farine\|s:~ lactée fl6bruk NESTLÉ Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. RECLAME. De paus en de vrede. Mr. L. H. W. Regout, Neerland's tijdelijke gezant bij bet Vaticaan, is door den paus ODtvangen tot het aan bieden van zijn geloofsbrieven. De paus uitte de hoop, dat de be noeming van den heer Regout in de naaste toekomst een belangrijke fac tor voor het herstel van den vrede in Europa zal worden. Nadat de paus zich eenige oogen- blikken met den heer Regout had on derhouden, hield bij een korte samen- spreking met hem in departiculiere bibliotheek. Daarna bezocht de heer Regout den staatssecretaris Gaspari, waarna hij ging bidden aan het graf der aposte len in de basiliek van St. Pieter. Nader seint Reuter uit Rome: De woorden van den paus worden hier uitgelegd als een bevestiging van de meening, dat de Nederlandscbe ge zant bij het Vaticaan werd geaccre diteerd, hoofdzakelijk om het initiatief van den paus ten gunste van den vrede te ondersteunen en ook om de Nederlandscbe Regeering in staat te stellen, den paus uit te noodigen om deel te nemen aan de toekomstige vre desonderhandelingen, welke, zooals sommige kringen meenen, te 's-Gra- veohage gehouden zullen worden. Ook meent men, dat mgr. Tacci Porcelli de pauselijke nuntius voor België, ook geaccrediteerd zal worden als pauselijk internuntius voor Neder land en waarschijnlijk als pauselijk afgevaardigde te 's-Gravenhage zal optreden. De autoriteiten te Rome zijn van oordeel, dat de Paus naar alle waar schijnlijkheid het initiatief zal nemen tot het indienen van vredesvoorstellen. Deze meening wint veld als gevolg van de verstoorde relaties tusschen Duilschland en de Vereenigde Staten van Noord-Amerika en van het feit, dat alle neutrale landen geweigerd hebben stappen bij de oorlogvoeren den te doen. Het passeeren van de grens. Men meldt van de Belgische grens d.d. 17 Augustus: Gisteravond is het andermaal aan 34 personen gelukt de grens te pas seeren; zulk een groot aantal was in langen tijd niet ineens naar hier ge komen. Het meerendeel vertrekt naar Engeland. De electrische versperring schijnt ook al geen beletsel meer te zijn Door de Rijksambtenaren te Groesbeek is beslag gelegd op 50 wagons, geladen met vaten, waarvan de inhoud als margarine was aangegeven tot een «aarde van een half millioen gulden. De aanhouding geschiedde omdat de inhoud der vaten niet aan de ge stelde eischen voldeed. De ladiüg was voor Duitscbland bestemd. Hbl. Landhuishoudkundig Congres. Aan het programma voor het van 1315 Sept. alhier te houden Land- huisboudkundig Congres ontleenen wij 't navolgende: Prins Hendrik beeft het bescherm heerschap van het Congres aanvaard, Graaf van Lijnden, Commissaris der Koningin in deze provincie het eere voorzitterschap. Eere-leden zijn voorts mr. W. H. de Beaufort, onze afgevaardigde, en mr. J. C. Graaf van Randwijck. onze burgemeester. Voorzitter mr. A. G. A. Ridder van Rappard te Tiel, secr.- penningmeester A. G. Mörzer Bruyns te Den Haag. De heer A. M. Tromp van Holst is voorzitter van de Commissie van Bijstand te Amersfoort, da heer J. van der Wal Kznsecretaris. Maandag 13 September, 's avonds om 8 uur, worden de congresleden ten raadhuize door het gemeentebestuur ontvangen. Dienzelfden avond om 9 uur wordt de eerste Congresvergadering gehou den in Amicitia, ter behandeling van huishoudelijke zaken. Dinsdagochtend half tien, congres- vergadering in Amicitia. Praeadvies van den heer V. R. IJ. CroesenIs Rijkssubsidie voor den Landbouw gewenscht? Paeadvies van den heer F. B. Löb- nis, inspecteur van den Landbouw: Welke maatregelen dienen genomen te worden in het belang der remon- teering van het Ned. Leger? Praeadvies dr. J. MolhuysenIs het wenschelijk, dat de landbouwbelangen van Nederland in den vreemde wor den behartigd door daartoe van re- geeringswege aan te stellen ambtena ren? 's Avonds 6 uur: officieel congres- diner in hotel Birkhoveo. 's At. 7 uur: concert in Birkhoven. Woensdagochtend half 10: congres- vergadering. Praeadvies dr. M. J. Sirks: Geeft de kruisingstheorie van Lotsy een voldoende verklaring van het ontstaan van nieuwe vormen in cultuur en natuur? Praeadvies van den heerJ. H. H. T. Reimers: de organisatie onzer paar denfokkerij en het ontwerp Paarden- wet. 's Middags half 2: excursie per rijtuig naar: de boerderij Vinkenhoef (modelstal) van den heer J. K. Knottenbelt te Hoevelaken den proeftuin der Tuinbouwver- eeniging >Amersfoorta het fokstation der V. P. N. in Birk hoven, waar de heer De Beaufort, rijkspluimvee-consulent, uitlegging zal geven van het doel en werken van het station. Onze stadgenoot de heer T. v. d. Hooven, slaagde te Arnhem voor de Hoofdakte. Stedelijk Kegelconcours. Stand op Donderdag 19 Augustus, om 12 uur 's avonds. Aantal Eind- punten cijfers Vrije Baan. 4. W. Ittmann. 37 7.9 2. Y. O. de Jong 35 7.8 3. A. Nefkens 35 7.5 4. G. C. de Jager. 35 75 5. H. Lobman 34 4.9 6. G. W. Zweers J.Az. 34 6.5 7. Joh. Lohman 33 6.8 8. N. S. Blom 33 4.7 9. Th. G. de Jager 33 9.3 10. P. Nefkens 32 7.7 11. H. Nefkens 32 7.6 12. Luit. Schotsman 31 5.7 13. J. H. Scbuize 31 8.5 14. Th. H. G. Brandsen 30 7.7 15. R. de Haas Jr.. 30 65 16. Gijsb. de Jager. 29 67 17. C. de Jager 29 7.6 18. W. Groenhuizen 29 56 19. C. Kuiper 28 5.9 20. v. Pallandt 28 9.5 21. J.M.J.BorgerhoflMulder 27 8.8 22. A. P. Houtzaager 26 7.7 23. Dr. M. Kamerling. 25 4.8 24. W. H. Schuileman 25 6.7 25. Luit. J. Tbieme 25 x 7 Personeel. 1. H. Brandsen 35 7.4 2. N. S. Blom 33 9.8 3! Dr. M. Kamerling 32 8.6 4. Tb. G. de Jager 32 8.6 5. B. H. Kuiper 32 5.3 6. A. Nefkens 32 7.4 Serie Personeel. 1. Th. G. de Jager 80 5.7 2. A. Nefkens 80 7.4 3! H. Lobmann 79 8.3 Weldadigheidswedstrijd. 1. P. Nefkens 28 5.7 Op de gisteren alhier gehouden paardenmarkt waren aangevoerd circa 200 paarden 70 hitten en 40 veulens. Luxe paarden golden van f 600 tot f800, werkpaarden f350 tot f600, slachtpaarden f120 tot f200, hitten f140 tot f300 en veulens f 200 tot f300. Er was tamelijk veel handel Vergeetachtige reizigers I Het is een opmerkelijk verschijnsel, dat de vergeetachtigheid van reizigers, steeds grooter wordt. Dit blijkt uit het aantal goederen, achtergelaten door reizigers met de Hollandsche Spoor, die in 1914 ver overtroffen de voorwerpen, die men in 1913 in treinen heeft laten liggen. üp 24 en 25 Augustus heeft te Haarlem weder de verkoop plaats dier goederen, waaronder meer dan 2400 parapluies en 700wandelstokken,eenige tientallen citybags en een ontelbaar aantal kleedingstukken. Sedert 1600 waren er in Europa totaal 286 oorlogen, dus bijna 1 oorlog per jaar. Er waren o.a. 144 oorlogen om gebiedsuitbreiding, 28 godsdienst oorlogen, 55 burgeroorlogen en 30 zonder bekende oorzaak. Een kruis van koningin Victoria. Een oude gepensionneerda majoor vertelde bij gelegenheid van een huise lijk feestje hoe zijn vrouw in 't bezit kwam van een door haar als broche gedragen glad gouden kruis, dat de nieuwsgierigheid van de gasten bad opgewekt. »Ik heb aldus de oude majoor den oorlog van 1870—'71 meege maakt als jong luitenant bij een batal jon jagers. Bij de verschrikkelijke be storming van den Grisberg, waaraan mijn bataljon, in vereeniging met de grenadiers des konings met succes deelnam, vielen ons verscheidene Fransche kanonnen in handen. Op dat oogenblik hechtten we daar niet zoo'n bijzondere waarde aan, totdat er van hoogerhand een vraag om in lichting kwam welke officier het eerste Fransche kanon had veroverd; het bleek nu, dat ik niet alleen van ons bataljon, maar van het geheele Prui sische leger, de eerste officier was geweest, wien het gelukt was een Fransch kanon buit te maken. Een stom toeval dat mij verscheidene eerbewijzen en ook het ijzeren kruis bezorgde. Eenige weken later over handigde mijn commandant mij met eenige plechtigheid een pakje, dat een étui bevatte met een fraai gouden kruis. Het was, gelijk ook uit hel opschrift blijkt, een geschenk van koningin Victoria van Engeland, die het als prijs had uitgeloofd voor den Pruisischen officier die het eerste Fransche kanon zou veroveren. Daarbij was de bepaling gemaakt, dat degeen die den prijs verwierf het kruis moest geven aan de vrouw, die hem bet naast aan bet hart lag. Ik was toen nog jong, mijn hart was vrij en dus gaf ik het aan die mij 't liefste was mijn moeder. Toen ik later trouwde schonk die het berinneringskruis aan mijn vrouw." De tijden zijn wel veranderd. Welk een afgrond tusschen dat gouden kruis van toen en het »Gott strafe England" van thans. N. v. d. D RECLAME. In het Spaarzaam en zuinig In het gebruik (KINDER WTC EL) In Iedere Apotheek of drogisterij voorhanden het beste voedingsmiddel Voor Kinderen BURGERLIJKE STANDEN. Amersfoort. Van 13 tot en met 19 Augustus. Geboren: Gerdina Jansje, d. van Willem Frederik Buhrman en Maartje Sluis. Maria Martha, d. van Ernest Lambert Joseph Poty en Marie Ju lienne Jeanne Monay. Jacob, z. van Johannes Vingerhoets en Elisabeth Hoogenboezem. Berendina Janna, d. van Gerrit Keurhorst en Trijntje van de Lagemaat. Johannes, z. van Hendrikus Brits en Hubertina Josephina Beij. Lena, d. van Arend Tiemeas en Elisabeth van Ouwerkerk. Alijda Dina, d. van Hendrikus van Korlaar en Alijda Gerth. Aart, z. van Evert Malestein en Martha van de Pol. Andre Emile Albert, z. van Charles Joseph Tbiban en Marie Céline Rogge. Hendrika Johanna, d. van Martinus Johannes Smeele en Cornelia Johanna te Beek. Ondertrouwd: Willem de Kruijfen Leentje Hagenbeuk. Mijndert van Loveien en Annetje van de Nautena. Jan Bouwmeester en Wilhelmijntje Dijkhuizen. Gerrit Hagenbeuk en Jannieje Harskamp. Jan Willem van Zoeren en Hermina Francisca Leijdekker. Guillaume Leopold Walpot en Johanna Alberta Hebiog. Gehuwd: Rein Derk Memelink en Aaltje Mieremet. Willem Termaat en Maria Willemina Jaarveld. Her man Steen en Anna Maria Maas. Johannes van Oosterom en Gerarda Hartogsveld. OverledenTeunis van Ouwerkerk, 54 j., echtg. van Elisabeth Geurtsen. Johannes van 'l Wel, 4 w. Dirkje Lagemaat, 78 j., wed. van Pieter van Meekeren. Barend van Gelder, 62 j., echtg. van Grietje Eva Goudvis. Levenloos aangegeven kind van bet mannelijk geslacht. Louis Baetens, 33 j., geh. Wil- helmina Jacoba Riem Vis, 56 j„ echtg. van Cornelis Kruis. Cornelis Sis- setaar, 11 m. Sophia Johanna Bosman, 4 m. Leusden, Van 1320 Augustus 1915. Geboren Wilhelmina Niesje, d. van Jan ten Kulve en Aaltje Velkamp. Gehuwd: Geurt de Kruyffen Elisa beth van Putten. Godefridus Jo- sephus Paanakker en Elisabeth Antonia Muller. Albert Richard van Houdt en Alijda van Apeldoorn. Overleden: Anthonia van Hunnik, 36 j., echtg. van Jan Duinsbergen. Stoutenburg. Van 1320 Augustus 1915. Geboren: Cornelia Johanna, d. van Hendrik Kuyt en Gerarda van Dijk. Woudenberg. Geboren Willem, zoonjvan Albertus van Beek en Willempje Ter Maaten. Teunis, zoon van Gerrit Harskamp en Antje Bouwmeester. Gehuwd: Johannes van Rossum en Gijsbertha Methorst. MARKTBERICHT. AMERSFOORT, 20 Aug. 1915 Tarwe f 0.Rogge f 0.Boekweit f 0. appelen f3.00 a f6.— Peren f 2 00 a f 8.Nieuwe Aardapp. f0.00 a f 0.zandaardapp. f2.20 a f2.50 Hoendereieren f 6.50 a f 6.85 p. 100 st. Eenden eieren f6.85 a f7.25 per 100 st. Boter f150 a f 1.60 per kilo. Margarine f 0.a f 0. Zoetein. kaas f 0.a f 0.per 50 kilo Kippen f 0.80 a f 1.50 Kuikens f0,00 a f 0.00 Piep kuikens f 0 40 a f 0.90 Ganzen 10. a f 0.Eenden f 0 00 a f 0.00 p. st. Jonge f0.80 a f 1.20. Bazen fO.OO k f0.Wilde konijnen f 0.00 a f 0.00 Tamme f0.80 a f120 Duiven f0.40af0.50 paar Magere varkens f 25. a f 35. -Varkens export i 0.a 0 Zeugen f 60.a f 160. Biggen .f 17.a f25Schrammen f0.a f 0.Vette koeien f 000.a f 000.Guste koeien f 000. i 000.—Kalfkoeien f000.— a f 000.—Kalf- •<aarzen f 00.a f 00.Os f000.a f000. Pinkstieren f Ua f 000. Kalveren f 11.4 f 14.— Aangevoerd waren ongeveer heet. Tarwe heet. Rogge. heet. Boekweit. 80 heet. Appelen. 300 heet. Peren. heet. Kleiaardappe- len, 250 heet. Zandaardappelen, 100000 stuks Hoen dereieren. 000 stuks Eendeneieren 400 kilo boter, kilo Margarine, Kilo kaas. stuks Vee, 15 magere varkens Varkens voor exportslagerij 300 biggen 40 zeugen. 3 kalveren. Op de centrale eierveiling der V. P. N. werden Vrijdag 20 Aug. aan gevoerd 55806 stuks. De prijs liep voor kipeieren van f6 55 tot f7.30. Eendeneieren f7.00 tot f7.05. Kalkoeneieren f9. Jonge hanen golden f 0.50 tot f 0.62, kippen f 0.45 tot f 0.64, oude hanen f 0 33 tot f 0.50 per kilo. Gemeentelijke Arbeidsbeurs. Geopend eiken werkdag van des v.m. 8— lVs en des avonds van 6'A 71/» ure. Op Zaterdag alleen van des Y.m. 8—17a ure. Ingeschreven waren op 19 Aug. 1915. I. de volgende werkkrachten 1 beeldhouwer. 1 behanger. 3 bootwerker. 1 electricien. 29 grondwerker. 1 handelsreiziger. 1 kantoorbediende. 1 kleermaker. 2 letterzetter. 2 loopknecht. 33 los werkman. 3 magazijnknecht. 4 metselaar. 1 mijnwerker. 1 montagewerker. 4 naaister. 10 schilder. 1 schoenmaker. 18 sjouwer. 1 stoker. 4 stucadoor. 3 straatmaker. 10 timmerman. 4 tuinman, veldarbeider. voerman, werkster, wever. winkelbediende, winkeljuffrouw. II. werden gevraagd de volgende werkkrachten 2 bakker. 1 bloemist. 1 dagmeisje. 1 monteur. 1 schoenmaker. 1 smid. 1 zager. Voor aanvragen van werkkrachten door patroons woonachtig buiten de gemeente raadplege men de opgave op de stads- aanplakplaatsen. Alle vragen en aanbiedingen te richten tot de arbeidsbeurs Westsingel 7, naast het stadhuis, teleph. 374. RECLAME. Voor moeders. Wat is gelukkiger voor een moeder dan om haar kinderen gezond te zien opgroeien. Een zwak en kwijnend kind doet de moeder steeds in de grootste zorg en angst leven. Veel meer kinderen dan opper vlakkig vermoed wordt, lijden aan nier- en blaas- aandoeningen, in vele gevallen worden deze kwalen overgeërfd en tenzij zij behoorlijk behandeld wor den valt het soms moeilijk haar te genezen. Een der meest bekende verschijnselen van nier en blaaszwakte bij kinderen is bedwateren. Ook ge durende den dag heeft het kind dikwijls moeite om de urine op te houden. Het-'Voelt zich niet sterk en opgewekt, maar prikkelbaar en hangerig. Vaak doen zich ook andere verschijnselen voor als pijn in den rug en buik^ hoofdpijn, enz. Foster's Rugpijn Nieren Pillen kunnen veilig door kinderen gebruikt worden volgens de gebruiksaan wijzing, die iedere doos vergezelt. Spoedig zult gij een merkbare verbetering in den gezondheidstoe stand en de opgewektheid van het kind kunnen opmerken, en tal van dankbare moeders spraken hare tevredenheid over de werking van dit genees middel uit. Te Amersfoort verkrijgbaar bij A. van de Weg, Langestraat 23. Toezending geschiedt franco na ontv. v. postwissel a f 1.75 voor één, of f 10.voor zes doozen. Eischt de echte Foster's Rugpijn Nieren Pillen, weigert elke doos, die niet voorzien is van nevenstaand handels merk. 30 DE TERUGRIT. De zon zou ondergaan. In het Noordwesten boven Borkum was de hemel rood gekleurd. Een zeldzame stilte heerschte in het rond. Zacht liepen de paarden van Theudesinde en Dodo naast elkander. Hun hoefslag werd op den zachten bodem nauwe lijks gehoord. Op eenigen afstand achter hen reden Zwanehilde, Hiltrude en Adallinde, en geheel in de verte volgden Ragenfried met Radboud. Zij gingen in weerwil van hun krachtige paarden slechts langzaam vooruit, en dit kwam door den rijken buit dien zij op de jacht gemaakt hadden. Radboud had een groot edelhert dwars voor zich op het paard liggen. De kop van het doode dier bungelde onbeholpen aan de eene zijde, en de gebroken oogen, zoo nu en dan rood glanzende onder de inwerking van het avondzonlicht, schenen een stil verwijt tot den moordenaar te richten. Ragenfried had eenig klein wild aan beide zijden van zijn paard in gehaakte netten bungelen. Achter Ragenfried en Radboud kwamen op een sukkeldrafje een zestal hofhoorigen en een paar slaven, insgelijks zwaar beladen met jachtbuit, zoowel gevogelte als viervoeters. Radboud en Ragenfried spraken opgewekt en hun heldere lach klonk vroolijk over de groote vlakte, en werd, toen zij het zware geboomte rondom den Stavo-tempel voorbij reden, als in echo weerkaatst. Die lach drong gedurig door tot Dodo en Theudesinde, die zwijgend naast elkander voort reden. Theudesinde dacht aan het vervlogen uurtje aan den oever van het meer, en zij wist niet of zij zich gelukkig of ongelukkig zou achten. Zij had Dodo medegedeeld wat Radboud had gezegd. Dodo had hierop niets geantwoord. Steelsgewijze sloeg zij zoo nu en dan een blik op haar makker, maar op diens fijnbesneden gelaat was niets te lezen. Slechts meende zij er zoo nu en dan een eenigszins vreemden, vroolijken trek op te ontdekken. Zij wist evenwel niet, of zij het zich verbeeldde, of dat het werkelijk zoo was; de oogenblikken waarop die trek over zijn gelaat gleed, waren zoo kort, dat zij maar niet tot zekerheid kon komen of hij al dan niet een spottende was. Dodo tintelde van geluk, maar de rol die hij zich opgelegd had, wilde hij tot het einde spelen, en daarom moest hij op zijn hoede zijn zich niet te verraden. Als hij zoo nu en dan naar zijn schoone gezellin keek, zwol zijn hart van groote vreugde. Dat schoone schepsel, dat fiere meisje, die edele koningsdochter, beminde hem en om hem zelf, niet anders denkende dan dat hij slechts een eenvoudig, zij het dan ook vertrouwd, bediende was van den machtigen hofmeier van Neustrië, den feitelijken beheerscher van het grootste gedeelte van het rijk der Franken. Zij, do konings dochter, beminde hem om zijn persoon, beminde hem zoodanig dat zij op zijn minderen staat niet wilde letten, dat zij hem aanbood hem tot haar op te heffen. Zij wilde alles verlaten, zij wilde naar Brittanje of Denemarken met hem gaan en hem haar hand schenken als hij dit begeerde. Zij wilde door zoo te handelen, zelfs gevaar brengen over haar bloedverwanten, haar vader, dien zij toch innig vereerde, haar broeder, aan wien zij gehecht was. {Wordt vervolgd.)

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1915 | | pagina 2