NESTLE J OMOIilUl'll. Haarlemmer Bloembollen. DE LANDROUWBANK TE UTRECHT FARINE LACTEE AANBESTEDEN „DE BIJENKORF" 'rrtiTrnfrrtiTrrrr'rrrtTt MATEX STOPT LEKEN BINNENLAND. DE OORLOG. Gemengd Nieuws. Advertentiën. J. A. GOVERS, ROOMBOTER Prijs: f 1,65 per Kilo. imum.uumLi.uu. Slothonwer's StoonÉHtaiü DRUKWERKEN. Technisch Bnreao VH NIERSTRASZ, SLOTHOUWEN BOEKHANDEL. Tuinbouw-Etablissement „Huis ter Duin" NOORDWIJK bij Haarlem. H. SCHOK C°. DAMES- en HEERE6 Korte Bergstraat 16, Amersfoort. NIEUWE ENCEkSCHE STOFFEN. J. VAN GINKELIIOOGEWEG 70. TELEFOON 200. werkzaam aan die fabriek ontdekten de brand des ochtends even voor 8 uur en alarmeerden onmiddelijk de brand weer, die spoedig aanwezig het vuur flink aanpakte. De scbade wordt door verzekering gedekt. Bij het tweede toelatingsexamen voor het Gymnasium zijn toegelateu tot klasse I: J. H. Dupont, Ermelo; H. P. van Haselen, AmersfoortLa. Ta. Lankamp, Amersfoort; F. H. van der Marck, Nunspeet; G. de Josselin de Jong, Haai lem L. K. Wegener, A mers- foort. Tot klasse II: P. L. de GraalT, Seminarium; Ca. Aa. Lindenberg, Baarn; C. E. L Nardten, Amersfoort E. Ca. Ongerboer, Amersfoort; Pa. E. Ritman, AmersfoortW. Adanis, Haar lem; M. A. Palm. Amersfoort. Tot klasse III: Th. Moleman, Semi narium. Tot klasse IVB. Hopperus Buma, Harderwijk. Tot klasse V: Ha. Ga. Donner, AmersfoortE. Schimmel, Veenendaal Ca. Aa. Ja. Seyflardt, Amersfoort. Tot klasse VI: H. A. J. Hotz, Beyrut; A. C. Warnsinck, Ommen; W. Wijga, Amsterdam. Pas op uw rijwiel. Er zwerven weder rijwieldieven door de gemeente. Maandagavond liep de tram op den Vlasakkerweg ter hoogte van de Bergstraat uit de rails, waarbij de voorkap deerlijk werd gehavend. Het kostte heel wat moeite om het rijtuig weder in het spoor te krijgen. Door het omvallen eener kipkar werden twee arbeiders aan de Daam Fockemalaan gisterenvoormiddag zoo danig gekwetst, dat zij, na voorloopig verbonden te zijn, naar het St. Elisa- beths-ziekenbuis moesten worden ver voerd. De inkomsten van bet plaatselijk Steuncomité over de maand Augustus bedroegen Vrijwillige bijdragen f 1916.59 Subs. Kon. Nat. St comité 398 96 Opbrengst verkoop nest kastjes 137 50 Vorige lijsten Totaal f '2453.05 f 45355.36' f 47808.41' De opbrengst van den verkoop van Oranjestrikjes op Koninginnever- jaardag ten voordeele van bet plaat selijk Steuncomité bedraagt f '25.60. Naar men ons mededeelt zal er nog een wedstrijd aan het Stedelijk Kegelconcours worden bijgevoegd voor de tweede vijftallen der clubs, waar voor twee medailles zijn beschikbaar gesteld. Deelnemers aan den Weldadigheids- wedstrijd hebben van Donderdagavond 8 uur tot Zondagmiddag 3 uur vrijen toegang. Stedelijk Kegelconcours. Stand op Dinsdag 7 September 1915. Aantal Eind punten cijfen. Vrije Baan. 1. A. P. Houtzaager 40 9—8 2. G. J. de Jager 40 8—7 3. H. Lohmann 39 99 4. Th. H. G. Brandsen 39 8—9 5. G. W. Ztveers J.Az. 38 9—9 6. Joh. Lohmann 38 69 7. A. Nefkens 38 9-8 8. R. de Haas 38 9—8 9. B. H. Kuiper 38 87 10. C. Kuiper 38 7—7 11. H. Nefkens 38 6—7 12. C. de Jager 38 85 13. W. Ittmann 37 7—9 14. Luit. De Kruyff 37 8—8 15. N. Blom 37 8-7 16. Rob. Levy 37 77 17. J. Onnes 37 7—7 18. A. J. van Zalingen 36 59 19. P. Nefkens 36 8-8 20. W. Groenhuizen 36 8—5 21. Luit. Bruck 36 5—5 2-2. Y. O. de Jong 35 9—9 23. Th. G. de Jager 35 6—9 24. C. Jorna 35 5-8 25. G. J. Slothouwer 35 87 Personeel. 1. Guus Brandsen 35 7.4 2. Luit. J. M. de Kruyff 34 7.8 3. N. S. Blom 33 9.8 4. Dr. M. Kamerling 32 8 8.6 5. Th. G. de Jager 32 7.8.6 6. B. H. Kuiper 32 5.8 Serie Personeel. 1. C. Hehenkamp 82 5.7 2. Tb. G. de Jager 80 5.7 3. A. Nefkens 80 7.4 Weldadigheidswedstrijd. 1. P. Nefkens 28 5.7 Naar het Amersf. Dagbl. ver neemt is door den heer J. Cattienog een zilveren medaille beschikbaar ge steld voor de Amersfoortsche zwem ster, die het snelst den 2 K.M. wed strijd aflegde. Mej. Stöcker ontvangt dus behalve het kunstvoorwerp van mr. J. C graaf van Randwijck, ook deze medaille. Verder heeft het Amersf.- Sportbureau bronzen medailles aange boden voor de dames, die dezen af stand aflegden, maar niet in aanmer king kwamen voor een prijs. Deze medailles zullen beden door de secre taresse der A. Z. P. C., mej Mary Bauer, worden uitgereikt. Tot k lasse IV der H. B S. is alsnog bevordeid de leeiling J. Veth. Tot klasse III de leerling P. Bischoff. Overzicht omtrent het vervoer en de op brengst der Amersfoortsche Tramwegmaatschappij gedurende de maand Augustus 1914 en 1915. 1914 1915 Meer. Aantal passagiers 5789 11058 5269 Vervoeropbrengst ƒ286.50 ƒ556.20 ƒ269.70 Dagkilometeropbr. 5.13 9.96 4.83 Totale opbrengst „286.50 566.75 „280.25 Dagkilometeropbr. 5.13 10.15 5.02 Ter kaasmarkt van Maandag 6 Sept. j.I. werden aangevoerd 34 wagens, waarop 4250 K.G. kaas. De prijs liep bij vluggen handel van f48.tot f52.—, voor gestempelde f52.per 50 K.G. Uitvoer per postpakket. De directeur-generaal der posterijen en telegrafie maakt bekend dat de naar alle vreemde landen ter verzending aangeboden postpakketten, inhoudende rubber, cocosolie of cocosvet, grond- notenolie, kat.oenzaadolie, lijnolie, se samolie, sojaolie, margarine en vetzu ren, vergezeld moeten zijn van een aangifte ten uitvoer. In deze aangifte ten uitvoer moet melding gemaakt worden van de soort en de hoeveelheid der goederen, en den naam en de woonplaats van hem, die de goederen of de voor de samen stelling daarvan gebezigde grondstof fen heeft geïmporteerd. Faillissementen in Nederland. Volgens mededeeling van het Han delsinformatiebureau van VanderGraaf Co.'s Bureaux voor den Handel zijn over de afgeloopen week, eindigende 4 Sept., in Nederland uitgesproken '24 faillissementen tegen 13 faillisse menten in dezellde week van het vo rige jaar. Van 1 Januari tot en met boven- genoemden datum 925 faillissementen tegenover 1153 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. Een tweede 1812. Een Russisch officier, die den ge- heelen terugtocht van het Russische leger heeft meegemaakt, zegt, dat de terugtocht een meesterwerk is van verschrikkende, systematische verwoes ting. Ben onmetelijke zee van vlammen duidt de lijn van den terugtocht aan. Mijlen en mijlen ver zijn de straat wegen met brandende huizen geflan keerd. Bij Sokal vond de vijand een hoop schoorsteenen, op de plek waar eens een groot hospitaal had gestaan. De gewonden waren weggevoerd en niets dan een puinhoop bleef over. Het leger van generaal Mitsjenko wordt overal gevolgd door een troep Kozakken, die ten taak hebben alles achter het leger te verbranden. Zij brengen die taak zonder medelijden ten uitvoer. Toen de Hongaarsche troenen Kry- low binnentrokken, stond de heele stad in brand. De hitte was zoo groot, dat de troepen om de stad moesten trekken. Zoo brandden ook Wladimir-Wo- lynski en Werba en daarachter woedde een zee van vuur over de vlakte van Kowel. Dagenlang wisten de O.-H. troepen niet waar ze zich bergen moesten. Bovendien zijn de wegen in zoo'n ver- schrikkelijken staat, dat zij gewoonweg onbruikbaar zijn. De proviandeerings- wagens komen op deze wijze minstens anderhalven dag te laat, terwijl dui zenden soldaten noodig zijn om de spoorwegen, die eveneens zijn opge broken te herstellen. De Belgische kroonprins in de loopgraven. De jonge hertog van Brabant leeft in de loopgraven als zijn makkers, blootgesteld aan dezelfde gevaren en ongemakken. Hij eet denzelfden kost en deelt er hetzelfde leger. Onlangs, toen hij den post van officier waarnam, moest hij een soldaat verbieden te rooken. De soldaat gehoorzaamde. Den zelfden avond, toen hij in een auto mobiel stapte, ontmoette hij den sol daat. Hij gaf hem zijn vollen sigaretten koker en zeideHier, neem dezen en rook prettig, nu het je veroorloofd is Gaan de Japanners werkelijk naar Europa? Er zijn verscheidene berichten die er op wijzen, dat Japan zich ongerust begint te maken over den afloop van den oorlog en beseft, dat het niet langer meer werkeloos kan blijven toezien. Er zijn belangrijke minister raden te Tokio geweest en bespre kingen tusschen den minister van oorlog en den Russischen gezant. Het heet, dat thans in beginsel besloten zou zijn om troepen naar Rusland te zenden en dat de verschillende ge zanten van Japan bij de Entente op dracht kregen om aan de regeeringen hun plan ter bespreking en goed keuring voor te leggen. In ieder geval is het zeker, dat Japan, nu de oorlog met China niet meer dreigt, zich op nijverheidsgebied reeds ten behoeve van Rusland heeft gemobiliseerd. De munitiewerkplaatsen werken met dubbel personeel nacht en dag en ook de geweerfabrieken. Reusachtige hoeveelheden schietkatoen en geweren vertrekken reeds dagelijks naar Rusland, terwijl ook schoenen en geweerpatronen geleverd worden. Het heet, dat de nieuwe geweren voor Japan zijn en de oude voor het Rus sische leger. Het zware geschut van de vestingwerken van Noord-Japan is gedemonteerd en te zamen met munitie en bedienende manschappen naar Rus land gezonden. Dat onze militairen zich over het algemeen wel bewust zijn, dezen win ter nog onder de wapenen te moeten blijven, blijkt wel hieruit, dat diep in het noorden van Groningen aan den zeedijk is opgericht de Landweer mobilisatieclub "Nova-Zembla". Esperanto tijdens den Oorlog. Sedert eenigen tijd worden in neu trale landen ook van Fransche zijde Esperanto circulaires verspreidzij dra gen het opschrift /'Pour la France par Esperanto", ons van Fransch stand punt een kijk gevend op de oorlogs oorzaken en oorlogsfeiten van dezen veelbewogen tijd. De vereeniging welke deze blaadjes verzorgt, werkt geheel onafhankelijk van Esperanto-vereenigingen, wel een bewijs hoezeer groote mogendheden doordrongen zijn van het feit dat Es peranto als internationale hulptaal reeds een gewichtige rol vervult. De Fransche ambassadeur Jusserand te Washington heeft aan den conser vator van de afdeeling drukwerk van de Bibliothèque Nationale te Parijs, den heer Ch. de la Roncière, voor diens verzameling een serie merkwaardige documenten toegezonden, die de heer J. sinds het begin van deD oorlog heeft verzameld. Het zijn Duitsche communique's ten behoeve der Ver- eenigde Staten; de tekst is in Espe ranto gesteld. Het //Grosse Deutsche Hauptquar- tier", dat vanaf den aanvang van den oorlog reeds zijn Esperanto bulletins in ruime mate onder de neutralen verspreidde, beschouwt zijn taak als geëindigd. Wel verschijnt er nog iedere maand van Duitsche zijde een omvang rijk geïllustreerd Esperanto orgaan, dat in den beginne gratis, doch nu voor een geringe vergoeding verkrijg baar gesteld is. In Duitschland behoort Esperanto tot de weinige talen, die voor brief verkeer zijn toegelaten. Zooals men weet werd ook het Duitsche witboek in de internationale hulptaal uitge geven. N. B. Bevorder de Vaderlandsche Indu strie door geen orders te plaatsen bij buitenlandsche fabrieken. Daar door helpt ge mede om werkeloos heid te voorkomen en Nederland's welvaart te bevorderen. RECLAME. Spaarzaam en zuinig In het gebruik (KINDER»EEL) V In tedeife HL het beste Apotheek of Hk voedingsmiddel drogisterij Voor Kinderen voorhanden BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente AMERSFOORT zullen op VRIJDAG 24 SEP TEMBER 1915 des namiddags 2 uur bij inschrijving de levering van 350 gegalvaniseerd ijzeren privaattonnen zonder deksel, ten dienste der Gemeentereiniging. Het bestek voor deze leverantie ligt ter Gemeentesecretarrè (Ka mer No. 8) ter inzage. Gezegelde inscjirijyfngsbilj etten moeten op den dag der aanbeste ding vóór des namiddags 2 uur worden ingeleverd. Bekroningen. Breda 1876. Utrecht 1901. VOORHEEN W. UTENS, LaDRestraAt 119. Schoenen naar maat. Eerste klaséè Reparatie-Inrichting. Specialiteit i n Rijlaarzen. vprn de VOORUITGANG Woudènberg. Verkrijgbaar bij: J. MEIJERS, Nachtcgaalstr. 16. MAGAZIJN CHOORSTHAAT 15—17 BILTSTHAAT 50—56 T7TEECHT. jijden Stoffen Garneering Medicis Kragen u Dubbel breede Zijde voor Blouses en Costumes /I.50. Special Semite B1LTSTRAAT 50. Vraagt Stalen en Zichtzending. Levering van alle voorkomende in alle soorten Daken, Goten en Muren, zonder soldieren en zondeiyliraudgevaar. Waterdicht en blijvend pittstischbestand tegen weersinvloeden an zuren In gebruik bij vele Gemeentewerlfen, Fabrieken, Lood gieters, enz. Vraagt Brochure ery Attesten. Plantage Middenlaan 62, Amsterdam De nieuwste en beste vermenigvuldiger van hand- en machineschrift. Afdrukken van het origineel niet, té onderscheiden. Voorhanden in Tal van gunstige getuigschriften liggen ter Inzage. Sier uw huis in den winter, uwen tuin voor de lente mot Tegen rembours of na ontvangst van postwissel groot fl. 3. zenden wij franco door Nederland onze bekende Nonnal-Collec- ties30 Hyacinthen Voor glazen, of 40 voor potten, of 50 voor den tuin, of eene collectie voor de kamer van 160 stuks voor 47 potten, of eene cpllectie voor den tuin van 260 stuks, of eene collectie voor kamer en tuin van 230 stuks; ieder bevattende eene prachtige keuze van Hyacinthen, Tulpen, Narcissen, Crocus, Scillas, Sneeuwklokjes enz. Buitendien voegen wij in dit oorlogs jaar nog een zeer mooie toegift bij. Prijslijst met goédkoope aanbieding tot beduidend verminderde prijzen wegens de minder gunstige tijden desverlangd kostenvrij. Verleent credieten onder borgstelling enz. Verschaft kapitalen onder le. hyp. verband. Neemt gelden in depét. Opent rekening courant met rentevergoeding Agenten voor Amersfoort en Omstreken Ge Heer H. E. VAN SWEDEN, Spui, aldaar. V<fbr Leusden en Omstreken de Heer A POTHOVEN, aldaar \>E DIRECTIE. Agent Phoenix-Brouwerjj Telefoon No. 29. NO' ,cw Mineraalwaterfabriek en Bier bottelarij Stoovestraat 12. Daar ik dezen zomer geen prijscourant uit geef, noodig ik ieder uit 0111 een kijkje te nemen in mijn pakhuis en mijn prijzen te vernemen. Ook hen ik te ontbieden. Nog flinke voorraad ANTIIRACILT. Ook ZU1GGAS-ANTIIRACIBT voorradig.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1915 | | pagina 3