NESTLE X rz7 TEEM gebruik FARINE LAGTEE RAADSSTUK. Plaatselijk Nieuws. RECLAME. vorrad een groote internationale Raad, waarvoor reeds ongeveer 100 heivor- ragende personen, beboorende tot verschillende politieke partijen in de diverse landen, zich bereid hebben verklaard, deel uit te maken. Wat er aan vredesuitingen verschijnt in de oorlogvoerende landen wordt, voor zoo ver dat mogelijk is, door den Raad bijeengezameld en naar andere oorlogvoerende landen doorgezonden. Op deze wijze vooral hoopt de Anti- Oorlogsraad den vrede te bespoedigen, de woorden van Minister Cort van der Linden (die op het kantoor als devies door een welwillende dameshand zijn aangebracht) tot de zijne makende: sin doze zaak is het niet de vraag, of de kansen groot of klein zijn, om een uitweg te vinden uit dezen dool hof van ellende, maar wij moeten doeD, wat onze hand vindt om te doen." De Kon. familie op Het Loo. De Koninklijke familie komt heden op Het Loo voor een verblijf van ongeveer twee weken. Voorziening in de winterprovisie. Maandag heeft in de de Lairesse- zaal in het gebouw van de Grafelijke Zalen te 's-Gravenhage een vergade ring plaats gehad, bijeengeroepen door het Bureau van de Commissie voor de voeding van mensch en dier en onder leiding van den Minister van Landbouw, den heer Posthuma, in wel ke vergadering tegenwoordig waren vertegenwoordigers van de verschil lende Nederl. gemeenten, n.l. voorde Vereeniging van Nederl. Gemeenten, de voorzitter de beer Edo Bergsma, burgemeester van Enschedé en lid van de Eerste Kamer der Staten-Ge- neraal; voor de vereeniging van plat telandsgemeenten, de voorzitter en de secretaris en voorts voor de gemeente Amsterdam de wethouder, de heer Wibaut; voor de gemeente Rotterdam de wethouder, de heer Stulemeyer en voor de gemeente Den Haag, de bur gemeester, de heer Van Karnebeek. Voorts werd de vergadering bijge woond door afgevaardigden van eenige maatschappijen van landbouw, als ver tegenwoordigende de streken welke aardappelen en peulvruchten produ- ceereu en wel die streken waar zij het meest voor den handel geteeld worden door den voorzitter en den secretaris van het Nederl. Lanrtbouw- comité en den voorzitter en den secre taris van den Ned. Tuinbouwraad, als vïitegenwoordigende de producenten van groenten: en nog door eenige andere personen die ervaring bezit ten op het gebied der distributie. Doel der vergadering was te trachten, gezamenlijk tot een resultaat te komen, inzake de voorziening in de winter provisie van de gemeenten. Naar aanleiding van de gevoerde be sprekingen, zullen nu bij de gemeen ten inlichtingen worden ingewonnen over de vraag, boever haar medewer king op dit gebied zou kunnen gaan. De duurte der levensmiddelen. Door het hoofdbestuur van den Chr. Nat. Werkm.-Bond en bet Nederl. Luthersch Werkliedenverbond, samen ongeveer 45000 werklieden vertegen woordigende, is aan de Regeering een adres verzonden met dringend verzoek stappen te willen doen om zoo mo gelijk de meest voorkomende levens middelen goedkooper beschikbaar te stellen. Dit adres, dat verzonden werd vóór nog het uitvoerverbod van aardappe len genomen was, legt den nadruk op de lioo^e prijzen van dit meest voorkomend voedingsmiddel van den werkman, alsook op enkele groente soorten, spek en vet. Tevens wordt de aandacht geves tigd op den hoogen prijs der brand stoffen en dien van het brood van gebuild tarwemeel. Met dankbare erkenning voor het vele goede, door de Regeering reeds gedaan, wordt met vrijmoedigheid de wensch kenbaar gemaakt, dat ook ten opzichte van genoemde punten zal worden getracht, de arbeiderskringen tegemoet te komen, en dezen in hun zwaren strijd om het bestaan te helpen. «Ned.i Een belangrijk besluit als dat bet openbaar onderwijs maar ten goede zal komen Op de te Zwolle gehouden alge- meene vergadering van het Nederl. Onderwijzers-Genootschap kwam aan de orde de motie-Tiel, luidende: »De algemeene vergadering van het Nederl. Onderwijzers-Genootschap, ge houden op 3, 4 en 5 Augustus 1915 te Zwolle, overtuigd van de wensche- lijkheid van één algemeene vakver- eeniging van Ned. openbare onder wijzers, draagt het hoofdbestuur op, in overleg te treden met de hoofd besturen van den Bond van Nederl. Onderwijzers en de Vereeniging van Hoofden van Scholen in Nederland, om te komen tot fusie der drie ver- eenigingen en gaat over lot de orde van den dag." Het hoofdbestuur van het Genoot schap stemde geheel met geest en bedoeling van het voorstel-Tiel in. De voorzitter betreurde geenszins den strijd met den »Bond<(, want daardoor is gerijpt de idee ééu groote vakvereeniging, maar die strijd is geworden tot een strijd na den strijd en dient nergens meer toe dan schade aan beide partijen. Uitvoerig betoogde de voorzitter de noodzakelijkheid en de mogelijkheid, maar stelde voor te lezen: «krachtig te streven naar en alle maatregelen te nemen, welke leiden tot een fusie der drie bestaande vereenigingen." Onder daverend applaus werd deze gewijzigde motie aangenomen. RECLAME. |b y\ I en zuinig In het (KINDERMEEL) In leder* |k het be8te Apotheek of Hk voedingsmiddel drogisterij H voor Kinderen voorhonden Verbouw voormalige Ambachtsschool. Nu weldra de nieuwe ambachtsschool aan den Leusderweg in gebruik zal kunnen worden genomen en de ge- meentede beschikking krijgt over het gebouw aan het Davidshof, hebben wij overwogen voor welke doeleinden dit gebouw bet meest geschikt zal zijn, waarbij in de allereerste plaats diende te worden gelet op de bestaande in deeling van het gebouw en ten tweede op de eischen die daarin te vestigen takken van dienst zouden stellen. Om er in te vestigen een of andere school, kantoor van den Ontvanger of kantoor voor Burgerlijke Stand en Bevolking met trouwzaal zou de ver bouw en inrichting der bestaande loca- liteiten dusdanige offers vragen, dat het eerder overweging verdient daar voor na verloop van tijd andero plannen te overwegen. Meer in het karakter van het gebouw en daardoor met minder kosten ge paard gaande is de vestiging daarin van bureaux, bergplaatsen en maga zijnen voor Openbare Werken, Bouw en Woningtoezicht, Arbeidsbeurs, brandweer en vergaderlokalen. Door vestiging van die diensten zal in het Raadhuis ruimte vrij komen, waaraan zeer veel behoefte bestaat en zullen deze bij elkander behoorende diensten afdoende zijn ondergebracht een groot voordeel is ook, dat alles, betrekking hebbende op de brandweer bij elkander en onder direct toezicht van den Commandant zal kunnen wor den opgeborgen. Een en ander is ook omschreven in bet rapport van den Gemeentearchitect dienaangaande dat met de daarbij be hoorende teekening hierbij wordt over gelegd. Wij hebben de eer U voor te stellen te besluiten de oude ambachtsschool te bestemmen voor de doeleinden boven genoemd en ons voor de inrichting een crediet te verleenen van f11500. Zoodra de lokaliteiten in gereedheid zijn gebracht zal U een voorstel be reiken omtrent aanstelling van een concierge. Ds. H. W. Stenfert Kroese, uit Rotterdam, hoopt aanstaanden Zondag voor te gaan in de Remoostrantscbe kerk, alhier. Bij het eindexamen II. B. S. in de provincie Utrecht zijn van groep V geslaagd W. J. v. d. Berg, J. Homan van der Heide, J. V. Lans en' W. v. Spiegel, allen leerlingen van de H. B. S. alhier. Aan het eindexamen is deelgenomen door 105 candidaten, van wie 92 met goed gevolg; van de 24 candidaten uit Amersfoort zijn er 21 geslaagd. De jongedames M. E. Maassen en W. C. M. Peet verwierven de Lagere akte Fraosche taal. Mej. C. C. de Jager behaalde te 'sGravenhage de acte Engelsch. L. O. De heer H. J. H. Geraedts mocht bij de te 's Gravenhage door de Neder- landsche Toonkunstenaarsvereeniging gehouden examens het diploma voor piano (lager onderwijs) verwerven. De heer F. J. Spruyt slaagde voor heteindexamen G. A. van Swieten- tuinbouwschool te Frederiksoord. Behalve de reeds vermelde, zijn nog de volgende prijzen ingekomen voor het stedelijk kegelconcours van 14 Aug. as.: Drie kruisen van de kegelclub nUdi"; een zilv. medaille van de kegelclub «Gooi bout"; een idem van de kegelclub «Val om", een emaille kruis van de kegelclub »W. O. D. A. N". De prijzen zijn geëtailleerd in het sigarenmagazijn «de Moor". De uitvoering door de Belgische Tooneelkring Woensdagavond in »Amicitia« gegeven, mag uitstekend geslaagd heeten, wat spel betreft. De opkomst was gering. Alle spelers ver vulden hun moeilijke rol op een wijze, die bewondering afdwong, en toonden hoe ver dilettanten het kunnen bren gen. De Symphonie der geïnterneerden verleende haar medewerking. Het was een waar genot dit orchest te hooren. GEMENGD NIEUWS. Een niet-alledaagsch huwelijk. Woensdag is te Naarden een Huwe lijk gesloten tusschen een jongeman en een jonge lochter, wier eigen zus ter de tweede vrouw is van den vader des bruigoms. Men begrijpt, dat daaruit zonder linge combinaties ontstaan De vader van den bruigom is nu de zwager van zijn eigen zoon, ter wijl de zuster der bruid levens haar schoonmoeder is. De zaak wordt nog ingewikkelder als men weet. dat uit het. tweede huwelijk van bruigoms vader een dochtertje is gesproten, een half-zuster dus van den bruidegom, die nu de behuwdoom is geworden van zijn zusje terwijl de jonge vrouw die de eigen tante is van dit kind, nu tevens haar schoonzuster is. Men kan natuurlijk nog meer niet- alledaagsche verhoudingen bedenken, ook in verband met mogelijke nieuwe geboorten. Aan het station te Groningen kwam uit Duitschland een 8-jarig ventje aan uit Oldenburg. Het kereltje was in het bezit van een behoorlijken pas en droeg op de borst een groot papier met het opschrift: »Ich, Hein- ricb Eilers, will nach Hernn C. Ben- ninga in Groningen, Zuiderdiep 138 (Holland)". De jeugdige passagier was een van de 6 kinderen van de schoonzuster van Benninga, die in verband met den oorlogstoestand in zeer drukkende om standigheden verkeert (haar man is aan het oostelijk front) en daarom een van haar kinderen aan baar zuster bad gezonden. BURGERLIJKE STANDEN. Amersfoort. Van 30 Juli tot 6 Augustus. GeborenGerarda, d. van Hendrik Cornells Ipenburg en Gerarda Hen- drika Wassink. Tberesia, d. van Leonardus Hendricus Ravenstein en Gerarda Elisabeth van Üven. Maria Alijda, d. van Hendrik van der Hoef en Rikje de Bruin. Antonia Hen- drika, d. van Jan Staal en Grietje Jansen. Jan Johannes, z. van Ger- rit Laseur en Willemijntje van Veen. Pieter, z. van Jan Ouwerkerk en Aaltje Koops. Geertruida Hendrika, d. van Teunis Wijnands en Jannetje Bosch. Hendrik Cornelis, z. van Daniël Schooneveld en Hendrika Mar gareta van der Put. Ondertrouwd: Willem Termaat en Maria Willemina Jaarsveld. Her man Steen en Anna Maria Maas. Getrouwd: Teunis van Boekelen en Henderika Arendina de Vroome. Gerrit van Hartingsveld en Gerritje Kraan. Overleden: Henderika Willemina Brinkerhof. Wilhelmus Gerardus Poort, 71 j., wednr. van Hendrina ter Berg. Jan Willem Gijsbertse, 2 j Jacob Klasser, Gl j., echtgenoot van Hester Reintje Vos. Levenloos aangegeven kind van het vrouwelijk geslacht. Jan van Binnendijk, 11 d. Johannes van der Linden, 65 j., wednr. van Barta van Bekkum. Maria Jacoba Borst, 88 jr., ongehuwd. Leusden, Van 30 Juli6 Aug. Ondertrouwd Geurt de KruyfT en Elisabeth van Putten. Overleden: Teunis Boersen, 19 j., ongeh. Stoutenburg. Van 30 Juli6 Aug. Ondertrouwd: Jan Dasselaar en Hendrikje van Diermen. Woudenberg. Ondertrouwd: Johannes van Ros- sum, 27 j. en Gijsbertha Methorst, 28 j. OverledenElizabeth van Egdom, gehuwd met Maarten van Mill, 43 j. MARKTBERICHT. AMERSFOORT, 6 Aug. 1915. Tarwe f 0.Rogge f0.Boekweit f 0. appelen f5.a f9.Peren f 3.50 a f 10.Nieuwe Aardapp. f0 00 a f 0.zamlaardapp. f2.40 a f2.60 Hoendereieren f 6 50 a f 6.90 p. 100 st. Bruine- eieren f6.90 a f7.25 per 100 st. Boter ?150 a f 1.60 per kilo. Margarine f 0.a f 0. Zoetein. kaas f 0.a f 0.per 50 kilo Kippen f 0.90 a f 1.50 Kuikens fO.OO a f 0.00 Piep kuikens f0.50 a f 0.90 Ganzen t u. a f0.Eenden f 0 00 a fO.OO p. st. Jonge f0.80 a fl.20. Hazen fO.OO a f0.Wilde konijnen I 0.00 a f 0.00 Tamme f 0.70 f120 Duiven f 0.50a f 0.60 paar Magere varkens f 25.— a f 35. -Varkens t. export f 0.a 0Zeugen f70.a fl.70 Biggen f 18a f30Schrammen f0.a f 0.Vette koeien f 000.a f 000,Guste koeien f 000. a fUOO.—Kalfkoeien f 000.— a f 000.—Kalf- vaarzen f 00.h f 00.Os f 000.f 000. Pinkstieren f Ua f 000. Kalveren f 10 tot f '18.— Aangevoerd waren ongeveer heet. Tarwe heet. Rogge. heet. Boekweit. 30 heet. Appelen. 200 heet. Peren. heet. Kleiaardappe- len, 200 heet. Zandaardappelen, 130000 stuks Hoen dereieren. 000 stuks Eendeneieren 600 kilo boter, kilo Margarine, Kilo kaas. stuks Vee, 10 magere varkens Varkens voor exportslagerij 250 biggen 30 zeugen. 4 kalveren. Op de centrale eierveiling der V. P. N. werden Vrijdag 6 Aug. aan gevoerd 54499 stuks. De prijs liep voor kipeieren van f 6 45 tot f 7.00. Eendeneieren f 6.5Ü tot f G.70. Jonge hanen golden f 0.50 tot f 0.61, kippen f 0.43 tot f 0.45 per kilo. Gemeentelijke Arbeidsbeurs. Geopend eiken werkdag van des v.m. 8—l'/i en des avonds van 67, 71/, ure. Op Zaterdag alleen van des v.m. 8 17» ure. Ingeschreven waren op 5 Aug. 1915. I. de volgende werkkrachten: 1 beeldhouwer. 4 naaister. 3 bootwerker. 12 schilder. 1 dienstbode. 2 schoenmaker. 1 electricien. 14 sjouwer. 30 grondwerker. 1 slager. 1 handelsreiziger. 1 stoker. 3 kantoorbediende. 5 stucadoor. 3 letterzetter. 2 straatmaker. 2 loodgieter. 24 timmerman. 2 loopknecht. 4 tuinman. 34 los werkman. 4 veldarbeider. 1 magazijnkneebt. 3 voerman. 3 metselaar. 2 werkster. 1 mijnwerker. 1 wever. 1 montagewerker. 2 winkelbediende. LI. werden gevraagd de volgende werkkrachten 2 bakker. 1 dienstbode. 1 kookster. 1 loodgietersleerling. 2 loopjongens. 1 motordrijver. 1 gasfitter. 1 rijwielhersteller. 1 slager. 1 smid. 1 zager. 1 zeepmaker. Voor aanvragen van werkkrachten door patroons woonachtig buiten de gemeente raadplege men de opgave op de stads- aanplakplaatsen. Alle vragen en aanbiedingen te richten tot de arbeidsbeurs Westsingel 7, naast het stadhuis teleph. 374. RECLAME. Velen hebben een nieraa/idoening doch weten het niet. Velen hebben een nierae-idoening, doch weten het niet, omdat deze dikwijls zoo sluipend zich ver der ontwikkelt. Uiterlijk schijnt de patiënt een goede gezondheid te genieten, behalve dat hij nu en dan last heeft van rugpijn en een zwaar, dof gevoel Doch reeds spoedig en plotseling kan hij er last van hebben, dat scherpe pijnen door zijn len denen en rug trekken, het water kan bewolkt zijn en neerslag achterlaten, soms heeft hij voortdurend aandrang tot unneloozing, het kan ook zijn dat de loozing moeilijk en pijnlijk geschiedt. Voorts kunnen zijn ledematen opzwellen door water (waterzucht), het bart schijnt aangedaan, de handen en voeten zijn rillerig, hij kan last krijgen van rheumatiek of jicht. Het is noodig in te grijpen, voordat uw nieren ernstig ontstoken worden. Een goede kuur met Foster's Rugpiju Nieren Pillen dient de ontsteking en overwerktheid, der niereiTop te heffen, en de natuiirüjke werking der nieren en blaas te her stellen. Dit geneesmiddel werkt spoedig en recht streeks op de nieren en herstelt haar goede werking, waardoor het bloed volkomen gezuiverd wordt, ten gevolge waarvan de oorzaak van uw lijden wordt weggenomen. Te Amersfoort verkrijgbaar bij A. van de Weg, Langestraat 23. Toezending geschiedt franco na ontv. v. postwissel a f 1.75 voor één, of f 10.voor zes doozen. Eischt de echte Foster's Rugpijn Nieren Pillen, weigert elke doos, die niet voorzien is van nevenstaand handels merk. 32 die zich straks beneden Stavoren in tweeën splitst. De stroom die Stavoren de waren uit Trier, Keulen, Utrecht toevoert, welke de kooplieden van Stavoren weder naar Brittanje, Gallië, Denemarken, de Oostzee, enz., brengen." Zij reden een helling af en stonden voor een groote platte veerpont, die door twee en dertig roeiers bediend werd. De mannen rustten op hun riemen. Twee mannen, die het bestuur der pont hadden, bogen diep voor de prinses, die met haar gevolg langzaam de pont opreed. De paarden keken droomerig rond en op een eigenaardigen kreet van een der bestuurders plasten de riemen in 't water en het zware gevaarte zette zich in beweging. Dodo die eerst bad willen afstijgen, bleef zitten, toen hij bemerkte dat de prinses niet de minste aanstalten maakte haar paard te verlaten. Theudesinde die zijn bedoeling begrepen had, zei: „Blijf zitten, de paarden zijn er aan gewend, zij doen zoo dikwijls de rei». Zij worden niet onrustig." Snel en met nog al sterke deining vloog de pont over den krachtigen stroom en hield recht aan op het havenhoofd. Met groote behendigheid hielden de roeiers op een zeker oogenblik op met roeien en zacht ging het vaartuig vooruit om bijna zonder eenigen schok tegen den kant te gaan liggen. Een wit pad liep vrij steil naar boven. Links zag Dodo een bosch van masten. Het waren de tallooze schepen die in de haven lagen. Men reed het pad op en kwam uit op eon breeden weg, die met een bocht naar rechts liep. Toen het gezelschap op dien weg was, zag Dodo Stavoren aan zijn voeten liggen. Achter de stad zag hij het kasteel met zijn vijf torens, zijn zware steenen brug en zijn leien daken. Somber lag het daar, aan de rechter zijde omgeven door dicht geboomte en onmiddellijk daarnaast twee groote vijvers. Juist toen Dodo nieuwsgierig was welken weg de prinses zou inslaan, kwam Adallinde aanrijden en zei iets tegen Theudesinde. Deze knikte met het hoofd en Adallinde reed weg, gevolgd door Hiltrude en Zwanehilde. Zij sloegen den weg naar de stad en het kasteel in. „Zij gaat haar oom een bezoek brengen," zei Theudesinde tot Dodo, als antwoord op zijn vragenden blik. „Wij gaan dezen weg, tenminste als gij lust hebt mij te volgen?" „Ik ken geen grooter genoegen," antwoordde Dodo levendig. Zij reden nog een paar stappen den grooten weg op en sloegen toen rechts af in de richting van de Almere. „Ziet gij dat woud vroeg Theudesinde in de richting van het Zuidoosten wijzende. „Dat is het bosch waar Radboud en Ragenfried thans jagen. Het is het bosch van Harich of Gaasterland, een gedeelte van het oude Heilige Woud. Tal van evers en herten zijn er in verscholen." De zijweg, dien zij ingeslagen hadden, bleek weldra een dichte laan te zijn. De plantengroei links en rechts van den weg kreeg een steeds weelderiger karakter. De boomen groeiden van boven haast tegen elkander aan en waren tot bijna aan den grond met welig uitspruitende takken bezet. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1915 | | pagina 2