild baast bij ben in huis zou loopen. Voor de jagers zal het aanstaande seizoen dit jaar een bijzondere be koorlijkheid hebben, want ze zullen niet met ledige weitasch van hun tochten huiswaarts behoeven te keeren. Tijd. Een geweer, dat niet missen kan. Een bericht uit Udine meldt, dat bij enkele Oostenrijksche gevangenen geweren gevonden zijn, voorzien van een speciaal stelsel van lenzen en prisma's, die denfschutterrniet alleen veroorloven^ om zijnf.doel op grooten afstand te ontdekken, doch het hem ook mogelijk maken het onfeilbaar te treffen In de lens toch bevindt zich een kruis en wanneer bet doel in dit kruispunt staat, behoeft de schutter den trekker maar af te drukken om zijn doel neer te schieten. Alle scherpschutters van het Oosten rijksche. leger hebben deze kijkers ge kregen met de opdracht vooral de officieren er uit te pikken. Wanneer zij gevangen zouden worden gemaakt, moesten zij het toestel vernietigen Niet allen gaven aan dit bevel gevolg en het ltaliaanscbe leger zal thans haastig het vernuftige toestel tegen de uitvinders zelf in toepassing gaan brengen. De gouverneur-generaal van Bel gië dreigt, met het oog op het over de grens trekken van dienstplichtige Belgen, de controle uit te strekken tot alle mannelijke Belgen van 17 tot 50 jaar, en ouders en gemeenten aan sprakelijk te stellen voor hen, die uit wijken. Bevorder de Vaderlandsche Indu strie door geen orders te plaatsen bij buitenlandsche fabrieken. Daar door helpt ge mede om werkeloos heid te voorkomen en Nederland's welvaart te bevorderen. Amersfoort, 28 Juli 1915. Af. de R. Beleefd verzoek ik eenige plaats luimte in uw geacht blad, waarvoor mijn dank. Hoogachtend, UEd dw„ J. W. EGGINK. Ik wenschte de aandacht te vesti gen op de onrustbarende oploopende prijs van kaas en vleesch, en de on houdbare toestand der kaashandel. In het kort zij het mij vergund de door de Regeering bepaalde prijs voor Juli op te geven, vervolgens gemid delde verkoopprijs op de markten te Gouda, Woerden en Bodegraven. Door de Regeering werd bepaald: Rijks- Markt- Ver merk prijs was koop Voor jonge Goudsche volvet 42 52, 56 57 J/j Edammer 40 54 55 Leidscho kaas 48 42, 45 50 Vette Eriesche Goudsche 28 33 35 Magere 18 26 25 Het zal voor een ieder begrijpelijk zijn dat die toestand onhoudbaar is, en dat, wil men niet met te veel schade verkoopen, de vastgestelde Regeeringsprijs niet kan worden ge handhaafd, te meer daar op 20°/o ver lies moet worden gerekend voor taxeeren, inwegen, vracht enz. Gevolg is dan ook dat in gemeenten waar de vastgestelde prijs wordt gehand haafd, talrijke bekeuringen plaats heb ben, ten koste van de neringdoenden of winkeliers. De kaas wordt in beslag genomen en boete volgt. Met de vleeschprijzen is het vooral niet beter gesteld. Zooals bekend is, stelde de Regeering de slagers in de gelegenheid vaikens te verkrijgen tot verhoogden prijs. Door de kolossale uitvoer en de veelvuldige aanvrage en de schaarste dier beestjes, werd de levering door de Regeering inge trokken. Verkoopprijs was voor Juli door de Regeering vastgesteld voor de navolgende prijs, terwijl nu door de slagers alhier en elders belangrijk hooger moet worden verkocht. Regeeringaprijs was voor Juli Lappen GO Nu werd verkocht voor 75 Carbonade GO „75 Vet spek 55 enz. 65 enz. derhalve een gemiddelde opslag van 30 ct. per kilo. In geen geval kunnen de slagers worden betigt van willekeurige ver hooging, daar de prijs der varkens zoo enorm hoog en de voorraad zoo schaarsch is, wordt met geen winst verkocht. Verschillende slagers hier ter plaatse zouden meer verdienen met hun zaak te sluiten als met door te winkelen. Op verschillende plaat sen Winterswijk en Zutpben nog wel de bakermat der varkens, hebben de varkensslagers hun zaak stop gezet in zeer veel andere plaatsen. In geen geval is het mijn bedoeling om als pleitbezorger voor de winkeliers ol slagers op te treden, maar om bet publiek en vooral de verschillende vereenigingen aan te sporen om ge zamenlijk bij de Regeering aan te dringen om de uitvoer van kaas en vleesch totaal le staken, zij bet tijdelijk. De groole leveranciers worden door de verbazend hooge prijzen vooral in Duitscbland verlekkerd en verdienen reusachtig waarvan ik treilende staal tjes zou kunnen mededeelen, terwijl de minder gegoede de dupe werd en de kleine winkelier steeds keldert totdat ten slotte finale ondergang volgen moet. Ook zijn zeer veel reizigers en agenten de dupe der historie daar genoemde artikelen beslist niet meer te verkoopen zijn, daar de Regeering een prijs stelt waarvoor niet kan worden verkocht en zich het monopolie aanmatigd van verkoopen tot verlaagden prijs, hetwelk de ondergang van veel reizigers zal zijn daar met de grootste inspanning totaal niets kan worden verdiend. M. i. ligt hel op den weg van de Kamer van Koophandel om zoo spoedig mogelijk de Minister te verzoeken om de uitvoer van alle kaas- en vleeschsoorten te ver bieden. Ten zeerste bevreemd het mij dat de Middenstandsbond (zoover mij bekend) zich onzijdig hield. Ik hoop dat de Afdeeling te Amersfoort van ge noemden bond die al meermalen blijk gaf van energie en werkkracht (niet zonder succes, was het na langen strijd) onverwijld zal doen wat kan ter be spoediging van genoemd uitvoerverbod. Nu de vleeschprijzen zoo verbazend stijgen terwijl nog hooger prijs wordt verwacht, vestig ik nogmaals de aan dacht op visch als volks*oedsel. Aan genaam was bet mij dat ik bier in de Plaatselijke Bladen schreef dat zoo spoedig door ons ijverig Gemeente bestuur deze zaak werd behartigd. Hoewel ik de laatste zal zijn om nering doenden te dupeeren, was het m. i. niet de weg om Regeeringsvisch bij de verschillende vischwinkels verkrijgbaar te slellen. Gelijk dit nu reeds bij aan vang geschiedt moet die als op andere plaatsen aan een stalletje verkocht. Aan te bevelen is dat boven voor het stalletje met groote letters de verschil lende viscbsoorten worden vermeld, dan behoeft erikel van de visch welke aanwezig is, de prijs ingevuld. Gelijk ik reeds schreef zijn 2 plaatsen waar wordt verkocht voldoende, bijv. de Vischmarkt en het Soesterkwartier. Amersfoort is niet zoo groot dat de afstand te bezwarend zou zijn. Boven dien zou verkoop op meerdere plaatsen prijs verhoogen en hoeveelheid ver snipperen. Hopende door deze letteren menig klagendeslaper te hebben wakker geschud, is het mijn innigste begeerte om gezamelijk te doen wat kan, daar de eenling weinig kan gedaan krijgen, maargpzamelijkeagitatie veel ten goede kan werken. Ik hoop Me volgende week deze zaken met den Minister te bespre ken en toe te lichten, vandaar'zal het mij aangenaam zijn talrijke bewijzen van deelneming te ontvangen. Hoogachtend, UEd Dw. J. W. EGGINK. BURGERLIJKE STANDEN. Amersfoort. Van 23 tot en met 29 Juli. Geboren Jansje, d. van Elias Wolfs winkel en Elisabeth Majoor. Maria Antonia, d. van Cornelis Johannes Kuiper en Maria Mathilde Theodora Bolder. Hendrika Cornelia, d. van Jacob Hendrikus Hovius en Cornelia Hendrika Spelbos. Bemardus Ja cobus, z. van Wilhelmus Johannes Gerritsen en Gerdina Woerdman. Neeltje, d. van Herman Renes en Neeltje van der Wiel. Franciscus Johannes, z. van Franciscus Johannes Kisner en Francina Catrina Bauland. Helena Johanna, d. van Tbeodorus Christianus van Well en Petronella Johanna Hendrika Verel. Geer- truida Hendrika, d. van Heimen Kok en Aleida van der Heiden. Elisabeth, d. van Johannes Huber en Elisabeth van den Berg. Johanna, d. van Bernard Slots en Teunisje van Beek. Jouke, d. van Jacob van der Werf en Josina Catrina Geertruida Reeders. Jacoba Alijda, d. van Fredrik Abelman en Alijda van Dijkhuizen. Cilia, d. van Jacobus Oldenhof en Cilia Vreekamp. Ondertrouwd: Rein Derk Memelink en Aaltje Mieremet. Johannes van Oosterom en Gerarda Harlogsveld Wouter Bakkenes en Teuntje van Laar. Gehuwd Hendrik Oostrik en Anna Maria de Bruijn. Overleden: Antonia van Dijk, 47 j., echtg. van Wilhelmus van dei Pol. Sophia Woutera Philippa Backer, 76 j., ong. Levenloos aangegeven kind van het vrouwelijke geslacht. Rachelle Julea Goossens, 13 m. Anna Maria Koeslag, 21 m. Amalia Johanna van Wijland, 33 j., ong. Maria Meerveld, 68 j., wed. van Dirk van Willigeriburg. Maria Ludovica Antonia Boschmans, 29 j., echig. van Emile Daubechies. Gerarda Bak ker, 31 j., echtg. van Aalbert Jor- dense. Leusden, Van 23-30 Juli 1915. GeborenAartje, d. van Barend Wallet en Roelofje van Ravenhorst. Willem, z. van Jan van Dorland en Jacoba Boel houwers. Alieda, d. van Jan van der Keulen en Grietje van der Horst. Jansje, d. van Jacob Hendrik de Vries en Wijmpje Male- stein. Ondertrouwd Godefridus Josephus Paanakker en Elisabeth Antonia Muller. Overleden Hermanus van den Berg, 3 maanden. Stoutenburg. Van 23-30 Juli 1915. Geboren: Gerritje, d. van Gerrit Groenenstein en Hendrika van de Hoef. Bertha, d. van Gijsbertos Steenbeek en Johanna van den Bedem. Woudenberg. GeborenPieter Dirk, z. van Antonia Maria Wagensveld. Gerritje, d. van Evert Inkenhaag en Hendrika Valken burg. Dirk Aart, z. van Willem Robbertsen en Maagje van Reenen. Antonie, z. van Andries Hendrikse en Matilda Veenendaal. OveiledenLammert Hazeleger, 3 m. MAÜKTBbRIOHT. AMERSFOORT, 30 Juli 1915 Tarwe f 0.Rogge f0.Boekweit f 0. appelen f 4.a f 11Peren f 5.a f 8.Nieuwe Aardapp. fOOO a f 0.zandaardapp. .'2.40 a f3.25 Hoendereieren f6.60 a f7.p. 100 st. Bruine- eieren f7.a f7.25 per 100 st. Boter f150 a f 1.75 per kilo. Margarine f 0.a f 0. Zoetem. kaas f 0.a f 0.per 50 kilo {kippen f 0.80 it f 1 35 Kuikens fO.OO a f 0.00 Piep kuikens f0.40 a f0.90 Ganzen fO. a f0..Eenden fO.OO k fO.OO p. st. Jonge f0.90 a f 1.20. Hazen f 0.00 a f 0.Wilde konijnen f 0.00 a f 0.00 Tamme f 0.60 a fl.20 Duiven f0.50a f 0.60 paar Magere varkens f 30. a f 45. Varkens r. export f 0.a f 0 Zeugen f 60.a i 90.Biggen f 18 a f 23 Schrammen f 0.a f 0.Vette koeien f 000.a f 000,Guste koeien f 000. t 000.—Kalfkoeien f000.— a f 000.—Kalf- vaarzen f 00.k f00.Os f000.a f000. Pinkstieren f 000. a f 000. Kalveren f 9 tot f 18.— Aangevoerd waren ongeveer heet. Tarwe heet. Rogge. heet. Boekweit. 20 heet. Appelen. 60 heet. Peren. heet. Kleiaardappe- len, 200 heet. Zandaardappelen, 130000 stuks Hoen dereieren. 000 stuks Eendeneieren 000 kilo boter, kilo Margarine, Kilo kaas. stuks Vee, 30 magere varkens Varkens voor exportslagerij 350 biggen 30 zeugen. 3 kalveren. Op de centrale eierteiling der V. P. N. werden Vrijdag 30 Juli aan gevoerd 58134 stuks. De prijs liep voor kipeieren van f 6 70 tot f 7.30. Eendeneieren f 6.50 tot f6.65. Kalkoeneieren f9.00 tot f9.50. Jonge hanen golden f 0.30 tot f0.45, kippen f0.40 tot f 0.47 per kilo. Gemeentelijke Arbeidsbeurs. Geopend eiken werkdag van des v.m. 8—1 J/a en des avonds van 6Va 7'/a ure. Op Zaterdag alleen van des v.m. 8—1 Va ure. Ingeschreven waren op 29 Juli 1915. I. de volgende werkkrachten: 1 bakker. 1 beeldhouwer. 3 bootwerker. 1 dienstbode. 27 grondwerker. 3 kantoorbediende. 3 letterzetter. 2 lootgieter. 2 loopknecht. 35 los werkman. 1 magazijnkneebt. 7 metselaar. 1 mijnwerker. 1 montagewerker. 2 naaister. 16 schilder. 3 schoenmaker. 16 sjouwer. 1 slager. 1 stoker. 5 stucadoor. 2 straatmaker. 30 timmerman. 5 tuinman. 5 veldarbeider. 2 voeger. 3 voerman. 2 werkster. 1 wever. 2 winkelbediende. II. werden gevraagd do volgende werkkrachten 2 bakker. 1 behanger. 2 dienstbode. 1 fitter. 1 kookster. 1 loodgieter. 2 loopjongens. 1 melkveDtcr. 1 motordrijver. 1 rijwielhersteller. 1 smid. 2 werkster. 1 zager. 1 zeepmaker. Voor aanvragen van werkkrachten door patroons woonachtig buiten de gemeente raadplege men de opgave op de stads- aanplakplaatsen. Alle vragen en aanbiedingen te richten tot de arbeidsbeurs Westsingel 7, naast het stadhuis teleph. 374. RECLAME. Haemorrhoiden. Haemorrhoiden (aambeien) worden gewoonlijk veroorzaakt door verstopping, een zittende levens wijze, zwangerschap, sterk prikkelende purgeer middelen, enzen zij werken dodr de vreeselijke jeuk en stekende pijn zeer nadeelig op het humeur van den lijder. Dikwijls worden zij veronachtzaamd, hetgeen aanleiding kan geven tot sterke bloedin gen, verzwering, enz. Foster's Zalf heeft vanaf de eerste aanwending een wonderlijk verzachtenden .en heelenden invloed. Een geschikt diëet en nauwkeurige opvolging van de gebruiksaanwijzing, welke iedere doos vergezelt, doet uw kwaal spoedig genezen. Foster's Zalf (let op den juisten naam) is te Amersfoort verkrijgt», luj den heer A. van de Weg, Langestr. 23. Toezending geschiedt franco na ontv. v. postwissel a f 1.75 per doos. 16 niet een poging te doen om den hoogen geestelijke in handen te krijgen. Het koninklijk hart en de edelmoedige aard van mijn grootvader waren voor dergelijke praktijken niet te vinden. Bis schop Wilfried bleef geruimen tijd aan het Friesche hof en predikte onder oogluikende goedkeuring des konings het Christen dom. Hij maakte vele bekeerlingen die echter voor het meeren- deel na zijn vertrek weder tot het heidendom terugvielen. De familie van Adallinde behoort tot de weinigen die Christen zijn gebleven en Adallinde heeft reeds haar verlangen te kennen gegeven nu Willebrord te Utrecht een nieuwe Christengemeente sticht en vele bekeerlingen maakt, daarheen te reizen ten einde nieuwe kracht voor haar geloof te vinden." „Weet u prinses, waarom Wilfried Brittanje had verlaten?" „O ja, wij hebben die geschiedenis bij ons jongste bezoek te York nog in al haar bijzonderheden vernomen. De hoofdreden zal wel zijn dat koning Alfred een „wil" heeft en bisschop Wil fried insgelijks en dat Alfred oordeelde dat er geen twee koningen te gelijk in Northumberland konden zijn, hij, of Wilfried moest de haas zijn. Beiden, Alfred zoowel als Wilfried, zijn uitstekende menschen. Koning Alfred is een voortreffelijk vorst, een vader voor zijn volk, een bekwaam veldheer en geletterd. Wilfried is zeker een der edelste en grootste mannen dien Brittanje ooit heeft voortgebracht. Maar beiden zijn heereehzuchtig en dus moest een van beiden het veld ruimen. Toen wij in York kwamen, ontving de koning juist een schrijven van den Paus, waarin voor Wilfried werd gepleit en op zijn terugroepen werd aangedrongen. Koning Alfred wilde echter niet. Hij schreef terug dat hij veel, zeer veel voor den Paus wilde doen, deze had hem slechts op de proef te stellen, als het eenigszins mogelijk was, zou hij alle wenschen inwilligen, maar Wilfried weder in Northumberland toelaten nimmer. Wij zagen dus deu bisschop niet te York. Wel was hij in Brittanje, maar hij zwierf van het eene koninkrijk naar het andere. Steeds weldoende, een zegen voor de landstreek door hem bezocht. In Kent kwam hij gedurende een hongersnood. Hij zag met zijn scherp verstand dadelijk dat de lieden van Kent, Saksen, weinig verstand hadden van de vischvangst. Hij bemerkte dat de zee op de kust wemelde van visch. Hij leerde hun het netten maken. Het zou mij niet verwonderen als hij die kunst bij ons Friezen had afgekeken, toen hij aan het hof van mijn grootvader den winter doorbracht. Onze vischers zijn name lijk 's winters als zij met hun schepen niet uit kunnen steeds bezig hun netten voor de volgende lente in orde te maken. In vele plaatsen stichtte hij kerken. Het is haast niet te zeggen hoeveel kerken door hem over geheel Brittanje werden opgericht. En stichtte hij geen nieuwe, dan deed hij de oude, die gewoonlijk van eiken delen gemaakt waren en met stroo of riet bedekt, afbreken en vervangen door nieuwe van steen, ge dekt met looden platen. Maar steeds verlangde zijn hart naar York. Er werd gezegd, dat koning Alfred op zijn sterfbed wel berouw zou hebben, dat hij den edelen geestelijke onverbiddelijk den toegang tot zijn land bleef ontzeggen. Het is mogelijk; als ik het karakter van den koning goed ken, geloof ik het ook wel. Er werd ook gezegd, dat do koning Wilfried zijn zetel had ontnomen omdat deze in weelde leefde. Hij at namelijk uit gouden of zilveren schotels, dronk uit zilveren of verguld zil veren bekerB en had overvloed van juweelen. Ik weet niet of Wilfried zoo rijk leefde. Zeker is het echter, dat de hooge geestelijken, evenals de aanzienlijke Angelen, gewend zijn, gouden en zilveren schalen en bekers te hebben. Zij ont vangen van de koningen prachtige geschenken, geven elkander onderling kostbare voorwerpen, zenden naar Rome kunstwerken van hooge waarde, waarbij goud, zilver, ivoor en juweelen steeds vertegenwoordigd zijn. Wordt vervolgd.)

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1915 | | pagina 2