NIEUWE TÈT\ Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecbt. No. 67. Zaterdag 21 Augustus 1915. 44e jaargang VERSCHIJNT WOENSDAG ER ZATERDAG. DE OORLOG. BINNENLAND. FEUILLETON. PRINSES THEUDESINDE. Amersfoortsche Courant. ABONNEMENTSPRIJS: Per 8 maanden met Zondagsblad 1.15; Franco per post door het geheele .Rijk 1.25. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER Bureau: Langestraat 77. Telephoonn. 69. ADVERT ENTIËN: Van 16 regels 0.50; iedere reg9l meer 7'/, Cent. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. Polen als bufferstaat. De correspondent van de »New-York Worldcr laat weer eens iets van zich hooreu. Hij heeft het thans over de Poolsche kwestie en zegt, dat als Duitschland Oostenrijk en de Polen huD gang kunnen gaan, binnen niet al te langen tijd het koninkrijk Polen weer hersteld zal zijn, nadat bet een eeuw van de kaart verdwenen was. In tegenstelling met de berichten uit Petrograd, die beweren, dat de kroning van aartshertog Karei Stephan tot koning van Polen aanstaande zou zijn, zegt de correspondent, dat er niet van een eigenlijk koninkrijk onder een eigen gekroond hoofd sprake kan zijn. Het herstel van het oude Polen binnen zijn vroegere grenzen is een utopie. Duitsch land kan na al de offers, die bet zich voor de bevrijding van Polen getroost heeft, niet nog eens bovendien de eigen Poolsche proviocies gaan afstaan. Het bestaan van het nieuwe rijk zal dus te allen tijde geheel in handen moeten blijven van Duitschland en Oostenrijk, die er de leiding van op zich zullen nemen. Vermoedelijk zal het deel uit gaan maken van het Oostenrijksche gebied (welks lappendeken blijkbaar nog niet bont genoeg is!) en gebruikt worden als een bufferstaat tegen Rus land, zegt de correspondent. Men ziet dus, dat het met deze bevrijding der Polen al evenmin rooskleurig gesteld is als met die, welke de Russen hun beloofden Nöch in Weenen, nóch io Berlijn, gaat de correspondent voort, gelooft men, dat na dezen oorlog het Russische gevaar geweken zal zijn. Een natie, die van 62 millioen inwoners in 1842 tot 166millioen in 1912 aangroeide, welker geboortecijfer van de laatste 15 jaren 47 millioen bedraagt tegen 12 millioen in Duitschland zoo'n natie »komt terugc. Men moet dus maatregelen nemen om den toekomstigen Russischen zondvloed te kunnen keeren. Daarbij zijn de Polen goede vechtersbazen en Duitschland en Oostenrijk hebben er belang bij om goed wat kanonnen- vleesch in Polen in voorraad te houden meent Von Wiegand, al zegt hij het dan ook anders. De paus ziet het herstel van Polen ook gaarne, daar van de 12 millioen inwoners er 9 millioen Katholiek zijn. Een telegram uit Genève aan de «Daily Express« meldt, dat volgens berichten, te Bazel uit Müncben ont vangen, keizer Wilhelm zijn triom- pbalen intocht in Warschau heeft uit gesteld als gevolg van verschil van meening tusschen Berlijn en Weenen aangaande den toekomstigen koning van Polen en het aan te nemen beleid nopens de behandeling van de Poolsche natie. De onderhandelingen tusschen de beide hoofdsteden duren nog voort. Het geheim van den stilstand in het Westen. De oorlogscorrespondent van de Daily Chronicle heeft een langen tocht gemaakt langs het Fransche fronten is tot de slotsom gekomen dat de stilstand, die langs het geheele front heerscht, volkomen begrijpelijk is. Er zal een dag komen, meent bij, dat de Duitschers gebrek aan manschappen krijgen. Het voortdurend offensief eischt de meeste slachtoffers en hoe langer dit in het oosten duurt, hoe zwakker het Duitscbe leger worden zal. Er zal dus een oogenblik komen, dat de Duitschers genoodzaakt zullen zijn hun front te bekorten en opdat oogenblik wachten de staven van het Fransche, liritsche en Italiaanschfe leger. Dan eerst zullen zij hun slag slaan. Wanneer dat oogenblik zal komen kan nog niemand voorspellen. De houding der Balkanstaten en de gebeurtenissen aan de Dardanellen zullen daarop ongetwijfeld grooten invloed uitoefenen. Intusschen bereiden de werkplaatsen in Frankrijk en Engeland zich voor hun taak voor. Niemand heeft aan bet begin van den oorlog bevroed, welke reusachtige hoeveelheden schietvoorraad noodig zouden zijn. Thans haalt men het verzuim in. In het algemeen kan men zeggen, dat de Fransche soldaat be grijpt. dat bij zijn tijd afwachten moet. De vrije dagen, die hem thans werden toegestaan, ieder 4 heele dagen naar huis, hebben hem goed gedaan. Men is bang geweest, dat de terug keer in het eigen huis den geest zoowel van den soldaat als die van zijn gezin verslappen zou, maar het tegendeel is waar. Men heeft den Franschen soldaat en de Fransche vrouw onder schat; men heeft verkeerd gedacht, toen men in de meening verkeerde, dat hij in staat was voor een korte opwinding, maar niet voor een lang taai vasthoudenmen heeft zich ver gist, toen men geloofde, dat de Fran sche vrouw niet in staat zou zijn alleen voor langen tijd den grooten kommer te dragen. Het Fransche volk is van heel wat solieder stof gemaakt, dat men het gemeenlijk pleegt voor te stellen, be sluit de correspondent. Engeland» medeplichtigheid. Dr. Lyttelton, boofdleeraar aan het Eloncollege in Engeland, heeft in een preek te Norfolk verklaard, dat de Britsche hebzucht heeft bijgedragen tot het uitbreken van den oorlog. Vijftig jaren lang, zeide hij, heeft Engeland getracht de midden-Euro- peesche mogendheden buiten te sluiten. Men behoorde de feiten eerlijk te erkenneD. Hij wilde Duitschland geen oogenblik verontschuldigen, maar dit deed niets af aan Engelands mede plichtigheid. Indien slechts één staat in Europa volkomen naar Christelijke beginselen bad geleefd, zou waar schijnlijk geen andere natie den oorlog hebben aangedurfd. Uit Belgis. De Amsterdamsche correspondent van de «France de Demaiu« zegt, dat sedert Maart negen onderzeebooten op i de werf van Antwerpen op stapel zijn gezet. Twee er van zijn in de vaart, drie anderen werden door den vliegeraantal in April vernietigd. Thans is de geheele werf overdekt met een ijzeren dak met zandzakken. De Duitschers gaan door, zich Diet erg heusch tegen de Belgen te gedragen. Een Belgische senator, Capelle, kreeg een muilpeer, omdat hij den Duitschen luitenant, die in zijn buis woont, niet groette. Uit alle huizen wordt nog steeds het huisraad gesleeptde burgers moe ten het zwaarste werk verrichten, op straf van booge boeten. In Meenen werd voor meer dan 800.000 francs aan meubelen uit de buizen gesleept. De gewezen burgemeester van Brus sel, Max, wordt zeer streng in zijn gevangenschap bewaakt. Hij mag niet meer correspondeeren met de Belgische staatslieden. Ter gedachtenis van den slag bij Haelen van 11 en 12 Augustus, werd in Turnhout een inzameling gehouden en bad onder leiding der Duitsche over heden een plechtigheid plaats aan de graven der gesneuvelde Belgen en Duitschers. Langs de noordgrens van Vlaanderen, van Watervliet tot aan de Noordzee, zijn sinds Zondag de landstormregi menten verviervoudigd in aantal. Op elke tweehonderd meter worden wacht huizen getimmerd, vermoedelijk om de desertie onder de troepen tegen te gaan. De «Westminster Gazetten deelt mede, dat het Engelsche fonds tot leniging van den nood in België thans ruim 760.000 pond bedraagt. Het uitmoorden der Armeniërs. Een doorgesmokkelde brief uit Con- stantinopel, dien de Daily Mail weergeeft, geeft een eigenaardigen kijk op de middelen, die de Turken tegeD de Armeniërs toepassen. Daar alle mannen van 20—45 onder de wapenen zijn en die vap 4560 bij de militaire transporten dienen, zijn alleen de grijsaards en de vrou wen en kinderen in hun woonplaatsen achtergebleven. Ook enkelen, die zich van den militairen dienst vrij hebben gekocht. Al deze Armeniërs worden onder de meest uiteenloopende voor wendsels in de gevangenissen geworpen, terwijl anderen naar de woestijn wor den gezonden, waar zij wel langza merhand van gebrek moeten omkomen. Velen zijn met knuppelslagen afge maakt, anderen opgehangen. Het schijnt de bedoeling der Turk- sche regeering te zijn, met alle moge lijke middelen thans het Armeenscbe ras te doen uitsterven. De schrijver geeft getallen voor verschillende dor pen en geeft nauwkeurig bijzonder heden. Turkije beeft zich onlaDgs verdedigd tegen de aantijging van gruwelen te plegen tegbn de Armeniërs, door te verklaren dat de Armeniërs trachten de militaire maatregelen van Turkije in de war te sturen, waardoor men genoodzaakt was ze te verwijderen uit de streken, waar spoorlijnen of opslagplaatseo van strategisch belaDg waren. Er werd echter niet bij gezegd, hoe zij verwijderd werden. Hierop geeft de brief een eigenaardigen kijk. Steenkolen voorziening. De vergadering van de nijverheids commissie, waarop nogmaals hetsteen- kolenvraagstuk ter sprake zal komen, zal Maandag 23 Augustus in de Rol zaal op het Binnenhof, onder leiding van den Minister van Landbouw, wor den gehouden. Het doel der vergadering is uiteen gezet in een schrijven door den Minis ter aan de nijveiheidscommissie ge richt; terwijl ook de voorzitter van de nijverheidscommissie, prof. Is. P. De Vooys, namens het kolenbureau een uiteenzetting van de zaak, waar om het gaat, aan de oproeping tot de vergadering heeft toegevoegd. Iliatoriach romantisch verhaal. 17) „Wel, hij is veel te trotsch. Hij denkt geheel niet aan meisjes als ik. Zijn verlangens reiken hooger." Haar oogen dwaalden snel af naar Theudesinde. Dodo zag het en er kwam plotseling een levendige uitdrukking in zijn oogen. „Bedoelt gij dat hij aan do prinses denkt?" vroeg hij haastig. Hiltrude's lipje krulde zich spijtig. „Ja, dat bedoel ik, maar maak u niet ongerust. Zijn verlangen zal wel nimmer bevredigd worden. Het geslacht Brunone is reeds machtig genoeg in do oogen van den koning en hij zal er niet over denken Egbert tot zijn schoonzoon te nemen. En bovendien is de prinses geheel en al niet verliefd op hem. Zij mag hem zelfs volstrekt niet lijden." Dodo's gelaat klaarde op. „Stel u gerust." „Waarom moet ik mij gerust stellen?" „Dat weet gij wel." „Ik, hoe dan?" „Houd u maar zoo dom niet," zei Hiltrude, nu werkelijk bits. Dodo genoot onuitsprekelijk. „Wat bedoelt gij toch?" vroeg hij, zoo ernstig mogelijk. „Hoe hebt gij den dag doorgebracht?" vroeg Hiltrude, zonder zijn vraag te beantwoorden. „O, ik ben den geheelen dag in gezelschap van de prinses geweest. Zij heeft mij allerlei lieflijke plekjes van de schoone omstreken der stad laten zien. Radboud en Ragenfried waren in het bosch op de jacht." Dit werd losweg gezegd, maar Dodo sloeg aandachtig Hiltrude gade en zag maar al te goed dat zij zijn mededeeling zeer on aangenaam vond. „Uw kansen op Theudesinde zijn al even gering als de mijne op Egbert Brunone," zei zij, terwijl haar gelaat door een blos overtogen werd. Dodo lachte. „Ik vrees het ook." „Maak u dan niet bespottelijk." „Doe ik dat dan? Ik dring mijn gezelschap aan de prinses niet op, dat weet gij ook wel," zei Dodo schijnbaar ernstig. Hiltrude antwoordde niets. Zij moest erkennen dat Dodo de waarheid sprak. Hij had het gezelschap van de prinses nooit gezocht. Dat hij en Theudesinde toch met elkaar in aanraking kwamen, was bloot toeval geweest. Tenminste dit kwam Hiltrude zoo voor. Beiden stonden een oogenblik zwijgend tegenover elkander. Dodo wist eigenlijk niet recht wat hij verder zou zeggen. Hiltrude was te lief meisje om haar nog meer te bedroeven. Zij was van den beginne af zeer vriendelijk voor hem geweest en was blijkbaar al van hem gaan houden. Daar zij een meegaand karakter had, behoorde hij te zorgen dat haar genegenheid voor hem geen dieper wortel schoot, anders zou haar dat veel verdriet kunnen berokkenen, en dat zou toeh werkelijk jammer zijn. Terwijl hij nog peinsde wat hij tot haar zeggen zou, werd hij uit zijn moeilijke positie bevrijd doordat de pont den overkant bereikt had, en allen plotseling zich in beweging stelden om haar te verlaten. In het gewoel was hij weder naast Theudesinde gekomen, die zich gereed maakte op te stijgen. Dodo hielp haar, en nauwelijks zat zij in den zadel of'Radboud kwam met Dodo's paard en zei„Rijdt gij beiden maar vast vooruit, wij komen wel." Dodo steeg op, en zoo sloeg hij aan de zijde van Theudesinde den weg naar Medemblik in. Toen hij eenige minuten later omzag, bemerkte hij dat Hiltrude, Zwanehilde en Adallinde achter hen reden maar op vrij verren afstand.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1915 | | pagina 1