NESTLE TEE ^1 gebruik FARINE LACTEE BINNENLAND. Plaatselijk Nieuws. Ingezonden. RECLAME. H Spaarzaam B I &n zuinig 0 ^xLj| In het (KtHD ERNIE EL) In ledèré Apotheek of drogisterij voorhanden O het beet# Voedingsmiddel Voor Kinderen Het heeft Z. K. H. Prins Hen drik behaagd, als vernieuwd blijk van Hoogst derzelver belangstelling in de Prins Hendrikschool met Internaat voor Schipperskinderen te Vreeswijk een belangrijk bedrag te schonken voor het tekort van 12 duizend gulden. Kon. Nationaal Steuncomité. De 24e lijst van bij het Kon. Nat. Steuncomité 1914 ingekomen bijcha- geü van 23 tot en met 28 Aug. 1915, vermeldt een totaal van f23.409 94. makende een totaal aan ontvangen bijdragen en toezeggingen van f2.873.815.311/.. Voor onze Nationale Luchtscheepvaart. Dank zij de vele openbare zoowel als bijzondere gaven, is de Hooge School voor Luchtscheepvaart en Mechanische Constructie te Lausanne, ook voor het volgende jaar, in het bezit van 5Studie- fondsen, waarvan 1 geheel gratis en 4 half gratis ten voordeele van Hollatid- schestudenten, welke zich wenschen toe te leggen op de wetenschap der Lucht scheepvaart ter verkrijging van een diploma van Luchtvaart-Ingenieur. De Schoolkas looft bovendien geldprijzen uit ter belooning van studenten welke zich in de loop der studie onderscheiden. Belanghebbenden kunnen bun schrij ven, benevens onderstaande papieren, niet later dan 1 October, ricbteu aan La Direction de l'Ecole Supérieure d'Aéronautique et de Construction mécaniques de Lausanne, Suisse. 1. Geboorteacte ten bewijze dat hij Hollander is. 2. Diploma's en Getuigschriften van tot dusver volbrachte studie. 3 Al de papieren of bewijzen welke belanghebbende tot voordeel kan strekken. In dezen tijd van zooveel militaire beweging neemt de Luchtscheepvaart eene belangrijke plaats in onze voor bereiding en landsverdediging. De toe komstige Luchtvaart-Ingenieur, be halve de verzekering van een schitte rende toekomst en een eervol bestaan, zal van het grootste nut zijn voor het Vaderland. Wij hopen dat ook dit jaar evenals het vorige jaar vele studenten zullen mededingen tot een even groot succes. De Directie der Lucbtscheepvaart- school zend op verlangen alle inlich tingen en programma's. Natiouale Bond van meubeltrans port ondernemers. Den 16den en 17den September j.l. werd te Amsterdam de Jaarlijkscbe Algemeene Vergadering gehouden, ge presideerd door den lieer J. S. Noor dendorp, Directeur der Transport Maat schappij «Holland» te Amsterdam. Ter vergadering, die zeer druk bezocht was, werden verschillende belangrijke be sluiten genomen, en werd geconsta teerd, dat het ledental steeds flink bleef toenemen. Een beduidend kassaldo was aan wezig Hoewel de toestand in het ver huisbedrijf beterende is, blijft deze nog verre van normaal. Vooral de hooge prijzen van ba\er en hooi leve ren een belangrijken schadepost, die moeielijk te verhalen is. Naar het buitenland werden zeer weinig ver huizingen uitgevoerd. liet navolgende «Landstormlied» door Balthazar Verhagen gedicht, is door Alphons Diepenbrock getoonzet en voor 30 cents in den handel ge bracht. Landstornilied. Waak op. Nederland, ken uwe krachten, Heerlijk land van de vrijheid en vrêe. Rondom woelen wild-strijdende machten Woeste storm zweept de vrije zee! Moet ook over U 't onheil komen, Dat ook gij in dien maalstroom vergaat? Dat over Uw scheeprijke 6troomen Straks een vijand zijn bruggen slaat? Holland! Hef U in de volk'renrij! Schooner zij U dood dan slavernij! Waak op dan, mijn volk, ken Uwe krachton. Waak dan op voor de vrijheid en vreê, Hef hoog Uwe vaan, dat er geen machten U bedwingen te land en ter zee! Zoo leg dan de hand lluks aan het wapen Wie nog kracht heeft van lichaam en geest! De tijden van zoet droomen en slapen, Van vertrouwende rust zijn geweest! De zon van uw vrijheid wordt duister, En gij doolt in onzekcren nacht, O, toon aan de wereld den luister Van herrijzing in moed en kracht! Holland, hef U in de volk'renrij! Schooner zij U dood dan slavernij! Waak op dan, mijn volk, ken Uwe krachten. Waak dan op voor de vrijheid en vreê, Hef hoog Uwe vaan dat er geen machten U bedwingen te land en ter zee! Zoo willen wij ons dan gewennen Aan een leven van stoerheid en staal! Het wapenbedrijf willen wij kennen Tot bescherming van land en taal! En moet dan de vlam ons verzengen, Die daar woedt in een razenden brand, Wij zullen ons hartehloed plengen Voor de vrijheid van Nederland! Holland, hef U in de volk'renrij! Schooner zij U dood dan slavernij! Waak op dan, mijn volk. ken Uwe krachten, Waak dan op voor de vrijheid en vrêe. Hef hoog Uwe vaan, dat er geen machten U bedwingen te land en ter zee! De Boemelbaron. De Boemelbaron Piet Kohier had Donderdagavond in «Amicitia» een uitbundig succes: om alles wal hij zei of deed werd hartelijk gelachen, al was do mop ook nog zoo flauw. De lachlust was er en bleef er den heelen avond. De baron was geen baron, maar een landlooper, die voor «baron» fun geerde. Nu hij er eenmaal was, wist bij niet van weggaan. Ook Mevr. de a Mar speelde verdienstelijk, evenals de overige leden van dit gezelschap, waarvan vooral van Noorden, de buis knecht, moet genoemd worden. Bij de Vrijdagmorgen voor de Genie alhier gehouden aanbesteding van een nieuwe kazerne in «de Zwaan» gehouden was de hoogste inschrijver H. de Kanter, te Breda, met f230 400; de laagste inschrijver was Willem Lastdrager, den Helder, met f 191.887. De raming was f 194.000. Ingekomen 18 biljetten, waarvan 4 van onwaarde. De heer J. G. Zijlstra, commies titulair aan het Postkantoor alhier, is overgeplaatst naar Zwolle. De politie betrapte j.l. Woensdag vier appeldieven op heeterdaad. Door de Belgische Tooneelkring zal op 1 October in «de A rend a ol'Avenlurier t van Alfred. Capus wor den opgevoerd. Het Belgisch Athenaeum in het Werkhuis, waarvoor nu reeds 59 leer lingen zijn ingeschreven, is gisteren middag geopend. Aan het plaatselijk telefoonnet zijn aangesloten onder No. 199 R. van de Burg, pianohandel, Arnhemsche' straat 8, onder No. 376 H. A. Vierdag Jr., Utiechtschestiaat 44. Alexandra. Alexandra, de dochter van een kermisreizigster, verlangde er reeds sinds baar kinderjaren naar het gebate zwerf-leven van haar moeder vaarwel te zeggen. In Graaf Eberti en zijn rentmeester Anton, vindt zij de be vrijders uit haar ongelukkig lot. De eerste is toevallig getuige van een twist tusschon Alexandra en haar moeder, die het meisje aan een ouden boer wil koppelen. Hij neemt haar mede naar het huis van den rentmeester, waar zij voor de eerste maal in haar leven het huise lijk geluk leert kennen. Reeds spoedig ontstaat een dieper gevoel van vriendschap tusschen den Graaf en Alexandra. Dit ontgaat Anton, op wien Alexandra eveneens een die pen indruk gemaakt heeft, niet. Hij smeekt den Graaf haar te sparen, te vergeefs echter. De Graaf is niet bij machte zijn gevoel te beheerschen en Alexandra geiooft zijn liefdesbeloften. Berouw komt ook hier te laat. Op zekeren dag overhandigt Anton haar het volgende schrijven: Mijn lieve Alexandra, Veiplicbtingen tegenover mijn moe der, verbieden mij je terug te zien. Bijgevoegd geld zal je voor de ergste nood behoeden. De uren van geluk die je mij geschonken hebt, zullen onvergetelijk voor mij blijven. Een laatste groet van Erwin. Alexandra's smart is niet in staat haar trots als vrouw te vernietigen. Fier werpt zij het geld van zich, en ontvlucht in de opwinding van het oogenblik de plaats, die haar eens als 'n nieuw thuis werd aangewezen. In dezen voor haar zoo treurigen toe stand schenkt Alexandra 't levens licht aan een dochtertje. Door allen verlaten, zonder geld middelen, gebroken naar lichaam en ziel, zwerft zij, met haar kind in de armen, langs velden en wegen en zinkt in onmacht aan den wegkant neer Als zij haar bezinning herkrijgt be merkt zij dat haar kindje onder de last van baar gestorven is. Verdacht van kindermoord, brengt Alexandra vijf jaren door in de ge vangenis. Gedurende dien tijd vervuil haar steeds één gedachte zich te wreken op hem, die haar jong leven verwoest heeften dien zij nog altijd bemint. De directeur der gevangenis op wien Alexandra een gunstige indruk maakt, neemt haar in dienst om zijn huis houden waar te nemen. En zoo ver- loopen de jaren jaren van ellende en karakterverwoestmg. Graaf Erwin, was van dit alles on kundig gebleven, en dacht vaak aan Alexandra. Toen bij op zekeren dag een briefje van haar ontving, waarin zij hem verzocht tot haar te komen, ontwaakte zijn volle liefde. Vol ongeduld verwacht zij Erwin op den afgesproken plaats. Vijfjaren van verloren vrijheid hebben haar hart verbitterd en dit lijden moet gewroken worden. Erwin moet haar trouwen en dan zal hij alles vernemen. Dat zal haar zoete wraak zijn. Erwin geeft aan den roep van Alexandra gehoor. «Wanneer je het gedane onrecht goed wilt maken, breng mij dan bij je moeder«, voegt zij hem toe. En Erwin willigt haar wensch in, brengt haar bij zijn moeder, die meisje vriendelijk en voorkomend ont vangt met de woorden: «In mijn huis mag geen onrecht bestaan». Dan begint Alexandra te twijfelen. Zij voelt dat haar plaats niet in dit huis is. Maar dit duuit slechts een oogenblik, zij wil zich wreken. Een onverwachte hinderpaal doet zich ech ter voor. Anton ziet haar weder en hij kent haar verleden. Ook hij bemint haar nog altijd en als zjjne liefde geen gehoor vindt, dreigt hij alles te verraden. Kerstmis is aangebroken. Die avond wordt feestelijk doorgebracht bij de grafelijke familie. Gerechtigheid en liefde hebben Alexandra's verlangen naar wraak doen verdwijnen, 't Nieuwe geluk heeft de scherpe kanten van baar wraakzin weggedoezeld en ver vult haar heele wezen met een name loos verlangen om dit geluk te be houden. Het lot besliste anders. Anton trad haar nogmaals in den weg, maar zij wijst hem de deur. Verwoed begeeft hij zich nu naar de Gravin om deze alles mede te deelen. En nu moet Alexandra haar be vestigen dat alles waar is. Vol mede lijden en diep bewogen luistert de edele vrouw naar haar bekentenis Tot zoover zijn wij gekomen als het vierde deel op het witte doek wordt aangekondigd, de muziek haar ruischende toonen doet hooren en wij u raden dit heerlijke Cinemato grafisch tooneelspel te gaan zien in de Amersfoortsche Bioscoop Lange- straat. Voor geen klein gerucht vervaard I Bij werkzaamheden aan de toren spits te Spakenburg had de loodgieter T. B., uit Nijkerk, het ongeluk te val len. Hij bleef echter circa 70 voet boven den grond hangen aan het touw, dat hij zich om 't lijf gebonden had. Behendig wist bij zich aan 't touw tot aan het raam in den toren naar boven te werken. Even later hernam hij onversaagd zijn gevaarlijk werk. St. Bevorder de Vaderlandsche Indu strie door geen orders te plaatsen bij buitenlandsche fabrieken. Daar door helpt ge mede om werkeloos heid te voorkomen en Nederland's welvaart te bevorderen. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de redactie zich niet aansprakelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopy niet aan den inzender teruggegeven. Geachte Redactie, Ondergeteekende verzoekt beleefd eenige plaatsruimte, waarvoorbij voor baat dank. Toen ik in uw blad las «berg uw fiets», dacht ik dadelijk: wat is het toch goed, dat wij een rijwielbewaar der hebben aan het post- en telegraaf kantoor. Maar als ik daar dagelijks zóó veel rijwielen onbeheerd tegen den muur van dat kantoor en het huis van den buurman zie staan, denk ik telkens: waar zou dat toch aan liggen, want het is toch maar een bagatel, dat de menschen behoeven te geven voor het bewaren van hun rijwiel met al wat er aan en op is Ik hoorde wel eens iemand zeggen: die bewaarder zit er tóch; maar die man zit er niet voor zijn pleizier of zijn gezondheid. Nu de winter weer voor de deur staat en er zóó veel wordt gedaan voor den werkmanen voorde vreemde vluchtelingen en de geïnterneerden, zou er nu óók niet eens iets kunnen worden gedaan voor den rijwielbe waarder, dat óók hij een beetje beter bestaan of boterham krijgt? Het is nu al zes jaar, dat hij zóó veel on barmhartigheid moet ondervinden van hen die twee heele centen trachten te sparen, omdat hij er tóch zit. Zes jaar geleden is er in de cou ranten om verzocht of er aan dat drukbezochte kantoor niet een rijwiel bewaarder kon komenanders was er hoogstwaarschijnlijk nóg niemand gekomen. En dan te weten, dat de man heelemaal werkt voor eigen risico en nog staanrecht moet geven aan de Gemeente om zijn rijwielrek er neer te mogen zetten. Steller dezes hoopt, dat dit stukje de menschen ook de groote heeren, die nu net doen alsof ze den bewaar der niet zien tot inkeer zal bren gen, opdat de man een fatsoenlijk stukje brood zal kunnen verdienen. Anders zie ik er nog van komen, dat bij het zaakje er van den winter bij neerlegt. Een ander zal er zich wel niet meer aan wagen en dan hebben de rijwieldieven vrij spel, evenals in den tijd vóór de rijwielbewaarder, die geheel voor eigen rekening werkt, het geval was. Nogmaals mijn hartelijken dank voor de plaatsing. Uw dienstwillige, C. Amersfoort, September 1915. BURGERLIJKE STANDEN. Amersfoort. Van 17 tot en met 24 September. Geboren Cornelis, z. van Coenraad Eijkelboom en Evertje de Graaf. Johannes Cornelis, z van Johannes Petrus Kersten en Geertruida Wil- helmina van Amersfoort. Diik Johan, z. van Wandert van Appelen en Elisabeth Alijda Blackstone. Johannes Hermanns, z. van Hendrikus len Ouden en Theodora Elberse. Pioter Marie, z van JohanDes Tbeo- lorus Bouwmanen Catharina Johanna Haring. Johanna Alijda, d. van Charles Marinus Weytens en Catha rina Veldhuizen. Bernardus Arnol- dus, z. van Rudolph Johannes van Ruijven en Helena Christina Louisa Diferee. Adriana Antonia, d. van Gerrit Bos en Jannetje Reintje van Dierrnen. Johanna, d. van Hendrik Koenen en Gerritje Barten. Ger rit, z. van Gerardus Aalbertus van Doornik en Gijsberta van de Pol. Ondertrouwd Placide Marie Colsoul en Pauline Anne Germaine Hamès. Felix Cornelis Erkelens en Maria Petronella de Wit. Gehuwd: Johannes van Empelen en Hendrika Klomp. Johannes Jacobus Toonen en Antje Lijnsvelt. OverledenCornelia van de Beek, 79 j., echtg. van Stepbanus Flink. Johannes Gijsbertus Sipke Piers Peg- „"Wij waren op de Frankische hoeve bij Saxnem," antwoordde Grimoald. „Uw zoon deed mij juist een verhaal over den tocht van Angelen en Saksen naar Brittanje. Hij sprak van Hengist en Horsa." „Heeft hij ook den naam van Rowena genoemd?" „Neen, wie was dat?" „"Wel," hernam Radboud. „Ik kan nooit van den voorspoed van Angelen en Saksen hooren, zonder eenigszins ontevreden te worden en bij mijzelven te denken, dat zij dat geluk in Brittanje eigenlijk niet verdiend hebben, want dat zij begonnen zijn met een gruwelijken moord. Ik moet u zeggen, dat ik de koninkrijken der Angelen en Saksen zooals zij thans zijn, be schouw als zeer gelukkige landen. Er heerscht orde en rust en de bevolking is welvarend en in dat opzicht is bet dus geen ongeluk dat die streken onder het bestuur der Angelen en Saksen zijn gekomen, maar toch hebben Hengist en Horsa en voornamelijk de eerste soms leelijk gehandeld." „Hoezoo?" vroeg Grimoald. „Wel, Brittanje was nadat het Romeinsche krijgsvolk ver trokken was, overgelaten aan de invallen der woeste Pieten en Scoten. Brittanje was onder de Romeinen een zeer welvarend land met vrij veel beschaving, rijke steden, prachtige kasteelen. Ds Brittaa waren evenals de GalliSrs toen gij Franken uw inval deedt voor het meerendeel Christenen en zij werden door een Christenkoning geregeerd. Toen de Pieten en Scoten het dien Christenkoning, hij heette Yortigern, lastig begonnen te maken, kwam hij in plaats van zelf alle krachten in te spannen en met zijn Britten den strijd tegen de woeste Pieten en Scoten aan te binden, op de ongelukkige gedachte de Angelen en Sak sen te hulp te roepen. Hengist en Horsa staken naar Brittanje over en versloegen de vijanden des konings. Uit dankbaarheid schonk de koning hun het eiland Thanet, waar de Angelen en Saksen zich vestigden. Nu liet Hengist zijn schoone dochter Rowena overkomen en toen Yortigern haar zag, werd hij ver liefd op haar en wenschte haar te huwen." „Die stamhoofden en koningen dezer Germaansche volken schijnen altijd mooie dochters te hebben," merkte Grimoald op. Radboud glimlachte. „Yortigern huwde Rowena en het duurde niet lang of hij schonk zijn schoonvader het gewest Kent en deze werd koning van Kent. Yortigern had echter twee zonen: Yortimer en Cati- gern, en deze kwamen nu tegen hun vader in opstand en vielen aan hot hoofd der Britten de Angelen en Saksen aan. Horsa doodde Catigern, maar werd weder op zijn beurt door Yortimer verslagen. Hengist moest het land verlaten. Een jaar later kwam hij echter weder terug en wist zich opnieuw in het bezit van Kent te stellen. Kort daarop stierf Yortigern en Saksen en Angelen wilden zich met de Britten verzoenen. Er zou een groote vergadering plaats hebben en beide partijen zouden daarop ongewapend verschijnen. Hengist liet echter zijn lieden in de groote zaal binnenkomen gewapend met messen, welke zij in hun laarzen verborgen hadden, en op een zeker oogenblik, toen het tot een twist geraakte, riep hij opeens: „Nimmet oure saxas." De Angelen en Saksen grepen hun messen, dat waren namelijk de saxas, wierpen zich op de Britten en brachten allen behalve Yortimer ter dood. Zij schonken Vortimer het leren, maar dwongen hem tot den afstand van de gewesten, die later Sussex, Essex en Middlesex genoemd werden. Yan dien tijd af heerschten Saksen en Angelen in Brittanje en werden de arme Britten naar de uiterste hoeken van het land gedreven. Soms trad een Brit op die trachtte de vreemdelingen te verdrijven. Er was een zekero koning Arthur, die in den tijd van uw koning Clovis wakker streed tegen de overweldigers. Hij had een twaalftal moedige strijdmakkers steeds om zich heen. Zij deden wonderen van dapperheid streden onvermoeid en zochten iets, een graal of schaal, maar ik heb nooit kunnen begrijpen, wat zij daarmede bedoelden." De koning zag Grimoald aan alsof hij zeggen wilde: begrijpt gij het? Slot volgt). tol, 5 j. Geurt van Emerentia ds Johanna Koops, 2 ternella Vetkamp' van Dijkhuizen, 5 Cornelia van Eek. Leus 17-24 Se GeborenMelis, van Ginkel en Ad Gehuwd: Gijsbei en Heintje Doornek OverledenAaltje van Jacob Bouw® Alida Labrie, 3 j, der Hijdon, 12 da Woudt Van 20—21 Geboren: Clasin d. van Jan Kramej teren. Overleden: Dirk 1 maand. Gemeentelijke Geopend eiken se 8 1'/, en des avond Op Zaterdag al: 8 l'/i ure. Ingeschreven waren I. de volgende wertb 1 beeldhouwer. IS grondwerker. 1 handelsreiziger. 1 kantoorbediende. 1 kleermaker. 1 loopknecht. 26 los werkman. 2 magazijnkneebt. 10 metselaar. 1 mijnwerker. 1 montagewerker. 3 naaister. LI. werden gevraagdd? 2 chocoladewerken. 1 chauffeur. 1 decoratieschilder, i 2 fitters. 1 kapper. 1 loodgieter. 6 grondwerkers. 1 hotelbediende. 10 mandenmakers. Voor aanvragen Yi patroons woonachtig raadplege men de aanplakplaatsen. Alle vragen en tot de arbeidsbeurs het stadhuis, telepb. I! MARKIM AMERSFOORT, Si Tarwe f 0.Rogge Appelen fl.50 a f5.Pt' Aardapp. f0 00 a f 0.—l Hoendereieren f8 I eieren f 9.a f 9.95 11.69 per kilo. Mr Zoetem. kaas f 0.—, Kippen ft.a f 1.50 Ki kuikens f0.40 a f 0.90 Cu f 0.00 a f 0.00 p. st. Jos) fO.OO a fO.— Wilde Tamme f 0.80 a f 1 50 Magere varkens f 30. - f 0.a f 0.Zeugen I f 16.a f24Schrana koeien f 000.a f a f000.Kalfkoeien f vaarzen f 00.a f 00.- Pinkstieren f Oa f OOO.l Aangevoerd waren oagt heet. Rogge, hst Appelen. 100 heet. Pere: len, 150 heet. Zandaardagg dereieren. 000 stuks boter, kilo Margarine, 10 magere varkens Vat' 300 biggen 30 zeugen. Ol Op de cenlfl V. P. N. werden Vij gevoerd 40168 stó De prijs liep f7 90 tot f9.55.1 tot f 7.75. Kalkoen Jonge-hanen gotë kippen f 0.50. tot I f 0.50 per kilo. RECU Wanneer u# begint af h "Van de geboorte tot onophoudelijk door de den. Indien de nieren kunnen zij het bloed niét de urinaire onzuiverhe^ dan ziekte door uw gek* De patiënt begint zwaar en dof te gevoeg ellendig. De1,onzuiver: len in de spieren en pijnen veroorzaken. De daan worden en wat«n<£ nen zich Het hart schijtt honden en voeten zijn kan aanvallen van duitf'-S Nierziekten zijn dikwijl zij zoo vaak ongestoord wikkelen En noodlottig* feld vol.en, indien worden. Begint daarom rt* den van de bovengenoemd' gebruik van Foster's nieren wederom tot verï versterken, de urine-afsd* len doen verdwijnen. Te Amersfoort verkiflr Langestraat 23. Toezet'1

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1915 | | pagina 2