BINNENLAND. Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. Is eens de strijd tot een einde ge bracht, En de lieflijke vrede ons weer tegen lacht, Dan kunt ge wis juichen, al zijt gij ook klein, Om het heerlijke voorrecht van «Hol- land" te zijn. Bleeft ge met fierheid steeds buiten den strijd, Niemand als ik, zoo vol trots, zoo verblijd. Straks opent zich voor u een schoon perspectief. Holland, mijn Holland, wat heb ik u lief! J. J. B. De eedsquaestie. Thans is bij de Tweede Kamer in gediend een wetsontwerp, houdende tijdelijke nadere voorziening betref fende het eedsvraagstuk. Het nieuwe ontwerp draagt een tijdelijk karakter. De toetsing door den rechter om trent de oprechtheid der verklaring van bet bestaan van gemoedsbezwaren is vervallen: anderzijds echter is ge handhaafd het beginsel, dat de ge moedsbezwaren van hen, die niet en van hen, die wel tot een kerkgenoot schap behooren, gelijkelijk worden geëerbiedigd. Wordt dit ontwerp tot wet ver heven, dan zal het vaststaan, dat vóór 1 Januari 1919 het eedsvraagstuk opnieuw aan de orde zal worden ge steld. Op dien dag zal de wet vervallen. Indien alsdan niet een nieuwe wet zal zijn tot stand gekomen, zal de thans bestaande noodtoestand opnieuw in het leven zijn getreden. Ongetwijfeld zal geen Regeering hiervoor de ver antwoordelijkheid op zich nemen aldus bestaat de zekerheid, dat binnen enkele jaren het eedsvraagstuk opnieuw de aandacht van den wetgever zal vragen. Aldus verklaart de Regeering in de Memorie van Toelichting. Op 10, 11 en 12 September a.s. zullen op de banen der Dordrechtsche Lawn Tennisclub Internationale wed strijden gehouden worden. Naar wij vernemen zullen enkele onzer stad- genooten aan deze belangrijke wed strijden deelnemen. De toren op het Meteorologisch Instituut. De toren op het Kon. Meteor. Insti tuut, te De Bildt, het luchtige houten getimmerde, de voornaamste voelho ren van deze centrale instelling in het luchtruim, de van verre zichtbare en in den omtrek populaire «sterretoren" belichaming van de gedachte: wind- waarnemingen in den ongestoorden oppervlakte-stroom, is naar «Hemel en Dampkring" meldt gedoemd te verdwijnen. Hethouten bouwwerk heeft gegeven wat er van verwacht werd en meer dan dat: een kleine twintig faren ongestoorde gelegenheid tot waarnemen. Doch nu zal nog in deze maand het houtwerk worden gesloopt om plaats te maken voor een toren van beton, dat voor zoover, de magnetische instrumenten dat toestaan «gewapenda zal zijn. Nog in dit jaar moet de nieuwe toten gereed zijn. Voor de waarnemin gen van loodsballons zal deze een vooruitgang brengen niet alleen daar de trillingen van de opstelling veel geringer zullen zijn, doch ook doordat een afzonderlijk platform zal worden aangebracht, dat den waarnemer het vrije uitzicht geeft over alle obstakels heen. Nieuws van den Dag. Duizenden waren j.l. Zondag op het speelterrein van St. Louis tezamen gekomen om deel te nemen aan de groote propaganda-openluchtmeeting van de R.K. drankweervereenigingeu te Amersfoort. Even drie uur opende de Voorzitter van het meetings-comité, de heer Dieges, de bijeenkomst en zeide, dat besloten was na de Gooische meeting ook te Amersfoort propa ganda te maken. En ziet duizenden zijn hier en het doel is bereikt. Hij gaf nu het woord aan dr. Banning uit Nijmegen. Deze riep de clementie der vergadering in, omdat hij zich niet verstaanbaar zou kunnen maken. «Is het," zoo vroeg hij, «in deze benarde omstandigheden nog wel noodig te spreken over drankbestrijding. Allen bezuinigen, allen klagen over de duurte. De jenever zou men nu toch wel laten staan, zou men denken. Doch dit is niet zoo. Ons volk gaat voort millioenen aan den drank te offeren. En wat krijgen we hiervoor terug. Niets. Het is weggeworpen geld. Wat zou met dit geld niet veel gedaan kunnen worden, tuberculose eens ernstig be streden, enz. Het Nederlandsche volk verzaakt zijn plicht. Voor jenever heeft men geld over, doch moet een hygië nisch gebouwde woning betrokken worden, die 50 cent per week meer kost, dan kan het niet. Gelukkig, zegt spr., we gaan vooruit. Na het zingen van het eerste couplet van bet «Wilhelmus" en »Wien Neerl. Bloed", verkreeg het woord de Zeer Eerw. Pater Borromaeus de Greeve O. F. M, van Vorden. Het verheugde hem het woord te mogen voeren hier op deze plaats, omdat de opkomst zoo reusachtig groot was. Een 14-tal jaren geleden moesten we spreken in een kroeg voor een paar menschen en nu: duizenden zijn opgekomen, duizenden trekken door Amersfoortsch straten met vanen en banieren. Het werk onder den grond is voorbij. Velen zullen ook vragen: »Watwillen die drankbestrijders toch?" En dat is ook een groote propaganda. De drank is een tiran, een wreedaard, een sluwaard, zjjn weg wordt geteekend met bouwvallen van zielen. Lachend treedt bij op, met klinkende glazen en lachend slaan we het gareel om onze lendenen. Eerst verdooft hij ons en dan maakt bij ons tot zijn slaaf. Dien vijand bestrijden, dat willen we. Ook willen we bekeeringswerk. We denken niet als Valckenier Kips, dat de dronkaaril maar moet te gronde gaan. Ik zie er zoovelen, die nu onder ons hebben plaats genomen, daarom is ons werk bekeeringswerk. Door bet ongunstige weer kon spreker niet voortgaan en sloot de Voorzitter de bijeenkomst op de ge bruikelijke wijze. De Amersfoortsche Zwem- Polo Club (A. Z. P. C.) heeft haar vijfjarig bestaan op schitterende wijze herdacht. De feestelijkheden begonnen Zater dagmiddag met een zwemwedstrijd in de beek (Koppelpoortzwemin richting) afstand 2 KM. Deze wedstrijd had heel wat men schen naar buiten gelokt. Van de Koppelpoort tot Monnikendam we melde het omstreeks 2 uur van toe schouwers, die met belangstelling de zwemmenden volgden, de 10 dames en de 25 heeren. Dadelijk na aankomst werd door de jury, de heeren Visser, Cattie, Cortlever en Struys, den uitslag bekend gemaakt. Deze was voor de heeren Eerste prijs, groote verguld zilveren medaille, aangeboden door den heer P. van Achterbergh, F. L. Leusden, in 33 m. 26 sec. Behalve den eersten prijs won hij hiermee ook het kam pioenschap van den Utr. Prov. Zwem- bond en verbeterde het record, dat op naam van Beem stond met 34*/s. 2e prijs, groot zilveren medaille, A. Minnes in 34 m. 47'/s s. 3e prijs, groote bronzen medaille, C. Beem in 35 m. 8 s. 4e prijs, bronzen medaille, W. G. Slot in 37 m. 2'Is s. 5e prijs, bronzen medaille, F. Schutte in 38 m. 57'/s s. Voor de dames: Eerste prijs, verguld zilveren me daille, aangeboden door den bescherm heer van de A. Z. Sc P. C. Mej. van Wieringen in 44 m. 10Vs s. 2e prijs, zilveren medaille, Mej. B. Duykers in 44 m. 52*/s s. Eereprijs voor het A. Z. P. C. lid, dal den besten tijd maakt, kunst voorwerp aangeboden door den Eere- Voorzitler, Mej. T. Stöcker in 48 m. 23 s. Zilveren medaille voor de jongste deelneemster, die den afstand geheel aflegt, aangeboden door de heer Pezie, Mej. Z. Wolfswinkel in 53 m. 13!/ts. Des avonds werd het heuchelijke feit in een feestvergadering in «Hotel Schwemmerrr herdacht, waai in het aan gloedvolle speechen niet ontbrak. Zondag hadden in de zweminrich ting wedstrijden plaats. De uitslag daarvan is als volgt: No. I. Borstzwemmen voor Dames 50 M. Ie prijs, zilveren medaille, mej L. Bouwmeester in 45Vs s. 2e prijs, zilveren medaille, mej. L. Brandt in 45*/» s. 3e prijs, bronzen medaille, mej. J. Evelein in 46 s. No. II. Borslsnelzwemmen voor hee ren 50 M. Ie piijs, zilveien medaille, C. Beem in 35l/s s. 2e prijs, bronzen medaille, W. G. Slot in 36 s. No. III. Borstzwemmen voor Juniores 50 M. Ie piijs, verg. zilv. medaille, F. Schutte in 30'/5 s. 2e prijs, zilveren medaille, Planiinga in 37!/t s. 3e prijs, bronzen medaille v. d. Goes in 39Vs s. No. IV. Rugzwemmen Juniores 50 M. Ie prijs, zilveren medaille, R. Paehlig in 46Vs s. 2e prijs, bronzen medaille, Tetenburg in 50 s. No. V. Borstzwemmen voor heeren 100 M. Ie prijs A. verguld zilveren medaille benevens kampioenschap U. P. Z. B. Leusden in 1 m. 21 s. Ie prijs B. (na loting) zilveren Plaquette, L. Smulders in 1 m. 25 s. 2e prijs, zilveren medaille C. Beem in 1 m. 25. s. No. VI. Rugzwemmen voor heeren 100 M. Prijs zilveren medaille, bene vens kampioenschap U. P. Z. B Paehlig in 1 m. 40Vo s. No. VII. Gekleed popduiken voor heeren, diepte 3'/j M. Ie prijs A. verguld zilv. med. C. Beem in 3i'hs. Ie pr. B. zilv. med. W. H. Tetenburg in 35 s. 2e pr. bronzen med. G. Bonk in 37'/' s. No. VIII. Schoonspriogen voor dames Prijs zilv. medaille, mej. Lachman met 153 punten. No. IX. Dito voor heeren: Prijs zilv. med. C. Beem met 162 punten. No. X. Zuiver werpen met de Polo bal, 10 M. Ie prijs zilv. med. C. Beem met 4 punten. 2e pr. bronzen med. Paehlig met 5 punten. 3e pr. kleine bronzen med. Roll (na loting). No. XI. Dames waterpolo. Zignea (Haarlem) en 11. D. Z. (Amsterdam). Met 40 trad de rust in. II. D. Z. bleef winner met 41. Maandagmiddag werden in de zwem inrichting de militaire zwemwedstrij den gehouden, welke door een talrijk publiek werden bijgewoond. De jury was samengesteld als volgt eere-voorzitter majoor Struijcken voorzitter jhr. G. W. Godin de Beaufort leden Lt. Piepers, Lt. jhr. van Rei gersberg Versluys, Tj. Visser, L. Pesie, P. H. J. de Jong, J. W. C. Wolter- beek en J. M. M. Hamers. Het aantal inschrijvers was zeer groot, maar velen kwamen niet uit. Alles liep vlot af. Alleen bij het nummer: zwemmen in volle wapen rusting, afstand 25 M., kwam er eenige stoornis. De eerste deelnemer legde den afstand goed af. Maar de tweede kon het niet volhouden en na eenige pogingen zich boven te houden, zonk hij naar de diepte. Een drietal zwemmers sprongen dadelijk te water, maar konden hem niet gauw genoeg boven water krijgen. Ritmeester jhr. Godin de Beaufort sprong toen ge kleed te water, alsook de badmeester Pesie en nu was de drenkeling spoe dig op het droge, zonder dat hij blijkbaar eenigen hinder van zijn bad had. Jhr. de Beaufort werd luide toe gejuicht. De uitslag is als volgt: No. 1. Borstzwemmen 50 M.lepr. zilveren med. Schepers in 41V» s. 2e pr. groote bronzen med. Gerbel 47'Is s. 3e pr. bronzen med. C. Vlaan deren in 48 sec. 4e pr. diploma Rijswijk in 50 s. 5e pr. diploma Ohters 50l/s s. 6e pr. diploma Castricum bVIs s. 7e prijs, diploma, H. W. Vonk in 55 sec. No. II Borstzwemmen 100 M. Ie prijs, verg. zilv. med. Schepers in 1 m. 40 s. 2e prijs, zilv. med. Gerbel in 1 m. 44 s. 3e prijs, Bronzen med. C. Vlaanderen 1 m. 45 s. 4 prijs, diplo ma v. d. Zee 1 m. 49 s. 5 prijs diplo ma Others 1 m. 5S'/s s. 6 prijs, diplo ma Wallman 2 m. l'/s s. 7 prijs, diplo ma L. Veldhuis 2 m. 2'/s s. No. III Rugzwemmen 50 M. Ie prijs z''v- med. Vlaanderen in 56Vs s. 2 prijs, groote bronz. med. Gerbel in 59'/s s. 3 prijs, bronz. med. Veldhuis in 1 m. 3'/s s. 4 prijs, diploma Van Rijswijk m 1 m. 4'/i s. 5 prijs, diploma Waltman 1 m. 5 s. 6 prijs diploma De Jong 1 m. 5'Is s. 7 prijs, diploma Neyer 1 m. 9 s. No. IV Gekleed zwemmen 25 M. Ie prijs, Verguld br. med. Oshur in 27'Is s. 2 prijs, gr. br. med. Others in 31 Vs s. 3 prijs, bronz. med. Kemping in 34'/s s. 4 prijs, diploma Brinkman in 40 s. 5 prijs, diploma G. de Wit in 40T s. 6 prijs, diploma J. Hoppe in 4d'I' s. 7 prijs, diploma Huisken in 53 s. No. V Zwemmem in volle uitrusting. Eereprijs: Jens in 43*/« s. No. VI Wateipolo. Amersf. Mil. 7-tal tegeri oen 7-tal van de A. Z. P. C., slot 1 4. Ter gelegenheid van den 35en verjaardag van H.M. de Koningin wapperdegisteren het rood-wit-blauwe dundoek van de torens en openbare gebouwen en uit tal van particuliere woningen. In de R. Kath. Kerk aan bet Zand werd een dienst voor militairen ge houden terwijl in de Ned. Hervormde Kerk en die der Gereformeerde Ge meente aan de Langegracht des avonds godsdienstoefeningen plaats vonden. De Chr. Jongelingsvereenigirig orga niseerde een «avondfeestn op Birk- hoven. De Belgische oflicieren boden de leden van »Amicitia« een concert aan door bet barmonieorchest der geïnterneerden. Z. K. H. Prins Hendrik en Zijne Excellentie de Minister van Landbouw zullen het Landhuishoudkundig con gres alhier met hunne tegenwoordig heid vereeren. Onze stadgenoot I. Snoek be haalde te Utrecht de acte Schoon schrijven. Stedelijk Kegelconcours. Stand op Maandag 30 Augustus 1915. Aantal Eind punten cijfers. Vrije Baan. 1. H. Lohman 39 8.8.5.9.9 2. A. P. Houtzaager 38 7.9.6.8.8 3. C. Kuiper 38 9.8.7.7.7 4. W. Ittmann 37 7.9.5.7.9 5. Luit. De Kruyfl37 7.7.7.8.8 6. Th. H. G. Brandsen 37 9.6.6.8.8 7. C. de Jager 37 9.6.7.7.8 8 G. C. de Jager 37 9.4.8.9.7 9. Rob. Levy 37 8.6.9.7.7 10. G. W. Zweers J.Az. 37 6.9.9 8.5 11. A. Nefkens .36 8.8.5.7 8 12. W. Groenhuizen Jr. 36 6.8 9.8 5 13. Luit. Bruck 36 8.9.9.5.5 14. Th. G. de Jager 35 6.7.7.6 9 15. Y. O. de Jong 35 7.8.5 7.8 16. H. Nefkens .35 8 7.5 7.8 17. Joh. Lohmann 35 8.8.6 5.8 18. C. Jorna 35 9.8.5.5.8 19. G. J. Slothouwer 35 6.5.9.8.7 20. J. Kleber 35 9.7.6.8.5 21. A. v. d. Weg 35 5 899.4 22. v. Ingeu Schouten 34 6.7.5.7.9 23. A. J. van Zalingen 34 6.4.8.8.8 24. J. Onnes Jr. 34 8.6.9.5.6 25. Joh. Botlinga 33 9.3.8.4.9 Personeel. 1. Guus Brandsen 35 7.4 2. Luit J. M. de Kruyfl 34 7.8 3. N. S. Blom 33 9.8 4. Dr. M. Kamerling 32 8.8.6 5. Th. G. de Jager 32 7.8.6 6. B H. Kuiper 32 5.8 Serie Personeel. 1. G. Hehenkamp 82 5.7 2. Tb. G. de Jager 80 5.7 3. A. Nefkens 80 7.4 Weldadigheidswedslrijd. 1. P. Nefkens 23 5.7 Faillissementen in Nederland. Volgens mededeeling van het Han delsinformatiebureau van Van der Graaf Co.'s Bureaux voor den Han del zijn over de afgeloopen week, eindigende 28 Aug., in Nederland uit gesproken 19 faillissementen tegen 20 faillissementen in dezelfde week van bet vorige jaar. Van 1 Januari tot en met boven- genoemden datum 901 faillissementen tegenover 1140 over hetzelfde tijd perk van het vorige jaar. Vervaardigen van valsche zilver bons. De Haarlemsche politie heeft aan gehouden den persoon uit Leiden, die Woensdag naar Barneveld werd ge bracht ter confrontatie met een win keliersier, die vermoedde, dat haar een valsche zilverbon in betaling was gegeven. Bovendien werd zijn Haar lemsche compagnon aangehouden en voor het perceel, waar de firma haar bedrijf uitoefent, een politiepost ge plaatst Hbl. riep hij. „Tot den dood," antwoordde Radboud. Ragenfried bracht ook zijn gelukwensch uit die door Grimoald met genoegen werd aangehoord. „En weet Theudesinde nu al wie gij zijt?" vroeg Radboud. „Neen," hernam Grimoald. „En hoe gaat het dan nu in het vervolg?" Grimoald deelde hem in 't kort het ontworpen plan mede. Radboud vond dit plan uitstekend. Hij vroeg verlof van de partij te mogen zijn en het gezelschap als gids te mogen dienen. „Ik ben dan meteen uit Theudesinde's nabijheid," zei hij, „en dat is goed ook want ik weet niet of ik mij op den duur wel goed zou kunnen houden en mij niet verraden." Grimoald antwoordde natuurlijk dat het hem hoogst aangenaam zou zijn als zijn aanstaande schoonbroeder met hen het tochtje langs den Rijn wilde maken. De koning vond het plan ook uitstekend en er werd besloten den volgenden morgen met zonsopgang te vertrekken. De stalmeester werd geroepen en de noodige bevelen voor het gereed houden en bepakken der paarden werden gegeven. Toen dat afgeloopen was en de vier heeren rustig zaten, zei de koning„En nu willen wij dezen gelukkigen dag eindigen met het drinken van een beker op den voorspoed van het jonge paar." Die voorslag vond natuurlijk algemeene toejuiching. Do abt merkte evenwel bescheiden op dat hij liever geen bier had. Hoe lekker ook, die drank was hem wel wat koppig en den volgenden dag vond hij zich altijd minder pleizierig en nu met het oog op de reis was dat nog minder verkieslijk. „Bier, wel neen wijn en wel van de beste soort," zei de koning, „er is juist een bezending uit Utrecht aangekomen. Zij werd ons door Keulsche kooplieden geleverd en het moet de fijnste wezen die Moezel, Main en Neckar ons verschaffen kun nen. Het is goed dat de abt die nog eens proeft vóór hij vertrekt. Dan zal hij wel geheel en al van zijn dwaling genezen zijn, die hem deed meenen toen hij naar ons hof gezonden werd dat hij met woeste menschen in beestenvellen gekleed te doen zou krijgen. Hij was een achttal eeuwen met de jaartelling in de war. Niet waar, beste abt?" De abt schudde van het lachen. De onschuldige scherts van den koning, die zooveel waarheid bevatte, vermaakte hem buiten- gowoon. Hij meende evenwel iets ter verklaring van zijn ver- keerdo opvatting te moeten in het midden brengen en zei dus „Met uw verlof, heer hertog, u rekent de volksverhuizing niet. De Galliërs hadden ook een vrij hoog punt van beschaving bereikt. Zij waren bedreven in vele kunsten en zelfs de weten schappen waren hun niet vreemd. Onder het beheer der Romeinen waren tal van scholen gesticht te Toulouze, Orange, Autun, Bordeaux, Narbonne en ik weet al niet waar. Daar werden de schoone letteren en de fraaie kunsten onderwezen en wat is er van geworden toen barbaarsche horden van Noord en Zuid hun vreeselijke invallen deden. Zoo kon de beschaving der Friezen ook wel vernietigd zijn geworden, toen die Allemannen, Vandalen, Quaden, Sarmaten, Cepiden en ik weet niet wat al volkeren, die nooit in aanraking waren geweest met de Romeinsche beschaving uit hun bosschen en moerassen kwamen opdoemen en westelijk Europa overstroomden." „Oh, die hebben ons Friezen nooit een bezoek gebracht," antwoordde de koning. „Het rijk der Friezen uitgestrekt tusschon Schelde, Waal, IJsel en Noordzee werd door hen zorgvuldig vermeden. Sedert vijf eeuwen zijn de Friezen heer in eigen huis. Ongeveer het jaar 200, volgens uwe jaartelling, bestond het gezag der Romei nen benoorden de Waal nog slechts in naam. Sedert drie eeuwen hebben de Romeinen onze grenzen verlaten. In het jaar 400 verlieten zij Keulen en een tiental jaren later waren zij genood zaakt Trier op te geven. Zelfs u voorvaderen waarde abt, de Franken die in Salland woonden en omstreeks het jaar 240 hun tocht naar Gallic aanvingen, trokken wel onze oostelijke grenzen langs, maar lieten ons gebied onaangetast. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1915 | | pagina 2