Plaatselijk Nieuws. RECLAME. i, wordt doof 21.000 artsen erkend -*>ls het beste versterkingsmiddel en Lichaam. (Stellen in handen van B. en W. ter afdoening). De heer Hofland drong in het be lang der openbare gezondheid aan op het onderdak brengen der be doelde gezinnen in bewoonbare loca- liteiten. Adres van D. Zoetmulder d.d. 26 Augustus 1915 houdende een klacht over hinderlijke boomen voor zijn per ceel Lange Beekstraat 29. (Te voegen bij het vorig adres van den heer Z.) Brief van den Bond van Gemeente politiebeambten in Nederland, inge komen 30 Augustus 1915, houdende mededeeling van eene resolutie van dien Bond in zake de noodzakelijkheid van loonsverhooging voor het inferi eure politiepersoneel. (Voor kennis geving aangenomen). Adres var. J. D. Holmer dd. 27 Augustus 1915, houdende verzoek tot annuleering van twee taken door den Directeur der H. B. S. opgelegd aan adressants zoon. Burgemeester en Wethouders stellen voor dit adres in handen van hun College te stellen ter afdoening met toepassing van art. 179a en b. der Gemeentewet. Dit voorstel van B. en W. werd aangenomen nadat in een langdurige discussiede voorzitter den beer Jorissen aan het verstand had gebracht dat het hier het nakomen goldt eener gemeentelijke verordening, die vol strekt niet in strijd was met de wet op het M.O. Brief van het plaatselijk Steun comité dd. 1 September 1915, waarbij aan de gemeente worden aangeboden een 50tal banken. (B. en W. adviseeren tot aanvaarding. Conform dit advies werd besloten nadat door den beer Jorissen zijn ver wondering was betuigd over het feit dat een comité, dat blijkens zijn naam zelf steun noodig had, de gemeente een geschenk kon aanbieden. Brief van Burgemeester en Wet houders dd. 3 Augustus 1915, waarbij wordt medegedeeld, dat de firma J. v. Vollenhoven haar adres i.z. plaatsing van een elevator intrekt. (Ter ken nisneming voor de leden). Ook dit punt gaf aanleiding tot langdurige bespreking. Een voorstel van Burgemeester en Wethouders om de tijdelijke aan stellingen van de Heeren Tj. Kielstra en J. D. Meerwaldt als leeraar res pectievelijk in de Hebreeuwsche taal en de klassieke talen aan het Gym nasium te verlengen tot 1 September 1916, werd zonder discussie of hoofde lijke stemming aangenomen. De benoeming van een Directeur der in te richten Gemeentelijke Arbeids beurs, waarvoor door Burgemeester en Weihouders slechts één persoon, een gemeenteambtenaar was voorgedragen, werd nadat verschillende raadsleden verklaard hadden zich daar niet mede te kunnen vereenigen, op voorstel van den heer Jorissen aangehouden tot een volgende vergadering, terwijl B. en W. werden uitgenoodigd te voren een op roeping van sollicitanten voor deze betrekking te doen plaats hebben. Tot tijdelijk leeraar in de Neder- landsche taal aan de Hoogere Bur gerschool in verband met het in militairen dienst zijn van den Heer Leopold, werd met algemeene stem men benoemd de heer H. J. Tiele. Het advies van Burgemeester en Wet houders inzake het adres van J. van Ginkel, steenkolenhandelaar, houdende verzoek om alsnog in de gelegenheid te worden gesteld eene hoeveelheid cokes van de gasfabriek te mogen be trekken, bracht de tongen eerst recht in beweging. De heer Hofland bepleitte in een pleidooi van een half uur de zaak Van Ginkel en deed voorkomen alsof deze de verdrukte onschuld in eigen persoon was. De heer Van Duinen kon zich evenmin met het afwijzend advies van B. en W. vereenigen en haalde er de cokesverkoop in het afgeloopen jaar bij. Na een poging van wethouder Veis Heyn om het door sprekers' aangevoerde te weer leggen, doet de voorzitter te half elf de publieke en perstribune ontruimen en de deuren sluiten. Na het omstreeks elf uur heropenen der openbare ver gadering constateert wethouder Veis Heyn, dat het in besloten zitting ver handelde is geweest in het belang van Van Ginkel, waarna conform het advies van B. en W. werd besloten afwijzend op diens verzoek te beslissen. Daarop komt aan de orde een advies van Burg. en Weth. naar aanleiding van het verzoek van het Raadslid den heer J. Hofland om van gemeentewege cokes beschikbaar te stellen tegen ver minderden prijs, luidende als volgt: Uw medelid, de heer Holland, heeft voorgesteld nnaar een te ontwerpen verordening eene hoeveelheid cokes beneden kostprijs beschikbaar te stel- len« en beeft de gronden voor dat ver zoek in eene memorie toegelicht. Een verzoek van gelijke strekking, maar niet op dezelfde overwegingen steunende, werd ontvangen van den Christelijken Bestuurdersbond. Beide verzoeken werden om prae- advies in onze banden gesteld. Wij merken allereerst op, dat noch in bet voorstel, noch in het verzoek, wordt gesproken van een bepaalde hoeveelheid. En terecht niet, want wel dient te worden bedacht, dat cokes een nevenproduct is, welks beschikbare hoeveelheid niet kunstmatig kan wor den vergroot. Verder wenschen wij als onze mee ning kenbaar te maken, dat het bedrijf niet aansprakelijk mag worden gesteld voor de nadeelen, die uit een te nemen maatregel kunnen voortvloeien. Dit zou zijn strjjdig met het karakter van het bedrijf. Wil men dus in de gewenschte richting iets doen, dan zal de maat regel moeten vallen in het kader van die, welke gedurende den crisistijd met gelijksoortig doel zijn getrofleu geworden. En wij zijn van oordeel, dat daartegen geen overwegend be zwaar behoeft te bestaan. Die maat regel zou dan deze kunnen zijn, dat de gemeente de cokes, die daarvoor beschikbaar kan worden gesteld, van het bedrijf koopt, tegen den geldenden prijs en die ter beschikking stelt, tegen redelijken prijs, voor hen, die daarvoor in aanmerking komen. Deze grens zouden wij voor dit doel wat ruimer willen stellen, dan tot heden het geval was. bijv. voor hen die geen hooger belastbaar inkomen voor de plaatselijke inkomstenbelasting heb ben dan f 600. Teneinde de beschikbare hoeveel heid zoo groot mogelijk te maken, en tevens de bestemming zoo doeltref fend mogelijk te doen zijn, stellen wij ons voor, de loketverkoop geheel te staken. Nu reeds is de maatregel getroffen, dat naar buiten geen cokes meer wordt geleverd, de bandelaren niet meer kun nen bekomen dan de gecontracteerde hoeveelheid en de burgers die op be stelling cokes bekomen, in eens niet meer kunnen krijgen dan 5 H.L. Voor de distributie zouden wij dan, evenals bij alle andere maatregelen, gaarne de tusschenkomst erlangen van het Steuncomité. Evenwel is het onze bedoeling tege moet te komen aan hen die bezwa ren hebben zich persoonlijk bij dit comité aan te melden daargelaten of die bezwaren gegrond zijn en tegen het bezwaar, dat niet een ieder in de gelegenheid is, zich persoonlijk te vervoegen of het gewenschte zelf te komen halen. Wij stellen ons voor maatregelen te treilen die het moge lijk maken zich door invulling van een kaart bij het comité aan te melden, terwijl de cokes zonder prijsverhooging thuis zal worden bezorgd. De kaarten zullen b.v. o.m. verkrijgbaar kunnen worden gesteld bij de verschillende vakorganisaties. Naar het ons voorkomt is dit de meest eenvoudige en de meest doel treffende wijze, waarop getracht kan worden het beoogde doel te bereiken. Wij hebben derhalve de eer U voor testellen te besluiten ons te machtigen, in boven omschreven geest werkzaam te zijn, de prijs van de te verstrekken cokes te stellen op die van voor de crisis en ons een blanco crediet te verleenen, tot goedmaking van de kosten, die daarvan het gevolg zullen zijn. De duur van den te nemen maat regel zouden wij voorloopig onbepaald wenschen te laten. Na eenige discussie wordt B. en W. de gevraagde machtiging verleend onder voorbehoud dat de kaarten niet enkel bij de besturen der vakorgani saties zullen verkrijgbaar zijn, doch tevens bij de besturen van Patrimo nium, R. K. Volksbond, Soc. Dem. Arbeiderspartij en dergelijke vereeni- gingen. Een voorstel van Burgemeester en Wethoudersom hen machtiging te ver leenen een proef te nemen met het in huurkoop beschikbaar stellen van gasfornuizen en daarvoor een crediet toe te staan van hoogstens f 14Ü0. wordt, nadat de heer Hofland die zich met den voor de fornuizen be dongen prijs niet kon vereenigen, door den heer van Achterbergh als lid der gas-commissie was duidelijk gemaakt, dat het bier volstrekt niet het maken van een reuzenwinst goldt, z. h. st aangenomen. Aan den heer J. W. C. Bloem werd, op zijn verzoek, eervol ontslag ver leend als Regent van het Burger Weesbuis. De voorstellen van Burgemeester en Wethouders tot a. onttrekking aan den publieken dienst van de Groote Nacbtegaalsteeg met brug en bet voetpad langs de beek; 6. het aangaan van eene overeenkomst met den Staat der Nederlanden en c. het geven van machtiging tot het maken van plannen voor het aanleggen van een verbin dingsweg tusscben den Hoevelaken- schen straatweg en den Heiligen- bergerweg, mochten aanvankelijk ook niet de algemeene instemming weg dragen. De heer Jorissen meende dat de gemeente te weinig kreeg voor de 80.060 gulden, die met die werken gemoeid zijn. Ook het Bestuur der Hoefbamer- stichting, dat de benoodigde grond, in tegenstelling van andere vereeni- gingen, slechts tegen duren prijs wil afstaan, moest een veer laten. Nadat de voorzitter gewezen had op het voordeel der werkverschaffing bij het uitvoeren der voorgestelde werken en op het groote belang van dit werk voor de toekomst onzer ge meente werden de velschillende voor stellen zonder hoofdelijke stemming aangenomon. Aan Burgemeester en Wethouders werd voorts een crediet verleend van f 11500.voor de inrichting van de oude ambachtsschool tot vestiging daarin van bureaux, bergplaatsen en magazijnen voor Openbare Werken, Bouw- en Woningtoezicht, Arbeids beurs, brandweer en vergaderlokalen, en een crediet van f1550.voorliet doortrekken van bet trottoir aan den Leusderweg van af school B tot voorbij de nieuwe ambachtsschool. Goedgekeurd werd de verkoop van een perceel grond groot 300 M1 tegen f 2.per M» aan den heer A G. van Os en van een perceel van omstreeks 52 M* tegen f 1.50 per M' aan den heer J. C. Fontein. Een voorstel van Burgemeester en Wethouders om in beginsel te be sluiten tot invoering van centrale boek houding en om machtiging te ver leenen tot voorloopige aanstelling in verband daarmede, van een tweetal ambtenaren, werd langdurig bestreden door den heer Hofland die de voor- deelen eener zoo dure inrichting niet kon inzien en meende dat alle door B. en W. aangevoerde voordeelen ook zonder deze te bereiken waren. Hij stemde dan ook tegen doch alle andere leden vóór. Aan den onderwijzer J. Milke werd wegens ziekte verlenging van verlof toegestaan tot 1 Mei 1916. Ingetrokken werd op voorstel van Burgemeester en Wethouders bet be sluit van 1 Juni 1915, regelende de vaststelling der verordening op hel gewicht van roggebrood en tot het opnieuw gewijzigd vaststellen dier ver ordening. Een voorstel van Burgemeester en Wethouders tot vvijzigingdergemeente- begrooting dienst 1915, werd z. b st. aangenomen. Besloten werd tot afschrijving op de inkomstenbelasting over 1915, wegens vertrek uit de gemeente, van een niet genoemd bedrag. Zoo ook werd het 5e gedeelte kohier der inkomstenbelasting tot een niet genoemd bedrag vastgesteld. Daarmede was de agenda afgehan deld, doch deelde de voorzitter mede, dat nog een verzoek was ingekomen tot aankoop van een perceel grond van 1000 M1 aan de Emmelaan waarvan de prijs door B. en W. was bepaald op f2.25 per M3, waaraan de Raad zwij gend zijn goedkeuring hechtte. Een verzoek der firma Klaas Baving te Zwolle tot het aankoopen van 1500 M3 terrein aan de Barchman Wuytiers- laan bij de halte Vlasakkers, ging er niet zoo grif door. B. en W. stelden voor de prijs te bepalen op f 1.50 per M\ welk voorstel werd verworpen. De commissie van fabricage die daar liefst geen garage zag en den aanvrager door een boogen prijs wilde afschrikken, stelde voor f 2.50 per M5. Ook dit voorstel werd met 9 tegen 8 stemmen verworpen. Ten slotte werd een voorstel van den heer Eysink, die op het groote belang voor de gemeente wees dat een dergelijke inrichting daar tot stand kwam, om den prijs op f 2.per M'. te bepalen met 11 togen 6 stemmen aangenomen. De wethouder van onderwijs vroeg en verkreeg machtiging om scbool- localen op aanvrage voor verschillende doeleinden ter beschikking te stellen. De heer Jorissen stelde de vraag of er tusscben de verschillende ge meentebedrijven wel voldoende samen werking was. Hij kwam tot deze vraag door dat de Nieuwstraat onlangs nieuw bestraat, na enkele dagen weer moest worden opgebroken tot bet leggen der gasleiding. Andere straten, zooals Kleine Spui bijv. dat de naam van straat niet meer verdient, maar een verzameling van gaten is, zijn gewoon weg onbegaanbaar. Wethou der Van Esveld repliceerd dat B. enW. deden wat zij konden en zegde ver betering toe. De heer Holland memoreerde dat in het Interneeringskamp van Zeist een Arbeidsbeurs is opgericht en vroeg of deze wel samenwerkte met de Ge meentelijke Arbeidsbeurs. Hij was be vreesd dat da loonstandaard daardoor zou gedrukt worden en de plaatselijke arbeiders aldus in de knel zouden komen. Nadat van andere zijde was aan gevoerd dat gebleken is dat de ge- interneerden slechts dan werd toe gestaan verschillend werk te verrich ten, wanneer daarvoor geen plaatselijke arbeiders te bekomen waien sloot de voorzitter ruim een half uur na midder nacht de vergadering. Het volgende adres van ouders en verzorgers van de leerlingen der H. B. School, wien bij de bevordering in Juli een herexamen is opgelegd, is aan Burgemeester en "Wethouders van Amersfoort verzonden: Aan Burgemeester en Wethouders der Gemeente Amersfoort. Geven met verschuldigden eerbied te kennen de ondergeteekenden, allen ouders of verzorgers van leerlingen der Hoogere Burgerschool in deze ge meente, aan welke leerlingen door den directeur der school bij de bevorde ring in Juli j.l. tegen 4 September herexamen was opgelegd: dat zij zich gaarne met de opleg ging van deze herexamens hebben ver- eenigd, aangezien de billijkheid daar van door hen moest worden erkend dat het niet doorgaan dezer her examens op 4 dezer door hen ten zeerste wordt betreurd, deels omdat een oogenblikkelijke beslissing voor hunne kinderen of pupillen van over wegend en zeer dringend belang is, deels omdat de voorloopige bevorde ring, die naar hunne meening waar schijnlijk plaats hebben zal, hun, voor de betrokken leerlingen, wegens het verschuiven van de definitieve beslis sing, allerminst gewenscht voorkomt dat, ten slotte, het late tijdstip, waarop door Uw college is ingegre pen voor hen het nemen van maatre gelen, door deze beslissing noodzake lijk geworden, onmogelijk maakt, ter wijl meerdere der betrokken leerlingen nu in een ongelegenheid gebracht zijn, waarvoor enkel een andere dan de nu door u genomen beslissing hen zou behoeden redenen waarom zij Uw college drin gend verzoeken alsnog de opgelegde herexamens te doen plaats hebben; 't welk doende, enz. De chemicaliën fabriek van Engels man de Vries is j.l. Maandag na genoeg geheel uitgebrand. Meisjes opschrikken en weder een gevoel van nameloozen angst bij haar opwekte. De vrees namelijk, dat tengevolge van haar liefde, Dodo als een offer van de wraak des machtigen hofmeiers van Neustrië zou vallen. Weg waren nu haar gelukkige gedachten, onrust greep haar aan en de slaap bleef verre. Het midder nachtelijk uur was reeds lang voorbij, toen zij eindelijk rust vond. Die rust duurde echter slechts kort. Met het aanbreken van den dag werd zij wakker door een druk heen en weer geloop op de binnenplaats. Zij hoorde gepraat en gelach van Friezen en Franken en getrappel van paarden. Zij vroeg zich af, wat dat kon beduiden. Op de jacht konden zij nu niet gaan. Even daarna hield het door elkaar geloop op en zij vernam den regelmatigen stap van paarden. Theudesinde stond van haar legerstede op en spoedde zich naar het kleine venster, dat uitzicht gaf op de binnenplaats. Zij kwam nog juist bijtijds om de Frankische knechten te paard door de slotpoort te zien verdwijnen. Twee pakpaarden volgden onmiddellijk op de ruiters en daarachter reed Ragen- fried, gevolgd door twee dienaren te voet, die elk een paard aan den teugel leidden. Even daarna was alles weder doodstil. Te vergeefs peinsde Theudesinde wat dat kon beduiden. Blijk baar vertrokken de Franken en vingen zij do terugreis naar hun land weder aan. Do twee pakpaarden stelden dit buiten twijfel. Maar zij had Dodo niet gezien. Zou hij alleen achter blijven? En dan, men had haar niet gezegd dat de Franken reeds heden zouden vertrekken, ja, gisteren dacht zelfs niemand daaraan. Na eenige oogenblikken wierp Theudesinde een mantel om en spoedde zich naar den zuidelijken toren van waar zij den weg kon overzien, dien do Franken, als zij werkelijk naar hun land terugkeerden, moesten nemen. Toen zij in het torenkamertje gekomen was, zag zij niets dan de heerlijke weide, die in de gouden morgenzon zich baadde. De weg naar het Zuiden kronkelde als een witte slang door de weiden heen, afgebroken door tallooze bruggetjes van ruwe boomstammen, die over de slootjes lagen, welke den weg op tal van plaatsen doorsneden. Theudesinde bemerkte niemand op den weg. Zij wilde reeds weder naar haar kamer gaan, denkende dat zij zich vergist had en dat de Franken een anderen weg waren ingeslagen, die dus niet naar hun land leidde, toen zij den eersten Frankischen ruiter zag verschijnen, net was de abt. Zijn weinig krijgshaftig voorkomen en zwaarlijvigheid verraadden hem dadelijk. Hierop volgden Frankische knechten en toen weer Ragenfried en de twee paarden door hoorigen aan den teugel geleid. Dodo was er niet bij. Terwijl zij nog stond te turen, zag zij een eind verder op den weg plotseling twee mannen staan, die zij misschien eerst niet opgemerkt had, omdat zij haar blikken meer tot de naaste omgeving had beperkt. De een was bepaald haar broeder Radboud. De ander was evenwel Dodo niet. Dat kon Dodo niet zijn, want in de schit terende stralen der zon zag zij, dat die persoon prachtig uit gedost was. Een gouden of verguld zilveren helm dekte zijn hoofd. Een korte purperen mantel hing hem over de schouders en toen deze door den wind een weinig in de hoogte werd gewipt, zag Theudesinde het schitteren van een gevest, blijk baar met juweelen ingezet, van een zwaard, dat hoog tot onder de armen opging. De pracht der kleeding en het geheele voor komen wezen er op dat het een Frank moest wezen van den hoogsten rang. Iets in de houding van de Frankische krijgslieden, ja zelfs van den abt en Ragenfried, zeide haar tevens dat zij den vreem deling met ontzag beschouwden. Alleen viel het Theudesinde op, dat Radbouds houding in het geheel niet van eerbied ge tuigde. Wordt vervolgd).

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1915 | | pagina 2